Hayvancılık Hibeleri Resmi Gazete'de Yayımlandı

Hayvancılık Hibeleri Resmi Gazete’de Yayımlandı

Hayvancılık Hibeleri Resmi Gazete’de Yayımlandı
17 Mayıs 2018 tarihinde eklendi.

Geçen yıl da yayınlanan yönetmelik gereğince hayvan hibeleri verilmeye devam ediyor. Ülkemiz de 5 yıl ödemesiz hayvan kredisi veren bankalarla birlikte, küçükbaş ve büyükbaş hayvan hibeleri verilmeye devam etmektedir. Devlet tarafından ÇKS’ ye kayıtlı olan çiftçilere verilecek olan Hayvancılık Hibeleri Resmi Gazete’de Yayımlandı ve yürürlüğe girdi. Bu yürürlüğe giren yönetmelik maddelerine göre işlem yapılmaktadır. Kırsal alanlarda yaşayanların istihdamın sağlanarak gelirlerinin artırılması damızlık koyu keçi teke manda düve hindi kaz ördek ipek böceği yetiştiriciliği faaliyetlerinde bulunacak modern tesislerin kurulması amacıyla Resmi Gazete‘ de yer bulan hayvancılık hibeleri koyun, keçi, düve, dana, tavuk, piliç, ördek kaz ve benzeri hayvan alımı ve hayvancılık yatırımlarında % 100 hibe ve % 60 oranlarında değişen oranlar ile hibeler verilecektir.

hibe

Hayvancılık hibeleri

Resmi Gazete’de yayımlanan hayvancılık hibeleri ile ilgili daha fazla bilgi almak için tıklayınız.

Hayvan Hibesi Projesi Nedir?

Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından oluşturulan ve yürürlüğe giren hayvan hibesi projesi; koyun, keçi, düve, dana, tavuk, piliç, ördek kaz ve benzeri hayvan alımı ve hayvancılık yatırımlarında devlet hibe destekleri ile ÇKS’ye kaydı bulunan çiftçilere hibe desteği verecek. Başvuru yapılmadan önce alınacak olan hayvan hibesinin şartlarını yerine getirmek ve mutlaka ÇKS’ye yani Çiftçi Kayıt Sistemine kayıtlı olmak gerekiyor ardından mutlaka istenen şartlar yerine getirilmesi gerekiyor.

ÇKS’de kaydı bulunan her çiftçi tarımsal ve hayvansal yatırımlarında ve hayvan alımlarında hibelerden yararlanabilmek için mutlaka başvuru tarihleri arasında başvurularını Tarım ve Orman  Bakanlığı İl ve İlçe Müdürlüklerine yapmaları gereklidir.

Hayvan hibesi projesi kapsamında hayvan alımı ve yatırımlarında hibeden yararlanmak isteyen çiftçilere Koyun, keçi, düve, dana, tavuk, piliç, ördek kaz ve benzeri hayvan alımı ve hayvancılık yatırımlarında yapılacak yatırıma ilişkin proje ile Tarım ve Orman Bakanlığı İl ve İlçe Müdürlüklerine başvuru yapmaları gereklidir.

Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından hayvan alımı ve yatırımı projesi kapsamında çiftçilere ödenecek olan hibe destekleri Ziraat Bankası tarafından ödenecek. 2019 yılları için verilecek % 50 ila % 100 oranında verilecek hibe destekleri ise şöyle;

Hayvan Hibesi Projesi Kapsamında Verilecek Hibe Destekleri

2018 Hayvancılık Hibeleri Resmi Gazete'de Yayımlandı

Hayvancılık Hibeleri Resmi Gazete’de Yayımlandı

Tarım Bakanlığı tarafından ÇKS’ ye kayıtlı ve yatırım projesi ile başvuru yapan çiftçilere verilecek olan hibe destekleri ise;

Kaz ve hindi yetiştiriciliğine %75 oranında Yeni inşaat yapımı alet ve ekipman alımı için hibe desteği verilecek.
Arı yetiştiriciliğine boş kovan alımı ve alet ve ekipman için %60 oranında  hibe desteği verilecek.
İpekböceği yetiştirenlere Dut bahçesi tesisi alet ve ekipman alımı ve besleme evi yapımı için %100 oranında hibe desteği verilecek.
Damızlık Koç, Teke ve Manda Düve alımı için yeni inşaat yapımı, rehabilitasyon ve kapasite arttırımı, makine ve teçhizat ile hayvan alımına %50 oranında hibe verilecek.Hibe destekleri 2019 yılları arasında geçerli olacak şekilde Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından projesi onaylanan çiftçilere verilir yine hibeler proje süresinde proje yapımını tamamlayan çiftçilere verilecektir.

Hayvan Hibesi Projesi Şartları Nelerdir?

Kanatlı sektöründe kaz, hindi ve ördek yetiştiriciliğinde Bakanlık tarafından istenen şartlar ise; Kaz yetiştirmek isteyenlerin 500 adet kaz, hindi ve ördek yetiştiriciliği yapmak isteyenlerin ise en az 1000 hayvan ile işe başlama şartının yerine getirilmesi gerekiyor.

