fbpx

Muhtaçlık Aylığı (Fakirlik Maaşı) Başvuru ve Şartları 2022

Geçim sıkıntısı yaşayan ve yaşamını idame ettirmekte zorlanan vatandaşlar fakirlik maaşı başvurusu nasıl yapılır, istenen şartlar nelerdir, 2022 yılından muhtaç aylığı ne kadar oldu Muhtaçlık Aylığı (Fakirlik Maaşı) Başvuru ve Şartları içeriğimizde araştırdık.

Muhtaçlık Aylığı (Fakirlik Maaşı) Başvuru ve Şartları 2022

Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından verilen muhtaç aylığı kimlere verilir, başvuruları nereden ve nasıl yapılır, başvuru dilekçesi nasıl yazılır, başvuru formu nasıl doldurulur muhtaç aylığı başvurusu yapacak vatandaşlar için içeriğimizde detaylandırdık.

Muhtaçlık Aylığı Nasıl Alınır? 2022

Muhtaç aylığı alma süreci başvuru yapan kişilerin başvuru formunu doldurup imzalaması ile başlamaktadır. Başvuru formunun doldurulduğu esnada kişi engelli ise özrünü belirterek sağlık kurulu raporunu başvuru formuna ekleyip, ikamet ettiği ilin bağlı olduğu Vakıflar Bölge Müdürlüğüne şahsen veya posta yolu ile formu göndererek başvuru yapabilirler.

Muhtaç Aylığı Alma Şartları Nelerdir?

Muhtaç aylığından faydalanma şartları şu şekildedir:

 • Anne ya da babasının sağ olmaması,
 • Öksüz veya yetim olup yardıma muhtaç olan çocuklar,
 • %40 ve üzerinde engel durumu olup yardıma muhtaç olan engelliler,
 • Herhangi bir sosyal güvencenin olmaması,
 • Herhangi bir gelire ve aylığa sahip olunması,
 • Mahkeme kararı ya da kanun maddelerince bakım altına alınmamış olmak gerekir.
 • Gelir getiren taşınır ya da taşınmaz malın olmaması,
 • Eğer böyle bir geliri varsa, belirlenen muhtaç aylığı sınırından az olması gerekmektedir. 2022 yılı için muhtaç aylığı sınırı 1282 TL‘dir.

Muhtaçlık Aylığı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Muhtaçlık aylığı için başvurular başkanlığa bağlı Vakıflar Genel Müdürlüğüne yapılır. Muhtaç aylığı başvuruları şahsi, posta yolu ve online olarak 3 şekilde yapılmaktadır.

Vakıflar Genel Müdürlüğü muhtaç aylığı başvuru yöntemleri:

 • İkamet ettiğiniz ilin bağlı olduğu Vakıflar Bölge Müdürlüğü’ne giderek şahsi olarak başvurunuzu yapabilirsiniz.
 • Posta yolu ile başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz.
 • Vakıflar Genel Müdürlüğü internet adresi üzerinden başvuruda bulunabilirsiniz.

Vakıflar Genel Müdürlüğü Fakirlik Maaşı Başvurusu Dilekçesi 2022

Muhtaç aylığı başvurusu VGM müdürlüklerine yapılır. Başvuru için VGM’ye muhtaçlık aylığı başvuru formu doldurulmalıdır. Başvuru formunda aşağıdaki bilgiler doldurulmalıdır.

VAKIFLAR GENEL MÜDÜRLÜĞÜ MUHTAÇ AYLIĞI BAŞVURU FORMU
VAKIFLAR BÖLGE MÜDÜRLÜĞÜNE

……………..…

Genel Müdürlüğünüzün muhtaç engelliler ile yetim çocuklara verdiği aylıktan faydalanmak istiyorum.
Aşağıdaki bilgilerin doğruluğunu kabul ve tasdik ederim. Muhtaçlık durumumda değişiklik olduğu takdirde bu
durumu Vakıflar Bölge Müdürlüğüne bildireceğim. Bildirmediğim tespit edildiği takdirde tarafıma yapılan
ödemeleri yasal faizi ile birlikte kurumunuza defaten ödeyeceğimi, gerçeğe aykırı belge ya da beyanım tespit
edilirse hakkımda yasal işlem başlatılmasını kabul ve taahhüt ederim.
Gereğini saygılarımla arz ederim.

 1. CEP TELEFONU : …………………….
 2. EV TELEFONU : ………………..

MUHTACA AİT BİLGİLER

 • Muhtacın Adı Soyadı,
 • T.C Kimlik No,
 • Baba Adı,
 • İl/İlçe
 • Mahalle/ Köy,
 • Yazışma adresi

Üç sayfadan oluşan ”Aydınlatma Metnini Okudum ve Onaylıyorum” dedikten sonra sağlık verilerinin işlenmesi ve kullanılmasına dair dair açık rıza beyanı doldurulur. Bu şekilde başvuru formunu VGM şahsen ve e-posta yoluyla müracaat edilir.

