SGK Görev Yeri Belgesi Örneği 2023 (BOŞ ÖRNEK)

Milli Eğitim Bakanlığı veya belediyeler tarafından talep edilen çalışma belgesi, genellikle kamu çalışanları ve öğretmenlerden talep edilmektedir. Bu grupta görev yapanlar için görev yeri belgesi nedir, nereden alınır, e-imzalı belge nasıl alınır, ıslak imza ile imzalattırmak gerekli midir, belge hangi tarihe kadar geçerlidir? Bu sayfadan öğrenebilirsin.

SGK Görev Yeri Belgesi Örneği 2023 (BOŞ ÖRNEK)

Kamu kurumlarında ve özel sektörde görev yapan öğretmenlerden veya kamu personelinden atama, eş durumuna göre yer değiştirme ve isteğe bağlı yer değiştirme nedeniyle görev yeri belgesi istenir. Genel olarak kamu çalışanları ve öğretmenler çalıştıkları kurumlardan bu ilgili belgeyi talep etmektedirler.

SGK PTT belgesi nedir, özel sektör belgesi nedir ve nereden alınır, geçerlilik süresi nedir? makalemizde yer almaktadır. Görev yeri belgesi e-Devlet’ten alınabilir mi, elektronik imzalı MEBBİS Yerleşim Yeri Belgesi 2023 hangi bilgileri içerir? inceleyebilirsiniz.

Görev Yeri Belgesi Nedir?

Kişinin çalıştığı yer, özlük bilgileri, memurluk derecesi gibi bilgileri içeren belgedir. Bazı durumlarda resmi kurumlar tarafından talep edilen bu belge ile birlikte genellikle iş arama ve yer değiştirme durumlarında da talep edilmektedir.

Öğretmen ataması veya yer değiştirme gibi durumlarda Milli Eğitim Bakanlığı ve belediyeler tarafından talep edilebilir. Örneğin; Belediyelerin öğretmenlere sunduğu “Öğretmen Kartı” ile indirimli seyahat imkanı sağlar. Bu kart için öğretmenlerin bu belgeyi belediyelere teslim etmesi gerekecek.

Görev Yeri Belgesi Nereden Alınır?

Görev yeri belgesi MEBBİS’ten kolayca alınabilir. Çalışma hayatına dair her şeyi gösteren faaliyet belgesi firmalardan ve çeşitli kuruluşlardan alınmaktadır. Ayrıca meslek alanından yani Milli Eğitim Bakanlığından faaliyet belgesi imzalanır.

Milli Eğitim Bakanlığından talep edilen bu belgesi ise MEBBİS üzerinden indirilebilir.

MEBBİS üzerinden görev yeri belgesi indirmek için takip edilmesi gereken adımları şunlardır:

 • Mebbis sayfasına giriş yaparak, ilgili sekmeye personel bilgilerinizi girerek giriş yapmalısınız,
 • Sayfaya giriş yaptıktan sonra ”e-Personel Modülü” alanına tıklayınız. (Personel arama kısmına isminizi yazarak arama yapmalısınız.)
 • Karşınıza gelecek olan dosyada bulunan ”Personel İşlemi Sonuçları Ekranı” isimli bir sayfa açılacak.
 • İsminizin olduğu satırda bulunan klasörü seçerek kimlik bilgilerinizi listeleyin.
 • Kimlik bilgilerinizin bulunduğu sayfadan ”Görev Yeri Belgesi” sekmesine tıklayınız.

Son olarak Tamam butonuna tıkladıktan sonra kişisel bilgilerinizi girmelisiniz. Teslim tarihi, okul, derece, okul müdürü, görev yeri gibi tüm bilgileri eksiksiz ve doğru girdiğinizden emin olduktan sonra belgenizi kolayca indirebilir ve yazdırabilirsiniz.

Eş Durumu Görev Yeri Belgesi Nasıl Alınır?

Herkes tarafından bilindiği üzere öğretmenlerden birinin görev yeri ve kendisi değiştiğinde eş statüsünden diğer eş atanabilmektedir. Bu randevular bireysel serbest grup ödevi olarak değerlendirilir, hizmet puan üstünlüğüne göre tercih yapılır ve kabul edildiğinde randevu verilir.

Eş durumuna göre görev yeri belgesi şu şekilde alınır:

 • Sözleşmeli öğretmenlerde eş durumu ise yılda 1 kez yapılmaktadır.
 • Başvurularınızı tercih ettiğiniz İl Milli Eğitim Müdürlüğüne yapabilirsiniz.
 • Başvuru yapacağınız yılın 30 Eylül tarihinde sizin veya eşinizin 1 yılını doldurması gerekmektedir.
 • Eşlerin her ikisinin de 1 yılını doldurması sonucunda her iki taraf da başvurabilir ancak diğer eşin 1 yılını doldurmamış bir işe başvuramayacağı için başvurması gerekir.

Başvurularda size sorulan sorular arasında siz ve eşiniz başvuruyor musunuz, öğretmen açığı yoksa başka bir il mi tercih ediyorsunuz? Soruyu evet olarak işaretlediğinizde aile birliğini sağlamak amacıyla başka bir il veya ilçeye atanabilirsiniz. Ancak o bölümü evet olarak işaretlemezseniz aile birliğini sağlamak için aynı bölgeye atanmazsınız.

