geri ödemesiz hibehayvan kredisiesnaf kefalet kredisitablet başvurusumaddi yardımfaizsiz kredigeri ödemesiz destek

Evlilik Yardımı Ne Kadar? Nasıl Alınır?

Çeyiz Parası Nedir?, 2021 Devlet Evlilik Yardımı Nasıl Alınır?, Şartları Nelerdir?, Kimler Alabilir? Başvuru ve bilgi için işte detaylar…

Evlilik Yardımı Ne Kadar? Nasıl Alınır?
A+
A-

Evlenme ödeneği denilen ve bir diğer adı çeyiz parası, devlet tarafından evlenecek olan çiftlere verilen bir destektir. Çeyiz parası yardımı ile yetim aylığı alan ve bu aylığı evlilik sebebi ile kesilen kadınlara devlet tarafınca maaşlarının 24 katı kadar evlilik yardımı desteği verilmektedir. İçeriğimizde evlilik yardımı ne kadar, nasıl alınır, erkeklere nikah parası, yeni evlenenlere devlet desteği var mı, evlilik yardımı kimlere verilir, İlksanda ve işyerinde evlilik parası ne kadar, Belediye, e-Devlet ve SGK evlilik yardımı 2021 hakkında bilgi alabilirsiniz.

Yeni Evlenenlere Devlet Desteği Var mı?

Devlet, evlenecek olan çiftlere ve ilk kez ev sahibi olacak kişilere hibe desteği vermektedir. Yeni evlenecek olan çiftler bu iki imkandan ayrı ayrı ayrı yararlanabilirler. Devletin bu kapsamda çiftlere sunduğu imkanlara hemen başvuru yapabilir ve destek alabilirsiniz. Bununla beraber evlenecek olan kadınlara çeyiz desteği de verilmektedir. Anne yada babasını kaybetmiş yetim aylığı alan kişilere verilen bu evlilik desteği banka üzerinden evlenme ödeneği açtırarak en az 3 yıl boyunca düzenli ödeme yapma şartı ile devlet desteği verilmektedir. Bu birikim sonrasında paranızı alırken devlet alınan yetim aylığının 12 yada 24 katı kadar yardım yapmaktadır.

Devlet Evlilik Yardımı 2021

Asgari ücret ile çalışan ve gerekli koşulları sağlayan bir kadın, 2021 yılında evlilik nedeni ile işten ayrılıyor ise 1 senelik çalışması için alabileceği tazminat ortalama olarak 3.577 TL’dir. Çalıştığı her ay için hak edeceği tazminat ödeneği ise aylık olarak 297.97 TL olarak belirtilir. Bununla birlikte yetim kız çocukları evlenme ödeneği hesabı açtırarak aldığı yetim aylığının 12 veya 24 katı kadar bu destek alarak yardımlardan yaralanabilir.

Evlilik Yardımı Kimlere Verilir?

Evlilik yardımı bir diğer adı ile çeyiz parası kimler verilir diye merak edilmektedir. Bu yardımdan yararlanmak için kız çocuklarının anne veya babasını kaybetmiş olması ve çalışmıyor olması gerekmektedir. Yetim aylığı alan ve evlilik yapan kadınlara bir defaya mahsus verilmektedir. Yaş sınırı ise bulunmuyor. Erkekler ise bu hakka sahip değillerdir. Sigortalı olarak çalışan bir kadın çeyiz parasını yetim aylığı almadığı için bu imkandan yararlanamaz.

Evlenen Çiftlere Yapılan Yardımlar Nelerdir?

Evlenen çiftlere resmi nikahtan sonra ödenen yardımlar şu şekilde sıralanmaktadır.

 • Çalışan kadınlara evlilik tazminatı,
 • SGK’dan ölüm maaşı alanlara çeyiz yardımı,
 • Devlet tarafından yapılan evlilik yardımları,
 • Belediye ve diğer kurum ve kuruluşlar tarafından yapılan yardımlar,

Yazımızın devamında yapılan bu yardımları açıklayacağız.

İlksan Evlilik Yardımı Ne Kadar?

Belediye evlilik yardımları 2021 desteklerinde ilk akla gelen İlksan destekleridir. İlkokul Öğretmenlerine Sağlık ve Sosyal Yardım Sandığı, üyelerine sunmuş olduğu hizmetlerden evlilik desteği başvurularını Mebbis, e-Devlet ve üye bilgi sistemi üzerinden İLKSAN Genel Müdürlüğüne evrak göndermeye gerek kalmadan SMS ile gerçekleştirebilirler. Yapılan bu yardım Sandık üyesi iken evlenenlere bir defaya mahsus olmak üzere yapılan maddi yardımdır. Evlenme yardımı miktarı Sandık Yönetim Kurulunca belirlenmektedir. Evlenecek olan çiftlerin her ikisi de sandık üyesi ise her bir üye için ayrı ayrı yapılır ve kurulun bu yıl için belirlemiş olduğu Evlilik Yardımı bulunur.

