Devlet Destekli

Geliri Olmayana Devlet Yardımı Nasıl Alınır? (MART 2020)

Geliri Olmayana Devlet Yardımı Nasıl Alınır? (MART 2020)

Ülkemizde korona virüse karşı önlemler alınmaya devam etmektedir. Bugün Sosyal Yardımlaşma Vakıflarınca yapılan ödemelerin NİSAN ayı başında ödeneceği açıklandı.

Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk tarafından şartları taşıyan vatandaşlara 2 milyar TL’ lik yardım yapılacağı açıklandı. Sayın Bakan şartları taşıyan ihtiyaç sahibi hanelere 1.000’er TL. destek verileceğini açıkladı.

Maddi Yardımlar 2020 Yılı Nisan Ayı başına kadar Ödenecek!

Bakan Zehra Zümrüt Selçuk 1000 TL ödemeleri, en geç nisan ayı başına kadar 2 milyar liralık sosyal yardımın dağıtılacağını açıkladı. Yapılacak bu yardımın Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları tarafından şartları taşıyan vatandaşlara yapılacağını açıkladı. Bunun için Vakfa başvuru yapılması ve Vakıf tarafından yapılan gelir testi ve değerlendirme sonucunda gerekli kriterleri taşıdığının tespit edilmesi durumunda yardım yapılıyor.

Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı  Zehra Zümrüt Selçuk, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açıkladığı Ekonomik İstikrar Kalkanı Paketi kapsamında düzenli sosyal yardımlardan faydalanan 2 milyon haneye 1000’er lira nakdi destek sağlanacağını da bildirmişti.

Destekten 3294 sayılı Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışmayı Teşvik Kanunu ile 2022 sayılı Muhtaç, Güçsüz ve Kimsesiz Türk Vatandaşlarına Aylık Bağlanması Hakkında Kanun kapsamındaki kriterleri karşılayan, halihazırda düzenli sosyal yardım alan ihtiyaç sahibi Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları yararlanacak. Destekten yararlanmak için herhangi bir başvuru yapılmasına gerek olmayacak, ödemeler ay sonunda başlatılacak.

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Selçuk, “Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına her ay aktardığımız kaynağı 135 milyon liradan 180 milyon liraya çıkardık.” dedi.

Devlet’ten Maddi Yardım Nasıl Alınır?

Maddi desteğe ihtiyaç duyanlar Geliri olmayana devlet yardımı nasıl alınır? Devlet yardım ve desteklerini kaleme aldık. Hükümet hazırladığı yeni ekonomi eylem planında işsizlere geliri olmayan vatandaşlara yönelik desteklerde bulunacak. İşsizlere yönelik yeni ekonomik destekler verilecek.

Devlet geliri olmayana açık iş imkanı sağlıyor. Hiçbir geliri olmayana açık işlerde öncelik verilecek. Sosyal yardım almayanlara açık iş imkanı artırılıyor. Yeni eylem planına göre emekliye sıfır faizli kredi sunulmakta, işsize kolay ve uzun maaş imkanı gelecek. Hiçbir geliri olmayana açık işlerde öncelik verilmektedir.

İşsizlikle mücadele kapsamında, yatırımları ve istihdamı artırmaya dönük adımlar 6 aylık süre içinde uygulamaya girecektir. Türkiye İş Kurumu, sosyal yardım alanların işe yönlendirilmesi, istihdam edilmesi için yeni adımlar atmaya hazırlanıyor. Bu kapsamda olup da iş görüşmesine gidenlerin tüm masraflarını da İŞKUR karşılıyor.

Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları, İŞKUR’la beraber istihdam için sahaya iniyor. Sosyal yardım alanlara mesleki eğitim verilecek, bu kapsamda işe girenlerin işveren SGK prim payını devlet üstlenecek. Önümüzdeki günlerde mesleki eğitimin sosyal yardım alanlara zorunlu olması konusu üzerinde de çalışılıyor. Çalışamayacak durumdakilere yardım devam edecek. Bakanlık, şiddet mağduru kadın, çocuk, askerde olan, evi olmayan, engelli vatandaş, terörden zarar görenler başta olmak üzere sosyal desteğe ihtiyacı olan bütün kesimleri yakından izleyecek. İhtiyacı olan vatandaşların başvuru yapması beklenmeden yardım edilecek.

İBB sosyal yardım kartı isimli içeriğimizden bilgi alabilirsiniz.

Geliri olmayan yaşlılar 65 yaş aylığı alabilecek.

Geliri olmayan yaşlılar 65 yaş aylığı alabilecek.

Geliri Olmayan Yaşlılara 65 Yaş Aylığı

En önemli gelir kaynağı sosyal yardımlar olan geliri olmayan vatandaşların hayatını idame ettirebilmesi için devletten gerekirse de eş-dost-komşudan aldığı yardımla geçinen vatandaşların oranı oldukça yüksek. Sosyal yardımlardan yararlanan yaşlı, kadın işsiz vatandaşların arasında yaşlıların oranı %76,6 oranında. Bu oran kadınlarda daha yüksek. Yaşlı kadınların ise % 86,3 ü yardıma muhtaç. Geliri olmayan ve maaş alamayan yaşlıların en büyük gelir kaynağı 65 yaş aylığı . Türkiye’de 65 yaş aylığı alan 700 bin yaşlı var.

muhtaclık-maası

Devlet geliri olmayanlara muhtaçlık maaşı veriyor.

