Devlet Destekli

Faizsiz Hayvan Kredisi Nasıl Alınır? 2020 Yılında Var mı?

Faizsiz Hayvan Kredisi Nasıl Alınır? 2020 Yılında Var mı?

Tarım ve Orman Bakanlığından her yıl çiftçilere sübvansiyonlu faiz indirimli olarak kullandırıla krediler 2020 yılında da devam ediyor. Ziraat bankası TKK tarafından 2020 yılında kullandırılacak olan bu kredile kanun kapsamında belirlenmektedir. 3 Ocak ve 25 Mart 2020 tarihlerinde Resmi Gazete’ de yayınlanan kararlar kapsamında faizsiz kredilerin kullandırım usul ve esasları belirlenmiştir. Tüm çiftçiler bu kriterleri sağlamaları halinde bankadan Faizsiz ve düşük faizli tarım ve hayvancılık kredisi kullanabilecektir. Bu içeriğimizden yararlanarak sizde Ziraat Bankası hayvancılık kredisi hesaplama yaparak küçükbaş ve büyükbaş Ziraat hayvan kredisi nasıl alınır öğrenebilir, bankalardan hayvan kredisi almak için başvuru öncesinde gerekli evraklar nelerdir, hayvan kredisi hesaplama nasıl yapılır, 2 yıl geri ödemesiz hayvancılık kredisi ve tüm merak edilenler yazımızdan öğrenebilirsiniz. Bankalardan hayvan kredisi almak isteyenler faizsiz hayvan kredisi nasıl alınır? faizsiz hayvan kredisi veren bankalar, faizsiz hayvan kredisi şartları ve faizsiz hayvan kredisi 2020 yılında var mı? Ziraat Bankası çiftçi kredisi faiz oranları 2020 bu gibi sorulara cevap vereceğiz.

Faizsiz Hayvan Kredisi Nasıl Alınır?

100 bin çiftçiye sürü büyütme desteği, 500 bin düve, 500 bin besilik büyükbaş hayvan, 6 bin lira çoban desteği gibi projelerden bahsedildi. Tarım ve Orman Bakanlığı her yıl hayvan alımı için 30 bin lira değerinde hibe veya bu tutarda hayvan vermektedir.  Bunun haricinde TKDK tarafından IPARD ve IPARD2 projeleri içerisinde geri ödemesiz destekler sağlamaktadır. Faizsiz Hayvan Kredisi Nasıl Alınır? 2020 Yılında Var mı?

Hayvan kredisi veren bankalar gibi Ziraat Bankası da çiftçilere uygun faizlerle hayvan kredisi imkanı sunmaktadır. Ziraat bankasının diğer bankalara göre avantajları Devlet bankası olması ve bundan dolayı da devlet hayvancılık desteklerini halka sunmasıdır.  Alınacak olan arı, bıldırcın, ördek, deve kuşu, kaz, tavuk gibi kanatlı hayvan yada koyun, kuzu, keçi gibi küçük baş veya inek, dana, düve, manda, gibi süt yada besicilik kredisi alabilirsiniz. Ziraat Bankası özellikle zirai kredilerde hemen hemen sıfır faizlerde hayvan, yem, traktör, mazot, alet ve malzeme alımları imkanlarını köylü çiftçilerimize sunmaktadır.

büyükbaş-hayvan-kredisi

Büyükbaş Hayvan Kredisi

ÇKS kayıtlı olan köylülerimiz Ziraat Bankası tarafından istenilen şartları sağlaması durumda yıllık %4 gibi çok düşük faizlerde hayvancılık kredisi imkanlarından yararlanabilirler. Tamamen alınacak olan hayvana göre istenilen şartlar değişiklik gösterilse de hayvan alacak olan çiftçiden istenilen şartlar aşağıdaki gibidir.

Kosgeb büyükbaş hayvancılık kredisi ile hayvan alımı için değil yetiştiricilikte tesis kurmak için hibe ve faizsiz kredi verilmektedir.

Devlet hayvancılık hibeleri TKDK tarafından hayvan alımı için hibeler verilir. Tarım ve hayvancılık kredisi adı altında destekleme ve ödemeler yapılmaktadır. Tarım ve Orman Bakanlığı hayvancılık kredisi ile destekleme ödemeleri ile ile hayvan başı ödeme yapılmaktadır.

Hayvan Kredisi Başvuru İçin İstenilen Şartlar Nelerdir?

Her banka vermiş olduğu parayı teminat altına aldığı gibi T.C. Ziraat Bankası da hayvan kredisi imkanı sunacağı çiftçilerden vermiş olduğu parayı teminat altına almak için bazı şartları öne sürmektedir. Talep edilecek hayvan kredisi para miktarı kadar taşınmaz ipotek, Çalışan bordrolu iki kefil ve  sıfır faizli Hayvan kredisi başvurusu yapan çiftçimiz hayvancılık yapıyorsa hayvan küpe numaraları gerekmektedir.