İlkokul Öğretmenleri Sağlık ve Sosyal Yardım Sandığı İkraz Yönetmeliğine göre evlenme halinde kullanılacak olan ikrazı alan üyeler bu yardımdan yararlanamazlar. 01.01.2021 tarihi itibariyle uygulanan Evlilik Yardımı 750 TL’dir.

İlkokul Öğretmenleri Sağlık ve Sosyal Yardım Sandığı İkraz Yönetmeliğine göre evlenme halinde kullanılacak olan ikrazı alan üyeler yardımdan faydalanamazlar.

Evlilik Yardımı Başvurusu e-Devlet

İlksan evlilik yardımı başvuru e-devlet üzerinden yapılabilmektedir. E-devlet kapısı üzerinden İlksan
Evlilik Yardımı Başvurusunu https://www.turkiye.gov.tr/ilksan-evlilik-yardimi-basvurusu linki üzerinden evlilik yardımı başvurularınızı gerçekleştirebilirsiniz.

Nikah Parası (Çeyiz Parası) Nasıl Alınır?

01 Ekim 2008 tarihinden sonra çalışmaya başlayan sigortalıların çeyiz parası alabilmeleri için, Sosyal Güvenlik Kurumu’na dilekçe ile başvuru yapmaları gerekiyor. Evlilik ödeneğini için kişinin evlenmiş olmalı. Bunun ile birlikte devletdestekli.com hak sahiplerinden dilekçe istenmektedir. Dilekçenin onaylanmasından sonra çeyiz parası almaya hak kazanıyor. Çeyiz parası alması durumunda anne yada babasından almış odluğu yetim maaşı kesilmektedir. Erekekler ise nikah parası desteğinden yararlanamaz. Sadece kadınlar için geçerlidir.

Çeyiz Parası Şartları ve Başvurusu

Ülkemizde SGK tarafından bayanlara sağlanmakta olan yardımlardan birisi de bilenen genel adı ile çeyiz parası yani evlenme yardımı ödeneği kız çocuklarına verilir, erkekler çeyiz parası alamaz. Çeyiz parası alabilmek için gerekli şartlar ise;

 • Çeyiz parası yani evlenme ödeneği alabilmek gerekli olan şartlardan birincisi kız çocuklarının vefat eden anne veya babasından ölüm aylığı alması durumudur.
 • İkincisi ise kız çocuklarının bu ölüm aylığını almaya devam ederken evlenmiş olmasıdır.
 • Dul olan eşlerin eşler yeniden evlenmeleri halinde çeyiz parasından yararlanamazlar.
 • Çeyiz parası almak isteyen kız çocuklarının İl veya İlçelerde bulunan  Sosyal Güvenlik Merkez Müdürlüklerine başvurmaları gerekiyor.

Çeyiz parası alarak evlenen kız çocuklarının ölüm aylıkları da durdurulmaktadır. Kız çocuğunun boşanması durumunda yeniden ölüm aylığı alabilir.

Anne yada babası vefat etmiş yetim kız çocuklarının almış oldukları yetim maaşının 24 katı olmalıdır. Yani; 2 yıllık yetim maaşının toplamı kadar olmaktadır. Bu sebep ile diğer kardeşlerin maaşının artması için en az 2 yıl beklemesi gerekmektedir. Evlenecek olan kız çocuklarından en son evlenen en yüksek miktarda evlilik ödeneği almaya hak kazanır.

İşyerinde Evlilik Parası Ne Kadar?

Evlenen çiftlerin resmi nikahlarından sonra en geç 1 yıl içerisinde işten çıkış talebinizi bildirmeniz gerekiyor. Bu işlemi yaparken ihbar sürelerine uymak gerekiyor. SGK evlilik parası yani evlilik tazminatı alarak için işten çıkabilmek için çalışma süresine göre işi bırakmadan önce başvuru yapmanız gereken tarihler aşağıda sıraladığımız gibidir.

 • 1,5-3 yıl arasında ise en az 6 hafta önce başvuru yapmalısınız,
 • 3 yıldan fazla ise en az 8 hafta önce başvuru yapmalısınız,
 • Çalışma süreniz 1,5 yıl ve altında ise en geç 4 hafta

içerisinde işyerinize başvurularınız yapmanız gerekmektedir. İşyerinden alacağınız tazminat ise çalışma süreniz ve haklarınıza göre hesaplanmaktadır. Evlenen erkelerin böyle bir hakkı yoktur.

