Devlet Destekli

Faizsiz Tavuk Çiftliği Kredisi Hibe Şartları (2 Yıl Ödemesiz)

Faizsiz Tavuk Çiftliği Kredisi Hibe Şartları (2 Yıl Ödemesiz)

Ziraat Bankasından Devlet destekli olarak verilmekte olan faizsiz ve düşük faizi tavuk çiftliği kredisi çekerek, sizde salma tavukçuluk yapabilir, çiftlik kurabilir, ördek, kaz, hindi yetiştiriciliği, yumurta tavukçuluğu yapabilirsiniz.

Tavuk çiftliği kurmak isteyenler en çok etlik tavuk çiftliği kurulum maliyeti nedir, Ziraat bankası tavukçuluk kredisi nasıl alınır, tavuk çiftliği projesi kar zarar gelir gider analizi, yumurta, etlik prefabrik tavuk çiftliği maliyeti ne kadardır ve tavuk çiftlikleri ne kadar kazandırır merak ediyor. TKDK tavuk çiftliği desteği içeriğimiz de yer almaktadır.

Faizsiz Tavuk Çiftliği Kredisi Nasıl Alınır?

Etlik tavuk çiftliği ve yumurta tavuk çiftliklerinin maliyetleri, yumurta yetiştiriciliğinin etlik tavukçuluktan %30 oranında fazladır.

Hazır projeleri indirip sıfırdan temin etmek yerine, hazır kurulum yapan firmaları ziyaret ederek tavuk çiftliği projelerini inceleyebilirsiniz.

1000 tavuk yer alan etlik çiftlik ile 3.000 tavuk yer alan yumurta üreten çiftliğin maliyeti ve ne kadar para kazandıracağı bir biri ile aynı değildir. Bu kapsamda tavuk çiftlikleri ne kadar kazandırır sorusunun cevabı görecelidir. TKDK tavuk çiftliği desteği vermektedir. KOSGEB’in ise bu konuda desteği yoktur. KOSGEB hem tavuk çiftliği hemde hayvancılık sektörünün hiçbirine destek vermez.

Sermayesi olmayan ancak hayvancılık yapmak isteyenlere verilen teşviklerden bahsederken, çiftlik kurmak isteyenlere rehberlik mahiyetinde bilgiler vereceğiz. Hükumet tarafından, emekliye, işçiye, çalışana verilen desteklerle birlikte tarımsal alanda yatırım yapanlara da teşvik verilmeye devam ediyor. Bu teşviklerden yararlanmak isteyenler kanatlı kümes hayvanı yetiştiriciliği alanına başvuru yapabiliyor.

18-65 yaş arasında her Türk vatandaşı kümes havyanı yetiştiriciliği hibe teşviklerinden faydalanabilmektedir. Bunun için gerekli şartları ise şöyledir;

 • (ÇKS) Çiftçi kayıt sistemine kayıtlı bulunmak. Kaydınız yok ise, nasıl kayıt olmanız gerektiğini ÇKS KAYIT yazımızdan öğrenebilirsiniz.
 • Hayvancılık kayıt sistemine kayıtlı olmak.
 • 3 yıl süre ile hayvancılık ile uğraştığını belgelemek veya Tarım ile ilgili bir Yüksekokul mezunu olmak (veterinerlik, doktora vb.)
 • Diğer özel şartları taşımak gerekmektedir.

Tavuk çiftliği kurmak isteyen çiftçiler  %80 oranlarına hibelerden faydalanabilmektedirler.

faizsiz-tavuk-ciftligi-kredisi

Tavukçuluk kredisi

Tavukçuluk Kredisi Şartları

 • Damızlık yumurta tavuğu yetiştiriciliğinde 1.000 adet,
 • Damızlık hindi yetiştiriciliğinde 5.000 adet,
 • Damızlık kaz, ördek veya bıldırcın yetiştiriciliğinde 1.000 adet,
 • Damızlık etlik piliç ve damızlık yumurta tavuğu yetiştiriciliğinde 10.000 adet,
 • Damızlık devekuşu yetiştiriciliğinde 100 adet asgari hayvan bulunması gerekmektedir.
 • Yurtiçi veya yurtdışı damızlık kanatlı üretim işletmeleri ve kuluçkahanelerden yetiştirilmek üzere alınacak kuluçkalık damızlık yumurta, damızlık civciv ve damızlık yarka alımı ve bu hayvanların yem ve diğer işletme giderlerini kapsar. Devlet destekli tavukçuluk kredisi alınmak istenecek olan hayvanların fatura ve/veya sağlık sertifikalarında damızlık (büyük ebeveyn (grand parent stock), ebeveyn (parent stock)) oldukları belirtilmesi gerekmektedir.

