Devlet Destekli

Halkbank FAİZSİZ İşyeri Açma Kredisi 2020

Halkbank FAİZSİZ İşyeri Açma Kredisi 2020

Halkbankası ile kendi işyerini açmak isteyen, iş kurmak, dükkan açmak, dükkanını büyütmek, giyim, gıda, tuhafiye, hediyelik eşya, market, bakkal, kasap ve benzeri iş kurmak isteyen, bayilik veya franchising almak isteyen, Devlet destekli faizsiz hibe kredi ve teşviklerden yararlanmak isteyen, kosgeb kredileri, esnaf ve sanatkarlar kefalet kooperatif kredisi çekmek isteyenlere ve yeni işyeri açtım kredi çekebilir miyim diyen tüm esnaflara özel iş kurma kredilerinden bahsedeceğiz. Halkbank tarafından esnaflara özel olarak sunulan esnaf kredisi başvurusu şartları nelerdir, esnafa faizsiz kredi 2020 yılında nasıl alınır hesaplama nasıl yapılır, Halkbank esnaf kredisi başvuru sonucu öğrenmek isteyenler tüm bilgileri yazımızdan öğrenebilir. Öncelikli olarak bankanın kredi kullandırım şartlarını inceleyelim sonrasında diğer hususlara geçelim.

Faizsiz Halk Bankası İşyeri Açma Kredisi Şartları Nelerdir?

Halkbankası iş kurmak isteyen girişimcilere bir çok farklı sektörde faizsiz işyeri açma kredisi veriyor.2.5 milyon Kobi ve esnafa 25 Aralık tarihi itibariyle esnaflara destek olmak amacıyla yeni paket açıklandı. 25 Aralık 2019 tarihinde Resmi gazete‘de yayınlanan Cumhurbaşkanlığı kararnamesine göre Halkbankasından esnaf kredisi kullanmak isteyenlere özel Faizsiz Esnaf Kredisi kullandırılmasına karar verildi. Bu krediler 31 Aralık 2020 tarihine kadar kullanılabilecek. Halkbank sıfır faizli esnaf kredilerine ek olarak Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından da 2020 yılında da faiz desteği verilecektir. 2020 yılına devreden kredilerde bu yıl içerisinde doğrudan esnaf ve sanatkarlara kullandırılacak bazı kredilerde % 50 ila % 100 faiz indirimi yapılacak. İlgili karar geçmiş yıllarda olduğu gibi bu yılda ESKKK’ lardan kullandırılan krediler ile ilgili ve diğer bankalardan kullandırılan kredilerin faizlerinde indirim yapılması ile ilgili bir karardır.

Sıfır Faizli Halkbank İş Kurma Kredileri Nasıl Alınır?

Halkbank düşük faizli ve faizsiz iş kurma kredileri kullanarak iş kurmak isteyen girişimciler için kredilerin detayları hakkında bilgilerden biraz bahsedelim. Halk bankası tarafından esnaf ve sanatkârlara özel olarak verilen krediler aşağıda belirtilmiştir. Halkbank esnaflara ve sanatkarlara özel olarak oluşturulan krediler kapsamında ESKK kefaleti ve kefalet olmadan, 0 Faizli ve esnaf destek kredileri sunuyor. Faizsiz esnaf kredileri ile eskiyen meslek kollarında faaliyet gösterenlere, ustalık belgesine sahip olup yeni iş kuranlara ve genç girişimcilere özel krediler sunuyor.

