geri ödemesiz hibe hayvan kredisi esnaf kefalet kredisi tablet başvurusu maddi yardım faizsiz kredi geri ödemesiz destek
DOLAR
8,3292
EURO
10,1338
ALTIN
501,04
BIST
1.454
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul
Gök Gürültülü
24°C
İstanbul
24°C
Gök Gürültülü
Çarşamba Parçalı Bulutlu
26°C
Perşembe Parçalı Bulutlu
24°C
Cuma Gök Gürültülü
20°C
Cumartesi Gök Gürültülü
22°C

Fakirlere Yardım Yapan Devlet Kurumları

Fakirlere Yardım Yapan Devlet Kurumları
A+
A-

T.C Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından yürütülen ayni ve nakdi yardımlar ihtiyaç sahibi ailelere yönelik olup Vakıflar Genel Müdürlüğü ve Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları (SYDV) tarafından belirlenen kriterlere uygunluğu sonrasında ihtiyaç sahibi ailelerin  yararlanabileceği bir takım sosyal yardımlar yapmaktadır. Bu yardımları öğrenmek ve başvurmak için hemen yazımızı inceleyebilirsiniz.

Devlet Tarafından Yapılan Yardımlar Nelerdir?

Yardım kategorileri; Maddi Yardım, Gıda Yardımı, Barınma Yardımı, Yakacak Yardımı, Giysi Yardımı ve Eğitim Yardımı gibi bölümlerle muhtaç insanlara ulaştırılan yardımların talebinde öncelikli olarak devletdestekli.com Muhtaçlık Belgesi alınması gerekir. Muhtaçlık Belgesi almak için ilgili kimselerin ikametlerinde bulunan muhtarlıklara müracaat etmesi yeterli olacaktır. Muhtaçlık belgesine sahip olunması halinde Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlükleri veya Vakıflar Genel Müdürlüğü’ne yardım talebinde bulunulabilir. Muhtaçlık belgesinin en büyük avantajlarından biri ise devlet  hastanelerindeki sağlık hizmetlerinden ücretsiz olarak yararlanmak olacaktır. Muhtaçlık belgesine sahip olan kişilerin aylık yardım miktarı ise 2021 itibariyle 914,49 Türk Lirasıdır. Belirlenen aylık maaş, muhtaçlık belgesine sahip olan kişilerin adına açılan PTT hesabına veya Ziraat Bankası hesaplarına yatar. Aynı zamanda vatandaşların ikametlerinde bulunan (SYDV) Sosyal Yardımlaşma Dayanışma Vakıfları kapsamındaki ilgili kurumlara gidilerek yaralanabilecekleri yardım türleri aşağıdaki gibidir;

Genel Sosyal Yardımlar

Bu yardımlar gıda, barınma, yakacak olarak ayrılmaktadır.

Gıda Yardımları

İhtiyaç sahibi olan hane halkının, aylık geliri asgari ücretin 1/3’den az olması şartı ile Ramazan ve Kurban bayramları için erzak yardımları belirlenen ailelere temin ediliyor. Genellemeye alacak olunursa; ihtiyaç sahibi ailelerin temel gıda ihtiyaçlarının giderilmesi için Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları tarafından verilen desteklerdir.

Barınma Yardımları

Muhtaç vatandaşlara yönelik bu yardım kapsamında barınılan yerin yaşanmayacak kadar eski ve sağlıksız olmasından kaynaklı olarak barınma yardımı yapılır. Burada söz edilen yardım ise ayni ve nakdi olarak gerçekleşir. Barınma yardımı ile muhtaçlara sağlanan yardımdaki esas konu bireylerin sağlıklı ortamda yaşamlarını sürdürmesidir.  İhtiyaç sahibi ailenin aylık geliri asgari ücretin 1/3’den az olması halinde yararlanabilecek.

Yakacak Yardımları

Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları aracılığı ile muhtaç ailelerin kışlık yakacak (kömür) ihtiyacının giderilmesi aileye en az 500 kg kömür verilecektir. Bu yakacak yardımından yararlanmak için ise diğer yardımlarda söz edildiği üzere hanenin aylık geliri asgari ücretin 1/3’den az olması gerekmektedir.