Arı yetiştiriciliğine Bakanlık tarafından istenen şartlar ise; ÇKS’ ye kayıtlı çiftçilerin en az 30 arılı kovan ile sektöre başlama şartı aranıyor.

İpek böceği yetiştiriciliği için besleme evi,  dut bahçesi tesisi gibi yatırımlar için 100 bin liralık yatırımının % ‘ de 100’ ü devlet tarafından desteklenecektir. % 100 hibe verilen tek sektör olan İpekböceği yetiştirenlerin de mutlaka 2019 yılı için geçerli olan % 100 hibe desteğinden yararlanması için yatırımlarını yapmaları bekleniyor.

Damızlık Koç, Teke için 500 hayvan kapasiteli bir işletme kurmaları eğer hayvan sayıları 500 ün altında ise, sayıyı 500’e çıkarmaları şartları aranıyor.

Hayvan kredisi veren bankalar hibe desteğinden faydalanmak isteyenlere alternatif teşkil edebilir.

Damızlık Manda Düve yetiştiriciliğinde Bakanlık tarafından istenen şartlar ise ÇKS’ ye kayıtlı projesi ile Tarım Bakanlığına il Müdürlüklerine başvuruda bulunan çiftçilerimizin en az 150 baş hayvanının olması veya kapasitesini 150 başın üzerine çıkarması gerekiyor.

Hayvancılık Hibeleri Resmi Gazete’de Yayımlandı ve yürürlüğe girdi Buna göre sizde 2019 yılları için geçerli olacak ve Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından Hayvan hibe projesi kapsamında verilecek olan hibe desteklerinden yararlanmak için başvuru yapabilir, koyun keçi, teke, düve manda, arı ipekböceği yatırımlarınızı hibe destekleri ile daha az maliyetler ile gerçekleştirebilirsiniz. Ayrıca 2019 yılında da geçerli olmak üzere 2020 yılının sonun kadar Tarım Kredi Kooperatifleri ve Ziraat Bankası tarımsal faaliyetlerin desteklenmesi adına küçükbaş, küçükbaş, su ürünleri, arıcılık, damızlık düve yetiştiriciliği, sütçü, etçi, kombine sığır yetiştiriciliği vb. konularda kredi vereceğini duyurmuştur. Bu kredilere ek olarak faiz indirimleri de yapılacaktır. Yatırım kredilerinin 100 bin TL’ ye kadar olan kısımlarına faiz uygulanmayacaktır. Tebliği incelemek için tıklayınız.

Bu desteklerden yararlanabilmek için Ziraat Bankası tarımsal krediler için gerekli olan evrakları tamamlayarak bankaya şahsen başvuruda bulunmanız gerekiyor. Tebliğde işletmelerin sahip olmaları gereken hayvan baş ve adetleri belirtilmiştir. Hakkında detaylı bilgi olmayan alanlar ise yaygın hayvancılık destekleri kapsamında değerlendirilecektir.

TKK Ziraat Bankası kredileri hakkında detaylı bilgi almak için linke tıklayınız. Hayvancılık destekleri alınabilecek diğer bir kurum TİGEM’ dir. TİGEM, 300 koyun projesi kapsamında çiftçilere destek olmaya devam etmektedir. Olumlu sonuçlanan proje başvuruları asgari 300 baş koyuna kadar destekleme alabilecektir. Başvuru yapanlar ve projesi onaylananlar TİGEM internet sayfasından yapılacak olan duyuruları takip etmelidir. Açıklanan evraklar ile beraber destekleme ödemesi talep başvuruları yapılacaktır. Ancak 2019 yılı itibari ile TİGEM tarafından verilen 300 koyun projesi sona ermiştir.

Ziraat Bankası ve Tarım Kredi Kooperatifleri 2019 yılında da faiz indirimli kredi vermeye devam ediyor. Başvurular banka şubeleri aracılığı ile kabul ediliyor.Hayvancılık Hibeleri Resmi Gazete’de Yayımlandı Konusuna 82 Yorum Yapıldı
  1. genç çifçi büyük baş hayvan hibesi dedi ki:

    adım seher yanık yaş 30 2büyük baş hayvanım var yerim müsait ahırım var işimi genişletmek istiyorum destek alabilirmiyim

  2. İstek dedi ki:

    Bolu ilinin göynük ilçesinde 180 adet büyük baş hayvan ciftliği kurdum, piyasa çok bozuk yem fiyatları 2 katına cıktı borclarımi ödeyemedim ve şuanda ciftliğim boş.hayvan yada hibe ve destek almak istiyorum,napmalıyım

  3. Hayvancilik kredisi dedi ki:

    Buyukbas hayvancilik yapmak istiyorum. Destekleme sartlari ve basvuruyu nereden yapacagim. Bu konu hakkinda bilgi almak istiyorum.

1 2 3 4
Sayfa başına git