Halk Süt Yardımı Başvuru Şartları (Korona Virüs)

Halk Süt Yardımı Başvuru Şartları (Korona Virüs)
A+
A-

Tüm dünya salgın nedeniyle oldukça zor bir dönemden geçerken ülkemiz genelinde de bu durum günden güne ciddi boyutlara ulaştı. Maddi yardıma ihtiyaç duyan aileleri sayıları her geçen gün artarken maddi yardım kampanyaları da bütün hızıyla devlet kamu ve kurumları tarafından verilmeye devam ediyor. Hemen süt yardımları hakkında bilgi alabilirsiniz.

Halk Süt Yardımı

Kamu kurumlarından sosyal yardım için başvuruda bulunan ihtiyaç sahibi ailelere yardımlar pek çok kategoride verilmeye devam ediliyor. Koronavirüs salgını nedeniyle birçok işyeri kapatılarak esnaf ve işyeri sahiplerinin nakit akışları bozulmuş bazı işyerleri çalışanlarını ücretsiz izne çıkarmış, bazıları işçi çıkararak bu süreçte birçok vatandaş mağdur olmuştur.

Sosyal yardımlar 2022 sayılı kanun kapsamına giren ve her ay düzenli olarak Sosyal yardım alanlara yapılıyor olması nedeniyle Bakanlık tarafından belirlenen bu kişilere sosyal yardımlar veriliyor. Hal böyle olunca hiçbir kurumdan yararlanmayan ve sosyal yardım almayan vatandaşlarda yardım başvurularını nereye yapacaklarını merak ediyor. Kamu kurumlarına başvuruda bulunarak elleri boş dönen kimse kalmasın diye yapılan tüm yardım kampanyalarını başta Belediyeler olmak üzere Bakanlığın başlattığı tedbirler kapsamında veriliyor. Belediyelere yardım başvuruları ise ihtiyaç sahibi ailelerin yerinde tespit edilmesi ve gerçekten ihtiyaç sahibi olduklarının tespit edilmesi halinde verildiğinden, korona sebebiyle işinden olmuş, işsiz kalmış parası olmayan faturalarını dahi ödeyemeyen kira ödemelerini aksatan kişilerin ise nereye başvuracakları merak ediliyor.

Belediyelere Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır?

 • Belediyelere yapılacak olan yardım başvurularında ise belediyelerin resmi internet sitesi üzerinden başvuru formlarını doldurmaları suretiyle alınırken, bazı belediyelere ise ihtiyaç sahibinin dilekçe ile başvuruda bulunması gerekiyor.
 • Belediyelerin sosyal yardım politikaları birbirinden farklılık gösteriyor.
 • Bu sebeple belediye yardım başvurusunda önce bağlı bulunan belediyelere müracaat etmeden önce muhtarlıktan fakirlik belgesi, T.C kimlik belgesi ve ikametgah  belgesi ile birlikte başvuruda bulunulması gerekiyor.
 • Genel anlamda çoğu belediyenin kişilerden istediği belgeler hemen hemen aynı olduğundan dolayı belediyelere bu evraklar ile müracaat edilmesi gerekiyor.

Belediye Yardımları Neler?

İstanbul büyükşehir belediyesi, Ankara büyükşehir belediyesi ve çoğu belediyenşn Koronavirüs salgını nedeniyle vatandaşlar için yardım kampanyaları çığ gibi büyüyor. Hesap numaraları üzerinden hayırsever vatandaşların da katılımları ile hazırlanan gıda erzak yardım kolileri ve nakit yardımları ihtiyaç sahibi ailelerin adreslerine belediye ekipleri tarafından teslim ediliyor. Belediyelere yapılacak olan başvurular da kişilerin gelir durumları göz önüne alınarak değerlendirme yapıldığından koronavirüs sebebiyle işsiz kalındığını ayrıca belirten kişilere  de ayrıcalık tanınıyor.

Belediyeler tarafından yapılan yardımlar ise;

 • Belediye yardım parası,
 • Odun ve kömür parası,
 • Gıda ve erzak yardımı
 • Muhtaç asker ailesi yardımı,
 • Belediye yaşlı bakım hizmetleri,
 • Kırtasiye yardımı,
 • Öğrencilere okul yardım,
 • Belediye bursu,
 • Giyecek yardımı,
 • Bebeklere süt yardımı,
 • Sosyal yardım kartı,
 • Şehit ve gazi yakınlarına yardım,
 • Fakir ailelere kira yardımı,
 • Sağlık ve ilaç yardımı,
 • Bebekler için bez ve mama yardımı,
 • Engelli yardımları
 • Belediye bayram yardımlarıdır.

Bu yardımların yanında ‘‘Süt Her Çocuğun hakkıdır” sloganıyla İBB tarafından başlatılan Halk süt projesinin başvuruları halen alınmaya devam edilmektedir.

Dar gelirli ve ihtiyaç sahibi ailelere belediyeler tarafından ayni ve nakdi yardımlar yapılmasının yanında gıda erzak yardımları da koliler halinde dağıtılması şeklinde de olabiliyor. Belediyeler tarafından sağlanan gıda erzak nakit gibi destek ve yardımlardan faydalanmak isteyen kişilerin belediye tarafından istenen belgeleri tamamlaması ve bazı kriterleri taşıyor olması gereklidir. İstanbul Büyükşehir belediyesi tarafından milyonlarca ihtiyaç sahibine yapılacak yardım kampanyası da büyük ses getirmiştir. İBB tarafında yapılan yardımları bir tanesi de Halk Süt Yardımlarıdır.  Ekrem İmamoğlu tarafından hayata geçirilen Halk süt desteğini de başvurular çoğalmıştır.

