Devlet Destekli

Halkbank Faizsiz Esnaf Kredisi 2020 Başvuru Şartları

Halkbank Faizsiz Esnaf Kredisi 2020 Başvuru Şartları

Esnaflarımızın bankalar tarafından verilen krediler ile yüzleri gülüyor. Halkbank tarafından zaman zaman esnaflarımıza faizsiz krediler veriliyor. Geçmiş yıllarda esnaflarımıza faizsiz kredi müjdesi verilmişti. Kredi limiti ise 30 bin TL olarak belirlenmişti. Esnaflarımız 2020 yılında da bu faizsiz kredilerin verilip verilmeyeceğini merak ederken açıklama Halkbank’ tan geldi. Yapılan son dakika açıklamasına göre esnaf ve sanatkarlarımıza başvurdukları ilk 3 ay itibari ile destek verileceği açıklandı. Resmi Gazete’ de yayınlanan Cumhurbaşkanı kararnamesi ile esnaf ve sanatkarlarımızın sıfır faizli kredi kullanmalarının önü açıldı. 31 Aralık 2020 tarihine kadar kredi başvurusu yapılabilecek.

Halkbank 3 Farklı Faizsiz Esnaf Kredisi Veriyor!

Halkbank’ ı hepimiz esnaf bankası olarak biliriz. Bu bir yanılgı değildir. Çünkü esnaflara verilecek krediler konusunda genelde Halkbank ile protokol imzalanır. Örneğin TESKOMB tarafından esnaf kefalet kredileri Halkbank tarafından sağlanmaktadır. Esnaf ve sanatkarlarımızın 2019 yılında da yine Halkbank tarafından yapılan açıklama neticesinde yüzleri güldü. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Ak Parti grup toplantısında bazı açıklamalarda bulundu. Yapılan açıklamaya göre 2019 yılında 350 bin esnafımız derin bir nefes alacak. Geçtiğimiz yıl ise;

 • Kredi Ocak, Şubat ve Mart aylarında , 10 MİLYAR TL Yıl genelinde ise toplamda 22 MİLYAR TL olarak kullandırılmıştı.
 • Esnafımıza banka tarafından 2020 yılı içerisinde yeniden kredi kullandırılacak.
Halkbank Esnaf Kredisi

Halkbank Esnaf Kredisi

Halkbank Genel Müdürü Osman Arslan tarafından tarafından yapılan açıklama neticesinde TESKOMB’ a bağlı olarak faaliyet gösteren sanatkarlara ve bu kooperatiflerin bulunmadıkları yerlerde banka tarafından herhangi bir aracıya gerek duyulmadan kredi kullandırılacaktır. Bu amaçla tüm esnaflar ulaşılacak. Halkbank şubelerinde gerekli çalışmalar tamamlanmış durumdadır. Esnaf ve sanatkarlarımız kredi imkanından yararlanmak için bankaya kredi başvurusunda bulunmak amacı ile gidebilir. Ayrıca Halkbank’ ın faizsiz kredilerine ek olarak Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından da 2020 yılında da faiz desteği verileceği belirtildi. Esnaf kefalet kredilerinin ise mevcut faiz oranları 1 yıla kadar olan vadelerde yüzde 4 olurken, bir yılı aşan vadelerde ise yüzde 5 olmaktadır. Faizsiz esnaf kredisi isimli içeriğimizden de detaylı bilgi alabilirsiniz.

Halkbank’tan Esnafa Sıfır Faizli Krediler

Halkbank 2020 yılında esnaflara yönelik kredi kampanyalarına devam ediyor. Esnaf ve sanatkarların ihtiyaç duydukları finansmanın karşılanması amacı ile 350 bin adet esnafa ulaşılacağı belirtildi. Banka bu desteği bir de kuruluş politikaları çerçevesinde vermektedir. Daha evvel de esnaflara finansman sağlayan banka ESNAF KREDİ PROGRAMI ile verilen destekleri artırdığını duyurmuştur.

