Sermayesiz İşyeri Açmak İçin Halkbank 100 Bin TL Faizsiz Kredi

Cumhurbaşkanı kararıyla milyonlarca esnafa faizsiz kredi imkânı sunacak olan Halkbank kredilerine yüzde 50 faiz indirimi yapacak, bazı iş kollarında da indirim desteği yüzde 100 olacak. İşyeri açmak isteyen girişimciler ve sermayesi olmayanlar Halkbank faizsiz esnaf kredisinden yararlanabilecek. Devletten aldığı güç ile esnaflara farklı kredi imkanları sunmaya devam eden Halkbank esnaf kredi başvurusu, gerekli evraklar, ihtiyaç kredisi için gerekli evraklar ve esnaf kredisi hesaplamalarını inceledik.

Sermayesiz İşyeri Açmak İçin Halkbank 100 Bin TL Faizsiz Kredi

Bu yıl yani 2022 ve 2023, 2024 yılına devreden krediler için iki yıllık dönemde yüzde 50 faiz indirimi uygulanacağı resmiyet kazanan Karar kapsamında faizsiz olarak kullandırılacak olan esnaf kredisinden yararlanmak isteyen esnafımız finansman ihtiyaçlarının karşılanması amacı ile verilecek olan faizsiz esnaf kredisine ne zaman ulaşabileceğini kredinin ne zaman verileceğini, kredi şartlarını ve gerekli evrakları merak ediyor.

Sermayesi Olmayana Halkbank Faizsiz Esnaf Kredisi Veriyor

Sermayesiz İşyeri Açmak İçin Halkbank 100 Bin TL Faizsiz Kredi fırsatı sunuyor. Sermayesi olmayanlara işyeri açmaları için ve esnafa nakdi destek sağlamak ve esnafların ihtiyaç duydukları finansmana erişimlerini kolaylaştırmak amacıyla kurulan ve ve her zaman esnafların yanında yer alan Halkbank esnaflara sağladığı işletme kredileri ve paraf kart kredi imkanları ile gündemdeki yerini korumaktadır.

En son 04 Ocak 2022 tarihli Resmi Gazete‘de yayınlanan Cumhurbaşkanı kararnamesi ile esnaf ve sanatkarlara %50 faiz indirimli ve %100 faizsiz olarak kredi verileceği resmiyet kazandı.

Esnafa 30 bin liraya kadar, genç girişimcilere ise 100 bin liraya kadar faizsiz krediler %100 faiz indirim oranı uygulanarak kullandırılacak olan kredinin başvuru şartlarını, gerekli evrakları ve başvuru detaylarını içeriğimizde bulabilirsiniz. Halkbank faizsiz esnaf kredisi ne zaman verilecek diye merak edenler hazırlamış olduğumuz içerikten detaylı bilgi alabilirler.

Halkbank Faizsiz Esnaf Kredisi 2021
Halkbank Faizsiz Esnaf Kredisi

Parasız İş Kurmak İçin Kredi Başvuru Nereye Yapılacak?

TESKOMB’ a bağlı olarak faaliyet gösteren ve ESKKK (Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifleri) kefaleti yolu ile esnaflarımıza faizsiz olarak kredi kullandırılacaktır. Kooperatiflerin olmaması durumunda ise esnafımız bireysel olarak banka şubelerine giderek kredi başvurularını yapabilecektir.

Faizsiz kredi almak için genel şartlar şu şekilde olsa da faizsiz kredilerden yararlanmak için sektörel olarak bir ayrıma gidilmiştir.

Parasız İş Kurmak İçin Kredi Başvurularda aranan şartları şu şekilde sıralamak mümkündür:

 • Esnaf ve sanatkar olarak faaliyet göstermek,
 • Başka bir esnaf ve sanatkarlar kooperatifi üyesi olmamak,
 • Faaliyet gösterdiği bölgede bulunan kooperatife üye olmak,
 • Sicil kaydına sahip olmak gerekiyor.
 • Bir yıllık meslek ustalık belgesi olması şartları aranıyor.

