Devlet Destekli

Faizsiz Hayvan Kredisi Nasıl Alınır? 2020 Yılında Var mı?

Faizsiz Hayvan Kredisi Nasıl Alınır? 2020 Yılında Var mı?

100 bin çiftçiye sürü büyütme desteği, 500 bin düve, 500 bin besilik büyükbaş hayvan, 6 bin lira çoban desteği gibi projelerden bahsedildi. Tarım ve Orman Bakanlığı her yıl hayvan alımı için 30 bin lira değerinde hibe veya bu tutarda hayvan vermektedir. Bunun haricinde TKDK tarafından IPARD ve IPARD2 projeleri içerisinde geri ödemesiz destekler sağlamaktadır.

Hayvan kredisi veren bankalar gibi Ziraat Bankası da çiftçilere uygun faizlerle hayvan kredisi imkanı sunmaktadır. Ziraat bankasının diğer bankalara göre avantajları Devlet bankası olması ve bundan dolayı da devlet hayvancılık desteklerini halka sunmasıdır.  Alınacak olan arı, bıldırcın, ördek, deve kuşu, kaz, tavuk gibi kanatlı hayvan yada koyun, kuzu, keçi gibi küçük baş veya inek, dana, düve, manda, gibi süt yada besicilik kredisi alabilirsiniz. Ziraat Bankası özellikle zirai kredilerde hemen hemen sıfır faizlerde hayvan, yem, traktör, mazot, alet ve malzeme alımları imkanlarını köylü çiftçilerimize sunmaktadır.

büyükbaş-hayvan-kredisi

Büyükbaş Hayvan Kredisi

ÇKS kayıtlı olan köylülerimiz Ziraat Bankası tarafından istenilen şartları sağlaması durumda yıllık %4 gibi çok düşük faizlerde hayvancılık kredisi imkanlarından yararlanabilirler. Tamamen alınacak olan hayvana göre istenilen şartlar değişiklik gösterilse de hayvan alacak olan çiftçiden istenilen şartlar aşağıdaki gibidir.

Kosgeb büyükbaş hayvancılık kredisi ile hayvan alımı için değil yetiştiricilikte tesis kurmak için hibe ve faizsiz kredi verilmektedir. Devlet hayvancılık hibeleri TKDK tarafından hayvan alımı için hibeler verilir. Tarım ve hayvancılık kredisi adı altında destekleme ve ödemeler yapılmaktadır. Tarım ve Orman Bakanlığı hayvancılık kredisi ile destekleme ödemeleri ile ile hayvan başı ödeme yapılmaktadır.

Başvuru için istenilen şartlar nelerdir?

Her banka vermiş olduğu parayı teminat altına aldığı gibi T.C. Ziraat Bankası da hayvan kredisi imkanı sunacağı çiftçilerden vermiş olduğu parayı teminat altına almak için bazı şartları öne sürmektedir. Talep edilecek hayvan kredisi para miktarı kadar taşınmaz ipotek, Çalışan bordrolu iki kefil ve  sıfır faizli Hayvan kredisi başvurusu yapan çiftçimiz hayvancılık yapıyorsa hayvan küpe numaraları gerekmektedir.

Devlet destekli  0 faizli hayvan kredisi çekmek isteyen ve hayvancılık yapan çiftçilerimiz hayvan küpeleri üzerinden gerçekleştirdikleri kredi başvuru sonrası banka tarafından hayvanlara ve bakım hanesi incelenmek adına bilirkişi gönderilmektedir. Bilirkişinin raporu doğrultusunda başvuru yapılan hayvan kredisi alınacak olan hayvanın da şartları uygun olması halinde en kısa sürede onaylanarak başvuru yapan çiftçinin mevduat hesabına aktarılmaktadır. Hayvan kredisi geri ödemeleri tamamen başvuru yapan çiftçinin talebi doğrultusunda belirlenmektedir. Çiftçi talep etmesi durumda krediyi ister aylık ister 3 aylık isterse 9 ay sonra ödeyebilir.

 Devlet desteği ile sıfır faizli hayvancılık kredisi başvurusu yapmak için, Kalkınma Ajansları, Ziraat Bankası ve özel bankalara başvuruda bulunabilir, faizsiz 7 yıl sonra geri ödemeli kredi avantajlarından faydalanabilirsiniz.

Bankanın hayvansal üretim kredileri ile ilgili 2 kampanyası bulunmaktadır. Bunlardan biri işletme, diğeri ise yatırım kredileridir. Yem, mazot, ilaç, sigorta, kira bedeli ve makine onarımı için İşletme Kredisi, süt ekipmanları, ahır yapımında kullanılacak malzemeler, tarla alımı gibi konularda Yatırım kredisi vermektedir.