Esnaf ve sanatkarların verilen kredilerde işletme ve yatırım dönemlerine ait olan ihtiyaçları karşılanacaktır. 2002 yılında banka esnaflara 154 milyon TL destek vermekteydi. Geçtiğimiz yıl bu destek 202 kat arttı ve esnaflarımız toplamda 51.1 milyar TL ile desteklendi. 2002 yılında işletme kredisi olarak verilen kredilerin tutarları 5 bin TL olurken bu gün itibari ile 200 bin TL’ ye yükselmiştir. İşyeri ve taşıt alımları için verilen kredilerin tutarları ise 500 bin TL olmuştur.

Yapılan açıklama neticesinde esnaf ve sanatkarlarımıza işletme için gerek duydukları finansmanın karşılanması amacı ile 5 yıl vadeli olarak işletme kredileri verilmektedir. 7 yıl vadeli taşıt kredilerinin yanı sıra 10 yıl vadeli olarak yeni işyeri alımları için de krediler verilmektedir. İşte 2020 yılında yine Halkbank esnafımızın yanında olmaya devam etmektedir. Geçtiğimiz yıl toplamda 22 Milyar tutarında kullandırılan videonun görüntüsünü aşağıdan izleyebilirsiniz.

Kredi Desteği Verilecek Sektörler Hangileri?

Halkbank tarafından 2020 yılında verilecek olan faizsiz esnaf kredilerinden 3 başlık altında söz etmek mümkündür;

 • Geleneksel meslek dallarında faaliyet gösteren esnafımız (Çinicilik, el dokuması, lüle taşı, keçecilik, yorgancılık, ahşap oyma vb.)
 • Genç girişimciler 
 • Ustalık belgesine sahip olan esnaflar

Bu amaçla faaliyet gösteren esnaflarımız kredi desteğinden yararlanacak. Banka geri ödeme dönemlerini ve likidite durumunu göz önünde bulundurarak  Ocak, Şubat ve Mart aylarında esnaf ve sanatkarlarımıza faizsiz kredi imkanı sunacak. Bu sektörler dışında faaliyet gösteren esnafımız 2020 yılında da kredilerden yararlandırılacak. Sektör dışında faaliyet gösterecek olan esnafımıza vadesi 1 yıla kadar olan krediler için verilecek olan kredinin faiz oranı yüzde 4 olurken, kredinin 1 yıldan 5 yıla kadar vadeli olması durumunda ise uygulanacak olan faiz oranı yüzde 5 olacak.

Ustalık Belgesine Sahip Esnafın Kredi Başvuru Şartları

Ustalık belgesine sahip olan esnafımızın faizsiz kredi imkanından yararlanması için aşağıdaki şartlara sahip olması gerekmektedir;

 • 3 yıldır ustalık belgesine sahip olmak
 • İşyerinin en az 1 yıldır faaliyet gösteriyor olması
 • İşyeri faaliyetlerinin son 1 yıllık süre zarfında kesintisiz olarak devam etmesi
 • 5 yıl içinde faiz desteği ya da hibe almamış olmak gerekiyor. Bu şartlara sahip olmayan esnafımız 2019 yılında verilecek olan kredilere başvuru yapamayacaktır.
Kredi Desteği Verilecek Sektörler

Kredi Desteği Verilecek Sektörler

Genç Girişimci Kredi Başvuru Şartları

2020 yılında başlatılan kampanya ile genç girişimciler de desteklenmeye devam edecektir. Genç girişimcilerin faizsiz kredi desteğinden yararlanmaları için aşağıdaki şartları taşımaları gerekmektedir;

 • 18 ile 30 yaş arasında olmak,
 • Kosgeb’ in verdiği eğitimleri başarı ile tamamlamış olmak,
 • Son 5 yıl içinde Kosgeb dışında herhangi bir kurumdan hibe ve faiz desteği almamış olmaktır.

Geleneksel Meslek Dallarında Faaliyet Gösteren Esnafın Kredi Başvuru Şartları

Bu kapsamda kredi almak isteyen esnafımızın sahip olması gereken şartlar da belirlenmiştir.

