Faizsiz Hayvan Kredisi Nasıl Alınır?

Faizsiz Hayvan Kredisi Nasıl Alınır?
A+
A-

Hayvancılık ülkemizde en revaçta meslek sektörleri arasında yer alıyor. Ülkemizdeki tüm coğrafi bölgelerde geçerli olan bu sektöre özel olarak yapılan destek ve teşvikler ile hayvancılık sektörü her yıl geliştirilmeye devam etmektedir. Ülkemizin ekonomisine en büyük katkıyı sağlayan bu sektörde yer alan oyuncular olan çiftçilere sağlanan faizsiz hayvancılık kredisi ve devlet faiz destekleri verilmeye devam edilmektedir. Her yıl olduğu gibi sektöre olan katkılarından dolayı çiftçiler tarafından faizsiz hayvan kredileri tercih edilmeye devam ediyor. Hayvan kredisi dendiğinde ilk akla gelen banka Ziraat’tir ve bu banka tarafından çiftçilere özel hem işletme hem yatırım dönemleri için faizsiz ve  sübvansiyonlu krediler sunulmaktadır. Büyükbaş ve küçükbaş hayvancılık kredisi kullanacak olan çiftçilere 7 yıl vadelerde devletin sağladığı faiz destekleri ile işletme ve yatırım dönemi için verilen krediler ile ilgili tüm merak edilenler bilgilere devletdestekli.com olarak ön sıralara taşımaya devam ediyoruz.

Faizsiz Hayvancılık Kredisi Resmi Gazete’de

Hayvancılığa ilk kez başlamak isteyen ve hayvancılık sektöründe yer alan çiftçiler faaliyetlerini bu kredi ile gerçekleştirmek istediklerinde öncelikle hayvan kredisini veren bankalar hangileridir bilmeleri gerekmektedir. Türkiye’nin ekonomisinde büyük role sahip bu sektöre hangi bankanın hayvan kredisi kullandırdığını ve faiz oranları şartlarını tüm gerekli detayları öğrendikten sonra en uygun faiz oranlarının hangi bankalar olduğunun araştırmasının da yapılması gereklidir.

 • Alınacak olan kredinin en düşük faiz oranları ile alınması çiftçilere büyük kolaylık sağladığından her zaman faiz destekli ve faizsiz hayvancılık kredileri tercih edilecektir.
 • Devletin sağladığı faiz desteklerini ve faizsiz hayvan kredileri ne ülkemizde çiftçilerle buluşturan Ziraat Bankası, bu yıl da çiftçilere yayımlamış olduğu Resmi gazetede yer alan faiz indirim destekleri ile kredileri sunmaktadır.
 • Devlet faiz destekleri ile sunulan bu krediler faiz oranları oldukça düşüktür hatta bazı sektörlerde belirlenen özellikli kriterleri yerine getirmeyen çiftçilere Sıfır Faizli krediler kullandırılmaktadır.
 • Özellikle kadın ve 40 yaşında altındaki girişimci genç çiftçilere birçok hayvansal yatırımlar faizsiz olarak sunulmaktadır.
 • Resmi Gazete’ de yayımlanarak yürürlüğe giren faizsiz hayvancılık kredilerini detaylarına geçecek olursak;
 • Tarım ve Orman Bakanlığından her yıl çiftçilere sübvansiyonlu faiz indirimli olarak kullandırılan kredilerin geçerli olan faiz oranları belirlenmiştir.
 • Ziraat bankası TKK tarafından kullandırılacak olan bu krediler kanun kapsamında belirlenmektedir.
 • Resmi Gazete’ de yayınlanan kararlar kapsamında faizsiz kredilerin kullandırım usul ve esasları belirlenmiştir.
 • Tüm çiftçiler bu kriterleri sağlamaları halinde bankadan Faizsiz ve düşük faizli tarım ve hayvancılık kredisi kullanabilecektir.
 • Bu içeriğimizden yararlanarak sizde Ziraat Bankası hayvancılık kredisi hesaplama yaparak küçükbaş ve büyükbaş Ziraat hayvan kredisi nasıl alınır öğrenebilir,
 • Bankalardan hayvan kredisi almak için başvuru öncesinde gerekli evraklar nelerdir,
 • hayvan kredisi hesaplama nasıl yapılır,
 • 2 yıl geri ödemesiz hayvancılık kredisi ve tüm merak edilenler yazımızdan öğrenebilirsiniz.

Bankalardan hayvan kredisi almak isteyenler faizsiz hayvan kredisi nasıl alınır? sorulara cevap vereceğiz.

Faizsiz Hayvan Kredisi Nasıl Alınır?

