Güzellik Uzmanı ve Estetisyen Nasıl Olunur? 2023 Maaşları ve Şartlar

2023 yılında güzellik uzmanı ve estetisyen nasıl olunur, güzellik uzmanı eğitimi, özel bir güzellik salonu açmak mantıklı mı, büyük hastanelerde veya küçük estetik salonlarında çalışan uzmanların kazançları değişiyor mu? inceleyebilirsiniz.

Güzellik Uzmanı ve Estetisyen Nasıl Olunur? 2023 Maaşları ve Şartlar

Estetisyen ve güzellik uzmanı olarak başarılı olmak için özel eğitim gereksinimleri arasında; cilt ve saç türleri hakkında bilgi sahibi olmak, son moda güzellik modellerini takip etmek, cilt bakımı teknikleri veya tedavi seçeneklerini anlamak, sterilizasyon ve hijyen için standartları korumak ve insanların ilgisini çekmek için müşteri hizmetleri becerilerinin gelişmiş olmasıdır.

Aynı zamanda, müşteri hizmetleri becerisi, takip ettikleri son moda trendleri, hijyen ve temizlik kurallarını ve kullandıkları malzemeleri kapsayan uygun eğitim gerektirir. Bu yetenekler, bir estetisyen ve güzellik uzmanı olarak başarılı olmak için gereklidir.

Kadın ve erkekler ciltlerini temizlemek, belirli yaş aralığından sonra oluşan veya oluşabilecek olan leke ve kırışıklıkları önlemek amacı ile genellikle güzellik uzmanı ve estetisyenler tarafından yapılan bakımları tercih etmektedirler. Güzellik söz konusu olduğunda hataya yer yoktur. Peki güzellik uzmanı ve estetisyen nasıl olunur, güzellik merkezi için hangi üniversite ve bölüm okunmalı, güzellik uzmanı eğitimi kaç ay sürüyor, güzellik uzmanı maaşları 2023 yılında ne kadar, güzellik uzman kursu, estetisyen ve güzellik uzmanı arasındaki fark nedir? işte detaylar!

Güzellik Uzmanı ve Estetisyen Arasındaki Fark Nedir?

Estetisyenler güzellik uzmanlarıyla benzer fonksiyonları sunarlar, ancak genellikle daha küçük ölçekli bir hizmet olarak karşımıza çıkarlar. Estetisyenler, bakım ve güzellik hizmetleri sunmayı hedefleyen kişilerdir ve vücut bakımı, masaj, manikür, pedikür, saç ekleme veya stilize edilmesi gibi temel hizmetleri arasındadırlar.

Estetisyenler, müşterilerine tek tek hizmet verirken, güzellik uzmanı klinikleri ve spa merkezleri çok daha geniş bir yelpaze içeren güzellik ve bakım hizmetleri sunar. Güzellik uzmanları, genellikle kozmetik cerrahidere sahip olmak, cilt bakımı, cilt ve tırnak ürünleri tedavisi, sterilizasyon ve hijyen kurallarına uymak ve hastalarla iletişim kurmak gibi bir dizi beceri ve bilgi gerektirir. Güzellik uzmanları ayrıca estetisyenlerin sağladığı servislerin yanı sıra daha ileri seviyede bazı hizmetler, örneğin lazer epilasyon veya mikrodermabrazyon gibi hizmetler sunabilirler.

Peki güzellik uzmanı eğitmeni nasıl olunur? daha detaylı olarak inceleyelim.

Güzellik Uzmanı ve Estetisyen Nasıl Olunur?

Güzellik uzmanı olmak için Anadolu Meslek / Kız Meslek liselerinin “Kuaförlük ve Cilt Bakımı” bölümlerinden mezun olmak ya da MEB onaylı kursların “Güzellik Uzmanlığı” sertifika programlarını tamamlamak yeterli olacaktır. Estetisyen ve güzellik uzmanı olmak için MEB (Milli Eğitim Bakanlığı) ve Meslek okullarını tercih edebilirsiniz. MEB onaylı kurslara katılacak olanların bilmesi gerekenlerden en önemlisi günümüzde güzellik uzmanlığı kursları Milli Eğitim Bakanlığı tarafından düzenlenmektedir. Kurs bitiminde alacakları sertifika ile tercih ettikleri bakım merkezlerinde ve kozmetik mağazalarda sertifikaları ile çalışabilirler. Kurslarda almış olduğunuz eğitimler uygulamaları olarak yapılacağından ve staj niteliği taşıyacağı için iş hayatına atıldığınızda uygulamada pratiğiniz olacaktır.

