Devlet Destekli

Genç Çiftçi 2020 Yılı Hayvan Dağıtım Tarihleri

Genç Çiftçi 2020 Yılı Hayvan Dağıtım Tarihleri

Genç Çiftçi projesi ile birlikte gençlerimize canlı hayvan tedariği ve finansal destek sağlanmaktadır. Başvuruları tamamlanan projenin sonuçları da açıklanmıştı. Birbirinden farklı illerde söz konusu destekler çiftçilerimize dağıtılmaya başlandı. Ancak bazı illerimizde hala hayvan dağıtımı gerçekleşmiş değil. Kırsal kalkınmayı destekleme projesi kapsamında verilecek olan desteklerin tarihlerini sizler için araştırdık. Bu tarihlerin ardından genç çiftçilerimiz hayvan hibelerine kavuşmuş olacak. Genç çiftçilerimizin gözleri son dakika haberlerinde.

Genç Çiftçi Hayvan Dağıtımı

Nisan ayında imzalanan bir protokol ile destekleme başvuruları kabul edilmişti. Verilecek olan büyükbaş ve küçükbaş desteklerinin TİGEM tarafından temin edileceği duyurulmuştu. İl ve ilçelerde bulunan Tarım ve Ormancılık müdürlüklerinde kabul edilen başvurular sonrasında proje dahilinde çiftçilere 116 bin 480 adet küçükbaş, 43 adet ise büyükbaş dağıtılması bekleniyordu. Temmuz ayı itibari ile de destek almaya hak kazananların listeleri ilgili müdürlüklere asıldı. Ayrıca e- devlet üzerinden de durum sorgulaması yapılabiliyordu.

Ancak genç çiftçi desteği almak oldukça zor. Geçen yıllarda verilen desteklerden 450.000′ den fazla başvuru olmasına karşın yalnızca 15.000 çiftçi faydalanabildi. Ayrıca tesis yapımı için Tarım Kredi Kooperatifleri’ nce kredinin daha sağlıklı kullanımı için danışmanlık hizmeti de verilecek.

genç-çiftçi-hayvan-dağıtımı

Genç çiftçi hayvan dağıtımı

Hibe desteği almaya hak kazanan kişilerle sözleşme imzalanacaktır. Asil listenin yanı sıra destek almaya hak kazanan yedekler de belirlendi.

Ayrıca başvuru sonuçları il ve ilçe müdürlüklerinin askı listelerinden de öğrenilebilmektedir. Hayvan dağıtımları Tarım İşletmeleri Genel Müdürlüğü tarafından yapılacaktır. Kazanan asil ve yedek kişiler ile TİGEM arasında sözleşme imzalanacak. Teslimat için ;

 • % 8 KDV yatırılmalı
 • Vergiler için 3 bin TL para Ziraat Bankası’ nın hesabına yatırılmalı 

TR 0001 0017 4505 9943 7852 05

Ancak destekleme başvurusu almaya hak kazanan kişinin geçerli sebeplerden dolayı destekten yararlanamayacağını bildirmesi durumunda yatırmış olduğu tutarı geri alabilecektir. Bu işlem için il ve ilçe müdürlüklerime müracaat etmeniz gerekiyor. Hesap bilgileriniz ve kişisel bilgileriniz TİGEM’ e müdürlük tarafından bildirilmelidir.

BENZER İÇERİK: Genç Çiftçi 2020 Yılında Devam Edecek mi?

Hayvanların dağıtımından İl ve İlçe Tarım ve Orman Müdürlükleri sorumludur. Canlı hayvanlar nakliye araçları yardımı ile illere teslim edilecektir. Hibe ve hayvan alım sözleşmeleri imzalandıktan sonra genç çiftçilerimize belirlenen tarihlerde hayvanları dağıtılacaktır. Teslimatı gerçekleştirilen hayvanlar, müdürlükler tarafından destek almaya hak kazanan kişilere teslim edilecektir. Projenin 2020 yılında devam edip etmeyeceği konusunda ise bakanlık kanadından henüz bir açıklama gelmiş değil.

