Gemi Adamı Cüzdanı Nasıl Alınır? Liman Gemici Belgesi Fiyatları Ne Kadar?

Gemilerde deniz hizmetinde çalışmak isteyenler, vatandaşların araştırdığı ve en çok merak ettiği sorular olan denizci nasıl olunur ve denizci olmak için neler gerekli, Gemi Adamı Cüzdanı Nasıl Alınır ve gemi adamı belgesini nereden alabilirim, gemici belgesi fiyatları ne kadar olduğunu araştırdık.

Gemi Adamı Cüzdanı Nasıl Alınır? Liman Gemici Belgesi Fiyatları Ne Kadar?

Gemi Adamı Cüzdanı Nasıl Alınır ve belgeyi almak isteyenler için merak edilen tüm detayları madde madde anlattık.

Gemilerde çalışmak isteyenler tarafından cevapları araştırılan, gemi adamı belgesi ne işe yarar, fiyatı 2023 yılında ne kadar oldu, nereden ve nasıl alınır, ne kadara mal olur, gemi adamı cüzdanı ve stcw 95 belgesi nasıl alınır, nasıl çıkarılır ve yenilenir, nasıl olmalı, basım merkezi, harç bedeli ne kadardır? gemi adamı sağlık cüzdanı nereden alınır, Gemi adamı cüzdanı ne işe yarar, gerekli belgeler nelerdir, gemici sağlık raporu nasıl alınır konularının yanında, gemici olabilmek için yeterlilik sınavı var mı, gemi adamı cüzdanı sorgulama yapılır mı, nasıl yenilenir, süresi dolmuş STWC yenileme belgeleri nelerdir, harç bedeli, gemici maaşları ne kadar ve gemi adamı iş ilanları hakkında merak edilen konuları detaylandırdık.

Gemi Adamı Nedir?

Gemilerde en üst rütbeli kaptana, sırasıyla gemi zabitlerine, zabit yardımcılarına, kursiyerlere, mürettebata ve yardımcı hizmet personeline verilen genel isimdir.

Gemi Adamı Cüzdanı Nedir?

Gemi Adamı Cüzdanı: Denizcilikte liman cüzdanı veya Denizci Cüzdanı olarak adlandırılan bu belge bir nevi ruhsat görevi görür ve denizcilerin gemilerde çalışmasını sağlayan en önemli belgedir. Bu belge ile gemilerde yasalara uygun olarak kolaylıkla çalışabileceksiniz.

Denizci cüzdanı, denizci kursu ve sınavlarını geçen kişinin diğer gerekli belgeleri sağlayarak elde ettiği uluslararası geçerliliği olan bir belgedir kısaca denizci pasaportu diyebiliriz. Liman cüzdanı olarak da bilinir.

Gemi Adamı Cüzdanı Ne İşe Yarar?

Gemi personelinin kullanabileceği, gemilerde çalışmanıza olanak sağlayan pasaport benzeri bir belgedir. Bu belgeye sahip olduğunuzda yurt içi veya yurt dışı gemilerde iş bulmanız daha kolay olacaktır. Bazı ülkelere vizesiz giriş yapmanızı sağlar, vizesiz girişler için gemi mürettebatı olduğunuzu kanıtlamanız ve o ülkede gemide çalışmaya başlayacağınızı kanıtlamanız gerekir.

Nasıl Denizci Olunur?

Denizci olabilmek için denizci sertifikası olarak bilinen denizci cüzdanına sahip olmak gerekir. Denizci cüzdanına sahip olmak için gerekli sınava girip sağlık raporu başta olmak üzere gerekli belgelerle başvuranlar denizci olmaya hak kazanırlar.

Gemi Adamı Cüzdanı Nasıl Alınır?

Denizci cüzdanı alabilmek için önce Denizci Sağlık Raporu düzenlenir, belirtildiği gibi fotoğraf çekilir. e-Devlet şifresi alınır.