Halkbank tarafından kullandırılan esnaf kredileri daha anlaşılır şekilde maddeler halinde sıralarsak;

1)Esnaf ve sanatkarlara özel;

 • ESKK kefaleti ile /60 aya vadeli aylık 3 ve 6 aylık ödemeli % 4,5 faiz oranları ile 125.000 TL, 150.000 TL, 175.000 TL veya 225.000 TL limitli,
 • ESKK kefaleti olmaksızın/ Hazine desteği ile 60 ay vadeli aylık 3 ve 6 aylık ödemeli cazip faiz oranları ile 100.000 TL ile 225.000 TL limitli,
 • Sıfır faizli esnaf kredisi /Eskimiş meslek kollarında faaliyet gösteren, Ustalık belgesine sahip girişimci ve genç girişimcilere %100 faiz indirim oranlı,
 • Esnaf yatırım kredileri/ İşyeri satın alımına yönelik aylık ve 3 aylık ödeme seçenekleriyle 120 ay vadeli 500.000 TL’ye kadar limitli,
 • Esnaf destek kredi paketi/ ilk 6 ay ödemesiz %4,5 faiz oranı ile 25.000 TL Limitli,

2)Meslek kollarına göre kredi destekleri,

3)Girişimci kredileri;

 • Cesur girişimci/75 bin lira
 • Genç girişimci /50 bin lira
 • Usta girişimci/30 bin lira
 • Mucit girişimci /75 bin lira kredileridir.

4)Girişimcilere Franchising kredileri / 60 aya varan vadelerde aylık eşit taksitli, 3 ayda ya da 6 ayda bir eşit taksitli, ya da serbest taksitli olarak ilk yıla mahsus olmak üzere ilk 6 ay ödemesiz olarak mevcut işyeri için yapılacak tüm harcamaların yüzde 75’ine kadar limitli olarak kullandırılan kredilerdir.

Halkbank faizsiz esnaf kredisi

Halkbank faizsiz esnaf kredisi 2020 yılında da veriliyor.

Esnaf Kefalet Kooperatif Kefaleti

Halkbankası esnaf ve sanatkarlara 0 faizli kredi desteği ile yeni işyeri açmak isteyenler için esnaf ve sanatkârlar koparatif kefaletiyle kredi vermektedir. Bu işyeri kredisinin faiz oranı ile ödeme koşulları kefalet kredisi olması nedeniyle uygundur. 60 aya kadar vade yapılabilir. 3 aylık ve altışar aylık ödeme periyotları ile ödenebilir. Kredi limiti ise bağlı bulunan kooperatife göre 150.000 TL’ye kadar belirlenebilmektedir. Bu krediden esnaf ve sanatkârlar odasına kayıtlı bulunan tüm esnaflar ile, işyeri açılışını yaptığını göstererek kooperatife üye olan iş kurmak isteyen tüm esnaflar yararlanabilir. Esnaf kefalet kredisinin 1 yıldan 5 yıla kadar faiz oranları % 4,5 üzerinden hesaplanarak ödeme planı oluşturulacaktır.

Halk Bankası İşyeri Açma Kredisi Esnaf Kefalet Başvuru

Dükkan açma kredisi için gerekli evrakları öğrenerek işletmenizi kurabilir ve yasal izinleri alarak faaliyete başlayabilirsiniz.

Bu kredi ile Kooperatifi üye olmayan esnaflara iş kurma olanağı sağlamaktadır. Bu kredi de 60 aya kadar vadeli alınabilmektedir. Ödeme vadeleri ise 3 ve 6 aylıktır. İşyerinin gelirine göre 100.000 TL, 125.000 TL ve 150.000 TL’ye kadar verilebilmektedir.

ESKK Kredi hesaplama tablosunu sizler için yaptık.

Halkbankası işyeri açmak isteyenlere sıfır faizli esnaf kredisi vermektedir. Bu kredinin limiti 30.000 TL. olup tüm esnaflar için en uygun kredi vasıflı taşımaktadır.

Halkbank İş yeri Açma Kredisinde Gerekli Evraklar

Halkbankasından % 100 faiz indirimli olarak kredi almak için genel şartlar bulunmaktadır. Sıfır faizli kredilerden yararlanmak için esnaflar ayrıca sektörel olarak bir ayrıma gidilerek kullandırılacağı bilinmelidir.

