Devlet Destekli

Halkbank Faizsiz Esnaf Kredisi 2020 Gerekli Evraklar

Halkbank Faizsiz Esnaf Kredisi 2020 Gerekli Evraklar

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından Grup Toplantısında yapılan son güncel açıklama neticesinde Halkbank tarafından 2020 yılı içerisinde esnafımıza verileceği açıklandı. Esnafımız kredinin ne zaman verileceğini, kredi şartlarını ve gerekli evrakları merak ediyor. Esnafımız finansman ihtiyaçlarının karşılanması amacı ile krediye ne zaman ulaşabileceğini merak ediyor. Resmi Gazete‘ de yayınlanan Cumhurbaşkanı kararnamesi ile 1 Ocak 2020 ve 31 Aralık 2020 tarihleri arasında esnafımıza 0 faizli olarak kredi verileceği resmiyet kazandı. Kredi başvuru şartlarını, gerekli evrakları ve başvuru detaylarını içeriğimizde bulabilirsiniz.

Halkbank Faizsiz Esnaf Kredisi 2020

Halkbank tarafından esnafımız 2020 yılında da desteklenmeye devam edecek. 2020 yılı içinde destek verilecek olan ve bu kapsamda başlatılan yeni kredi programı ile yıl içerisinde toplamda binlerce esnafa ulaşılacağı kaydedildi. Ayrıca 2020 yılı sonunda kadar binlerce esnafa yüksek tutarlarda kredi desteği verilecektir.

Halkbank’ ın esnaf kredisinden yararlanmak için esnaflarımızda aranan bazı şartlar bulunmaktadır. Halkbank kuruluş misyonu gereği esnafa sürekli olarak uygun faiz oranı ile kredi veren bankaların başında gelmektedir. TESKOMB‘ a kredi talebinde bulunan esnafımız başvuruları kabul edildikten sonra Halkbank’ a yönlendirilmektedir. Esnaflara kefalet yolu ile kullandırılan işletme, işyeri edindirme, taşıt alımları vb. konularda verilen kredilerin üst limitleri sürekli olarak artış göstermektedir. Bu krediler genel olarak 5 yıl vadeli olup faiz oranları %4,5 olarak belirlenmiştir. Ancak vadenin 1 yıl olarak seçilmesi durumunda da yine uygulanacak olan faiz oranı ise %4,5 olacaktır. Halkbank faizsiz esnaf kredisi ne zaman verilecek diye merak edenler hazırlamış olduğumuz içerikten detaylı bilgi alabilirler.

Halkbank Faizsiz Esnaf Kredisi 2019

Halkbank Faizsiz Esnaf Kredisi 2020

Esnaf Kredisi Almanın Şartları ve İstenen Belgeler

Halkbank Genel Müdürü Osman Arslan tarafından yapılan açıklamaya göre 2020 yılı esnaflarımız için umut dolu bir yıl olacak. TESKOMB’ a bağlı olarak faaliyet gösteren ve ESKKK (Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifleri) kefaleti yolu ile esnaflarımıza faizsiz olarak kredi kullandırılacaktır. Kooperatiflerin olmaması durumunda ise esnafımız bireysel olarak banka şubelerine giderek kredi başvurularını yapabilecektir.

Faizsiz kredi almak için genel şartlar şu şekilde olsa da faizsiz kredilerden yararlanmak için sektörel olarak bir ayrıma gidilmiştir.

Genel olarak şartları şu şekilde sıralamak mümkündür;

 • Esnaf ve sanatkar olarak faaliyet göstermek
 • Başka bir esnaf ve sanatkarlar kooperatifi üyesi olmamak 
 • Faaliyet gösterdiği bölgede bulunan kooperatife üye olmak 
 • Sicil kaydına sahip olmak gerekiyor.

Kredi her esnafımıza verilse de şu noktada meydana gelen yanlış algıyı düzeltmekte yarar var. Halkbank tarafından verilecek olan kredinin faizsiz olabilmesi için esnafımızın aşağıdaki özel şartlara sahip olması gerekiyor;

✩ Ustalık Belgesi Sahibi Olan Esnaf: Esnaflarımızın faizsiz kredilerden yararlanması için ustalık belgesi gerektiren alanlarda faaliyet göstermesi gerekiyor. Esnafımız 3 yıllık esnaf belgesine sahip olmalıdır. Ayrıca açılan işletmelerin 1 yıldır aralıksız olarak faaliyet gösteriyor olması gerekmektedir. Kosgeb dışında herhangi bir kurumdan hibe ya da faiz desteği almamış olmak da temel şartlar arasında yer almaktadır.

