Halk Bankası Emeklilik İkramiyesi Ne Zaman Yatacak?

Halk Bankası Emeklilik İkramiyesi Ne Zaman Yatacak?

Halk Bankası Emeklilik İkramiyesi Ne Zaman Yatacak?
6 Haziran 2018 tarihinde eklendi.

Geçtiğimiz ay Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu emekli vatandaşlara bayram sevinci yaşatmıştı. Ramazan ve Kurban Bayramlarında 1.000’er lira ikramiye verileceğini duyuran bakan, ikramiyelerin 7-8 Haziran tarihlerinde hesaplara yatırılacağını da eklemişti. Ayrıca bayram öncesi maaşların erken yatması konusu da gündemdeydi. İyileştirme adı altında verilecek ikramiyelerin 7143 sayılı kanuna göre her yıl Ramazan ve Kurban bayramlarında ikişer kez verilmesi bekleniyor.

Emekli İkramiyeleri Ne Zaman Ödenecek?

Geçen yıllarda her bayramda çokça gündeme gelen konu geçtiğimiz yıl itibari ile gerçeklik kazandı. 12 milyon emeklinin beklediği ikramiye haberinden sonra kimlere ikramiye verileceği tartışılmaktaydı. SSK,Bağ-Kur, Emekli Sandığı Emeklileri, şehit yakınları ve gaziler, geçici köy korucuları, şampiyon olan milli sporcular, terör mağdurları ve bunların aileleri, Kurtuluş Savaşı ve Kore Savaşı gazileri ikramiye alabilecek. Acaba ikramiyeler hangi tarihlerde ve hangi kıstasa göre yatacak? Bankalar hemen ödeme yapmaya başlayacak mı? Cevabı haberimizde…

emekli-ve-memura-bayram-ikramiyesi

Emekli ikramiyeleri her sene verilecek.

İkramiyeler Maaşlara Göre Mi Yatırılacak?

Merak edilen konulardan biri de ikramiyelerin alınan maaş miktarına göre hesaplanıp hesaplanmayacağıydı. Yapılan açıklamaya göre SSK, BAĞ-KUR ve Emekli Sandığı emeklileri maaşları kaç TL olursa olsun standart olarak 1000’er lira ikramiye alacak. Yani emeklinin yıllık kazancı Ramazan Bayramı’nda 1000 TL, Kurban bayramında 1000 TL olmak üzere toplamda 2000 TL artmış olacak. Ülkemizde 12 milyon emekli olduğu kabul edilirse, ikramiye olarak verilen 1000 TL hatırı sayılır bir miktar ifade etmektedir. Aylık ise 166,7 oranında maaşa ek bir ödenek haline gelmektedir.Maaşlar Erken Yatacak Mı?

İkramiye müjdesinin ardından emeklileri sevindirecek ikinci haber ise maaşların erken yatacağı oldu. Düzenlemeye göre Emekli Sandığı emeklileri maaşları 1-5 Haziran tarihlerinde hesaplara yatırılmış olacak. SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin maaşları ise 11-12-13 Haziran tarihlerinde banka hesaplarına yatırılacak. Maaş ve ikramiyeleriniz ayrı ayrı tarihlerde hesaplarınıza yatırılacak. Ancak maaş ödemelerinizde tahsis numarasına dikkat etmenizde fayda var. Tahsis numarasının son hanesine göre ödeme farklı tarihlerde yapılacak. Bu yüzden tahsis numaranızın son hanesine dikkat ederek hesabınıza bakmanızda fayda var. Zira tahsis numaranızın son hanesi 6-4-2-0 ise 11 Haziran’da bankaya gittiğinizde hesabınıza maaşınızın yatmamış olduğunu göreceksiniz. Aslında maaşınız 13 Haziran’da hesabınızda olacak.

Halkbankası Bayram İkramiyesi Vermeye Başladı Mı?

Diğer bankalar gibi Halk Bankası da ikramiye ve maaşların verileceği tarihleri açıkladı. Ödeme türüne göre tablo aşağıda verilmiştir. Buna göre Halk Bankası SSK’lıların ikramiye ödemelerini 08 Haziran’da, Emekli Sandığı ve BAĞ-KUR’luların ikramiye ödemelerini de 7 Haziran da yapacağını duyurdu. Maaş ödemeleri ise 11-12-13 Haziran’da yapılacak. Maaş ödemeleri için tahsis numarasının son hanesine bakmanız gerekmektedir. Hangi tahsis numarasının maaşının hangi tarihte hesaba yatacağı aşağıdaki tabloda gösterilmektedir

Ziraat Bankasından maaş alan emeklilerimiz Ziraat Bankası Bayram İkramiyesi Ödeme Tarihleri isimli içeriği inceleyerek ödemelerin yapılacağı tarihi inceleyebilirler.

Kanunda “…emekli, adi malûllük veya vazife malûllüğü aylığı bağlanan veyahut toptan ödeme yapılan; asker, sivil tüm iştirakçilere…” yılda iki kere bayram ikramiyesi verilecektir.” şeklinde ifade yer alıyor. Son 1 ay içinde 100 bin kişi emekli edildi. Emekliliğe son 1 ay içinde hak kazanıp emekli olanlar da bayram ikramiyesinden faydalanabilecek. Ödemede kesinti yapılamayacak ve haczedilmesi mümkün olmayacak. İkramiyenizi hangi bankadan maaş alıyorsanız o bankadan çekebileceksiniz. Ramazan bayramından önce emekli olanlar iki ikramiyeden de faydalanırken Kurban bayramı öncesi emekli olanlar tek ikramiye alacak. İkramiyeler dul ve yetimlere de ödenecek. Örneğin dul ya da yetim maaşın %75’ini alıyorsa alacağı ikramiye tutarı 750 TL olacak. İş kazası geçirip iş görememezlik raporu alanlar ise raporlarının oranına göre ikramiyeden faydalanabilecek.

Geçen yıl olduğu gibi 2019 yılında da emeklilere hükumet tarafından ikramiye verilmeye devam edecek. Tarihler belirlendiğinde duyuruları sitemiz üzerinden yapacağız.Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git