Veli öğrenci yanında değilse, veliler bulunduğu yerde notere gidip muvafakatname verir ve bunu öğrenciye gönderir. Öğrenci bu belge ile “Gemi Adamı Olur” yazısı alır. Kişi 18 yaşından küçük ise velileri ile birlikte Nüfus Müdürlüğüne giderek “Gemi Adamı Olur” yazısı ve “İkametgâh Belgesi“ alır. Bu belgeler tamamlanıp Liman Başkanlığına Başvuru sonrasında kendisine verilen C kodu ile bankaya ödeme yapar ve dekontları Liman Başkanlığına teslim eder.

Denizcilik okullarında okuyanlar önce denizci cüzdanı çıkarmak için okula başvuruyorlar. Okuldan: Öğrenci Belgesi Transkript Okul yetki durumunu gösteren kimlik belgesinin fotokopisi alınır.

Bir denizci cüzdanı çıkarmak için gerekli belgeler aşağıdaki gibidir:

 • Öğrenci Belgesi (Okuldan alınacak)
 • Kimlik Fotokopisi
 • Biyometrik Fotoğraf (1 adet)
 • Transkript (Okuldan Alınacak.)
 • Denizcilik Alanında Aldığı Eğitimleri Gösterir Belge (GAEBS üzerinden okuldan alınacak.)
 • Gemi Adamı Olur Sağlık Raporu
 • Adli Sicil Kaydı (Sabıka Kaydı, e-devletten alınacak.)
 • İkametgâh-Yerleşim Yeri Belgesi
 • Gemi Adamı Olur Yazısı (Nüfus Müdürlüğünden alınacak.)
 • Banka Dekontu (Liman Başkanlığının belirttiği tutarda ücret yatırılıp banka dekontu başkanlığa teslim edilecek.)

Denizcinin cüzdanını alabilmek için Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığına bağlı Deniz ve İç Sular Genel Müdürlüğü tarafından belirlenen bazı standartlar bulunmaktadır.

İlk olarak bakanlık tarafından belirlenmiş olan gemi adamı olma şartları sağlayan kişilerin aşağıda sıralamış olduğumuz maddeleri tamamlaması gerekiyor:

 • Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı tarafından yetkilendirilmiş resmi ve özel eğitim kurumlarından alınan kurs bitirme belgesi yada sertifikası
 • Sabıka kaydı
 • İkamet belgesi
 • Vesikalık fotoğraf
 • Yeterlilik sınavı başarı belgesi
 • Gemi adamı sağlık raporu
 • Belge için gerekli olan ücretin ilgili bankaya yatırıldığını gösteren banka dekontu gerekmektedir.

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı tarafından makbuz için talep edilen Gemi Çıkış Belgesi ücreti ve denizcilikle ilgili diğer tüm ödemeler Garanti Bankası’ndan alınarak Halkbank’a verilir.

Gemi Adamı Olma Şartları Nelerdir?

Gemilerde çalışmak isteyenlerin bir Denizci Cüzdanına sahip olmaları gerekmektedir. Gemilerde çalışmak için bu belge gerekli olduğundan bu belgeyi almaları gerekir. Denizci cüzdanı alabilmek için Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığına bağlı Deniz ve İç Sular Genel Müdürlükleri tarafından belirlenen şartlar bulunmaktadır.

5682 sayılı Pasaport Kanunu’nun “Türk karasuları dışında taşınan taşıtların zabit ve mürettebatına verilen belgeler” başlıklı 20. maddesine göre, Türkiye karasularından çıkış yapan Türk gemileri bundan sonra pasaport yerine geçerli belge olarak kullanılabilecektir. Denizcilik Müsteşarlığı tarafından onaylanır.

Gemi Adamı Cüzdanı Nereden Alabilirim?

Gemiadamı kartını ilk kez almak için liman yetkililerine başvuranlar ile mevcut gemiadamı kartını kayıp, yıpranma veya son kullanma tarihi nedeniyle yenilemek isteyenler öncelikle İl-İlçe Nüfus İşleri Müdürlüğü’ne başvurabilecek ve Kayıt için vatandaşlık. Denizci cüzdanı nereden alınır?

