geri ödemesiz hibehayvan kredisiesnaf kefalet kredisitablet başvurusumaddi yardımfaizsiz kredigeri ödemesiz destek

Halk Bankası Emeklilik İkramiyesi Ne Zaman Yatacak?

Halk Bankası Emeklilik İkramiyesi Ne Zaman Yatacak?
A+
A-

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk emekli vatandaşlara Ramazan ve Kurban Bayramlarında 1.000’er lira ikramiye verileceğini duyurulmuş ve ikramiyelerin bayram öncesinde hesaplara yatırılacağını da eklemişti. Ayrıca bayram öncesi maaşların erken yatması konusu da gündemdeydi. İyileştirme adı altında verilecek ikramiyelerin 7143 sayılı kanuna göre her yıl Ramazan ve Kurban bayramlarında ikişer kez verilecek.

1000 TL Kurban Bayramı Emekli İkramiyesi 17 Temmuz Başladı

Koronavirüsle mücadele kapsamında hayata geçirilecek tedbirler emekli ikramiyelerinin ödeme tarihlerini de etkiledi. En düşü emekli aylığı 1500 TL’ ye yükseltildi, promosyon ödeme taahhüt şartı kaldırıldı, emekli ikramiyelerinin ödeme tarihi öne alındı. Kurban Emekli ikramiyelerinin tutarı belli oldu.

Emekli ikramiyeleri hakkında Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, Kurban bayramı ikramiyelerinin 17 Temmuz ve 29 Temmuz tarihleri arasında yapılacağını açıklamıştı.

Bakanlık tarafından yapılan açıklamaya göre ikramiyelerin takvimleri aşağıdaki gibi olacaktır;

Tahsis Numarasının Son RakamıBayram İkramiyesi Ödeme Tarihleri
917 Temmuz 2020 Cuma
718 Temmuz 2020 Cumartesi
519 Temmuz 2020 Pazar
320 Temmuz 2020 Pazartesi
121 Temmuz 2020 Salı
822 Temmuz 2020 Çarşamba
623 Temmuz 2020 Perşembe
424 Temmuz 2020 Cuma
225 Temmuz 2020 Cumartesi
026 Temmuz 2020 Pazar

Emekli İkramiyeleri Ne Zaman Ödenecek?

Geçen yıllarda her bayramda çokça gündeme gelen konu geçtiğimiz yıl itibari ile gerçeklik kazandı. 12 milyon emeklinin beklediği ikramiye haberinden sonra kimlere ikramiye verileceği tartışılmaktaydı. SSK,Bağ-Kur, Emekli Sandığı Emeklileri, şehit yakınları ve gaziler, geçici köy korucuları, şampiyon olan milli sporcular, terör mağdurları ve bunların aileleri, Kurtuluş Savaşı ve Kore Savaşı gazileri ikramiye alabilecek. Acaba ikramiyeler hangi tarihlerde ve hangi kıstasa göre yatacak? Bankalar hemen ödeme yapmaya başlayacak mı? Cevabı haberimizde…

emekli-ve-memura-bayram-ikramiyesi
Emekli ikramiyeleri her sene verilecek.

İkramiyeler Maaşlara Göre mi Yatırılacak?

Merak edilen konulardan biri de ikramiyelerin alınan maaş miktarına göre hesaplanıp hesaplanmayacağıydı. Yapılan açıklamaya göre SSK, BAĞ-KUR ve Emekli Sandığı emeklileri maaşları kaç TL olursa olsun standart olarak 1000’er lira ikramiye alacak. Yani emeklinin yıllık kazancı Ramazan Bayramı’nda 1000 TL, Kurban bayramında 1000 TL olmak üzere toplamda 2000 TL artmış olacak. Ülkemizde 12 milyon emekli olduğu kabul edilirse, ikramiye olarak verilen 1000 TL hatırı sayılır bir miktar ifade etmektedir. Aylık ise 166,7 oranında maaşa ek bir ödenek haline gelmektedir.

Maaşlar Erken Yatacak mı?

İkramiye müjdesinin ardından emekli aylıkları erken yatacak mı ? Ancak maaş ödemelerinizde tahsis numarasına dikkat etmenizde fayda var. Tahsis numarasının son hanesine göre ödeme farklı tarihlerde yapılacak. Bu yüzden tahsis numaranızın son hanesine dikkat ederek hesabınıza bakmanızda fayda var. Zira tahsis numaranızın son hanesi 6-4-2-0 ise gittiğinizde hesabınıza maaşınızın yatmamış olduğunu göreceksiniz. Aslında maaşınız bayram öncesinde hesabınızda olacak.

Halk Bankası Bayram İkramiyesi Vermeye Başladı mı?

Diğer bankalar gibi Halk Bankası da ikramiye ve maaşların verileceği tarihleri açıkladı. Ödeme türüne göre tablo aşağıda verilmiştir. Buna göre Halk Bankası SSK’lıların ikramiye ödemelerini Nisan ayında hesaplara aktarılacak. Emekli Sandığı ve BAĞ-KUR’luların ikramiye ödemelerini de Temmuz ayında yapacağını duyurdu. Emekli ikramiyesi almak için maaş ödemeleri için tahsis numarasının son hanesine bakmanız gerekmektedir. Ziraat Bankasından maaş alan emeklilerimiz Ziraat Bankası Bayram İkramiyesi Ödeme Tarihleri isimli içeriği inceleyerek ödemelerin yapılacağı tarihi inceleyebilirler.

Kanunda “…emekli, adi malûllük veya vazife malûllüğü aylığı bağlanan veyahut toptan ödeme yapılan; asker, sivil tüm iştirakçilere…” yılda iki kere bayram ikramiyesi verilecektir.” şeklinde ifade yer alıyor. Son 1 ay içinde 100 bin kişi emekli edildi. Emekliliğe son 1 ay içinde hak kazanıp emekli olanlar da bayram ikramiyesinden faydalanabilecek. Ödemede kesinti yapılamayacak ve haczedilmesi mümkün olmayacak. İkramiyenizi hangi bankadan maaş alıyorsanız o bankadan çekebileceksiniz. Ramazan bayramından önce emekli olanlar iki ikramiyeden de faydalanırken Kurban bayramı öncesi emekli olanlar tek ikramiye alacak. İkramiyeler dul ve yetimlere de ödenecek. Örneğin dul ya da yetim maaşın %75’ini alıyorsa alacağı ikramiye tutarı 750 TL olacak. İş kazası geçirip iş görememezlik raporu alanlar ise raporlarının oranına göre ikramiyeden faydalanabilecek. İlk Bayram İkramiyeleri ise Nisan ayında 1.000 TL olarak yatacaktır.

Telegram'da Bizi Takip Edin! Abone Olmak İçin Tıklayın!
Yorumlar

Yorumunuzun Önemi

  1. Süleymangüneş dedi ki:

    Ihriyac.aylik.gider.fazla