Halkbank Bedelli Askerlik Kredisi Şartları 2022 (UZUN VADE 80 Bin TL Taksitli)

Halkbank Bedelli Askerlik Kredisi Şartları 2022 (UZUN VADE 80 Bin TL Taksitli)

Bedelli askerlik konusu 2022 yılı için de gündemdedir. 2 çeşit bedelli askerlik olduğunun altını çizmekte yarar var. İlki dahte denilen döviz karşılığı askerlik hizmeti anlamına gelen yöntemdir. Bu bedeli askerlik yönteminden faydalanmak için belirli bir süre yurt dışında çalışmış olmak gerekir. Diğer yöntem ise devlet eli ile düzenlenen ve bedeli yine devlet tarafından belirlenen tutarın ödenmesi karşılığı askerlik hizmetinin tamamlanması anlamına gelir. Cumhuriyet tarihinde bedelli uygulamalarına toplamda 10 kez rastlanmaktadır. En son bedelli kanunu ise 2 Aralık 2014 tarihinde çıkmıştı.

2022 yılı Temmuz ve Aralık ayı için bedelli ücreti 80.064 TL‘dir.

Halkbank Bedelli Askerlik Kredisi Şartları
Bedelli Askerlik Şartları Nelerdir?

Bedelli Askerlik Şartları Nelerdir?

2022 yılında bedelli askerlik şartları aşağıdaki gibidir:

 • Bedelli askerliğe asker çağına gelmiş herkes yaş koşulu olmadan başvuru yapabilmektedir.
 • Belirtilecek olan IBAN numaralarına vaktinde tutarı yatırmak.
 • Bedelli askerlik ücreti 80.064 TL
 • Ayrıca askerlik süresi de 21 gündür.
 • 31 Aralık 1995 öncesi doğumlu olanlar yani 25 yaş şartı
 • Yoklaması olmayan yükümlüler için, yoklamaya esas sağlık muayenelerini 31 Aralık tarihine kadar tamamlayarak “Askerliğe Elverişlidir” kararı verilmiş olmak.
 • Bir aylık temel askerlik hizmetini tamamlamak.
 • Temel askerlik eğitimine alınacağı yılın celp ve sevk dönemleri için e-Devlet üzerinden veya askerlik şubeleri aracılığıyla tercihte bulunmak.
 • Kanunda belirtilen bedel tutarını başvuru tarihinden itibaren iki ay içerisinde ve yılın son mesai günü mesai bitimini geçmemek kaydıyla, sınıflandırılmış yükümlüler için bakaya kalıncaya kadar (bu tarih hariç) peşin olarak ödemek.

2014 yılında bedelli askerlik yaşı daha yüksekti. Ancak verilen dilekçeler neticesinde en yaygın yaş oranının 25 olduğu göze çarpıyor. Bu sebeple hükumet 25 yaşındaki gençleri de kapsaması için yaş şartında bir indirgeme uygulamayı planlıyor. Askerlik hizmet süresinin ise 28 güne çıkması planlanıyor.

Başvurular askerlik şubelerinden kabul edilecek. Şubeden alınacak belge ile verilen hesap numaralarına tutarlar yatırılacak.

Ödemeler peşin kabul edildiği için nakit sıkıntısı çeken insanlar da çareyi banka kredilerinde arıyor. Bedelli haberlerinin ardından bankalar krediler hakkında düzenleme yapmaya başladılar. Ayrıca bedelli askerlikte kullanabileceğiniz nakit ihtiyaçlarınız için bankaların verdiği ihtiyaç kredilerinden de faydalanabilirsiniz.

Ziraat Bankası askerlik bedeli için ihtiyaç kredisi veriyor. 80.064 TL üzerinden bedelli askerlik kredisi için geri ödeme yapılacak miktarları sizler için hesapladık. Ziraat Bankası bu krediden bedelli askerlik için başvuruda bulunan müşterilerini faydalandırmayı hedefliyor.

Halk Bankası Bedelli Askerlik Kredisi 2022 Güncel

Bedelli askerlik hizmetinden faydalanan kişileri mağduriyetten kurtaran bankalardan biri de Halk Bankası’dır. Halk Bankası 36 aya varan vadeler ve uygun faiz oranları ile müşterilerine ihtiyaç kredisi vermektedir. Ancak Halk Bankası’nın da kredi vermek için müşterilerinden istediği bazı şartlar vardır. Öncelikle kredi çekmek için bankaya bir gelir belgesinin sunulması gerekmektedir. Gelir belgeniz yoksa, işsizseniz ya da sigortasız olarak çalışıyor iseniz banka tarafından kredi talebiniz reddedilecektir. Yüksek limitli İhtiyaç kredisi kullanabilmeniz için bankaya ipotek edeceğiniz mal varlığınız olmalı ve bunu bankaya kredi karşılığında ipotek ettirmeniz gerekmektedir.

Halk Bankasının ihtiyaç kredileri için belirlediği faiz oranı %1,89′ tür.

Bankaların 2022 yılında da bedelli askerlik kredileri devam edecektir.

Halkbank Bedelli Askerlik Kredisi Hesaplama 2022 Yöntemi

Halk Bankası %1,89 faiz oranı üzerinden 24 ay vade seçenekleri ile ihtiyaç kredisi vermektedir. 80 bin TL üzerinden diğer vade seçenekleri ile hesaplama yaptığımızda;

 • 12 ay vadede %1,89 faiz oranı ile 40.012,08 TL toplam ödeme yapılmaktadır. Faiz dosya masrafı ücreti alınmaktadır. Bu koşullarda ödeyeceğiniz aylık taksit tutarı 3.334,84 TL’ dir.
 • 18 ay vadede %1,89 faiz oranı ile 42.478,80 TL toplam ödeme yapılmaktadır. faiz + 78 TL dosya masrafı ücreti talep edilir. Bu durumda ödenecek aylık taksit tutarı 2.360,10 TL’ dir.
 • 24 ay vade %1,89 faiz oranı ile 45.035,92 TL toplam ödeme yapılmaktadır. faiz+ 78 TL dosya masrafı ödenmesi gerekmektedir. Bu maliyetler göz önünde bulundurularak aylık ödenecek taksit tutarı 1.874,58 TL’ dir.
Bedelli Askerlik Kredisi Şartları Nelerdir?
Halk Bankası % 1,73 faiz oranı ile bedelli askerlik kredisi vermektedir.

Başvuru için başvuru formunu doldurmanız ya da size en yakın Halk Bankası şubesini ziyaret etmeniz gerekecektir. Banka gelir belgesi dışında gerekli gördüğü taktirde kefil ya da teminat talep edebilmektedir.

Sonuç itibari ile vade oranı arttıkça ödeme planında yer alan taksit tutarları da artış göstermektedir. Bu nedenle en düşük vade ile kredi çekmeniz hem borçlarınızın çabuk bitmesini hem de ekstra faiz ödememizi sağlayacaktır.

2022 yılında askerlik ile ilgili yeni  düzenlemeler yapılmaktadır. Askerlik süresinin kısaltılarak 9 ay olacağı gündemdedir. 3 ay herkes zorunlu olarak askerlik yapacak ve kalan 6 aylık sürede ise borçlanabilecektir. Durum netleştiğinde sitemiz üzerinden sizleri bilgilendireceğiz.

Halkbank Bedelli Askerlik Ödemesi Nasıl Yapılır?

Başvuru şartlarını taşıyan yükümlüler ödemelerini, peşin olarak Halkbank şubelerinden veya ATM’lerinden T.C. Kimlik Numarası beyan ederek ödeme yapabilirler.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.