geri ödemesiz hibe hayvan kredisi esnaf kefalet kredisi tablet başvurusu maddi yardım faizsiz kredi geri ödemesiz destek
DOLAR
7,5340
EURO
8,9904
ALTIN
410,35
BIST
1.536
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul
Az Bulutlu
15°C
İstanbul
15°C
Az Bulutlu
Cumartesi Sağanak Yağışlı
13°C
Pazar Çok Bulutlu
9°C
Pazartesi Parçalı Bulutlu
9°C
Salı Parçalı Bulutlu
13°C

Genel Sağlık Sigortası Gerekli Evraklar ve Belgeler (GSS)

Genel Sağlık Sigortası Gerekli Evraklar ve Belgeler (GSS)
A+
A-

Herhangi bir işte sigortalı olarak çalışmayan, emekli olmayan, bakmakla yükümlü olduğu eşi ve çocuklarının ve hanede yaşayan kişilerin gelirlerinin toplam miktarları asgari ücretin üçte biri kadar olan kişiler gelir testi yaptırma zorunluluğu vardır.  Genel Sağlık sigortası kapsamında sağlık hizmeti alabilmek için gelir testi yaptırmayan kişilerin 12 ay boyunca devletten prim borçları  birikir. Genel sağlık Sigortası hakkında tüm merak edilen konuları araştırdık.

GSS Borç Yapılandırma Son Gün 30 Nisan

7256 sayılı yapılandırma kanunu kapsamında Genel Sağlık Sigortası(GSS) borçları yapılandırma kapsamına alınmıştı.

GSS Prim borçları Ağustos 2020 ve öncesine ait Genel Sağlık Sigortası (GSS) borçları otomatik olarak yapılandırılmıştır. GSS borçları için vatandaşların borçları otomatik olarak yapılandırıldığı için başvuru yapılmasına gerek bulunmamaktadır.

30 Nisan 2021 tarihine kadar ana para borcun tamamının ödenmesi halinde bu borca ilişkin gecikme cezası ve zammı silinecektir.

Ayrıca, gelir testi için aranan bir aylık süreyi kaçırmış ve bugüne kadar da hiç gelir testi yaptırmamış vatandaşlarımız borcunu ödeyemeyecek durumda ise 31 Mart 2021’e kadar gelir testi için başvuru yapması durumunda, geliri asgari ücretin üçte birinin altında çıkan vatandaşlarımızın borçları silinecek ve primleri devlet tarafından ödenecektir.

17.11.2020-30.04.2021 (dahil) tarihleri arasında ister peşin ister kendi
belirleyeceğiniz taksitler halinde, SGK anlaşmalı olduğu Bankaların Şubeleri, ATM’ler, İnternet Bankacılığı, PTT Bank Şubeleri ile ayrıca e-Devlet üzerinden Kredi kartı veya Bankamatik kartıyla ödeme imkânı getirilmiştir.
Söz konusu borçları ,30.04.2021 (dahil) tarihine kadar ödememeniz halinde gecikme cezası ve gecikme zammı tahakkuk ettirilecektir.

Vatandaşlarımız, otomatik olarak yapılandırılan GSS borçlarını e-devlet üzerinden veya bankalar aracılığıyla öğrenebilir ve takip edebilirler.

Genel Sağlık Sigortası Başvurusu Nasıl Yapılır?

Genel Sağlık Sigortası için  başvuru yapacak olan kişiler öncelikle sigortalı işinden ayrıldıktan sonra işsizlik maaşı alıyorsa sigorta durumu pasif hale geldikten sonra hemen bir ay içinde Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına başvuru yapmaları gereklidir. Gelir testi için Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına başvuru yaparak gerekli belgeleri dolduran kişiler en geç 1 ay içinde gelir testinden geçerek ödeyeceği prim miktarları aile bireylerinin toplam gelirlerinin kişi başına düşen payı kadar primi belirlendikten sonra ödemeleri SGK ya yapmaları gereklidir. Prim hesaplama işlemlerinde kurum hane içinde kaç kişi varsa bu kişilerin gelirlerinin toplamının kişi başına düşen miktarları kadar prim tutarı belirleyerek tarafınıza ne kadar prim ödenecekse prim tutarı belirlenerek bildirilecektir.. Genel Sağlık Sigortası başvurusunda Vakıf haricinde başvuru yapmak isteyenler e-Devlet üzerinden online başvuru yaparak istenen yönergeleri takip ederek kolay ve güvenilir bir şekilde GSS başvurularını yapabilirler.

genel-sağlık-sigortası

Gelir Testi Başvurusu için Gerekli Belgeler

Gelir testi yaptırmak isteyen kişiler aile bireylerinin gelirlerinin tespit edilmesi için Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına başvurmaları gerekmektedir. Genel Sağlık Sigortası Gerekli Evraklar ve Belgeler muhtarlıktan alınması gereken ikametgah belgesidir.

