Halkbank ATM’den Kartsız Para Çekme Nasıl Yapılır?

Halkbank ATM’den Kartsız Para Çekme? Halkbank ATM’sinden kartsız işlemler menüsünden, para yatırma ve çekmek işlemlerinizi anında gerçekleştirebilirsiniz.

Halkbank ATM’den Kartsız Para Çekme Nasıl Yapılır?

Ülkemizde tüm il ve ilçelerde bulunan Halkbank şubeleri ve ATM’leri ve Bankamatikleri üzerinden hesaptan hesaba para yatırma, kredi kartı borcu ödeme, havale, EFT, fatura ödeme, ÖSYM ve MEB ödemeleri, üniversiteye harç yatırma, belediye vergi ödemeleri, GSM TL yükleme ve kimlik bedeli ödeme gibi pek çok bankacılık işlemleri kolaylıkla yapılmaktadır. Bunlar gibi birden çok bankacılık işlemleri bankamatikler üzerinden yapılabildiği gibi, kartsız işlem yapma imkanı da sunulmaktadır. Kartsız işlemlerden Halkbank müşterilerini memnun eden en önemli özellik, ATM’den kartsız para çekme ve yatırma hizmetidir. Bankamatikten kartsız para çekme yöntemlerini neler olduğunu, Halkbank ATM’den kartsız para çekme nasıl yapılır? inceleyelim.

Halkbank ATM’den Kartsız Para Çekme Yöntemleri

Teknolojinin gelişmesiyle birlikte, bankacılık sektöründe de gelişmeler kaydedilmiştir. Pek çok işlem şubeden gerçekleştiği gibi, bankanın internet şubesinden, mobil uygulamasından, ATM’sinden ve müşteri hizmetlerinden yapılmaktadır. Yapılan işlemler arasında en çok kullanılan para çekme ve yatırma faaliyeti, hem kartlı hem de kartsız olarak yapılmaktadır.

Halkbank kredi ya da banka kartınız yanınızda değilse ve para çekmek zorundaysanız aşağıdaki adımları uygulayabilirsiniz:

 • Bankamatikte ”Giriş” tuşuna basarak, kartsız işlemler menüsünü açınız.
 • Açılan menüler arasından ”Para Çekme” butonuna basınız.
 • Ardından bankaya kayıtlı olan cep telefon numaranızı ve T.C. kimlik numaranızı giriniz.
 • Doğru giriş yaptıktan sonra cep telefon numaranıza SMS ile onay kodu gelecektir.
 • Bu şifreyi ATM’de yer alan ilgili kutucuğa girerek onay veriniz.
 • Bankada yer alan tüm hesaplarınız listelenecektir.
 • Para çekmek istediğiniz hesabı seçiniz.
 • Çekmek istediğiniz tutar bilgisini girerek, ATM’den para çekme ve yatırma bölmesinden alınız.

İşlem sonunda kartınızdan para çekildiğine dair, cep telefon numaranıza bilgilendirme mesajı gelecektir. Sadece T.C. kimlik ve cep telefon numarası ile dakikalar içinde para çekme işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.

Halkbank ATM’den Kartsız Para Yatırma Nasıl Yapılır?

Halkbank ATM’sinden kartız para çekebileceğiniz gibi, para yatırma işlemlerinizi de gerçekleştirebilirsiniz. Kredi kartınıza, banka kartınıza ya da başka bir hesaba para yatırma faaliyetlerinizi kartınız olmasa dahi ATM’den yapabilirsiniz.

Halkbank bankamatiğinden kartsız para yatırmak için aşağıdaki adımları izleyiniz:

 • Bank24 klavyesinde yer alan ”Giriş” tuşuna basarak sisteme giriş yapınız.
 • Sıralanan menüler arasında ”Para Yatırma” seçeneğine basınız.
 • T.C. kimlik ve cep telefon numaranızı giriniz.
 • Doğruluğunu kontrol ettikten sonra, IBAN ya da hesap numarası seçeneklerinden tercih ettiğinizden birini seçiniz.
 • Para yatırmak istediğiniz IBAN ya da hesap numarasını doğru bir şekilde girerek Onay veriniz.
 • Para gönderme için sebebinizi açıklama alanına belirtebilirsiniz.
 • Örneğin: aidat, sınav ödemesi, fatura, harçlık gibi.
 • Göndermek istediğiniz tutar bilgisini de girerek işleminizi onaylayın.
 • Bankamatiğin sağ alt bölümünde yer alan para çekme ve yatırma ünitesine yerleştirin.
 • İşleminiz onaylamadan hemen önce, tekrardan kontrol etmeniz için onayınız alınacaktır.
 • Sizin ve alıcı kişinin bilgileri doğru ise ”Evet” seçeneğine basınız.