100 bin çiftçiye sürü büyütme desteği, 500 bin düve, 500 bin besilik büyükbaş hayvan, 6 bin lira çoban desteği gibi projelerden bahsedildi. Tarım ve Orman Bakanlığı her yıl hayvan alımı için 30 bin lira değerinde hibe veya bu tutarda hayvan vermektedir.  Bunun haricinde TKDK tarafından IPARD ve IPARD2 projeleri içerisinde geri ödemesiz destekler sağlamaktadır. Faizsiz Hayvan Kredisi Nasıl Alınır?

Hayvan kredisi veren bankalar gibi Ziraat Bankası da çiftçilere uygun faizlerle hayvan kredisi imkanı sunmaktadır. Ziraat bankasının diğer bankalara göre avantajları Devlet bankası olması ve bundan dolayı da devlet hayvancılık desteklerini halka sunmasıdır.  Alınacak olan arı, bıldırcın, ördek, deve kuşu, kaz, tavuk gibi kanatlı hayvan yada koyun, kuzu, keçi gibi küçük baş veya inek, dana, düve, manda, gibi süt yada besicilik kredisi alabilirsiniz. Ziraat Bankası özellikle zirai kredilerde hemen hemen sıfır faizlerde hayvan, yem, traktör, mazot, alet ve malzeme alımları imkanlarını köylü çiftçilerimize sunmaktadır.

büyükbaş-hayvan-kredisi
Büyükbaş Hayvan Kredisi

Hayvan Kredisi Başvuru İçin İstenilen Şartlar Nelerdir?

ÇKS kayıtlı olan köylülerimiz Ziraat Bankası tarafından istenilen şartları sağlaması durumda yıllık  çok düşük faizlerde hayvancılık kredisi imkanlarından yararlanabilirler. Tamamen alınacak olan hayvana göre istenilen şartlar değişiklik gösterilse de hayvan alacak olan çiftçiden istenilen şartlar aşağıdaki gibidir.

 • Öncelikle başvuru gerçekleştirecek olan çiftçilerin mutlaka kayıtlı bir işletme belgelerinin olması ve talep edilen belgeler arasında bu belgeyi muhakkak ibraz etmesi gereklidir. İsterseniz ÇKS belgesinin nasıl alındığını içeriğimizden öğrenerek neler yapılması gerektiğine bir kez daha göz atın.
 • Devletten sağlanan faiz desteklerinden yararlanabilmek için ve hayvansal destek alabilmek için de bir de işletme tescil belgesi gerekir. Bu belgeyi e-Devlet üzerinden temin edebilirsiniz.
 • Bu evrakların talep edilmesinin yanında bir de çiftçilerimizin bazı şartları taşımaları ve kriterlere uygun olması lazımdır. İstenen şartlardan bahsedecek olursak bu şartları şu şekilde sıralayabiliriz. Hayvancılık faaliyetlerinin yürütülmesi için bankaya kredi karşılığında teminat olarak gösterilecek olan ve ipotek ettirilecek olan arazi, tarla, ev, arsa canlı hayvan gibi rehin değerinin karşılığında mal ve mülke sahip olması yada bunlara sahip olan bir yakınını getirmesi gerekmektedir.
 • Başvuru sahibinin krediye olumlu yanıt alabilmesi için bankaların en çok dikkat ettiği kredi skorunun yüksek olması ve sicilinin temiz olması ve risk içermemesi gerekmektedir. Hiç kredi notu olmayanlara ve kredi notu düşük olanlar bankalar kredi kullandırılmalarında olumlu olarak değerlendirmeye almayacağını da bilmek gereklidir. bundan dolayı başvuru sahibinin öncelikli olarak düşük kredi notu varsa kredi notu değerinin risk içeren ortalamada olmamasına dikkat etmelidir.
 • Çiftçilerin devlete vergi borçlarının bulunmaması ve sicilin temiz olması istenmektedir. GİB üzerinden vergi borcu ödemesi online olarak gerçekleştirebilirsiniz.
 • Kullandırılacak olan kredi limiti ve tutarına göre banka tarafından gerekli görüldüğü hallerde en az 2 çalışan kefil getirmeleri de istenecektir. Bu kefillerin daha çok memur olması ve eş onayının almış olmaları gerekmektedir.
 • Kredi ile temin edilecek olan büyükbaş ve küçükbaş kanatlı hayvanların Resmi Gazete Hayvancılık Desteklemeleri Bildirgesi de yer alan cins ve özellikleri taşımaları gerekmektedir.

