Devlet Destekli

Geliri Olmayana Devlet Yardımı Nasıl Alınır? (2020 GÜNCEL)

Geliri Olmayana Devlet Yardımı Nasıl Alınır? (2020 GÜNCEL)

Maddi desteğe ihtiyaç duyanlar Geliri olmayana devlet yardımı nasıl alınır? Devlet yardım ve desteklerini kaleme aldık. Hükümet hazırladığı yeni ekonomi eylem planında işsizlere geliri olmayan vatandaşlara yönelik desteklerde bulunacak. İşsizlere yönelik yeni ekonomik destekler verilecek.

Devlet geliri olmayana açık iş imkanı sağlıyor. Hiçbir geliri olmayana açık işlerde öncelik verilecek. Sosyal yardım almayanlara açık iş imkanı artırılıyor. Yeni eylem planına göre emekliye sıfır faizli kredi sunulmakta, işsize kolay ve uzun maaş imkanı gelecek. Hiçbir geliri olmayana açık işlerde öncelik verilmektedir.

İşsizlikle mücadele kapsamında, yatırımları ve istihdamı artırmaya dönük adımlar 6 aylık süre içinde uygulamaya girecektir. Türkiye İş Kurumu, sosyal yardım alanların işe yönlendirilmesi, istihdam edilmesi için yeni adımlar atmaya hazırlanıyor. Bu kapsamda olup da iş görüşmesine gidenlerin tüm masraflarını da İŞKUR karşılıyor.

Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları, İŞKUR’la beraber istihdam için sahaya iniyor. Sosyal yardım alanlara mesleki eğitim verilecek, bu kapsamda işe girenlerin işveren SGK prim payını devlet üstlenecek. Önümüzdeki günlerde mesleki eğitimin sosyal yardım alanlara zorunlu olması konusu üzerinde de çalışılıyor. Çalışamayacak durumdakilere yardım devam edecek. Bakanlık, şiddet mağduru kadın, çocuk, askerde olan, evi olmayan, engelli vatandaş, terörden zarar görenler başta olmak üzere sosyal desteğe ihtiyacı olan bütün kesimleri yakından izleyecek. İhtiyacı olan vatandaşların başvuru yapması beklenmeden yardım edilecek.

İBB sosyal yardım kartı isimli içeriğimizden bilgi alabilirsiniz.

Geliri olmayan yaşlılar 65 yaş aylığı alabilecek.

Geliri olmayan yaşlılar 65 yaş aylığı alabilecek.

Geliri Olmayan Yaşlılara 65 Yaş Aylığı

En önemli gelir kaynağı sosyal yardımlar olan geliri olmayan vatandaşların hayatını idame ettirebilmesi için devletten gerekirse de eş-dost-komşudan aldığı yardımla geçinen vatandaşların oranı oldukça yüksek. Sosyal yardımlardan yararlanan yaşlı, kadın işsiz vatandaşların arasında yaşlıların oranı %76,6 oranında. Bu oran kadınlarda daha yüksek. Yaşlı kadınların ise % 86,3 ü yardıma muhtaç. Geliri olmayan ve maaş alamayan yaşlıların en büyük gelir kaynağı 65 yaş aylığı . Türkiye’de 65 yaş aylığı alan 700 bin yaşlı var.

muhtaclık-maası

Devlet geliri olmayanlara muhtaçlık maaşı veriyor.

Geliri Olmayan Muhtaçlara Fakirlik Maaşı

Devlet muhtaç ve geliri olmayan vatandaşlara çeşitli yardımlara bulunmaktadır. Bu yardımlar gıda, para ve kıyafet gibi çeşitli yardımlardır. Fakirlik maaşı almak için bazı şartlar bulunmaktadır. Bu şartlar; annesi ya da babası olmayan yetim muhtaç çocuklar ile % 40 ve üzeri engelli olan, hiçbir Sosyal güvencesi olmayan, herhangi bir gelir veya aylığı bulunmayan, mahkeme kararı veya kanunla bakım altına alınmamış olması,  gelir getirici taşınır ve taşınmaz malı mevcut olmaması veya olup da bunlardan elde edeceği aylık ortalama gelirinin bu yönetmelikle belirlenen muhtaç aylığı miktarını geçmeyenler muhtaç aylığı bağlanır.

Devlet yakacak yardımı veriyor. Bağlantıdan verilen yardımlar ile ilgili detaylı bilgi alabilirsiniz.

Fakirlik maaşını 2020 yılında da alabilmek için kişilerin kendilerinin maaşlarını ve gelirleri olmadığına dair bir beyanda bulunmaları gerekmektedir. Fakirlik maaşı almak isteyenlerin bulundukları il/ilçede sosyal yardımlaşma vakfına veya kaymakamlığa başvuruda bulunmaları ve fakirlik dosyası açmaları gerekmektedir.