Manda Yetiştiriciliği Desteği Verilen İller

manda-yetiştiriciliği-başvuru-listesi

Manda yetiştiriciliği

Keçi Yetiştiriciliği Desteği Verilen İller 

 • Adana
 • Adıyaman
 • Ağrı
 • Batman
 • Bingöl
 • Bitlis
 • Diyarbakır
 • Elazığ
 • Erzincan
 • Erzurum
 • Gaziantep
 • Hakkari
 • Iğdır
 • Hatay
 • Maraş
 • Kars
 • Kilis
 • Malatya
 • Mardin
 • Mersin
 • Muş
 • Osmaniye
 • Siirt
 • Urfa
 • Şırnak
 • Tunceli
 • Van olmak üzere toplamda 27 tanedir.

İpekböceği uygulama illeri (60 il)

Arı yetiştiriciliği uygulama illeri (37 İl)

Hayvan Dağıtımı Yapılan İller

Niğde’ de Ağustos ayında Genç Çiftçi Projesi kapsamında 840 kovan desteği 21 adet çiftçiye verildi. Her çiftçiye kırk adet verilen kovanların bütçesi 630 bin TL tutarındaydı. Yine Batman‘ da Eylül ayında 9 çiftçiye 45 büyükbaş hayvan dağıtımı yapıldı. Amaç köye dönüşün desteklenmesi, tersine göç oranlarının artırılması ve tarımsal alanlarda istihdamın sağlanmasıdır. Eylül ayında proje kapsamında Bingöl‘ de 18 adet çiftçiye koyun dağıtımı gerçekleştirildi. 612 adet Akkaraman koyunu 34 adet çiftçiye pay edildi.

hayvan-dağıtılan-iller

Dağıtım yapılan iller

Kütahya Simav’ da 30 adet damızlık düve 6 çiftçiye 5′ er baş olmak üzere dağıtıldı. Bakan tarafından başvuru şartlarını taşıyan çiftçilerin başvurularının kabul edilerek hem ekonomiye hem de istihdama destek verildiğinin altı çizildi. Mardin’ in derik ilçesi de hayvan dağıtımının gerçekleştirildiği yerler arasında. Bu amaçla 12 çiftçinin başvurusu kabul edilerek 34 adet küçükbaş hayvan dağıtımı yapılmıştır. Bu hayvanların 2′ si koç, 32′ si ise koyundur. Tokat‘ da manda desteği verilen iller arasındaydı. Başvuru şartlarını taşıyan çiftçilerimize Ekim ayı itibari ile toplamda 90 adet manda dağıtımı yapıldı. Dağıtım Reşadiye, Erbaa, Zile, Turhal, Pazar, Niksar ilçelerinde gerçekleştirilmiştir.

Kırıkkale’ de de 576 çiftçinin proje başvurusu kabul edilmiştir. Bunun için 4 milyonu aşkın ödenek ayrılmış ve destekten 135 çiftçi faydalanmıştır. 455 adet büyükbaş, 1900 adet küçükbaş desteği sağlanmıştır. Ayrıca yapılan açıklama neticesinde dağıtılan hayvanlarının iki yıl süresince takiplerinin yapılacağı belirtilmiştir. Niğde‘de proje dahilinde 148 adet küçükbaş hayvan teslimatı yapılmıştır. Destekten 4 çiftçimiz faydalanmıştır. Her çiftçi destek kapsamında 37 adet koyun almıştır.

Ekim ayı itibari ile Bursa ilinin İnegöl ilçesinde de hayvan teslimatı yapılmıştır. 19 yaşındaki Yeşim Yorga’ ya 4 dişi ve 1 erkek olmak üzere 5 manda desteği verilmiştir. Trabzon‘ da da 115 kişiye 5’er adet damızlık sığır desteği verilmiştir. Desteklemeler bu illerle sınırlı olmamakla birlikte diğer illerde yaşayan ve başvuruları olumlu sonuçlanan çiftçiler destekleme ödemelerinin ne zaman yapılacağını merak etmektedir.

TAVSİYE: Genç Çiftçi Hayvan Teslim Süresi Nasıl İşler?

