Devlet Destekli

Hasta Kabul Sekreteri Nasıl Olunur? Maaşları ve Şartları 2020

Hasta Kabul Sekreteri Nasıl Olunur? Maaşları ve Şartları 2020

Son zamanların en popüler mesleklerinden bir tanesi Hasta Kabul Sekreterliği olmuştur. Bu kişiler devlet hastanelerinde çalışabilecekleri gibi özel hastanelerde de çalışabilirler. Üniversitede çeşitli bölümleri olmakla birlikte sertifika alınarak da bu meslek icra edilebilmektedir. Merak edenler için, sertifikanın nasıl alınacağını, maaşları, çalışma saatlerini anlatarak meslek tanıtımı yapacağız. İçeriğimizde konu ile ilgili merak ettiğiniz tüm detayları bulabilirsiniz.

Hasta Kabul Sekreterliği

Hasta kabul sekreterleri bir nevi eski uygulama şekli ile tıbbi sekreter görevi görürler. Hastaların kimlik bilgilerini edinerek muayene olmak istedikleri bölümlere sistem üzerinden giriş yaparlar. Ancak görevleri bununla sınırlı değildir. Son zamanlarda sosyal medyada bile hasta kabul sekreteri olmak ister misiniz şeklinde ilanlara rastlamışsınızdır. Üniversitelerin 2 yıllık tıbbi dokümantasyon ve sekreterlik, hasta kabul programlarından mezun olanların istihdam edildiği alanlarda artık mezuniyet şartı aranmıyor. Üniversite onaylı sertifikalar ile de sektöre girmek mümkün oluyor. Özel ve devlet kurumlarından alınan sertifikalar da geçerli olmaktadır. Ayrıca uzaktan eğitim veren pek çok firma da sertifika verebilmektedir.

hasta-kabul-sekreterliği

Hem tıbbi terimlere hakim olmalı hem de sekreterlik mesleğinin görevlerini bilmelisiniz.

Meslek Tanımı ve Görevler

Özel ya da devlet herhangi bir hastaneye gittiğimizde randevumuz olsa dahi giriş yaptırmamız gerektiğini hepimiz biliyoruz. İşte bu girişleri yapanlar hasta kabul sekreterleridir. Artık her birimin değil her doktorun ayrı sekreteri bulunmaktadır. O doktora bağlı olan hastalar ile ilgili tüm işlemler bu personeller tarafından yapılmaktadır. Görevleri;

 • Bu mesleği barkod vermek olarak tanımlayanlar vardır. Ancak hasta kabul sekreterlerinin tek görevi hasta girişlerini yapmak değildir. Tüm evrak ve doküman işleri kendilerine aittir.
 • Form doldurmak, kayıt yapmak ve evrakları ilgili oldukları birimlere göndermek
 • Gerekli malzemeleri temin etmek
 • Hastanede yatmakta olan hasta sayısını bildirmek
 • Hasta yakınlarını ve refakatçileri kurallar hakkında bilgilendirmek
 • İşi biten dosyaları arşiv birimine göndermek
 • Hasta çıkışlarını yaparak gerekli evrakları teslim etmek
 • Hasta kabul birimindeki yazışmaları yapmak
 • Doğum tutanağı ve ölüm belgelerini hazırlayarak ilgili birimlere göndermek
 • Yatışı verilen hastanın dosyasını düzenlemek
 • Hasta kabul için kullanılacak olan malzemeleri gerekli yazışmalar yolu ile ilgili birimden talep etmek
 • Bölümde bulunan demirbaş eşyalar ile ilgili yazışmaları yapmak
 • Hastanın girişi, çıkışı ile ilgili kayıtlar yapmak
 • Sosyo- ekonomik yönden yetersiz olan hastaları ilgili birimi göndermek gibi görevleri bulunmaktadır.

Sağlık Meslek Lisesi mezunu musunuz? Hangi mesleği seçeceğinize karar veremiyorsanız bu linke tıklayarak meslekler hakkında bilgi alabilirsiniz.