Genel olarak şartları maddeler halinde sıralamak gerekirse;

 • Ustalık belgesine en az 1 yıldır sahip olmak ve açılan iş kolunda esnaf ve sanatkar olarak en az 1 yıldır faaliyet göstermek belirlenen ilk şarttır.
 • Esnaf odasına kayıtlı olduğu halde başka bir esnaf ve sanatkarlar kooperatifi üyesi olmamak yine şartlar arasında yer alan bir diğer husustur.
 • Faaliyet gösterdiği bölgede bulunan ESKK kooperatife üye olmak ve mutlaka Esnaf sicil kaydına sahip olmak gerekmektedir. Bu şartları yerine getiren esnaflar istenen belge ve evraklar ile doğrudan halkbankasına başvuruda bulunabileceği gibi Faaliyet gösterdiği ve üyesi olduğu ESKK kooperatifine de başvuruda bulunarak faizsiz krediden yararlanabilir.
 • Tabi bunun için ESKK kooperatifinin istediği belgeleri ibraz etmek gereklidir.

Müracaat sırasında istenen belgeler;

 • Kredi kullanacak olan kişinin Nüfus cüzdanı fotokopisi,
 • Vergi levhası fotokopisi yeni tasdikli olacak,
 • Esnaf Sicil belgesi, Oda kayıt belgesi 2020 tarihli,
 • Verilecek teminat ile ilgili fotokopi,
 • 2019 yılı Gelir vergi beyannamesi ve tahakkuk fişi,
 • 2020-1. Dönem Gelir vergi beyannamesi ve tahakkuk fişi

Eskiyen Meslek Kollarında Faaliyet Gösterenlere Verilen İşyeri Açma Kredisi

Bu kredi eskiyen meslek kollarında faaliyet göstermekte olan esnaf ve sanatkârlar için verilen %100 faiz indirimli yeni işletme kredisidir. Bu krediden faydalanmak için aşağıda belirtilen işlerden herhangi birini yapmanız gerekmektedir.

Sıfır Faiz Uygulanacak Meslekler Listesi

El Dokuma İşleri Yazmacılık
Bakır İşletmeciliği  Yorgancılık
Çini ve Çömlek Yapımı Keçecilik
Sedef, Kakma İşleri Lüle ve Oltu Taşı İşçiliği
Kaşıkçılık Çarıkçılık
Bastonculuk Yemenicilik
Semercilik Ahşap Oyma İşleri
Oyacılık
 • El dokuma atölyesi ve el dokuma işleri yapılan iş yeri açmak,
 • Bakır işletmeciliği ve bakır işçiliği yapılan iş kurmak,
 • Çini veya çömlek yapımı atölyesi açmak,
 • Sedef kalkma ve ahşap oyma işleri yapılan atölye kurmak,
 • Çarıkçılık, yemenicilik, veya oyacılık işleri yapılmakta olan el işleri atölyesi kurmak,
 • Semercilik, yorgancılık, keçecilik, yazmacılık işleri yapılmakta olan atölyelerden herhangi birini açmak,
 • Lüle veya oltu taşı işçiliği yapılmakta olan atölyeden açmak.

Yukarıda yazılı bulunan işlere benzerlik gösteren ve Maliye Bakanlığı’nca kabul edilen meslek kollarında herhangi bir dükkan açmak için faiz indirimli finansman talebinde bulunmak gerekmektedir. Bu işlere benzerlik gösterdiği Maliye Bakanlığınca tarafınca tasdik edilen işler olmalıdır ancak bu şekilde iş kurmak kredisi alabilirsiniz. Bu krediden faydalanmak isteyen ve “esnaf vergi muafiyet belgesi bulunan tüm esnaflar devlet destekli sıfır faizli kredi kullanabilmektedir. Diğer bir şart olarak ise KOSGEB‘den devlet desteği alan esnaflar bu krediden faydalanamazlar.