Tavuk Çiftliği Hibe Şartları; (adet şartları)

 • Tavuk, yumurta ve piliç yetiştiriciliği yapacak işletmeler için her dönem asgari;
 • Etlik piliç yetiştiriciliğinde 10.000 adet,
 • Yumurta tavuğu yetiştiriciliğinde 5.000 adet,
 • Hindi, kaz, ördek, bıldırcın yetiştiriciliğinde 2.500 adet,
 • Deve kuşu yetiştiriciliğinde 50 adet ve üzeri kapasitelerde üretim yapılması veya yapılacak olması gerekir.
tavuk çiftliği kredisi 2018

Kosgeb Tavuk Çiftliğine Destek Verir mi?

Kosgeb tarafından, tavukçuluk yapmak için proje hazırlamaya uğraşmayın. Kosgeb tarafından canlı hayvan alımı için kredi verilmemektedir. Bu sebeple, konu hakkında bilgi sahibi olmayan web sitelerinde yayınlanmakta olan, Kosgeb, hayvancılık kredileri, Kosgeb hayvan alımı için kredi, hayvan almak için kosgeb kredisi, gibi haberlere itibar etmemenizi tavsiye ederiz. KOSGEB tarafından sadece iş kurmak isteyenlere destek verilmekte olup, bu yardım da sadece destekten ibarettir.

blank

Tavuk Çiftliği Kredisi Şartları Değişmedi.

Tarım ve Orman Bakanlığı her yıl 30 bin lira kümes hayvanı yetiştiriciliğine hibe veriyor. Proje kapsamında başvuru şartlarını taşıyan, kırsal kesimde yaşan gençler, projelerini onaylatarak hibe alabiliyorlar. Devlet verdiği desteği 3 yıl boyunca takip ediyor ve 3 yıl sonra yapılan yatırımın tümü çiftçinin oluyor.

SÖYLEMEZSEM OLMAZ; Bu iş için illaki 500 bin lira değerinde büyük bir çiftliğe ihtiyacınız yok! Prefabrik tavuk çiftliği de başlangıçla işinizi görebilir.

Ziraat Bankası Tavuk Çiftliği Kredisi 2020

Ziraat Bankası ve diğer tüm bankalardan bu sektör için para çekebilirsiniz. Ziraat Bankası’ da çekmek istediğiniz krediden faiz almaktadır. Devlet hibe teşvikleri haricinde, kredi almak istediğiniz tüm bankalar tavuk çiftliği kurmak için, salma tavukçuluk, piliç yetiştiriciliği, organik yumurta tavukçuluğu ve benzeri krediler için faiz, komisyon, dosya masrafı, sigorta vb. giderleri almaktadır. Bu kapsamda hesabınızı iyi yapın ve en uygun kredi veren bankaları tercih edin.

Yarka ve civciv yetiştiriciliği

Ziraat Bankası tavukçuluk kredisi vermektedir.

Tarım ve Orman Bakanlığı yılında tavuk çiftliği kuracak olanlara 30 bin lira hibe desteği verdi. Eğer yaşadığınız bölgenin nüfusu 20 binin altında ise sizde genç çiftçi projesine başvurabilirsiniz. Hayvancılık alanında verilen destekler 2020 yılında da verilmeye devam edecektir.

