Devlet Destekli

Geliri Olmayana Devlet Yardımı Nasıl Alınır?

Geliri Olmayana Devlet Yardımı Nasıl Alınır?

Ülkemizde korona virüse karşı önlemler alınmaya devam etmektedir. Bu kapsamda alınan ve tedbir ve önlemlerin yanı sıra bu süreçte ekonomik anlamda zor duruma düşen vatandaşlara yapılan destek ödemelerinin kapsamı genişletilerek yapılacak yardımlar başta olduğu gibi T.C Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk tarafından kamuoyuna duyuruldu.

T.C Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, koronavirüs nedeniyle zor durumda kalan ihtiyaç sahibi hanelere yönelik olan 1.000 TL sosyal yardım ödemelerinin 1. Faz ödemelerinin Nisan ayın içerisinde gerçekleşeceğini belirtmişti. İhtiyaç sahibi ailelere verilecek olan bu yardım Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları SYDV tarafından belirlenmiş kriterlere uygunluğu tespit edilen ailelere yapılacağı duyurulmuş ve ardından ödemeler Nisan Ayında gerçekleşmişti. 3 fazdan oluşan 1000 TL’lik sosyal yardım ödemeleri ihtiyaç sahibi ailelerin hesaplarına yatırıldı. İlk 2 fazı tamamlanan ödemeler ile 4.4 Milyon haneye destek olundu. Ancak 3. Faz ödemelerinin nasıl olacağı da ayrı bir merak konusu oldu.

3. Faz Sosyal Yardım Ödemeleri

Coronavirüs sürecinde yapılmaya başlanan yardım ve destekler ile çok sayıda zor durumda olan aileye yardım eli olan sosyal yardım ödenekleri ilk fazında 2 Milyon 111 bin haneye ulaşmışken ikinci fazında ise 2 Milyon 300 bin hane ile birlikte 4.4 Milyon aileye destek olunmuştur. İlk iki fazında ulaşan yardımlar daha öncesinde sosyal yardım alanlara sağlanırken üçüncü fazda ise durum biraz daha değişerek; sosyal yardım alamayan ailelerin koronavirüs salgınından olumsuz etkilenmelerine karşı oluşturulmuş başvuruların ise e-Devlet üzerinden hizmete açılan “Pandemi Sosyal Destek Ön Başvurusu” ile yapılacağı Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Zehra Zümrüt Selçuk tarafından kamuoyuna duyurulmuştur. Başvuruların 7 takvim günü içerisinde tamamlanacağı üzere başvuru tarihleri şu şekilde olacağı öncesinde duyurulmuştu. Ödemeleri hesaplarına yatırılan ailelerin coronavirüs sürecinde 1.000 TL maddi destek alarak ekonomik olarak rahatlamaları amaçlandı.

İkinci Faz Sosyal Yardım Parası

18 Mart tarihinde T.C Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açıkladığı Ekonomik İstikrar Kalkanı Paketi kapsamında halihazırda sosyal yardım alan ihtiyaç sahibi ve muhtaç ailelere verilecek desteğin 2 milyon 111 bin haneye temin edileceğini T.C Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı  Zehra Zümrüt Selçuk bildirmişti. Aynı zamanda açıklamalarında Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına düzenli bir şekilde her ay aktarılan kaynağı 135 milyon TL’den 180 milyona çıkarıldığını da belirtti. İlk etap ve ikinci etap yardımlarından 3294 sayılı Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışmayı Teşvik Kanunu ile 2022 sayılı Muhtaç, Güçsüz ve Kimsesiz Türk Vatandaşlarına Aylık Bağlanması Hakkında Kanun kapsamında şartları taşıyan halihazırda sosyal yardım alan ihtiyaç sahini aileler yararlanacak ve bu yardımdan yararlanmak için başvuru talep edilmeyecektir. Kısacası öncesinde sosyal yardım kapsamında yardım alan ihtiyaç sahipleri bu destekten otomatik olarak yararlanabilecek. Sosyal yardım desteğinden yararlanacak 2 milyon 300 bin vatandaş ikinci etapta olacak.

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ile Hazine ve Maliye Bakanlığı beraberliğinde yürütülen sosyal destek paketleri ile korona virüs sürecinde çalışamayan, dar gelirli ihtiyaç sahibi vatandaşlara 3 etap halinde gerçekleştirilecek olan sosyal yardımların ilk etabında 2 milyon 111 bin hane 1000 TL destek ödeneklerini almış oldu.

Maddi Yardımlar 2020 Ödemeler Nisan Ayı

Bakan Zehra Zümrüt Selçuk 1000 TL ödemeleri, en geç nisan ayı başına kadar 2 milyar liralık sosyal yardımın dağıtılacağını açıkladı. Yapılacak bu yardımın Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları tarafından şartları taşıyan vatandaşlara yapılacağını açıkladı. Bunun için Vakfa başvuru yapılması ve Vakıf tarafından yapılan gelir testi ve değerlendirme sonucunda gerekli kriterleri taşıdığının tespit edilmesi durumunda yardım yapılıyor.

Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı  Zehra Zümrüt Selçuk, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açıkladığı Ekonomik İstikrar Kalkanı Paketi kapsamında düzenli sosyal yardımlardan faydalanan 2 milyon haneye 1000’er lira nakdi destek sağlanacağını da bildirmişti.

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Selçuk, “Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına her ay aktardığımız kaynağı 135 milyon liradan 180 milyon liraya çıkardık.” dedi.

Destekten 3294 sayılı Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışmayı Teşvik Kanunu ile 2022 sayılı Muhtaç, Güçsüz ve Kimsesiz Türk Vatandaşlarına Aylık Bağlanması Hakkında Kanun kapsamındaki kriterleri karşılayan, halihazırda düzenli sosyal yardım alan ihtiyaç sahibi Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları yararlanacak. Destekten yararlanmak için herhangi bir başvuru yapılmasına gerek olmayacak, ödemeler ay sonunda başlatılacak.

PTT kanalıyla yapılacak olan ödemelerin 8 milyon kişiyi kapsayacağını söyleyen Bakan Selçuk, sosyal yardım başvurusu hakkında bazı detayları da paylaştı.

Hazine ve Maliye Bakanımız Berat Albayrak ile beraber bir sosyal destek paketimiz var. Bunu özellikle vurgulamak istiyorum.

İnşallah diğer fazları da gelecek. Bunun birinci fazında biz, 2 milyon 111 bin haneye 1000’er lira destek sağladık.

İlk ödemeleri de 1 Nisan’da yapılmaya başlanacak. Virüs etkilerini de düşündüğümüz için kesinlikle fiziki bir başvuru almadık.

Bunları, bütün hanelerimizin T.C. numaralarına PTT kanalıyla göndereceğiz. 2 milyon hane olduğu için ortalama haneyi yaklaşık 4 kişiden hesaplarsak, 8 milyon vatandaşımıza da bu desteği ulaştırmış olacağız.

1000 TL Sosyal Yardım Ödeme Tarihleri

Doğum yılının son rakamı na göre ödeme tarihleri belli oldu. Doğum yılının son hanesi;

 • 0 ve 5 olanlar 1 Nisan 2020 ‘da,
 • 1 ve 6 olanlar 2 Nisan 2020
 • 2 ve 7 olanlar 3 Nisan 2020
 • 3 ve 8 olanlar 4 Nisan 2020
 • 4 ve 9 olanlar 5 Nisan 2020 tarihinde ödemelerine kavuşacak.

PTT Kartı olan vatandaşlarımız 1.000 TL’lik desteği tüm kamu bankalarının ATM’lerinden komisyonsuz olarak çekebiliyor.

1.000 TL Sosyal Yardım Ödemeleri Evlere Teslim Edilecek

Sosyal Yardımların ödenmesinde  Ptt de yaşanan yoğunluk ve uzun kuyrukların oluşması nedeniyle PTT yoğun şubelerini kapatma kararlı aldı. Sosyal Yardım ödemeleri PTT görevlileri ve bekçilerle kolluk kuvvetleri tarafından 5 gün içinde  ikametgah adreslerine yapılacağı açıklandı. PTT yığılmalar nedeniyle vatandaşların sağlık güvenliklerinin sağlanması amacıyla yoğunluk yaşanan şubelerini ikinci bir açıklamaya kadar kapattıklarını açıkladı.

blank

Devlet’ten Maddi Yardım Nasıl Alınır?

Maddi desteğe ihtiyaç duyanlar Geliri olmayana devlet yardımı nasıl alınır? Devlet yardım ve desteklerini kaleme aldık. Hükümet hazırladığı yeni ekonomi eylem planında işsizlere geliri olmayan vatandaşlara yönelik desteklerde bulunacak. İşsizlere yönelik yeni ekonomik destekler verilecek.

Devlet geliri olmayana açık iş imkanı sağlıyor. Hiçbir geliri olmayana açık işlerde öncelik verilecek. Sosyal yardım almayanlara açık iş imkanı artırılıyor. Yeni eylem planına göre emekliye sıfır faizli kredi sunulmakta, işsize kolay ve uzun maaş imkanı gelecek. Hiçbir geliri olmayana açık işlerde öncelik verilmektedir.

İşsizlikle mücadele kapsamında, yatırımları ve istihdamı artırmaya dönük adımlar 6 aylık süre içinde uygulamaya girecektir. Türkiye İş Kurumu, sosyal yardım alanların işe yönlendirilmesi, istihdam edilmesi için yeni adımlar atmaya hazırlanıyor. Bu kapsamda olup da iş görüşmesine gidenlerin tüm masraflarını da İŞKUR karşılıyor.

Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları, İŞKUR’la beraber istihdam için sahaya iniyor. Sosyal yardım alanlara mesleki eğitim verilecek, bu kapsamda işe girenlerin işveren SGK prim payını devlet üstlenecek. Önümüzdeki günlerde mesleki eğitimin sosyal yardım alanlara zorunlu olması konusu üzerinde de çalışılıyor. Çalışamayacak durumdakilere yardım devam edecek. Bakanlık, şiddet mağduru kadın, çocuk, askerde olan, evi olmayan, engelli vatandaş, terörden zarar görenler başta olmak üzere sosyal desteğe ihtiyacı olan bütün kesimleri yakından izleyecek. İhtiyacı olan vatandaşların başvuru yapması beklenmeden yardım edilecek.

İBB sosyal yardım kartı isimli içeriğimizden bilgi alabilirsiniz.

Geliri olmayan yaşlılar 65 yaş aylığı alabilecek.

Geliri olmayan yaşlılar 65 yaş aylığı alabilecek.

Geliri Olmayan Yaşlılara 65 Yaş Aylığı

En önemli gelir kaynağı sosyal yardımlar olan geliri olmayan vatandaşların hayatını idame ettirebilmesi için devletten gerekirse de eş-dost-komşudan aldığı yardımla geçinen vatandaşların oranı oldukça yüksek. Sosyal yardımlardan yararlanan yaşlı, kadın işsiz vatandaşların arasında yaşlıların oranı %76,6 oranında. Bu oran kadınlarda daha yüksek. Yaşlı kadınların ise % 86,3 ü yardıma muhtaç. Geliri olmayan ve maaş alamayan yaşlıların en büyük gelir kaynağı 65 yaş aylığı . Türkiye’de 65 yaş aylığı alan 700 bin yaşlı var.

muhtaclık-maası

Devlet geliri olmayanlara muhtaçlık maaşı veriyor.

Geliri Olmayan Muhtaçlara Fakirlik Maaşı

Devlet muhtaç ve geliri olmayan vatandaşlara çeşitli yardımlara bulunmaktadır. Bu yardımlar gıda, para ve kıyafet gibi çeşitli yardımlardır. Fakirlik maaşı almak için bazı şartlar bulunmaktadır. Bu şartlar; annesi ya da babası olmayan yetim muhtaç çocuklar ile % 40 ve üzeri engelli olan, hiçbir Sosyal güvencesi olmayan, herhangi bir gelir veya aylığı bulunmayan, mahkeme kararı veya kanunla bakım altına alınmamış olması,  gelir getirici taşınır ve taşınmaz malı mevcut olmaması veya olup da bunlardan elde edeceği aylık ortalama gelirinin bu yönetmelikle belirlenen muhtaç aylığı miktarını geçmeyenler muhtaç aylığı bağlanır.

Devlet yakacak yardımı veriyor. Bağlantıdan verilen yardımlar ile ilgili detaylı bilgi alabilirsiniz.

Fakirlik maaşını 2020 yılında da alabilmek için kişilerin kendilerinin maaşlarını ve gelirleri olmadığına dair bir beyanda bulunmaları gerekmektedir. Fakirlik maaşı almak isteyenlerin bulundukları il/ilçede sosyal yardımlaşma vakfına veya kaymakamlığa başvuruda bulunmaları ve fakirlik dosyası açmaları gerekmektedir.

Fakirlik başvurusundan sonra kurum tarafından kişinin varlıklarına bakılacak ve ihtiyacı varsa kişiye bu para çıkacaktır. Fakirlik parası ayda bir PTT bankası veya ziraat bankası aracılığı ile alınmaktadır.

Vakıflar genel müdürlüğü tarafından belirtilen, muhtaç engelliler ile yetim çocuklara her birine ayrı olmak koşuluyla aylık olarak 914,49 TL ödenmektedir.

Türkiye’de 2020 yılında verilmeye devam edilen ödenek ve yardımlar;

 • aile yardım ödeneği,
 • doğum yardımı ödeneği,
 • ölüm yardımı ödeneği,
 • cenaze gideri,
 • asgari geçim indirimi,
 • primden muaf tutulan çocuk ve aile zamları,
 • Engelli yakını aylığı,
 • Engelli bakım parası olarak pek çok yardım yapılmaktadır.

Geliri Olmayan Kişilere Verilen Devlet Tarafından Verilen Yardımlar

 • Yakacak yardımı: Her kış 500 kilo kömür
 • Barınma yardımı: İhtiyaca göre belirlenir.
 • Gıda yardımı: Başvuruya göre belirlenir.
 • Evde 65 üstü yaşlı bir birey varsa: Aylık 672,81 TL
 • Eşi vefat etmişse kadına: 2 ayda bir 275 TL
 • Engelli varsa, engelliye: Aylık 537 TL
 • Engelli 18 yaş altı ise yakınına: Aylık: 537 TL.

