Faizsiz Esnaf Kredisi Veren 5 Banka Şubesi

Esnafın her zaman ihtiyacı olan nakit para döngüsü için finansal kaynak sağlayan faizsiz esnaf kredisi veren bankaları araştırarak, esnaflarımızın bilgisine sunduk.

Faizsiz Esnaf Kredisi Veren 5 Banka Şubesi
14 Ocak 2022 10:33

Bankaların kredi konusunda pek çok ürünü bulunmaktadır. İhtiyaç kredilerinden konut kredilerine, tatil kredilerinden cep telefonu kredilerine kadar pek çok imkan ile müşterilerinin yanında olan bankalar esnaf müşterilerini de desteklemektedir. Esnaf kredi ve KOBİ kredisi adı altında pek çok ticaret erbabına finansal kaynak konusunda destek olunmaktadır. Faizsiz Esnaf Kredisi Veren 5 Banka Şubesi başlığımızda siz değerli esnaflar için düşük faiz oranları ile kredi veren bankaların hangileri olduğunu ve faizsiz olarak hizmet sunan bankaların şartlarını tüm merak edilen detayları araştırdık.

Esnaf Kredisi Nedir?

Esnaf kredisi bankaların esnaf müşterilerinin finansal ihtiyaçlarının karşılanması amacı ile sunulmuş olan kredi çeşitlerinden biridir. Diğer adı Kobi kredisidir. İş yerleriniz ile ilgili açılış ve gerekli masrafların karşılanması için gerekli olan nakti bankaların bu kredileri aracılığı ile karşılanması için sunmaktadır. Fakat bu kredilerden yararlanabilmek için yasalarda bahsi geçen Kobi tanımına uygun olmanız gerekiyor. Şayet işletmeniz bu tanıma uygun değilse ihtiyaçlarınız için yine bankalara başvurabilirsiniz. İhtiyaç kredileri yöntemi ile size yardımcı olacaklardır.

11828 sayılı Resmi Gazete’ de Kobilerin Tanımı, Nitelik ve Sınıflandırılması Hakkında Yönetmelik ile değişen Kobi tanımı aşağıdaki tabloda ifade edilmektedir.

Kobi’ler 3’e ayrılmaktadır:

 • Mikro ölçekli,
 • Küçük ölçekli ve
 • Orta ölçekli Kobi çeşitleri vardır.

Bu tanımlara uygun olabilmek için bazı kıstaslar söz konusudur. Yine tanım belirtmede 3 temel kriterin olduğunu söylemek yanlış olmayacaktır. Çalışan sayıları, yıllık hasılatları ve bilançolarına göre isimlendirilirler.

Belirlenen KriterMikro ÖlçekliKüçük ÖlçekliOrta Ölçekli
Çalışan Sayısı‹ 10 ​‹ 50 ​‹ 250​
Satıştan Elde Edilen Yıllık Hasılat≤ 3 Milyon TL ​≤ 25 Milyon TL ​≤ 125 Milyon TL​
Mali Bilançonun Yıllık Toplamı≤ 3 Milyon TL ​≤ 25 Milyon TL ​≤ 125 Milyon TL​
KOBİ TANIMI

Esnaflara her banka kredi verebilir. Konu ile ilgili bankaların hazırlamış olduğu paketler de önem arz eder. Fakat burada dikkat edilmesi gereken kredi almak değil alınan kredinin faiz oranıdır. Kobiler olarak uygun faiz oranları ile kredi alabilirsiniz. Ayrıca, bazı bankaların da müşterilerine faizsiz olarak kredi verdiklerini söylemek yanlış olmayacaktır. Faizsiz kredi veren bankalar ise genelde katılım bankaları olmaktadır.

Faizsiz Esnaf Kredisi Başvurusu İçin Gerekli Evraklar

faizsiz esnaf kredisi veren bankalara kredi başvurusunda bulunmak için bankaların istediği evraklar genel olarak aynıdır. Fakat bankalar insiyatiflerine bağlı olarak farklı evraklar da talep edebilirler.

Faizsiz Esnaf Kredisi Başvurusu İçin Gerekli Evraklar aşağıdaki gibidir:

 • T.C. kimlik belgelerinin fotokopileri (Ortaklar var ise tümünün)
 • Vergi Levhanız,
 • Bilanço,
 • Ticaret Sicil Gazeteniz,
 • Noterden alınacak olan imza sirküleri,
 • Gelir tablosu gereklidir.

