Devlet Destekli

Fakirlere Yardım Yapan Devlet Kurumları ve Destekler

Fakirlere Yardım Yapan Devlet Kurumları ve Destekler

T.C Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından yürütülen ayni ve nakdi yardımlar ihtiyaç sahibi ailelere yönelik olup Vakıflar Genel Müdürlüğü ve Sosyal  Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları (SYDV) tarafından belirlenen kriterlere uygunluğu sonrasında ihtiyaç sahibi ailelerin  yararlanabileceği bir takım sosyal yardım kategorileri; Maddi Yardım, Gıda Yardımı, Barınma Yardımı, Yakacak Yardımı, Giysi Yardımı ve Eğitim Yardımı gibi bölümlerle muhtaç insanlara ulaştırılan yardımların talebinde öncelikli olarak devletdestekli.com Muhtaçlık Belgesi alınması gerekir. Muhtaçlık Belgesi almak için ilgili kimselerin ikametlerinde bulunan muhtarlıklara müracaat etmesi yeterli olacaktır. Muhtaçlık belgesine sahip olunması halinde Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlükleri veya Vakıflar Genel Müdürlüğü’ne yardım talebinde bulunulabilir. Muhtaçlık belgesinin en büyük avantajlarından biri ise devlet  hastanelerindeki sağlık hizmetlerinden ücretsiz olarak yararlanmak olacaktır. Muhtaçlık belgesine sahip olan kişilerin aylık yardım miktarı ise 2020 itibariyle 914,49 Türk Lirasıdır. Belirlenen aylık maaş, muhtaçlık belgesine sahip olan kişilerin adına açılan PTT hesabına veya Ziraat Bankası hesaplarına yatar. Aynı zamanda vatandaşların ikametlerinde bulunan (SYDV) Sosyal Yardımlaşma Dayanışma Vakıfları kapsamındaki ilgili kurumlara gidilerek yaralanabilecekleri yardım türleri aşağıdaki gibidir;

Genel Sosyal Yardımlar

 • Gıda Yardımları

İhtiyaç sahibi olan hane halkının, aylık geliri asgari ücretin 1/3’den az olması şartı ile Ramazan ve Kurban bayramları için erzak yardımları belirlenen ailelere temin ediliyor. Genellemeye alacak olunursa; ihtiyaç sahibi ailelerin temel gıda ihtiyaçlarının giderilmesi için Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları tarafından verilen desteklerdir.

 • Barınma Yardımları
Muhtaç vatandaşlara yönelik bu yardım kapsamında barınılan yerin yaşanmayacak kadar eski ve sağlıksız olmasından kaynaklı olarak barınma yardımı yapılır. Burada söz edilen yardım ise ayni ve nakdi olarak gerçekleşir. Barınma yardımı ile muhtaçlara sağlanan yardımdaki esas konu bireylerin sağlıklı ortamda yaşamlarını sürdürmesidir.  İhtiyaç sahibi ailenin aylık geliri asgari ücretin 1/3’den az olması halinde yararlanabilecek.
 • Yakacak Yardımları

Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları aracılığı ile muhtaç ailelerin kışlık yakacak (kömür) ihtiyacının giderilmesi aileye en az 500 kg kömür verilecektir. Bu yakacak yardımından yararlanmak için ise diğer yardımlarda söz edildiği üzere hanenin aylık geliri asgari ücretin 1/3’den az olması gerekmektedir.

Fakirlere Yardım Yapan Devlet Kurumları ve Destekler

Eğitim Yardımı

 • Eğitim Materyali Yardımı

Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları tarafından ihtiyaç sahibi  ailelerin çocuklarının eğitim materyali kapsamında önlük, ayakkabı, kıyafet, çanta, kırtasiye gibi temel okul ihtiyaçları karşılanmaktadır. Eğitim materyali yardımında devletdestekli.com yaralanabilmek için hane gelirinin asgari ücretin 1/3’ünden az olması gerekmektedir. İhtiyaç sahibi ailelerin bu destekten yaralanmak için SYDV başvurmaları gerekir.

Fakirlere Yardım Yapan Devlet Kurumları ve Destekler

 • Şartlı Eğitim Yardımı
Ekonomik sıkıntılar nedeniyle çocuklarını eğitim öğretim kurumlarına ailelere, çocuklarının okula devam etmeleri şartıyla, “Şartlı Eğitim Yardımı” yapılmaktadır. Yardımın kapsamı ilk ve orta öğretim öğrencileri olup;
 • İlköğretim okuyan erkek öğrenciye aylık 35 TL, kız öğrenciye ise aylık 40 TL olacaktır.
 • Ortaöğretimde olan erkek öğrenciye aylık 50 TL, kız öğrenciye ise aylık 60 TL olacaktır.
 • Ödeme kanalları ise  Ziraat Bankası ve PTT tarafından velinin hesabına yapılacaktır.

Ancak geçtiğimiz günlerde Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığınca alınan kararda; coronavirüs salgını sebebiyle şartlı eğitimde kızlar için 75 TL erkekler için de 60 TL olarak belirlenmiş aynı zamanda 41 bin öksüz ve yetim çocuğa aylık 150 TL yardım yapılmaktadır. Konu ile ilgili detaylı bilgi için tıklayınız.

Diğer Eğitim Yardımları

 • Öğle Yemeği Yardımı
 • Ücretsiz Kitap Yardımı
 • Öğrenci Barınma, Taşıma Yardımı

Eşi Vefat Etmiş Kadınlar Yönelik Yardım Programı

Bu proje kapsamından yararlanabilmek için resmi nikahlı olduğunuz son eşinizin vefat etmiş olması gerekir. Aksi halde boşanmalarda bu yardımdan yararlanma mümkün değildir.

