Devlet Destekli

Güvenlik Görevlisi Nasıl Olunur? 2020 Şartları

Güvenlik Görevlisi Nasıl Olunur? 2020 Şartları

Türkiye İş Kurumu tarafından yayınlanan güvenlik görevlisi alımları sona ermeye başladı. Birçok ilde alımı yapılacak olan güvenlik görevlisi için İŞKUR’da birden fazla ilan bulunmaktadır. İstanbul, Ankara, İzmir, Adana gibi birçok ilde gerçekleşen güvenlik görevlisi alımları, başvuru şartları, 2020 yılı maaşları hakkında detaylı bilgiye yazımızın devamında ulaşabilirsiniz.

Güvenlik Görevlisi Nedir?

Güvenlik görevlisi bulundukları, bağlı oldukları işyerlerinde can ve mal güvenliğini sağlayan güvenlik sertifika bulunarak belirli kanunlar çerçevesinde çalışan ve görev yapan kişilere denir. Güvenlik görevlileri kamu kuruluşlarını korumakla yükümlü olduğu gibi, vatandaşları, değerli varlıkları korumakla yükümlüdür. Güvenlik görevlilerinin faaliyet alanları gün geçtikçe yaygınlaşmaktadır. Silahlı ve silahsız olarak ikiye ayrılan güvenlik görevlileri neredeyse her birimde bulunmaktadır. Güvenlik sertifikası kapsamında iletişim, doğal afet, yangın, güvenlik sistemleri gibi eğitim almaktadır.

Geçtiğimiz yıllarında istatistik sonuçlar doğrultusunda 1,5 milyona yakın kişinin güvenlik sertifikası olduğu bilinmektedir. İş olanakları, çalışma faaliyetleri bakımından yaygınlaşan güvenlik görevlisi için güvenlik sertifika sayısının 2020 yılında artış yaşanacağı biliniyor.

Güvenlik görevlisi kimlik kartlarının başvuru sahiplerinden dağıtım için alınan 30 TL kart ücreti 2020 yılında 40 TL olarak güncellenmiştir.

Güvenlik Görevlisi Nasıl Olunur?

Güvenlik görevlisi olmak için ilk akla gelen güvenlik sertifikasına sahip olunması gerekmektedir. Güvenlik sertifikası eğitimi ve sertifika belgesini vermeye yetkili olan kurumlara müracaat edilmelidir. Eğitim ve yapılacak olan sınav başarılı olunduğu takdirde silahlı veya silahsız güvenlik sertifikası alınır. Silahlı ya da silahsız güvenlik sertifikasının eğitimi sonunda her sene Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından düzenlenen ÖGG sınavı gerçekleşmektedir. Sınav harcını yatırım başarılı bir şekilde sınavını tamamlayan adaylar güvenlik sertifikası almaya hak kazanırlar. 60 puan üzerinde alınması gereken bu sınav başarısız olunduğu takdirde sınav harç ücretini ödeyerek tekrar katılım sağlayabilirler. Güvenlik sınavları yılda toplam 6 kez yapılmaktadır. Güvenlik görevlisi bay ve bayan ayrımı yapmamaktadır. Erkek güvenlik görevlilerinin olduğu gibi birçok iş alanında faaliyet gösteren bayan güvenlik görevlisi de bulunmaktadır.

Silahlı ve silahsız olmak üzereye ikiye ayrılan güvenlik görevlisi için aranan şartlar ve istenen evraklar birbirinden farklılık göstermektedir. Silahlı güvenlik sertifikası; Silahlı güvenlik görevlisi için başvurulan silahlı güvenlik sertifika eğitim süresi 120 saattir. Toplam 18 iş günün olan bu eğitimde, 15 gün temel dersler verilmekte, 3 gün ise teorik eğitim olarak atış eğitimi verilmektedir. Silahlı güvenlik belgesi için 21 yaşından büyük olunması gerekmektedir. Silahsız güvenlik görevlisinin eğitim saati ise 100 gündür. Buda 15 gün etmektedir. Verilmiş olan bu eğitimlere katılım mecburi olup mazeretli ve mazeretsiz olmak üzere devamsızlık hakkı vardır. Silahsız güvenlik görevlisi olabilmek için 8 yıllık ilköğretim mezunu olmak ve 18 yaşından büyük olunması gerekiyor.

Güvenlik Görevlilerinin Eğitim Konuları

Güvenlik sertifikası almaya hak kazanmak için ÖGG sınavından geçerli puan almak gerekmektedir. Eğitimlerde; özel güvenlik tedbirleri, özel güvenlik hukuku, silah bilgisi/atışı, güvenlik sistemi cihazları, kalabalık yönetimi ve kişi koruma gibi dersler verilmektedir. Silahlı eğitimde 18 iş günü olan silahsız eğitimde 15 iş günü bu verilecek dersler işlenmektedir. Belirlenen eğitim süresi bitmesi halinde Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından sınav yapılmaktadır.