Vakıflar Genel Müdürlüğü Fakirlik Maaşı Başvurusu Formu 2022

Vakıflar Genel Müdürlüğü fakirlik maaşı başvuru formu şahsen ve posta yolu ile yapılan başvurularda doldurmanız gerekmektedir. Engelli iseniz başvuru formuna özrünüzü gösteren sağlık raporunu fakirlik maaşı başvuru formuna eklemeniz gerekmektedir. Başvuru formunu tamamladığınızda Vakıflar Genel Müdürlüğü’ne şahsen ya da posta yolu ile gönderim yapabilirsiniz. Başvurunuz kısa süre içinde Vakıflar Genel Müdürlüğünce değerlendirilecektir.

Muhtaç Aylığı Ne Kadar? 2022

Muhtaçlık aylığı 2022 yılında engelli ve yetim çocuklar için 1.282 TL’dir. Muhtaç aylığı %40 ve üzeri engelli olan muhtaçlara ve yetimlere bağlanmaktadır.

Ülkemizde muhtaçlık aylığı için bilinen maaş 4 kişilik bir ailenin gıda ve mutfak masraflarını karşılayacak düzeydedir. 18 yaşından büyük olan engelli bireyler ve 18 yaşından küçük engelli çocuğu olan anne ve babalara ve ayrıca, annesi ya da babası olmayan reşit olmayan yetim çocuklara muhtaçlık sınırı olan 1.282 TL‘nin altında olması durumunda aylık bağlanmaktadır.

Muhtaçlık aylığı aileden bir kişiye bağlanmaktadır. Ayrıca geliri düşük olan ailelerin ilk ve orta öğretim görmekte olan çocuklarına da eğitim yardımı yapılmaktadır. Başvuruları ise öğretim yılı başladığı tarihten itibaren 1 ay içerisinde bölge müdürlüklerine yapılmaktadır.

Muhtaçlık Aylığı Nedir?

Muhtaçlık aylığı annesi ya da babası olmayan muhtaç çocuklar ile % 40 ve üzeri engelli olan muhtaç kişilere, başvuruda istenen tüm şartları sağlamaları halinde her ay düzenli bir şekilde bağlanan aylıktır.

Muhtaçlık Aylığı Kimlere Verilir?

Muhtaç aylığı Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından %40 engeli olan ve yetim olan çocuklara verilmektedir.

Muhtaç Aylığı Nereden Alınır?

Fakirlik maaşları PTT ve Ziraat Bankası şubelerinden alınmaktadır. Başvurunuz değerlendirilip kabul edildikten sonra isminize bir hesap açılacaktır. İstediğiniz bankadan fakirlik maaşınızı almanız mümkün olacaktır.

Muhtaç Aylığı Başvurusu Nereye Yapılır?

Muhtaçlık aylığı başvuruları Vakıflar Genel Müdürlüğü’ne yapılmaktadır. Fakirlik ve Muhtaçlık belgeleri olan vatandaşlar, il ve ilçe Vakıflar Genel Müdürlüğü aracılığıyla muhtaç aylığı başvurusu yapabilirler.

Fakirlik (Muhtaçlık) Belgesi Formu Nereden Alınır?

Fakirlik (Muhtaçlık) Belgesi Formu alım noktaları muhtarlıklar ve e-devlet sistemidir.

Muhtaçlık Aylığı Neden Kesilir?

Yoksulluk maaşı alanların vefatı, muhtaçlığın ortadan kalkması ya da bakım altına alınması, yetim erkek veya kız çocuğun 18, örgün lise ve dengi öğrenimde 20, örgün yükseköğrenimde ise 25 yaşını tamamlaması, üzerine kayıtlı lüks sınıf araç tespiti veya ruhsat sahibi oldukları aracın kasko veya rayiç değerinin bu yönetmelikle verilen muhtaç aylığı miktarının 170 katını geçmesi halinin tespitini takip eden ay başından itibaren aylıkları kesilir.

Vakıflar Genel Müdürlüğü Muhtaç Aylığı Sorgulaması Nasıl Yapılır?

Vakıflar Genel Müdürlüğü Yardım sorgulama için 0312 415 50 00 (10-Hat) numarası üzerinden sorgulamalar yapılabilir.