Bu evrakları hazırlayarak size en yakın banka şubesine giderek kredi almak istediğinizi belirtiniz. Banka tamamen kendi tekelinde olmak üzere teminat ya da kefil talebinde bulunabilmektedir.

Şimdi de faizsiz ya da düşük faizli olarak esnaf kredisi veren bankaları ve şartlarını inceleyelim.

Halkbank Faizsiz Esnaf Kredisi

Halkbank esnaflara faizsiz kredi veren bankalardan biridir. Ancak kredi alabilmek için bazı şartlara sahip olmak gerekiyor. Öncelikle bu krediden yararlanmak için Gelir Vergisi Kanunlarında yer alan bazı meslek kollarında faaliyet göstermek gerekiyor.

Bu alanlar sanat değeri taşıyan ya da üretimin zorluğu ve azlığından dolayı artık üretimi çok az yapılan alanlar olmaktadır. Bu alanlar; Maliye Bakanlığı’ nın onayı ile belirlenmiş olan yorgan, keçe, taş işleme, oya, baston ve kaşık yapımı, ahşap oyma, çanak çömlek, el dokuması ve bakır işleme gibi işler için %0 faizli olarak kredi verilmektedir. Ancak, başvuruların kabul edildiği tarihten önce 5 yıl içerisinde bu bağlamda herhangi bir krediden faydalananlar bu krediyi ne yazık ki alamıyor. Konu dışında tutulan kredi türü ise KOSGEB’ in verdiği 0 faizli faiz desteğinde yer alan kredilerdir.

Yeni işyeri açmak isteyen esnaflarımız işyeri açma kredi desteği kullanabilirler.

esnaf-kredisi
Halkbank 0 faizli esnaf kredisi veriyor.

Bankanın verdiği diğer bir kredi çeşidi işletmelerini yeni kuracak olan ve ustalık belgesi sahip esnaflara yöneliktir. Esnaflık belgesinin verildiği tarihin 3 yılı doldurmuş olması gerekiyor. İşletmesini kurarak bu ustalık belgesi ile faaliyet gösteren girişimciler Meslek Eğitimi Kanunu dahilinde 0 faizli esnaf kredisi imkanından faydalanabilecektir. Ancak, ticari faaliyetlerini 1 yıl içerisinde sonlandıranlar ya da 1 yılı doldurmayanlar verilen bu desteklerden faydalanamazlar.

Halkbank’ ın esnaflar ile ilgili son ürünü genç girişimcilere verdiği kredi desteğidir. Bu kredi imkanından faydalanmak için ise online girişimcilik eğitiminin tamamlanmış olması ve 30 yaşının bitmiş olması gerekiyor. Ayrıca, bir iş planı hazırlayarak bankaya sunulmalıdır. Projesi kurul tarafından onaylanan gençlere faizsiz olarak 100 bin TL kredi verilmektedir. KOSGEB’ in vermiş olduğu kredi faiz desteği kapsamı dışında daha önce herhangi bir faiz indirimi ya da konu ile alakalı herhangi bir destekten faydalananlara %100 faiz indirimli kredi verilmez.

 Esnaf kefalet kredisi ve Halkbank kredisi detayları hakkında bilgi alabilir ve kredi çekebilirsiniz.

Akbank Düşük Faizli Esnaf Kredisi

Akbank da esnaf müşterilerine kredi veren bankalardan biridir. Esnaf destek paketi ile Akbank, özellikle Kobiler için 50.000 TL’ye kadar %1,69 faiz oranıyla esnaf kredisi çekme imkanı sunuyor. “Anında Kredi” özelliği ile oldukça fazla avantaj sağlayan Akbank “Esnaf Destek Kredisi” geniş ödeme seçenekleri ile müşterilerine ödeme imkanı da sunuyor. Akbank esnaf kredisi ödeme seçenekleri;

 • Balon taksit ile ödeme,
 • 6 ay ertelemeli aylık sabit taksitli ödeme,
 • 3 ay ertelemeli aylık sabit taksitli ödeme,
 • 2 ayda 1 ödeme,
 • 6 ayda bir ödeme,
 • Aylık sabit taksitli ödeme olmak üzere 6 seçenekten oluşmaktadır.
 • Borçlarını 1 yıldan önce bitirenlerden herhangi bir komisyon talep edilmeyecektir.