Devletin hayvancılığa sağladığı destekler Kosgeb ve TKDK tarafından çiftçilere sağlanmaktadır. Yalnız devletin sağladığı tüm desteklerin her biri ayrı özelliktedir. Örneğin; Kosgeb kurumu hayvancılık sektörüne canlı hayvan alımları için değil de hayvan yetiştiricilikte tesis kurmak için hibe ve faizsiz kredi verdiğinden bu kurumun desteği ile Ziraat bankasının sağladığı faiz desteği karıştırılmamalıdır.

Devlet hayvancılık hibeleri TKDK tarafından hayvan alımı için hibeler verilir. Tarım ve hayvancılık kredisi adı altında destekleme ve ödemeler yapılmaktadır. Tarım ve Orman Bakanlığı hayvancılık kredisi ile destekleme ödemeleri ile ile hayvan başı ödeme yapılmaktadır.

Faizsiz Hayvancılık Nasıl Alınır? Adım Adım Başvuru Şartları

Her banka vermiş olduğu parayı teminat altına aldığı gibi T.C. Ziraat Bankası da hayvan kredisi imkanı sunacağı çiftçilerden vermiş olduğu parayı teminat altına almak için bazı şartları öne sürmektedir. Talep edilecek hayvan kredisi para miktarı kadar taşınmaz ipotek, Çalışan bordrolu iki kefil ve sıfır faizli Hayvan kredisi başvurusu yapan çiftçimiz hayvancılık yapıyorsa hayvan küpe numaraları gerekmektedir.

Başvurularda belirlenen tüm şartları taşıyan çiftçiler Ziraat bankasından hayvancılık kredisi nasıl alacaklarını adım adım anlatacak olursak;

 • Başvuru yapacak olan çiftçiler Ziraat bankalarının şubelerine işletme tescil belgeleri ile giderek Başvuru için şubeden Zirai ve Tarımsal krediler departmanından sıra almalıdır.
 • Başvuru sahibinin aldığı sıra geldiğinde departmanda görevli memura büyükbaş, küçükbaş veya kanatlı hayvancılık arasında hangi hayvan cinsi için kredi kullanmak istediğinizi beyan edin.
 • Görevli memur TC kimlik numaranızı isteyecek ilk olarak kredi notu sorgulamanızı yapacaktır.
 • Kredi notu sorgulaması yapıldıktan sonra uygun görüldüğü durumda ne kadar tutarda kredi kullanmak istediğinizi soracak ve kredi miktarınızı belirlemeniz gereklidir.
  Kullanacağınız kredinin ne kadar olacağını belirttikten sonra, krediye karşılıkgösterilebilecek herhangi bir taşınmazın olup olmadığını ve ipotek edebileceğiniz ev, arsa, hayvan olup olmadığını sorgulanacaktır. Hangi mal varlığınızı bankaya teminat olarak göstereceksiniz bunu memura iletmeniz gerekmektedir.
 • Mal beyanında bulunduktan sonra ipotek ettirilecek olarak taşınır, taşınmaz mal varlığının ekspertiz süreci başlatılacaktır.
  Devlet destekli  0 faizli hayvan kredisi çekmek isteyen ve hayvancılık yapan çiftçilerimiz hayvan küpeleri üzerinden gerçekleştirdikleri kredi başvuru sonrası banka tarafından hayvanlara ve bakım hanesi incelenmek adına bilirkişi gönderilmektedir.
 • Bilir kişi onayından geçildiği durumlarda, bilirkişinin raporu doğrultusunda başvuru yapılan hayvan kredisi alınacak olan hayvanın da şartları uygun olması halinde bu kez iş kefiller ile sizin sözleşmeleri imzalama işlemi gerçekleştirilip en kısa sürede imzalar atılıp krediye onay verilmesi durumunda en kısa süre içinde Ziraat bankasının  başvuru yapan çiftçinin mevduat hesabına aktarılmaktadır. 
 • Bu adımlar sonrasında tahminen 5 iş gününde Ziraat bankası hayvan kredisini almış olursunuz.
 • Devletdestekli.com üzerinden hayvan kategorisinde Ziraat bankasının bütün cinslere göre vermiş olduğu kredilerin faiz oranları ile hesaplamalarını bulabilirsiniz.

Hayvan kredisi geri ödemeleri tamamen başvuru yapan çiftçinin talebi doğrultusunda belirlenmektedir. Çiftçi talep etmesi durumda krediyi ister aylık ister 3 aylık isterse 9 ay sonra ödeyebilir.

Devlet desteği ile sıfır faizli hayvancılık kredisi başvurusu yapmak için, Kalkınma Ajansları, Ziraat Bankası ve özel bankalara başvuruda bulunabilir, faizsiz 7 yıl sonra geri ödemeli kredi avantajlarından faydalanabilirsiniz.

