Devlet Destekli

Genç Çiftçi 2020 Başvuru Tarihi Ne Zaman Bitecek!

Genç Çiftçi 2020 Başvuru Tarihi Ne Zaman Bitecek!

Geçtiğimiz yıllarda başlayan ve halen küçükbaş ve büyükbaş hayvan dağıtımları devam eden genç çiftçi projesinde geçtiğimiz yıl 7.000 baş damızlık sığır, 28.000 bin baş damızlık koyun dağıtılacağı bildirildi. Buna göre Devlet geçen yılın bütçesini geçen yıla göre arttırarak Tarım ve Orman Bakanlığı müracaatta bulunacak genç çiftçilerimiz için TİGEM tarafından hibe hayvan projesinin devamı olarak da dağıtımlar devam edecek. Peki 2020 senesinde dağıtım yapılacak mı? Çiftçimize 30 bin hibe sağlanacak mı?

Genç Çiftçi Projesi 2020 Yılında da Devam Edecek Mi?

Bu yıl Tarım ve Orman Bakanlığına ayrılan bütçenin geçen yılın bütçesine göre daha fazla olması proje ile başvuru yapmak isteyen genç çiftçilerimize umut ışığı oldu. Daha önce şartları yerinde olmayan ve başvuru yapamayanlar Bakanlığın belirlediği sektörlerde 30 bin lira genç çiftçi hibesi için başvurularını geçen yıl 02 Nisan- 30 Nisan arasında gerçekleştirdi.

2020 yılında ise genç çiftçilerimize yine 30 bin lira hibe desteği sağlanıp sağlanmayacağı ilerleyen tarihlerde netlik kazanacak.!

Kırsal Kalkınma Programları

Tarımsal alanlarda çiftçilerimize destek sağlanması amacıyla kırsal alanlarda yatırımcılara Devlet tarafından hibe desteği sağlanmaya devam edecek. Tarım ve Orman Bakanlığı önderliğinde yürütülen Kırsal Kalkınma Yatırımlarının Desteklenmesi Programında tarımsal alanlara %50 oranında hibe desteği verilmeye devam ediliyor. Türkiye’nin tüm illerinde devam etmekte olan kırsal kalkınma programında sadece geçtiğimiz dönemi içerisinde 7.763 adet projeye toplamda 2 milyar TL. hibe verildi.

Bununla birlikte kırsal kalkınma desteklerinin ikinci safhasında IPARD fonları bulunmaktadır. Bu fonların bir kısmı AB, bir bölümü ise ulusal kaynaklardan oluşmakta olan IPARD projeleri ile 2011 senesinden bu yana yatırımcılara destek verilmeye devam ediyor.

Ipard projesinin 1. bölümü 2016 yılının sonunda tamamlandı. Türkiye’nin 42 iline bu proje sayesinde 3,1 milyar TL. hibe desteği verildi.

IPARD-2 isimli destek programına ise 2017 yılında start verildi. Bu proje halen devam ediyor ve 2020 yılına kadar da sürecek. Bu yıllar arasında IPARD 2 projesi kapsamında toplamda 1 milyar 45 milyon avro tutarında hibe desteği yatırımcılara sağlanacak.

IPARD 2 projesinde geçtiğimiz yıl Ekim ayına kadar 2 defa başvuru ilanı yayınlandı. Bu başvuru ilanlarına başvuruda bulunan toplam Bin 642 adet proje ile sözleşme imzalandı. Bu projelere ise toplamda 854 milyon TL. hibe ödemesi planlandı.

IPARD2 projeleri devam ediyor. Çağrı ilanlarını takip etmek için ve detaylı bilgi almak için Resmi web sitesi olan http://www.tkdk.gov.tr/ProjeIslemleri/CagriIlanArsiv üzerinden güncel çağrıları, başvuru şartları, başvuru yöntemlerini inceleyebilir ve konu hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz.