✩ Unutulmaya Yüz Tutmuş Meslek Dalları:Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından unutulmaya yüz tutmuş meslek dalları konusunda detaylı açıklama yapılmıştır. Çarıkçılık, oyacılık, yorgancılık, kaşıkçılık, yemenicilik, yazmacılık, sedef kakma, semercilik, bakır işletmeciliği, bastonculuk, çini çömlek yapımı, ahşap oyma işleri, oltu ve lüle taşı gibi meslek dallarında faaliyet gösteren esnafımız da faizsiz olarak kredi kullanabilecektir.

Unutulmaya Yüz Tutmuş Meslek Dalları

Unutulmaya Yüz Tutmuş Meslek Dalları

✩ Genç Girişimciler: Genç girişimciler faizsiz olarak verilen kredilerden yararlanabileceklerdir. Bu grubun KOSGEB tarafından verilen eğitimlerde başarı göstermesi, daha evvel KOSGEB dışında herhangi bir kurumdan hibe almaması gerekmektedir. Aranan yaş aralığı şartı ise 18 ile 30 arasındadır.

Bu şartlara sahip olanlar Halkbank’ a giderek kredi başvurusunda bulunabilir. Ancak bu sektörler dışında faaliyet gösteren esnafımız için faizsiz kredi kampanyası bulunmamaktadır.

Bunun yanı sıra geçmiş yıllarda bilindiği gibi Halkbank tarafından kredilerin faiz indirimli olduğu biliniyor. 2020 yılında makine, ekipman vb. alımlarında bu kredilerin verilmeye devam edeceği biliniyor.

Faizsiz Esnaf Kredisi İçin Gerekli Evraklar 2020

Faizsiz esnaf kredisi kullanmak için bağlı bulunulan kooperatife yazılı olarak başvuru yapılması gerekmektedir. Yapacağınız başvuru kooperatif tarafından incelenecek olup kredi şartlarını taşıdığınız kanaatine varılır ise Halkbank şubelerine yönlendirileceksiniz. Başvuru için aşağıdaki belgeler gerekmektedir;

 1. T.C. kimlik belgesinin fotokopisi
 2. Vergi levhasının fotokopisi
 3. Esnaf sicil gazetesi
 4. Oda kayıt belgesi gerekmektedir.

Bu evraklar ile birlikte bağlı bulunduğunuz kooperatiflere giderek kredi başvurusunda bulunabilirsiniz. Kooperatif ortağı olunmaması durumunda da yine aynı evraklar ile banka şubelerine gidebilirsiniz. Kooperatif ortağı olanlara kooperatif tarafından kefalet sağlanırken bireysel olarak kredi talebinde bulunacak olan esnafımızdan banka tarafından ek belge ya da kefil talep edilmesi mümkün olmaktadır.

Faizsiz Esnaf Kredisi İçin Gerekli Evraklar

Faizsiz Esnaf Kredisi İçin Gerekli Evraklar

Halk bankası Esnaf Kredisi 2020 Başvuru

Kredi başvurusunu kooperatifler kanalı ile yapacaklara aşağıdaki adımlar dahilinde kredi verilecektir;

 • Gerekli evraklar ile birlikte kooperatiflere giderek kredi talebinizi iletiniz.
 • Öncelikle kredi başvurusunda bulunan ortağın mali durumu ile ilgili bir inceleme yapılacaktır.
 • Başvuru kurul tarafından 15 gün süre ile incelenecek olup ortağa kredi sonucu 15 gün içerisinde olumlu ya da olumsuz olarak ulaştırılacaktır.
 • Şayet başvuru olumlu olarak sonuçlanırsa ortak Halkbank’ a yönlendirilir.
 • Halkbank esnafın sicili ile ilgili bir inceleme yapar.
 • Yapılan inceleme sonrası kredi kullanımı önünde herhangi bir engelin bulunmaması durumunda faizsiz kredi esnafa teslim edilir.

Bu noktada aklımıza esnafın kooperatif ortağı olmaması durumunda ne yapacağı gelebilir. Ancak belirtmek gerekiyor ki krediden esnaf ve kefalet kooperatifi bulunmayan yerlerde faaliyet gösteren esnaflarımız da yararlanabilecektir. Bu aşamada yapmaları gereken tek şey gerekli olan kredi evrakları ile birlikte kendilerine en yakın Halkbank şubelerine giderek kredi başvurularını yapabileceklerdir. Faizsiz Esnaf Kredisi veren 5 banka şubesi hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz.

Halk Bankası Esnaf Kredisi 2020 Şartları

Kredi başvurusu yaparken sizden kefil ya da ipotek göstermeniz talep edilebilir. Şayet ipotek gösterilebilecek bir mal varlığına sahip değilseniz 2 adet kefil ile kredi başvurusu yapmanız gerekiyor. Tabi kefillik için aranan şartlar da var. Yine bu kefillerin esnaf ve sanatkarlar odasına bağlı olarak faaliyet göstermeleri de aranan şartlar arasındadır.

