geri ödemesiz hibe hayvan kredisi esnaf kefalet kredisi tablet başvurusu maddi yardım faizsiz kredi geri ödemesiz destek
DOLAR
7,5140
EURO
9,0099
ALTIN
409,32
BIST
1.538
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul
Az Bulutlu
15°C
İstanbul
15°C
Az Bulutlu
Cumartesi Sağanak Yağışlı
13°C
Pazar Çok Bulutlu
9°C
Pazartesi Az Bulutlu
9°C
Salı Parçalı Bulutlu
11°C

GAP DOKAP GAP KOP Hayvan Hibe Başvurusu

GAP DOKAP GAP KOP Hayvan Hibe Başvurusu
A+
A-

Güneydoğu Anadolu, Doğu Anadolu, Doğu Karadeniz ve Konya Ovası Projeleri kapsamında yer alan illerde hayvancılık yatırımlarının desteklenmesine ilişkin karar 30692 sayılı Resmi Gazete‘ de yayınlanarak yürürlüğe girmiştir.

2021 ve 2023 yılları arasında yapılacak olan hayvancılık yatırımları için yatırım tutarının yüzde 50’si bakanlık tarafından karşılanacaktır. Projelerin desteklenmesi amacı ile destekleme birimleri kurulacak ve şartları taşıyanların projeleri bu birimlerce desteklenecektir. Uygulama illeri yine Resmi Gazete’ de ifade edilmektedir. Hibe almak için gerekli şartları, başvurunun nasıl ve nereye yapılacağı gibi detayları yer verdiğimiz içeriğimizden detaylı bilgi alabilirsiniz.

GAP, DOKAP, GAP, KOP Yatırım Konuları

Destekleme ödemesi yapılacak olan konular makine ve ekipman alımları, inşaat yapımı, damızlık boğa, yine damızlık koç ve teke alımlarıdır. Projeye başvuran kişiler her bir yatırım konusundan bir seferliğine mahsus olarak yararlandırılacaktır. Projeleri desteklenecek olanlara verilecek olan tutarlar Genel Müdürlük tarafından il müdürlüklerine bildirilecektir. Proje kapsamında yapılacak olan yatırım tutarı için verilen hibelerden fazla olan kısım yatırımcı şahıs tarafından karşılanacaktır. Makine ve ekipman, hayvan alımı, inşaat vb. konuları için sadece bir kereliğine hibe desteğinden yararlanılabilecektir. Aynı yatırım konusundan bir kez daha yararlanmak mümkün olmamaktadır.

Yatırım yapacak olan şahıslar kredi ve vergi teşviklerinden yararlanabilir. Ancak sübvansiyonlu kredilerden yararlanamayacaktır. Yatırımcılar mevzuatta yer alan hükümlere uymak durumundadır. Yeni ahır yapılması için de destek verilecektir. GAP ve KOP bölgelerinde yeni ahır yapımlarında açık ve yarı açık ahır sistemleri kullanılacaktır. DOKAP ve DAP’ ta yarı açık ve kapalı sistem ahırlar desteklenecektir. Ağıl tiplerinin seçimi İl Müdürlükleri tarafından yapılacaktır.

İnşaat giderleri için gübre çukuru ve diğer ekipmanları zorunludur. Bunların yanı sıra yem deposu, süt sağım odaları, küçükbaş yıkama üniteleri, silaj çukurları vb. onarım inşaatları kapsamında değerlendirilmektedir. İstinat duvarları, idari bina, buzağı kulübesi, arazi düzeltme çalışmaları vb. için destekleme ödemesi verilmeyecektir. İnşaat için yapılacak yatırımlarda malzemelerin 0 alınması gerekiyor. İkinci el ürünler yatırım amacı ile kullanılmayacaktır.

Bunların yanı sıra makine ve ekipman alımları konusunda komisyon fiyatları baz alınacaktır. Alınacak bu ekipmanların fiyatları oluşturulan yürütme birimleri tarafından belirlenecektir. Süt sağma makinesi ve gübre sıyırıcı makineleri var olan ahırların tadilatı ya da yeni ahır yapımında alınacaktır. Bu aletlerin bağımsız olarak alınması mümkün değildir.