Bankanın faizsiz kredi verme durumu sadece bankanın Resmi Gazete’de yer alan mevzuata göre belirlenmektedir. Her çiftçiye faizsiz kredi vermez.

Ziraat Bankası TKK %0 Faizli Krediler

Resmi Gazete’ ye göre Ziraat Bankası ve Tarım Kredi Kooperatifleri %100 faiz indirimli krediler vereceğini duyurmuştur. Bu krediler 3 yıllık dönem itibari ile verilecek ve 31 Aralık 2020 yılına kadar başvurular kabul edilecektir.

 • Sütçü, etçi ve kombine sığır yetiştiriciliğinde yatırım ve işletme dönemlerinde faiz alınmayacaktır. Kredi üst limitleri 25 milyon TL’ dir.
 • Yaygın hayvansal üretim kredilerinin üst limitleri 1.500.000 TL’ dir. Bu kredilerin de yatırım ve işletme dönemlerinde faiz indirim oranları %100′ dür.
 • Su ürünleri konusunda verilecek olan kredinin üst limiti 10 milyon TL’ dir. Yatırım ve işletme dönemim kredilerinde faiz indirimi % 50 dir.
 • Damızlık düve yetiştiriciliğinde kredi üst limiti 10 milyon TL’ dir. Damızlık düve kredileri de yatırım döneminde 0 faizli olarak kullanılmaktadır.
 • Büyükbaş hayvan besiciliğinde yatırım % 90 ve işletme dönemlerinde kullandırılacak olan kredi %100 faiz indirimlidir. Kredi üst limiti 10 milyon TL’ dir.
 • Küçükbaş hayvancılık kredilerinin üst limitleri 15 milyon TL’ dir. Yatırım döneminde 0 faiz , işletme döneminde ise 0 faiz indirimi uygulanacaktır.
 • Arıcılık sektöründe kullandırılacak olan kredinin üst limiti 2 milyon 500 bin TL’ dir. İşletme % 80 ve yatırım dönemlerinde %70 faiz indirimi yapılacaktır. (Arıcılık Kârlı Mı? Kazanç Maliyet Hesaplaması)
 • Kanatlı sektöründe verilecek olan kredilerin üst limitleri 5 milyon TL’ dir. Yatırım döneminde %25 ve işletme döneminde %50 faiz indirimi yapılacaktır.
 • Kanatlı damızlık yetiştiriciliğinde verilecek olan kredilerin üst limiti 10 milyon bin TL’ dir.  Yatırım ve işletme dönemlerinde kredi % 75 faizli olarak kullandırılacaktır.

Bu kredilere başvurmak için çiftçi kayıt sistemine (ÇKS) kaydınızın olması gerekmektedir. Kredi başvuruları Ziraat Bankası’ na şahsen yapılacaktır. Bankaya teminat ve 3 yıllık bilanço sunmanız gerekiyor. Daha evvel hayvancılık konusunda herhangi bir kurum aracılığı ile kredi aldıysanız ne yazık ki bu kredilere başvuru yapamazsınız.

Yorumlar
 1. mehmet dedi ki:

  ben 2018 de keredi cektim 160000 binlira hipotek olarak 5 dünüm arazi ve arizinin icindeki ağırı güsterdim ve kabul edildi bu sene yine baş vuru yaptım kabul edilmedi bu paraya ihtiyacım var ne yapmam gerekiyor

 2. ilhan dedi ki:

  İlhan kardeşim, işi bilen için bu işte potansiyel var. Yapmak istersen resmiyette herşey senin üzerine olmak üzere büyükbaş hayvan olmak üzere ve süt ürünleri üretmek üzerine bir işletme kuracağız. İşletme numarası ve yer temin etmek benden, sponsorluk senden. Bırak yüz dönüm yer alipda birşeyler yapmayı haa alacaksan ileriye doğru yine al, almana karşı değilim tesisi kurup üretime geçersek para kazanmaya geçtimi hem kazancinda hemde öz sermayenle alacaksan yine alırsın. Telefon numaram 054

 3. İlhan dedi ki:

  İlhan kardeşim paran varsa, herşey yasal ve resmi olarak senin üzerine olmak üzere gel yapalım. Benim adım : Tamer
  Fakat benim param yok. Sadece bu işi yapacak yerim var vede bu işi yapacak bilgiye sahibim. İşine gelirde düşünürsen birbirimizle iletişim kuralim.