SGK Görev Yeri Belgesi Örneği Eş Durumu Özel Sektör

Eş durumu özel sektör için SGK görev yeri belgesi örneği aşağıdaki indir linkinden çıktısını alabilirsiniz.

Elektronik İmzalı Görev Yeri Belgesi 2023

Mebbis’ten görev yeri belgesini alabileceğiniz gibi okul idaresinden de alabilme imkanınız bulunmaktadır. Okul idaresini bilgilendirerek elektronik imzalı olarak almanız mümkündür. Okul müdür veya müdür yardımcısı DYS (Doküman Yönetim Sistemi) sistemi ile belgenizi elektronik imzalı mail atabilir. E-imzalı evraklar resmi belge olarak kabul gördüğü için tercih ettiğiniz kuruma belgeyi teslim edebilirsiniz.

e-Devlet Görev Yeri Belgesi

Görev yeri belgesi e-Devlet üzerinden alınamaz. e-Devlet sistemi vatandaşlara bir çok konuda yardımcı olabilmekte ancak ilgili belge sadece Okul Müdürünün ÖSYM aracılığıyla verilebilmektedir. Mebbis aracılığıyla kendiniz alabilirsiniz. e-Devlet üzerinden öğretmenlere görev yeri belgesi hizmeti verilmemektedir.

E-Devlet Üzerinden MEB Görev Yeri Belgesi Nasıl Alınır?

MEB Görev Belgesi’ni e-Devlet üzerinden almak için aşağıdaki adımları izleyin:

 • Öncelikle e-Devlet sayfasında ‘T.C. Kimlik No’ ve geçerli ‘e-Devlet şifreniz’ ile giriş yapın.
 • Ana sayfadan ‘Kurumlar‘ sekmesine tıklayın.
 • Açılan sayfadan ‘Milli Eğitim Bakanlığı‘ nı seçin.
 • Sayfanın Arama butonunda ‘Görev Yeri Belgesi Sorgulama’ tıklayın.
 • MEB personeli iseniz bilgileriniz açılacaktır. ‘Belge Oluştur‘u tıklayın.
 • Belgeniz hazır.
 • İster, indirip yazdırın. İsterseniz mail atabilirsiniz.

Görev Yeri Belgesi Geçerlilik Süresi Ne Kadardır?

Onaylı görev yeri belgenizin geçerlilik süresi 3 yıldır. Öncelikle talep etmiş olduğunuz belgenin bir onay süreci bulunmaktadır. Resmi kurumlarca onaylanmayan belge hiçbir kurumda geçerli değildir. Belgenin eksiksiz ve doğru bir şekilde doldurulması ve eski işveren tarafından imzalanıp onaylanması gerekmektedir. Genellikle belgenin okul müdürü tarafından imzalanması yeterlidir. Ancak bazı durumlarda İlçe Ulusal Müdürlükleri tarafından da imzalanması gerekmektedir. Süresi dolmuş belgeler ile işlem yapılamaz ve kabul edilemez.

Derece Kademe Hesaplama nasıl yapılır? öğrenebilirsiniz.

Özel Sektör Görev Yeri Belgesi Örneği

Özel Sektör Görev Yeri Belgesi Örneği Word

e-Devletten Görev Yeri Belgesi Alınır mı?

Görev yeri belgesi e-Devlet’ten alınır. Görev yeri belgesi almak isteyen kişiler E Devlet Kapısı uygulaması üzerinden bu belgeye ulaşarak bu belgeyi kolayca alabilirler. Bunun için e-Devlet Milli Eğitim Bakanlığı Pozisyon Belgesi Sorgulama sekmesi kullanılmalıdır.

e-Devletten Görev Belgesi Nasıl Çıkartılır?

e-Devlet sisteminden Görev Yeri Belgesi Sorgulama ekranından çıktı alınabilir.

Görev Yeri Belgesi Nasıl Onaylanır?

Mebbis üzerinden alınan belgenin çıktısı alındığında belirtilen süre içerisinde imzalanarak ilgili merciye teslim edilmesi gerekmektedir. Belgenin onaylanması için müdür veya müdür yardımcısının imzasını yeterli bulan kurumlar olduğu gibi, İlçe Milli Eğitim Müdürünün imzasını şart koşan kurumlar da olabilir.
Sizden belge talep eden kurum ve kuruluşlardan öncesinde bilgi alarak, zaman kaybı yaşamadan işlemlerinizi tamamlayabilirsiniz.

Görev Yeri Belgesi MEBBİS Nasıl Alınır?

Bilgilerinizi girdikten sonra personel aramak için e-Personel Modülü sekmesine tıklayınız. Ardından yazdır’a ve ardından açılan ekranda iş belgesine tıklayın. Daha sonra ilgili alanları doldurarak çıktısını alabilirsiniz.

Eş Görev Belgesi Nereden Alınır?

Muafiyetler kapsamında bulunan işyeri, fabrika, imalathane gibi yerlerde çalışan kişiler, e-devlet platformunda yer alan İçişleri Bakanlığı e-başvuru sistemi üzerinden eş için de “görev belgesi” alabilir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.