Yatırım Konuları
Yatırım Konuları

Hayvancılığa Yüzde 50 Hibe Desteği 2021-2023 Müjdesi! isimli içeriğimizden de konu ile ilgili detaylı bilgi alabilirsiniz.

Hayvancılık Hibesinden Yararlanma Şartları

Aşağıdaki şartları taşıyanlar yüzde 50 oranında verilecek olan hayvancılık hibelerinden yararlanabilirler;

 • ÇKS belgesine sahip olmak
 • Gerçek ve tüzel kişi olmak
 • Bakanlık tarafından oluşturulmuş hayvan kayıt sistemi olan Türkvet ve Koyun Keçi Kayıt Sistemine kayıtlı hayvanların olması (hayvan kayıt sistemi)
 • Var olan hayvanların en az 1 yıldır bakanlığın ilgili sistemlerine kayıt edilmiş olması
 • En az 10, en fazla 50 anaç sığır sahibi olunması
 • En az 100, en fazla 200 baş anaç koyun ve keçi sahibi olunması
 • Alım ve satım işlemlerinin eş, anne, baba, kardeşler arasında yapılmaması
 • Bakanlık ya da diğer kurumlar tarafından verilen hibelerden daha evvel yararlanmamış olmak
 • Yatırımın yapılacağı ilin proje kapsamında yer alan iller içinde bulunması gerekiyor.
Hayvancılık Hibesinden Yararlanma Şartları
Hayvancılık Hibesinden Yararlanma Şartları

Hibelerden kimler yararlanamaz?

 • Daha evvel kamu kurumları tarafından verilen hibelerden yararlananlar
 • Kamu kurum ve kuruluşları ile bunların ortakları
 •  Yukarıdaki şartlara uymayanlar uymayanlar 2021 ve 2023 yılları arasında verilecek olan yüzde 50 hayvan desteklemelerinden yararlanamazlar. 

2021-2023 DAP-GAP-KOP-DOKAP Hibe Başvurusu

Bakanlık Türkvet veri tabanına ve Koyun Keçi Kayıt Sistemine kayıtlı  en az 10 en fazla 50 baş anaç sığır veya en az 100 en fazla 200 baş anaç koyun-keçi kapasiteli ve başvuru tarihinden en az 1 yıl önce bu sistemlerde kayıt altına alınmış aktif işletmesi olan gerçek/tüzel kişiler başvurabilir. Ancak Doğu Karadeniz Projesi İllerinde kayıtlı büyükbaş hayvan alt sınırı 5 baş olarak uygulanır.

GAP DOKAP GAP KOP desteklerinden yararlanmak isteyenler için başvurular her yıl 1 OCAK ile 31 MART arasında başlamaktadır.

 • İnşaat yapımı, makine ve ekipman alımı için : Yatırımın yapılacağı yerde bulunan İl Müdürlüklerine
 • ✮  Damızlık koç, teke be boğa desteği almak için : İl ve İlçe Müdürlüklerine
 • ✮  İnşaat yapımı, makine ve ekipman alımı ile hayvan alımları için her 3 konuda da yatırım yapmak isteyenlerin İl Müdürlüklerine başvurmaları gerekmektedir.

İlan edilen başvuru tarihleri, içinde bulunulan yıl için geçerli olmaktadır. Desteklerden bir sonraki yıl da yararlanmak isteyenlerin başvurularını tekrar etmeleri gerekmektedir. Şayet geçmiş yıllarda yatırım yapmaya karar vermiş ancak daha sonra vazgeçmişseniz bu durumda size eksi puan verilecektir. Yatırımcı ile müdürlük arasında bir taahhütname imzalanacaktır. Bu taahhüt belgesi, daha evvel bu hibelerden yararlanılmadığı, yararlanılmış ise, verilecek olan desteğin iptaline ilişkin hükümler içermektedir.