Güvenlik Görevlisi Şartları

 • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak,
 • Silahlı güvenlik ya da silahsız güvenlik belgesine sahip olmak,
 • Silahlı güvenlik için 21 yaşından büyük olmak,
 • Öğrenim durumu olarak en az lise mezunu olmak,
 • Mesleğin gerektirdiklerini yapmakta herhangi bir sağlık sorunu olmaması,
 • Erkek adaylar için askerliği yapılmış ya da tecil edilmiş olması,
 • Herhangi bir suçtan hüküm giymemiş olmak,
 • Vardiyalı çalışmaya müsait olmak,
 • Türkiye İş Kurumu aracığıyla başvuru yapılıyorsa İŞKUR’ a kayıtlı olmak

gerekmektedir.

Başvuruda İstenen Belgeler

 • Kimlik bilgilerin bulunduğu özgeçmiş
 • Nüfus cüzdanı fotokopisi
 • Vukuatlı nüfus kayıt örneği
 • Yerleşim yeri belgesi
 • Adli sicil kaydı
 • Sağlık raporu
 • Mezuniyet belgesi

Güvenlik Görevlisi Görev ve Sorumlulukları

– Koruma ve güvenliği sağlamış oldukları alanlara girmek isteyen kişileri duyarlı kapıdan geçirme, bu kişilerin üst aramasını gerçekleştirme, eşyalarını ise X-ray gibi çeşitli güvenlik sistemlerinden geçirme,
– Toplantı, konser, spor müsabakası, sahne gösterileri gibi etkinliklerde kimlik kontrolü yapma,
– Görev alanında haklarında yakalama emri veya mahkumiyet kararı olan kişileri yakalama,
– Yangın, deprem gibi çeşitli afet durumlarında görev alanında bulunan iş yeri ve konutlara girme,
– Terk edilmiş ve bulunmuş eşyayı emanet alma
– Türk Medeni Kanununun 981 inci maddesine, Borçlar Kanununun 52 nci maddesine, Türk Ceza Kanununun 24 ve 25 inci maddelerine göre zor kullanma,
– Gibi görev yetki ve sorumluluklara sahiptir.

Güvenlik Görevlisi Çalışma Alanları 2020

Güvenlik görevlisi olarak çalışmak için birçok alanda iş bulma olanı git gide artmaktadır. Güvenlik görevlisinin çalışma alanları şu şekildedir;

 1. Bankalar
 2. Eğitim Kurumları
 3. Hava limanları,
 4. Alışveriş merkezleri,
 5. Tren istasyonları
 6. Terminaller
 7. Hastaneler
 8. Toplantı salonları
 9. Miting alanları
 10. İşyerleri
 11. Özel yaşam alanları/siteler
 12. Kamu binaları gibi alanlarda faaliyetlerini sürdürmektedirler.

2020 Yılı ÖGG Sınav Tarihleri

2020 yılı için belirlenen sınav tarihleri şu şekildedir;

 • 9 Şubat 2020
 • 5 Nisan 2020
 • 6 Haziran 2020
 • 16 Ağustos 2020
 • 11 Ekim 2020
 • 13 Aralık 2020

İŞKUR Güvenlik Görevlisi Alımı

Güvenlik görevlisi alımları 2020 yılı ile İŞKUR aracılığıyla devam etmektedir. Her ilden ilanları bulunan güvenlik görevlisi alımlarına İŞKUR üzerinden ulaşabilirsiniz. İlanları görüntüleye bilmek için İŞKUR’a kayıtlı olmanız gereklidir. Profili aktif olmayan pasif kullanıcılar iş başvurusunda bulunamazlar. İŞKUR’dan yapıcağınız güvenlik görevlisi ilanları için T.C kimlik ve şifrenizle giriş yapacaksınız. Daha sonra bulunduğunuz ilde alım varsa ise güvenlik görevlisi ilanları ve şartları görebileceksiniz.

İş arayan girişini bilgilerinizle doldurduktan sonra İş Arama butonuna güvenlik görevlisi yazdığınızda güvenlik görevlisi açık ilanlarına ulaşabileceksiniz.

İŞKUR güvenlik görevlisi alımları için görüntülemek için tıklayınız.

Güvenlik Görevlisi 2020 Yılı Maaşları

2020 yılı için güvenlik görevlisi maaşları asgari ücretten başlayıp çalıştığı kuruma göre artış göstermektedir. Ortalama maaş asgari ücret civarındadır. İllere, çalışan kurumlara, medeni duruma ve hizmet süresine göre bu rakamlarda değişiklik olabilmektedir. Kamu veya özel sektörde çalışabilen silahsız güvenliklerin maaşı 2.324,70 TL iken silahlı güvenlik görevlilerinin maaşları 2.600 TL‘dir.

