Halkbank İşyeri Açma Kredisi (Faizsiz Kredi Desteği 2024 Yılına Kadar Geçerli)

Halkbank, esnafa faizsiz ve yüzde 50 faiz indirimli kredi kullandıracak. Bazı iş kollarında indirim desteği 2024’e kadar kullanılacak krediler için geçerli olacak. Detaylar Halkbank İşyeri Açma Kredisi içeriğimizde.

Halkbank İşyeri Açma Kredisi (Faizsiz Kredi Desteği 2024 Yılına Kadar Geçerli)

Cumhurbaşkanı kararıyla milyonlarca esnafa faizsiz kredi imkanı sağlayacak olan Halkbank, kredilerde yüzde 50 indirim yapacak, bazı iş kollarında ise indirim desteği yüzde 100 olacak. Halkbank’ın esnafa kullandırdığı ve bakiyesi bu yıl ile 2023 ve 2024 yıllarına devredilen kredilerde iki yıl vadeli yüzde 50 faiz indirimi uygulanacak.

Karara göre, kaybolmaya yüz tutmuş kültür ve sanat değeri taşıyan geleneksel mesleklerde faaliyet gösteren esnafa yüzde 100 oranında kredi kullandırılacak, girişimci ve 1 yıllık ustalık belgesine sahip esnaf ve sanatkârlara kredi kullandırılacak. ve ilgili meslekte kendi işini kurmuş olup, 2023-2024 yılına devredilen krediler için bakiye yüzde 100’dür. uygulanacak.

Öncelikle bankanın kredi kullandırım koşullarını inceleyelim, ardından diğer konulara geçelim.

Halkbank, Esnaf Kredisinde Faizi Yüzde 50 Düşürdü

Halkbankası iş kurmak isteyen girişimcilere bir çok farklı sektörde faizsiz işyeri açma kredisi veriyor. 2.5 milyon Kobi ve esnafa 04 Ocak 2022 tarihi itibariyle yayınlanan Cumhurbaşkanı Kararı ile; esnaflara destek olmak amacıyla faizsiz kredi desteğini 2023 yılı için yeniden devreye aldı.

4 Ocak 2022 tarihinde Resmi gazete‘de yayınlanan Cumhurbaşkanlığı kararnamesine göre Halk bankasından esnaf kredisi kullanmak isteyenlere özel Faizsiz Esnaf Kredisi kullandırılmasına karar verildi. Bu krediler 31 Aralık 2023 tarihine kadar kullanılabilecek.

Halkbank sıfır faizli esnaf kredilerine ek olarak 2023 yılında Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından yüzde 50 faiz desteği sağlanacak. Devredilecek kredilerde, verilecek bazı kredilerde yüzde 50 ile yüzde 100 arasında faiz indirimi yapılacak. bu yıl doğrudan esnaf ve sanatkârlara yaygınlaştırıldı. İlgili karar, önceki yıllarda olduğu gibi bu yıl da ESKKK’lardan kullandırılan kredilere ve diğer bankalardan kullandırılan kredilerin faiz oranlarının düşürülmesine ilişkindir.

DÖVİZ ALAMAYACAK

Halkbank’ın Türkiye ve KKTC’deki esnaf ve sanatkarlara kullandırdığı ve 2024 yılına kadar uzatılacak kredilere yüzde 50 faiz indirimi desteği sağlanacak. Bazı iş kollarında faiz indirimi yüzde 100 olacak.

Sıfır Faizli Halkbank İş Kurma Kredileri Nasıl Alınır?

Düşük faizli ve faizsiz iş kurma kredileri kullanarak iş kurmak isteyen girişimciler için kullandırılan bu kredi esnaf ve sanatkârlara özel olarak Halkbank esnaflara ve sanatkarlara özel olarak oluşturulan krediler kapsamında ESKK kefaleti ve kefalet olmadan, 0 Faizli ve esnaf destek kredileri sunuyor. Faizsiz esnaf kredileri ile eskiyen meslek kollarında faaliyet gösterenlere, ustalık belgesine sahip olup yeni iş kuranlara ve genç girişimcilere özel krediler sunuyor.