Fakirlere Yardım Yapan Devlet Kurumları ve Destekler

Eğitim Yardımı

Eğitim yardımları; Eğitim materyal yardımı, şartlı eğitim ve diğer eğitim yardımları olarak ayrılmaktadır.

Eğitim Materyal Yardımı

Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları tarafından ihtiyaç sahibi  ailelerin çocuklarının eğitim materyali kapsamında önlük, ayakkabı, kıyafet, çanta, kırtasiye gibi temel okul ihtiyaçları karşılanmaktadır. Eğitim materyali yardımında devletdestekli.com yaralanabilmek için hane gelirinin asgari ücretin 1/3’ünden az olması gerekmektedir. İhtiyaç sahibi ailelerin bu destekten yaralanmak için SYDV başvurmaları gerekir.

Fakirlere Yardım Yapan Devlet Kurumları ve Destekler

Şartlı Eğitim Yardımı

Ekonomik sıkıntılar nedeniyle çocuklarını eğitim öğretim kurumlarına ailelere, çocuklarının okula devam etmeleri şartıyla, “Şartlı Eğitim Yardımı” yapılmaktadır. Yardımın kapsamı ilk ve orta öğretim öğrencileri olup;

 • İlköğretim okuyan erkek öğrenciye aylık 35 TL, kız öğrenciye ise aylık 40 TL olacaktır.
 • Ortaöğretimde olan erkek öğrenciye aylık 50 TL, kız öğrenciye ise aylık 60 TL olacaktır.
 • Ödeme kanalları ise  Ziraat Bankası ve PTT tarafından velinin hesabına yapılacaktır.

Ancak geçtiğimiz günlerde Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığınca alınan kararda; coronavirüs salgını sebebiyle şartlı eğitimde kızlar için 75 TL erkekler için de 60 TL olarak belirlenmiş aynı zamanda 41 bin öksüz ve yetim çocuğa aylık 150 TL yardım yapılmaktadır. Konu ile ilgili detaylı bilgi için tıklayınız.

Diğer Eğitim Yardımları

 • Öğle Yemeği Yardımı
 • Ücretsiz Kitap Yardımı
 • Öğrenci Barınma, Taşıma Yardımı

Eşi Vefat Etmiş Kadınlar Yönelik Yardım Programı

Bu proje kapsamından yararlanabilmek için resmi nikahlı olduğunuz son eşinizin vefat etmiş olması gerekir. Aksi halde boşanmalarda bu yardımdan yararlanma mümkün değildir.

Eşi vefat etmiş kadınlara yönelik yardım programında alacakları destek ödemesi aylık 325 TL olmak üzere iki ayda bir 650 Türk Lirasıdır. Programdan yaralanmak isteyen eşi vefat etmiş kadınlar ikametlerinde bulunan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına müracaat edebilirler.

Muhtaç Asker Ailelerine Yönelik Yardım Programı

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından 2013 yılında askerlik hizmetine tabii olan er ve erbaşların ailelerinde muhtaçlık durumu söz konusu ise bu kimselere düzenli nakdi destek verilir. Duruma göre öncelik eş veya anne-baba olacaktır.

Devlet tarafından sağlanan doğum yardımı anneye verilir ve doğum yardımı talebi için başvuru kanalları Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlükleri, Sosyal Hizmet Merkezleri olmak üzere ikiye ayrılır. Aynı zamanda kamuya bağlı çalışan vatandaşlar için ise doğum yardımı ise ilgili kurumlarda yapılmaktadır.

 • Birinci çocuğa 300 TL,
 • İkinci çocuğa 400 TL
 • Üçüncü ve sonraki çocuklar için ise 600 TL  doğum yardımı yapılmaktadır.