blank

İşyeri açma ruhsatı

Ustalık Belgesi Olanlar İçin Faizsiz İşyeri Açma Kredisi

Halkbankası ustalık belgesi sahibi olup yeni iş kurmak isteyen girişimcilere özel faizsiz kredi vermektedir. Bu krediden faydalanmak için başvuru tarihi itibariyle en az 1 yıllık ustalık belgesini sahip olmanız gerekmektedir. Ayrıca ustalık belgeniz ile ilgili meslek kolunda son bir yıl içerisinde kendi adınıza işletme kurduğunuzu belgelemeniz şarttır. Dolayısı ile bu krediden ustalık belgesi ile işyeri açma kredisinden faydalanmak için ustalık belgesinde yazılı bulunan sanat hakkında bir işyeri açmış olmanız gerekli olup yine Kosgeb iş kurma kredisi anlamanız gerekir. Kosgeb kredisi

Halkbank iş yeri açmak isteyen esnaf ve sanatkarlara 30.000 TL. sıfır faizli kredi vermektedir. Bu krediden faydalanmak isteyenler, kredi kullanım amacını belirtmeleri ve faaliyette bulunduğunu belgelemeleri gerekmektedir. Bu krediden faydalanmak için Kosgeb girişimci kredisi almamış olmanız gereklidir. Krediden faydalanmak için esnaf ve sanatkarlar kooperatifine başvuruda bulunabilirsiniz.

blank

Ustalık Belgesi Örneği

Siz de yeni bir proje ile Devlet desteği almak istiyor iseniz, iş kurma projenizin kabul görmesi durumunda 100.000 TL’ye kadar sıfır faizli kredi kullanabilirsiniz. Bu krediden faydalanmak için bir iş projesi hazırlamak ve projesini KOSGEB’e onaylatmak gerekmektedir.

İş yeri açmak için 100.000 TL faizsiz genç girişimci kredisinden faydalanmak için 30 yaşını tamamlamamış olmak şarttır. Ayrıca KOSGEB’den faizsiz kredi kullananlar ve işyeri açılış hibe desteği alanlar ile hazine destekli esnaf kredisi kullananlar 100.000 TL faizsiz işyeri açma kredisinden faydalanamazlar.

Halkbank esnaf destek paketi kampanyası dahilinde KOBİ’lere 150.000 TL’ye kadar 36 ay vadeli kredi vermektedir. Halkbank esnaf KOBİ kredisi üç ayda bir dönemsel taksitli olarak ödenebilmektedir.

Halkbank İşyeri Açma Kredisi Nasıl Alınır?

Halk Bankasının faizsiz kredileri bunlarla da bitmiyor. Halk bankası meslek kollarına göre destekler kredi paketleri ile aşağıda yazılı bulunan meslek kolları içerisinde işyeri açma kredisi ve Devlet Destekli esnaf kredisi vermektedir.

 • Kahvehane, cafe, kafeterya ve kıraathane açma ve işletme kredisi
 • Kafe ve lokanta ile restaurant işletmecileri için,
 • Dükkan açma ve terzi butik işletmecileri,
 • Mobilya, marangoz ve ağaç işleri için işyeri kredileri,
 • Bakkal, büfe, market, ve süper market vb.
 • Manavlar için,
 • Kırtasiyeciler ve kitapçılar için,
 • Servis şoförleri, otobüsçüler ve taksiciler,
 • Erkek ve bayan kuaförü açanlara destek kredisi,
 • Nakliyeciler, kamyoncular ve kamyonetçiler için,
 • Yukarıda yazılı bulunan unutulmuş meslekleri icra edenler için destek vermektedir. Kredilerin tüm ayrıntıları burada.
Halkbank İşyeri Açma Kredisi Nasıl Alınır?

Halkbank İşyeri Açma Kredisi Nasıl Alınır?

