Geliri Olmayana Devlet Yardımı Nasıl Alınır?

Geliri Olmayana Devlet Yardımı Nasıl Alınır?
A+
A-

Maddi desteğe ihtiyaç duyanlar Geliri olmayana devlet yardımı nasıl alınır? Devlet yardım ve desteklerini kaleme aldık. Hükümet hazırladığı yeni ekonomi eylem planında işsizlere geliri olmayan vatandaşlara yönelik desteklerde bulunacak. İşsizlere yönelik yeni ekonomik destekler verilecek.

Devlet’ten Maddi Yardım Nasıl Alınır?

Devlet geliri olmayana açık iş imkanı sağlıyor. Hiçbir geliri olmayana açık işlerde öncelik verilecek. Sosyal yardım almayanlara açık iş imkanı artırılıyor. Yeni eylem planına göre emekliye sıfır faizli kredi sunulmakta, işsize kolay ve uzun maaş imkanı gelecek. Hiçbir geliri olmayana açık işlerde öncelik verilmektedir.

İşsizlikle mücadele kapsamında, yatırımları ve istihdamı artırmaya dönük adımlar 6 aylık süre içinde uygulamaya girecektir. Türkiye İş Kurumu, sosyal yardım alanların işe yönlendirilmesi, istihdam edilmesi için yeni adımlar atmaya hazırlanıyor. Bu kapsamda olup da iş görüşmesine gidenlerin tüm masraflarını da İŞKUR karşılıyor.

Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları, İŞKUR’la beraber istihdam için sahaya iniyor. Sosyal yardım alanlara mesleki eğitim verilecek, bu kapsamda işe girenlerin işveren SGK prim payını devlet üstlenecek. Önümüzdeki günlerde mesleki eğitimin sosyal yardım alanlara zorunlu olması konusu üzerinde de çalışılıyor. Çalışamayacak durumdakilere yardım devam edecek. Bakanlık, şiddet mağduru kadın, çocuk, askerde olan, evi olmayan, engelli vatandaş, terörden zarar görenler başta olmak üzere sosyal desteğe ihtiyacı olan bütün kesimleri yakından izleyecek. İhtiyacı olan vatandaşların başvuru yapması beklenmeden yardım edilecek.

İBB sosyal yardım kartı isimli içeriğimizden bilgi alabilirsiniz.

Geliri Olmayan Yaşlılara 65 Yaş Aylığı

En önemli gelir kaynağı sosyal yardımlar olan geliri olmayan vatandaşların hayatını idame ettirebilmesi için devletten gerekirse de eş-dost-komşudan aldığı yardımla geçinen vatandaşların oranı oldukça yüksek. Sosyal yardımlardan yararlanan yaşlı, kadın işsiz vatandaşların arasında yaşlıların oranı %76,6 oranında. Bu oran kadınlarda daha yüksek. Yaşlı kadınların ise % 86,3 ü yardıma muhtaç. Geliri olmayan ve maaş alamayan yaşlıların en büyük gelir kaynağı 65 yaş aylığı . Türkiye’de 65 yaş aylığı alan 700 bin yaşlı var.

Geliri Olmayan Muhtaçlara Fakirlik Maaşı

Devlet muhtaç ve geliri olmayan vatandaşlara çeşitli yardımlara bulunmaktadır. Bu yardımlar gıda, para ve kıyafet gibi çeşitli yardımlardır. Fakirlik maaşı almak için bazı şartlar bulunmaktadır. Bu şartlar; annesi ya da babası olmayan yetim muhtaç çocuklar ile % 40 ve üzeri engelli olan, hiçbir Sosyal güvencesi olmayan, herhangi bir gelir veya aylığı bulunmayan, mahkeme kararı veya kanunla bakım altına alınmamış olması,  gelir getirici taşınır ve taşınmaz malı mevcut olmaması veya olup da bunlardan elde edeceği aylık ortalama gelirinin bu yönetmelikle belirlenen muhtaç aylığı miktarını geçmeyenler muhtaç aylığı bağlanır.

Devlet yakacak yardımı veriyor. Bağlantıdan verilen yardımlar ile ilgili detaylı bilgi alabilirsiniz.

Fakirlik maaşını 2021 yılında da alabilmek için kişilerin kendilerinin maaşlarını ve gelirleri olmadığına dair bir beyanda bulunmaları gerekmektedir. Fakirlik maaşı almak isteyenlerin bulundukları il/ilçede sosyal yardımlaşma vakfına veya kaymakamlığa başvuruda bulunmaları ve fakirlik dosyası açmaları gerekmektedir.