Yaşlılara Yönelik Yardımlar

 • 65 yaşını doldurmuş olan kimseler,
 • Yaşlılık Yardımı
 • Uzun vadeli sigorta kollarına tabi olacak şekilde çalışmayanlar,
 • Nafaka bağlılığına tabi olmayanlar,
 • Sosyal güvenlik kurumlarından bir gelir veya aylık hakkından yararlanmayanlar,
 • Ortalama aylık geliri asgari ücretin  1/3’ünden az olan vatandaşlar yaşlılık yardımı alabilirler.

Şehir Yakınları ve Gazilere Yönelik Yardımlar

Şehit yakınları ve gazilerin acil ve temel ihtiyaçlarının karşılanması amacıyla Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarınca verilen desteklerdir. Aynı zamanda şehit yakınları ve gazilere yönelik yardımlar ilgili mevzuatta aşağıdaki gibi sıralanmıştır;

 • Şehit yakınlarına ve gazilere tazminat yatırılması
 • Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından öğrenim yardımı
 • Devlet tarafından kira bedeli ödenmesi
 • Özel eğitim öğretim kurumlarından ücretsiz yararlanma hakkı
 • Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından aylık bağlanması
 • TSK tarafından ilk yardım ödeneği
 • Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından ek ödeme alınma imkanı
 • Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından emekli ikramiye ödenmesi
 • Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından benzeri aylık bağlanması
 • Şehit çocuklarına burs imkanı

Sağlık Yardımları

 • Genel Sağlık Sigortası (GSS) Prim Ödemeleri

Vatandaşların sağlık ve tedavi hizmeti yararlanmaları karşılığında ödemeleri gereken bedeller GSS kapmasına dahil edilmiştir. Genel Sağlık Sigortasından yaralanabilmek ve yardım alabilmek için gelir tespiti yapmak gerekir. Gelir testi için ise, vatandaşların ikametinde bulunan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına müracaatı ile gerçekleşir.

Şartlı Sağlık Yardımı

Şartlı Sağlık Yardımı kapsamında, nüfusun en yoksul kesiminde yer alan ailelere 0-6 yaş arası çocuklarını düzenli olarak sağlık kontrollerine götürmeleri şartı ile düzenli nakit para yardımı yapılmaktadır. Ödemeler Ziraat Bankası ve PTT’ler aracılığı ile doğrudan anneler adına açılan hesaplara yapılmaktadır.

Diğer Yardımlar

 • Aşevi Hizmeti
 • Afet Yardımları
 • Acil Durum Yardımları

Fakirlik Belgesi Alarak Okul Dondurma İşlemi nasıl yapılıyor? Bilgi alabilirsiniz.

Telegram'da Bizi Takip Edin! Abone Olmak İçin Tıklayın!

Yorumlar

Yorumunuzun Önemi

 1. Abdurahman tayfur dedi ki:

  Ben asgari ücret çalışıyorum ama oda yetmiyor nede giyim evin masrfi nede kendimize alıyoruz ben kiradayim ne gıda alıyoruz herşey pahalı alamıyoruz bize yardım Ediniz

 2. Ensar dedi ki:

  Merhabalar ben ensar Kızılaltun 4 çocuğum var 4 ‘ün ‘den ikisi hasta yani epilepsi hastası eşim de astım,bronşit ve nefes darlığı hastası geçimimizi sagliyamiyoruz 3 çocuğum uzaktan eğitime katılamıyorlar tablet ya da bilgisayar dağıtımı yapmadılar ve faturalarımızı ödeyemiyoruz ve size iyi günler dilerim

 3. elfida yavuz dedi ki:

  İki cocugum var eşimden 9 aydır ayrıyım ama resmi boşanmadık gücüm olmadıgı için dava acamıyom kirami ödeyemedim

 4. Aynur Karadil dedi ki:

  Merhabalar eşim işsiz çocuğumuz yok ama nasıl gecineceğiz bilemiyorum lütfen bize yardım edebilir misiniz hem gıda yardımı hemde maddi destek istiyoruz borçlarımız çok