SGK Evlilik Yardımı 2021

SGK tarafından çeyiz parası alacak kız çocukları;

 • 4/A hizmet akdi ile çalışanların sigortalılığı,
 • 4/B Kendi nam ve hesabına çalışanların sigortalılığı,

kapsamında ise veya 01 Ekim 2008’den sonra ilk defa memurluğa başlayanların kız çocukları, bağlı bulundukları Sosyal Güvenlik İl Müdürlüklerine yada Sosyal Güvenlik Merkez Müdürlüklerine başvuruda bulunmaları gerekmektedir. Çeyiz parası için müracaatta bulunan kişilerin kendileri tarafından açtırılan banka hesap numaraları veya SGK tarafından ikametlerine en yakın yerde açtıracakları hesap numaralarına yatırılmaktadır. Çeyiz parası elden verilmemektedir.

SGK tarafından verilen diğer yardımları için, SGK Sosyal Destek Başvurusu Nasıl Yapılır? yazımızı inceleyebilirsiniz.

Kaymakamlık Evlilik Yardımı Veriyor Mu?

Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları tarafından evlilik veya çeyiz parası adı altında yardımlar bulunmamaktadır. Ancak, devlet devletdestekli.com tarafından yeni evlenecek çiftlere devlet tarafından destek verilmektedir. Bu desteklerden çiftler evlendikten sonra ortaya çıkan maddi problemleri karşılamak adına verilmektedir.

Memurlara Evlilik Yardımı Yapılıyor Mu?

657 sayılı Devlet Memurları kanununa göre, evli ve çocuk sahibi olanlara aile yardımı yapılmaktadır. Evli çiftlerin her ikisinin de memur olması durumunda aile ödeneği hakkından erkekler faydalanabilir. Ödenek aile yardımı kapsamında memurların maaşlarına eklenerek hiç bir vergi ve kesinti yapılmamaktadır.

Çeyiz Parası Sorgulama

Çeyiz parası başvurusunda bulunan kişiler alacakları ödeneği sorgulamak için aşağıdaki yöntemleri kullanabilirler.

 • Alo 170,(SGK birimleri tarafından yürütülen bir hattır. Vatandaşlar T.C kimlik numaraları ile sorgulama işlemlerini yapabilirler.)
 • SGK il ve ilçe müdürlükleri,
 • e-Devlet (kapısı üzerinden T.C kimlik numaranız ile sorgulama yapabilirsiniz.)

Bu siteleri kullanarak çeyiz parası sorgulama işlemleriniz yapabilirsiniz. e-Devlet üzerinden sorgulama nasıl yapılıyor inceleyebildim.

e-Devlet Evlilik Yardımı 2021

Evlenecek olan ve maddi desteğe ihtiyaç duyan çiftler kaymakamlık, Belediye ve SGK gibi kurum ve kuruluşlardan almış oldukları yardımları e-Devlet üzerinden sorgulayabilirler. Çiftlerin sorgulama işlemini yapabilmeleri için e-Devlet kapısı Şahıs Ödemeleri Sorgulamasekmesi üzerinden adınıza yapılmış olan şahıs ödemelerini sorgulayıp öğrenebilirsiniz.

Telegram'da Bizi Takip Edin! Abone Olmak İçin Tıklayın!
Yorumlar

Yorumunuzun Önemi

 1. Uğur dedi ki:

  Evlilik yardım istiyorum hiç param yok hiç kimse yardım etmiyor

 2. Cerem dedi ki:

  Ben bilmiyordum ve hesabım yok yazın evlenicez inşallah ben yararlanamaz mıyım

 3. mehmet dedi ki:

  evlilik ceyiz parası destegi icin nereye basvuru yapabilirim

  1. ALP dedi ki:

   Sgk ya başvuru yapmanız gerekmete

 4. Farkedermi dedi ki:

  Merhabalar evlenmeden önce çocuğum oldu evlendim çeyiz parasına başvuruda bulundum çocuğun olması sorun teşkil eder mi bir de üzerime araç alsam sorun olur mu

 5. Yardım dedi ki:

  Her türlü soracağınız soruyu mail adresime yollayın cevap veririm ayrıca numaram

  1. Ramazan dedi ki:

   Yetim aylığı almaya hak kazanılıp ama hiç yetim aylığı almamış biri çeyiz yardımı alabilirmi

  2. Burçak dedi ki:

   Merhaba, babamı kaybettikten sonra eşimden boşandım ve babam üzerinden yetim aylığı alıyorum. Tekrar evlendiğimde çeyiz yardımı alabi,lirmiyim?