Başvuru Yaparken Ziraat Bankası Tarafından İstenecek Belgeler

 1. ÇKS Belgesi
 2. Nüfus cüzdanı
 3. Tarımsal işletmesini teşvik edici bilgiler
 4. Karşılık olarak gösterilecek teminata ilişkin  belgeler
 5. Bilançoya göre faaliyet gösteren işletmelerden son 3 yıla ait bilanço ve gelir tablosu

Yumurta Tavuk Yetiştiriciliği Yapmak İçin Gelir- Gider Analizi Yapın

Tavuk çiftliği kurmak isteyenlere hizmet veren birçok firma tarafından anahtar teslim tavuk çiftlikleri kurulmaktadır. Projenin firmaya teslim edilmesini müteakiben bazı firmalar tarafından, tavuk çiftliği kredisi ve hibe teşviklerinin alınması içinde gerekli başvurular ve projenin bu kapsamda hazırlanmasına yönelik işlemler yapılmaktadır. Mevzuat gereğince Devlet tavukçuluk kredisi çekmek isteyen vatandaşlara 2 farklı kredi verilmektedir. Bu kredilerden birincisi damızlık kanatlı üretimi yapacak kişilere verilen yatırım kredileri, ikincisi ise yine damızlık kanatlı hayvancılık işletme kredisidir.

Kanatlı Kümesi Yatırım Maliyeti 2020

Prefabrik tavuk çiftliği kurulumu etlik tavuk çiftliği maliyeti, tavuk çiftlikleri ne kadar kazandırır, hazır tavuk çiftliği projesi indir, ve yumurta tavukçuluğu maliyeti hakkında detaylı bilgi alıp araştırma sonuçlarını karşılaştırabilirsiniz.

Yine Tavuk çiftliği yerine kaz yetiştiriciliğine  yatırım yapmak isteyenler için Tarım ve Orman Bakanlığının en son yayınladığı 500 adet kapasiteli kaz kümesi projesinin yatırım maliyetini buradan inceleyebilirsiniz.

Kaz Çiftliğine %75 Hibe Veriliyor

blank

Kaz Çiftliği Hibesi

Tarım ve Orman Bakanlığı Kaz yetiştiriciliği yatırımlarını desteklemektedir. Bakanlık;

✅En az 1.000 adet damızlık kaz veya

✅En az 500 adet ticari kaz için sahip işletmelerde yeni kümes yapımı ve alet-ekipman alımına %75 hibe desteği vermektedir. Kaz yetiştiriciliği % 75 hibe desteği buradan inceleyebilirsiniz.

Tavuk Çiftliği Kredisi Veren Bankalar Listesi

 1. Akbank,
 2. Şekerbank,
 3. İş Bankası,
 4. Qnb Finansbank,
 5. TEB,
 6. Garanti Bankası,
 7. Denizbank
 8. Ziraat Bankası tavuk çiftliği için kredi veriyor. Tavuk çiftliği açmak isteyenler Ziraat Bankasından faizsiz tavuk çiftliği kredisi alabilirler.

Ziraat Bankası Faizsiz Tavuk Çiftliği Kredisi

Resmi Gazete de yayımlanan tebliğnameye göre 2020 yılında Ziraat Bankası ve Tarım Kredi Kooperatifleri tavuk çiftliği kurulumu için 2 farklı kategoride kredi verecekler. Bu kredilerin bir tanesi kanatlı yetiştiriciliği iken, diğeri ise damızlık kanatlı yetiştiriciliği olarak adlandırıldı.

Ziraat Bankası ve TKK Yumurta veya et üretiminde kullanılacak civcivlerin üretimi için geliştirilmiş sürüyü oluşturan kanatlıları, yani damızlık kümes hayvanı yetiştiriciliğine işletme ve yatırım dönemlerinde sıfır faizli tavuk çiftliği kredisi verecek.

2020 yılına kadar Ziraat ve TKK’ne başvuru yaparak (damızlık için) 5.000.000 TL. üst limitli krediden SIFIR FAİZLİ olarak yararlanabilirsiniz.

Bunun haricinde diğer bir kredi ise damızlık yetiştiriciliği dışında kalan hayvancılık türleri için veriliyor. Bu kredinin limitleri ve faiz oranları ise şöyle;

 • Yatırım döneminde yarı yarıya (%25) faiz indirimi
 • İşletme döneminde ise %50 faiz indirimi

uygulanmaktadır. Yani çiftçimiz diğer tavukçuluk faaliyetleri için Ziraat’ten %50 ve %25 oranında faiz indirimli kredi çekebilecektir. Aşağıda ki görselde Resmi Gazete’den alınan indirim oranları yer almaktadır.

blank

Başvuran çiftçinin hangi dönemde olduğu talebi sonrasında kredi teammülerine göre Banka tarafından belirlenecektir.