Dokap, Gap, Kop, Dap Hibe Başvuru Aşamaları

Gerekli evraklar ile başvuruların yapılması aşamasından sonra sistem aşağıdaki şekilde işlemektedir;

 • Makine ve ekipman alımları, hayvan alımları, inşaat yapılması gibi konularda başvuru
 • Projelerin yürütme birimi tarafından incelenmesi
 • Değerlendirilmek için komisyona sevki
 • Uygun görülen projelerin puanlanarak listelenmesi
 • Listelerin il müdürlüklerine gönderilmesi
 • Merkezde bulunan komisyon tarafından asil ve yedek listelerin hazırlanması
 • İl müdürlüğünün destek verilecekleri Genel Müdürlüğe tebliğ etmesi

Bu aşamaların tamamlanmasının ardından yatırımcı belirlenen tutarlarda desteklenecektir.

GAP DOKAP GAP KOP Kapsamında Desteklenen İller Hangileri?

Aşağıdaki illerde yer alan yetiştiricilerimiz hayvan alımları ve hayvan barınaklarının inşası için gerekli olan finansmanı verilecek olan hibeler yolu ile karşılayabilecektir;

GAP DOKAP GAP KOP Kapsamında Desteklenen İller
GAP DOKAP GAP KOP Kapsamında Desteklenen İller
 • DAP İLLERİ; Erzurum, Sivas, Hakkari, Iğdır, Elazığ, Malatya, Bitlis, Kars, Bingöl, Muş, Erzincan , Tunceli, Van, Ardahan, Ağrı
 • GAP İLLERİ; Adıyaman, Mardin, Diyarbakır, Batman, Şanlıurfa, Siirt, Şırnak, Kilis, Gaziantep
 • KOP İLLERİ; Aksaray, Niğde, Karaman, Konya
 • DOKAP İLLERİ; Rize, Bayburt, Trabzon, Gümüşhane, Artvin, Ordu, Giresun, Samsun

Hayvancılığa Yüzde 50 Hibe Veriliyor!

Damızlık boğa ve koç, teke alımlarında birim fiyatları Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından belirlenmektedir. Erkek ve damızlık hayvan alımlarında büyükbaş konusunda faaliyet gösteren 1 adet damızlık boğa, küçükbaş için var olan koyun ve keçi sayısının yüzde 2 oranından fazla olmayacak şekilde hibe verilecektir. Hayvanların Bakanlık tarafından ifade edilen şartları taşımaları gerekmektedir.

Hayvancılığa Yüzde 50 Destek
Hayvancılığa Yüzde 50 Destek

Hibelerden yararlanıldıktan sonra müstahsil makbuzları ya da faturaların tutarlarına bakılacaktır. Bu belgelerde yazan tutarların yatırım tutarından fazla olması durumunda, kalan tutar yatırımcı şahıs tarafından karşılanacaktır. Hayvanların seçimleri işlerinde uzman kişiler tarafından yapılacaktır. İmzalanacak olan taahhütnamede, işletmenin 3 yıl boyunca aktif olarak faaliyet göstereceği, damızlık erkek hayvanların en az 2 yıl süre ile satılmayacağı gibi hükümler yer almaktadır.

Hibe Miktarı Ne Kadar?

 • 385.000,00 TL Büyükbaş Ahır İnşaatı ve Makine Alımı için %50 hibe olarak 192.250,00 TL
 • 200.000,00 TL Küçükbaş Ağıl İnşaatı için %50 hibe olarak 100.00,00 TL dir.
 • Damızlık koç ve teke alımlarında en fazla kelle başına 750 TL destek miktarı verilecektir.

Hibe Başvurusu İçin Gerekli Evraklar

Hibe başvurusu için gerekli olan evraklar Bakanlık tarafından belirlenmektedir. Ön başvuru için Tarım ve Orman İl Müdürlüklerine gidildiğinde aşağıdaki evrakların sunulması gerekmektedir;

 • GAP, KOP, DOKAP ve DAP  kapsamında verilecek olan hibelerden yararlanmak istediğinizi ifade eden bir dilekçe
 • Bakanlığın ilgili sistemlerine kayıt olduğunuzu gösteren belgeler (Türkvet, ÇKS, Koyun Keçi Kayıt Sistemi vb.)
 • Sahip olunan arazi varlıklarına dair belgeler (Tapu belgesi, kira kontratı)

Bu evraklar ile birlikte hayvancılık yatırımları için hibe almak isteyenler İl/ İlçe Tarım ve Orman Müdürlükleri’ ne başvurularını yapabilirler.