Bankanın hayvansal üretim kredileri ile ilgili 2 kampanyası bulunmaktadır. Bunlardan biri işletme, diğeri ise yatırım kredileridir.

 • Yem, mazot, ilaç, sigorta, kira bedeli ve makine onarımı için İşletme Kredisi,
 • Süt ekipmanları, ahır yapımında kullanılacak malzemeler, tarla alımı gibi konularda Yatırım kredisi vermektedir.

Bankanın faizsiz kredi verme durumu sadece bankanın Resmi Gazete’de yer alan mevzuata göre belirlenmektedir. Her çiftçiye faizsiz kredi vermez. Faizsiz kredi alabilmek için Kanun kapsamından belirlenen şartları sağlamak gereklidir. Bu şartların neler olduğunu ve istenen tüm kriterleri de incelemek isteyenler için aşağıda faiz indirim oranları ve kredi üst limitlerini tek tek inceleyebilirler.

Ziraat Bankası & TKK % 0 Faizli Krediler

Resmi Gazete’ ye göre Ziraat Bankası ve Tarım Kredi Kooperatifleri %100 faiz indirimli krediler vereceğini duyurmuştur. Bu krediler 3 yıllık dönem itibari ile verilecektir.

 • Sütçü, etçi ve kombine sığır yetiştiriciliğinde yatırım ve işletme dönemlerinde faiz alınmayacaktır. Kredi üst limitleri 25 milyon TL’ dir.
 • Yaygın hayvansal üretim kredilerinin üst limitleri 1.500.000 TL’ dir. Bu kredilerin de yatırım ve işletme dönemlerinde faiz indirim oranları %100′ dür.
 • Su ürünleri konusunda verilecek olan kredinin üst limiti 10 milyon TL’ dir. Yatırım ve işletme dönemim kredilerinde faiz indirimi % 50 dir.
 • Damızlık düve yetiştiriciliğinde kredi üst limiti 10 milyon TL’ dir. Damızlık düve kredileri de yatırım döneminde 0 faizli olarak kullanılmaktadır.
 • Büyükbaş hayvan besiciliğinde yatırım % 90 ve işletme dönemlerinde kullandırılacak olan kredi %100 faiz indirimlidir. Kredi üst limiti 10 milyon TL’ dir.
 • Küçükbaş hayvancılık kredilerinin üst limitleri 15 milyon TL’ dir. Yatırım döneminde 0 faiz , işletme döneminde ise 0 faiz indirimi uygulanacaktır.
 • Arıcılık sektöründe kullandırılacak olan kredinin üst limiti 2 milyon 500 bin TL’ dir. İşletme % 80 ve yatırım dönemlerinde %70 faiz indirimi yapılacaktır. (Arıcılık Kârlı Mı? Kazanç Maliyet Hesaplaması)
 • Kanatlı sektöründe verilecek olan kredilerin üst limitleri 5 milyon TL’ dir. Yatırım döneminde %25 ve işletme döneminde %50 faiz indirimi yapılacaktır.
 • Kanatlı damızlık yetiştiriciliğinde verilecek olan kredilerin üst limiti 10 milyon bin TL’ dir.  Yatırım ve işletme dönemlerinde kredi % 75 faizli olarak kullandırılacaktır.
Faizsiz hayvan kredisi
Faizsiz Hayvan Kredisi Nasıl Alınır?

Bu kredilere başvurmak için çiftçi kayıt sistemine (ÇKS) kaydınızın olması gerekmektedir. Kredi başvuruları Ziraat Bankası‘ na şahsen yapılacaktır. Bankaya teminat ve 3 yıllık bilanço sunmanız gerekiyor. Daha evvel hayvancılık konusunda herhangi bir kurum aracılığı ile kredi aldıysanız ne yazık ki bu kredilere başvuru yapamazsınız.

Büyükbaş Hayvan Desteği Nasıl Alınır?

Ziraat bankasından büyükbaş hayvan kredisi almak isteyenler faiz indirimi ile sağlanan kredilerden yararlanabilmeleri için karar kapsamında belirlenen özellikli kriterleri sağlamaları gerekmektedir. Özellikli kriterler olarak belirlenen; Öncelikli bölge yatırımı, Atıl işletme alımı, Yurtiçinde doğan hayvan alımı, kendi yemini üretme, mera kullanımı, genç çiftçi, girişimci <40 yaş şartlarını sağlamaları durumunda işletme kredileri %100 faiz indirimli olarak, yatırım kredilerini ise %90 faiz indirimi ile kullanabilecektir.