Kredi her esnafımıza verilse de şu noktada meydana gelen yanlış algıyı düzeltmekte yarar var.

Halkbank tarafından verilecek olan kredinin faizsiz olabilmesi için esnafımızın aşağıdaki özel şartlara sahip olması gerekiyor;

Halkbank’tan İş Kurma Kredisi Almanın 3 Temel Şartı

Halkbank sıfır faizli işyeri açma kredisi almanın 3 şartı şunlardır:

 • Ustalık Belgesi Sahibi Olan Esnaf: Esnaflarımızın faizsiz kredilerden yararlanması için ustalık belgesi gerektiren alanlarda faaliyet göstermesi gerekiyor. Esnafımız 3 yıllık esnaf belgesine sahip olmalıdır. Ayrıca açılan işletmelerin 1 yıldır aralıksız olarak faaliyet gösteriyor olması gerekmektedir. Kosgeb dışında herhangi bir kurumdan hibe ya da faiz desteği almamış olmak da temel şartlar arasında yer almaktadır.
 • Unutulmaya Yüz Tutmuş Meslek Dalları: Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından unutulmaya yüz tutmuş meslek dalları konusunda detaylı açıklama yapılmıştır.
  • Çarıkçılık,
  • oyacılık,
  • yorgancılık,
  • kaşıkçılık,
  • yemenicilik,
  • yazmacılık,
  • sedef kakma,
  • semercilik,
  • bakır işletmeciliği,
  • bastonculuk,
  • çini çömlek yapımı,
  • ahşap oyma işleri,
  • oltu ve lüle taşı gibi meslek dallarında faaliyet gösteren esnafımız da faizsiz olarak kredi kullanabilecektir.
 • Genç Girişimciler: Genç girişimciler başvuru yapmaları halinde, 100.000 TL’ye kadar %100 faiz indirim oranı ile tamamen faizsiz olarak verilen kredilerden yararlanabileceklerdir. Bu grubun KOSGEB tarafından verilen eğitimlerde başarı göstermesi, daha önceden KOSGEB dışında herhangi bir kurumdan hibe almaması gerekmektedir. Aranan yaş aralığı şartı ise 18 ile 30 arasındadır.
Unutulmaya Yüz Tutmuş Meslek Dalları
Unutulmaya Yüz Tutmuş Meslek Dallarında faaliyet gösteriyorsanız Faizsiz Esnaf Kredisi Alabilirsiniz.

Bu şartlara sahip olanlar Halkbank şubelerine bizzat giderek kredi başvurusunda bulunabilir. Tekrar hatırlatmak gerekirse; Yukarıda sıraladığımız bu sektörler dışında faaliyet gösteren esnafımız için faizsiz kredi kampanyası bulunmamaktadır. Bu durumda olan esnaflar için düşük faizli ESKK kredileri kullandırılacaktır.

Faizsiz esnaf kredisi kullanmak için bağlı bulunulan kooperatife yazılı olarak başvuru yapılması gerekmektedir. Yapacağınız başvuru kooperatif tarafından incelenecek olup kredi şartlarını taşıdığınız kanaatine varılır ise Halkbank şubelerine yönlendirileceksiniz.

Esnaf Kredisi Almanın Şartları ve İstenen Evraklar Nelerdir?

Esnaf Kredisi Alabilmek için Başvurularda İstenen Evraklar aşağıdaki gibidir:

 • T.C. kimlik belgesinin fotokopisi
 • Vergi levhasının fotokopisi
 • Esnaf sicil gazetesi
 • Oda kayıt belgesi gerekmektedir.