Bu yardımlardan yararlanmak isteyenler için başvuru şartları ve gerekli kriterler ise;

Halk Süt Yardımı Başvuru Şartları (Korona Virüs)

Çocukların  temel besin ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla dar gelirli ailelerin çocuklarına Halk Süt Projesi’ni uygulaması kapsamında ücretsiz bir şekilde süt dağıtılmaktadır.  Bu hizmetten İBB’den sosyal destek alan ailelerin 3 ila 6 yaş arasındaki çocukları yararlanacak. Haftada çocuk başına 2 litre süt verilecek. Süte ihtiyaç duyan çocuklarının süt ihtiyaçlarını  karşılamaya gücü yetmeyen ailelere ücretsiz bir şekilde süt dağıtımı projesi İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından geçtiğimiz yıl hayata geçirilmişti. Bir litrelik UHT sütler ailelere çocuk sayısına göre aylık ya da 15 günlük teslim edilecek. Dağıtımlar İBB ekipleri tarafından gerçekleştirilecek. Uygulama sırasında ihtiyaç sahibi yeni aileler de tespit edilerek sisteme dahil edileceğinden  Koronavirüs sebebiyle ihtiyaç sahiplerinin sayılarında yaşanan artış nedeniyle aileler tarafından belediyeler Halk süt projesine başvurular çoğaldığından başvuru şartları da yoğun olarak araştırılan konular arasındadır.

Belediye tarafından ilk aşamada her ay ihtiyacı olan ailelere her hafta her çocuk için 2 litre süt temin ediliyor ve hali hazırda toplamda 750.000 litre süt yardımı yapılıyor ve bu rakamın Koronavirüs nedeniyle yapılan başvurular kapsamında artış göstermektedir. Bu nedenle başvuru şartları da güncellenmiştir.

Halk Süt projesi kapsamında verilen süt desteğinden faydalanmak isteyen ihtiyaç sahiplerinin başvuruda bulunabilmeleri için  muhtaç aileler kapsamı içerisinde yer alıyor olmaları gerekmektedir. Aile Çalışma ve Sosyal Hizmet Bakanlığı ile İstanbul Büyük şehir Belediyesi tarafından gelir tespiti yapılarak belirlenen muhtaç durumdaki ailelere yapılacak olan süt dağıtımında çocukların esas alınmasından kaynaklı olarak bu yardımın alınabilmesi için aynı zamanda bir çocuğa sahip olunması gerekmektedir.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından geçtiğimiz yıl hayata geçirilen Hak süt desteğinden yararlanmak için İBB Beyaz Masa telefonu olan ALO 153’ü arayarak başvuruda bulunmaları gerekmektedir.

İBB Maddi Yardım Başvuru Hatları

İstanbul Büyükşehir Belediye başkanı Ekrem İmamoğlu’ nun başlattığı yardım kampanyasına başvuruda bulunmak isteyenler için başvuru şartları;

Coronavirüs nedeniyle vatandaşların Belediye ve diğer kamu kurumlarına acil ihtiyaç durumunda ulaşabilecek kurumlarının telefon numaraları;

 • Sosyal Vefa Destek: 0212 293 20 39
 • Evde Sağlık Hizmetleri: 444 38 33
 • Nakdi Yardım Başvuruları için: 0 212 256 48-34 ve 0 212 256 43 91
 • Kriz nedeni ile işten çıkarılanlar: 0 212 444 75 87 
 • Sosyal Yardım hattı: 144
 • Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma vakfı: 0 212 256 48 34
 • Seyahat Yol izin belgesi için: 155– 199- 0 212 238 10 18
Tıkla, Telegram'da Bize Katıl!

Yorumlar

Yorumunuzun Önemi

 1. Avatar Sevda dedi ki:

  3 çoçuğum var süt desteği almak istiyorum biri bebek biri de 3 yaşında biride7.5 yaşında kiracıyım lütfen destek verin

  (5/5)
 2. Avatar Sevda dedi ki:

  3 çoçuğum var süt desteği almak istiyorum biri bebek biri de 3 yaşında biride 7.5 yaşında lütfen destek olun buna ihtiyacım var

 3. Avatar ruken aydin dedi ki:

  benim de sùte ihtiyacim var uç cocugum var

 4. Avatar Gamze dedi ki:

  Çok ihtiyacım var iki çocuğum kirada kalıyoruz maddi durum sıkıntımız var sizlerden lütfen destek istiyoruz

  (5/5)
 5. Avatar Ahmet Güneş dedi ki:

  Süt ihtiyaçim var

 6. Avatar Fadile Şakır dedi ki:

  Merabalar üç çocuğum var en küçüğüm 5 aylık bez alamıyom süt alamıyom lütfen yardım edin

 7. Avatar Fatma Batı dedi ki:

  2 çocugum var 3 .1 yaslarinda bu sute getcekten ihtiyacim var

 8. Avatar Ayfer dedi ki:

  Sizlerin vereceği 1 süt aslında ama cocuk icin faydalı olan birşey biz ebeveynler zaten süt içmiyoruz genelde ama çocuklar için süt verseniz ne olur devlet 2 kutu sütle batmaz diye umuyorum 3 çocuğum var benimde 8.9.4yaslarinda tesekkurler

 9. Avatar Özlem Altınmakas dedi ki:

  3 çocuk süt yardımı istiyom

  (4/5)
 10. Avatar Mehmet ali dedi ki:

  Sut kuzusu yardimindan yararlanmak istiyorum iki cocuk

  (5/5)
 11. Avatar Melek Avcı dedi ki:

  Süt yardımı istiyorum

 12. Avatar Zeynep akalan dedi ki:

  Cevap nezaman

 13. Avatar Zeynep akalan dedi ki:

  Benim kocam calismi benim 4tane çocuğum var sizde ricam süt yardımı

1 17 18 19