Küçükbaş Hayvan Kredisi İçin Gerekli Evraklar

Bu krediler ile büyükbaş hayvan faiz desteğini alabilirsiniz. Banka ayrıca başvuru esnasından çiftçi ve üreticilerden bazı evrakları sunmalarını isteyecektir. Bu evrakları buradan inceleyerek gerekli tüm belgeleri temin ettikten sonra bankaya müracaatta bulunmalıdır.

Ziraat Bankası Hayvan Kredisi Hesaplama

Ziraat bankasının çiftçilere ve hayvan yetiştiricilerine kullandırdığı kredileri uzun vadeli olarak  en fazla 7 yıl vadeli olarak kullandırılması da belirlenmiş,  çiftçilerin yatırımlarını zannettikleri kadar erken kazanamamaları halinde mağdur olmamaları içinde 2 yıl geri ödemesiz seçeneği sunulmaktadır. Kredi için faiz oranları yıllık cari faiz üzerinden faiz desteğinin katılması ile hesaplanarak ödeme planı oluşturulmaktadır. Ziraat bankasından kullandırılacak olan hayvancılık kredileri faiz indirim oranları ile kullandırılacak kredilerin hesaplamaları ise şu şekilde olacaktır.

Örneğin büyükbaş hayvan kredisinin faiz indirim hesaplaması şu şekilde olacaktır.

 • Ziraat bankasının yıllık cari faiz oranı: % 10′ dur.
 • %50 faiz desteği sağlandığından;
 • Yıllık cari faiz oranı % 10 üzerinden %5 aylıkta ise %0.41 faiz uygulanır.
 • Buna göre kullandırılacak olan 60 ay vadeli % 0,41 faiz üzerinden hesaplanır.

10 milyon lira üst limitli olarak kullandırılacak olan büyükbaş hayvancılık kredisinin Kanun kapsamında istenen özellikli kriterleri yerine getiren çiftçilere ilave faiz indirimleri uygulandığında ise % 90 ve % 100 faizsiz olarak kullandırılacaktır.

2 Yıl Geri Ödemesiz Hayvancılık Kredisi

Banka çiftçilere büyükbaş, küçükbaş, arıcılık, damızlık düve yetiştiriciliği, kanatlı sektörü için faizsiz krediler sunmaktadır. 2 yıl ödemesiz hayvan kredisi hesaplamasını inceleyerek daha detaylı bilgi alabilirsiniz.

Tıkla, Telegram'da Bize Katıl!

Yorumlar

Yorumunuzun Önemi

 1. Tülay dedi ki:

  Bu kredi gercekmi benim 11 tane büyük bas hayvanım var ot ve yem sorunum ve bu yüzden kredi almak istiyorum

 2. Mustafa dedi ki:

  Faizsiz deniyor ama satır satır okuyorum Faizsiz hiçbir kredi yok.. Varsada kırk dereden su getir.. Önce işletmeni kur.. Sonra gel… Eğer sona kalmazsan gel kredi verelim.. Bu KREDİ işi yine Zengine.. yine varlıklı insanlara gidiyor. Kredi başlangıç için çok önemli bence.. Selâmlar..

 3. Samet dedi ki:

  100 bin tl faizsiz hayvan kredisi almak istiyorum.

 4. kerem dedi ki:

  kerem
  slm bitlisten koye donus yaptim cks yok ama isletmem var faizsiz kredi almak istiyorum kucuk bas hayvancilik yapmak istiyorum yardimci olurmusun

 5. Nazife çolak dedi ki:

  Ben Nazife Çolak ev hanımıyım istanbuldan köye göc ettim hayvancılık yapmak isdiyorum ve bunun icinde devlet desdegine ihdiyacımız var nasıl yaralanan bilirim

 6. Nimet dedi ki:

  Peki şehirden köye destek diyorlar tapulu mülk istiyorsunuz olmayan ve hayvancılık yapmak isteyen nasıl başvuru yapabiliriz şartlar nelerdir nasıl devlet destekli keremdi çeke bilirim teşekkürler iyi çalışmalar.

 7. Sefer dedi ki:

  Faize bulaşan allaha ve peygamberine savaş açmıştır

  1. Muhammet BEKDAŞ dedi ki:

   FAİZ SİZ KREDİ VERİYORLAR ? OKUMADAN ETMEDEN ORUM YAPMA

   1. Volkan Evren Gökalan dedi ki:

    küçükbaş işletmelerde kurulu tesis alımında kredi veya destek varmıdır?Var ise nasıldır?

    iyi çalışmalar