Kredi başvurusunu Akbank şubelerinden yapmak isteyenler yukarıda bahsi geçen evrakları hazırlayarak talepte bulunabilirler. Ayrıca SMS yolu ile de kredi başvurusu yapılabilmektedir.

Albaraka Türk Esnaf Kredisi

Albaraka Türk gibi katılım bankaları faiz ile değil kar payı sistemi ile çalışmaktadır. Şayet iş kurmak istiyorsanız ve herhangi bir konuda iş fikriniz var ise banka size bu manada destek olacaktır. Ayrıca iş yerlerini büyütmek isteyenlere de kredi verilmektedir.

 • Banka kredi tutarının %80′ ine varan tutarlarda kefalet sunmaktadır.
 • Bankadan alacağınız kredilerin vadeleri 6 aydan 60 aya kadar değişmektedir.
 • Nakit ya da nakit olmayan her türlü ihtiyaç için kredi kullandırılabilmektedir.
 • Krediler TL cinsinden verilmektedir.
 • Ayrıca tarım ile uğraşıyor ve bu alanda bir işletme sahibiyseniz, çiftçi, esnaf ya da sanatkar iseniz bu anlamda Kredi Garanti Fonu’ndan yararlanabilirsiniz.
 • Buradan alınacak olan kefalet miktarı her işletme için 1 milyon 500 bin TL’ den fazla olamaz.
 • Kar payı toplamının ise %75′ i aşılamaz.

Yukarıda belirttiğimiz ile birlikte bu kefalet hizmetinden faydalanmak için size en yakın Albaraka Türk şubesine gitmeniz gerekiyor.

Denizbank Esnaf Kredisi

Esnaf kredileri deyince Denizbank’ı saymasak olmaz. Çünkü sektörde en hızlı esnaf kredisini müşterilerine takdim eden bankadır. Üstelik inanamayacağınız başvuru kanalları ile diğer bankalar internet bankacılığı ile dahi esnaf kredisi başvurusunda bulundurmazken Denizbank esnaflara SMS, internet bankacılığı, facebook sayfası ve ATM’ ler ile 100 bin TL tutarında kredi veriyor. Bunun yanı sıra yatırım amaçlı kullanılacak olan Ticari Taksitli Kredi, işletme kart, günlük giderler ve acele finansman için Ticari Kurtaran Hesap, Taşıt Tanıma sistemleri gibi ürünler de bulunmaktadır.

Esnaf yazıp bir boşluk bırakarak T.C kimlik numaranızı yazın ve 3280’e kısa mesaj gönderin.

Banka yalnızca 5 dakika içinde SMS’inize cevap verecektir. Başvurunuz olumlu olarak sonuçlanmış ise 75 gün içerisinde banka şubesine giderek kredinizi alabilirsiniz.

 • İstenecek olan belgeler;
 • T.C. kimlik belgesi fotokopisi
 • Mal varlığı beyanı
 • Oda kaydı belgesi
 • İmza sirküleri
 • Vergi levhası
 • Hesap defteri ya da gelir tablosudur.

Bu evrakları hazırlayarak 75 gün içerisinde bankaya gitmeyenlerin başvuruları ve kredi talepleri reddedilmiş sayılacaktır. İnternet üzerinden kredi başvurusu yapmak için tıklayınız.

Vakıfbank Esnaf Kredisi

Vakıfbank müşterilerine halden anlayan kredi sloganı ile destek oluyor. Buradaki amaç esasen müşterilere faizsiz kredi sunmak değil, kredinin rahat ödenebilmesini sağlamaktır. Kredi limiti 50 bin TL vade ise 36 aydır. Kredinin 3 farklı geri ödeme seçeneği bulunmaktadır. İster sabit, isterseniz taksitleri ertelemeli isterseniz de değişen taksitler ile kredinizi geri ödeyebilirsiniz.

Ziraat Bankası, Şekerbank, TEB gibi daha pek çok banka müşterilerine esnaf kredisi vermektedir. Şu an itibari ile esnaflar için faizsiz olarak kredi sunan tek banka Halkbank’ tır.

Halkbank & KOSGEB ile birlikte yaptığı protokol neticesinde esnaf müşterine %100 faiz indirimi ile kredi imkanı sunuyor. Ancak daha uygun faiz oranları ile uzun vadelerde kredi veren bankalar da vardır.

Yukarıdaki KOBİ tanımına uymuyorsanız yaptığınız esnaf kredisi başvurusu reddedilecektir. Bu amaçla ihtiyaç kredilerine başvurmanızı tavsiye ederiz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.