Fidan yetiştiriciliği devlet desteği Ceviz Kiraz Erik Fidesi


Fidan yetiştiriciliği devlet desteği

Fidan yetiştiriciliği devlet desteği

Meyve Bahçesi ve Fide Kredisi

Bu yazıda, devlet tarafından, erik, kiraz, vişne, şeftali gibi meyve bahçeleri ile fide yetiştirme destekleri kapsamında tarla ve bahçelere verilen teşviklerini inceleyeceğiz.

Fidanlık yeri seçilirken dikkat edilmesi gerekli en önemli hususlar şunlardır;

 • Toprak: En az 120 cm derinlikte, pH 5.0-6.5 dereceleri arasında olmalıdır. Bu değerler bazen 7-8 pH derecelerine kadar çıkabilir.
 • Arazi Şekli: Fidanlık sahası fidanın kullanım yerlerine yakın yaz kış ulaşıma açık, elektrik enerjisi ve haberleşme imkanı olan yerlerde kurulmalı, makineli çalışmaya uygun olmalıdır.
 • İklim: Ilıman, vejetasyon dönemi uzun, yağışları arzulanan miktarda olmalıdır.
 • Su: Ekim sahaları için dekara kurak mıntıkalarda günde 10 ton, rutubetli mıntıkalarda günde 5 ton su düşünülmelidir.

Fidan Yetiştiriciliği Proje Destekleri

Bitkisel üretim ürünlerinin işlenmesi ve pazarlanması uygulaması ile TKDK’ya sunulan IPARD projeleri arasınsa Fidan yetiştirciliği için üretim metaryelleri ve sera yatırımları bulunmaktadır.  IPARD projeleri kapsamında fidan yetiştiriciliği yapılacak olan alanlar Nüfusu 20.000 ‘in altında olan kırsal alanlar olmalıdır. Bu projelerle kurulan tesislerin enerji ihtiyaçlarının karşılanmasına yönelik yenilenebilir enerji yatırımlarına uygun harcamalar yapılması ve kapalı sera üretimlerinde belirlenen kapasite 1 ha olmalı açık seralarda ise 2 ha olmalıdır. Makine, araç gereç ekipman alımları , hizmet alımı harcamaları oarak desteklenen IPARD projeleriyle Fıdan yetiştiriciliğinde ekim,dikim söküm, bahçe  ekipmanları ile sulama sisleme nemlendirme sistemleri desteklenmektedir.Proje bütçesi 5.000 € ile 500.000 € arasında, hibe oranı ise % 65 tir.

Devlet tarafından köyüne dönen ve tarım ile  uğraşarak fidan yetiştiriciliği dahil meyve bahçesi, fide fidan yetiştiriciliği yapacak olan genç çiftçilere 30 bin lira 100 bin TL faizsiz krediler verilmektedir. Fidan yetiştiriciliği yapacak olan genç çiftçilere Tarım bakanlığına başvuru yaparak projelerinin onaylanması durumunda hibe devlet desteğinden yararlanabilirler.  Fidan yetiştirme hibe projesi den ayrı olarak ayrıca devlet bitkisel üretimde verimliliğin ve kalitenin artırılması amacıyla Tarım bakanlığı tarafından Yurt içi sertifikalı fidan ve standart fidan kullanımı desteklemesi uygulamaya konmuştur.Devlet desteğinden yararlanacak olanlar Kullanacakları fidan ve fide üretim metaryellerini tohumluluk bayisinden alması ve satışı yapan üretici ve bayilerin de fidan üreticisi belgesi , doku kültürü ve tohumluluk üretici belgesine ve bayi belgesine sahip bayilerden alması gerekmektedir.

fidan-yetiştiriciligi

Fidan Yetiştiriciliği Devlet Desteğinden Yararlanmak İsteyenlerden İstenecek Belgeler

 • ÇKS belgesi,
 • Başvuru dilekçesi ve taahhütname ,
 • Fidan/fide kullanım desteklemesi talep formu
 • Satış faturası,
 • Fidan/fide, antepfıstığı çöğürü veya aşı materyaline ait sertifika belgesinin bir örneği,
 • bitki muayene raporu,
 • Bağ/bahçe kiralanmış ise kira sözleşme belgesinin bir örneği,
 • Fatura düzenleyen kişiye ait; Fidan/Fide Üretici Belgesi veya Tohumluk Bayii Belgesinin (Kamu kuruluşları hariç) bir örneği,
 • Patates Siğili Hastalığı görülen alanlarda ilave destekten yararlanmak için destek talep formu

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının konu ile alakalı tebliğine ulaşmak için tıklayınız.

Fidan Yetiştiriciliği Devlet Desteği Ödemeleri

Fidan yetiştiriciliği için alınacak olan destekleme ödemeleri için gerekli finansman Tarım Bakanlığının ilgili bütçesinden karşılanır. Bankaya hizmet karşılığı olarak %0,2 komisyon ödenir. Ödemeye esas cetveller, onaylı ödeme icmallerine göre Bakanlık tarafından hazırlanarak bankaya gönderilir. Ödemeler ilgili şubelerde daha önce çiftçiler adına açılan veya açılacak olan hesaplara yapılır.

Çiftçi TV tarafından hazırlanan fidan yetiştirme dersi için aşağıdaki videoya göz atabilirsiniz.SOSYAL MEDYADA BİZİ TAKİP EDİN
Fidan yetiştiriciliği devlet desteği Konusuna 1 Yorum Yapıldı
 1. fidan yetiştiriciligi dedi ki:

  Destek almak istiyorum süs bitkileri ve fidan yetiştiriciligi icin

Sayfa başına git