Devlet destekli  0 faizli hayvan kredisi çekmek isteyen ve hayvancılık yapan çiftçilerimiz hayvan küpeleri üzerinden gerçekleştirdikleri kredi başvuru sonrası banka tarafından hayvanlara ve bakım hanesi incelenmek adına bilirkişi gönderilmektedir. Bilirkişinin raporu doğrultusunda başvuru yapılan hayvan kredisi alınacak olan hayvanın da şartları uygun olması halinde en kısa sürede onaylanarak başvuru yapan çiftçinin mevduat hesabına aktarılmaktadır. Hayvan kredisi geri ödemeleri tamamen başvuru yapan çiftçinin talebi doğrultusunda belirlenmektedir. Çiftçi talep etmesi durumda krediyi ister aylık ister 3 aylık isterse 9 ay sonra ödeyebilir.

Devlet desteği ile sıfır faizli hayvancılık kredisi başvurusu yapmak için, Kalkınma Ajansları, Ziraat Bankası ve özel bankalara başvuruda bulunabilir, faizsiz 7 yıl sonra geri ödemeli kredi avantajlarından faydalanabilirsiniz.

Bankanın hayvansal üretim kredileri ile ilgili 2 kampanyası bulunmaktadır. Bunlardan biri işletme, diğeri ise yatırım kredileridir. Yem, mazot, ilaç, sigorta, kira bedeli ve makine onarımı için İşletme Kredisi, süt ekipmanları, ahır yapımında kullanılacak malzemeler, tarla alımı gibi konularda Yatırım kredisi vermektedir.

Bankanın faizsiz kredi verme durumu sadece bankanın Resmi Gazete’de yer alan mevzuata göre belirlenmektedir. Her çiftçiye faizsiz kredi vermez. Faizsiz kredi alabilmek için Kanun kapsamından belirlenen şartları sağlamak gereklidir.

Ziraat Bankası & TKK % 0 Faizli Krediler

Resmi Gazete’ ye göre Ziraat Bankası ve Tarım Kredi Kooperatifleri %100 faiz indirimli krediler vereceğini duyurmuştur. Bu krediler 3 yıllık dönem itibari ile verilecek ve 31 Aralık 2020 yılına kadar başvurular kabul edilecektir.

 • Sütçü, etçi ve kombine sığır yetiştiriciliğinde yatırım ve işletme dönemlerinde faiz alınmayacaktır. Kredi üst limitleri 25 milyon TL’ dir.
 • Yaygın hayvansal üretim kredilerinin üst limitleri 1.500.000 TL’ dir. Bu kredilerin de yatırım ve işletme dönemlerinde faiz indirim oranları %100′ dür.
 • Su ürünleri konusunda verilecek olan kredinin üst limiti 10 milyon TL’ dir. Yatırım ve işletme dönemim kredilerinde faiz indirimi % 50 dir.
 • Damızlık düve yetiştiriciliğinde kredi üst limiti 10 milyon TL’ dir. Damızlık düve kredileri de yatırım döneminde 0 faizli olarak kullanılmaktadır.
 • Büyükbaş hayvan besiciliğinde yatırım % 90 ve işletme dönemlerinde kullandırılacak olan kredi %100 faiz indirimlidir. Kredi üst limiti 10 milyon TL’ dir.
 • Küçükbaş hayvancılık kredilerinin üst limitleri 15 milyon TL’ dir. Yatırım döneminde 0 faiz , işletme döneminde ise 0 faiz indirimi uygulanacaktır.
 • Arıcılık sektöründe kullandırılacak olan kredinin üst limiti 2 milyon 500 bin TL’ dir. İşletme % 80 ve yatırım dönemlerinde %70 faiz indirimi yapılacaktır. (Arıcılık Kârlı Mı? Kazanç Maliyet Hesaplaması)
 • Kanatlı sektöründe verilecek olan kredilerin üst limitleri 5 milyon TL’ dir. Yatırım döneminde %25 ve işletme döneminde %50 faiz indirimi yapılacaktır.
 • Kanatlı damızlık yetiştiriciliğinde verilecek olan kredilerin üst limiti 10 milyon bin TL’ dir.  Yatırım ve işletme dönemlerinde kredi % 75 faizli olarak kullandırılacaktır.

blank

Faizsiz hayvan kredisi

blank

Faizsiz Hayvan Kredisi Nasıl Alınır? 2020 Yılında Var mı?

Bu kredilere başvurmak için çiftçi kayıt sistemine (ÇKS) kaydınızın olması gerekmektedir. Kredi başvuruları Ziraat Bankası‘ na şahsen yapılacaktır. Bankaya teminat ve 3 yıllık bilanço sunmanız gerekiyor. Daha evvel hayvancılık konusunda herhangi bir kurum aracılığı ile kredi aldıysanız ne yazık ki bu kredilere başvuru yapamazsınız.

