Koruma ve Güvenlik Görevlisi Nasıl Olunur? Şartları Nelerdir?

Güvenlik görevlisi olmak isteyen adaylar, güvenlik görevlisi nasıl olunur 2021 şartları nelerdir, sertifikası nasıl alınır, nereye başvurulur, güvenlik ücreti ne kadardır, silahlı ve silahsız özel güvenlik nasıl olunur? sorularına yanıt ararken koruma olmak isteyenler adaylar ise devlette yakın koruma nasıl olunur, şartları nelerdir? merak etmektedir. Güvenlik görevlisi olmak için ne yapmam lazım? diye düşünüyorsanız özel güvenlik görevlisi olmaya dair tüm detaylar içeriğimizde yer almaktadır.

Koruma ve Güvenlik Görevlisi Nasıl Olunur? Şartları Nelerdir?

İstanbul, Ankara, İzmir, Adana, Diyarbakır gibi birçok ilde gerçekleşen ÖGG alımları ile birlikte, Güvenlik görevlisi olmak için nereye başvurulur, Bayan güvenlik görevlisi Nasıl Olunur, kadrolu özel güvenlik nasıl olunur, ÖGG erkek ve bayan alımları için belirlenen şartlar nelerdir, 2021 özel güvenlik maaşları ne kadardır, havalimanı ve banka güvenlik görevlisi nasıl olunur, ÖGG sınavlarına kimler girebilir? gibi konularda araştırma yapılmaktadır. Silahlı bayan güvenlik görevlisi olmak için gerekenler dahil olmak üzere güvenlik görevlisi sertifikası nasıl alınır? adım adım inceleyerek bilgi alabilirsiniz.

Güvenlik Görevlisi Nedir?

Güvenlik görevlisi bulundukları, bağlı oldukları işyerlerinde can ve mal güvenliğini sağlayan güvenlik sertifika bulunarak belirli kanunlar çerçevesinde çalışan ve görev yapan kişilere denir. Görevliler kamu kuruluşlarını korumakla yükümlü olduğu gibi, vatandaşları, değerli varlıkları korumakla da yükümlüdür. Faaliyet alanları gün geçtikçe yaygınlaşmaktadır. Silahlı ve silahsız olarak ikiye ayrılan görevliler neredeyse her birimde bulunmaktadır. Sertifika kapsamında iletişim, doğal afet, yangın ve emniyet sistemleri gibi konularda eğitim verilmektedir.

Geçtiğimiz yıllarında istatistik sonuçlar doğrultusunda 1,5 milyona yakın kişinin ÖGG sertifikası olduğu bilinmektedir. İş olanakları, çalışma faaliyetleri bakımından yaygınlaşan ÖGG sertifika başvuruları 2021 yılında da artmaktadır.

Güvenlik Görevlisi Nasıl Olunur?

Bankalarda veya havalimanlarında kadrosuz veya kadrolu özel güvenlik nasıl olunur? merak edilmektedir. Resmi ya da özel kurumlarda ÖGG olabilmek için öncelikle kurslarına katılıp güvenlik görevlisi sertifikasının alınması gerekmektedir. Ardından silahsız ve silahlı güvenlik nasıl olunur? sorusunu cevaplayalım.

Güvenlik görevlisi olabilmek için;

 • ÖGG sertifikası eğitimi için sertifika belgesini vermeye yetkili olan kurumlara müracaat edilmelidir.
 • Eğitim ve yapılacak olan sınav başarılı olunduğu takdirde silahlı veya silahsız güvenlik sertifikası alınır.
 • Silahlı ya da silahsız ÖGG sertifikasının eğitimi sonunda her sene Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından düzenlenen ÖGG sınavı gerçekleşmektedir.
 • Sınav harcını yatırıp, başarılı bir şekilde sınavını tamamlayan adaylar ÖGG sertifikası almaya hak kazanırlar.
 • 60 puan üzerinde alınması gereken bu sınav başarısız olunduğu takdirde sınav harç ücretini ödeyerek tekrar katılım sağlayabilirler.
 • Sınavlar yılda toplam 6 kez yapılmaktadır.
 • Amir olabilmek için üniversitelerin 2 yıllık ön lisans programından mezun olunması gerekmektedir.

