Devlet Destekli

Halkbank Bedelli Askerlik Kredisi (GÜNCEL)

Halkbank Bedelli Askerlik Kredisi (GÜNCEL)

Bedelli askerlik konusu 2020 yılı için de gündemdedir. 2 çeşit bedelli askerlik olduğunun altını çizmekte yarar var. İlki dahte denilen döviz karşılığı askerlik hizmeti anlamına gelen yöntemdir. Bu yöntemden faydalanmak için belirli bir süre yurt dışında çalışmış olmak gerekir. Diğer yöntem ise devlet eli ile düzenlenen ve bedeli yine devlet tarafından belirlenen tutarın ödenmesi karşılığı askerlik hizmetinin tamamlanması anlamına gelir. Cumhuriyet tarihinde bedelli uygulamalarına toplamda 10 kez rastlanmaktadır. En son bedelli kanunu ise  2 Aralık 2014 tarihinde çıkmıştı.

2020 Yılı Bedelli Askerlik için ödenecek ücret belli oldu. 35 bin TL ilk altı ay için açıklanan rakam oldu. 2020 yılı 2. yarısı için bedelli ücreti ise daha sonra açıklanacak. 

asker

Bedelli askerlik

Bedelli Askerlik Şartları

Yasalaşana kadar kesin olmamakla birlikte hükumet kanalından gelen açıklamaları dikkate aldığımızda bedelli askerliğin şartları;

 • 31 Aralık 1995 ve öncesi doğumlu olmak
 • 25 yaşında olmak
 • Belirtilecek olan IBAN numaralarına vaktinde tutarı yatırmak
 • Bedel 35 bin TL
 • Ayrıca askerlik süresi de 21 gündür

2014 yılında bedelli askerlik yaşı daha yüksekti. Ancak verilen dilekçeler neticesinde en yaygın yaş oranının 25 olduğu göze çarpıyor. Bu sebeple hükumet 25 yaşındaki gençleri de kapsaması için yaş şartında bir indirgeme uygulamayı planlıyor. Askerlik hizmet süresinin ise 28 güne çıkması planlanıyor. İşverenler için bu durumun problem oluşturup oluşturmayacağı merak ediliyor.

Başvurular askerlik şubelerinden kabul edilecek. Şubeden alınacak belge ile verilen hesap numaralarına tutarlar yatırılacak. Ayrıca geçtiğimiz yıllarda 30 bin TL olan bedelli tutarı da yarıya indirilmiş durumda. Bekleyen 3 milyon kişinin mağduriyetlerinin bu şekilde giderilmesi bekleniyor. Ayrıca bedelli askerlik ile ilgili çok fazla olumsuz yorumlar da yapılıyor. Alınan asker sayısı da belli olduğunda çok fazla kişi dışarıda kalmış oluyor. Yapılan açıklamalara göre 10 yıl süreyle asker alınmasa şu anda bedelli bekleyen kişilerin ancak sona ereceği bildiriliyor. Bu sebeple hükumet bedelli askerliği bir an önce yasalaştırmak için gerekli çalışmaları yapmaya hız kesmeden devam ediyor.

Ödemeler peşin kabul edildiği için nakit sıkıntısı çeken insanlar da çareyi banka kredilerinde arıyor. Bedelli haberlerinin ardından bankalar krediler hakkında düzenleme yapmaya başladılar. Ayrıca bedelli askerlikte kullanabileceğiniz nakit ihtiyaçlarınız için bankaların verdiği ihtiyaç kredilerinden de faydalanabilirsiniz.

Ziraat Bankası %1,05 faiz oranı ile ihtiyaç kredisi veriyor. 35 bin TL. üzerinden bedelli askerlik kredisi için geri ödeme yapılacak miktarları sizler için hesapladık. Ziraat Bankası bu krediden bedelli askerlik için başvuruda bulunan müşterilerini faydalandırmayı hedefliyor.

halk-bankası

Halk Bankasından bedelli askerlik için kredi almak mümkün.

