geri ödemesiz hibe hayvan kredisi esnaf kefalet kredisi tablet başvurusu maddi yardım faizsiz kredi geri ödemesiz destek
DOLAR
8,3204
EURO
10,1200
ALTIN
500,12
BIST
1.454
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul
Gök Gürültülü
24°C
İstanbul
24°C
Gök Gürültülü
Çarşamba Parçalı Bulutlu
26°C
Perşembe Parçalı Bulutlu
24°C
Cuma Gök Gürültülü
20°C
Cumartesi Gök Gürültülü
22°C

Gıda, Tarım ve Orman Alanında Düzenlemeler Meclis’te Kabul Edildi!

Gıda, Tarım ve Orman Alanında Düzenlemeler Meclis’te Kabul Edildi!
A+
A-

Gıda, Orman ve Tarım Alanında Düzenlemeler Yapıldı! Bu düzenlemeler hakkında Kanun Teklifi’nin kabul edilen maddelerine göre değişiklikler yapıldı. Bu değişikler tarım alanında, alkol satışları ve cezaları, özel orman alanlarının ağaçlandırılması, modern sulamaya destek, tağşiş ve taklit yapılan gıda ve yemler hakkında, şeker piyasası mal ve hizmet üretenler hakkında yapılan değişikler Meclis‘te kabul edildi.

Alkollü İçki Satışı Hakkında Kararlar

Alkollü içki satışını saat 22:00 ve 06:00 arasında alkol satışı yasağına uymayanlara 65 bin TL.’ den 320 bin TL.’ ye kadar idari para cezaları uygulanacaktır. Alkollü içkilerin otomatik satış makineleri ile satan, oyun makineleri veya farklı yöntemler ile oyun ve bahse konu edenler ile basın, yayın yolu ile tüketicilerine satan posta yolu ile satışını yapanlara ise 20 bin TL.’ den 100 bin TL. ‘ye kadar idari para cezaları verileceği belirlendi.

Alkollü içkileri 18 yaşını doldurmamış bireylere satan ve sunanlar ile ilgili verilen saatlerde perakende olarak satanların, bu fiilin işlenmesinden sonraki 5 yıl içinde üçüncü defa söz konusu yasağı ihlal etmeleri halinde, Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından tüm perakende alkollü içki ve açık alkollü içki satışı belgeleri iptal edilecek ve bu kişilere 2 yıl süre ile söz konusu belgenin yenisi verilmeyecektir.

Özel Ormanlar İçin Ağaçlandırma Teşviki

Sulama kooperatifleri ile ilgili iş ve işlemler de Tarım ve Orman Bakanlığı yetkili olacaktır. Düzenleme ile ”özel orman” sayılı sahipli araziler de ekim ve dikim yolu ile ağaçlandırmanın teşvik edilmesi hedeflenerek Orman Kanunu’nda değişiklikler yapılıyor. Bu değişikliklere göre ”orman sınırları dışında olup yüz ölçümü üç hektarı aşmayan sahipli arazilerde tabii olarak yetişen her nevi ağaç ve ağaççıklarla örtülü yerler” ile ”orman sınırları dışında olan, alan büyüklüğüne bakılmaksızın sahipli arazilerde, ekim ve dikim yoluyla yetiştirilen her nevi ağaç ve ağaççıklarla örtülü yerlerin” orman sayılmaması öngörülmektedir. Teklif ile devlet ormanlarındaki bozuk orman alanlarında orman bitkisi fidanlıkları kurulmasına, mantar ve tıbbi aromatik bitki yetiştiriciliğine, orman alanlarından üretilen odun dışı ürünlerin mamul veya yarı mamul olarak işlenmesi amacı ile tesis kurulmasına, bedeli alınarak 29 yıla kadar izin verilecektir.

Saha tesliminden itibaren 2 yıl içinde tesislerin işletmeye alınmaması halinde izinleri iptal edilecek. Söz konusu faaliyetleri izinsiz yapanlar veya tesis kuranlar ise 6 aydan 2 yıla kadara hapis ve 5 bin güne kadar adli para cezaları ile cezalandırılacaklar. Özel orman kapsamındaki yerlerde bulunan ağaçlar izinsiz kesilmeyecek ve izinsiz kesilen ağaçların dikili kabuklu gövde hacminin 5 metreküpü kadar olması halinde 500 TL., bu miktarı aşan her bir metreküpü için ilave 100 TL. idari para cezası verilecektir. Orman Kanunu’na Savunma Sanayi Başkanlığınca yapılacak savunma amaçlı tesislerde bunların müştemilatlarına bedelsiz olarak izin verilmesi de belirtiliyor.