Erkek güvenlik görevlilerinin olduğu gibi birçok iş alanında faaliyet gösteren bayan güvenlik görevlileri de bulunmaktadır. Yani ÖGG alımları bay bayan ayrımı yapılmaksızın gerçekleşmektedir. Başvuru şartlarını taşıyan bayan adaylar da ÖGG olarak görev yapabilirler.

Bayan Güvenlik Görevlisi Nasıl Olunur?

Bayan güvenlik görevlileri de tıpkı erkek adaylar gibi tüm şartları taşımaları durumunda silahlı veya silahsız ÖGG olabilirler. Görev bilinci olan, sağlık durumu elverişli, lise ya da ortaokul mezunu olan, sorumluluk sahibi kadınlar da ÖGG olarak meslek hayatlarına başvurabilirler. Ortaokul ve lise mezuniyet durumuna göre silahsız ve silahlı bayan güvenlik görevlisi olmak için gerekenleri sizler için araştırdık. Bayan güvenlik görevlisi olma şartları ve gereken koşulları şu şekilde sıralayabiliriz.

Silahsız bayan güvenlik görevlisi olmak için ortaokul mezunlarının taşıması gereken özellikler;

 • T.C. vatandaşı olmak.
 • En az ilköğretim mezunu olmak.
 • 18 yaşını doldurarak 19 yaşından gün almak.
 • Vücut ve akıl sağlığının tam olması.
 • Sicil belgesinin temiz olması.
 • Görevini yerine getirirken herhangi bir engeli bulunmamak.
 • Kamu haklarından mahrum durumda olmamak.
 • Herhangi bir suçtan dolayı 6 aydan fazla hapis cezası almamış olmaktır.

Eğer bayan güvenlik görevlisi adayı lise mezunu ise;

 • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak.
 • En az lise ve dengi okullardan mezunu olmak
 • Kamu haklarından mahrum olmamak.
 • 21 yaşını doldurarak 22 yaşından gün almak.
 • Herhangi bir suçtan kaynaklı 1 yıldan daha fazla hapis cezası almamış olmak.
 • Vücut ve akıl sağlığının yerinde olmak
 • Sicil geçmişinin sorunsuz olması.
 • Mesleğini yaparken hiçbir engel durumunun olmaması gerekmektedir.

Ayrıca bayan ÖGG’ler, 5188 sayılı Özel Güvenlik Hizmetleri Kanunu’na göre Sağlık Bakanlığı’nın yayınladığı genelge kapsamında devlet hastanesinden alınan “Silahsız özel güvenlik görevlisi olur.” beyanının bulunduğu sağlık raporu ile başvurularını gerçekleştirebilirler. Şunu da belirtmek isteriz ki tüm adaylar sağlık yönünden mesleği ifa etmek için uygun değil ise maalesef ÖGG olamayacaklardır.

Silahlı ve Silahsız Güvenlik Görevlisi Sertifikası Nasıl Alınır?

Silahlı ve silahsız güvenlik görevlisi sertifikası alabilmek için bazı şartların tamamlanması ve sertifika eğitim sürecinin başarılı şekilde bitirilmiş olması gerekmektedir. Silahlı ve silahsız olmak üzere ikiye ayrılan güvenlik görevlisi için aranan şartlar birbirinden farklılık göstermektedir. Koruma ve güvenlik görevlisi sertifikası nasıl alınır? bakalım.

Silahlı güvenlik sertifikası alabilmek için;

 • Başvurun adayın 21 yaşından büyük olması gerekmektedir.
 • 120 saatten oluşan silahlı güvenlik sertifikası programını başarılı şekilde bitirmek.
 • Toplamda 18 iş günü olan bu eğitimde, 15 gün boyunca temel dersler verilmektedir.
 • Diğer 3 günde ise teorik eğitim uygulaması yapılarak adaylara atış eğitimi gösterilmektedir.

Silahsız güvenlik görevlisi sertifikası alabilmek için;

 • Adayın 8 yıllık ilköğretim kademesinden mezun olması ve 18 yaşından büyük olması gerekmektedir.
 • Sertifika eğitim süresi olarak 100 saat belirlenmiştir.
 • 15 gün süren eğitim sürecinde katılım göstermek mecburidir.
 • Mazeretli veya mazeretsiz olmak üzere devamsızlık hakkınızı kullanabilirsiniz.

