SGK Görev Yeri Belgesi Örneği 2022 (BOŞ ÖRNEK)

Milli Eğitim Bakanlığı veya belediyeler tarafından talep edilen görev yeri belgesi, genellikle kamu çalışanlarından ve öğretmenlerden istenmektedir. Bu grupta hizmet verenler için görev yeri belgesi nedir, nereden alınır, e-İmzalı olarak belge nasıl alınır, ıslak imzalı olarak imzalatmaya gerek var mıdır, belge hangi tarihe kadar geçerlidir? hemen öğrenebilirsiniz.

SGK Görev Yeri Belgesi Örneği 2022 (BOŞ ÖRNEK)

Kamu kurumlarında ve özel sektörde hizmet veren öğretmenlerden ya da kamu personellerinden atama, eş durumuna bağlı yer değiştirme, ve isteğe bağlı yer değişikliğinden kaynaklı görev yeri belgesi istenmektedir. Genellikle kamu çalışanları ve öğretmenler bu ilgili belgeyi çalıştıkları kurumlardan talep etmektedir. SGK görev yeri belgesi, görev yeri belgesi özel sektör nedir ve nereden alınır, geçerlilik süresi nedir? yazımızda yer almaktadır. Görev yeri belgesi e-Devlet’ten alınır mı, MEBBİS Göre Yeri Belgesi 2022 elektronik imzalı hangi bilgileri içerir? inceleyebilirsiniz.

Görev Yeri Belgesi Nedir?

Kişinin çalıştığı yeri, kadro bilgilerini ve memurluk derecesi gibi bilgilerini içeren bir belgedir. Resmi kurumların bazı durumlarda istediği bu belge ile genellikle arama ve çalışma yeri değişikliği durumlarında talep edilmektedir. Öğretmenlerin atama ya da yer değişikliği gibi durumlarda Milli Eğitim Bakanlığı tarafından istenebileceği gibi belediyeler tarafından da istenmektedir. Örneğin; belediyelerin öğretmenlere yönelik sunmuş olduğu ”Öğretmen Kartı” ile indirimli yolculuk yapmalarını sağlamaktadır. Bu kart için öğretmenlerin bu belgeyi belediyelere teslim etmesi gerekecektir.

Görev Yeri Belgesi Nereden Alınır?

Görev yeri belgesi MEBBİS üzerinden kolaylıkla alınabilir. Çalışma hayatı hakkında her şeyi gösteren faaliyet belgesi firmalardan ve çeşitli kuruluşlardan alınmaktadır. Ayrıca, faaliyet belgesi, mesleğin bağlı olduğu alandan yani MEB’den alınarak imzalanmaktadır. Milli Eğitim Bakanlığından talep edilen bu belgesi ise MEBBİS üzerinden indirilebilir.

MEBBİS üzerinden görev yeri belgesi indirmek için takip edilmesi gereken adımları şunlardır:

 • Mebbis sayfasına giriş yaparak, ilgili sekmeye personel bilgilerinizi girerek giriş yapmalısınız,
 • Sayfaya giriş yaptıktan sonra ”e-Personel Modülü” alanına tıklayınız. (Personel arama kısmına isminizi yazarak arama yapmalısınız.)
 • Karşınıza gelecek olan dosyada bulunan ”Personel İşlemi Sonuçları Ekranı” isimli bir sayfa açılacak.
 • İsminizin olduğu satırda bulunan klasörü seçerek kimlik bilgilerinizi listeleyin.
 • Kimlik bilgilerinizin bulunduğu sayfadan ”Görev Yeri Belgesi” sekmesine tıklayınız.

Son olarak tamam butonuna tıkladıktan sonra personel bilgilerinizi girmelisiniz. Tarih, okul, derece, okul müdürü, ibraz edilecek makam gibi tüm bilgileri eksiksiz ve doğru olarak girdiğinizden emin olduktan sonra belgenizi kolaylık ile indirerek çıktısını alabilirsiniz.

Eş Durumu Görev Yeri Belgesi Nasıl Alınır?

Herkes tarafından bilindiği gibi kendisi ve eşi öğretmen olan kişilerin herhangi birinin görev yeri değiştiği zaman diğer eşinde, eş durumundan atama talebi yapılabilir. Bu atamalar ise kişi özgür gurubu atama olarak değerlendirilerek hizmet puanı üstünlüğüne göre tercih yapılır ve kabul edildiğinde atamalar gerçekleştirilmektedir.

Eş durumuna göre görev yeri belgesi şu şekilde alınır:

 • Sözleşmeli öğretmenlerde eş durumu ise yılda 1 kez yapılmaktadır.
 • Başvurularınızı tercih ettiğiniz İl Milli Eğitim Müdürlüğüne yapabilirsiniz.
 • Başvuru yapacağınız yılın 30 Eylül tarihinde tam olarak sizin yada eşinizin 1 yılını doldurması şartı aranmaktadır.
 • Eşlerden her ikisinin de 1 yılını doldurması sonucunda iki tarafta başvuru yapabiliyorken bir yılını doldurmayan işe başvuru yapamadığı için diğer eşin başvuru yapması gerekmektedir.

