Devlet Destekli

Hayvan Kredisi Veren Bankalar ve 2020 Kampanyaları

Hayvan Kredisi Veren Bankalar ve 2020 Kampanyaları

Ülkemizde hayvancılık yapanlar veya hayvancılık yapmak isteyenlerin ekonomik anlamda destekçisi olan bankalar bu işi yapmak isteyen veya işini büyütmek isteyen hayvan yetiştiricilerine farklı türden Hayvan kredisi gibi krediler vermektedirler. Hayvan finansmanlarının bazıları beslemek istediğiniz hayvanların alımında bazıları ise diğer işletme giderleri karşılamak için verilmektedir. Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından 30 bin TL genç çiftçi hibesi verilmektedir. Bu yıl 15 büyükbaş ve 50 küçükbaş hibesi olanlar projenin dışında bırakılmıştır. İlave olarak tavuk, ördek, kaz, hindi, sığır, koyun, keçi yetiştiriciliğine manda yetiştiriciliği hibesi de eklenmiş olup, bu hibe ile başvuranlar belirli illerde destek alabilmektedir.

Ziraat bankası olmak üzere bir çok banka farklı türden kredi vererek hayvan üreticilerine destek olmaktadırlar. Hayvancılık denildiği zaman insanların ilk aklına gelen büyük baş hayvan ve küçük baş koyun gelmektedir. Aslında bunu biraz daha geniş düşünmek gerekmektedir. İnek ve koyunun dışında kanatlı hayvancılık, arıcılık ve su ürünleri yetiştiriciliği adı altında faaliyet gösterilmektedir. Sizde bu saydığımız hayvancılık türlerinden birini yapmak istiyorsanız veya işinizi büyütmek istiyorsanız hayvan kredisi veren bankalardan farklı türden alacağınız krediler sayesinde ister hayvan sayısını arttırabilir isterseniz işletmenizi büyütebilirsiniz. Bu yazımızda hangi bankaların hayvan kredisi verdiğini ve şartlarının ne olduğu hakkında sizlere yardımcı olacağız.

hayvan-kredisi

Hayvan kredisi veren kurum ve kuruluşlar

Ziraat Bankası Hayvancılık Kredisi

Ülkemizde hayvancılık yapan insanların en çok kredi imkanından yararlandığı banka olan Ziraat bankası Hayvan kredisi çeşitliliği ile dikkat çekmektedir. Bunları sıralamak gerekirse;

 • Damızlık süt sığırcılığı,
 • Büyükbaş hayvan yetiştiriciliği,
 • Damızlık düve yetiştiriciliği,
 • Damızlık etçi ve kombine sığır yetiştiriciliği,
 • Büyükbaş besicilik,
 • Küçükbaş hayvancılık,
 • Arıcılık kredisi

Büyükbaş hayvancılık yapmak isteyenlerde çekmek istedikleri kredi türüne göre minimum 10 adet ile 50 adet arasında hayvan alınması gerekmektedir. Ayrıca barınak yapımı, yem hazırlama ünitesi, balya makinesi, süt sağım ünitesi. elektrik ihtiyaçlarını karşılamak için yapacakları güneş enerjisi masrafları olmak üzere bir çok alanda bu kredilerden yararlanılabilmektedir.

Küçükbaş Hayvancılık; koyun yetiştiriciliğinde en az 50 adet, keçi yetiştiriciliğinde 25 adet hayvan kapasiteli yeni işletme kurmak şartı ile veya mevcut hayvan sayılarının bu rakamlara ulaştırmak için küçükbaş hayvan kredilerinden faydalanabilirsiniz. Barınak yapım ve tadilatı, süt sağım ünitesi, yem hazırlama ünitesi ve diğer işletme giderleri finansmanında bu kredi kullanılmaktadır.

Kanatlı Sektörü; Etlik piliç yetiştiriciliğinde 10.000 adet, yumurta tavuğu yetiştiriciliğinde 7.500 adet, kaz, ördek ve bıldırcın yetiştiriciliğinde 2.500 adet, deve kuşu yetiştiriciliğinde 50 adet ve üzeri üretim yapan ve yapmak isteyenler yararlanabilirler.

Arıcılık; Bu destekten yararlanmak isteyenlerde aranan şartlar; arıcılık kayıt sistemine kayıtlı 50 adet arılı kovanı olan veya sayısını 50 adet arılı kovana çıkartmak isteyen arıcılar yararlanabilmektedir. Arıcılık kredisi kapsamında verilen kredi ile kovan alımı, elektrikli çit sistemi alımı, bal süzme makinesi alımı ve diğer arıcılık malzemeleri alımı yapılabilmektedir. Sizde yukarıda saymış olduğumuz hayvancılık türlerinden birisini yapıyorsanız veya yapmak istiyorsanız Ziraat bankasının hayvan kredilerinden istediğinizi kullanabilirsiniz.

Şekerbank

Modern hayvancılığı büyük destek veren ”Şekerbank süt sığırcılığı ve besicilik” adı altında hayvan üreticilerine kredi imkanı vermektedirler. Besi ve süt hayvancılığı için ihtiyacınız olan üretim giderlerini karşılamakta yardımcı olan banka uzun vade ve tahsil zamanı nakit akışına göre ayarlamaktadır.

Süt hayvancılığı; hayvan alımı, barınak yapımı, yem hazırlama ünitesi, süt sağım üniteleri, depolama ve soğutma tankı gibi özel yatırım kalemlerinin fatura bedelinin % 75 ‘ine kadar kredi imkanı sunmaktadır.

