Genç Çiftçi Başvurusu Nasıl Yapılır? 2023 Şartları Nelerdir?

Genç Çiftçi Başvurusu Nasıl Yapılır? 2023 Şartları Nelerdir?

Geçtiğimiz yıllarda Genç Çiftçiler için verilen 30 bin TL destek 2022 yılında da verilmeye devam edeceği merak konusu. Bu yıl da binlerce çiftçimiz 30 bin TL hibe desteği verilecek mi? Gerekli şartları taşıyan çiftçilerimize verilen destek için son başvuru tarihi Bakanlık tarafından ilan edilmesinin ardından Genç çiftçiler dilekçe ile il ve ilçe müdürlüklerine başvurularını yapacaklar. Desteğin ne zaman verileceğini, başvuruların nasıl yapılacağını ve gerekli şartları merak edenler içeriğimizden konu ile ilgili tüm detayları öğrenebilirler.

Genç Çiftçi Başvuruları Ne Zaman?

Geçtiğimiz yıllarda Kırsal Kalkınma Destekleri Kapsamında Genç Çiftçi Projelerinin Desteklenmesi Hakkında tebliğ yayınlanmış ve bu tebliğde çiftçilerde aranan şartlar belirlenmiştir. Resmi Gazete’ de henüz bir tebliğ yayınlanmadı.

Genç Çiftçi Projesi dahilinde başvurular başladığında sitemiz üzerinden bilgi vermeye devam edeceğiz.

Başvuru tarihine kadar çiftçilerimiz https://gencciftci.tarim.gov.tr/Account/Login adresi üzerinden en kısa sürede ön başvurularını yapmalıdır. Sisteme zaten üye olan çiftçilerimiz T.C. kimlik numaraları ve şifreleri ile sisteme giriş yapabilirler. Ancak üye değiller ise bu link üzerinden Yeni Çiftçi Kaydı yapabilirsiniz. Yapılan bu kayıt sadece ön başvuru niteliğinde olacaktır.

Yeni Çiftçi Kaydı
Yeni Çiftçi Kaydı

Yeni çiftçi kaydı butonuna bastıktan sonra açılan formda sizden istenen bilgileri eksiksiz olarak kaydederek üye ol butonuna basınız.

Genç Çiftçi Başvuru Sitemi
Genç Çiftçi Başvuruları Nasıl Yapılır?

Üye olduktan sonra yeni bir pencere açılacaktır. Burada çiftçi bilgileri adında bir kategori vardır.  Burada yer alan boşlukları eksiksiz olarak doldurmanız gerekiyor. Daha sonra sıra proje bilgilerine gelir. Proje bilgilerinizi de doldurduktan sonra diğer kategori gider kalemleri. Gider kalemleri bölümüne projenizi ekleyebilir ya da bakanlık tarafından oluşturulmuş olan örnek projeleri ekleyebilirsiniz. Projeyi girdikten sonra gider kalemi tutarı sistem tarafından 30 bin TL olarak belirlenecektir. Diğer kategori arazi bilgilerinden oluşmaktadır. Yatırım yapacağınız araziye ait bilgileri bu bölüme kaydettikten sonra işiniz bitiyor.

Genç Çiftçi Projesi Kapsamında Desteklenen Konular
Genç Çiftçi Projesi Kapsamında Desteklenen Konular

Genç Çiftçi Projesi Kapsamında Desteklenen Konular

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından geçtiğimiz yıllarda başlatılan proje dahilinde şartları taşıyan çiftçilerimize 30 bin TL hibe desteği verilmektedir. Çiftçilerimizin ilk olarak başvurularını yapması gerekiyor. Başvurular inceleme komisyonları tarafından değerlendirilecek olup, çiftçiler hibe almaya uygun görürlerse ödemeler yapılmaktadır. Yayınlanan tebliğ gereğince çiftçilerimizin aşağıdaki konularda üretim yapmaları gerekmektedir;

1- Hayvansal Üretime Yönelik Destekler

 • Büyükbaş hayvancılık (15 adet büyükbaştan daha fazla hayvanınız olmamalı)
 • Küçükbaş hayvancılık (50 küçükbaştan daha fazla hayvanınız olmamalı)
 • Bal üretimi ve arı yetiştiriciliği (50 adetten fazla arılı kovanınız olmalı)
 • Arı sütü, polen ve ana arı gibi arı ürünleri (En az 50 adet arılı kovanınız olması ve arılarınızın Türkiye Arı Yetiştiricileri Merkez Birliği’ne kayıtlı olması gerekiyor.)
 • Serbest sistem yumurta tavuğu yetiştiriciliği ve tesis yapılması
 • İpekböceği tesisi kurulması ve bu tesislerde üretim yapılması
Hayvansal Üretime Yönelik Destekler
Hayvansal Üretime Yönelik Destekler