Güzellik uzmanı olabilmek için meslek okulları da tercih edilebilir. Güzellik merkezlerinde uzmanlık yapmak isteyenler için Anadolu meslek liseleri ve kolejler bulunmaktadır. Bu esnada adaylar hem uzman olabilir hem de bu alan üzerinde hizmet verebilirler.

İŞKUR biriminden verilen kurslar, meslek liseleri gibi güzellik ve bakım merkezleri eğitimi almak isteyenlere ücretsiz yada düşük maliyetli hizmet veren kurumlar arasında yer almaktadır. Bu tür hizmet veren kurumalar ihtiyaç duyan yada kendini geliştirmek isteyen adayların kendi becerileri ile değil profesyonel destekler ile eğitimlerini tamamlamaları çalışma alanlarındaki başarılarını etkilemek için önemli bir rol almaktadır.

Güzellik Uzmanı Ne Mezunudur?

Güzellik uzmanı ve estetisyen olmak için meslek liselerinden mezun olunması gerekmektedir. Milli Eğitime Bağlı olan meslek okullarından güzellik uzmanı sertifikaları alarak mesleğe başlayabilirler. Bunlar ile birlikte özel kuruluşların açmış olduğu eğitim kurslarına katılarak sertifika alabilirler. Estetisyen ne mezunu? diye düşünüyorsanız ilgili lise ve üniversite bölümlerinde eğitim almaları gerekmektedir. Lise kademesinde öğrenim görecek olan estetisyen adayları, meslek liselerini tercih ederken, üniversiteye gitmek isteyen kişiler ise Kuaförlük ve Güzellik Bilgisi Öğretmenliği bölümlerini okuyarak diplomalarını alabilir ve meslek hayatlarına başlayabilirler.

Güzellik Uzmanı Olmak İçin Hangi Üniversite Okunmalı?

Güzellik uzmanı olabilmek için hangi üniversite ve bölümler okunmalıdır? bakalım.

 • MEB onaylı kursların güzellik uzmanlığı sertifikası programına katılmak
 • Kız meslek liseleri
 • Anadolu meslek liseleri
 • Kuaförlük ve cilt bakımı bölümleri

Estetisyen olmak için hangi bölüm okunmalı? diye düşünen estetisyen ve güzellik uzmanı adayları, vermiş olduğumuz okul ve ilgili kurslara katılarak, hayallerinde mesleğe kavuşabilirler.

Güzellik Uzmanı Sertifikası Nasıl Alınır?

Güzellik uzmanı sertifikası alabilmek için öncelikli olarak ilkokul mezunu ve 17 yaşını doldurmuş olmalıdır. MEB bağlı okul katılmanız gerekmektedir. Eğitimler bittikten sonra gidilen okullarda test sınavına ya da uygulamalı sınavlar yapılmaktadır. Bunun sonrasında Milli Eğitim’den ıslak mühürlü sertifika almanız gerekmektedir. Uluslararası geçerliliğe sahip olan bir sertifika almış oluyorsunuz. Güzellik uzmanlığı 2 şekilde ayırılmaktadır. İlk olarak ikinci seviye sertifika ile diğeri ise dördüncü seviye sertifika ile hem çalışabilir hem de ustalık sınavına girmeye hak kazanabilirsiniz.

Yabancı uyruklu vatandaşlar ise geçici T.C. kimlik belgeleri ile kurslara katılabilirler. Usta öğretici olduğunuzda resmi okullarda çalışma imkanlarınız bulunmaktadır. Ustalık sınavına girmek için 22 yaşını doldurarak en az ilk okul mezunu almanız gerekmektedir. Güzellik uzmanı eğitimi veren pek çok özek kurs merkezleri bulunmaktadır. Yaşadığınız bölgedeki kurs merkezlerini araştırarak, eğitim ücretlerini, şartlarını ve kurs süresini hemen öğrenerek kaydınızı oluşturabilirsiniz.