Kredi talep eden esnaf veya sanatkârdan, aktif olarak ticaretle uğraştığını ve ticaret odasına kayıtlı bir ticari işletmede ortağı veya sahibi bulunmadığına dair taahhütname alınır.

Makine, Ekipman Kapsamda

Makine ve teçhizat alımı, işyeri modernizasyonu veya hammadde ve döner ihtiyaçlarının karşılanması amacıyla, bakiyesi anılan yıllara devredilen 30 bin TL’ye kadar kredilere yüzde 100 faiz indirimi uygulanacak.

Bir Yıllık Ustalık Belgesi Şart

Kredi başvuru tarihinde en az bir yıllık ustalık belgesi bulunan ve son bir yıl içinde ilgili sanat dallarında iş kurduğunu belgeleyen girişimci ve sanatkarlara kullandırılan kredilerde de yüzde 100 faiz indirimi oranı uygulanacak. Son bir yıl içinde faaliyet veya yükümlülüklerini sonlandıranlar bu destekten yararlanamazlar.

Halkbank tarafından sağlanan esnaf kredilerini daha anlaşılır bir şekilde sıralayacak olursak;

1)Esnaf ve sanatkarlara özel:

 • ESKK kefaleti ile /60 aya vadeli aylık 3 ve 6 aylık ödemesiz. Aylık %0,62 yıllık ise % 7,5 faiz oranları ile 125.000 TL, 150.000 TL, 175.000 TL veya 225.000 TL limitli,
 • ESKK kefaleti olmaksızın/ Hazine desteği ile 60 ay vadeli aylık 3 ve 6 aylık ödemeli cazip faiz oranları ile 100.000 TL ile 225.000 TL limitli,
 • Sıfır faizli esnaf kredisi / Eskimiş meslek kollarında faaliyet gösteren, Ustalık belgesine sahip girişimci ve genç girişimcilere %100 faiz indirim oranlı,
 • Esnaf yatırım kredileri/ İşyeri satın alımına yönelik aylık ve 3 aylık ödeme seçenekleriyle 120 ay vadeli 500.000 TL’ye kadar limitli,

2) Meslek kollarına göre kredi destekleri,

3) Girişimci kredileri:

 • Halk Girişimci Kredisi, 250 bin TL, 12 ay geri ödemesiz 60 ay vadeli
 • Genç Girişimci Kredisi, 350 bin TL, 12 ay geri ödemesiz 60 ay vadeli
 • Cesur Girişimci Kredisi, 400 bin TL, 12 ay geri ödemesiz 60 ay vadeli
 • KOSGEB Uzman Girişimci Kredisi, 300 bin TL, 6 ay geri ödemesiz 36 ay vadeli
 • Usta Girişimci Kredisi, 300 Bin TL 1 Yıl geri ödemesiz 60 ay vadeli
 • Tekno Girişimci Kredisi, 500 bin TL, 12 ay geri ödemesiz, 60 ay vadeli
 • Esnaf Girişimci Kredisi, 300 Bin TL, Sıfır faizli 5 Yıl vadeli
 • KADIN girişimcilere 300 bin /200 bin/100 bin Faizsiz

4) Girişimcilere Franchising kredileri:

60 aya varan vadelerde aylık eşit taksitli, 3 ayda ya da 6 ayda bir eşit taksitli, ya da serbest taksitli olarak ilk yıla mahsus olmak üzere ilk 6 ay ödemesiz olarak mevcut işyeri için yapılacak tüm harcamaların yüzde 75’ine kadar limitli olarak kullandırılan kredilerdir.