2- Bitkisel Üretime Yönelik Destekler

 • Kültür mantarı üretimi için tesis yapılması ve mantar yetiştiriciliği
 • Kapama meyve bahçesi
 • Süs bitkisi, fidan ve fide yetiştiriciliği
 • Kontrollü örtü altı tarım (sera)
 • Çok yıllık yem bitkisi

3- Yöresel Ürünler, Tıbbi ve Aromatik Bitkilerin Üretilmesi, İşlenmesi ve Paketlenmesi

 • Çok yıllık tıbbi ve aromatik bitkilerin üretilmesi, depolanması ve paketleme işlemleri
 • İyi ve organik tarım uygulamaları dahilinde yapılacak olan bitkisel ve hayvansal üretim gibi konular dahilinde destekler verilecektir. Hibe alacak olan çiftçilerimiz verilecek olan 30 bin TL tutarı bu yönde kullanmalıdır.
 • Tarım ürünlerinde coğrafi işareti bulunmalıdır.

Çiftçilerimizin projelerinin kabul edilmesi ve destekleme ödemesi alabilmeleri için aşağıdaki şartları taşımaları gerekmektedir.

Genç Çiftçi Hibe Şartları Nelerdir?

Resmi Gazete’de yayınlanan 30370 sayılı tebliğ ile kendisine hibe verilecek olan çiftçilerde aranan özellikler tek tek sayılmış olup 2022 yılında da bu şartların aynı olacağı bilinmemektedir.

 • T.C. vatandaşı olmak 
 • Okur yazar olmak 
 • 18 yaşını tamamlamış olmak ve 41 yaşını doldurmamış olmak 
 • Başvuru yaptığı tarih itibari ile herhangi bir yükseköğretim kurumunda örgün olarak eğitim görmüyor olmak
 • Gerçek ve basit usulde vergi mükellefi olmamak 
 • Herhangi bir kurumda ücretli olarak çalışmıyor olmak ve sosyal güvencesi olmamak (İş-Kur tarafından düzenlenen Toplum Yararına Çalışma Programlarına katılanlar hariç)
 • Denetimli serbestliği olmamak ve askerlik hizmetini tamamlamış olmak
 • Bakanlık tarafından verilen diğer hibelerden yararlanmamış olmak 
 • Eşlerin de örgün olarak öğrenci, çalışan, sigortalı, vergi mükellefi ve daha evvel verilen desteklerden yararlanmaması
 • Geçmiş yıllarda verilen hibeden yararlanmaya hak kazanmış ve sözleşmeyi imzalamamış ya da kurul tarafından sözleşmesi iptal edilmemiş olmak gerekmektedir.

Genç Çiftçi Projesinden Kimler Yararlanamaz?

Yukarıdaki şartları taşımayan, 50 baş küçükbaş ve 15 büyükbaş hayvanı ve arıcılık konusunda 50 baş arılı kovanı olmayanlar verilecek olan hibelerden yararlanamayacaktır. Ayrıca Bakanlık tarafından belirlenen usul ve esaslar dahilinde yapılmayan ve belgelendirilmesi mümkün olmayan satın alma işlemleri için hibe verilmesi mümkün değildir. Şayet İl/İlçe Müdürlükleri ve genç çiftçi arasında yapılacak olan hibe sözleşmesi imzalanmaz ise, çiftçilerin yaptığı herhangi bir harcama için destek verilmeyecektir. Sözleşmeyi onaylamayan çiftçilerin yaptığı harcamaları bakanlığa bildirmeleri durumunda, bakanlık herhangi bir harcamayı karşılamayacaktır. 

Genç Çiftçi Hibe Başvurusu Nasıl Yapılır?

Genç Çiftçi Başvurusu iki bölümden müteşekkildir. Bunlar ilki ön başvuru diğeri ise kesin başvurudur.

1-Ön başvuru yapmak için tıklayınız. Bu noktada belirtmemiz gerekiyor ki e-devlet üzerinden genç çiftçi başvuruları yapılamıyor, sadece sorgulama yapılabiliyor. Sistem üzerinden yeni başvuru yaptıktan sonra başvuru formunun çıktısını da alabilirsiniz.