Tavuk Çiftliği Hibe Desteği Yok mu?

Tavuk çiftlikleri için şuan itibariyle genç çiftçi projesinde 30 bin TL. veya 50 Bin TL. tutarında hibe verilmektedir. Salma tavukçuluk veya organik tavukçuluk yapan çiftçilerimiz, ellerinde ki sermayeye ilaveten Devletten 50 bin TL. daha hibe alarak bu işe iyi bir başlangıç yapabilirler. Genç çiftçi projesi ve başvuru şartları hakkında bilgi edinebilirsiniz.

Salma Yarka Tavukçuluk Fiyatları 2020

Afyon yarka üzerinden satışa sunulan 70-75 Günlük yarka fiyat listesine göre

 • Lohman Brown 25 TL
 • Tinted 25 TL
 • Nick Brown 25 TL
 • Atak-s 25 TL
 • Ligorin 25 TL
 • Lohman Sandy 25 TL

500-5.000 Adet tavuk hesaplaması için tıklayınız.

Kümestenal üzerinden satılık canlı tavuk fiyatlarını buradan görebilirsiniz.

Sahibinden.com üzerinden satılık kümes hayvanlarının ilanlarına da buradan bakarak bilgi alabilirsiniz.

Eğer salma tavukçulukta ısrarlı iseniz Devlet Destekli Salma Tavukçuluk Kredisi için başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz.

] }Yorumlar
 1. blank Serkan dedi ki:

  Merhaba teşviklerle ilgili iletişime geçmek isterim iletişim No verirmisiniz

 2. blank Enis dedi ki:

  Sefa kardeşim sen nerdesin ve yaş kaç? Ben de bu işi çok yapmak istiyorum ama güvenilir adam bulmak çok zor

 3. blank Eniss dedi ki:

  Arkadaşlar bende bu işi yapmak istiyorum..yeterli sermayem yok..yanıma ortak arıyorum

  1. blank Ercan dedi ki:

   Beraber bu işi yapabiliriz

 4. blank mustafa dedi ki:

  Tufan bey bi sosyal medya hesabınız var mı nasıl iletişime geçebiliriz sizinle , biz de Doğu bölgesindeyiz , genç girişimciler olarak böyle bişey düşünüyoruz

 5. blank Aram dedi ki:

  bana buradan ulaşmanı istiyorum. Esen kal

  1. blank ahmet dedi ki:

   50.000 kapasiteli etlik piliç çiftliği kurmak istiyorum sermayem yok kredi ve devlet desteği ile bunu gerçekleştirebilir miyim. kredileri sadece veterinerlik bölümden mezun olanlara veriyorlar bana kısa bir bilgi genel olarak verebilirseniz sevinirim teşekkür ederim.

 6. blank Arif Demir dedi ki:

  Sefa bey irtibata geçelim Manisa Salihli de çiflik kuruyorum

  1. blank Ender dedi ki:

   Arif bey irtibata geçebilir miyiz. Bende manisada yaşıyorum. Fikir alış verişi yapabiliriz.

 7. blank Tufan dedi ki:

  Bursada 2 donum içinde suyu olan tarla aldım elektrik 100 metre yakında tavuk serası alacağım araştırıyorum ilk etapta 500 tavukla başlayacağım işi bilmediğim için yanımda çalıştıracağım yardimcim yaklaşık 12 yıl tavuk çiftliğinde çalışmış egerki yumurta satacak piyasa bulursam ekonomik yönde istikrarlı olursa yandaki 3 tarlada satılık yaklaşık 20 donum yer daha farklı şekilde yapmayı düşünüyorum en önemli faktör yem giderleri ben onunda çaresini buldum 10 günde 1 kg yemden yaklaşık 8 kg yem üreten sistemi kendi cabalarimla yaptım yaklaşık 1 yıldır deniyorum ben bu işi yapacağım yaptıkça paylaşacağım egerki kâr marjı varsa herkes kazansın

 8. blank Mustafa dedi ki:

  Sefa erzincanda yapiyoruz ciflik işi küçük capta gelip gorebilirsin beraber calisabiliriz ama bilmedigin bir ise girme derim bence insanlar artik dürüstlük ten ziyade birbirirnin ustunden rant yapmaya calisan bir baskasinin emegini nasil calarim diye düşünen aciz insanlar haline geldiler sanki dünya da baki kaliciymisiz gibi yinede bu işi biz severek yapiyoruz sende istersen gelip görüp snada bi hisse ayirarak bizimle calismani isteriz hayirli Ramazanlar

 9. blank Sefa dedi ki:

  Sevgili Abilerim Ben bu Tavuk işine Çok meraklıyım açıkçası çiftçilik işine çok meraklıyım Ama beslemedir şudur felan anlamam ama dağıtımdır.Sahiplenmedir düşüncesiyle Güvenilir Dürüst Hak yemeyen Abilerimle Çalışmak isterim Yani Kısacası onlar işi kurucak telefonlaşacaz İstanbuldan her türlü yardımcı olmak isterim Dürüst samimi doğru insan kısacası kardeş arayan varsa mail adresimden ulaşabilirler.Kalın sağlıcakla Hayırlı Ramazanlar

 10. blank Ali dedi ki:

  Sa merhaba benim corumda 10 donum arazim var evi var icinde suyu elektrigi var ciftlik arazisi yanima ortak ariyoeum tavuk gaz hindi farketmez isten anliyosaniz maddi durum iyiyse ortak olalim is kuralim

 11. blank Taylan dedi ki:

  Merhabalar Yüksekovaya gezen tavuk çiftliği kurmak istiyorum 10000 TL gibi düşük Bir bütçeye sahibim. Yaklaşık 1500 gezen tavuk ataks çiftliği kurmak için ne gibi müracaat yapılır

 12. blank sedat mutlu dedi ki:

  ziraatbankası hep insanları kandırıyor ben tavuk çifligi kurmak için gittim bankaya birtane suratsız müdür var kredi vermiyor bunların yüzünden yatırım yapamıyoruz

 13. blank Mustafa dedi ki:

  Ben aydın lıyım iş kurmak istiyorum ortaklık olur dürüst kişiler yardımcı olurmu

 14. blank Mustafa dedi ki:

  Ben aydınlı yım maddi gücüm yok evliyim ortak ılık yapacak kişiler arıyororum yardımcı olursanız sevinirim

 15. blank Mehmet dedi ki:

  Bir işim olmasını istiyorum tavukculuktan iyi anlarım Mersin silifkede yaşıyorum tavuk çifliğini açmak istiyorum şuan işsizim gelirim yok ailemi geçindirmek istiyorum yardımcı olursanız sevinirim

 16. blank Mehmet dedi ki:

  Mersin silifkede yaşıyorum durumum yok işsizim tavuk çifliğini açmak istiyorum hayvancılıktan iyi anlarım yardımcı olursanız sevinirim

 17. blank Çağdaş dedi ki:

  Bu işi bende yapmak istiyorum tarla kiralayıp bu işe baslamak istiyorum ama benim sadece tarlayı kiralayacak param var

 18. blank tavuk ciftligi dedi ki:

  sarilik tavuk.ciftligi tekirdagda

 19. blank ortak arıyorum dedi ki:

  İstanbul tuzlada On dönüm yerim var ailecek içinde ev var orada kalıyorum ıki dönüm meyvelik var kümes herşey hazır etrafı komple kapalı 600 700 adet yumurta tavuğu almak istiyorum daha önce 100 tane tavuğu m vardı konuya hâkimim ortak arıyorum

  1. blank enes teknekay dedi ki:

   merhaba kolay gelsin irtibata geçebilirseniz sevinirim. bende bu işe girmeyi düşünüyorum

 20. blank tavuk çiftliği dedi ki:

  merhabalar gaziantep teyim gezen tavuk yumurta işine girmek istiyorum yardımcı olan olursa sevinirim arazim var merkeze yakın hibe desteği veya makul krediye ihtiyacım var mailimden ulaşabilirsiniz

  1. blank TAVUK ÇİFTLİĞİ dedi ki:

   Merhaba bende gaziantepliyim yardımcı olabilirim

 21. blank TAVUKÇULUK VE TARIM dedi ki:

  250 DÖNÜM ARAZİM VAR, İNSAN GÜCÜ VE MADDİ GÜCÜ OLAN, TAVUKÇULUK VE HERTÜRLÜ TARIM YAPMAK İÇİN ORTAKLAR ARIYORUMİSTEKLİLER BENİMLE İRTİBATA GEÇEBİLİRLER. HASAN

 22. blank Yumurtalık tavuk dedi ki:

  Ben Gaziantep’te organik yumurtalık tavuk yetiştirmek istiyorum yardımcı olur musunuz ne kadar alana yapmalıyım nasıl kredi alırım yardımcı olursanız

  1. blank Yumurtacı dedi ki:

   0505 yardımcı olabilirim. Bende antep liyim

 23. blank Salma köy tavuğu dedi ki:

  18 dönüm sulu arazim var salma köy tavuğu yapmak istiyorum İZMİR BAYINDIR ortak arıyorum

  1. blank Sen biliyosun dedi ki:

   Eposta adresi birak detayları konuşalım

  2. blank salma tavuk dedi ki:

   arsa kira veya satın alma fiyatları ne kadar orda hocam

  3. blank adnan kaya dedi ki:

   ben emekli uzman çavuşum ortak olmak istiyorum gerçekten isen ben varım görüşelimizmir torbalıda ikamet ediyorum

 24. blank Kars Kaz Çiftliği Kredisi dedi ki:

  Kars ilimizde kaz çiftliğine %75 hibe verilecekmiş? %75 hibe demek 100 bin liranın 25 i bizden 75 devletten demek? Kars’ta kaz hibesi nasıl alınır? Nereye başvurulur?

 25. blank tavuk dedi ki:

  vanda tavuk çiftliği yapmak istiyorum

 26. blank Ciflik dedi ki:

  Arazinin içinde750 tavuga yetecek ahır var ahır in ve arazinin etrafını tel örgü yle cevreledim yanlız tavuk alacak maddi desteği kalmadı ortak arıyorum

  1. blank Ortaklık dedi ki:

   Merhaba hangi şehirde yaşıyorsunuz ortak olabilirim

   1. blank Mesut dedi ki:

    Merhaba suan benim kurulu hazirda tavuk ciftligim var ortak ariyorum etlik civciv uretimi icin sehir yozgat

 27. blank Çiftlik dedi ki:

  Hatay’ın neresindesiniz?

 28. blank Damizlik koyun dedi ki:

  Damızlık koyun çiftligi icin sabırlı ortak ariyorum bu işi yapmak isteyen bana ulaşabilir

  1. blank Hayvancılık dedi ki:

   Bende böyle bir iş düşünüyorum arazi ve mandıra var ama sermayem yok mera ve mandıra var

  2. blank bilgi dedi ki:

   Nerde yaşıyorsunuz. adresine mesaj atarak haberleşelim

 29. blank Akif dedi ki:

  Kredi alabilmeniz için teminat verilecek şart dır arsa daire tarla bunlar ipotek için gerekli çks kaydı şart tarım il veya ilçe den alabilirsiniz ve önemli olan çekebileceğiniz kredi için uygun miktarda ipotek vermeniz şart

 30. blank Rauf dedi ki:

  Merhaba Arkadaşlar kuluçka makinesini kendim yapıyorum. Yaptığım makineden olumlu sonuç aldım. Çiftlik kurmak istedim ancak nakit sıkıntısından dolayı vazgeçtim. Hazır kurulu çiftliği ve konaklaması olan bir arkadaş varsa iyi bir maaş verirse gerekli imkanları sağlarsa seri üretim yapabilirim. Gerekli imkanlar dediğim atölye ve makine için kullanılacak malzemeler vs.

  1. blank Yerim var ve boş ahırım dedi ki:

   Hatayda iş yaparmısınız

   1. blank Çiftlik dedi ki:

    Size nasıl ulaşabilirim

   2. blank Serdal Yılmaz dedi ki:

    Yer Hatay Antakya Altınözü Sarıbük M.H. de oturuyorum madi durumum yok olduğu için hiçgelirim yok ama abim 5 donümlük tarla verdi ondan geçiniyorum tarlada 1yer var ben tavuk salman cinsi beslemek istiyorum ve benim adıma hiç 1 şey yok devlet bana yardimci olabilirmi bu konuda bana yardımcı olabilurmi cp no