Bu evraklar ile birlikte bağlı bulunduğunuz kooperatiflere giderek kredi başvurusunda bulunabilirsiniz. Kooperatif ortağı olunmaması durumunda da yine aynı evraklar ile banka şubelerine gidebilirsiniz. Kooperatif ortağı olanlara kooperatif tarafından kefalet sağlanırken bireysel olarak kredi talebinde bulunacak olan esnafımızdan banka tarafından ek belge ya da kefil talep edilmesi mümkün olmaktadır. Halkbank Esnaf kredisi için gerekli evraklar içeriğini de göz atın.

Faizsiz Esnaf Kredisi İçin Gerekli Evraklar
Faizsiz Esnaf Kredisi İçin Gerekli Evraklar

Halk Bankası Esnaf Kredisi Başvuruları Nasıl Yapılır?

Kredi başvurusunu kooperatifler kanalı ile yapacaklara aşağıdaki adımlar dahilinde kredi verilecektir.

 1. Öncelikle kredi başvurusunda bulunan ortağın mali durumu ile ilgili bir inceleme yapılacaktır.
 2. İstenen evraklar ile birlikte Kooperatiflere giderek kredi almak istediğinizi ve kredi limitinin talebinizi iletiniz.
 3. Başvuru kurul tarafından 15 gün süre ile incelenecek olup ortağa kredi sonucu 15 gün içerisinde olumlu ya da olumsuz olarak ulaştırılacaktır.
 4. Şayet başvuru olumlu olarak sonuçlanırsa ortak Halkbank’a yönlendirilir.
 5. Halkbank esnafın sicili ile ilgili bir inceleme yapar.
 6. Yapılan inceleme sonrası kredi kullanımı önünde herhangi bir engelin bulunmaması durumunda faizsiz kredi esnafa teslim edilir.

Bu noktada aklımıza esnafın kooperatif ortağı olmaması durumunda ne yapacağı gelebilir. Ancak belirtmek gerekiyor ki krediden esnaf ve kefalet kooperatifi bulunmayan yerlerde faaliyet gösteren esnaflarımız da yararlanabilecektir. Bu aşamada yapmaları gereken tek şey gerekli olan kredi evrakları ile birlikte kendilerine en yakın Halkbank şubelerine giderek kredi başvurularını yapabileceklerdir.

Ayrıca daha önceden bankalardan kredi kullanmış olup bakiyeleri geçmiş yıllardan devredecek kredilerine de %50 indirim uygulanacaktır. Faizsiz esnaf kredilerinin başvuruları ve şartlarına uyan esnaflar bu kredilerden yararlanabilirler. Esnaf ve Sanatkarlar kredi ve kefalet kooperatifleri birlikleri tarafından Halkbank tarafından verilecek faizsiz kredileri almak isteyenler daha önceden hazine destekli esnaf kredisi kullandıysa 30 bin lira faizsiz kredi alamaz.

Kredi başvurusu yaparken sizden kefil ya da ipotek göstermeniz talep edilebilir. İpotek gösterilebilecek bir mal varlığına sahip değilseniz 2 adet kefil ile kredi başvurusu yapmanız gerekiyor. Tabi kefillik için aranan şartlar da var. Yine bu kefillerin esnaf ve sanatkarlar odasına bağlı olarak faaliyet göstermeleri de aranan şartlar arasındadır. Gerekli evraklar ile kredi başvurularınızı kooperatif ortağı iseniz bağlı bulunduğunuz kooperatiflere, değilseniz Halkbank şubelerine yapabilirsiniz.

Yukarıda ki sektörler dışında faaliyet gösteren esnaflar için düşük faizli krediler kullandırılacaktır demiştik. Halkbank tarafından kullandırılan esnaf kredilerinin faiz indirimli ve çok düşük faizli  olduğu biliniyor. 2022 yılında makine, ekipman vb. alımlarında bu kredilerin verilmektedir.

Halkbank TESKOMB aracılığıyla çok düşük faiz oranları ile işletme kredilerinin şartları ve faiz oranları incelemek için devam ediniz..

