Devlet Destekli

Genel Sağlık Sigortası Prim Tutarları (Gelir Testi Gerekmiyor )

Genel Sağlık Sigortası Prim Tutarları (Gelir Testi Gerekmiyor )

Genel Sağlık Sigortası Primlerine İndirim Geliyor

Ülkemizde Genel Sağlık sigortalısı olmak için herhangi bir sigortalı işte çalışmayan, emekli olmayan ve bakmakla yükümlü olduğu eş ve çocuklarının gelirlerinin Asgari ücretin üçte biri kadar ve daha az olması halinde gelir testi yaptırarak prim ödeme şartını yerine getirmeleri gerekiyor. Prim miktarları ise gelir testine tabi kişinin hanesinde yaşayan kişi sayısının gelirlerinin toplamının asgari ücretin  üçte biri kadar ve daha düşük olması halinde primler ise devlet tarafından karşılanıyor. Bu durumdaki kişiler Kaymakamlığa giderek kendi adlarına gelir testi yaptırmadıkları için her ay prim borçları birikiyor.  2020 Yılı Genel Sağlık Sigortası Primleri tutarları ve diğer detaylar haberimizde.

Hükümet yeni düzenleme ile Genel sağlık sigortası primlerine indirim getirecek. Daha önce gelir testi yaptırmayanları ‘af’ niteliğinde yapılan yeni düzenleme ile GSS ile ilgili  olarak GSS prim ücretine indirim gelirken, sosyal güvencesi olmayıp bundan dolayı daha önce gelir testi yaptırmayanlara da ceza işlemi uygulanmayacak. Biriken borçları silinecek ve primlerde yeni bir indirime gidilecek.

genel-sağlık-sigortası

Gelir Testi Nedir?

Genel sigorta primi hesaplaması yapılırken dikkate alınan Gelir miktarı hesaplamasında kriter alınan gelir testi yapılırken, gelir testine tabi olan kişinin yaşadığı evdeki tüm yaşayanların gelirlerinin toplamlarına göre gelir testi yapılır. Hanedeki eşin geliri, çocuk geliri, evde yaşayan büyükanne veya büyükbabanın da gelirlerinin toplamları alınarak gelir testi hesaplaması yapılır. Hanede yaşayan kişilerin gelirlerinin toplamları kişinin gelir testinin hesaplamasında kullanılarak gelir belirlenir.

Yani gelir testi yaptıran kişinin yaşadığı hanedeki toplam kişi sayısının bölünmesiyle hanedeki kişi başına düşen gelir tespit edilerek hesaplama yapılır. Gelir testi yaptıranların GSS prim hesaplama tablosunda ki gibi aile içindeki kişi başına düşen gelir miktarı TL olarak 981 ve altında olanların primleri devlet tarafından karşılanır. Asgari ücret dikkate alınarak hesaplanan Genel Sağlık Sigortası primler hanedeki kişi başına düşen gelir miktarı ve aylık prim tutarına göre değişkenlik gösterip geçerli olan Aylık prim  tutarları aşağıdaki  tablodan izlenebilir.

 • 981 TL ve altında geliri olanlar 60 c-1 gelir seviyesine sahip kişilerin GSS prim borçları devlet tarafından ödenir.
 • 981 TL ve 2.943 TL geliri olanlar 60 g-1 gelir seviyesine sahip kişilerin 89 TL GSS primlerini ödeyerek sağlık hizmetlerinden yararlanabilirler.
 • 2.943 TL ve 5.886 TL geliri olanlar 60 g-2 gelir seviyesi sahip kişiler 267 TL GSS primlerini ödeyerek sağlık hizmetlerinden yararlanabilirler.
 • 5.886 TL ve üzerinde 60 g-3 gelir seviyesine sahip kişiler 534 TL GSS primlerini ödeyerek sağlık hizmetlerinden yararlanabilirler.

GSS Prim Tutarları 2020 yılında Ne Kadar?