Kursu başarılı şekilde tamamlayan adaylara, her sene Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından ÖGG sınavı uygulanmaktadır. Bu sınavı başarılı şekilde tamamlayan adaylara özel güvenlik görevlisi sertifikası ve kimlik kartı verilmektedir. Bu belge ve kimlik ücretli olarak teslim edilmektedir. Siz de özel güvenlik sertifikası almak için silahsız ve silahlı olmak üzere eğitim veren kurumları ziyaret ederek detaylı bilgi alabilir ve eğitim programına başvuruda bulunabilirsiniz.

Güvenlik Sertifikası Kaç TL? 2021

Özel güvenlik sertifikası kaç para veya silahlı güvenlik kaç para? tüm ÖGG adayları tarafından merak edilmektedir. Silahlı güvenlik ve silahsız güvenlik belgesi ücretleri ortalama olarak;

 • Silahlı güvenlik sertifikası ücreti 2.150 TL ile 2.500 TL 
 • Silahsız güvenlik sertifikası ücreti 1.650 TL ile 1.950 TL aralığında değişmektedir.

Bu tutarların değişmesi ile birlikte içeriğimiz de güncellenecektir. Takip edebilirsiniz.

Geleceğin mesleklerinden olan Siber Güvenlik Uzmanı Nasıl Olunur? merak ediyor musunuz? Özel güvenlik görevlisi başvurunuzun yanı sıra bir de siber güvenlik uzmanı başvuru şartlarını, maaşlarını inceleyerek aktif olan iş ilanlarına hemen başvurabilirsiniz.

Güvenlik Görevlisi Kimlik Kartı Ücreti Ne Kadar?

Silahlı ve silahsız güvenlik kimlik kartı ücreti 2021 yılı için 45 TL olarak belirlenmiştir. Ücret ödemeleri ise Halkbank ATM’leri aracılığı ile gerçekleşmektedir. Kimlik kartı harcının fiyatları ise her ilde farklılık göstermektedir. Bu yılı için belirlenen 857 TL harç bedelinin 2021 yılında güncellenmesi beklenmektedir. Bu harcı sınavda başarılı olan adaylar ödemektedir. Sınava girmeden kimlik harç işlemleri için ödeme yapılmamaktadır.

Güvenlik Sınavları Nasıl Oluyor?

Güvenlik sertifikası almaya hak kazanmak için ÖGG sınavından geçerli puan almak gerekmektedir. Eğitimlerde; özel güvenlik tedbirleri, özel güvenlik hukuku, silah bilgisi/atışı, güvenlik sistemi cihazları, kalabalık yönetimi ve kişi koruma gibi dersler verilmektedir. Silahlı eğitimde 18 iş günü olan silahsız eğitimde 15 iş günü bu verilecek dersler işlenmektedir. Belirlenen eğitim süresi bitmesi halinde Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından sınav yapılmaktadır.

Güvenlik Sınavına Kimler Girebilir?

Silahlı ver silahsız güvenlik görevlisi olmak isteyen erkek ve kadın adaylar; güvenlik sınavı için silahlı olarak başvuru yapacak ise 21 yaşını doldurmuş ve en az lise mezunu olması, silahsız müracaat yapacak ise de ortaokul mezunu olup 18 yaşını doldurmuş olması gerekmektedir. Erkeklerde ve kadınlarda aranan sınav başvuru şartlarında herhangi bir farklılık bulunmamaktadır.

Güvenlik Görevlisi Nasıl Olunur?

2021 ÖGG Sınav Ücretleri Ne Kadar?

ÖGG silahlı güvenlik sınav ücreti 100 TL, silahsız güvenlik sınav ücreti ise 70 TL olarak belirlenmiştir. Sınav harç ödemesinin yapılmasının ardından dekontun bir nüshası 40 gün önceden kursa teslim edilmelidir. Adaylar sınav ücretlerini Polis Akademisi Döner Sermaye İşletme Müdürlüğü’nün hesabına yatırılmalıdır.

Özel Güvenlik Görevlisi Sınav Tarihleri Ne Zaman?

2021 yılı için belirlenen son sınav tarihi Özel Güvenlik Denetleme Başkanlığı tarafından yapılan açıklamaya göre ileri bir tarihe ertelenmiştir. ÖGG 2021 Sınav takvimini incelemek için tıklayınız!

