Devlet Destekli

Eyt Son Dakika Açıklaması: Mezarda Emekliliğe Hayır!

Eyt Son Dakika Açıklaması: Mezarda Emekliliğe Hayır!

Emeklilikte yaşa takılan vatandaşlarımız için bir açıklama da Hak-İş Başkanı Sayın Mahmut Arslan’dan geldi. Sayın ARSLAN Daha öncede Mezarda emekliliğe hayır dediklerini anlattı.

Hak-İş konfederasyonu başkanı sayın Mahmut Arslan EYT (Emeklilikte yaşa takılanlar hakkında açıklamalarda bulundu.  Bunun sorumlusunun uluslararası para fonu olan IMF’nin olduğunu söyledi.

MEZARDA EMEKLİLİĞE HAYIR!

Hak-İş Konferderasyonu Başkanı Sayın Mahmut ARSLAN, bu durumun IMF’nin politikalarından kaynaklandığını anlattı ve şunları anlattı;

“Bugün emeklilikte yaşa takılanların birinci müsebbibi IMF politikalarıdır. O günleri hatırlıyorum ben, kavgaların yapıldığı dönemde Yaşar Okuyan, Çalışma Bakanı. IMF 250-300 milyon dolarlık krediyi serbest bırakmak için bu emeklilik sistemini dayatıyor. Biz de itiraz ediyoruz ‘Mezarlıkta emekliliğe hayır’ diye. O gün söyledik, ‘Yapmayın bunu. Sosyal Güvenlik Sisteminin sorunlarının kaynağı işçiler değil. Emekçiler değil, başkadır bunun kaynağı.’ Ama anlatamadık. Döndü dolaştı 20 yıl sonra bugünkü hükümet bunun muhatabı oldu. Bu IMF’yi kovdukları ve IMF’yi tekrar geri getirmemeleri için Recep Tayyip Erdoğan ve AK Parti’ye teşekkür ediyorum. Çünkü IMF politikaları işsizlik, kaos, adaletsizlik, ücretlerin kısılması, emekliliğin artması demektir. IMF bunları yaparak verdiği krediyi güvence altına almak istiyor. O yüzden IMF politikalarının bir gereği olarak emeklilikte yaşa takılanların bugün sorunlarını yaşıyoruz.”

Daha önce Akpartili Sayın Numan Kurtulmuş #EYT hakkında açıklama yapmıştı. Yaptığı açıklamada Kurtulmuş, EYT gibi bir durumun söz konusu olmadığını, ülkenin bu yükün altından kalkacak durumda olmadığını kaydetmişti.

Konu ile ilgili açıklama Milliyetçi Hareket Partisi Sakarya Milletvekili ve Grup Başkanvekili Muhammed Levent Bülbül’ den geldi. Bülbül konu ilgili şu açıklamalarda bulundu;

” EYT konusu sadece bu dönem itibari ile gündemde olan bir konu değildir.

25. ve 26. dönemlerde de konu mecliste görüşülmüştür.

Partiyi töhmet altına sokan açıklamaları hiçbir şekilde kabul etmiyoruz.

Verilen kanun teklifi komisyona gitmek için beklemektedir.

Bunun gerçekleşmesi için elimizden geleni yapacağız. “

Bu açıklamalardan sonra tartışma tekrar alevlendi. 2020 yılında yaşa takılanların emekli olup olamayacağı konusunda yapılacak olan tüm açıklamaları yakından takip ediyoruz. Hükumet kanadından bir açıklama gelmesi durumunda sizi bilgilendirmeye devam edeceğiz.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.