Devlet Destekli

Halkbank Faizsiz Esnaf Kredisi 2020 Başvuru Şartları

Halkbank Faizsiz Esnaf Kredisi 2020 Başvuru Şartları

Esnaflarımızın bankalar tarafından verilen krediler ile yüzleri gülüyor. Halkbank tarafından zaman zaman esnaflarımıza faizsiz krediler veriliyor. Geçmiş yıllarda esnaflarımıza faizsiz kredi müjdesi verilmişti. Kredi limiti ise 30 bin TL olarak belirlenmişti. Esnaflarımız 2020 yılında da bu faizsiz kredilerin verilip verilmeyeceğini merak ederken açıklama Halkbank’ tan geldi. Yapılan son dakika açıklamasına göre esnaf ve sanatkarlarımıza başvurdukları ilk 3 ay itibari ile destek verileceği açıklandı. Resmi Gazete’ de yayınlanan Cumhurbaşkanı kararnamesi ile esnaf ve sanatkarlarımızın sıfır faizli kredi kullanmalarının önü açıldı. 31 Aralık 2020 tarihine kadar kredi başvurusu yapılabilecek.

Halkbank’tan gelen açıklamaya göre TESKOMB’ a bağlı olarak faaliyet gösteren sanatkarlara ve bu kooperatiflerin bulunmadıkları yerlerde banka tarafından herhangi bir aracıya gerek duyulmadan kredi kullandırılacaktır. Bu amaçla tüm esnaflar ulaşılacak. Halkbank şubelerinde gerekli çalışmalar tamamlanmış durumdadır. Esnaf ve sanatkarlarımız kredi imkanından yararlanmak için bankaya kredi başvurusunda bulunmak amacı ile gidebilir. Ayrıca Halkbank’ ın faizsiz kredilerine ek olarak Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından da 2020 yılında da faiz desteği verileceği  de belirtilmişti. Esnaf kefalet kredilerinin ise mevcut faiz oranları yüzde 4,5 olmaktadır. Faizsiz esnaf kredisi isimli içeriğimizden de detaylı bilgi alabilirsiniz.

Halkbank Esnaf Kredisi

Halkbank Esnaf Kredisi

Halkbank’tan Esnafa Sıfır Faizli Krediler

Halkbank 2020 yılında esnaflara yönelik kredi kampanyalarına devam ediyor. Esnaf ve sanatkarların ihtiyaç duydukları finansmanın karşılanması amacı ile 350 bin adet esnafa ulaşılacağı belirtildi. Banka bu desteği bir de kuruluş politikaları çerçevesinde vermektedir. Daha evvel de esnaflara finansman sağlayan banka ESNAF KREDİ PROGRAMI ile verilen destekleri artırdığını duyurmuştur.

Esnaf ve sanatkarlara İşletme kredisi olarak verilen kredilerin tutarları bu gün itibari ile 200 bin TL’ ye yükselmiştir. İşyeri ve taşıt alımları için verilen kredilerin tutarları ise 500 bin TL olmuştur.

Yapılan açıklama neticesinde esnaf ve sanatkarlarımıza işletme için gerek duydukları finansmanın karşılanması amacı ile 5 yıl vadeli olarak işletme kredileri verilmektedir. 7 yıl vadeli taşıt kredilerinin yanı sıra 10 yıl vadeli olarak yeni işyeri alımları için de krediler verilmektedir. İşte 2020 yılında yine Halkbank esnafımızın yanında olmaya devam etmektedir.

Kredi Desteği Verilecek Sektörler Hangileri?

Halkbank tarafından 2020 yılında verilecek olan faizsiz esnaf kredilerinden 3 başlık altında söz etmek mümkündür;

 • Geleneksel meslek dallarında faaliyet gösteren esnafımız (Çinicilik, el dokuması, lüle taşı, keçecilik, yorgancılık, ahşap oyma vb.)
 • Genç girişimciler 
 • Ustalık belgesine sahip olan esnaflar

Bu amaçla faaliyet gösteren esnaflarımız kredi desteğinden yararlanacak. Banka geri ödeme dönemlerini ve likidite durumunu göz önünde bulundurarak  Ocak, Şubat ve Mart aylarında esnaf ve sanatkarlarımıza faizsiz kredi imkanı sunacak. Bu sektörler dışında faaliyet gösteren esnafımız 2020 yılında da kredilerden yararlandırılacak. Sektör dışında faaliyet gösterecek olan esnafımıza vadesi 1 yıla kadar olan krediler için ve 5 yıla kadar vadeli olan krediler için uygulanacak olan faiz oranı yüzde 4,5 olmaktadır.

Ustalık Belgesine Sahip Esnafın Kredi Başvuru Şartları

Ustalık belgesine sahip olan esnafımızın faizsiz kredi imkanından yararlanması için aşağıdaki şartlara sahip olması gerekmektedir;

 • 3 yıldır ustalık belgesine sahip olmak
 • İşyerinin en az 1 yıldır faaliyet gösteriyor olması
 • İşyeri faaliyetlerinin son 1 yıllık süre zarfında kesintisiz olarak devam etmesi
 • 5 yıl içinde faiz desteği ya da hibe almamış olmak gerekiyor. Bu şartlara sahip olmayan esnafımız 2019 yılında verilecek olan kredilere başvuru yapamayacaktır.
Kredi Desteği Verilecek Sektörler

Kredi Desteği Verilecek Sektörler

Genç Girişimci Kredi Başvuru Şartları

2020 yılında başlatılan kampanya ile genç girişimciler de desteklenmeye devam edecektir. Genç girişimcilerin faizsiz kredi desteğinden yararlanmaları için aşağıdaki şartları taşımaları gerekmektedir;

 • 18 ile 30 yaş arasında olmak,
 • Kosgeb’ in verdiği eğitimleri başarı ile tamamlamış olmak,
 • Son 5 yıl içinde Kosgeb dışında herhangi bir kurumdan hibe ve faiz desteği almamış olmaktır.