Özel Güvenlik Görevlisi Olma Şartları Nelerdir? 2021

Birçok erkek ve bayan aday tarafından güvenlik görevlisi nasıl olunur, aranan şartlar nelerdir? merak edilmektedir. Özel ve kamu kurumlarında güvenlik görevlisi (security) olmak isteyenlerin bazı şartların taşımaları gerekmektedir. Bu şartlar ise şu şekildedir;

 • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak.
 • Silahlı veya silahsız ÖGG belgesine sahip olmak.
 • Silahlı ÖGG için 21 yaşından büyük olmak.
 • Öğrenim durumu olarak en az lise mezunu olmak.
 • Mesleğin gerektirdiklerini yapmakta herhangi bir sağlık sorunu olmaması.
 • Erkek adaylar için askerliği yapılmış ya da tecil edilmiş olması.
 • Herhangi bir suçtan hüküm giymemiş olmak.
 • Vardiyalı çalışmaya müsait olmak.
 • Türkiye İş Kurumu aracığı ile başvuru yapılacak ise İŞKUR’a sistemine kayıt olunması gerekmektedir.

Güvenlik olma şartları bu şekildedir. Kimler özel güvenlik olamaz? diye merak edenler özel güvenlik görevlisi olma şartlarını inceleyerek detaylı bilgi alabilirler. Eğer siz de meslek hayatınıza ÖGG olarak devam etmek istiyorsanız, şartlar doğrultusunda başvurunuzu yapabilirsiniz.

Güvenlik Görevlisi Olmak İçin Nereye Başvurulur?

ÖGG meslek dalında görev almak isteyen kişiler bulundukları ildeki şirketlere ve firmalara müracaat edebilir. Silahlı ve silahsız olarak sertifikalar için eğitimlerde başarılı olur ise eğitim sonrasında EGM’ye sınav harcını ödeyerek hak kazanabilirler.

ÖGG mesleğinin yanında ülkemizde yeniden uygulanmakta olan ve en popüler meslek grupları arasında yer alan EGM Bekçilik başvurularını da değerlendirebilirsiniz. Emniyet Genel Müdürlüğü personel başvuru şartlarını öğrenip gerekli evrak hazırlığı süreçlerini incelemek için içeriğimize göz atabilirsiniz.

Güvenlik Görevlisi Başvurusunda İstenen Belgeler

Özel güvenlik görevlisi başvurularında adaylardan istenen bazı belgeler bulunmaktadır. Bu belgeleri sıralayacak olursak;

 • Kimlik bilgilerin bulunduğu özgeçmiş
 • Nüfus cüzdanı fotokopisi
 • Vukuatlı nüfus kayıt örneği
 • Yerleşim yeri belgesi
 • Adli sicil kaydı
 • Sağlık raporu
 • Mezuniyet belgesidir.

İstenen evraklar şirketlere göre değişiklik gösterebilir. Firmalara başvuruda bulunmadan önce ayrıntılı bilgi alarak, evraklarınızı eksiksiz bir şekilde teslim etmeye özen gösteriniz.

Güvenlik Görevlisi 2021 Yılı Maaşları

2021 yılı için güvenlik görevlisi maaşları asgari ücretten başlayıp çalıştığı kuruma göre artış göstermektedir. Ortalama maaş asgari ücret civarındadır. İllere, çalışan kurumlara, yetki durumuna, medeni duruma ve hizmet süresine göre bu rakamlarda değişiklik olabilmektedir. Kamu veya özel sektörde çalışabilen silahsız güvenliklerin maaşı 2021 yılı net asgari ücret tutarı kadar yani, 2.825,90 TL olması beklenirken, silahlı güvenlik görevlilerinin maaşları asgari ücrete göre 300 TL’den başlayarak artan ücretlerle verileceği öngörülmektedir.

Bayan Güvenlik Görevlisi Maaşları Ne Kadar?

Erkek ve bayan adaylar için başvuru şartlarının değişmediği gibi ÖGG maaşlarında da herhangi bir değişiklik söz konusu değildir. İllere, medeni duruma, hizmet süresine, illere ve özellikle yetki durumuna göre değişiklik göstereceğini belirterek ortalama bayan güvenlik görevlisi maaşlarının asgari ücret ile 5.000 TL aralığında olduğunu söyleyebiliriz. Tabii bu maaş tutarı 5 Bin TL üzerine de çıkabilmektedir.