İstanbul Liman Başkanlığı gemi adamları servisi gemi adamı olabilme koşulları ve yeterlilik belgesi ve cüzdanı verilmesi ile ilgili yazıyı mevzuatta yer alan yazıyı incelemek için tıklayınız.

Gemi Adamı Belgesi Nasıl Alınır? Denizcilik Cüzdanı Başvurusu

Denizci cüzdanını alabilmek için öncelikle sağlık durumunuzun deniz hizmetine uygun olduğunu belgelemeniz yani Denizci sağlık muayene belgesi almanız gerekmektedir.

Peki Gemi adamları sağlık yoklama belgesi nasıl alınır?

Size en yakın yetkili sağlık kuruluşunu öğrenmek için Türkiye Hudut ve Sağlık Genel Müdürlüğü sayfasını inceleyebilirsiniz.

Bu kuruluşlardan size en yakın olanına Gemi adamı sağlık işlemleri başvurabilirsiniz. Bu belgeyi sadece yetkili sağlık kuruluşları verebilir. Gemi adamlarının Genel ve Periyodik Sağlık İşlemini Yapmaya Yetkili Özel ve Resmi Sağlık Kuruluşlar için tıklayınız.

Bu kuruluşları öğrendikten sonra sağlık kuruluşunda görme, işitme, iç hastalıkları, Kulak burun boğaz KBB, psikiyatri, ortopedi ve travmatoloji gibi farklı testlere girip gemi adamı olur belgesi almanız gerekmektedir. Bu polikliniklerde yetkili hekimler tarafından yapılan muayene işleminden sonra yetkili hekimlerden gemi adamı belgesini aldıktan sonra dosyanız ile birlikte size en yakın Türkiye Hudut ve Sahiller Güvenliği Genel müdürlüğüne bağlı Seyahat Sağlık merkezine giderek Gemi adamları Sağlık Yoklama belgenizi alabilirsiniz. Bu şekilde Gemi adamı olmaya ilk adımınızı atmış olursunuz. Gemi adamı sağlık raporu sorgulama işlemini de yine buradan yapabilirsiniz.

Gemi adamı cüzdanı vermeye yetkili kurum Liman Başkanlıklarıdır. Size en yakın Liman Başkanlıklarına müracaat etmeniz gerekmektedir. Belgenizi çıkarttığınız Liman Başkanlığı sizin daimi limanınız olacaktır. Bundan sonraki işlemlerinizi kendi Liman Başkanlığından yapmanız gerekir. liman Başkanlığına müracaat etmeden önce hazırlamanız gereken belgeler bulunmaktadır.

Gemiadamı Cüzdanı Gerekli Belgeler Nelerdir?

Bir geminin cüzdanı nasıl alınır, bunun için bazı belgeler almanız gerekir. Bu cüzdanı alabilmek için gerekli olan başlıca evraklar aşağıda sıralanmıştır.

Denizci Cüzdanı satın almak isteyenlerden istenen belgeler şu şekildedir:

 • T.C kimlik belgesi
 • İkametgah belgesi
 • 4 adet vesikalık fotoğraf
 • Başvuru talep formu
 • STCW belgeleri
 • Gemi adamı sağlık raporu
 • Öğrenim belgesi, Diploma
 • Askerlik durumu belgesi
 • Adli sicil kaydı belgesi
 • Nüfus müdürlüğü parmak izi kaydı
 • Harç dekontu

Liman Başkanlığı’na gitmeden önce parmak izi kaydı için Nüfus Müdürlüğü’ne müracaat etmelisiniz. İlgili belgeleri hazırladıktan sonra C kodu almanız gerekmektedir.

C kodunuzu aldıktan sonra T.C Banka şubesinden veya ATM’den, Kimlik numaranıza para yatırmanız ve dekontunuzu evraklarınıza eklemeniz gerekmektedir.

Liman Harcı C Kodu Nasıl Alınır?

Tüm denizcilere liman yetkililerine gittiklerinde C kodunu almaları ve yapmak istedikleri işlemler için bankaya ödeme yapmaları söyleniyor.