Yeni Projeler Hayata Geçirildi

Tarım ve Orman Bakanlığının resmi internet sitesinde yer alan bildiriye göre tarım ve hayvancılık sektöründe aşağıda ki yeni projelerin hayata geçirileceği yönünde sinyaller verildi. Bu projeler şunlar;

 • Kalite yönetim sistemine geçiş yapılacak.
 • Bağcılık sektörüne önem verilerek Türkiye’nin bu sektörde rekabet gücünün arttırılması çalışılacak.
 • Uluslararası standartlarda hizmet verilecek.
 • Yerli sebze tohumu üretimine hız verilecek. Şuan itibariyle, hıyar, domates, kavun ve biber yerli tohum üretiminde çalışmalar başladı.
 • Tarımsal ürünlerin satılabilmesi için dış pazar imkanı sağlanması hususunda yoğun çabalar sarf edilecek ve üretilen ürünlerin satılmasının yolları aranacak.
 • Lif bitkisi üretiminin karlılığı arttırılacak ve Türkiye’nin pamuk üretimi yerli tekstil sanayisinin ihtiyacını karşılayabilecek seviyeye çıkarılması için çalışmalar yapılacak.
 • Hayvan hastalıkları engellenmesi için yeni projeler uygulanacak.
 • Su ürünleri yeni alanlar belirlenecek.
 • Yeni bir tarım projesi geçen yıl devreye girdi. Osmaniye, Mersin, ve Adana illerini kapsayan Doğu Akdeniz ile Sinop, Kastamonu ve Bartın illerini kapsayan Batı Karadeniz Bölgelerinde yeni bir kalkınma projesi uygulayacağız. Bu projeye 45.000 hane halkını doğrudan ilgilendiriyor. Bütçesi ise 96 milyon avro.
 • Sera Organize Bölgeleri ve yeni tarıma dayalı olan besi bölgeleri kurulmasına hız verilecek.
 • Devlet tüketiciler ve üreticilerle tarımsal potansiyelin değerlendirilebilmesi amacıyla daha fazla iş birliği yapacak.
 • Hayvancılık sektörünü kaldırmanın yolu aile işletmelerinden geçmektedir. Bu kapsamda küçük aile işletmeleri Devlet tarafından desteklenecek.

Bu bilgiler ışığında Devlet  tarım ve hayvancılık sektörüne tüm hızıyla destek vermeye devam edecek. Genç çiftçi 30 bin tl hibe desteğine başvurmak isteyen genç çiftçilerimiz için henüz yeni şartlar ve projeler belirlenmedi.

Genç Çiftçi 2020 Başvuru Şartları Neler? (Geçen Dönem Tahmini)

 1. Genç çiftçilerimiz Tarım ve Orman Bakanlığınca belirlenen projelere başvuru yapacaklar.
 2. Geçtiğimiz yıl 18-41 yaş zorunluluğu uygulandı. Yaş sınırının uygulanması muhtemel
 3. Daha önce kaydı olmayan çiftçilerimiz sisteme kayıt olacaklar ve başvurularını bu sistem üzerinden gerçekleştirecekler.
 4. İki yıl önce başvuru sahibi çiftçilerimizin herhangi bir işte çalışmıyor olmaları, geçen yıl ise hem genç çiftçinin hemde eşinin herhangi bir işletmede sigortalı olarak çalışmıyor olma şartı getirilmişti. Ancak hem çiftçinin hemde eşi için böyle bir şart getirilip getirilmeyeceği henüz bilinmiyor ancak, çiftçilerin talepleri üzerine bu şart ortadan kaldırılabilir.
 5. Başvuru sahibi genç çiftçimiz bizzat projesi kendisi yürütecek. İster tarım, ister hayvancılık sektöründe hibe sözleşmesi onaylanan ve 30 bin lira destek alan çiftçimizin en az 3 yıl boyunca bu projeyi sürdürmeye devam etmesinin zorunlu olması bekleniyor.
 6. Yine başvuru sahiplerinin iş planı hazırlama ve proje hazırlama gibi gerekliliklerle uğraşmamaları için Bakanlık tarafından yeni projeler hazırlanacağı ve bu projelerin gencciftci.tarim.gov.tr adresinde yayınlanarak başvuru sahiplerin hazır projeleri seçerek ilerleyecekleri değerlendiriliyor.
 7. Genç çiftçi 2020 başvurusu için yılında yukarıda yer alan maddelerin geçerli olup olmadığı belli olmamakla beraber, benzer şartların yer alabileceği tahmin  ediliyor.

