geri ödemesiz hibe hayvan kredisi esnaf kefalet kredisi tablet başvurusu maddi yardım faizsiz kredi geri ödemesiz destek
DOLAR
8,3444
EURO
10,1982
ALTIN
501,43
BIST
1.461
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul
Gök Gürültülü
24°C
İstanbul
24°C
Gök Gürültülü
Çarşamba Parçalı Bulutlu
26°C
Perşembe Parçalı Bulutlu
24°C
Cuma Gök Gürültülü
20°C
Cumartesi Gök Gürültülü
22°C

Google Türkiye’den Kobilere ve Esnafa Destek!

Google Türkiye’den Kobilere ve Esnafa Destek!
A+
A-

Google Türkiye’den gelen açıklamaya göre, esnaf ve KOBİ’lere 12 milyon dolarlık finansman desteği! Yatırımlar devam ediyor…

Esnaf ve KOBİ’lere 12 Milyon Dolarlık Destek

Google Yükselen Pazarlar Başkan Yardımcısı Meir Brand, KOBİ’lere ve esnafa 12 milyon dolarlık finansman desteği sunduğunu belirtti. Türkiye’de işletmelerin daha dayanıklı hale gelmesini hedeflediğini ve yatırımlarına devam edeceğini açıkladı.

TESK iş birliği, Ticaret Bakanlığı ve Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi desteği ile hayata geçirilen, KOBİ’lere pandemi sürecinde destekleyecek “Dijital Dönüşüm Fark Yaratan Esnaflar” programı tanıtıldı. Bakan Pekcan’ın katılımı ile çevrimiçi düzenlenen toplantıya açıklama yapan Brand, internetin pandemi döneminde hayati öneme sahip olduğunu açıklayarak insanların bu sayede sağlık ile ilgili gerçeklere ulaşıp, eğitim almalarına devam edeceğini bildirdi.

Brand’ın yaptığı açıklamaya göre; 

Tüm dünyada teknoloji kullanımı sayesinde 5 ay içerisinde 5 yıllık bir ilerleme kaydettik. Bu durum Türkiye’de aynı şekilde. Online perakendeciliğin payı tüm perakende  içerisinde %5’ten %10’a yükseldi. 1.5 milyon işletmenin yeni dijital beceriler kazanarak işlerini dijitale taşıyacağını öngörmekteyiz. 12 milyon dolarlık büyük fırsat paketi sunuyoruz. Online araçlar dijital beceriler ve ortaklıklar sayesinde ekonomik toparlanma hızlanacaktır. Hedefimiz Türkiye’de işletmelerin dayanıklı hale gelmesi. Bunun için onlara 360 derecelik bir program sunuyoruz. Uzun vadeli bir ortaklıkla dijitalleşmeyi mümkün kılacağız. Türkiye için yatırımlarımız devam edecek. Bu yıl zor bir yıl oldu. Gelecek yılı olumlu görüyorum. Tünelin sonundaki ışığı görmeye başladığımızı düşünmekteyim. Çevrim içi dünyaya ve Türkiye’nin salgın döneminde  çevrim içi platformlarda yaptıklarına bakarak kriz sonrasında güçlü çıkacağını söyleyebiliriz.

ifadelerinde bulundu.

Esnafın Teknoloji Kullanma Becerisine Katkı Sağlayacak

TESK Genel başkanı Palandöken, salgın süresinde esnaf ve sanatkarların yaşadığı zorlukları anlatarak işlerin durma noktasına geldiği bu dönemde dijitalleşmenin sıkça gündeme geldiğini belirtti. Pandemi sürecinde dijital sistemin kullanılmasının esnafa sağladığı katkılardan bahseden Palandöken, projenin kafe ve restoran işletmecisi esnafın dijital pazarlama eğitimi alacağını açıkladı.

Proje, kafe ve restoran sektöründeki esnafımızın ihtiyaçlarına yönelik içerikleri geliştirerek esnafımızın teknoloji kullanmasına ve becerisine katkı sağlayacak çevrim içi satış yapabilmesi için tüm bilgiler verilecek. Salgından en çok etkilenen 20 ilde yürütülecek olan projenin esnafımızın dijitalleşmesine faydalı olmasını diliyorum.

diyerek açıklama yaptı.

Covid-19 Destek Paketi

Google Türkiye Ülke Direktörü Mehmet Keteloğlu da Google olarak Türkiye’de 2006 yılından bu yana Türkiye’nin dijital dönüşümüne çok yönlü katkılar sağladıklarını söyledi. “Google tarafından desteklenen dijital ekonominin milli gelir içerisindeki payı %4’e ulaştı. nominal bazda ise 150 milyar TL’ye ulaşmıştır. Google tarafından desteklenen dijital ekonomi payının 2023 yılında milli gelirin %4,7’sine ulaşacağı öngörülmektedir. 14 yıldır bu ülkede faaliyet gösteren uluslararası bir firma olarak inancımız büyük.” yorumunu yaptı.