300 Bin TL Yeni Faizsiz Kredi

300 bin lira faizsiz işyeri açma kredisi veren Halkbank’tan kredi alabilmek için gerekli şartlar aşağıdaki gibidir:

 • 35 yaşından küçük olmak
 • KOSGEB Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi almak ve bitirmiş olmak
 • KOSGEB’in onayladığı projeleri Halk Bankası’na sunmak şartlarını sağlamak gerekiyor.

HALKBANK İşyeri Açma Kredisi alabilmek için ayrıca;

 • KOSGEB veri tabanında kayıtlı olması,
 • İşletmenin Aktif olması,
 • KOBİ Bilgi Beyannamesinin güncel olması,
 • Programda tanımlanmış işletme türlerinde yer alan işletmelerden olması gereklidir.
 • iş planını KOSGEB’e sunarak onay aldıktan sonra Halk bankasına başvuruda bulunarak 300 bin lira Kosgeb faizsiz kredi alınacaktır.

Esnaf Kefalet Kooperatif Kefaleti ile Esnaf Kredisi

Halkbankası esnaf ve sanatkarlara 0 faizli kredi desteği ile yeni işyeri açmak isteyenler için esnaf ve sanatkârlar kooperatif kefaletiyle kredi vermektedir. Bu işyeri kredisinin faiz oranı ile ödeme koşulları kefalet kredisi olması nedeniyle uygundur. 60 aya kadar vade yapılabilir. 3 aylık ve altışar aylık ödeme periyotları ile ödenebilir. Kredi limiti ise bağlı bulunan kooperatife göre 150.000 TL’ye kadar belirlenebilmektedir. Bu krediden esnaf ve sanatkârlar odasına kayıtlı bulunan tüm esnaflar ile, işyeri açılışını yaptığını göstererek kooperatife üye olan iş kurmak isteyen tüm esnaflar yararlanabilir. Esnaf kefalet kredisinin 1 yıldan 5 yıla kadar faiz oranları % 7,5 üzerinden hesaplanarak ödeme planı oluşturulacaktır.

Dükkan açma kredisi için gerekli evrakları öğrenerek işletmenizi kurabilir ve yasal izinleri alarak faaliyete başlayabilirsiniz.

Halk Bankası İşyeri Açma Kredisi Esnaf Kefalet Başvuru

Halk Banka İşyeri Açma Kredisi Esnaf Kefalet ile sağlanan bu kredi ile Kooperatifi üye olmayan esnaflara iş kurma olanağı sağlamaktadır. Bu kredi de 60 aya kadar vadeli alınabilmektedir. Ödeme vadeleri ise 3 ve 6 aylıktır. İşyerinin gelirine göre 100.000 TL, 125.000 TL ve 500.000 TL’ye kadar verilebilmektedir.

Halkbank İş yeri Açma Kredisinde Gerekli Evraklar

Halkbank İşyeri Açma Kredisi almak için, öncelikle bir iş planı oluşturmanız ve bankaya sunduğunuz iş planına bağlı olarak, bankanın belirlediği kriterleri karşıladığınızı kanıtlamanız gerekir. Bankanın talep ettiği belgeleri ve bilgileri eksiksiz olarak toplayıp, bankanın kredi prosedürlerini takip etmelisiniz. Banka tarafından size verilecek krediyi, sözleşmede belirtilen koşulları yerine getirerek ve faiz oranlarını ödeyerek geri ödeyebilirsiniz.

Ödemelerinizi sözleşmede belirtilen koşulları ve faiz oranlarını karşılayarak zamanında ve eksiksiz olarak yapmanız gerekmektedir. Ayrıca, bankanın talep ettiği ücretleri de ödemelisiniz. Banka tarafından size verilecek krediyi, sözleşmede belirtilen koşulları yerine getirerek ve faiz oranlarını ödeyerek geri ödeyebilirsiniz.