Kaz Hibesi Nasıl Alınır?

Devlet kaz yetiştiriciliği yapacak olan çiftçilerimize %75 hibe ödemesi yapacak. Bu proje 12 Mart tarihinde Kars ilimizde müjde olacak açıklandı.

Daha ayrıntılı bilgi alabilmek için Kaz Hibesi Nasıl Alınır isimli içeriğimizi okuyabilir yeni bir proje için başlangıç sermayesi anlamında geri ödemesiz hibe alabilirsiniz.

Ödemeler Nasıl Yapılır?

Bakanlık tarafından başvuru işlemleri 1 yıl içerisinde tamamlanmaktadır. Tarım ve Orman Müdürlüğü bünyesinde yer alan uzmanlar tarafından yerinde inceleme çalışmaları yapılmaktadır. Bu inceleme esnasında hak ediş cetvelleri hazırlanmaktadır. Evrakların tamamlanması ardından bankaya talimat verilir. Hibe verilecek tutarlar Genel Müdürlük tarafından Ziraat Bankası’ na gönderilmektedir. Yatırımcı tarafından bankaya binde 2 oranında hizmet komisyonu ödenmektedir.

Yatırımcılar tek bir konu için değil, proje kapsamında yer alan 3 yatırım konusuna da ayrı ayrı başvuru yapabilmektedir. Yapılan yerinde incelemelerden sonra proje istenilen seyirde ilerlemiyorsa yatırımcıya yazılı bir şekilde uyarı yapılır. Haksız ödeme yapıldığının tespit edilmesi durumunda Amme Alacaklarının Usulü Hakkında kanuna dayanarak yatırımcıya verilen bedel geri alınmaktadır. Başvuru şartlarını taşıyor ve projeler kapsamındaki illerde ikamet ediyor ya da yatırım yapmak istiyorsanız gerekli evraklar ile 31 Mart tarihine kadar başvurularınızı yapabilir ve yüzde 50 hayvancılık hibelerinden yararlanabilirsiniz.

Yatırım Konuları  ve Uygulanacak Hibe Oranı (%)

İnşaatYeni ahır/ağıl yapımı veya tadilatı %50
Hayvan AlımıDamızlık boğa veya koç-teke alımı%50
MAKİNE ALET ve EKİPMAN ALIMIGübre sıyırıcı sistemi ve süt sağım makinesi %50
Telegram'da Bizi Takip Edin! Abone Olmak İçin Tıklayın!

Yorumlar

Yorumunuzun Önemi

 1. Avatar Ahmet buhur dedi ki:

  Ben bessenedir uğraşıyorum bir türlu bu devletten mal veya kiredi alamiyom bende nevar bilmiyom

 2. Avatar İdris dedi ki:

  Küçük baş hayvan desteğinden yararlanmak istiyorum yer kiraladım kira kontratım var

 3. Avatar Mülazim dedi ki:

  Büyük baş hayvancılık tan yararlanmak istiyorum yerim Bilecik te yerim

 4. Avatar HASAN AKARSU dedi ki:

  Buyuk baş hayvan yararlanmak istiyoeum

 5. Avatar 4 dedi ki:

  Buyuk baş hayvan yararlanmak istiyoeum

 6. Avatar Mikail çakmak dedi ki:

  Üç yıldır csk kayitliyim küçük bir isletmem var sadece büyük baş hayvan desteğinden yararlanmak istiyorum bu konuda bilgi alabilir miyim

  1. Avatar Zafer yenilmez dedi ki:

   Sehirde çalisiyorum köye gidmek istiyorum koyde yerim var küçük baş hayvandan yararlanmak istiyorum