Fakirlik başvurusundan sonra kurum tarafından kişinin varlıklarına bakılacak ve ihtiyacı varsa kişiye bu para çıkacaktır. Fakirlik parası ayda bir PTT bankası veya ziraat bankası aracılığı ile alınmaktadır.

Vakıflar genel müdürlüğü tarafından belirtilen, muhtaç engelliler ile yetim çocuklara her birine ayrı olmak koşuluyla aylık olarak 914,49 TL ödenmektedir.

Türkiye’de aile yardım ödeneği, doğum yardımı ödeneği, ölüm yardımı ödeneği, cenaze gideri, asgari geçim indirimi, primden muaf tutulan çocuk ve aile zamları, özürlü yakını aylığı, özürlü bakım parası olarak pek çok yardım yapılmaktadır.

devletten-sosyal-yardım

Devlet vatandaşlarına farklı alanlarda yardımlarda bulunmaktadır.

Geliri Olmayan Kişilere Verilen Devlet Tarafından Verilen Yardımlar

 • Yakacak yardımı: Her kış 500 kilo kömür
 • Barınma yardımı: İhtiyaca göre belirlenir.
 • Gıda yardımı: Başvuruya göre belirlenir.
 • Evde 65 üstü yaşlı bir birey varsa: Aylık 672,81 TL
 • Eşi vefat etmişse kadına: 2 ayda bir 275 TL
 • Engelli varsa, engelliye: Aylık 537 TL
 • Engelli 18 yaş altı ise yakınına: Aylık: 537 TL.

Web sitemiz herhangi bir Kamu Kuruluşunu temsil etmediği gibi, yardım dağıtan bir sosyal kuruluşta değildir. Geliri olmayana devlet yardımı nasıl alınır? kapsamında bu içeriğimizle sadece yardıma ihtiyacı olanların başvurabilecekleri Kamu kurumlarını anlattık. Maddi yardım yapan kurum ve kuruluşlar isimli yazımızı da okuyabilirsiniz. (sitemizce herhangi bir maddi yardım yapılmamaktadır)

Devletten kira yardımı ile ilgili hazırladığımız içerikten destek şartlarını öğrenebilirsiniz.

Yorumlar
 1. sadun dedi ki:

  Benim yüzde yetmişiki raporum var çalışamıyorum Allah rızası için sizden yardım taleb 05350741978 bize oluşabilirmisiniz ben yürüyemiyorum Allah rızası için sizden yardım talep

 2. Ahmet dedi ki:

  22 yasindayim 19 yasinda ceza evine gordim babam 1e yil once vefat etti annem ile iki kardesim tek kalfi bende iceri girince ailem 3 yil boyunca hem maddi hemde manevi olarak cok yiprandi suan allaha cok sukur ciktim icerden ama denetimli serbestlikte oldugum icinde calisamiyorm calisma firsati buluyorm bazen ama onlarda denetimli oldugum icin kabul etmiyorlar bilmiyorm allah yardimcimiz olsun arkadaslarla kahveye gifip bi cay icmeye utanacak hale geldim hesabi oduyemiyecgim korkusu oldugu icin ben kimseden maddi destek icin yazmadim bunlari sadece belediyenin bana bi is bulmasini istiyorum ama maddi destekte bulunmak istiyenede hayir diyemem cunku yardima ihtiyacim var allah tum ihtiyac sahiplerinin yar ve yardimcisi olsun dunya mali dunyada kalir sıkmayin fazla caninizi allah buyuktur

 3. ibrahim dedi ki:

  42 yaşındayım evli ve 5 çocuk babasıyım çocuklarımın 4 tanesi örencidir evim yoktur ve kirada oturmaktayım 2015 yılında çok yüklü bir miktarda dolandırıldım ve o günden bu yana borçlarımı ödemek için çok çeşitli işler yaptım ve yaptığım işlerde bir şekilde ya başarısı oldum yada devlet memuru olduğumdan dolayı yapamadım borçlarımın aşırı derecede ve ödenemez bir durumda olmasından dolayı her kes bana sırt çevirdi kimse yardım etmedi yıllardır bu borç kamburu ile yaşamakta ve sabah aksam işe gelir iken gider iken günün her saatinde ve her dakikasında borçları düşünmekten artık düşünme yetilerimi kaybetmeye başladım düşünmesem bile borçları sağolsun alacaklılar telefonumu susturmuyorlar yapmış olduğum ek işlerden dolayı borcumun yaklaşık yüzde 50 lik kısmını ödedim ama şuan kalan borçların zamanı geçtiğinden dolayı alacaklı olan kişi ve kurumlar beni çok zorlamakta ve tehditler yapmaktadırlar konu ile ilgili 2018 yılında Cimer’ e başvuruda bulundum ama devlet memuru oluşumdan dolayı bana yardımcı olamadılar ailem bana ellerinden geleni yaptılar ödeme konusunda ama yetmiyor borçlarımı kapatmak için durumları iyi olmadığı bana daha fazla yardımcı olamıyorlar.
  Borçlarım icraya düştüğü için ayrıca avukat ve icra masrafları beni çok zorlamaktadır lütfen ama lütfen aban bir yardımcı olursanız çok sevincem ailem ve çocuklarım ile artık rahat bir şekilde hayatlarımızı sürdüreceğiz şimdiden allah razı olsun 13/02/2020
  borçların içinden çıkamaz durumdayım ne olur yardım edin icra borçlarım ve şuan tüm kayıtlı borçlarım sorulabilir aile düzenim bozulacak lüften yardımlarınızı bekliyorum.