Besi hayvancılığı; barınak yapımı, yem hazırlama ünitesi, yem deposu ve gübre çukurlarının yapılması gibi yatırımlar için harcanan paranın fatura tutarının %75 ‘ine kadar kredi tahsis etmektedir. Şeker bank verdiği hayvan kredisinden yaralanmak isteyenlerden talepleri;

 • 60 aya kadar vade ve yılda bir ödeme imkanı sağlar.
 • Besi hayvancılığı kredisinde hayvan alımlarının kredilen dirmesinde 18 ay vade imkanı
 • Kredi ile temin edilecek hayvanların Türkvet Kayıt sistemine kayıtlı, damızlık belgesine sahip olması gerekmektedir.
 • Süt hayvancılığında en az 5 ve üzeri, besicilikte en az 10 ve üzeri hayvana sahip olan veya kredilerimiz ile kapasitesini minimum bu seviyeye çıkartacak işletmelere kullandırılır.

QNB Finansbank

Büyükbaş yapanların harcamalarına destek olmak amacıyla geliştirdiği süt hayvancılığı kredi ile üreticilere destek olan finans bank ayrıca besi hayvancılığı yapan üreticilerine de kredi imkanı sunmaktadır.

hayvancılık-kredileri-veren-bankalar

QNB Finansbank

Süt hayvancılığı; işletme maliyetinin %85’ini karşılamakta, 24 aya kadar vade imkanı sunmakta ve 1/3/6 ayda bir ödeme imkanı vermektedir. Banka süt hayvancılığı kredi kullanmak isteyenlerden şu evrakları istemektedir:

 • Çiftçilik belgesi
 • Nüfus cüzdan fotokopisi
 • Damızlık birliği / süt üreticileri birliği üyelik belgesi
 • Hayvan varlığı listesi
 • İşletme izin belgesi

Besicilik yatırımı; hayvan alımlarının yanında, yemleme ünitesi, yem karıştırma makinesi ve diğer inşaat giderlerini karşılayabilirsiniz. İpotek teminatlı krediyi 120 aya kadar vade ile kullanabilir 6 / 12 ayda bir ödeme imkanı ile geri ödeyebilirsiniz. Bu krediyi kullanmak için bankanın istediği evraklar ise;

 • Çiftçilik belgesi
 • Nüfus cüzdan fotokopisi
 • İşletme tescil belgesi ve hayvan alımı varsa hayvan pasaportları
 • Yer seçim raporu / Kuruluş izni / Çalışma izni

Vakıfbank

Küçük ve büyük baş hayvancılığından kümes hayvancılığına kadar işletme ve yatırım giderlerinin karşılanmasında kredi imkanı sağlamaktadır. Faaliyet türüne göre farklı ödeme imkanlarının sunulduğu kredi ile hayvan alımlarını yapabileceğiniz gibi işletme malzemeleri ve giderleri için de bu krediyi kullanabilirsiniz. Vakıfbank hayvan kredisi ile üreticilere uzun vadeli kredi imkanı sunmaktadır. Banka hayvan kredisi kullanmak isteyen üreticilerden ise şu evrakları talep etmektedir.

 • Faaliyet türüne göre kayıt belgesi
 • Nüfus cüzdan fotokopisi
 • İkametgah senedi
 • Tapu fotokopileri
 • Arazi kira ise kira sözleşmesi

5 Yıl Geri ÖdemesizZiraat Bankasınca büyükbaş ve küçükbaş alanında 7 yıl ödemeli düşük faizli kredi verilmektedir. Bu kredinin yıllık faiz oranı %5’tir. Başvuru banka şubelerinden şahsen yapılabilmektedir. İnternetten başvuru kabul edilmez. 5 yıl geri ödemesiz kredi olanakları ile ilgili yazdığımız yazıya bu linkten ulaşabilirsiniz.

Tarımsal faaliyetiniz için önce Devlet Kurum ve Kuruluşlarına daha sonra Özel Bankalara, en son özel finansçı ve bankalara başvurmanızı öneririz.

] }Yorumlar
 1. hayvancılık yapmak istiyorum dedi ki:

  bende köyümü yerleşmek istiyom hayvancılık yapmak istiyorum hibe devlet destek almak istiyom

 2. ugur dedi ki:

  sayın buyukbüyüklerimize sesleniyorum iyi çok güzel ama yine zengine hayvancilik yapana bu destekler ya bizim gibi cks olmayan arazisi olmayan sadece hayvancilik yapanlar nolsun bıraksınmı hayvancılıgı bunada bir çare bulun sn büyüklerimiz hayvandan arazisi olmayan ama sadece hayvancilik yapan başka geliri olmayan larda bir destek verin lütfen

 3. Aliboyraz dedi ki:

  Köyümde hayvan cılıkyapmakistiyorum

 4. Uğur Cakir dedi ki:

  Ben 25 yıllık cobanim.elinde belli bir sermayem olmadığı için .kendi işimi kuramadık .o yüzden antalya.ya göç ettim .sermayem olsa küçük beş yetirticiligi yapicam .Ne dersiniz öneri istiyorum .tesekkurler

 5. Gülseren özkan dedi ki:

  10 tane buyuk bas tosunum var hibe desteği nasil alabilirim

 6. Gülseren özkan dedi ki:

  Hibe desteğ almak istiyom

 7. orhan kayakutlu dedi ki:

  iş kurmak istiyorum

 8. büyük baş hayvancılık dedi ki:

  Ben köyde büyüdüm orda hayvan ve çiftçilik yaptık şuan istanbulda çalışıyorum tekrar bu işi yapmak istiyorum
  not hayvanları çok seviyorum