Meslek İçin Aranan Şartlar

Kurslar mesleki bilgi elde etmek isteyen, kendilerine iş istihdamı arayan, bu alanda çalışmak isteyen ya da farklı bir sektörde çalışarak bu alana yönelmek isteyenlerin başvurabilmelerine olanak tanımaktadır. Aslında meslek için iki alanda da bilgi olarak yetkin olmak gerekmektedir. Tıbbi terimlere aşina olmak ve teorik bilginin yanı sıra sekreterlik mesleğinin gerektirdiği bilgi birikimi ve beceriye de sahip olmak gerekir. Gelişmeleri yakından takip etmek ve kendinizi sürekli olarak güncel tutmanızı gerektiren bir meslek kolu olarak karşımıza çıkmaktadır. Tıbbi dokümanlar ayakta ya da yatarak tedavi yöntemlerinin hepsinde kullanılmaktadır. Ayrıca tıp sektöründe çalışan herkesin tıbbi terimleri bilmesi gerekmektedir. Bu nedenle kurslar bu bilgilerin alt yapısının oluşturulmasını sağlamaktadır. Tercih sebebi olması biraz da herhangi bir şarta bağlı kılınmaması sebebiyledir. Belirtmek gerekiyor ki hasta kabul sekreterliği için herhangi bir mezuniyet durumu gerekmiyor. Türkiye Cumhuriyeti sınırlarında ikamet eden herkes bu kurslara katılabilir, sertifika alabilir ve mesleğe başlayabilir. Gereken eğitim düzeyi en az ilk öğretimdir. Yani okur yazar olmak yeterlidir.

meslek-için-aranan-şartlar

Sertifika almak için sadece okur yazar olmak yeterlidir.

Ancak yine de temel olarak şu şartların belirtilmesinde fayda var;

 • Kapalı ortamda çalışabileceğiniz için bu çalışma ortamını göze almanız gerekiyor.
 • Bütün gün hastalar ile diyalog kuracağınız için sabırlı olmanız gerekiyor.
 • Görme ve işitme organları, el ve parmaklarınızın sağlam olması gerekiyor.
 • Evrak vb. işler yapılacağı için düzenli olmanız gerekiyor. Ayrıca bir doktora bağlı olarak çalışacağınız için anlama kabiliyetinizin olması gerekiyor. Zaten teorik bilgi tam da burada devreye giriyor. Sigortasız mısınız? Devlet hastanesinde ne kadara muayene olacağınızı biliyor musunuz? Güncel muayene ücretleri için tıklayınız.


Hasta Kabul Sekreteri Nasıl Olunur?

Çalışmak isteyeceğiniz yer her neresi olursa olsun aranan tek şart Hasta Kabul Sekreteri sertifikasına sahip olmanızdır. Bu sertifikayı aşağıda belirttiğimiz şekillerde edinebilirsiniz;

Üniversite onaylı sertifikalar almak; Türkiye genelinde çoğu üniversitenin UZEM yani uzaktan eğitim merkezleri tarafından kurslar verilmekte ve kurs sonrası yeterli görülen öğrencilere sertifikaları taktim edilmektedir. Ancak bu eğitim programları genel olarak ücretli olacaktır. Mesela Sakarya Üniversitesi’ nin kursu 1 aylıktır ve 350 TL’ dir. Zaten kurslar genel olarak kısa süreli olacağından ücret gayet normaldir. Uzaktan eğitim sistemine tüm ders dokümanları yüklenmiştir. Öncelikle sisteme kayıt olmanız gerekiyor. Sisteme gün içinde istediğiniz saatte giriş yapabilir ders notlarını inceleyebilir ve konu anlatımı videolarına ulaşabilirsiniz.

Özel eğitim kurumlarından sertifika almak; İnternet üzerinden sertifika programı açan bütün kurslara başvuru yapabilirsiniz. Tabi bir bedel karşılığında. Genel olarak özel kursların süresi de 1 ay olmaktadır. Ayrıca kurslara kesin kayıt yaptırmadan önce size eğitim verecek kişiler hakkında bilgi almanız gerekiyor. Çünkü bu kişiler genel olarak doktorlardan oluşuyor. Şayet kurs hocanız bir doktor olmayacaksa o kursa boşuna kayıt yaptırmayın. Ayrıca özel kurumlardan alacağınız sertifikaların yurt dışında da geçerliliğinin olması size avantaj sağlayacaktır. Özel eğitim kurumlarında fiziki eğitim verildiği gibi uzaktan eğitim imkanı da sağlanmaktadır. Bu sebeple evinizden de istediğiniz saatte sisteme giriş yaparak ders dinleyebilir ve konu çalışabilirsiniz.