Diğer esnaflarımıza verilecek kredisi ise kesinlikle faizsiz değildir. Esnaflarımızın bu noktada dikkatli olması gerekmektedir. TESKOMB kanalı ile kullandırılan kredilerin faizlerinin kesinlikle diğer bankalara göre daha düşük olduğunu söylemek mümkündür. 2020 yılında bankaların ihtiyaç kredisi faiz oranlarının %1,05 seviyelerinde ilerlediği şu dönemde bu kredilerin yıllık faiz oranları yüzde 5′ tir. Yani aylık olarak 0,083′ e tekabül etmektedir. Yapılan açıklamaya göre Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından faiz desteklerinin de verilmeye devam edileceği bildirilmiştir.

Gerekli evraklar ile kredi başvurularınızı kooperatif ortağı iseniz bağlı bulunduğunuz kooperatiflere, değilseniz Halkbank şubelerine yapabilirsiniz. Ayrıca daha önceden bankalardan kredi kullanmış olup bakiyeleri 2020 yılına devredenlerin kredilerine de yüzde 50 indirim uygulanacaktır. Esnaf kefalet kredilerinden yararlanmak için bir de teminat gösterilmesi gerekmektedir. Teminatın kredi tutarı için yetersiz görülmesi durumunda da 2 tane kefil talep edilmektedir.
Halkbank esnaf kredisi ve kredinin başvuru şartları ile ilgili detaylı bilgi alabilirsiniz.

] }Yorumlar
 1. blank Nevzat can dedi ki:

  Kremdim onaylandı sabah şube gittim şube kapanmış enyakin 2 şube yonlendirildim.gittim ilgilenmediler. Başvurduğum şube den alabilirmişim.subeler arası ayırımı var halkbankası halbankasidir gel vereyim dedi.hic birşey anlamadım. Inanıyorum yardın mardin yok.yok

 2. blank nurcan altuntaş dedi ki:

  giyim dukkanım var 15000 fazisiz nasıl kıredi alablirim

 3. blank vedattemam dedi ki:

  allah böyle bir bankanın belasını versin

 4. blank erol öncü dedi ki:

  kobi olarak küçük çaplı esnaf kıredisine baş vurmak istiyorum ama sayfaslar açılmıyor

 5. blank Yurdagül azaklı dedi ki:

  Slm bende kuaförüm kapalıyız bankaya borsumuz yok bir senedir daha önce geçikmelerimiz olmuş diye kredi vermiyorlar peki hangi esnaf zamanında ödüyor veya hayırlarınamı veriyorlar fayizile alıyorlar bu günlerde vermeyip ne zaman verecekler küçük esnafın durumu iyi deyil lütven yardımcı olsunlar inşallah cumhurbaşkanım duyar bir yol gösterir

 6. blank Huseyin kiy dedi ki:

  Devlet dastek paketinde yeni acilan isyerlerine paket yok yani yeni doga n cocuk misali once apalaman lazim deniyor bbiz bedava actik ya masraf etmedik …….

 7. blank YÜKSEL dedi ki:

  Sesleniyorum eyy devletime esnaf sanatkarkar kredi verecek diyorsunuz.antalya kredi için müracaat ettim kızım için ipotek verdim neymiş efendim konut antalya sınırları içersinde olacakmış diyarbakırdaki evi antalyayamı getirecem.araç veriyorum.onu almıyorlar sadece kefille vermiyorlar bu olaylardan devletimin haberi yok sayın vekilimiz ve halkbankası genel başkanımız olarak rica ediyorum sizin verdiğiniz imkanları burda başkanlar zorluk çıkarıyorlar.saygılar.

 8. blank Kredi paylaşım dedi ki:

  Bende esnafım vergi SSK borçlarımı ödicem kredi çekiyim dedim vermediler evim krediliymiş ben aylık 15000 kredi ödüyorum biraz olsun rahatlayalım dedik ama başkaları çekip fayize koyuyor herkes işini yürütüyor bizde batmaya mahkumuz saygılar borcu olana versinler krediyi

 9. blank Şikayet dedi ki:

  Esnafa verilen kredilerin hepsi durumu iyiii olanlara veriliyor ben 60bin kredi çekecekdim kArsiliginda ,300binliralik ipotek verdim vermediler puanım dusukmus toptancim var ona ipotek vermeden 500bin lira para veriyor banka müdürü demiş çek bu parayı git başka x bankasına vadeli koy kara geçersin bu nasıl bir adalet bu olayları sayn Cumhurbaşkanı duymuyumu bu nasıl esnafı rahatlatma kredisi biz ipotek vererek kredi cekemiyuruz yazıklar olsun