Halk Bankası Düşük Faizli Esnaf Kredisi 2022

Halkbank kuruluş misyonu gereği esnafa sürekli olarak uygun faiz oranı ile kredi veren bankaların başında gelmektedir. TESKOMB‘ a kredi talebinde bulunan esnafımız başvuruları kabul edildikten sonra Halkbank’ a yönlendirilmektedir. Esnaflara kefalet yolu ile kullandırılan işletme, işyeri edindirme, taşıt alımları vb. konularda verilen kredilerin üst limitleri sürekli olarak artış göstermektedir. Bu krediler genel olarak 5 yıl vadeli olup faiz oranları %9,5 olarak belirlenmiştir. Ancak vadenin 1 yıl olarak seçilmesi durumunda da yine uygulanacak olan faiz oranı ise %9,5 olacaktır.

TESKOMB kanalı ile kullandırılan kredilerin faizlerinin kesinlikle diğer bankalara göre daha düşük olduğunu söylemek mümkündür. Diğer esnaflarımıza verilecek kredisi ise kesinlikle faizsiz değildir. Esnaflarımızın bu noktada dikkatli olması gerekmektedir. Bankaların ihtiyaç kredisi faiz oranlarının %1,20 seviyelerinde ilerlediği şu dönemde bu kredilerin yıllık faiz oranları yüzde 9,5’tir. Yani aylık olarak 0,79’a tekabül etmektedir. Bu faiz oranı oldukça düşüktür ve ödeme planı yapılarak ne kadar kesinti yapılacağını, elinize geçen net tutarı ve toplam geri ödeme planını Esnaf kefalet kredisi hesaplama robotu içeriğimizden inceleyerek öğrenebilirsiniz.

Esnaf kefalet kredilerinden yararlanmak için bir de teminat gösterilmesi gerekmektedir. Teminatın kredi tutarı için yetersiz görülmesi durumunda da 2 tane kefil talep edilmektedir. Halkbank esnaf kredisi ve kredinin başvuru şartları ile ilgili detaylı bilgi alabilirsiniz.

2022 yılı içinde destek verilecek olan ve bu kapsamda başlatılan yeni kredi programı ile yıl içerisinde toplamda binlerce esnafa ulaşılacağı kaydedildi. Ayrıca, 2022 yılı sonunda kadar binlerce esnafa yüksek tutarlarda kredi desteği verilecektir.

Halkbank ve Kosgeb işbirliğiyle 35 yaşını aşmamış girişimcilere 300 bin lira faizsiz kredi verilecektir.

Halkbank 300 Bin TL Faizsiz İşyeri Açma Kredisi

Halkbank’tan 300 bin TL faizsiz kredinin 22 Ekim 2022 tarihi itibariyle yasalaştığı, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın imzasıyla Resmi Gazete’de yayımlandı. Karara göre, KOSGEB tarafından onaylanan projelerini Halk Bankası’na sunan 35 yaşından küçük vatandaşlara 300 bin TL faizsiz kredi verilecek.

Yüzde 100 faiz indirimli 300 bin TL’ye varan kredi başvurusu yapmak isteyen 35 yaş altı vatandaşların Halk Bankası şubelerine gitmesi veya resmi internet sitesi üzerinden başvurusunu yapması gerekiyor.

HALK BANKASI FAİZSİZ KREDİ BAŞVURU ŞARTLARI NELER?

 • 35 yaşından küçük olmak
 • KOSGEB Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi almak ve bitirmiş olmak
 • KOSGBE’in onayladığı projeleri Halk Bankası’na sunmak
Yorumlar

 1. Avatar of Recep ceritlioglu Recep ceritlioglu dedi ki:

  Esnaf kefaletten kredi icin muracat ettim 3 esnaf kefalete basvurdum 3 de 30.000 icin once ev tapusu diyor ev tapusu olmadan olmaz diyor sanki esnaf kefalet degilde ev hastasi