Fakirlik başvurusundan sonra kurum tarafından kişinin varlıklarına bakılacak ve ihtiyacı varsa kişiye bu para çıkacaktır. Fakirlik parası ayda bir PTT bankası veya ziraat bankası aracılığı ile alınmaktadır.

Vakıflar genel müdürlüğü tarafından belirtilen, muhtaç engelliler ile yetim çocuklara her birine ayrı olmak koşuluyla aylık olarak 914,49 TL ödenmektedir.

Türkiye’de 2021 yılında verilmeye devam edilen ödenek ve yardımlar;

 • aile yardım ödeneği,
 • doğum yardımı ödeneği,
 • ölüm yardımı ödeneği,
 • cenaze gideri,
 • asgari geçim indirimi,
 • primden muaf tutulan çocuk ve aile zamları,
 • Engelli yakını aylığı,
 • Engelli bakım parası olarak pek çok yardım yapılmaktadır.

Geliri Olmayan Kişilere Verilen Devlet Tarafından Verilen Yardımlar

 • Yakacak yardımı: Her kış 500 kilo kömür
 • Barınma yardımı: İhtiyaca göre belirlenir.
 • Gıda yardımı: Başvuruya göre belirlenir.
 • Eşi vefat etmişse kadına: 2 ayda bir 275 TL
 • Evde 65 üstü yaşlı bir birey varsa: Aylık 864,69 lira
 • Yaşlılık maaşının tutarı 2021 yılında için 711 TL’den 864,89 TL’ye çıkartılmıştır. Yaşlılık maaşı emeklilik güvenceli olmayan vatandaşlara devlet tarafından sağlanan bir yardımdır.
 • 65 yaş üstü olan kişiler bu yardımdan yararlanabilir.
 • Engelli varsa, engelliye: Aylık 1035,63 TL
 • Engelliler için ödenen aylık miktarı ise 851,95 TL’den 1035,63 TL’ye yükseltilmişti

Web sitemiz herhangi bir Kamu Kuruluşunu temsil etmediği gibi, yardım dağıtan bir sosyal kuruluşta değildir. Geliri olmayana devlet yardımı nasıl alınır? kapsamında bu içeriğimizle sadece yardıma ihtiyacı olanların başvurabilecekleri Kamu kurumlarını anlattık.

Maddi yardım yapan kurum ve kuruluşlar isimli yazımızı da okuyabilirsiniz.

(sitemizce herhangi bir maddi yardım yapılmamaktadır)

Devletten kira yardımı ile ilgili hazırladığımız içerikten destek şartlarını öğrenebilirsiniz.

Tıkla, Telegram'da Bize Katıl!

Yorumlar

Yorumunuzun Önemi

 1. Cevdet olcay dedi ki:

  Ailemden ayrı yasyorum hepatit b hastasıyım çok zor durumdayım maddi yardım sizden ricam

 2. Zümrüt dedi ki:

  Esımden sıddet gordum aılemın yanına geldım oglumla pskojık ve maddı skıntıkarım var yasdan dolayı ve pandemıden dolayı ış olmuyor..

 3. Hatice ovac dedi ki:

  Benim 7 yasinda kizima kiyafet yardimi istiyorum esimden ayrildim iki cogumla gecim sıkıntisi cekiyorum pandemi dolayidiyla calisamiyorum kirami zor öduyorum sizlerden yardim talep ediyorum

 4. Zühdiye ilan dedi ki:

  Yardıma ihtiyacım var gelirim yok eşim evden kaçtı iki çocuk annesiyim gelirim yok çok ihtiyacım var çok mağdurum

  (5/5)
 5. Ahmet davulcu dedi ki:

  Çok madur durumdayım noluraunu iki çocuğum yardımınızı bekliyorum hurdacılık yabiyorum

 6. Ahmet davulcu dedi ki:

  Yardıma muctacim

 7. Annee dedi ki:

  Beş numara bebek bezi, ıslak mendil, bebek bisküvisi, süt, meyve, sebze ihtiyacım var. Para istemiyorum. Kargo ile göndermek istiyorsanız kabul ederim. Dua ederim. Dolandırıcı değilim. Allah korkusu olan insanım. Allah rızası için destek olurmusunuz? Yazmış olduğum mesajı görmemiş gibi hareket etmeyin. Elinizi ayağınızı öpeyim.

  (5/5)
1 33 34 35