Para yatırma işleminiz tamamlanmış olacaktır. Yatırmak istediğiniz tutara banknot ilave etmek isterseniz ”Para Ekleme” seçeneğine basarak işleminize devam edebilirsiniz. Yatırma işleminiz tamamlandıktan sonra bilgilendirme fişi veya makbuzu verilecektir. Yatırma talebiniz ATM üzerinden gerçekleşmedi ise en yakın bulunan Halkbank şubesine giderek gişe yetkililerinden yardım alabilirsiniz.

Halkbank ATM’den QR Kod İle Para Nasıl Çekilir?

Halkbank ATM’den QR kod ile para çekmek ya da yatırmak için, mobil bankacılık uygulamasının telefonunuzda yüklü olması gerekmektedir. Bankamatik üzerinden QR kod ile para çekme işlemi 2 aşamadan oluşmaktadır. Öncelikli olarak mobil bankacılık hesabınızdan karekod iznini vermeniz gerekmektedir. Ardından banka ATM’sine giderek paranızı çekebilirsiniz. Halkbank karekod ile para çekmek için;

 • Mobil bankacılık uygulamasına giriş yaparak hesabınızın altında yer alan ”Karekod İle Para Çekme” seçeneğine basınız.
 • Hesap bilgileriniz ve çekmek istediğiniz tutar bilgisinin yer aldığı bir ekran açılacaktır.
 • Tutarınızı girdikten sonra ”Tamam” seçeneğine basınız.
 • Mobil uygulama üzerinden yapmanız gereken işlem adımları bu şekildedir.
 • Ardından ATM’ye giderek sadece ”1” tuşuna basmanız yeterli olacaktır.
 • Ekranda yer alan QR kodu 15 saniye içinde, mobil bankacılık uygulama ekranına okutmanız gerekmektedir.
Halkbank ATM'den Kartsız Para Çekme Nasıl Yapılır?

İşleminiz doğrulandıktan hemen sonra mobil bankacılık ekranınızda, hesabınızdan para çekildiğine dair bilgilendirme mesajı görünecektir. Bankamatiğin para çekme ve yatırma haznesinden paranızı alabilirsiniz.

Halkbank Şubelerinden T.C. No İle Para Çekilir Mi?

Bankacılık sistemindeki güvenlik, kişisel bilgilerin gizliliği ile sağlanmaktadır. Her işleminiz için T.C. kimlik numaranız ve iletişim bilgileriniz gibi, kişiye ait olan bilgiler istenmektedir. Kimlik kartınız yanınızda olmadan banka şubesinden para çekme şansınız bulunmamaktadır. Ezberlemiş bile olsanız kimlik kartınız istenecektir. Fakat bankamatikler üzerinden kimlik kartınıza gerek kalmadan sadece T.C. kimlik numaranızı kullanarak para çekme ya da yatırma işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.

Halkbank ATM’den Tek Sefere Ne Kadar Çekilir?

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu tarafından dolandırıcılık faaliyetlerinin önüne geçebilmek için bankamatiklere günlük para çekme limiti belirlenmiştir. Halkbank ATM’lerinden günlük olarak 1.500 TL limit belirlenmiştir. Bir gün içinde en fazla 1.500 TL çekilmektedir. Farklı bankamatikler üzerinden ayrı ayrı limit kullanmak mümkün değildir. Aynı gün içinde birden fazla para çekme talebinizde kartınıza kısa süreliğine bloke konacaktır. Diğer limit hakkınız 00.00’dan sonra yenilenecektir. Belirlenen tutardan daha fazla çekim yapmak istiyorsanız en yakın banka şubesine giderek sınırsız şekilde para çekme ve yatırma işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.

Halkbank ATM’den Kartsız Kredi Ödemesi Yapılır Mı?

