Gençlerimiz İçin Gençdes Projesi

Gençlerimiz İçin Gençdes Projesi

Gençlerimiz İçin Gençdes Projesi
28 Nisan 2018 tarihinde eklendi.

Gençdes projesi ile geçtiğimiz yıl gençlerimize Devlet desteği sağlanacak. Sayın Başbakanımız Binali YILDIRIM geçen yıl 27 Ocak tarihinde GENÇDES Projesi tanıtım programında konuştu. Bu proje ile proje üreten gençlerimize 54 milyon lira kaynak ayrıldığını vurguladı ve gençlerimize sanat, üretim ve etkinlikler için ayrılan bütçe dahilinde devlet desteği verileceğini anlattı.

Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından yürütülecek olan Gençdes Programı başvuruları Geçen yıl 6 Şubat tarihinde başlayacak ve başvurular 1 ay devam etti. Gençdes başvurularının tamamlanacağı son tarih ise geçen yıl 6 marttı. Proje geliştiren gençlerimizin gencdes.kulturturizm.gov.tr adresinden başvuruları kabul edilecek. Sayın Bakanımızın bildirisine göre, proje geçen yıl 2 kez uygulandı.

Gençdes Projesi

Gençlerimize bu proje dahilinde 3 farklı alanda destek sağlanacak. Bunlar;

 • Etkinlik ve Projeler için verilen destek,
 • Sanatsal faaliyetler için destek,
 • Eser üretimi için verilen destekler olacak.

Etkinlik ve proje desteği edebiyat, müzik, sahne sanatları ve geleneksel sanatlar için 14 yaşı ile 29 yaşları arasında ki gençlerimize yönelik olarak verilecek olan proje karşılığında ödenen bir destektir. Bu desteğe projesi olan gerçek ve tüzel kişilikler başvuru yapabileceklerdir. Bu sanat dalları arasından konser, sempozyum, temsil, seminer, sahne performansı, sergi ve festival faaliyetleri de kabul edilmektedir. Proje sunan gençlerin bu projelerini bahsi geçen yılda gerçekleştirmeleri şarttır. Her aday sadece bir proje için GENÇDES BAŞVURUSU yapabilecektir.

gençdes

Gençdes

SANATSAL FAALİYETLER

Sanatsal faaliyet desteği 14 ve 29 yaş aralığında ki gençlerimize aşağıda yazılı olan 7 kategoride verilecektir. Bu destekten faydalanmak için yapılması gereken faaliyetler şunlardır;

 1. Tiyatro metin yazımı,
 2. Animasyon filmler,
 3. Senaryo yazım
 4. Belgesel film,
 5. Edebi eser yazım,
 6. Kısa film,
 7. Dergi hazırlama

Bu alanlarda proje hazırlayan gençlerimizin sanatsal faaliyet desteğinden faydalanabilmeleri için, hazırlamış oldukları projelerini Kültür ve Turizm Bakanlığına teslim etmeleri gerekmektedir. Her genç bu projeye sadece bir kategoride bir kez başvurabilir. 18 yaşından küçük olanlar velileri veya vasileri vasıtasıyla desteklerden faydalanabilirler.ÜRETİM

Bu programdan aşağıda belirtilen alan ve kategorilerde bir eser üreten gençlerimiz faydalanacaktır. Konulara gelince;

 • Türk tarihimizin ve önemli şahsiyetlerin yaşadıkları olaylar ile birlikte masal kahramanlarının tanıtımı için çeşitli eserler olayları ile ilgili masal kahramanlarının tanıtımı için belgesel film ve animasyon film hazırlanması,
 • Çocukların sorumluluk sahibi bireyler olarak yetişmelerine katkı sağlayabilecek bilgisayar oyunları veya animasyon filmler hazırlayan gençlerimize destek sağlanacaktır.

Bu alanlarda eser üreten gençlerimiz, projelerini yine Kültür ve Turizm Bakanlığına ulaştırarak başvuruda bulunmaları gerekmektedir.

Aşağıda gerçekleştirilecek GENÇDES Projesi hakkında videoyu izleyebilirsiniz.

8 milyon 300 bin lira destek sağlandı. Sanatın çeşitli dallarında gençlerce hayata geçirilecek projelerin gerçekleştirilmesi için başlatılan projedir. Başvurular 2 dönem halinde yapılacak. İlk başvurular 06 ŞUBAT Pazartesi günü başlayacak ve 06 MART Cuma günü sona erecek.yapılması planlanan 2. dönem başvuruları hakkında henüz herhangi bir açıklama yapılmadı.

T.C. Başbakanlık Twitter hesabından şu mesajlar gönderildi;

“Bu projeyle Türkiye’nin geleceğine damga vuracak büyük sanatçılar, büyük kültür adamları ve kadınları ortaya çıkacak.”

“Gençlerimizi yormadan enerjilerini ve heyecanlarını tüketmeden hayallerini gerçeğe dönüştürecek imkanları hazırlayacağız.”

“GENÇDES Projesi ile gençlerin sanata katılımı artacak, imkansızlıklar sebebiyle gerçekleştiremedikleri birçok düşünce hayata geçirilecek.”

“Bu yıl destek miktarını büyüterek 54 milyon tutarında bir kaynak ayırıyoruz. Bu yıl müzik alanındaki projeleri de destek kapsamına aldık.”

Gençdes başlatılan bu proje ile geçen yıl 91 gencimize 8 milyon 300 bin lira destek verildi. Gençlerimize destek sağlanmaya devam edecek.  GENÇDES projesi sanatın çeşitli dallarında gençler tarafından veya gençlere yönelik projelerin hayata geçirilmesini sağlayacak şekilde düzenlendi.

Bu kapsamda Devlet desteğine başvuruda bulunmak isteyen gençlerimiz projelerini en kısa sürede tamamlayarak gencdes.kulturturizm.gov.tr adresinden başvuru yapmaları gerekiyor.Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git