C kodu, borçlanmanın elektronik ortamda yapılması şartıyla, liman yetkililerinde belge yenileme veya inceleme işlemleri için ödeyeceğimiz vergi kalemlerinin devlet bankasına ödenmesidir.

Denizcilerin genellikle yaptığı işlemler: stcw yenilemek, yeterlilik yenilemek, sınav harcı ödemesi veya cüzdan yenileme ile alakalıdır. Bu işlemleri yapabilmek ve tüm bu ödemelerimiz için ”C Kodu” almamız gerekmektedir.

Gemi Adamı Cüzdanı Harcı Hangi Bankaya Yatırılıyor?

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı tarafından tahsil edilen Gemi Çıkış Belgesi Bedeli ve diğer denizcilik ödemeleri daha önce Garanti Bankası üzerinden yapılırken, yeni düzenleme ile ödemeler Halkbank üzerinden yapılacak.

Yine Gemi Adamı Cüzdanı Harcı ve diğer denizcilik ödemeleri Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı e-Devlet sayfası Denizcilik portalı üzerinden tüm işlemleri yapabilirsiniz.

DİKKAT! Pandemi süresi boyunca yetkili kurumlar randevu sistemi ile çalışıyor olabilir. Kuruma gitmeden önce kurumun internet sitesini ziyaret ederek veya kurumu arayarak bilgi alınız.

Liman Başkanlığına gidip başvurunuzu yaptıktan sonra en kısa sürede denizci cüzdanınız PTT Kargo tarafından belirttiğiniz adrese teslim edilecektir.

Gemi Adamı Belgesi Alma Şartları Nelerdir?

Gemiadamı sertifikası alabilmek için gemiadamı cüzdanı veren kurslara kayıt yaptırmak ve gemiadamı cüzdanını almak gerekmektedir. Buna ek olarak gemiadamı sertifikası alabilmek için belirli şartların sağlanması gerekmektedir.

Denizci sertifikasını almanın şartları şunlardır:

 • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak.
 • Türkiye Cumhuriyetinde veya KKTC’ de denizcilik ile ilgili eğitim ve öğretim gören, mezun olan KKTC vatandaşı olmak ya da Türk soylu yabancı olmak.
 • Gemi adamı yeterlik dereceleri için ön şart olan yaş, öğrenim derecesi, deniz hizmet süresi ve diğer şartları sağlamış olmak.
 • Sağlık durumunun deniz hizmetine uygun olduğuna dair sağlık raporu alınması.
 • Taksirli suçlar ve 1918 sayılı Kaçakçılığın Men ve Takibine Dair Kanunun 25. maddesindeki suç ile ağır hapis veya bir yıl yahut daha fazla hapis cezası veyahut affa uğramış olsalar dahi zimmet, ihtilas, irtikap, rüşvet, hırsızlık, dolandırıcılık, sahtecilik, inancı kötüye kullanma, hileli iflas gibi yüz kızartıcı veya şeref ve haysiyeti kırıcı suçtan veya kaçakçılık, yurtdışına adam kaçırma, resmi ihale ve alım satımlara fesat karıştırma suçlarından hükümlü bulunmamak.
 • Devletin kişiliğine karşı suçlardan hüküm giymemiş olmak.
 • 4422 sayılı Çıkar Amaçlı Suç Örgütleri ile Mücadele Kanunu ile Türk Ceza Kanunun 313.maddesi kapsamına giren suçlardan hükümlü bulunmamak gerekir.

Gemi Adamı Cüzdanı Kurs Ankara Başvurusu

Ankara’da gemi adamı kursuna kayıt olarak Gemi adamı yeterlilik belgesi almak için kurs başvuru yapmak için tıklayınız.

Denizcileri eğitmek, bir ülkenin denizcilik sektörüne ışık tutmak demektir. Denizci olarak denizlerde çalışabilmek için 5 farklı temel STWC sertifikasına sahip olmak gerekmektedir.