2- Nihai başvurular ile çiftçilerimizin ikamet ettikleri veyahut ikamet etmeyi düşündükleri yerlere bağlı olan Tarım ve Orman Bakanlığı İl ve İlçe Müdürlükleri’ ne bir dilekçe ile şahsen yapılmaktadır. Word formatında başvuru dilekçesini bilgisayarınıza indirebilirsiniz.

Ön kayıt yaptıktan sonra kesin kayıtlarınızı yapmayı unutmayınız.

Nihai Kayıt İçin Gerekli Evraklar

 • Kesin başvuru için İl ve İlçe Müdürlükleri’ ne gittiğinizde sizden aşağıdaki evraklar talep edilecektir;
 • Başvuru dilekçesi
 • T.C. kimlik belgesinin fotokopisi
 • Projenin tanıtım formu
 • Taahhütname (https://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2018/03/20180324-14-1.pdf)
 • Okur yazar olduğunuzu gösteren belge ya da diploma
 • Ücretli olarak herhangi bir işte çalışmadığınıza dair Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan alınacak belgedir.

Kesin kayıt yaptıktan sonra sıra geliyor projenizin değerlendirilmesi aşamasına. Projelerin değerlendirilmesi için bakanlık tarafından bir komisyon oluşturulmaktadır. Oluşturulan komisyon tarafından projeler 10 iş günü içinde değerlendirilir. Komisyon tarafından hibe alacakların kesin listesi hazırlanır ve ilan edilir. Ancak komisyon gerekçesini sunmak şartı ile başvuruları reddedebilir ya da sözleşmenin iptalini talep edebilir.

Nihai Kayıt İçin Gerekli Evraklar
Nihai Kayıt İçin Gerekli Evraklar

Hibe Sözleşmesi

Komisyon tarafından nihai liste ilan edilir ve 30 bin TL hibe almaya hak kazananlar ile 5 iş günü dahilinde bir sözleşme imzalanır. Sözleşme imzalamayan genç çiftçilerin yerine yedek olarak belirlenmiş kişiler sözleşme imzalar.

Hibe sözleşmesi imzalamaya giderken çiftçilerimizin aşağıdaki evrakları hazırlaması gerekmektedir;

 • Yatırım bölgesinde yaşadığına dair ikametgah belgesi
 • Kira sözleşmesi ya da mülkiyet belgesi (Arı yetiştiriciliği ve arı ürünlerinin üretilmesi konuları hariç)

Hibe sözleşmesinin bittiği tarihten itibaren 5 iş günü içinde hibe ödeme talepleri yatırım yapılan bölgede bulunan il ve ilçe müdürlüklerine yapılmaktadır. Belgeler teslim alınır ve yerinde inceleme yapılarak tutanak hazırlanır. Ödeme için hazırlanan icmaller 5 iş günü içinde müdürlüklere gönderilir. İl Müdürlüğü ise ödeme taleplerini Genel Müdürlüğe gönderir. Genel müdürlük bu aşamada ödemeleri hazırlar. Ödemeler çiftçilerimize Türk  Lirası cinsinden yapılmaktadır.

Genç Çiftçi Hibe Şartları Nelerdir?
Genç Çiftçi Hibe Şartları Nelerdir?

Hibe Sözleşmesi

Bu aşamadan sonra sıra ödeme aşamasına geliyor. Ödemeler bilindiği gibi ZİRAAT BANKASI şubeleri tarafından yapılıyor. Hibe sözleşmesi dahilinde yapılacak olan alımlar iki yıl içinde değiştirilememektedir. Bakanlığa bağlı müdürlükler tarafından proje faaliyetlerinin denetlenmesi amacı ile yılda en az 1 kere yerinde inceleme yapılmaktadır. Şayet çiftçinin beyanları yanlış ise ve kendisine haksız ödeme yapılmış ise kişi müştereken sorumlu tutulmakta ve kendisine yapılan ödeme geri alınmaktadır. Bu kişiler 5 yıl süre ile Bakanlık tarafından verilecek olan diğer hibelerden yararlanamamaktadır.

Şartları taşıyan ve verilecek olan hibelerden yararlanmak isteyen genç çiftçilerimizin Bakanlık tarafından belirlenecek olan başvuru tarihine kadar başvuruları yapmaları gerekiyor. Ayrıca değerlendirme komisyonu tarafından projeniz hibe almaya uygun görülür ve hibe almaya hak kazanırsanız hibe sözleşmesini imzalamayı unutmayınız.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.