Yetkilerine Göre Güvenlik Görevlisi Maaşları 2021

Her meslek grubunda olduğu gibi özel güvenlik görevlisi dalında da kademeler bulunmaktadır. Örneğin; vardiya sorumlusu, amir, şef ve müdür gibi kıdem aldıkça maaş tutarları da doğru orantıda artış göstermektedir.

Güvenlik görevlilerinin çalıştıkları pozisyonlara göre aldıkları aylık maaşları aşağıdaki gibidir:

 • Vardiya sorumlusu olan güvenlik görevlisine 3.000 TL ile 3.500 TL arasında
 • Amir ve şef olarak çalışan güvenlik görevlisine 3.500 TL ile 4.500 TL aralığında
 • Müdür olarak çalışanlara ise 4.500 TL ve 5.500 TL aralığında maaş verilmektedir.

Bu maaş tutarları ortalama olarak verilmiştir. Koruma ve güvenlik görevlisi maaşları kurumlara göre değişiklik göstermektedir.

Kurumlara Göre Özel Güvenlik Maaşları Ne Kadar?

Koruma ve özel güvenlik görevlisi kişiler çeşitli merkezlere görev alabilmektedir. Örneğin belediyelerde, devlet hastanelerinde, fabrikalarda, havalimanlarında, bankalarda silahlı ve silahsız olarak görev alabilirler. Kurumlara göre belirlenen ÖGG maaşlarında da farklılıklar meydana gelmektedir.

Çalışılan kurumlara göre özel güvenlik görevlilerin aldıkları maaşlar şu şekildedir;

 • Belediye ÖGG maaşları: 3.500 TL-4.000 TL
 • Banka ÖGG maaşları: 4.000 TL-5.000 TL
 • Kadrolu ÖGG maaşları: 3.500 TL-4.000 TL
 • Amerikan Hastanesi ÖGG aylık maaşları: 3.600 TL-4.500 TL
 • Devlet Hastanesi ÖGG maaşları: 3.500 TL-4.500 TL
 • Acıbadem Hastanesi Özel Güvenlik Görevlisi: 3.500 TL-4.500 TL
 • Havaalanı ÖGG maaşları: 3.500 TL-4.500 TL

Belirttiğimiz kurumlara göre özel güvenlik maaşları ortalama olarak verilmiştir. Kamu kurumlarında görev alan kişilerin maaşları her yıl değişiklik göstermekte olup çalışma saatlerine, tecrübeye ve iş yoğunluğuna bağlı olarak ücretlerde artış ve azalış durumları oluşabilmektedir.

Güvenlik Görevlisi Görev ve Sorumlulukları Nelerdir?

Görev ve sorumluluklarını kısaca özetleyecek olursak;

– Koruma ve güvenliği sağlamış oldukları alanlara girmek isteyen kişileri duyarlı kapıdan geçirme, bu kişilerin üst aramasını gerçekleştirme, eşyalarını ise X-ray gibi çeşitli güvenlik sistemlerinden geçirme,
– Toplantı, konser, spor müsabakası, sahne gösterileri gibi etkinliklerde kimlik kontrolü yapma,
– Görev alanında haklarında yakalama emri veya mahkumiyet kararı olan kişileri yakalama,
– Yangın, deprem gibi çeşitli afet durumlarında görev alanında bulunan iş yeri ve konutlara girme,
– Terk edilmiş ve bulunmuş eşyayı emanet alma
– Türk Medeni Kanununun 981 inci maddesine, Borçlar Kanununun 52 nci maddesine, Türk Ceza Kanununun 24 ve 25 inci maddelerine göre zor kullanma,
– Gibi görev yetki ve sorumluluklara sahiptir.

Güvenlik Görevlisi Çalışma Alanları 2021

Güvenlik görevlisi olarak çalışmak için birçok alanda iş fırsatı bulunmaktadır. Silahlı veya silahsız güvenlik görevlisi nerelerde çalışır? merak edilmekle birlikte her geçen gün ÖGS çalışma alanları genişlemektedir. Güvenlik görevlisinin çalışma alanlarını maddeleyecek olursak;

 • Bankalar
 • Eğitim Kurumları
 • Hava limanları
 • Alışveriş merkezleri
 • Tren istasyonları
 • Terminaller
 • Hastaneler
 • Toplantı salonları
 • Miting alanları
 • İşyerleri
 • Özel yaşam alanları/siteler
 • Kamu binaları gibi alanlarda faaliyetlerini sürdürmektedirler.