Halkbank Girişimcilere Özel Kredi Destekleri

Halkbank girişimciler içinde farklı destekleme paketleri ile dükkan açma kredileri veriyor. Yeni ve farklı iş fikirlerini bu krediler ile buluşturan bankanın girişimciliğe yeni başlayanlara özel sunduğu kredilerden kısaca bahsetmek gerekirse;

 1. Üniversite mezunu olup, deneyim kazandığı ve eğitimini aldığı iş kolunda kendi işyerini açmak isteyen girişimcilere  verilen; Cesur girişimci Kredisi,
 2. Üniversite mezunu, deneyimsiz, mezun olduğu bölümle ilgili kendi işini kurmak isteyen, müteşebbis girişimcilere yönelik verilen Genç Girişimci Kredisi,
 3. Mesleki kuruluşlardan eğitim sertifika/belgesi bulunan ve ilgili iş kolunda deneyim sahibi olan ve kendi iş yerini açmak isteyen girişimcilere; Usta Girişimci Kredisi,
 4. Teknokentlerde faaliyet gösteren girişimciler, KOSGEB, TÜBİTAK, TTGV gibi kurumlardan hibe almaya hak kazanmış girişimciler ve patent hakkı satın almış veya sahibi olan girişimcilere yönelik Mucit Girişimci Kredisi veriyor.
 5. Bu kredilerden faydalanabilmek için şirket kuruluşunun tamamlanmış olması ve gerekli belgeler ile başvuru yapılması gerekmektedir. Tüm detaylar burada.
 6. Halkbank franchising sistemi kendi işini kurmak yeni bir franchising faaliyeti göstermek isteyenlere franchise giriş bedeli ödemesi ve işyerinin tüm ihtiyaçlarının karşılanması amacıyla yapılan harcamalar için finansman Franchising kredisi veriyor. Bu kredi Halkbank bayilik kredisi kapsamında da kullanılabilmektedir. Ayrıntılar.

Yeni bir işe başlamak isteyen girişimcilere sunulan girişimcilik kredilerin faiz oranları banka tarafından aylık olarak sürekli güncellendiğinden Temmuz ayında da değişen faiz oranları ile ödeme planı oluşturulacaktır. Temmuz ayı için geçerli olan % 0,84 faiz oranları ile 36 ay vadeli olarak girişimci kredi kullandırıldığını ve kullandırılacak olan kredi üst limitlerine ve vadelere uygulanacak faiz oranları ile kredi hesaplama tablosunu yapmak istedik. İsterseniz Temmuz 2020 güncel faiz oranları ile kredi hesaplaması şu şekilde olacaktır.

 • 30.000 TL Usta girişimci kredisi % 0,84 faizli olarak aylık taksit 997,81 TL, Toplam geri ödemesi ise 35.920,99 TL olacaktır.
 • 50.000 TL Genç Girişimci kredisi % 0,84 faizli olarak aylık taksit 1.663,01 TL olurken, toplam maliyet 59.868,32 TL olacaktır.
 • 75.000 TL Cesur girişimci kredisi % 0,84 faizli olarak aylık 2.494,51 TL Olurken toplam maliyet 89.802,49 TL olacaktır.

Yine de bu kredilerin faiz oranları ve vadeleri için Halkbank Müşteri Hizmetlerinden bilgi alabilirsiniz.

Bu krediler sadece Halkbank’ ın desteği olmayıp devlet tarafından her alanda desteklemeler verilmekte ve verilmeye devam etmektedir. Sizde kendi işinizi kurmak için gerekli evrakları hazırlayarak banka şubesine başvurusu yapabilir, Devlet destekli iş kurma kredisi fırsatlarından yararlanarak kendi işinizi kurabilirsiniz. Halkbank ticari faaliyette bulunmayan gerçek kişilerin kiraya verme amacına yönelik 3.kişilerden satın alacakları gayrimenkullerin alışı için finansman sağlıyor. Kredi maksimum 120 aylık olabiliyor. Kredi ekspertiz değerinin %50’si ile sınırlıdır. Bu kredinin tüm detaylarına buradan ulaşabilirsiniz.