Bu eğitimler temel ilk yardım eğitimi, denizde can kurtarma eğitimi, yangın önleme ve yangınla mücadele eğitimi, personel güvenliği, sosyal sorumluluk eğitimi ve can kurtarma araçlarını kullanma yeterliliğidir. Denizci her 5 yılda bir sınava tekrar girerek belgelerini yenilemek zorundadır.

Gemi Adamı Sağlık Cüzdanı Nereden Alınır?

Denizci olabileceğinizi ve deniz hizmetinde çalışmanıza engel teşkil etmeyecek herhangi bir sorununuz olmadığını kanıtlayan sağlık raporu, Sağlık Bakanlığı tarafından yayınlanan Denizci sağlık yönergesi hükümlerine göre sağlık kuruluşları tarafından düzenlenir.

Sağlık raporu düzenleyen hastaneler tam aday muayenesine tabidir ve muayene sırasında aşağıdaki gibidir:

 • İç hastalıkları
 • Kulak burun boğaz (KBB)
 • Göz cerrahisi
 • Nöroloji
 • Ortopedi
 • Genel psikiyatri

Bunlara ek olarak travma bölgelerinde de testler ve tetkikler yaparak olumlu sonuçlar sonucunda sağlık raporunuzu alabilirsiniz.

Gemi Adamı Olmak İçin Başvuru Yapın

https://gbs.uab.gov.tr/ linki üzerinden ”Gemi Adamı başvuru, sınav başvuru, gemi adamı profili, belge doğrulama, hizmet hesaplama aracı, yetkili kurumlar ve eğitim izinleri, ödeme sistemi” gibi tüm online işlemleri kolaylıkla gerçekleştirebilirsiniz.

https://gbs.uab.gov.tr/ linki üzerinden tüm Gemi Adamı Online İşlemleri gerçekleştirebilirsiniz.

Gemici Yeterlilik Sınavı

Denizci olabilmek için her yıl denizci yeterlilik sınavı yapılmaktadır. Sınavlar bölge müdürlüklerinin bulunduğu yerlerde yapılsa da sınav yeri ve saati ile ilgili duyurular resmi denizcilik internet sitesinde yayınlanmaktadır.

Başvuru yapabilmek için adayların beyannameleri doldurmaları ve en yakın liman başkanlığına başvurmaları gerekmektedir.

e-Devlet Gemi Adamı Cüzdanı Takip (Gemi Adamı Cüzdanı Sorgulama)

Denizci bilgi sistemi üzerinden giriş yaparak aşağıdaki adımları takip ederek denizcinizin cüzdan ve evrak takibini yapabilirsiniz.

 • Gemiadamı bilgi sistemi adresini kullanabilirsiniz.
 • e-Devlet üzerinden giriş yapınız.
 • Açılan sayfa üzerinde tüm adımlara dair detaylı adımlar gösterilmektedir.
 • Sağlık raporu sorgulamasını e-Devlet üzerinden yapabilirsiniz.

Bu adımları takip ederek sorgulama işleminizi yapabilirsiniz. Ayrıca gemi adamları elektronik başvuru sistemi e-Devlet üzerinden giriş yaparak işlemleri gerçekleştirebilirsiniz.

Gemi Adamı Cüzdanı Nasıl Yenilenir?

Denizci cüzdanı nasıl yenilenir? Sorunun cevabı, Gemiadamı belgesini ilk kez alanlar dışında, aşınma sonrası veya 5 yıllık sürenin sonunda İl/İlçe Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Müdürlüğü’ne giderek yenileyecek olanlar dışındadır. , parmak izi ile kayıt yaptırarak, Pasaport Kanunu’nun 22. maddesindeki sakıncaları sorgulamak. Kayıtlı belgeleri ile Liman Başkanlığına başvuranların Gemiadamı Cüzdanı başvuruları Liman Başkanlıkları tarafından değerlendirilecektir.

Değerlendirme sonucunda onaylandıktan sonra yenileme süreciniz tamamlanacaktır.

Gemiadamı Cüzdanı Yenileme Belgeleri

Bir denizcinin cüzdanı nasıl yenilenir, bunun için yenileme belgelerini almanız gerekir.