Büyükbaş Hayvan Desteği Nasıl Alınır?

Ziraat bankasından büyükbaş hayvan kredisi almak isteyenler faiz indirimi ile sağlanan kredilerden yararlanabilmeleri için karar kapsamında belirlenen özellikli kriterleri sağlamaları gerekmektedir. Özellikli kriterler olarak belirlenen; Öncelikli bölge yatırımı, Atıl işletme alımı, Yurtiçinde doğan hayvan alımı, kendi yemini üretme, mera kullanımı, genç çiftçi, girişimci <40 yaş şartlarını sağlamaları durumunda işletme kredileri %100 faiz indirimli olarak, yatırım kredilerini ise %90 faiz indirimi ile kullanabilecektir.

Küçükbaş Hayvan Kredisi İçin Gerekli Evraklar

Bu krediler ile büyükbaş hayvan faiz desteğini alabilirsiniz. Banka ayrıca başvuru esnasından çiftçi ve üreticilerden bazı evrakları sunmalarını isteyecektir. Bu evrakları buradan inceleyerek gerekli tüm belgeleri temin ettikten sonra bankaya müracaatta bulunmalıdır.

Ziraat Bankası Hayvan Kredisi Hesaplama

Ziraat bankasının çiftçilere ve hayvan yetiştiricilerine kullandırdığı kredileri uzun vadeli olarak  en fazla 7 yıl vadeli olarak kullandırılması da belirlenmiş,  çiftçilerin yatırımlarını zannettikleri kadar erken kazanamamaları halinde mağdur olmamaları içinde 2 yıl geri ödemesiz seçeneği sunulmaktadır. Kredi için faiz oranları yıllık cari faiz üzerinden faiz desteğinin katılması ile hesaplanarak ödeme planı oluşturulmaktadır. Ziraat bankasından kullandırılacak olan hayvancılık kredileri faiz indirim oranları ile kullandırılacak kredilerin hesaplamaları ise şu şekilde olacaktır.

Örneğin büyükbaş hayvan kredisinin faiz indirim hesaplaması şu şekilde olacaktır.

 • Ziraat bankasının yıllık cari faiz oranı: % 10′ dur.
 • %50 faiz desteği sağlandığından;
 • Yıllık cari faiz oranı % 10 üzerinden %5 aylıkta ise %0.41 faiz uygulanır.
 • Buna göre kullandırılacak olan 60 ay vadeli % 0,41 faiz üzerinden hesaplanır.

10 milyon lira üst limitli olarak kullandırılacak olan büyükbaş hayvancılık kredisinin Kanun kapsamında istenen özellikli kriterleri yerine getiren çiftçilere ilave faiz indirimleri uygulandığında ise % 90 ve % 100 faizsiz olarak kullandırılacaktır.

2 Yıl Geri Ödemesiz Hayvancılık Kredisi

Banka çiftçilere büyükbaş, küçükbaş, arıcılık, damızlık düve yetiştiriciliği, kanatlı sektörü için faizsiz krediler sunmaktadır. 2 yıl ödemesiz hayvan kredisi hesaplamasını inceleyerek daha detaylı bilgi alabilirsiniz.

] }Yorumlar
 1. blank Samet dedi ki:

  100 bin tl faizsiz hayvan kredisi almak istiyorum.

 2. blank kerem dedi ki:

  kerem
  slm bitlisten koye donus yaptim cks yok ama isletmem var faizsiz kredi almak istiyorum kucuk bas hayvancilik yapmak istiyorum yardimci olurmusun

 3. blank Nazife çolak dedi ki:

  Ben Nazife Çolak ev hanımıyım istanbuldan köye göc ettim hayvancılık yapmak isdiyorum ve bunun icinde devlet desdegine ihdiyacımız var nasıl yaralanan bilirim

 4. blank Nimet dedi ki:

  Peki şehirden köye destek diyorlar tapulu mülk istiyorsunuz olmayan ve hayvancılık yapmak isteyen nasıl başvuru yapabiliriz şartlar nelerdir nasıl devlet destekli keremdi çeke bilirim teşekkürler iyi çalışmalar.

 5. blank Sefer dedi ki:

  Faize bulaşan allaha ve peygamberine savaş açmıştır

  1. blank Muhammet BEKDAŞ dedi ki:

   FAİZ SİZ KREDİ VERİYORLAR ? OKUMADAN ETMEDEN ORUM YAPMA

   1. blank Volkan Evren Gökalan dedi ki:

    küçükbaş işletmelerde kurulu tesis alımında kredi veya destek varmıdır?Var ise nasıldır?

    iyi çalışmalar