Modern Sulamaya Destek

Teklif ile, kırsal kalkınma destekleri arasına modern sulama sistemleri desteği de ekleniyor. Kayıt dışı ve vergi kaybını önlemek amacı ile makaron ve yaprak sigara kağıdı Kaçakçılıkla Mücadele Kanunu’nun ilgili maddeleri kapsamına alınacaktır. Veteriner Hizmetleri, Bitki sağlığı, Gıda ve Yem Kanunu‘na ”yanıltıcı yayın” tanımı ekleniyor. Bu tanıma göre her türlü yazılı, işitsel, görsel ve dijital iletişim araçları üzerinden yapılan ticari reklam kapsamına girmeyen, gıda güvenliği ve güvenilirliği hususunda tüketicide endişe, korku ve güvensizlik yaratan tüketicinin tüketim alışkanlıklarını olumsuz etkileyen gerçeğe aykırı yayınlar, yanıltıcı yayın kabul edilecektir.

Tütün Mamulleri İçin Yapılan Değişiklikler

Teklife göre, tütün mamulü üreticilerinin bir takvim yılı içinde yurt içi piyasaya arz amacı ile ürettikleri ve ithal ettikleri sigara, nargilelik tütün mamulü, sarmalık kıyılmış tütün mamulü, pipoluk tütün mamulü kategorilerinde kullandıkları toplam tütünün, kategori bazında en az %30’unun Türkiye’ de üretilen tütün olması zorunlu olacaktır. Cumhurbaşkanı, bu oranı %45′ e kadar artırmaya ve %15′ e kadar indirmeye yetkili olacak.

Gıda, Tarım ve Orman Alanında Düzenlemeler Meclis'te Kabul Edildi.
Sigara ve Tütün Değişikleri

Bakanlıktan belge almamış kişilerden makaron ve yaprak sigara kağıdı alanlara veya bu kişilere yaprak sigara kağıdı satanlara, belgesinde belirtilen iş yeri dışında satış yapan toptan veya perakende yaprak sigara kağıdı satıcılarına, bakanlıktan satış belgesi almadan satışını yapanlara para cezaları uygulanacaktır. Televizyon, internet, faks telefon gibi elektronik ticari araçları ya da posta ile sipariş yöntemi kullanarak etil alkol, makaron, metanol, sarmalık kıyılmış tütün ve yaprak sigara kağıdı satanlara para cezaları uygulanacaktır.

Yerli tütün kullanımının zorunluluğuna aykırı hareket edenlere, kullanımı zorunlu olan miktarı ile fiili kullanım miktarı arasında olan farkın kullanımı zorunlu olan miktara oranının %10 ve altında olması halinde, kullanmadığı her bir kilogram karşılığında 8 TL., %30 ve altında olması halinde ise kullanmadığı her kg için 10 TL. %30 üzerinde ise her bir kilogram için 12 TL. para cezası uygulanacaktır.

Gıda, Tarım ve Orman Alanında Düzenlemeler Meclis'te Kabul Edildi.
Şeker Piyasasında Değişikler Yapıldı.

Tarım ve Orman Bakanlığından izin almadan makaron, yaprak sigara kağıdı ve sigara filtresi fabrikası veya imalathanesi kuran işletmeler, 1 yıldan 3 yıla kadar hapis cezası ve 5 bin günden 10 bin güne kadar adli para cezalarına çarptırılacak. Kanun’ da geçen amacı dışında ve teknik düzenlemeye uygun olmayan etili alkol bulunduranlara, satışa sunanlara ve satanlara 20 bin TL.’den 100 bin TL.’ ye kadar idari para cezası verilecektir.

Yüzde %30 yerli tütün kullanım zorunluluğu 2022′ den başlayarak kademeli olarak uygulanacaktır. Buna göre söz konusu oran 2022′ de %17, 2023 yılında ise %21 ve 2024 yılında ise %25 olarak uygulanacaktır.

Şeker Piyasasında Mal ve Hizmet Üretenlere İnceleme

Gıda, Orman ve Tarım Alanında Düzenlemeler Yapıldı. Düzenlemeler ile Tarım ve Orman Bakanlığınca şeker piyasasındaki mal veya hizmet üreten, pazarlayan, satan gerçek veya tüzel kişilere yönelik inceleme, araştırma yetkisi verilecektir. Bakanlık, araştırma inceleme ve denetim görevi kapsamında her türlü defter, evrak ve belgeleri inceleyebilecek ve suretlerini alabilecek yazılı veya sözlü açıklama isteyebilecek; Şeker Kanunu kapsamına giren her türlü mala ilişkin mahallinde inceleme yapabilecek ve tüm teknolojik imkanlardan yararlanabilecek. Bakanlığım inceleme, araştırma ve denetim görevi sırasında istenen bilgilerin eksik, yanlış veya yanıltıcı olarak verildiğinin belirlenmesi halinde veya hiç bir bilgi verilmemesi durumunda yerinde inceleme ve denetim imkanının sağlanmaması hallerinde şirketlere, cari pazarlama yılı içim tahsis edilen A kotası miktarının cari pazarlama yılı başındaki A kotası satışının fiyatı ülke ortalaması üzerinden hesaplanacak tutarın %3′ üne kadar idari para cezası uygulanacaktır.