Denizcinin Cüzdanı Yenileme Belgeleri şunlardır:

 • T.C kimlik belgesi
 • Harç dekontu
 • Başvuru dilekçesi
 • 4 Adet fotoğraf
 • Gemi adamı cüzdanı aslı
 • Nüfus Müdürlüğü parmak izi kaydı bu belgeler ile İlgili kurumlara başvurmanız yeterlidir.

Süresi Dolmuş STWC Yenileme Belgeleri Nelerdir?

STWC Denizcilerin Eğitim, Belgelendirme ve Vardiya Standartları yenileme belgeleri aşağıdaki gibidir:

 • Başvuru için gerekli İlgili Dilekçe
 • Nüfus cüzdanı
 • STWC Belgelerinin aslı
 • Gemi adamı cüzdanı aslı
 • Sınav başarı belgesi-GOSS veya Gidilen kurs
 • Harç dekontu

Gemi Adamı Cüzdanı Harç Bedeli 2023

Denizcilik yapmak için alınması gerekli olan Gemi adamı belgesi fiyatı 2023 ne kadar olduğu en önemli noktalarından biri gemi adamı cüzdanının ücretidir.

Gemi Adamı Cüzdanı Harç Bedeli 2023 yılı 377,60 TL’den az, 25.463,10 TL’den çok olamaz.

Belgelerin bulunmadığı veya bedelin belge üzerinde yazılı olmadığı veya cari piyasa değerinden düşük olduğu durumlarda emsal bedel üzerinden ücret alınır.

GEBS Online İşlemler

Gemiadamı işlemlerinin daha hızlı ve güvenli bir şekilde ilerlemesinin sağlanabilmesi için, gemiadamı yeterlik belgesi, STCW Sertifikası ve Gemiadamı Cüzdanlarının alımına ilişkin başvuruların, elektronik ortamda yapılmasını sağlayan internet tabanlı Elektronik Başvuru Sistemi GEBS-GOSS tüm işlemleri hızlıca gerçekleştirebilmek mümkün.

 • GOSS
 • GASM
 • STCW
 • GEBS

GEBS üzerinden yani: https://gbs.uab.gov.tr/ linki üzerinden gemi adam başvurusu, gemi adamı sınav başvurusu, gemi adamı profili, gemi adamı belge doğrulama, hizmet hesaplama aracı, görülen kurs bilgileri, online ödeme sistemi, yönetici girişi ekranları üzerinden her türlü işlem için giriş yaparak online olarak bütün işlemler yapılmaktadır.

GBS Online İşlemleri yapabilirsiniz

Gemide Çalışmak İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?

Gemide çalışabilmek için evrak ve evrakların tamamlanmış olması gerekmektedir. Gemide çalışmak isteyenler vasıfsız işlerde de çalışabilirler.

Gerekli belgeler aşağıdaki gibidir:

 • TC. Kimlik belgesi, Nüfus Sureti
 • İkametgah belgesi
 • Diploma belgesi
 • 20 Resim (Beyaz Fonlu)
 • Sabıka Kaydı
 • Gemi Adamı Cüzdanı
 • Askerlik İlişiksiz Yazısı veya Terhis Belgesi Fotokopisi (Askerlik şartı)
 • Hastane Raporu (Gemiadamı olur Sağlık Raporu) alınması gereklidir.

Gemici Maaşları Ne Kadar?

2023 yılında denizci maaşları aşağıdaki gibidir:

 • Birinci kaptan için gemici maaşı: 12.000 dolar
 • İkinci kaptan için gemici maaşı: 8.300-9.000 dolar
 • Üçüncü kaptan için gemici maaşı: 3.500-4.300 dolar
 • Reis, fitter, aşçı, lostromo gemici maaşı: 2.200 dolar
 • Usta gemici, yağcı gemici maaşı: 1.700 dolar
 • Kamorot gemici maaşı: 1.500 dolar

Yukarıda verilen fiyatlar ortalama fiyatlardır. Ancak bu rakamlarda maaş alabilmeniz için ilk 6 ay için vardiya tutma belgesi almanız gerekmektedir. Bu belgeyi almadan bu maaşları alman mümkün değil. Yani ilk sözleşmenizde yapacağınız 6 aylık 6+1 veya 4 aylık sözleşmede alabileceğiniz maksimum tutar 3.500 TL olacaktır.