Eşi vefat etmiş kadınlara yönelik yardım programında alacakları destek ödemesi aylık 325 TL olmak üzere iki ayda bir 650 Türk Lirasıdır. Programdan yaralanmak isteyen eşi vefat etmiş kadınlar ikametlerinde bulunan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına müracaat edebilirler.

Muhtaç Asker Ailelerine Yönelik Yardım Programı

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından 2013 yılında askerlik hizmetine tabii olan er ve erbaşların ailelerinde muhtaçlık durumu söz konusu ise bu kimselere düzenli nakdi destek verilir. Duruma göre öncelik eş veya anne-baba olacaktır.

Doğum Yardımı

Devlet tarafından sağlanan doğum yardımı anneye verilir ve doğum yardımı talebi için başvuru kanalları Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlükleri, Sosyal Hizmet Merkezleri olmak üzere ikiye ayrılır. Aynı zamanda kamuya bağlı çalışan vatandaşlar için ise doğum yardımı ise ilgili kurumlarda yapılmaktadır.

 • Birinci çocuğa 300 TL,
 • İkinci çocuğa 400 TL
 • Üçüncü ve sonraki çocuklar için ise 600 TL  doğum yardımı yapılmaktadır.

Yaşlılara Yönelik Yardımlar

 • Yaşlılık Yardımı

65 yaşını doldurmuş olan kimseler,

Uzun vadeli sigorta kollarına tabi olacak şekilde çalışmayanlar,

Nafaka bağlılığına tabi olmayanlar,

Sosyal güvenlik kurumlarından bir gelir veya aylık hakkından yararlanmayanlar,

Ortalama aylık geliri asgari ücretin  1/3’ünden az olan vatandaşlar yaşlılık yardımı alabilirler.

 • Şehit Yakınları ve Gazilere Yönelik Yardımlar

Şehit yakınları ve gazilerin acil ve temel ihtiyaçlarının karşılanması amacıyla Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarınca verilen desteklerdir. Aynı zamanda şehit yakınları ve gazilere yönelik yardımlar ilgili mevzuatta aşağıdaki gibi sıralanmıştır;

 1. Şehit yakınlarına ve gazilere tazminat yatırılması
 2. Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından öğrenim yardımı
 3. Devlet tarafından kira bedeli ödenmesi
 4. Özel eğitim öğretim kurumlarından ücretsiz yararlanma hakkı
 5. Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından aylık bağlanması
 6. TSK tarafından ilk yardım ödeneği
 7. Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından ek ödeme alınma imkanı
 8. Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından emekli ikramiye ödenmesi
 9. Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından benzeri aylık bağlanması
 10. Şehit çocuklarına burs imkanı

Sağlık Yardımları

 • Genel Sağlık Sigortası (GSS) Prim Ödemeleri

Vatandaşların sağlık ve tedavi hizmeti yararlanmaları karşılığında ödemeleri gereken bedeller GSS kapmasına dahil edilmiştir. Genel Sağlık Sigortasından yaralanabilmek ve yardım alabilmek için gelir tespiti yapmak gerekir. Gelir testi için ise, vatandaşların ikametinde bulunan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına müracaatı ile gerçekleşir.

 • Şartlı Sağlık Yardımı

Şartlı Sağlık Yardımı kapsamında, nüfusun en yoksul kesiminde yer alan ailelere 0-6 yaş arası çocuklarını düzenli olarak sağlık kontrollerine götürmeleri şartı ile düzenli nakit para yardımı yapılmaktadır. Ödemeler Ziraat Bankası ve PTT’ler aracılığı ile doğrudan anneler adına açılan hesaplara yapılmaktadır.

Diğer Yardımlar

 • Aşevi Hizmeti
 • Afet Yardımları
 • Acil Durum Yardımları

] }Yorumlar
 1. raif dedi ki:

  vermiyorlar arkadaşlar sayfaları bile kapatmışlar bartın

 2. hulya dedi ki:

  Merhaba benim 2cocugum var ve barakada kaliyorum ve kira öduyoru m bana yrdim edin

 3. Cigdem demirci dedi ki:

  Bende babamdan 700 tl mas aliyorum ama hicbiseye yetmiyor 2 kizim var buyuk 17 kucuk 5 yasinda isbulamiyorum bulsamda onlari kime guvenip gidecem bende kira yardimi bayram parasi yardimi istiyor ve rica ediyorum faturalarim kiralarim birikti napacami sasirdim yardimci olursaniz cok sevinirim ankara akyurtta oturuyorum

 4. halise kilinc dedi ki:

  Ben halise kilinc ben kirami dört beş aydir odeyemiyorum dogalgazimi suyumumu elektirimi odeyemedim ne olur yardim edin allah rizasi için yardim edin

 5. Emine mutlu dedi ki:

  Maddi manevi durumum zordayim heryere baş vurdum yardım vermediler evim kira 3 çocuğum var okuyorlar evim ısınmıyor sobalı gelirim hiç yok kirayı 2 senedir oduyemiyorum ev sahibim para diyor cik diyor zordayim eşim de belinden rahatsız ben çok iş aradım burası küçük ilçe olduğu için herkez kendi adamını koyuyorlar bana yardım edin lütfen

 6. Sengul dedi ki:

  Benim babamdan 1032tl maasim var evim kira zor geciniyorum bana yardim ederseniz cok sevinirim ben onceden yardim aliyordum 3 senedir kesildi uzerimde ev gozukuyor ama o ev benim degil yardimci olursaniz cok sevinirim