 4. Mehmet Salih İnce dedi ki:

  Selamünaleyküm ben engeliyim kiradayım 8defa ameliyat oldum kimse beni çaliştiramiyorlar lütfen bana yardımcı olun 3çocuğum var çok zordurumdayim çalışamıyorum 3senedir çalışamıyorum 3 ameliyat geçirdim 22.000tl burcum olmuş allah rızası için yardımcı olun

 5. Canan dedi ki:

  Yalvaririm sesimi duyun bana yardım edin kimsem yok yardım isticek kaçarak evlendim ailem beni reddetti ailemin bozulmasını istemiyorum lütfen borç batagindayim evimde sobam odunum erzagim yok 1 tane oglum var zor okutuyorum Evimin çatısı akıyor 7 aydir kirayı odeyemedim evi boşaltın diyorlar kışın günü ne yaparım lütfen yalvaririm yardım edin bana

 6. Arife dedi ki:

  İki cpcugum var eşimden ayrıldım hıc bır gelirim yok iş yok yardım istiyorum Allah rızası için

 7. Hasan dedi ki:

  Borçlarımı ödeyemiyorum işsizim yardıma ihtiyacım var

 8. Emre dedi ki:

  Allah aşkına yok mu bana yardım edecek bir kardeşim abim ablam maddi durumum berbat ötesi yinede elhamdülillah çok şükür ama geçinemiyorum maaş yok ev yok iş yok meslek yok okul yok evlilik yok yok oğlu yok bana yardımcı olacak kişiler lütfen bu numaradan ulaşsın WhatsApp

 9. Recep dedi ki:

  Selamun aleyküm hastalığımdan dolayı çalışamıyorum maddi konusunda çok sıkıntım var kiramı ödeyemiyoru borçlarım var mesajımı görüp lütfen bana yardımcı olun rica ediyorum allah rızası için çok ama çok sıkıntım var sesimi duyun.

 10. Ali dedi ki:

  Ben 12 aydir issiz bir vatandasim hic bir gelirim yok surekli is ariyorum ama bulamiyorum bu seferde magdur oluyorum devletimizin yapmis oldugu gida ve para yardimindanda faydalanmak istiyorum ne yapmaliyim

 11. OSMAN İŞCAN dedi ki:

  YARDIMA İHTİYACIM VAR

 12. tuncay karayigit dedi ki:

  Devletten yardim bekliyorum evim kira isim yok evliyim esimden ayrildim. Iki tene cocuk okutuyorum bana yardim eli uzatacak. Yardim bekliyorum devletten

  1. Ilke dedi ki:

   Esim universite ogrencisi(erkek) … ben de is bulamadim (acikogretim de okuyorum) kirada oturuyoruz … ailelerimizden gelen ufak tefek paralarla geciniyoruz … devletten yardim alma sansimiz var mi

 13. Hediye dedi ki:

  Ailemin Maddi durumum iyi değil herhangi bir gelirimiz yok 4 kardeşiz hepimiz okuyoruz Maddi yardım istiyoruz

 14. Kira dedi ki:

  Kıra yardımı istiyom

 15. Ismail dedi ki:

  Selam-aleyküm abiler ablalar maddi durumum iyi değil 3 çocuğum var yardıma ihtiyacım

 16. Çocuklarım. dedi ki:

  Sur mağduru olarak 4 kişilik aileyiz.2 çocuğumu ne yazıkki okula gönderemiyorum artık.Her gün farklı yerlerde misafir olarak kalmaktayız. Çocuklarımız ile birlikte ciddi psikolojik sorunlar yaşamaktayız.Hic bir güvencemiz yok her hangi bir gelirimiz yok.
  Çocuklarımız okumak istiyor ama ne yazık ki okula gönderecek hiç bir durumumuz kalmadı.Ilgililerin duyarlı olması için ricamdır.