Havalimanı Güvenlik Görevlisi Nasıl Olunur?

Havalimanında ÖGG olabilmek için yaşadığınız ilde yer alan ve sertifika vermeye yetkili olan kurumlardan silahlı veya silahsız olmak üzere eğitim alarak sertifikanızı almalısınız. Ardından EGM tarafından uygulanan sınava katılım göstererek başarılı olunuz. Artık tüm özel veya kamu tüm kurum ve kuruluşlara başvurunuzu yapabileceğiniz gibi aynı şekilde havalimanı ÖGG için açık pozisyonları da takip ederek başvurunuzu oluşturabilirsiniz.

2021 Güvenlik Görevlisi Kurs Ücretleri Kaç TL?

ÖGG olabilmek için alınacak sertifika türü silahlı ve silahsız olmak üzere ikiye ayrılmaktadır. Silahlı özel güvenlik kurs ücretleri her ilde farklılık göstermekte ve ortalama fiyatlar 850 TL ile 1.250 TL arasında değişmektedir. Silahlı güvenlik kurslarında toplam eğitim süresi 120 gündür. Katılım mecburi olduğu gibi devamsızlık hakkı da mevcuttur.

Silahsız güvenlik görevlisi kurs ücretleri için ortalama fiyat ise 600 TL ile 850 TL aralığındadır. Silahsız eğitimde toplam süre 100 saattir. Kurs yaklaşık 15 günde tamamlanır. Silahsız eğitimden silahlı eğitime geçmek isteyenler poligon eğitim alacaklar ve 3 gün daha kursa gideceklerdir.

İŞKUR Güvenlik Görevlisi Alımı Var mı?

Güvenlik görevlisi alımları İŞKUR aracılığıyla devam etmektedir. Her ilden ilanları bulunan güvenlik görevlisi alımlarına İŞKUR üzerinden ulaşabilirsiniz.

 • İlanları görüntüleyebilmek için İŞKUR’a kayıtlı olmanız gereklidir.
 • Profili aktif olmayan pasif kullanıcılar iş başvurusunda bulunamazlar.
 • İŞKUR’dan yapacağınız ÖGG ilanları için T.C. kimlik numaranız ve şifreniz ile giriş yapmanız gerekmektedir.
 • İş arayan girişini bilgilerinizle doldurduktan sonra ”İş Arama” butonuna güvenlik görevlisi yazdığınızda güvenlik görevlisi açık ilanlarına ulaşabileceksiniz.

İŞKUR güvenlik görevlisi alımları için resmi sitesini takip edebilirsiniz.

Devlet Güvenlik Görevlisi Nasıl Olunur?

Devlet kurumlarında kadrolu ÖGG olarak hizmet vermek isteyen adaylar, Türkiye İş Kurumu’na başvuruda bulunmaları gerekmektedir. Kamu güvenlik ilanları İŞKUR sayfası üzerinden de yayınlanmaktadır. ÖGG iş ilanlarını takip ederek açık pozisyonlar için başvurunuzu yapabilirsiniz.

Güvenlik Görevlisi Sağlık Raporu Ücreti

Silahlı güvenlik görevlisi için alınacak olan sağlık raporu tam teşekküllü devlet hastanesinden alınması gerekmektedir. Sağlık raporu için heyet raporu çıkartılmalıdır.

 • Hastanelere ve illere göre değişiklik gösteren fiyatlar silahlı güvenlik sağlık raporu için 250 TL tutarındadır.
 • Silahsız ÖGG için sağlık raporu fiyatları ortalama 40 TL ve 75 TL aralığındadır.

Silahsız ÖGG sağlık raporunda kulak, burun, boğaz, göz, nöroloji ve psikiyatri bölümlerinden her doktor için imza alınmalıdır. Bu raporların geçerlilik süresi 1 yıldır.

Atış Poligon Ücreti Ne Kadar?

Poligon ücreti silahlı güvenlik görevlisi olmak isteyen adaylar için geçerlidir. Poligon ücretleri her ilde ve kurslarda değişmektedir. Ayrıca genel kolluk, hizmet içi eğitimlerde kısa namlulu ve uzun namlulu genel kolluk poligon atışları da birbirinden farklıdır. Ortalama olarak atış poligon ücretleri;

 • Silah bilgisi ve atış eğitimi genel kolluk poligonu için 70 TL, özel poligon için 40 TL olarak belirlenmiştir.
 • Hizmet içi eğitimlerde atış poligon ücretleri ise 40 TL ile 130 TL arasında değişiklik göstermektedir.