 • Genel Sağlık Sigortası kapsamında sağlık sigortasından ve hizmetinden yararlanmak isteyenler gelir testi yaptırmak için öncelikle muhtarlıktan alınan ikametgah belgesi ile birlikte Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına gitmelidir.
 •   Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı sizden  “Başvuru Kayıt Formu”nu doldurmanızı isteyecek olup, ilgili formu eksiksiz olarak doldurup, imzalaması gerekiyor.
 • Aile bireylerinin gelirlerinin ne olduğunu belirleyebilmek için gerekli olan bu formu doldurarak başvuru sahibinin sosyal güvenlik, yeşil kart ve eş ve çocuklarının gelirlerinin sorgulama belgeleri ile birlikte tüm bu belgeleri vakfa teslim ederek gelir testi başvurusunu bitirebilirsiniz.
 • Başvuruda bulunan kişilerin bu belgeleri SGK ya gönderilerek kurum tarafından incelemeye alınacak ve sigorta prim hesaplaması yapılarak geçerli olacak yeni prim tutarları üzerinden ödenecek olan asgari sigorta priminiz size bildirilecektir.
 • Başvuruda bulunan ve SGK tarafından değerlendirme sonrasında gelir testinden aile bireyleri gelirleri toplamı asgari ücretin üçte birinden az olan kişilerin primleri devlet tarafından ödenecektir.
 • Kişilerin cebinden para ödemeden sağlık hizmetlerinden yararlanması için gelir testini yaptırmalı ve payına düşen ödeyeceği primleri elden SGK ya ödemelidir.
 • Dediğimiz gibi en az 941 TL ve altında geliri olan kişilerin prim tutarları devlet tarafından karşılanacaktır.
 • Daha yüksekte prim ödemekle yükümlü olan kişiler sağlık hizmetlerinden yararlanmak için primleri elden ödeyerek tüm sigorta hizmetlerinden yararlanabilirler.
 • Genel Sağlık sigortası primleri asgari ücret baz alınarak değerlendirilir.

Aylık aile bireylerinin eline geçen gelirlerinin asgari ücretin üçte biri, asgari ücretin kendisi, iki katı veya iki katından fazla olması gibi durumlar göz önünde bulundurularak prim belirlemesi yapılmaktadır.

Ayrıca GSS ile merak ettiklerinizi buradan kolaylıkla öğrenebilirsiniz.

Aktif Sigortalı Olmayanlar GSS’den Nasıl Faydalanır?

Sgk kişiye gelir testi yaptırabileceğine dair tebligat gönderir. Kişi bağlı bulundğu Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına (SYDV) gelir testi başvurusunda bulunur. SYDV kişinin gelir- gider durumunu inceler.

Aile içi kişi başı geliri asgari ücretin 1/3 ‘ ünün altında ise;

 • Sonuç SGK’ya iletilir,
 • GSS’ liye  tebligat ile bildirilir.
 • GSS primleri devlet tarafından karşılanır.
 • Devlet/ Üniversite hastanelerinden ücretsiz sağlık hizmeti alabilir.

Aile içi kişi başı geliri asgari ücretin 1/3 ‘ ünün üstünde ise;

 • Sonuç SGK’ya iletilir,
 • GSS’ liye  tebligat ile bildirilir.
 • Kişi aylık 107,32TL ödeme yapar.
 • Kendisi ve bakmakla yükümlüleri devlet/ üniveriste hastanelerinden sağlık hizmeti alır.

Genel Sağlık Sigortası Primleri Ne Kadar?

2021 yılında Genel sağlık sigortası başvurusunda bulunmak için yapılması gereken gelir testinin SGK tarafından değerlendirilip sonuca kavuşturulmasıdır. Bu işlemin ardından prim ödemeleri, başvuru yapılan ayı takip eden aydan itibaren yapılmaya başlanarak bankamatikler ve bankalar aracılığıyla yapılmaktadır. GSS prim borcunu SGK’ ya yatırmadığınız takdirde biriken tutar ile birlikte prim mükellefi faiz yaptırımıyla karşı karşıya kalacaktır. Bu nedenle aylık olarak primlerin ödeme kanalları ile ödemesinin yapılması ve düzenli olarak primlerin borçlarının takip edilmesi sağlık hizmetlerinden  yararlanırken sıkıntı yaşamamanız için oldukça önemlidir.

2018 Yılı Genel Sağlık Sigortası Primleri Ne Kadar?
Genel Sağlık Sigortası Primleri Ne Kadar?

Sigortalı işinden ayrılan, ailesinde gelir getiren hiç kimse olmayan ve bakmakla yükümlü olduğu eşi ve çocuğunun geliri olmayan ve aile bireylerinin gelirlerinin toplamı asgari ücretin üçte birine denk gelen kişilerin mutlaka gelir testine girmeleri gereklidir. Gelir testine tabi olan ve prim ödemekle yükümlü olup ta prim ödemelerini herhangi bir sebeple ödemeyenler ciddi bir borç ile karşı karşıya kalabilir..

GSS Borç Sorgulama

e-devlet üzerinden Genel Sağlık Sigortası borç bilgisi sorgulaması yapılabilir. Bunun için geçerli e-devlet şifresi olanlar e-devlet kapısı üzerinden  TC kimlik numarası ve şifreler ile giriş yaparak ne kadar borç bilgisi bulunuyor anında görebilirler.

Devlet Destekli Alacak Sigortası hakkında bilgi alabilirsiniz.

Telegram'da Bizi Takip Edin! Abone Olmak İçin Tıklayın!

Yorumlar

Yorumunuzun Önemi

 1. Avatar murat ince dedi ki:

  ıssızım 4 kısıyı bakmakla yukumluyum evım kıra

 2. Avatar gul dedi ki:

  hastanede personel olara calısmak ıstıyorum

 3. Avatar ercan dedi ki:

  hastanede calışmak ıstıyrum 1yıldır ıssızım

 4. Avatar tuğrul dedi ki:

  devlet hastanesinde temizlik elamanı olarak çalışmak istiyorum

 5. Avatar Hastanede temizlik görevlisi dedi ki:

  Hastanede temizlik görevlisi