Halkbank İşyeri Açma Kredisi almak için, bankanın kredi prosedürlerini takip etmeniz ve talep ettiği belgeleri ve bilgileri eksiksiz olarak toplayarak başvurmanız gerekmektedir. Banka tarafından size verilecek krediyi, sözleşmede belirtilen koşulları yerine getirerek ve faiz oranlarını ödeyerek geri ödeyebilirsiniz. Ayrıca, bankanın talep ettiği ücretleri de ödemelisiniz.

Halkbankası işyeri açmak isteyenlere sıfır faizli esnaf kredisi vermektedir. Bu kredinin limiti 30.000 TL olup tüm esnaflar için en uygun kredi vasıflı taşımaktadır.

Halkbankasından %100 faiz indirimli olarak kredi almak için genel şartlar bulunmaktadır. Sıfır faizli kredilerden yararlanmak için esnaflar ayrıca sektörel olarak bir ayrıma gidilerek kullandırılacağı bilinmelidir.

Genel olarak şartları maddeler halinde sıralamak gerekirse:

 • Ustalık belgesine en az 1 yıldır sahip olmak ve açılan iş kolunda esnaf ve sanatkar olarak en az 1 yıldır faaliyet göstermek belirlenen ilk şarttır.
 • Esnaf odasına kayıtlı olduğu halde başka bir esnaf ve sanatkarlar kooperatifi üyesi olmamak yine şartlar arasında yer alan bir diğer husustur.
 • Faaliyet gösterdiği bölgede bulunan ESKK kooperatife üye olmak ve mutlaka Esnaf sicil kaydına sahip olmak gerekmektedir. Bu şartları yerine getiren esnaflar istenen belge ve evraklar ile doğrudan halkbankasına başvuruda bulunabileceği gibi Faaliyet gösterdiği ve üyesi olduğu ESKK kooperatifine de başvuruda bulunarak faizsiz krediden yararlanabilir.
 • Tabi bunun için ESKK kooperatifinin istediği belgeleri ibraz etmek gereklidir.

Müracaat sırasında istenen belgeler aşağıdaki gibidir:

 • Kredi kullanacak olan kişinin Nüfus cüzdanı fotokopisi
 • Vergi levhası fotokopisi yeni tasdikli olacak
 • Esnaf Sicil belgesi
 • Oda kayıt belgesi 2023 tarihli
 • Verilecek teminat ile ilgili fotokopi
 • 2023 yılı Gelir vergi beyannamesi ve tahakkuk fişi
 • 2023Dönem Gelir vergi beyannamesi ve tahakkuk fişi ibraz edilmelidir.

Eskiyen Meslek Kollarında Faaliyet Gösterenlere Verilen İşyeri Açma Kredisi

Bu kredi, modası geçmiş mesleklerde faaliyet gösteren esnaf ve sanatkarlara verilen %100 faiz indirimli yeni işletme kredisidir. Bu krediden faydalanmak için aşağıdaki işlerden herhangi birini yapmanız gerekmektedir.

Sıfır Faiz Uygulanacak Meslekler Listesi

El Dokuma İşleriYazmacılık
Bakır İşletmeciliğiYorgancılık
Çini ve Çömlek YapımıKeçecilik
Sedef, Kakma İşleriLüle ve Oltu Taşı İşçiliği
KaşıkçılıkÇarıkçılık
BastonculukYemenicilik
SemercilikAhşap Oyma İşleri
OyacılıkYemenicilik
Halkbank %100 Faiz indirimi
 • El dokuma atölyesi ve el dokuma işleri yapılan iş yeri açmak,
 • Bakır işletmeciliği ve bakır işçiliği yapılan iş kurmak,
 • Çini veya çömlek yapımı atölyesi açmak,
 • Sedef kalkma ve ahşap oyma işleri yapılan atölye kurmak,
 • Çarıkçılık, yemenicilik, veya oyacılık işleri yapılmakta olan el işleri atölyesi kurmak,
 • Semercilik, yorgancılık, keçecilik, yazmacılık işleri yapılmakta olan atölyelerden herhangi birini açmak,
 • Lüle veya oltu taşı işçiliği yapılmakta olan atölyeden açmak.