Belirttiğimiz fiyatlar ortalama olup, güvenlik eğitim kurslarında 15 metrelik mesafeden 25 mermi atışı olarak yapılmaktadır. Başarılı olabilmek için 25 atıştan 15 tanesini isabet ettirmesi gerekir.

Güvenlik Görevlisi Olmak İçin Ne Yapmam Lazım?

2021 yılında silahlı ve silahsız güvenlik sertifikası almak isteyen ve güvenlik görevlisi olmak için ne yapmam lazım diye düşünenler için;

 • Kurs ve sınav ücretleri
 • Kimlik kart ve kimlik harç bedeli
 • Sağlık raporu ücreti
 • Belge ücreti
 • Poligon ücreti gibi bedeller ödeyerek sertifika sahibi olabilecektir.

Güvenlik Görevlisi Nasıl Olunur, özel güvenlik olma şartları hakkında bilgileri verdik. Koruma olmak isteyen vatandaşlar ise devam ederek içeriğimizden bilgi alabilirler.

Koruma Olmak İçin Gerekli Olan Şartlar Nelerdir?

Devlette yakın koruma nasıl olunur, koruma olmak istiyorum ama şartları bilmiyorum diyen koruma adayları için gerekli olan şartlardan kısaca bahsedecek olursak;

 • T.C. vatandaşı olmak.
 • 18 yaşını doldurmuş.
 • Koruma sertifikası sahibi olmak.
 • Adli sicil kaydının temiz olması.
 • En az lise ve dengi okullardan mezun olmak.
 • Yüz kızartıcı suçlardan birini işlememiş olmak.
 • Yürümede engel gibi, bir fiziksel sorununun olmaması.
 • Kamu haklarından herhangi bir nedenle men edilmemiş olma.
 • Silah kullanmaya ya da taşımaya engel herhangi bir durumunun bulunmaması.
 • Terör örgütleriyle hiçbir bağlantısının olmaması.
 • İstenen fiziki şartları yerine getiriyor olmak halinde yakın koruma olabilirsiniz.

Bununla birlikte yakın koruma ve diğer koruma branşları için aynı şartlar gereklidir. Devlette yakın koruma olabilmek içinse Yakın Koruma Sertifika sahibi olmanız gerekmektedir. Bu sertifika özel eğitim kurumları tarafından verilen çeşitli eğitimlerin sonunda alınmaktadır. Bu eğitimlere başvurunuzu yapıp başarılı şekilde tamamlayarak yakın korumu olarak çalışmaya başlayabilirsiniz.

Yorumlar

 1. Avatar of Zekeriya Zekeriya dedi ki:

  Yaş kaç

 2. Avatar of Zekeriya Zekeriya dedi ki:

  Yukarıda zaten başvur yazıyı tıklayın oraya orda bilgilendirir sizi

 3. Avatar of Şenay Şenay dedi ki:

  Güvenlik görevlisi olmak istiyorum nereye başvuracağımı bilmiyorum lütfen bilen cevap verebilirmi

 4. Avatar of Maksimum yaş farkı nedir Maksimum yaş farkı nedir dedi ki:

  Maksimum yaş farkı nedir

 5. Avatar of AYŞE AYŞE dedi ki:

  Ewet yaş sınırı var silahsız 18 yaş üstü silahlı 21 yaş üstü oluyo

 6. Avatar of Fatma Fatma dedi ki:

  Güvenlik görevlisi olmak istiyorum nereye başvuracağım.birde yaş sınırı varmı.

 7. Avatar of sefer sefer dedi ki:

  guvenlik görevlisi olmak istiyorum

 8. Avatar of Yunus Avcı Yunus Avcı dedi ki:

  Güvenlik görevlisi olmak istiyorum

 9. Avatar of Ateş Ateş dedi ki:

  Avrupa silahli Güvenlik görevlisi sertifikasi Türkiye de geçerlimidir ?

 10. Avatar of Tülay Tülay dedi ki:

  Yabancı uyruklular özel guvenlık görevlisi olamaz mı ?

  1. Avatar of Can Can dedi ki:

   Türk vatandaşı olmanız gerek