Gemicilik Belgesi Fiyatları 2023

2023 yılında kargo sertifika fiyatları kurs ücretleri, muayene ve sağlık raporu ücretleri ve sertifika ücretleri toplamı kadar olacaktır. Bazı kursların fiyatları 1.500 TL iken, farklı gemilerde çalışmak istiyorsanız farklı sertifikalara sahip olmanız gerekmektedir. .

Örneğin tankerlerde, Ro Ro Gaz gemilerinde çalışmak istiyorsanız, sertifika başına ortalama 250+ ekleyerek ücreti bulabilirsiniz.

Gemi adamı cüzdanı (Belgesi fiyatı) harç bedeli:

 • Eğitim kurs ücreti: 2.500 TL-3.000 TL
 • Sağlık raporu ücreti: 200 TL-250 TL
 • Sınav ücreti: 100 TL
 • Cüzdan defter ve sertifika ücreti: 300 TL-350 TL arasındadır.

Belirttiğimiz ücretler tahmini ücretlerdir. Resmi makamlardan gerçek fiyatları alabilirsiniz.

Gemi Adamı Cüzdanı İçin İzlenmesi Gereken Yollar Nelerdir?

Öncelikle denizcinin sağlık raporu düzenlenir, belirtildiği şekilde fotoğraf çekilir ve e-Devlet üzerinden sabıka kaydı alınır.

Gerekli belgeler hazırlandıktan sonra okula başvuru yapılır ve okuldan öğrenci belgesi, okul yetki durumunu gösteren not dökümü ve nüfus cüzdanı fotokopisi alınır.

Kişi 18 yaşından küçük ise velileri ile nüfus müdürlüklerine giderek gemi adamı olur yazısı ve ikametgah belgesi alır. Veliler öğrencilerin yanında değilse veliler bulunduğu notere giderek muvafakatname verir ve belge öğrencilere gönderilir. Öğrenci velilerin göndermiş olduğu muvafakatname ile gemi adamı olur yazısı alabilir.

Başvuru sahibi 18 yaşını doldurmuş ise nüfus müdürlüğüne giderek muvafakatname ile denizci olarak ikamet tezkeresi alabilir.

Bu belgeleri tamamlayıp Liman Başkanlığına başvurduktan sonra kendisine verilen C kodu ile ilgili bankaya ödeme yapar. Makbuz ve belgeleri Liman Başkanlığına iletir. İşlemlerin ardından denizcinin cüzdanı kendisine posta ile teslim edilir.

Gemi Adamı Belgesi Geçerlilik Süresi Kaç Yıldır?

Gemi adamı cüzdanının geçerlilik süresi 5 yıldır.

Gemide Çalışmak İçin Yaş Sınırı

Gemide çalışmak için yaş sınırı 18’dir.

Gemide Çalışmak İçin Nereye Başvurulur?

Gemide çalışabilmek için Liman Başkanlıklarına başvurmak gerekmektedir.

Liman Başkanlıkları Adresleri

Liman Başkanlıklarının adreslerini ve telefon numaralarını buradan inceleyebilirsiniz.

Gemi Adamı Cüzdanı Ne Kadara Mal Olur?

Gemi adamı cüzdanı alırken alınan eğitimlere göre maliyeti değişiklik göstermektedir. Ancak, 3.500 TL ile 4.000 TL arasındadır.

Gemi Adamı Cüzdanı Nereden Çıkartılır?

Gemi adamı cüzdanı liman başkanlıklarına başvurularak çıkartılabilir.

Gemi Adamı Cüzdanı Ne Kadar Sürede Alınır?

Kurs 15-30 gün sürer, evraklarının basım merkezinden gelmesi de 30-45 gün civarında sürecektir.

2023 Gemi Adamları İaşe Bedeli ne kadardır?

Gemi Adamı iaşe bedeli 48 TL’dir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.