Esnaf Destek Paketi Koronavirüs Kredisi

Halkbankasından koronavirüs salgından etkilenen esnaflara özel destek paketi hayata geçirilmiş olup % 4,5 yıllık faiz oranları ile 25 bin lira limitli ilk 6 ay geri ödemesiz seçeneği ile 36 ay vadede işletme kredisi ve yine 25 bin lira limitli % 0,95 faizli 12 ay vadeli Paraf kart limitli destek paketleri sunuluyor. Esnaf ve sicil odasına kayıtlı olan esnaflara kullnadırıalcak olan bu yeni kredi paketinden yararlanmak isteyenler başvurularını buradan kolaylıkla yapabilir, ve kredinin tüm bilgilerini buradan görüntüleyebilir.

] }Yorumlar
 1. blank Hakim ikizek dedi ki:

  İhtiyac kredisi istiyorum lutfen yardimci olun tsklar 10.000

  1. blank Talipcan Tanoğlu dedi ki:

   Ziraat bankasından başvur kardeşim hane gelirini 5000 den az yap 20 gün içinde veriyorlar

 2. blank Halkbank 2019 Esnaf Destekleri dedi ki:

  Halkbank esnaf 2019 yılında faizsiz kredi vermeye devam edecek diyorlar

 3. blank Özcan filiz dedi ki:

  Ben işyerimi açtım polyester ve mermer hazır mezar işi yapıyorum küçük bir sermayem vardı ilk adımları attım vergi levhamı çıkardım servis aracımı aldım fakat takıldım maddi yönden cüzi bir rakama ihtiyacım var nasıl yardımcı olabilirsiniz takımların icin

 4. blank Arhande dedi ki:

  Eşim ve ben ne şanssa artık 1 ay arayla işten çıkarıldık.Yıllarca asgari ücretle savaştık.Yaş geçti gençlik gitti.Bankalara borçta var icra kapıda. Bu yüzden kendimize ait küçük kafe açmaya karar verdik.Verdik de sermaye yok.Banka banka gezdim kimse yardımcı olmuyor.2 çocukla hiç bir gelir olmadan kredi notu nasıl yükselsin?Sonumuzdan endişeliyim.Başka memleketten gelenler kadar değerimiz yok maalesef.Lütfen acil yardım… ( bir annenin çaresizliği)

 5. blank PlayStation ve oyun salonu dedi ki:

  Playstation ve oyun salonu açmak istiyorum üniversite mezunuyum bilgisayar sertifikamda var bu krediyi almak için napmam gerek baska şartlar nedir

 6. blank MOBILYA BOYAHANESI dedi ki:

  calıstıgım fabrıka ıflas ettıgı ıcın madurum.abım ıle bır mobılya boyahanesı acmak ıstıyoruz.tesekkurler

 7. blank Birgül özcan dedi ki:

  Ben ev hanimiyim esimden maas aliyorum iki oglum var biri okuyor maasimiz gecime yetmiyor giyim üstüne birisyeri acmak istiyorum sermayem yok isyeri acmak icin kredi alabilirmiyim lütfen yardimci olurmusunuz cocuklarinin gelecegini düsünen bir anneye

  1. blank metal işleri atölyesi dedi ki:

   aslında bir motosiklet metal aksam yedek parca yapım atölyesi kurmak istiyorum

 8. blank Memet bekler dedi ki:

  Slm iyi aksamlar ben evli 26 yasindayim market acmak istiyorum bunun icin ne gibi sartlar var

 9. blank Ayten şeylan dedi ki:

  Ben 34 yaşında bir bayanım 10 yıĺdır yufka imalatında çalışıyorum kendi işyerimi açmak istiyorum ama sermayem yok sizin vermekte olduğunuz iş yeri açma kredisinden yararlanabilirmiyim.şartlarınız nelerdir.yalnız yufka işinde sigortasiz çalışıyorum ne yapmam gerekiyor yardımcı olurmusunuz

 10. blank Hilal dedi ki:

  İyi günler ben evli 25 yaşında ev hanimiyim. Sermayem yok. Giyim işyeri açmak istiyorum bu iş yerini açmak için kredi alabilirmiyim lütfen yardim ediniz. Şartlar nelerdir.