Web sitemiz herhangi bir Kamu Kuruluşunu temsil etmediği gibi, yardım dağıtan bir sosyal kuruluşta değildir. Geliri olmayana devlet yardımı nasıl alınır? kapsamında bu içeriğimizle sadece yardıma ihtiyacı olanların başvurabilecekleri Kamu kurumlarını anlattık.

Maddi yardım yapan kurum ve kuruluşlar isimli yazımızı da okuyabilirsiniz.

(sitemizce herhangi bir maddi yardım yapılmamaktadır)

Devletten kira yardımı ile ilgili hazırladığımız içerikten destek şartlarını öğrenebilirsiniz.

] }Yorumlar
 1. blank Ayşe dedi ki:

  Eşim den ayrıldım başkasıyla evlendi o kadınla evliyken vefat etti bana hiç birşey kalmadı işsizim kirada oturuyorum kızım hasta 6 aylık kiram duruyir lütfen yardım edin kaymakamlığa gittim başvuru yapılmıyor sistemler kilitli dediler geri eve geldim nereye gitsem boş dönüyorum

 2. blank Meryem dedi ki:

  Nolursun yardım edin kiradayım kiramı ödeyemiyom yakacak alacak durumuz yok eşim şuan işsiz üç çocugum var lütven yardım edin 1000tlk yardım bike almadım

 3. blank Önder hacıpaşaoğlu Kimlik 50941063930 dedi ki:

  Ben 67 yaşında hiçbir sosyal güvencesi olmayan biriyim yanlız yaşıyorum izmir konak kaymakamlığına beş kez müracat ettim ret ettiler açlığa mahkum edildim sesimi duyan olurmu ,

 4. blank özgür dedi ki:

  merhaba eslımden boşandım saglık sorunum nedenıyle calışamıyorum .Bakmakla yukumlu bı unıversıteye gıden bıde ortaokula gıden ıkı evladım var.evım kıra .hıc bı gelırım yok.sosyal ayrdım sadece 3ayda bı 200TL verıyor oda neye yetsın .zordayım

 5. blank Ece dedi ki:

  Sevgili devlet büyüklerim
  Üvey babam evden kovdu
  5 aydır kira dayım
  Annem yanım da gelir gider hała yaşanmadı
  Ailem bir ekmek bir
  Yemek bir destek olmadılar ben engelli yim
  Aldığım para kira ya gidiyor yetmiyor muhtacız
  Para talep ediyorum siz büyüklerimin ilgisine

  Virüs ‘den dolayı msj yazıyorum

 6. blank burak67 dedi ki:

  pandemi 1000 tl kaç gün içerisinde onaylanıyor

 7. blank MUSTAFA ÖZER dedi ki:

  YAŞIM 50 14 AYDIR İŞSİZİM HANIMDA 4 AYDIR EVDE ÇALIŞTIĞI YER NEZAMAN İŞE BAŞLAYACAK BELLİ DEGİL ÜLKEYİ İDARE EDENLER MİLLİ GELİRDEN BAHSEDİYOR SANKİ HERKES FARZI MİSAL 10000 DOLAR GELİRE SAHİP ZENGİNLER MİLYOLARIN GELİRİNE SAHİP ONU BÖLÜYORLAR MİİLLİ GELİR DİYORLAR TAMAM OZAMAN HERKESE BÖLÜŞTÜRÜN . İŞ İSTİYORUM EV KİRA BORÇ DAĞLARI AŞMIŞ HAYAT ZENGİNE GÜZEL PARASI OLMAYAN MEZARA ANLAYIŞI . VİRÜS VAR KURALLARA UYALIM BİRLİK OLALIM DİYORLAR AÇIZ İŞİM YOK DİYENE SORU İŞARETİ VS.

 8. blank Hasan kirkiz dedi ki:

  Calismiyorum iki çocuk var ev kira matti çok sikisiyim lutven yardim edin 4906 Sk no 3 kat 1daire 2 günaltay karabaglar izmir

 9. blank Burcu dedi ki:

  Bekarım 2.bucuk yasında cocuğum war babam yeni vefat etti hasta annem okuyan kız kardeşim war çalışmıyorum kiradayım lütfen yardım edin

  1. blank Kuzey dedi ki:

   BANA ULAŞIN

   1. blank Zekikorkmaz06ank1979 dedi ki:

    Selamun aleyküm ben zeki korkmaz işsizim ankara keçiörendeoturuyorum İSKİTLER endüstri meslek lisesi metalişçileri mezunoldum evliyim 3 tane kızım var bana yardımcı olur iş konusunda bana yardım edermisin