Geleneksel Meslek Dallarında Faaliyet Gösteren Esnafın Kredi Başvuru Şartları

Bu kapsamda kredi almak isteyen esnafımızın sahip olması gereken şartlar da belirlenmiştir.

 • Bakır işletmeciliği, el dokuması, sedef kakma, kaşıkçılık, semercilik, yazmacılık, oltu ve lüle taşı, yorgancılık, oyacılık vb. sektörlerde faaliyet gösteriyor olmak
 • Vergi muafiyet belgesi sahibi olmak
 • Herhangi bir kurumdan faiz desteği ya da hibe almamış olmak gerekiyor.

Yukarıda sektörlerde faaliyet gösteren esnafımız 5 yıla kadar vadeli kredilerini kullanmak için Halkbank şubelerine giderek kredi talebinde bulunabilirler.

Esnafa 2020 Yılında Faiz İndirimli Kredi Verilebilecek!

Yeni yılda esnaf ve sanatkarların finansmana sıkışmalarına gerek kalmıyor. Ülkemizin kalkınma seviyesinin, iş gücü ve istihdam seviyelerinin artırılması amacı ile Halkbank tarafından destek verilmeye devam etmektedir. Esnaf Kredi Programı ile birlikte 2020 yılında zor durumda olan esnafa ulaşılacağı kaydedildi. Ayrıca sadece esnaf kefalet kooperatiflerine üye olanlara değil, bireysel olarak bankaya müracaat eden esnaflara da kredi verilecektir.

350 Bin Esnafa Ulaşılacak

350 Bin Esnafa Ulaşılacak

2020 Yılında Esnafa 30 Bin TL Faizsiz Kredi Verilecek mi?

Geçmiş yıllarda esnaflarımıza finansman ihtiyaçlarının karşılanması amacı ile 30 bin TL kredi verilmekteydi. 2020 yılı için Halkbank korona virüs sürecinde esnaf ve saanatkarların faailetylerine destek olabilmek amacıyla Esnaf Destek Paketi ile İşletme Kredi kullandıracaktır. Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi (ESKKK) kefaletiyle kullandırılmış kredi bakiyesi bulunmayan esnaf ve sanatkarlara banka tarafından doğrudan kullandırım şeklinde uygulanacaktır. Bu destekte İşletme Kredisi ve Paraf Esnaf Kart ürünleri kullandırılacaktır. Destek tutarı ise 25.000 TL olmaktadır.

Kredi Başvurumu Nasıl Yapacağım?

Kredi başvurusu konusunu iki şekilde ele almak gerekiyor. Bir esnaf ve sanatkarlar kooperatiflerine üye olanların aşağıdaki evraklar ile kredi başvurusu yapmaları mümkündür.

 • T.C. kimlik belgesinin fotokopisi
 • Esnaf sicil tasdiknamesi
 • Vergi levhasının fotokopisi
 • Esnafın odaya kayıt olduğunu gösteren belge gerekmektedir.
Kredi Başvurumu Nasıl Yapacağım?

Kredi Başvurumu Nasıl Yapacağım?

Kooperatif üyesi olmayanların ise yine T.C. kimlik belgeleri, işletme faaliyetlerini ve cirolarını gösteren belge ve vergi levhaları ile kendilerine en yakın Halkbank şubelerini ziyaret etmeleri gerekmektedir.

Krediden yararlanmak için ESKKK üyesi olmak gerekmiyor. Esnaflarımız banka şubelerine giderek de kredi başvurularını rahatlıkla yapabilirler. Ancak yukarıda da belirttiğimiz gibi burada dikkat edilmesi gereken nokta esnafımızın yukarıda yer alan sektörlerde faaliyet göstermesidir. Şayet bu sektörler dışında faaliyet gösteriliyor ise her yıl verilmekte olan TESKOMB düşük faizli kredilerden de yararlanılabilir.

Kredi başvuruları internet şubesi, mobil bankacılık ya da telefon bankacılığı gibi kanallardan yapılmıyor. Kooperatif üyesi olan esnafımız bağlı oldukları kooperatiflerden, diğer esnaflarımız ise banka şubelerinden konu ile ilgili detaylı bilgi alabilirler. Başvurular yıl sonuna kadar devam edecektir. Ayrıca geçmiş yıllarda kredi alan ve borç kalanları 2020′ a devredenler için de yüzde 50 indirim uygulanacaktır.

] }Yorumlar
 1. blank Tayyar Gündoğdu dedi ki:

  Kiredi almıyorum

 2. blank Ömer dedi ki:

  Esnafım virüsten dolayı verilen 6 ay ödemesiz 5yıl ödemeli kırediyi kamu bankalarından nasıl alırım

 3. blank Birgül Aktay Türk dedi ki:

  Okul kantini işletiyorum okullar aniden kapanınca büyük bir zarar içine girdik okullarda açılamayacak bizde bu 6 ay ödemesiz 5 yıl ödemeli krediden yararlanabilirmiyiz.

 4. blank çetin uysal dedi ki:

  telefonda haber verseniz çok iyi lur

 5. blank Bülent dedi ki:

  Esnafım vürüsten dolayı verilen 6 ay ödemesiz 5 yıl ödemeli krediyi kamu bankalarından nasıl alırım

 6. blank kredi dedi ki:

  2019 yılı