Balıkesir Erdek’ te destekleme kapsamına alınan ve hayvan dağıtımı gerçekleştirilen iller arasında yer alıyor. Yapılan başvurular incelendikten sonra 6 çiftçinin desteklemeye hak kazandığı ilan edildi. Toplamda 30 baş büyükbaş, 5′ er adet olmak üzere desteklenmeye hak kazanan çiftçilere verildi. Bunun yanı sıra da 1 kişi 40 tane arılı kovan almaya hak kazandı. Zonguldak‘ ın Ereğli ilçesi de destekleme kapsamına alınan iller arasında yer alıyor. Verilen destekler yüksek meblağları içeriyor. Çiftçilere 660 bin TL değerinde düve desteği sağlanmış, toplamda 11 adet çiftçi 110’ ar baş düve almaya hak kazanmıştır. Her çiftçiye verilen hayvanların değeri 30 bin TL tutarındadır.

Mersin‘ in Erdemli ilçesinde de hayvan dağıtımı gerçekleştirildi. 136 adet koyun destekleme ödemesi almaya hak kazanan 4 çiftçiye paylaştırıldı. Kocaeli‘ de 2 yılda destek verilen genç çiftçilerin sayısı 232’ ye ulaştı. Verilen destek tutarının ise 6 milyonu aştığı bildiriliyor. 18- 40 yaş arasındaki çiftçilerin hayvansal ve bitkisel üretimlerine 30 bin TL destek sağlanmaya devam ediliyor. 680 adet küçükbaş, 315 damızlık düve toplamda 83 çiftçiye pay edilmiştir.

Genç Çiftçi Hayvan Teslimatı Son Dakika

Yukarıda bahsettiğimiz illerde hayvan dağıtım çalışmaları tamamlanmıştır.Çok sayıda başvurunun olmasının yanı sıra destekleme ödemesi yapılan çiftçi sayılarının az olduğu görülmektedir. İnceleme komisyonu bu konuda oldukça hassas davranmaktadır. Genç çiftçi projesinin 2020 yılında devam edip etmeyeceği konusunda net bir bilgi almış olamasak da, destekleme ödemelerinde dikkat çekilmesi gereken pek çok nokta bulunuyor. Verilen destekler, köyüne dönmeyi kabul edilen, işsizlikten yakınan gençlerimize bir umut kapısı oluyor.

Destekleme ödemelerinin ve hayvan teslimatlarının yapılmadığı bazı iller bulunuyor. Bu illerde yapılacak olan dağıtımların tarihleri TİGEM tarafından belirleniyor. Tarım İşletmeleri Genel Müdürlüğü’ nün yapmış olduğu plan dahilinde hayvan dağıtımlarının yıl sonuna kadar gerçekleştirileceği bildiriliyor. Bazı illerimizde ise TİGEM tarafından gönderilmiş olan hayvanların teslimatları müdürlükler tarafından gerçekleştirilmek üzere. Detaylı bilgiyi Tarım ve Ormancılık Bakanlığı’ na bağlı il ve ilçe müdürlüklerinden alabilirsiniz. Hayırlı olsun. 🙂

2020 yılında Genç Çiftçi Projesi’ nin devam edip etmeyeceğini merak eden çiftçilerimiz için, son başvuru tarihini www.devletdestekli.com sitemiz üzerinden ilan edelim. 2020 yılında Genç Çiftçi projesi kapsamında destek almak isteyenler belirlenen tarihlere kadar başvurularını yaparak destek alabilirler.

] }Yorumlar
 1. Caner Güzel dedi ki:

  Ben kuyun sörü büyütmek istiyorum yardımcı olursanız çok sevinirim

 2. Edip dedi ki:

  Ben köyü me dönmek istiyorum böyük baş hayvan desdegi yardim nasıl alırım köyde arazim var şuan ankarada yaşıyorum 9yıldır ankara dayım bana bu konuda yardimci olursanız sevinirim

 3. Ahmet polat dedi ki:

  Hayvan almak istiyorum

 4. Sezgin yümşak dedi ki:

  Hayvan hibesi almak için napmak gerekiyor bilgi alabilirmiyiz