Halk Bankası Bedelli Askerlik Kredisi

Bedelli askerlik hizmetinden faydalanan kişileri mağduriyetten kurtaran bankalardan biri de Halk Bankası’ dır. Halk Bankası 60 aya varan vadeler ve uygun faiz oranları ile müşterilerine ihtiyaç kredisi vermektedir. Ancak Halk Bankası’ nın da kredi vermek için müşterilerinden istediği bazı şartlar vardır. Öncelikle kredi çekmek için bankaya bir gelir belgesinin sunulması gerekmektedir. Gelir belgeniz yoksa, işsizseniz ya da sigortasız olarak çalışıyor iseniz banka tarafından kredi talebiniz reddedilecektir.

Masraf Asgari
Oran
Azami
Oran
Tahsis Ücreti 0.50 % 0.50 %
Aylık Faiz Oranı (1-60 Ay) 1,07 % 1.07 %
Yıllık Maliyet Oranı/Yıllık Efektif Faiz Oranı (1-48 Ay) 15.3559 % 15.3559 %

Halk Bankasının ihtiyaç kredileri için belirlediği faiz oranı %1,07′ tür.

Faiz Hesaplama

Halk Bankası %1,07 faiz oranı üzerinden 60 ay vade seçenekleri ile ihtiyaç kredisi vermektedir. 35 bin TL üzerinden diğer vade seçenekleri ile hesaplama yaptığımızda;

 • 12 ay vadede %1,07 faiz oranı ile 37.989,36 TL toplam ödeme yapılmaktadır. faiz + 78 TL dosya masrafı ücreti alınmaktadır. Bu koşullarda ödeyeceğiniz aylık taksit tutarı 3.165,78 TL’ dir.
 • 18 ay vadede %1,07 faiz oranı ile 39.423,42 TL toplam ödeme yapılmaktadır. faiz + 78 TL dosya masrafı ücreti talep edilir. Bu durumda ödenecek aylık taksit tutarı 2.190,19 TL’ dir.
 • 24 ay vade %1,07 faiz oranı ile 40.891,92 toplam ödeme yapılmaktadır. faiz+ 78 TL dosya masrafı ödenmesi gerekmektedir. Bu maliyetler göz önünde bulundurularak aylık ödenecek taksit tutarı 1.703,83 TL’ dir.
halkbank

Halk Bankası % 1,73 faiz oranı ile bedelli askerlik kredisi vermektedir.

 • 36 ay vade ile 43.930,44 TL toplam ödeme yapılmaktadır. faiz ödemesi + 78 TL dosya masrafı talep edilir. Bu durumda aylık 1.220,29 TL taksit ödemesi yapılacaktır.
 • 48 ay vade ile 47.103,84 TL toplam ödeme yapılmaktadır. faiz tutarı + 78 TL dosya masrafı talep edilir. Bu durumda 981,33 TL aylık taksit ödemesi yapılacaktır.
 • 60 ay vade ile 50.409,60 TL toplam ödeme yapılmaktadır. faiz tutarı + 78 TL dosya masrafı talep edilir. Bu durumda 840,16 TL aylık taksit ödemesi yapılacaktır.

Başvuru için başvuru formunu doldurmanız ya da size en yakın Halk Bankası şubesini ziyaret etmeniz gerekecektir. Banka gelir belgesi dışında gerekli gördüğü taktirde kefil ya da teminat talep edebilmektedir.

Sonuç itibari ile vade oranı arttıkça ödeme planında yer alan taksit tutarları da artış göstermektedir. Bu nedenle en düşük vade ile kredi çekmeniz hem borçlarınızın çabuk bitmesini hem de ekstra faiz ödememizi sağlayacaktır.

2020 yılında askerlik ile ilgili yeni  düzenlemeler yapılmaktadır. Askerlik süresinin kısaltılarak 9 ay olacağı gündemdedir. 3 ay herkes zorunlu olarak askerlik yapacak ve kalan 6 aylık sürede ise borçlanabilecektir. Durum netleştiğinde sitemiz üzerinden sizleri bilgilendireceğiz. Bankaların 2020 yılında da bedelli askerlik kredileri devam edecektir.

] }Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.