 6. Evlilik yardımı vefat şartı dedi ki:

  bu desteği almak için illa anne babamızın vefat etmiş olması mı lazım ben evleneceğim ve benim anneme babam sağ ben bu destekten yararlanamazmıyım

 7. Güler dedi ki:

  Kardeşim yetim maaşı almadi ben alsam olur mu ikisinide

  1. olur dedi ki:

   olur bedava para dağıtıyo devlet

 8. ayşe dedi ki:

  eşimden 5 yıl önce boşandım.ssk danyetim maaşı alıyorum .şimdi suriyeli biriyle evlenicem çeyiz parası alabilirmiyim şuanda 1425tl aylık alıyorum ne kadar çeyiz parası alırım yaşım 45 sorun olurmu ayrıca evlendikten ve çeyiz parası aldıktan sonra kendim emekli olursam emekli maaşımdan çeyiz parası kesilirmi ??tşkr.ler.

 9. Münever demirtaş dedi ki:

  Benimde bana 2011 de vefat eti ben 2 ölmeden önce evlendim bende çeyiz parası alabilecekmiyim babam bağkur emeklisi

 10. ÖZLEM dedi ki:

  BEN CEYİZ HESABI HIC YAPMADIMKI CEYİZ YARDIMI FARKLI NASIL ALABILRIM

 11. Yüksel dedi ki:

  380lira maas aylık ve yatan para 3700 fakat emekli sandığı 170 calısma bakanlıgını arıyorum para garanti bankasına yatıgı söyleniyor maasımızı garantiden alıyorduk belki 20defa gittim para yok sürekli arıyorum gidiyorum pranyok 24katı diye okuyorum gelen para 12 katı bile değil alamadım ne yapmam gerekir para hic bir yerde yok ziraat bankası postane vs itiraz veya sikayet 3aydan 3aya 1100 lira maas alıyordm simdi evlendim yorumları okuyup nikah erken kıydım ama 3700ve para var diyorlar ama para yok

 12. ayla ege dedi ki:

  1986 yilinda evlendim .ceyiz parasi yardimi almadim.2005 yilinda bosan d im.ceyiz yardimi parasi alabilirmiyim.

 13. Yener dedi ki:

  Ben nişanlıyim kayinbabam vefat etti ama kayınbabam emekli deil di nişanlım ceyiz parasından yararlana bilir mi

 14. Filiz akar dedi ki:

  Eşindem
  Ayrıldım
  Kızım alabiliyor mu.?

 15. nilgun ortac vuraldor dedi ki:

  ılk evliligimden yardım almadım.ben 11.12.2017 tarihindebosanmıs oldugum esımle ikinci kez evlendim. 4 aydır bekledıgım halde bır sonuc alamadım. tahsıs nr sonu 0 3 tur acil olarak tarafıma cevap verilmesini rica edıyorum

 16. aslo çeper dedi ki:

  İyi günler. Ben babamdan maaş alıyordum evlendim ve çeyiz parası için başvuruda bulundum. 2 ay içerisinde veya 2 ayın sonunda paranın geleceği söylendi fakat 2 ay bitti herangi bir sonuç gelmedi bunu nasıl takip edip öğrenebilirim ?

 17. Ayşe dedi ki:

  Benim annem de babam da sağ ama çeyiz alacak durumum yok ne yapmalıyım.

 18. Berivan dedi ki:

  Bnmde çeyiz alacak durumum yok çevreden tavsiye verdiler devlet yardimda bulunuyo diye bnde başvurmak istiyorum

 19. Munevver dedi ki:

  Ben ceyiz parasi alcam yetim maasi aliyorum ama benim bankadan haczim var vergi borcum falan var ceyiz parasina el koyarlarmi

 20. Ayşe dedi ki:

  Benim Babam vefat etti 2012 de ama ben herhangi bi maaş almiyorum yeşil kartlıyız 21 yaşındayım 3 ay sonra evleneceğim bende faydalanabiliyormuyum

  1. Sıradanbiri dedi ki:

   Faydalanman için sigortalı işte çalışmaman lazım.
   Çalışıyorsan hemen işi bırak ve başvur maaşına. İşten çıktıktan iki ay falan sonra başvuruluyor zaten büyük ihtimalle. Onu SGK adam öğrenirsin. Ondan sonra Toplu para alırsın bir sürü uyanık ol. Ondan sonrada evlendiğin zaman aireten çeyiz maaşına başvurursun 30.000 tl falanda ordan alırsın uyanık ol