Bakanlık, idari para cezasını verirken, kusurun ağırlığı, ceza uygulanan gerçek ve tüzel kişilerin sektördeki hakim durumu ve muhtemel zararın ağırlığını ele alacak. Makaron, sigara filtresi, yaprak sigara kağıdı, alkol üretim ve satışı Tarım ve Orman Bakanlığının denetiminde incelenecektir.

Tağşiş ve Taklit Gıda Güvenilirliği

Veteriner Hizmetleri, Bitki Sağlığı, Gıda ve Yem Kanunu’nda yapılan değişiklikle taklit ve tağşiş yapılmış ürünlerin işleme tabi tutulması ve piyasaya arz edilmesi yasaklanacak. Gıda güvenliği ve güvenilirliği hususunda yanıltıcı yayın da yapılmayacaktır. Kişilerin hayatını ve sağlığını tehlikeye sokan gıdalar, masrafları sorumlusuna ait olmak üzere piyasadan toplatılacak ve mülkiyeti kamuya geçirilerek imha edilecektir. Bu gıdalar üreten, ithal eden ve kendi adı, ticari unvanı altında piyasaya arz eden gıda işletmecilerine, 1 yıldan 5 yıla kadar hapis ve 1000 günden 5000 güne kadar adli para cezalarına çarptırılacaktır.

3 yıl içerisinde tekrarlanması durumunda ise gıdayı üreten, ithal eden ve kendi adı, ticari unvanı altında piyasaya sunan gıda işletmecisine 5 yıldan 10 yıla kadar gıda sektörü faaliyetlerinden men edilecektir. Tağşiş ve taklit eden gıda ve yemlere el konulacaktır. Ürünler, masrafları sorumlusuna ait olmak üzere piyasadan toplatılacaktır. Piyasaya arz amacı dışında değerlendirilmesi mümkün olmayan ürünler işletmeci tarafından Tarım ve Orman Bakanlığı gözetiminde imha edilecek veya ettirilecektir. Piyasaya arz amacı dışında değerlendirilmesi mümkün olan ürünlerin mülkiyeti kamuya geçirilmesine karar verilecektir.

Ticari unvanı altında piyasaya arz eden gıda veya yem işletmecisine 50 bin TL., izlenebilirliğini sağlamadan piyasaya arz eden perakende gıda veya yem işletmecesine 5 bin TL. aşağı olmamak ve 500 bin Türk lirasını geçmemek kaydıyla gayrisafi gelirlerinin %1 oranında idari para cezaları kesilecektir. Gıda güvenliği ve güvenilirliği hususunda yanıltıcı yayın yapan kişilere 20 bin TL.’den başlayarak 50 bin TL.’ ye kadar idari para cezası verilecektir. Fiilin iki yıl içinde tekrarlanması durumlarında üreten, ithal eden ve kendi adı ticari unvanı altında piyasaya arz eden gıda veya yem işletmecesinin 1 yıldan 3 yıla kadar hapis ve 1000 günden 3000 güne kadar adli para cezası verilerek, gıda ve yem işletmecisi 5 yıldan 1 yıla kadar bu sektörlerden men edilecektir.

Radyo ve Televizyon Hizmetleri Hakkında Değişiklik

Teklifle, Radyo ve Televizyonları Kuruluş ve Yayın Hizmetleri Hakkında Kanun’ un, yayın hizmetleri ilkelerine ilave yapılmaktadır. Bunlara göre, yayın hizmeti, ticari reklam kapsamına girmeyen, gıda güvenirliği ve güvenliği hususunda tüketicide korku, endişe ve güvensizlik yaratarak tüketicinin tüketim alışkanlıklarını olumsuz etkileyen ve gerçeğe aykırı nitelikte olmayacaktır. Bunlara ilişkinde düzenlemeler yapılmaktadır.

Adana’ ya Tarıma Dayalı İhtisas OSB

Gıda, Orman ve Tarım Alanında Düzenlemeler yapıldı. Düzenleme ile beraber Adana’nın Karataş ilçesinde su ürünleri yetiştiriciliği konulu Tarıma Dayalı İhtisas Organize Sanayi Bölgesi kurulacaktır. Teklifin 8. maddesi kabul edilmiştir.

Yapılacak olan diğer değişikler için bugün 14:00′ te tekrar komisyon toplanacaktır.

Telegram'da Bizi Takip Edin! Abone Olmak İçin Tıklayın!

Yorumlar

Yorumunuzun Önemi

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.