 • Bakır işletmeciliği, el dokuması, sedef kakma, kaşıkçılık, semercilik, yazmacılık, oltu ve lüle taşı, yorgancılık, oyacılık vb. sektörlerde faaliyet gösteriyor olmak
 • Vergi muafiyet belgesi sahibi olmak
 • Herhangi bir kurumdan faiz desteği ya da hibe almamış olmak gerekiyor.

Yukarıda sektörlerde faaliyet gösteren esnafımız 5 yıla kadar vadeli kredilerini kullanmak için Halkbank şubelerine giderek kredi talebinde bulunabilirler.

Esnafa 2020 Yılında Faiz İndirimli Kredi Verilebilecek!

Yeni yılda esnaf ve sanatkarların finansmana sıkışmalarına gerek kalmıyor. Ülkemizin kalkınma seviyesinin, iş gücü ve istihdam seviyelerinin artırılması amacı ile Halkbank tarafından destek verilmeye devam etmektedir. Esnaf Kredi Programı ile birlikte 2020 yılında zor durumda olan esnafa ulaşılacağı kaydedildi. Ayrıca sadece esnaf kefalet kooperatiflerine üye olanlara değil, bireysel olarak bankaya müracaat eden esnaflara da kredi verilecektir.

350 Bin Esnafa Ulaşılacak

350 Bin Esnafa Ulaşılacak

Banka tarafından esnaflara verilecek olan bu kredi OCAK, ŞUBAT VE MART aylarında olarak kullandırılacaktır.

2020 Yılında Esnafa 30 Bin TL Faizsiz Kredi Verilecek mi?

Geçmiş yıllarda esnaflarımıza finansman ihtiyaçlarının karşılanması amacı ile 30 bin TL kredi verilmekteydi. Makine ve teçhizat alımı, döner sermaye, ham madde alımları gibi konularda verilecek olan krediden yararlanmak için Halkbank şubelerine gidebilirsiniz.

Kredi Başvurumu Nasıl Yapacağım?

Kredi başvurusu konusunu iki şekilde ele almak gerekiyor. Bir esnaf ve sanatkarlar kooperatiflerine üye olanların aşağıdaki evraklar ile kredi başvurusu yapmaları mümkündür.

 • T.C. kimlik belgesinin fotokopisi
 • Esnaf sicil tasdiknamesi
 • Vergi levhasının fotokopisi
 • Esnafın odaya kayıt olduğunu gösteren belge gerekmektedir.
Kredi Başvurumu Nasıl Yapacağım?

Kredi Başvurumu Nasıl Yapacağım?

Kooperatif üyesi olmayanların ise yine T.C. kimlik belgeleri, işletme faaliyetlerini ve cirolarını gösteren belge ve vergi levhaları ile kendilerine en yakın Halkbank şubelerini ziyaret etmeleri gerekmektedir.

Krediden yararlanmak için ESKKK üyesi olmak gerekmiyor. Esnaflarımız banka şubelerine giderek de kredi başvurularını rahatlıkla yapabilirler. Ancak yukarıda da belirttiğimiz gibi burada dikkat edilmesi gereken nokta esnafımızın yukarıda yer alan sektörlerde faaliyet göstermesidir. Şayet bu sektörler dışında faaliyet gösteriliyor ise her yıl verilmekte olan TESKOMB düşük faizli kredilerden de yararlanılabilir.

Kredi başvuruları internet şubesi, mobil bankacılık ya da telefon bankacılığı gibi kanallardan yapılmıyor. Kooperatif üyesi olan esnafımız bağlı oldukları kooperatiflerden, diğer esnaflarımız ise banka şubelerinden konu ile ilgili detaylı bilgi alabilirler. Başvurular yıl sonuna kadar devam edecektir. Ayrıca geçmiş yıllarda kredi alan ve borç kalanları 2020′ a devredenler için de yüzde 50 indirim uygulanacaktır.