Geliri Olmayan Muhtaçlara Fakirlik Maaşı

Devlet muhtaç ve geliri olmayan vatandaşlara çeşitli yardımlara bulunmaktadır. Bu yardımlar gıda, para ve kıyafet gibi çeşitli yardımlardır. Fakirlik maaşı almak için bazı şartlar bulunmaktadır. Bu şartlar; annesi ya da babası olmayan yetim muhtaç çocuklar ile % 40 ve üzeri engelli olan, hiçbir Sosyal güvencesi olmayan, herhangi bir gelir veya aylığı bulunmayan, mahkeme kararı veya kanunla bakım altına alınmamış olması,  gelir getirici taşınır ve taşınmaz malı mevcut olmaması veya olup da bunlardan elde edeceği aylık ortalama gelirinin bu yönetmelikle belirlenen muhtaç aylığı miktarını geçmeyenler muhtaç aylığı bağlanır.

Devlet yakacak yardımı veriyor. Bağlantıdan verilen yardımlar ile ilgili detaylı bilgi alabilirsiniz.

Fakirlik maaşını 2020 yılında da alabilmek için kişilerin kendilerinin maaşlarını ve gelirleri olmadığına dair bir beyanda bulunmaları gerekmektedir. Fakirlik maaşı almak isteyenlerin bulundukları il/ilçede sosyal yardımlaşma vakfına veya kaymakamlığa başvuruda bulunmaları ve fakirlik dosyası açmaları gerekmektedir.

Fakirlik başvurusundan sonra kurum tarafından kişinin varlıklarına bakılacak ve ihtiyacı varsa kişiye bu para çıkacaktır. Fakirlik parası ayda bir PTT bankası veya ziraat bankası aracılığı ile alınmaktadır.

Vakıflar genel müdürlüğü tarafından belirtilen, muhtaç engelliler ile yetim çocuklara her birine ayrı olmak koşuluyla aylık olarak 914,49 TL ödenmektedir.

Türkiye’de aile yardım ödeneği, doğum yardımı ödeneği, ölüm yardımı ödeneği, cenaze gideri, asgari geçim indirimi, primden muaf tutulan çocuk ve aile zamları, özürlü yakını aylığı, özürlü bakım parası olarak pek çok yardım yapılmaktadır.

devletten-sosyal-yardım

Devlet vatandaşlarına farklı alanlarda yardımlarda bulunmaktadır.

Geliri Olmayan Kişilere Verilen Devlet Tarafından Verilen Yardımlar

 • Yakacak yardımı: Her kış 500 kilo kömür
 • Barınma yardımı: İhtiyaca göre belirlenir.
 • Gıda yardımı: Başvuruya göre belirlenir.
 • Evde 65 üstü yaşlı bir birey varsa: Aylık 672,81 TL
 • Eşi vefat etmişse kadına: 2 ayda bir 275 TL
 • Engelli varsa, engelliye: Aylık 537 TL
 • Engelli 18 yaş altı ise yakınına: Aylık: 537 TL.

Web sitemiz herhangi bir Kamu Kuruluşunu temsil etmediği gibi, yardım dağıtan bir sosyal kuruluşta değildir. Geliri olmayana devlet yardımı nasıl alınır? kapsamında bu içeriğimizle sadece yardıma ihtiyacı olanların başvurabilecekleri Kamu kurumlarını anlattık. Maddi yardım yapan kurum ve kuruluşlar isimli yazımızı da okuyabilirsiniz. (sitemizce herhangi bir maddi yardım yapılmamaktadır)

Devletten kira yardımı ile ilgili hazırladığımız içerikten destek şartlarını öğrenebilirsiniz.

Yorumlar
 1. Zeynep dedi ki:

  Benim abim 5 kisi onlarda yardimci olurmusunuz

 2. DİLORAM KARAKUŞ dedi ki:

  kimse duymuyor sesimizi yorumler siliniyor ö kader hiçbir gelirimiz yok diyorum 58 yaşindayiz emekli degiliz ekmek bile alamuyoruz evden çikamuyoruz ama bizim gibileri sesini duymamazlşkgen geliyorlar

 3. mehmet dedi ki:

  62yasındayım guha hastalığım hipertansiyon ayaklarımdan yüreyemiyorum emae cektirdim 16 nisandada ultrasana girecemhiç bir sosyal güvencem emekli maasım yan gelirim yok sosyal yardımlaşmadan 3ayda 300 tl yardım alıyorum fakat yeterli olmuyor durumumu biraz daha sıkıntılarımı gecirecek aylık olarak para yardımı yapılabilirmisiz