Yetkilerine Göre Güvenlik Görevlisi Maaşları 2020

Güvenlik görevlilerinin çalıştıkları pozisyonlara göre aldıkları aylık maaşları aşağıdaki gibidir:

 • Vardiya sorumlusu olan güvenlik görevlisine 3.000 TL ile 3.500 TL arasında maaş verilmektedir
 • Amir ve şef olarak çalışan güvenlik görevlisine 3.500 TL ile 4.500 TL aralığında,
 • Müdür olarak çalışanlara ise 4.500 TL ve 5.500 TL aralığında maaş verilmektedir.

2020 Güvenlik Görevlisi Kurs Ücretleri

Güvenlik görevlisi olmak için alınacak sertifika türü  silahlı ve silahsız olmak üzere ikiye ayrılmaktadır. Silahlı güvenlik görevlisi kurs ücretleri her ilde farklılık göstermekte ve ortalama fiyatlar 850 TL ile 1.250 TL arasında değişmektedir. Silahlı güvenlik kurslarında toplam eğitim süresi 120 gündür. Katılım mecburi olduğu gibi devamsızlık hakkı da mevcuttur. Silahsız güvenlik görevlisi kurs ücretleri için ortalama fiyat ise 600 TL ile 850 TL aralığındadır. Silahsız eğitimde toplam süre 100 saattir. Kurs yaklaşık 15 günde tamamlanır. Silahsız eğitimden silahlı eğitime geçmek isteyenler poligon eğitim alacaklar ve 3 gün daha kursa gideceklerdir.

Güvenlik Görevlisi Sağlık Raporu Ücreti

Silahlı güvenlik görevlisi için alınacak olan sağlık raporu tam teşekküllü devlet hastanesinden alınması gerekmektedir. Sağlık raporu için heyet raporu çıkartılmalıdır. Hastanelere ve illere göre değişiklik gösteren fiyatlar silahlı güvenlik sağlık raporu için 250 TL tutarındadır. Silahsız güvenlik için sağlık raporu fiyatları ortalama 40 TL ve 75 TL aralığındadır. Silahsız güvenlik sağlık raporunda kulak, burun, boğaz, göz, nöroloji ve psikiyatri bölümlerinden her doktor için imza alınmalıdır. Bu raporların geçerlilik süresi 1 yıldır.

ÖGG Sınav Ücreti

Silahlı güvenlik sınav ücreti 2020 yılı için 90 TL olarak belirlenmiştir. Ödeme yapıldıktan sonra dekontun bir nüshası 40 gün önceden kursa teslim edilmelidir. Silahsız güvenlik sınavı fiyatı ise 2020 yılında 65 TL olarak belirtilmiştir. Adaylar sınav ücretlerini Polis Akademisi Döner Sermaye İşletme Müdürlüğünün hesabına yatırmalıdır. Silahsız güvenlik sınav ücreti dekontunun bir tanesini 40 gün önceden kursa vermelidir.

Güvenlik Sertifikası Belge Ücreti

Silahlı güvenlik ve silahsız güvenlik belgesi ücretleri ortalama 15 TL ile 25 TL aralığındadır.

 • Silahlı güvenlik sertifikası 2020 yılı ücreti 2.150 TL ile 2.500 TL 
 • Silahsız güvenlik sertifikası 2020 yılı ücreti 1.650 TL ile 1.950 TL aralığında değişmektedir.

Güvenlik Görevlisi Kimlik Kartı Ücreti

Silahlı güvenlik ve silahsız güvenlik kimlik kartı ücreti 2020 yılı için 40 TL’ dir. Ücret ödemeleri Halkbank ATM’lerinden gerçekleşmektedir. Kimlik kartı harcının fiyatları ise her ilde farklılık göstermektedir. 2020 yılı için bu tutar 857 TL olarak belirlenmiştir. Bu harcı sınavda başarılı olan adaylar ödemektedir. Sınava girmeden kimlik harç işlemleri için ödeme yapılmamaktadır.

Atış Poligon Ücreti

Poligon ücreti silahlı güvenlik görevlisi olmak isteyen adaylar için geçerlidir. Poligon ücretleri her ilde ve kurslarda değişmektedir. Ortalama fiyat 2020 yılı için 90 TL’dir. Güvenlik eğitim kurslarında 15 metrelik mesafeden 25 mermi atışı olarak yapılmaktadır. Başarılı olabilmek için 25 atıştan 15 tanesini isabet ettirmesi gerekir.

2020 yılında silahlı ve silahsız güvenlik sertifikası almak isteyen adaylar;

 • Kurs ve sınav ücretleri
 • Kimlik kart ve kimlik harç bedeli
 • Sağlık raporu ücreti
 • Belge ücreti
 • Poligon ücreti gibi ücretler ödeyerek sertifika sahibi olacaktır.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.