 4. Bilgi almak dedi ki:

  Kıredi başvurusu başladımı

 5. Kredi dedi ki:

  50 büyük baş hayvan iki biçerdöver 700 dönüm toprak adına hiç bi kredi alamadım adam gelip kupelere baktı tm dedi sonradan ses çıkmadı

 6. Devlet destekli Damızlık Koyun Kredisi dedi ki:

  Ben,Ahırı mı kendim yaptım.ÇKS kaydım,kapasite raporu,İşletme belgesi,ziraat bankasında mevcut,1.500.00TL..bahçem ipotekli,Tigem den proforma faturam da var,Hayvanların küpeleri de var.5o adet Damızlık koyun ve 2 adet koç için müraacat ettim.Bankanın istemiş olduğu belgeleri fazlasıyla vermeme rağmen red cevabı geldi.Koyunları 1.600+kdv ,İstediğim kredi de koyun başına 1.000TL..üzerini de kendi imkanımla karşılayacaktım.Malesef alamadım.Neden acaba.

 7. Hikaye dedi ki:

  Hepsi hikaye zengine adamı olana var kredi fakir kardeşim ben de fakirim vermiyolar boşa uğraşmayın 100 dekar tapu istiyor bilmem ne kadar teminat o ı o birsürü hikaye

 8. banka dedi ki:

  ben ipotek veya teminat verecek oldukdan sonra o ipotek verdiğim şeyi satar öyle alırım alacağım şeyi alsin o teminat la verilen krediyi

 9. Ahmet dedi ki:

  Basvuru yaptik.damizlik duve almak icin.2018.5. İnci ayda butun belgelerimiz tamam teminat var 50 baslik mandira var ama 6 aydir gelen giden yok.hayvancilik kredisi krizden dolayi durduruldumu acaba.

 10. Erc dedi ki:

  Verilen bu krediler direk ziraat bankası hesabındanmi yoksa Hazine nedenmi veriliyor???

 11. İso dedi ki:

  Benim bankaya breysel kredi borcum var üstüme 22 tane büyükbaş hayvan var bunların üstünden tarım kredisi alabikirmiyim çıkarmı teminat göstersem

 12. Mustafa dedi ki:

  Merhaba
  İpard destekli çiftlik kurdum şuanda 500 adet süt keçisi var
  Büyük baş hayvan almak istiyorum teminatım yeterli olmadığından kredi kullanamıyorum ne yapabilirim

 13. ayhan dedi ki:

  merhaba 2017 nisan ayında dana kıredisi kullandın 100 de 0.5 faizle 18 aylık 2018 eylün ayında ödemesi var faizi 100 de 0.5 değişirmi

 14. kenan dedi ki:

  Merhaba Azeribaycan vatandasiyim Turk vatandasligina gecib kredi ala bilirmyim . Maksat alinacak krediyle Ciftlikde inek alip (20 tane) sutluk olarak bakmak. Ciftlik kiralik olarak alicam .

  1. Gardasss dedi ki:

   Azerbaycan dan sakin buraya gelme donuna kadar alırlar donsuz dönersin azerbaycana benden solemesi gardaaaaş

 15. ismail dedi ki:

  18 yasimdayim babam amcam 200 dönüme yakin tarlalarini bana kiralamak istiyorlar cks alabilmem icin, büyükbas hayvancilik yapmak istiyorum, nasil ne kadar geri ödemesiz veya faizsiz Devlet veya Banka kredisi alabilirim.

 16. Hatice dedi ki:

  Benim mandıram var ama hayvanın yok hayvan almak istiyorum bunun için başvursam olur mu işletme hakkımda var düşük faizle yada faizsiz kredi alabilirmiyim

 17. Ahmet dedi ki:

  Sut besiciligi yapmak istiyorum yer var ama abimle babamin ustune sıfırdan başlayacağım ne yapmam gerekiyor???

 18. Yasin erdemir dedi ki:

  Şimdi benim adıma kayıtlı 100 koyun var hiç bir bankaya da borcum yok kaydımda yok ben baş vursam bana çıkarmı birde detaylı şart neler ordaki memurlarda adamına göre muamele yapıyorlar nasıl olcak yani bu işler

 19. faizsiz kredi dedi ki:

  benim 30 koyunum var yeni aldım 100 koyuna tamamlamak için kredi çekeceğim tarlam yok ankarada evim var ama ipotek var üstünde kredi çektim ziraat bankasından 2 senesi var bitmesine acaba faizsiz kredi cikarmi botrolu kefillerde var ahilimda kiralık

  1. Yönetim dedi ki:

   Başvurunuzu yapın Ziraat Bankasına, krediniz bitmeden zor ancak denemelisiniz.

   1. İlhan dedi ki:

    Ben avrupada yaşıyorum bu sene kesin dönüş Yapacağım ve tarımla uğraş Mak istiyorum 100 dönüm arazi almak istiyorum bana kredi verirler mi verirlerse şartları neler olur faizsiz kredi’den faydalanabiliyor muyum yardımcı olursanız sevinirim iyi günler.