Halkbank kredi kartınızın ödeme tarihi yaklaştığında, ödeme yollarından birini seçerek yapabilirsiniz. Bankanın internet şubesini ya da mobil bankacılık uygulamasını kullanarak, online şekilde ödemenizi gerçekleştirebilirsiniz. Online seçeneklerin yanında banka şubesini ve ATM’sini de kullanabilirsiniz. Kredi kartınız yanınızda bulunmasa bile ödemesini yapabilirsiniz.

ATM’den kartsız kredi ödemesi yapmak için aşağıdaki adımları uygulayınız:

 • Bankamatiğin ”Giriş” tuşuna basarak kartsız işlemler menüsüne giriş yapınız.
 • Menüler arasında yer alan ”Kredi Kartı Borç Ödeme” butonuna basınız.
 • Kendinize ait T.C. kimlik numaranızı ve cep telefon numaranızı giriniz.
 • Hangi kredi kartınıza ödeme yapacaksanız onu seçerek işleminize devam ediniz.
 • Kredi kartı numaranızı yazarak, ekrana gelen kart sahibi bilgilerini kontrole ederek ”Evet” seçeneğine basınız.
 • Bankamatiğin sağ alt kısmında yer alan para yatırma ve çekme ünitesine yerleştirin.
 • Tutarınızı yatırdıktan sonra da bilgilerinizi kontrol etmeniz için onay ekranı açılacaktır.
 • ”Evet” seçeneğine basarak kredi kartı ödeme işleminizi tamamlamış olacaksanız.

Yatırmış olduğunuz tutar eksik ya da daha fazla ödeme yapmak istiyorsanız ”Para Ekleme” butonuna basarak, banknot ekleyebilirsiniz. Kredi kartı borcu ödeme işleminiz tamamlandıktan sonra bilgilendirme makbuzu verilecektir.

Halkbank ATM’ye En Fazla Ne Kadar Para Yatırılır?

Halkbank ATM’lerinden günlük para çekme limiti, BDDK tarafından 1.500 TL, para yatırma limit ise 20.000 TL olarak belirlenmiştir. Bankamatiklerden tek seferde en fazla 40 banknot yatırılmaktadır. Bu banknotlar 10,20,50,100,200 değerinde olmalıdır. Aynı anda belli sayıda kağıt para yatırılmasına izin verilmektedir. Ayrıca ödeme işlemlerinde madeni bozuk para kabul edilmemektedir. Fakat para yatırma işlemlerinizden sonra, para üstü olarak madeni para verilmektedir. Bozuk para çıkışı alanından paranızın üstünü alabilirsiniz.

ATM’den kartsız para transferi nasıl yapılır? hemen öğrenerek, para gönderme işlemlerinizi yapabilirsiniz.

ATM’den Kartsız Para Çekerken Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

ATM’den kartsız para çekme işlemlerinden dikkat edilmesi gereken hususlar bulunmaktadır. Bankacılık üzerinden yapılan tüm işlemlerde kişisel bilgiler yer aldığından daha dikkatli davranmak gerekmektedir. Para çekerken ya da yatırırken dikkat edilmesi gereken noktalar;

 • Özellikle ATM’den kartsız para çekme işlemlerinde istenen T.C. kimlik numaranızın ve cep telefon bilgilerinizin, farklı kişilerin eline geçmediğine emin olmalısınız.
 • Kişisel bilgilerinizin farklı kişiler tarafından bilinmesi durumunda, habersiz şekilde kartınızdan para çekimi yapılabilir.
 • ATM’den en fazla 40 banknot yatırmaya dikkat ediniz. Daha fazla yatırılan paralar, işleme alınmayarak size iade edilecektir.
 • Islak, yırtık, katlanmış paralar bankamatik tarafında kabul edilmeyecektir.
 • Madeni paralar ATM’den yapılan ödeme işlemlerinde kullanılmamaktadır.
 • Banknotlarınızın 5, 10, 20, 50, 100 ve 200 değerinde olmalıdır.

Dolandırıcılık faaliyetlerine izin vermemek adına, bankamatikler üzerinden yapacağınız tüm işlemlerde kişisel bilgilerinizin farklı kişiler ile paylaşılmadığına emin olunuz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.