Güzellik Uzmanı Kursları Ne Kadar Sürüyor?

Güzellik uzmanlığı eğitimde dersler 2 şekilde organize edilmektedir. Birinci hızlandırılmış eğitim programında 10 günlük bir süreç içerisinde teorik ve uygulamalı dersler verilmektedir. Diğeri ise 3 aylık bir süreç içerisinde yapılmaktadır. İlk olarak teorik dersler yapılarak sonrasında uygulamalı derslere geçilmektedir. Uygulamalı dersler cihazlar ve profesyonel malzemeler ile yapılmaktadır. Birebir canlı mankenler üzerinde yapılan uygulamalarda kullanılan mankenler sürekli değiştirilerek adayların her cilt tipine adapte olması sağlanmaktadır.

Estetisyenlik Belgesi Fiyatları Ne Kadar?

Estetisyenlik belgesi sahibi olmak için ödenmesi gereken fiyatlar, eğitim programı, bölge ve lokasyondan bağımsız olarak her eğitim kurumunda farklılık gösterebilir. Genel olarak, uygulamalı ve teorik derslerin olduğu bir estetisyenlik belgesi programının uygulanması genellikle yaklaşık 8.000 TL ile 13.000 TL arasında değişebilir. Bazı eğitim programları daha kapsamlı olabilir ve mevcut belgelerin yanı sıra özel ek eğitim modülleri de içerebilir. Dolayısıyla, bu programların maliyeti daha da artabilir.

Kurs Bittikten Sonra Nerelerde Çalışabilirim?

Güzellik uzmanlığı resmi belgesi olan kişiler kliniklerde, hastanelerde estetiysen doktorların yanında çalışabilirler. Bunlar ile birlikte güzellik uzmanlarının çalışma alanları şu şekildedir:

 • Estetiysen ve güzellik uzmanları kendi işyerlerini açabilirler.
 • Manken ajanslarında.
 • Sinema ve televizyon stüdyolarında.
 • Kozmetik mağazalarında.
 • Güzellik malzemesi pazarlayan işyerlerinde.
 • Hastane ve kliniklerd
 • Güzellik salonlarında.
 • Bay ve bayan kuaförlerinde.
 • Meslek eğitim merkezlerinde.
 • SPA merkezlerinde.
 • Otel ve termal otellerde.

Kurs bittikten sonra nerelerde çalışabilirim diyen adayların çalışabilecekleri yerler arasında yer almaktadır.

Güzellik Uzmanının Görevleri Nelerdir?

Kendi yaptığı bakımların yetersiz olduğunu düşünen ve daha profesyonel bir bakım ile kendilerini mutlu etmek isteyen kişiler güzellik uzmanının kendilerine olan sorumluluklarını merak etmektedirler. Güzel uzmanının danışanlarına vermesi gereken hizmet ve görevleri ise şu şekilde sıralanmaktadır.

 • Cilt analizi yaparak cilt tipine karar vermek.
 • Danışanlar hakkında işlem yapmadan önce cildin yada işlem yapılacak olan bölgelerin ihtiyaçlarını belirlemek.
 • Solanlarında manikür ve pedikür hizmeti veriliyorsa eğer hijyen kurallarına uymalıdır.
 • Çeşitli zayıflama ekipmanları kişiye gerekli olan bölgelerine uygulanmalıdır.
 • Güzellik uzmanlığında deneyim kazandıysanız yüze ve vücuda masaj yapabilirsiniz.
 • Yüz tipine ve kişini isteğine bağlı olarak profesyonel makyaj yapmak.
 • Epilasyon işlemleri ile istenmeyen tüyleri gidermeye yardımcı olur.

Çalışılan salonlarda yapılan işlemler farklılık gösterebilir. İş ilanı için başvuran adayların bilgilerine kadar görünümleri ve müşteriye yaklaşımları da önem taşımaktadır.

Estetisyen Kurslarında Neler Öğrenilir?