Genç Çiftçi 2020 Hibe Verilecek Sektörler

Geçtiğimiz dönem 7 Bin Büyükbaş Damızlık Sığır Yetiştiriciliği ile 28 Bin Küçükbaş Damızlık Koyun dağıtımı yapılacağı açıklanmıştı. Geçen yıl başvurulan tarım ve hayvancılık sektörleri şunlardı;

 • Büyükbaş Hayvancılık,
 • Küçükbaş hayvan satın alma ve tesis yapımı,
 • Manda yetiştiriciliği,
 • Koyun yetiştiriciliği,
 • Keçi yetiştiriciliği,
 • Kanatlı kümes hayvanı yetiştiriciliği,
 • İpek böceği yetiştiriciliği,
 • Kapama meyve bahçeleri,
 • Açık alanda fide yetiştiriciliği
 • Büyükbaş hayvan tesis yapımı ve hayvan satın alma,
 • Arı yetiştiriciliği,
 • Bağcılık,
 • Mantar üretimi,
 • Tıbbi ve aromatik bitki yetiştirme sektörü,

Geçen yıl çiftçilerin kaldırılmasını talep ettikleri bir konu ise 50 küçükbaş hayvan ve 15 büyükbaş hayvandan fazla hayvan sahibi olan çiftçilerimiz projenin dışında bırakıldı. Başvuru sahiplerinin bir bölümü bu şartın ortadan kaldırılmasını talep ediyor. Başvuru evrakları aşağıdaki gibidir.

 • Nüfus cüzdanı fotokopisi,
 • Çalışma durumunu gösterir SGK Müdürlüklerinden alınacak olan belgeler,
 • Sistemden çıktı alınacak olan başvuru ve proje tanıtım formu,
 • Okur-yazarlık belgesi veya diploma sureti

Genç çiftçi sistemine giriş yapmak için tıklayınız.

Genç çiftçi tanıtım videoları için tıklayınız.

2020 TKK Ziraat Bankası Destekleri

Bakanlık 100 bin liraya kadar sıfır faizli hayvan kredisi de dahil olmak üzere Ziraat Bankası finansmanı sayesinde TKK üyelerine indirimli finansman sağlıyor. Detaylı bilgi için Tarım Kredi Ziraat Bankası 2020 Hayvan Kredisi isimli yazıdan başvuru şartları ve desteklenen sektörler hakkında bilgi alabilirsiniz. Bakanlık tarafından bir açıklama geldiğinde sizi bilgilendirmeye devam edeceğiz.

Genç Çiftçi 2020 Başvurusu Ne Zaman?

2020 yılında Tarım ve Orman Bakanlığınca genç çiftçi internet sitesinden başvurular alınmaya başlanacak ve başvuru tarihi  bakanlık tarafından belirlenen tarihler sona erecek.

Başvurular yine gencciftci.tarim.gov.tr adresinden yapılacak.

2020 yılında da toplamda 3 bin genç çiftçimize 30’ar bin lira hibe verileceğinden söz ediliyor. Bu rakama göre Toplamda 67.500.000 TL. nin dağıtılması gündeme geliyor.

Konu hakkında Tarım ve Orman Bakanlığınca bu yıl yayınlanması durumunda başvuru şartlarını, gerekli evrakları ve diğer bilgilere sitemizden ulaşabilirsiniz.

] }Yorumlar
 1. Küçükbaş dedi ki:

  Bende hayvanciyim yaşım 42 ama ben burmalıyım 4 yıl 30za yakın kamunum vardı hastalıktan dolayısıyla olduler şu an hayranım yok maddiyatan dolayısıyla alamıyorum hibe desteginizden yararlanmak istiyorum damim var. Yerimde var yetkililerden bana yardımcı olmalarını istiyorum hibe yardımı 30 köyün olsa yeterli lütfen yardımcı olun ilginize tessekkür ederim
  0534

 2. genç çiftçi dedi ki:

  İki defadan baş vuruyor um hiç bişey yok

 3. genç çifçi dedi ki:

  ben 2016 yılında bir hak kazandım ama bu suretle ben köy çobanıydım benim veya eşimin adına çıkan 30 bin TL’lik genç ćifçi hakkımı başkalarına devretmişler nekadar uğraşsamda bana herhangi bir hak talebinde bulunmadılar benim önümde bir engel var benim hak aldığım gözüküyor ama ben birşey almadım bana yardımcı olursanız sevinirim ben mağdurum lütfen yardımcıolun

 4. Hibe dedi ki:

  Konya Hüyükte bu sene varmı genc çiftçi hibesi..cok ihtiyacım var

 5. Zeki torun dedi ki:

  Bende genç bir çiftçi yim bu krediyi bize neden ver miyor sunuz