 5. Kevser dedi ki:

  Maddi yardım erzak yardımı icin başvuruyorum

 6. Reis akbacak dedi ki:

  Zor eliktirik faturuyı ödüyorum gönderemiyorum işim yom ihtiyaçlarımı karşılayamıyorm yardım bekliyorum

 7. Remziye başabaş dedi ki:

  22 milyar elektrik borcum var yardım istiyorum

 8. Sem dedi ki:

  Üç çocuğum var ikisi öğrenci maddi yetersizlikler nedeniyle tablet alamdıgım dolayı eğitim den geri kalıyorlar yardım ederseniz sevinirim

 9. Remziye sürmeli dedi ki:

  Maddi yardımda bulunuyorum açık öğretimde okuyorum ihtiyacım var banada yardımcı olur musunuz

 10. Sevda cobanlar dedi ki:

  Merabalar benim iki çocuğum var maddi sıkıntılarım çok evim kira borç çok beş kuruş param yok buzdolabın bozuk yiyecek iç birseyim yok iki çocuğum var istekleri yerine getiremiyorum lütfen yardim edin sesimi duyun gerçek çok zor durumdayım kimse yardim etmiyor evime iç gelcek alçak birşeyler yok ama hapis cezası olabilirim ben borçlarını ödeyemezse hapise girebilirim iki çoğum ortada kalcak lütfen acil yardim olun

 11. murat köklü dedi ki:

  slm 2009 da beyin amaliyatı oldum geçen yıl nüksetti takipte çeşitli işlerde çalıştım son 2 yıl artık yoruldum ne iş bulabildim nede saglıgım çalışma şartlarına dayanabildi iş istiyorum hiç bir sosyal güvencem yok ilerisi korkutuyor beni 44 yaşındayım hakikaten artık nere başvuruacagım bilemedim akla gelen tüm imkanları degerlendiriyorum açlıktan kimse ölmez ama ben yoruldum saglıgım el vermiyor artık baş agrılarım vertigo baş dönmeleri vs. lüten duyarsız kalmayın suallime murat köklü

 12. Gurbet ELAHMED dedi ki:

  Benim iki küçük kızım var eşim yabancı Suriyeli evimiz kira aylık 400 kirayı ödüyemiyoruz lütfen yardımcı olun bize

 13. Halise dedi ki:

  4’çocuğum var hepsi okuyor çalışamıyorum kiradayım eşim başka kadınla evli bize düzgün bakmıyor tek olduğum için yardım istiyorum lütfen

 14. Murat dedi ki:

  Merhabar eşim işsiz evimiz yok ailemle birlikte yasiyoruz tek odada 4aylik oglum var fakat maddi manevi destede ihtiyacim var Hatay Antakya defne. adresinde ikamet etmekteyim. Maddi imkansızlıkların içerisinde hayatımızı idam ettirmekteyiz. Kışlık yakacağımız gunluk ihtiyaclarimizi karsilicak paramiz olmadığından ve herhangi birsey alabilecek maddi gücümüz olmadığı için tarafınızca verilen yardımlardan yararlanmak istiyorum şimdiden teşekkurlerimi sunarım ..

  (4/5)
 15. Özge dedi ki:

  Duyun artık sesimizi lutfen yardımlar cok ama yardım alan yok herkes bır caba ıcınde 3 cocuk var ben astım hastasıyım ve akcigerden amaliyat oldum calısamıyorum esim ıse issizlık maası baglandı oda 1756 tl evım kıra faturalar duruyor yuregı buyuk ınsanlara seslenıyorum sesimize ses verın lutfen

  1. Cabbar dedi ki:

   Benim iki öğrencim var uzaktan eğitime ulaşamıyorlar tablet bilgisayar ihtiyaçları var yardımcı olursanız sevinirim

 16. Özge dedi ki:

  Basvuru yapmadıgım yer kalmadı duyun artık sesimi yardım beklıyorum bazı seyler ıcın gec kalındıktan sonramı duyulacak sesımız bır kısı duyar belkı sesımızı bır ekmek bile alamayacak dumuruma geldık artık nerde bu ınsanlık

1 8 9 10