Gelir testi yaptırmayanlar için af niteliğinde yapılan yeni düzenleme sonrasında sağlık hizmetlerinden paralı olarak yararlanan ve cebinden prim ödeyenlerin prim tutarları 60 TL tutarına kadar düşecek. Yani tabloda göründüğü üzere en az olan prim miktarı 89 TL’ nin de altına düşecek olan ve 60 TL olacak yeni prim tutarları ile birlikte GSS primlerin düşürülmesi ile sistemden kaynaklanan karmaşa ortadan kaldırılacak ve gelir testi yaptırma zorunluluğu da ortadan kaldırılacak ve konu netleştirilip sisteme teklik getirilecek.

Genel Sağlık Sigortası Primlerinde sabit prim ödeme söz konusu olacak. Herkes için geçerli olacak olan sabit prim tutarı yapılacak indirimler ile yeniden hesaplanacak ve sabitlenecek. Gelir testi yaptırma zorunluluğun ortadan kaldırılması söz konusu olduğunda, gelir testi olmaksızın herhangi bir işte sigortalı olarak çalışmayan, geliri olmayan, emekli olmayan ve  eş ve çocukların gelirleri olmayan kişilerin prim tutarları asgari ücretin brüt tutarının %3′  kadar belirlenip sabitlenecek.

Tasarı ile gündeme gelen yeni düzenlemede yenilik yapılmadan olduğu gibi yürürlüğe girmesi durumunda gelir testi yaptırmayan kişilerin bir yıl yani 12 ay içinde bu testi yaptırmaları halinde yeni prim tutarları belirlenecek. Gelir testi yaptırmayan kişilerin gelir testine girmemesi halinde primleri borç olarak biriktiği için  Asgari ücretin 3 te 1 ‘i  kadar geliri olan ve düşük gelirli vatandaşların biriken primlerinin borçları da silinebilecek. Yeni tasarı ile Gelir testi yaptırmayan kişilerin biriken prim borçları için bir aftan değil, borç sildirme imkanı getirilirken öte yandan, bu durumdaki kişilerin borçlarının gecikme zamları ve cezaları da silinecek.

sağlık

Borç affı şeklinde bir durum söz konusu değildir.

SGK Gelir Testi Başvurusu Nereye Yapılır?

Bundan sonra genel sağlık sigortasından yararlanmak isteyen vatandaşlar 60 lira ödeyecekler. Üstelik gelir testi yaptırmaları da gerekmiyor. Eğer kişinin aylık 60 lira ödeyecek durumu yok ise, bu kez gelir testi yaptırması gerekiyor. Bunun dışında hiçbir işlem yapmadan aylık 60 lira genel sağlık sigortası primini ödeyen vatandaşlar, Ücretsiz Sağlık Hizmetlerinden yararlanabilecekler. Mavi kartlılar ve Türk vatandaşlığından çıkmış olanlar için ise bu tutar 584,49 TL olmaktadır.

Etiketler:

Yorumlar
 1. Özgür dedi ki:

  Haberin tarihini ayını da yazsanız da yeni mi eski mi anlasak

 2. Fatih dedi ki:

  Benim 3 katlı müstakil bir evim var 2 sinden 1000 tl gelirim var başkada gelirim yok araç motor oda yok gss primi ödermiyim.. Birde SSK dan 6300 prim günüm var 1998 ilk çalışma tarihim emekliliğimi evde beklemek istiyorum desem sağlıktan yararlana bilirmiyim acaba.. Saygılarımla

 3. sikorta dedi ki:

  selam ben almanyada yasiyorum türkiyede özel sikorta yaptirmak istiyorum yas 62 nasil olacak ve tutari ne kadar söylermisiniz

 4. şahin akyol dedi ki:

  Genel Sağlık Sigortası ,Çalışma ve Sosyal Güvenlikle ilgili bir konu olduğundan bulunduğunuz ildeki Sosyal Güvenlik Merkezine Başvurmanız gerekli.

 5. Ali dedi ki:

  Daha önce53lira genel sağlık sigortası yaptırdım ilk aylık ödeme yaptım bir süre ödeme yapmadım yapmak istediğimde bankamatik ten yapamadım. Şimdi ne yapmam gerek