Pandemi de ve sonrasında dijital desteğe yardımcı olmayı amaçladıklarını belirten Keteloğlu;

Tarihin bu kritik döneminde esnafımıza ve kamu kurumlarına yönelik 4 ana bileşenden oluşan yaklaşık olarak 12 milyon dolar değerinde pandemi destek paketi oluşturduk. Dijital Dönüşümde Fark Yaratan Esnaflar Programı toplamda 4 bileşenden oluşmaktadır. Esnafımızın dijital dönüşümünü hızlandırmayı ve geliştirmeyi hedefleyen bu 4 bileşen, TESK aracılığı ile restoran ve kafelerin çalışanlarına yönelik yapacağımız bu bağış; KOBİ’lere sağlayacağımız özel kredi desteği; dijital eğitim ve araçlar sunacağınız Dijital Türkiye platformu ve son olarak kamu kurum ve kuruluşları ile KOBİ’lere sağladığımız reklam hibeleri olarak sıralanmaktadır.

Diye belirtti.   

TESK’e Yapılacak 500 Bin Dolarlık Bağışın Google Tarafından Oluşturulduğunu Dile Getirerek;

“Bu bağışın temel hedefi, pandemi sürecinde olumsuz etkilenen çalışan ve işyeri sahiplerinin dijital beceriler ile donatılarak salgın, afet gibi beklenmedik durumlara karşı daha güçlü ve dirençli hale gelmelerini sağlamak.” demiştir.

“KOBİ’lere Kredi Olanağını Türkiye’deki Bir Finansman Kurumu İle Hayata Geçireceğiz”

Keteloğlu;

KOBİ’lerimize destek amacıyla oluşturduğumuz kredi olanağı 2021 yılında Sayın Bakanımızın da destekleri ile Türkiye’deki bir finansman kurumu ortaklığında hayata geçireceğiz ve küçük işletmelerin dijital yetenekler kazanmasını, işini dijitale dönüştürmek isteyen işletmelerin ihtiyacı olan online araçları tek bir yerde bulabilecekleri “Google Dijital Türkiye Platformu” nu hayata geçirdik. 1,5 milyon işletme ve bireye ulaşmayı hedefliyoruz. Bu platform ile işletmeler yeni müşterilere ulaşmalarında yardımcı olacak ve ücretsiz online eğitim ve araçlara tek noktadan erişilebilecektir. Ayrıca, bu platformda yer alan Grow My Store işletmelere ürünlerini daha geniş tüketici kitlesi ile buluşturmak, dijital pazarlama kampanyalarını daha etkin yürütmek gibi konularda ihtiyaç duyulan rehberliği ücretsiz sunacaklarını belirtti.

KOBİ’lerin Rekabetçi ve Güçlü Olmaları Hedeflenmekte!

Bu bilgilere göre, Google, Dijital Dönüşümle Fark Yaratan Esnaflar programı kapsamında, finansman, hibe, reklam kredisi ve Google Türkiye Dijital Platformu ile KOBİ’leri ve esnafı pandemi koşullarına dayanaklı duruma getirme, rekabetçi, güçlü işletmeler olmalarına yardımcı olmayı hedeflemektedir.

Google Türkiye, Esnaf ve KOBİ’lere farklı araçlar ile finansman desteği sunacak program kapsamında, kafe ve restoranların dijital dönüşümü için TESK’e 500 bin dolarlık Google.ORG hibesi verilecek.

Salgın ile ilgili, toplum sağlığı açısından önemli olan bilgilerin yayılması ve işletmelerin desteklenmesi için, kamu kuruluşlarına, orta ve küçük işletmelere 8,5 milyon dolar reklam hibesi sağlanmıştır.

Ekim ayı itibariyle hayata geçirilen Google Dijital Platformu işletmelerin yeni pazar ve müşterilere ulaşmalarına yardımcı olacak online araç ve eğitimlere etkin ve hızlı biçimde tek bir noktada ulaşmalarını sağlıyor. İçerisinde Grow My Store, IdeaSoft, Google Benim İşletmem ve Dijital Atölye işbirliği gibi farklı araç, eğitim ve ürünleri barındıran platform  1,5 milyon işletme ve bireye ulaşarak dijital yetenekler kazandırmayı hedeflemektedir.

Telegram'da Bizi Takip Edin! Abone Olmak İçin Tıklayın!

Yorumlar

Yorumunuzun Önemi

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.