Yorumlar

 1. Avatar of Hatice gül Hatice gül dedi ki:

  Allah riza icin yardim edin oglum mahkum oldifu icin kovid izninde calisamiyor kucuk oglum okuyor ailemde calisan yok ve cok asori sikintidayiz kira odeyemedim su fatiram odeyemedim erzagim bitmek uzere odunum komurum yok ve ailecek kotu dirimdayiz alah rozasi icin arastirin gorun devletimden sesimi duasino istiyom

 2. Avatar of Ali gül Ali gül dedi ki:

  Mahkumum kpvit oznindeyim calismiyorim kimse os vermiyor ailemde calsan yok acil yardima destege ohtoyackm var burdan devlet buyuklerime sesleniyorum anneme yada bana mahkumlugum bitene kadar maas baslaglayin allah icin yardim edin cok magdiruzz

 3. Avatar of Habibe Talan Habibe Talan dedi ki:

  Hocam benim erken doğan kızım var erken doğduğu için 3 ay küvezde kaldı durumu çok kötüydü Allah’a şükür biraz iyi oldu bir aya yakındır taburcu edildi ama durumu iyi değil onun mamasını bezini ıslak mendilini alamıyorum evimde hicbirsey kalmamıs bide 3 yaşında oğlum var onunda bezini ıslak mendilini alamıyorum kızımın mamasıni evimde erzak yok sebze yok meyve yok bir et bile yok soba yok yakayım tanıdıktan bir süreliğine ödünç almışım evimde tüp yok yemek yapayım yağ yok çocuklarımin ihtiyaçlarını karsilayamiyorum kızım hasta onu her hafta hastaneye götürmek gerekiyor ama maddi durumum olmadığı için goturemiyorum kira sözleşmesi yok ama benim oturduğum ev kayın babamın içindeki tüm eşyalar ona ait bizden her ay yine 750 TL kira parası alıyor lütfen yardım edin lütfen hocam 😔

 4. Avatar of Hikmet Hikmet dedi ki:

  Suriyeliler varken bize yardım yapmazlar, araplar daha önemli, Türkler sürünsün umurlarında değil.

 5. Avatar of Semra Semra dedi ki:

  Kiradayım işsizim kiramı ve faturalarımı ödeyecek durumum yok belimde 7tane pilatin var acil yardıma ve ışe ihtiyacım var yardımcı olurmusunuz

 6. Avatar of Tuğba özdemir Tuğba özdemir dedi ki:

  Bende evliyim 4 tane çocuk var eşim çalışmıyor eve gelmiyor hiç gelirim yok çocuk maaşı alıyorum ama yetmiyor lütfen yardım edin

 7. Avatar of lamiye lamiye dedi ki:

  fekirlk maşi iyistyürim 6 çoçom var madi dürümm cok düşk lütfn bana sahib cekn alah iyicin küide yaşyurim gelerim yok lütfn bü mübark ay reça edyürim sizden

 8. Avatar of Sadettin mutluay Sadettin mutluay dedi ki:

  Hiç. Bir.gelirim.yok.yalnız yaşıyorum kira.yardimina.ihtiyacim.var

 9. Avatar of Birisi Birisi dedi ki:

  İki çocuk okutuyorum 500 lira nafaka disinda hiçbir gelirim yok calidamiyorum cocuklarima bakacak kimsem yok 325 lira kira oduyorum kapıcı dairesinde oturuyorum faturalarımı baskalarindan aldigim borcla ödüyorum ihtiyaclarimizi karisilayamiyorum

 10. Avatar of Azize Dikbiyıık Azize Dikbiyıık dedi ki:

  Hayatı kaybettim!Yaşamak için çabalıyorum. Hiç bu gelirim yok.
  PISIKOLOJIK tedavi görüyorum 3 yıldır. Her gune baslarlen eksi kosullarda baslayarak ruhsal c okuntuyle gün bitiyor.giderek büyüyen ihtiyaçlar ve sağlık sorunlarıyla mücadele edecek gücüm kalmadı. Kira gıda, ilaç, giyim hepsi eksik ihtiyaçların var. Bu msj okuyan ve hayatıma destek olabilecek herkese sesleniyorum.imkanlar dahilinde bana yardım desdeğnizi verir misiniz? Ben bir annecim? Evladımız yaşamam için yaşamam için bir nefes lik hayat için desteğe muhtacız Tsk ederim.

 11. Avatar of Ramazan Ramazan dedi ki:

  Semra bütün yardımlar yapilacak vakifa gidin bilgi verilecektir

 12. Avatar of Ramazan Ramazan dedi ki:

  Yardımlar icin geregini yapilacaklar bilginize

 13. Avatar of Yusuf Aymak Yusuf Aymak dedi ki:

  İşsizim kirada oturuyorum heran gibi bir gelirim yok

 14. Avatar of Nilüfer Ayaz Nilüfer Ayaz dedi ki:

  Ev kira herhangi bir gelirimiz yok faturalarimizi odeyemiyoruz .Allah rızası için yardım edin .

 15. Avatar of Sultan em Sultan em dedi ki:

  Süt parasına yazılmak

 16. Avatar of Sultan em Sultan em dedi ki:

  Gıda yardımına yazılmak istiyorum. Kira. Parası. Yazılmak istiyorum. 4. Tane. Çocukgum. Var

error: Content is protected !!