Halk Eğitim Merkezleri’nden sertifika almak; Halk Eğitim Merkezleri‘nden alınacak olan bu sertifika üniversitelerin ilgili bölümlerinden alınacak diploma ile eş değer değildir. Bu kurslarda gerekli teorik bilgiler kazandırılır. Tıp terimleri, doküman ve sekreterlik konusunda gerekli bilgiler, hastanelerde kullanılan otomasyon programları ile ilgili bilgiler verilir. Bu kurumdan alınacak olan sertifikalar Milli Eğitim Bakanlığı onaylı olmaktadır. Tabi her kursiyer sertifika alamaz. Verilen eğitimler sonrasında bir sınava tabi tutulursunuz. Bu sınav sonrasında başarı gösteren herkes sertifika almaya hak kazanır. Sertifikanın yurt dışı geçerliliği bulunmaktadır. Ayrıca özel sektörde ve kamuda çalışmak isteyenlerin kullanabileceği düzeydedir. Sadece kurs gördüğünüz ilde değil ülke genelinde geçerlidir.

hasta-kabul-sekreteri-nasıl-olunur

Sertifika almak için kurslara başvurmanız gerekiyor.

Bu sertifikaları temin ederek aşağıdaki kurum ve kuruluşlarda çalışabilirsiniz;

 • Hastanelerde
 • Polikliniklerde
 • Tıp merkezlerinde
 • Eczanelerde
 • Tıbbi laboratuvarlarda
 • Medikallerde
 • Tüp bebek merkezlerinde
 • Kalp merkezinde
 • Diyaliz merkezibde
 • Fizik tedavi merkezinde
 • Geriatri merkezinde
 • Teşhis amaçlı çalışan tıbbi laboratuvarda
 • Aile hekimlerinin yanlarında
 • Evde bakım merkezlerinde
 • Doktorların özel muayenehanelerinde
 • Diş hekimlerinin muayenehanelerinde
 • Diğer sağlık personellerinin özel muayenehanelerinde çalışabilirler.

Görüldüğü üzere bu kişilerin çalışma alanları sadece hastaneler ile sınırlı değildir. Çünkü tüm sağlık kurum ve kuruluşlarında, hatta özel muayenehanelerde bile kendilerinin yapacağı pek çok iş vardır. Bu sebeple ilgili merkezlere sertifikanız ile başvuruda bulunabilir ve kabul edilmeniz durumunda işe başlayabilirsiniz. Özel hastanelerin güncel muayene ücretleri listesi için tıklayınız.

hasta-kabul-maaşları

Ek ödenekler ile maaşlar 3 bin TL yi bulmaktadır.

Hasta Kabul Sekreteri Maaşları

Hasta kabul sekreterli devlet sağlık kurumlarında ya da özel hastanelerde çalışabiliyorlar. Çalışma şartları tamamen bulunduğunuz sektöre göre değişiyor. Devlet kurumlarında günde 8, hastada 40 saat çalışabiliyorsunuz. Ancak özel kuruluşlar daha uzun çalışma saatlerini beraberinde getirebiliyor. Devlet kurumlarında çalışmanız için KPSS sınavına kendi alanınızdan girmeniz gerekiyor. 75-80 arası bir puan  göreve başlamak için yeterli oluyor.

Ancak sertifika ile girecekler için Sağlık Bakanlığı tarafından yayınlanan personel alım ilanlarını takip etmek gerekiyor. Devlet hastanelerinde çalışan personellerin maaşları 2 bin 300 TL ile 2 bin 600 TL arasında değişiyor. Tabi ek ödemeler ile 3 bin TL’ yi de bulabiliyor. Özel kuruluşlarda çalışanlar 2 Bin 400 ile 2 bin 800 TL arasında maaş alabilmektedir. Ek ödenekler ile maaşları daha da artabilmektedir.

Bu mesleği tercih etmek isteyenlerin ilk yapacakları şey kendilerine bir kurs araştırarak sertifika almak olacaktır. Herhangi bir öğrenim şartı olmadan bu kurslara katılmaları gerekiyor. Çünkü başvurular için muhakkak sertifika isteniyor.