Yukarıda yazılı bulunan işlere benzerlik gösteren ve Maliye Bakanlığı’nca kabul edilen meslek kollarında herhangi bir dükkan açmak için faiz indirimli finansman talebinde bulunmak gerekmektedir. Bu işlere benzerlik gösterdiği Maliye Bakanlığınca tarafınca tasdik edilen işler olmalıdır ancak bu şekilde iş kurmak kredisi alabilirsiniz. Bu krediden faydalanmak isteyen ve “esnaf vergi muafiyet belgesi bulunan tüm esnaflar devlet destekli sıfır faizli kredi kullanabilmektedir. Diğer bir şart olarak ise KOSGEB‘den devlet desteği alan esnaflar bu krediden faydalanamazlar.

İşyeri Açma Ruhsatı

Ustalık Belgesi Olanlar İçin Faizsiz İşyeri Açma Kredisi

Halkbankası ustalık belgesi sahibi olup yeni iş kurmak isteyen erkek ve kadın girişimcilere özel faizsiz kredi vermektedir. Bu krediden faydalanmak için başvuru tarihi itibariyle en az 1 yıllık ustalık belgesini sahip olmanız gerekmektedir. Ayrıca ustalık belgeniz ile ilgili meslek kolunda son bir yıl içerisinde kendi adınıza işletme kurduğunuzu belgelemeniz şarttır. Dolayısı ile bu krediden ustalık belgesi ile işyeri açma kredisinden faydalanmak için ustalık belgesinde yazılı bulunan sanat hakkında bir işyeri açmış olmanız gerekli olup yine Kosgeb iş kurma kredisi anlamanız gerekir.

Halkbank iş yeri açmak isteyen esnaf ve sanatkarlara 30.000 TL. sıfır faizli kredi vermektedir. Bu krediden faydalanmak isteyenler, kredi kullanım amacını belirtmeleri ve faaliyette bulunduğunu belgelemeleri gerekmektedir. Bu krediden faydalanmak için Kosgeb girişimci kredisi almamış olmanız gereklidir. Krediden faydalanmak için esnaf ve sanatkarlar kooperatifine başvuruda bulunabilirsiniz.

Örnek Ustalık Belgesi

Siz de yeni bir proje ile Devlet desteği almak istiyor iseniz, iş kurma projenizin kabul görmesi durumunda 100.000 TL’ye kadar sıfır faizli kredi kullanabilirsiniz. Bu krediden faydalanmak için bir iş projesi hazırlamak ve projesini KOSGEB’e onaylatmak gerekmektedir.

İş yeri açmak için 100.000 TL faizsiz genç girişimci kredisinden faydalanmak için 30 yaşını tamamlamamış olmak şarttır. Ayrıca KOSGEB’den faizsiz kredi kullananlar ve işyeri açılış hibe desteği alanlar ile hazine destekli esnaf kredisi kullananlar 100.000 TL faizsiz işyeri açma kredisinden faydalanamazlar.

Halkbank esnaf destek paketi kampanyası dahilinde KOBİ’lere 500.000 TL’ye kadar 36 ay vadeli kredi vermektedir. Halkbank esnaf KOBİ kredisi üç ayda bir dönemsel taksitli olarak ödenebilmektedir.

Halkbank İşyeri Açma Kredisi Nasıl Alınır?

Halk Bankasının faizsiz kredileri bunlarla da bitmiyor. Halk bankası meslek kollarına göre destekler kredi paketleri ile aşağıda yazılı bulunan meslek kolları içerisinde işyeri açma kredisi ve Devlet Destekli esnaf kredisi vermektedir.