Estetisyen kurslarında tercih ettiğiniz alanların yanında meslek hayatınızda gerekli olacak eğitimlerde verilmektedir. Verilecek olan kurslar eğitimlerinizi başarı ile tamamladığınızda meslek hayatınızda başarılı bir güzellik uzmanı ve estetisyen olabilirsiniz. Güzellik Uzmanı olmak için hangi bölüm okunmalı, kurs bittikten sonra nerelerde çalışabilirim diye soruyorsanız eğer hem kendiniz için hem de bu alanda hizmet vermek için tercih edebilirsiniz.

Kurslarda verilen eğitimler aşağıdaki gibidir:

 • Müşteri ilişkileri
 • Kozmetiğin tarihçesi
 • Satış teknikleri
 • Akneli ve lekeli cilt bakımları
 • Deri bilimi
 • AHA (Alfa Hidroksi Asitler) ve çeşitleri
 • Bitkisel kök hücre bakımları
 • Epilasyon ve depilasyon
 • El ve ayak bakımı
 • Tıbbi ve kozmetik terimleri
 • Kimyasal peeling (Yüz, boyun, göğüs, eller ve kollarda oluşan yanıklar, kırışıklıklar, lekeler ve çiller)
 • Parafin bakımı (Yıpranan deriye yapılan bakım)
 • Aromaterapi ve selülit
 • Lenf Drenaj masajı (Ödem azaltmak için yapılır)
 • Selülit masajı
 • Klasik masaj
 • Vücut bakımları
 • Bölgesel incelme
 • Kirpik perması ve kaş kirpik boyama

Güzellik Uzmanı ve Estetisyen Maaşları 2023 Güncel

Güzellik Uzmanı ve estetisyen maaşları 2023 yılında 11.400 TL ile 13.750 TL arasında değişiklik göstermektedir. Güzellik uzmanı maaşlarını etkileyen pek çok faktör vardır. Bunların arasında, güzellik merkezinin hangi bölgede yer aldığı, kullanılan ekipmanların kalitesi, uzmanların deneyimleri, güzellik uzmanı ve estetisyen maaşlarını etkileyecektir. Güzellik uzmanları birçok alan da faaliyet göstermektedir. Kendi salonlarını açabilecekleri gibi, özel firmalarda da hizmet verebilirler. Memnuniyet ve prim sistemi ile maaşlarda artış olmaktadır.

Bu mesleği tercih eden kişiler para kazanmanın yanında sevgi ile yapmalıdır. İlgili meslek üzerinde başarılı olmanın en önemli şartlarından biri de mesleği severek yapmaktır. İyi bir estetisyen olmak istiyorsanız insan ilişkileri hakkında kendinizi geliştirmelisiniz. Bu meslekte ilerlemek ve tanınmak için insan ilişkilerini sürdürmek müşteri ilişkileriniz ve tercih edilmenizi etkileyecektir.

Güzellik Uzmanı Neler Yapar?

Güzellik uzmanının ihtiyaçlar doğrultusunda belirli görevleri de bulunmaktadır. Güzellik merkezlerinde yapılan cilt bakımı, epilasyon, makyaj, vücut işlemleri, çeşitli zayıflama aletlerinin kullanımı ve daha birçok işlemini güzellik uzmanları gerçekleştir.

Güzellik Uzmanı Kaç Yıl Okunur?

Güzellik uzmanı adayının, meslek liselerinde 4 yıl eğitim alması gerekmektedir. Cilt bakımı bölümü alanında cilt bakımı, hijyen, kuaförlük, mesleki anatomi, mesleki kimya, vücut bakımı, makyaj, protez tırnak, kalıcı makyaj, ilk yardım ve masaj gibi alanlarda ders almaktadır. 4 yıllık eğitim hayatı tamamlandığında aday artık güzellik uzmanı olarak meslek hayatına devam edebilir. Dilerse lise eğitimine üniversite eğitimini de ekleyerek, alanında daha başarılı işler yapabilir.

Güzellik Uzmanı Olmak İçin Ne Okumak Gerekir?

Güzellik uzamanı olmak için kız meslek liselerinin kuaförlük ve cilt bakımı bölümlerinden mezun olmak veya MEB onaylı kursların Güzellik Uzmanlığı sertifika programlarını tamamlamak gerekmektedir.

Nasıl Estetisyen Olunur?

Estetisyen olmak için MEB bağlı kurumlardan sertifika almak gerekmektedir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.