Yorumlar
 1. Merve dedi ki:

  Mardin’de bu kurslar varmi

 2. Nasibe dedi ki:

  Ben saglık kurumları işletmeciliği okuyorum tibbi sekreter olabılır mıyım

 3. Yağmur dedi ki:

  Arkadaşlar hiç uğraşmayın Ankara merkezi eğitim kurumlarından uzaktan eğitimle sadece sınava giderek başvurabilirsiniz . Ve meb onaylı olduğundan kamu hastanelrinde geçerliliği var .

 4. Taha dedi ki:

  Merhaba Çorumda kursunuz varmi

 5. Taha dedi ki:

  Merhaba Çorumda kuruşunuz varmi

 6. Nazlı dedi ki:

  Özel sektör ya sınavda yardımcı oluyorlarmı acaba

 7. Nazlı dedi ki:

  Merhaba ben kayıtnoldum bana hasta kabul sekreterliği modüler egitim kitabını nverdiler kitaba nasıl çalışayım özet çıkarıp ezbermi yapmam gerekiyor

 8. Lise mezunu dedi ki:

  Lise mezunları da bu işi yapabiliyor larmi

 9. tudem dedi ki:

  merhaba ben tudem ontem akademi ye kayıt yaptım useder onaylı uluslar arası sertifika dediler cevrede bu sertifika ile devlet hastanesi değil ama şehir hastanesi ve özel sektörde işe girersin ancak dediler bilgisi olan yazarsa sevinirim

  1. zaragoza dedi ki:

   Uluslar arası sertifika dediğiniz şey yalandır. Boşuna paranızı kaptırmayın. Uluslar arası dediğiniz sertifikaları valiliğe götürüp apostil işlemi yaptırmaya kalktığınızda dolandırıldığınızı anlarsınız. e-devletinizde görünmeyen belge geçersizdir.

 10. tıbbi sekreterlik dedi ki:

  bende istiyorum ama nasıl kayıt olacağız bizi aramaları mı gerekir

 11. Sertifika dedi ki:

  Arkadaslar kursa gittim bana hasta kbul tıp alacaksn ama bilgisayar sertifikasida istiyorlar dediler dogrumu bilgisayardami almam gerekiyor

 12. İs dedi ki:

  Arkadaslar bende basvuru yaptim 450 tl yatirdim parca parca sonra eve kitap geliyor kitabın icinde hastaneyle olan her bilgi mevcut arkadasında da sorular var calistim ben sonra yazili sinava tabi oldum suan sertifakami bekliyorum kazandim bu arada nisan ilk haftasi gelicek korkmayin arkdaslar dolandirma falan yok iciniz rahat olsun..

  1. sema dedi ki:

   Hangi kursa gittiniz acaba? Bilgi verebilir misiniz?

 13. hasta kabul ve tıbbı sekreterlik sertifikası dedi ki:

  ben boğaziçi enstitüsünden almıştım sertifikamı. sertıfıkyla heryere başvurabiliyorsunuz

 14. Hasta kabul sekreterliği dedi ki:

  Benimde sınavım(24 şubat) var ve aynı şekilde tıbbi terimleri öğrensem de unutuyorum ama korkmaya gerek yok çünkü sınavı bir şekilde geçersin önemli olan elinde bir belgenin olması, işe girene kadarda öğrenirsin. Başarılar

 15. Hasta kabulsertifikasi dedi ki:

  Merhaba ben sosyoloji okuyorum fakat tibbi sekretligi cok istedigim icin sertifa aliyorum subat ayinin sonunda sinavim var kazanirsam belli yerlerde gorev yapacam ilk staj insalllah fakat tibbi terimleri fazla bilmiyorum korkmuyor da degilim aşinalıgım var ama nasil olur acaba …tesekkurler

  1. Hasta kabulsertifikasi dedi ki:

   Kardesim merhabaa sonunda kendim gibi birini buldum bende sosyoloji okuyorum 2. Snftaym suan ve cok istedigim sekreterlik icin sertifika alacam ve sinavim 16 subatta bende korkuyorum ama bizimki hasta kabuk sekreterligi oldugu icin fazla tibbi terimler kullanilmiyor diye duydum

   1. İs dedi ki:

    Suan calisiyor musun peki ??

 16. Tıbbi sekreterlik dedi ki:

  Sertifika nasıl alabilirz şartlsrı nedir

 17. Hasta kabul sekreterligi dedi ki:

  Sekreterlik belgesi nasıl alacaz