Başvurularda size sorulan sorular arasında sizin ve eşinizin başvuru yaptığı ile öğretmen açığı yok ise başka bir il seçiyor musun? sorusunu evet olarak işaretlediğinizde başka bir il ya da ilçede aile birliği sağlanması açısında başka bir ile atanabilirsiniz. Ancak, o bölümü evet olarak işaretlemezseniz aile birliğinin sağlanması açısından aynı bölgeye atanmanız yapılmayacaktır.

SGK Görev Yeri Belgesi Örneği Eş Durumu Özel Sektör

Eş Durumu Özel Sektör için SGK Görev Yeri Belgesi Örneği aşağıda ki indir linkinden çıktısını alabilirsiniz.

Elektronik İmzalı Görev Yeri Belgesi 2022

Mebbis’ten görev yeri belgesini alabileceğiniz gibi okul idaresinden de alabilme imkanınız bulunmaktadır. Okul idaresini bilgilendirerek elektronik imzalı olarak almanız mümkündür. Okul müdür veya müdür yardımcısı DYS (Doküman Yönetim Sistemi) sistemi ile belgenizi elektronik imzalı mail atabilir. E-imzalı evraklar resmi belge olarak kabul gördüğü için tercih ettiğiniz kuruma belgeyi teslim edebilirsiniz.

e-Devlet Görev Yeri Belgesi

Görev yeri belgesi e-Devlet üzerinden alınmamaktadır. e-Devlet sistemi vatandaşlara birçok konuda yardımcı olabiliyor ancak, ilgili belge sadece, okul Müdürünün SDY üzerinden verebilir. Siz ise Mebbis üzerinden kendiniz alabilirsiniz. e-Devlet üzerinden öğretmenler için görev yeri belgesi hizmeti verilmemektedir.

E-Devlet Üzerinden MEB Görev Yeri Belgesi Nasıl Alınır?

E-Devlet Üzerinden MEB Görev Yeri Belgesi almak için aşağıdaki adımları uygulayın:

 • Öncelikle e-Devlet sayfasında ‘T.C. Kimlik No’ ve geçerli ‘e-Devlet şifreniz’ ile giriş yapın.
 • Ana sayfadan ‘Kurumlar‘ sekmesine tıklayın.
 • Açılan sayfadan ‘Milli Eğitim Bakanlığı‘ nı seçin.
 • Sayfanın Arama butonunda ‘Görev Yeri Belgesi Sorgulama’ tıklayın.
 • MEB personeli iseniz bilgileriniz açılacaktır. ‘Belge Oluştur‘ tıklayın.
 • Belgeniz hazır.
 • İster, indirip yazdırın. İsterseniz mail atabilirsiniz.

Görev Yeri Belgesi Geçerlilik Süresi Ne Kadardır?

Onaylanan görev yeri belgenizin geçerlilik süresi 3 yıldır. Öncelikle talep etmiş olduğunuz belgenin onay süreci vardır. Resmi kurumlar tarafından onaylanmayan bir belgenin hiç bir kurumda geçerliliği bulunmamaktadır. Belge eksiksiz ve doğru olarak doldurularak eski çalışılan kuruma imzalatarak onaylatılmalıdır. Genellikle belgenin okul müdürü tarafından imzalanması yeterli olur. Ancak, bazı durumlarda İlçe Milli Müdürlükleri tarafından imzalanması da istenmektedir. Süresi dolmuş belgeler ile işlem yapılamaz ve kabul edilemez.

Derece Kademe Hesaplama nasıl yapılır? öğrenebilirsiniz.

Özel Sektör Görev Yeri Belgesi Örneği

Özel Sektör Görev Yeri Belgesi Örneği Word

e-Devletten Görev Yeri Belgesi Alınır mı?

e-Devletten görev yeri belgesi alınır. Görev yeri belgesi almak isteyen kişiler E Devlet Kapısı uygulaması üzerinden bu belgeye erişerek kolaylıkla bu belgeyi alabilirler. Bunun için e-Devlet Milli Eğitim Bakanlığı Görev Yeri Belgesi Sorgulama sekmesi kullanılmalıdır.

e-Devletten Görev Belgesi Nasıl Çıkartılır?

e-Devlet sisteminden Görev Yeri Belgesi Sorgulama ekranından çıktı alınabilir.

Görev Yeri Belgesi Nasıl Onaylanır?

Mebbis yolu ile alınan belgenin çıktısı alındığında, verilen süre içerisinde imzalatılmalı ve ilgili makama teslim edilmelidir. Belgenin onaylatılmasında müdür ya da müdür yardımcısının imzasını yeterli bulan kurumlar olduğu gibi İlçe Milli Eğitim Müdürü’nün imzasını da isteyen kuruluşlar olabilir. Sizden belge talep eden kurum ve kuruluşlardan öncesinde bilgi alarak, zaman kaybı yaşamadan işlemlerinizi tamamlayabilirsiniz.

Görev Yeri Belgesi MEBBİS Nasıl Alınır?

Bilgilerinizi girdikten sonra personel aramak için e-Personel Modülü sekmesine tıklayınız. Ardından yazdır’a ve ardından açılan ekranda iş belgesine tıklayın. Daha sonra ilgili alanları doldurarak çıktısını alabilirsiniz.

Eş Görev Belgesi Nereden Alınır?

Muafiyetler kapsamında bulunan işyeri, fabrika, imalathane gibi yerlerde çalışan kişiler, e-devlet platformunda yer alan İçişleri Bakanlığı e-başvuru sistemi üzerinden eş için de “görev belgesi” alabilir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.