 • Kahvehane, cafe, kafeterya ve kıraathane açma ve işletme kredisi
 • Kafe ve lokanta ile restaurant işletmecileri için,
 • Dükkan açma ve terzi butik işletmecileri,
 • Mobilya, marangoz ve ağaç işleri için işyeri kredileri,
 • Bakkal, büfe, market, ve süper market vb.
 • Manavlar için,
 • Kırtasiyeciler ve kitapçılar için,
 • Servis şoförleri, otobüsçüler ve taksiciler,
 • Erkek ve bayan kuaförü açanlara destek kredisi,
 • Nakliyeciler, kamyoncular ve kamyonetçiler için,
 • Yukarıda yazılı bulunan unutulmuş meslekleri icra edenler için destek vermektedir.

Halkbank Girişimcilere Özel Kredi Destekleri

Halkbank girişimciler içinde farklı destekleme paketleri ile dükkan açma kredileri veriyor. Yeni ve farklı iş fikirlerini bu krediler ile buluşturan bankanın girişimciliğe yeni başlayanlara özel sunduğu kredilerden kısaca bahsetmek gerekirse;

 • Üniversite mezunu olup, deneyim kazandığı ve eğitimini aldığı iş kolunda kendi işyerini açmak isteyen girişimcilere  verilen; Cesur girişimci Kredisi,
 • Üniversite mezunu, deneyimsiz, mezun olduğu bölümle ilgili kendi işini kurmak isteyen, müteşebbis girişimcilere yönelik verilen Genç Girişimci Kredisi,
 • Mesleki kuruluşlardan eğitim sertifika/belgesi bulunan ve ilgili iş kolunda deneyim sahibi olan ve kendi iş yerini açmak isteyen girişimcilere; Usta Girişimci Kredisi,
 • Teknokentlerde faaliyet gösteren girişimciler, KOSGEB, TÜBİTAK, TTGV gibi kurumlardan hibe almaya hak kazanmış girişimciler ve patent hakkı satın almış veya sahibi olan girişimcilere yönelik tekno Girişimci Kredisi veriyor.
 • Bu kredilerden faydalanabilmek için şirket kuruluşunun tamamlanmış olması ve gerekli belgeler ile başvuru yapılması gerekmektedir.
 • Halkbank franchising sistemi kendi işini kurmak yeni bir franchising faaliyeti göstermek isteyenlere franchise giriş bedeli ödemesi ve işyerinin tüm ihtiyaçlarının karşılanması amacıyla yapılan harcamalar için finansman Franchising kredisi veriyor. Bu kredi Halkbank bayilik kredisi kapsamında da kullanılabilmektedir.

Yeni bir işe başlamak isteyen girişimcilere sunulan girişimcilik kredilerin faiz oranları banka tarafından aylık olarak sürekli güncellendiğinden Temmuz ayında da değişen faiz oranları ile ödeme planı oluşturulacaktır. Uygun faiz oranları ile 36 ay vadeli olarak girişimci kredi kullandırıldığını ve kullandırılacak olan kredi üst limitlerine ve vadelere uygulanacak faiz oranları ile kredi hesaplama yaparak banka şubesinden bilgi alabilirler.

Yine de bu kredilerin faiz oranları ve vadeleri için Halkbank Müşteri Hizmetlerinden bilgi alabilirsiniz.

Bu krediler sadece Halkbank’ ın desteği olmayıp devlet tarafından her alanda desteklemeler verilmekte ve verilmeye devam etmektedir. Sizde kendi işinizi kurmak için gerekli evrakları hazırlayarak banka şubesine başvurusu yapabilir, Devlet destekli iş kurma kredisi fırsatlarından yararlanarak kendi işinizi kurabilirsiniz. Halkbank ticari faaliyette bulunmayan gerçek kişilerin kiraya verme amacına yönelik 3. kişilerden satın alacakları gayrimenkullerin alışı için finansman sağlıyor.

Kredi maksimum 120 aylık olabiliyor. Kredi ekspertiz değerinin %50’si ile sınırlıdır. Bu kredinin tüm detaylarını Halkbank şubelerinden öğrenebilirsiniz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.