Devlet Destekli

Hazine Aramak İçin Devletten Nasıl İzin Alınır? Nereye Başvurulur?

Hazine Aramak İçin Devletten Nasıl İzin Alınır? Nereye Başvurulur?

Define Bulmak isteyenler buraya. Define arama yapmak ve hazine bulmak isteyenler tarafından merak edilen, define işaretleri nasıl anlaşılır, Türkiye’ de nerelerde define var define daha çok nerelerde olur define arama Yönetmeliği 2020 yılında geçerli resmi kazı ücreti ne kadar olacak Kazı yaparken yakalanmanın cezası 2020 ne kadar tüm merak edilenler yazımızda.

Define Bulmak İstiyorum Ne Yapmalıyım?

Define araması yapmak ve yetkili kurumdan hazine araması izni almak isteyenle;  dedektörle arama izni için öncelikle kazı izin yönetmeliğini bilmeli ve define arama izni dilekçe örneği başvuru yapmalı sonrasında yüzeysel arama belgesi alarak define arama maliyetini iyi hesaplamalı, define bulunca devlet ne kadar veriyor öğrendikten sonra izin işlemlerini tamamlayarak bu işe girişmelidir. Kaçak kazı ve aramalarda kişiler cezalandırılacağını unutmamalı ve 2020 define arama yönetmeliğine uygun Sit alanında define arama ve kendi arsalarından arama izni aldıktan sonra işlemleri gerçekleştirmelidir.

Define bulmak istiyorum ne yapmalıyım diye araştırma yapanlar öncelikle define aramak için devletten izin almaları gerekiyor. Çalışmalar define arama yönetmeliğine göre yapılıyor. Resmi kazı ücretlerini ödeyenler  hazine arama işlemlerine başlıyor. Ruhsatsız yapılan kazılar için devlet tarafından yapılan incelemeler sonucu cezalar veriliyor. Bu sebeple ruhsatsız kazı çalışması yapmanın suç olduğunu belirtelim.

Define araması yapmak isteyenlerin mevzuata uygun olarak arama yapması gereklidir. Define arama yönetmeliğinde 22 Temmuz 2020 tarihinde değişiklik yapıldı. Yönetmelik için tıklayınız.

Devlet İzinli Hazine Arama Nasıl Yapılır?

Devlet destekli olarak define, hazine ve tarihi eser kazısı yapma işlemleri ve devletin hangi kazı işlemlerini destekleyerek define çıkarma isteyen kişiler yardım ettiğini Devlet izinli hazine arama nasıl yapılır? konuları ile ilgili bilgileri yazımızdan öğrenebilirsiniz.

Devlet define çıkarmak isteyenlerden resmi prosedürleri yerine getirmeleri şartı ile destek olmaktadır. Kaçak olarak yapılacak herhangi bir kazı işleminin yasal olmadığını ve cezai işlemler uygulandığını herkes bilir. Bu nedenle define aramaları, kazı çalışmaları ve sonrasında yapılması gereken resmi işlemler hakkında detaylı bilgi arayanlar için  yazımızda her türlü detaya yer verdik.

define2

Define aramalarında devlet desteği

Devlet Define Aramalarında Devlet Desteği

Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın yürüttüğü ve teftişini yaptığı tüm kazı çalışmaları ve aramalar için mutlaka define arama yönetmeliğine uygun olarak  kazı çalışmaları yapılması lazımdır. Define arama yönetmeliğine buradan ulaşabilirsiniz. Öncelikle define arama ruhsatının alınması gereklidir. Bu eserlerin bir yerden başka bir yere taşınması için ruhsat alınması şarttır. Define arayacak kişiden istenecek belgeler ve müracaatlarının nereye ve nasıl yapılması gerektiğinin detayları yukarıdaki bağlantıda verilmiştir.

Kültür Turizm Bakanlığı define bulma ile ilgili tüm soruların cevaplarını buradan öğrenebilirsiniz.

Define Arama İzni Maliyeti

Yine de kısaca başvurular ve define aramaları ve devletin ne kadar ödeme yaptığını öğrenmek istiyorsanız kısaca bilgi verelim. Define arayacak olan kişi öncelikle define aramasını yapacakların yerin bağlı olduğu mülki amirine bölge tespitini yapıp ön çalışmalarını yaptıktan sonra başvuru bulunarak define araması yapacağının müracaatında bulunmalıdır. Define aranacak yer 100 m2 yi geçemez. Bu yer verilecek fotoğraflarla harita veya krokiler üzerinde işaretlenir. Dilekçede arama maksadı açıkça belirtilir ve define aranacak yerin il, ilçe, bucak, köy, mahalle, sokak ve ev numarası bildirilir. Ayrıca bu yerin ekili, dikili, meskun, gayrimeskun, tapulu ve tapusuz olup olmadığı ve kime ait olduğu açıklanır.

Kanunlar herkes için geçerlidir ve herkes istediği takdirde gerekli izinleri ve ruhsatı alarak arama yapabilir.

Resmi Kazı Ücreti Ne Kadar 2020?

Başvuru yapacak olan kişi  definenin nerede arama yapılacağının maksadının ne olduğunun ve define aranacak sahanın il, ilçe, mahalle, sokak, köy, bucak ev numarası ve ne amaçla define aramasının yapıldığı tüm ayrıntılar dilekçede belirtilerek başvuru yapılması lazımdır. Yönetmeliğe göre; Kültür ve Turizm Bakanlığının izni alınarak yapılması gereken define aramalarının yapılacağı saha 100 m2 yi geçmemelidir ve harita ve krokisinin Bayındırlık il müdürlüğü tarafından onaylanan sahada  ve çizili alanda yapılması şarttır. Müzece verilen define araması ruhsatı bir yıl geçerliliğini korumaktadır ve aramaların başladığı süre ve tarihten itibaren 1 ay içinde bitirilmesi gereklidir.

define-arama-izni

Masraflar define arayıcısına aittir.

Tüm masraflar define arayıcısına aittir ve define araması yapılırken doğan masrafları define arayıcısı karşılar ve sahanın yine eski haline getirilmesi gereklidir.

Define aramaları arama yapılacak yere bağlı bulunan müzeden görevlendirilecek yetkili başkanlığında, Ticaret ve İçişleri Bakanlıklarının birer temsilcisi gözetiminde yapılır.

Define aramalarında bulunan herhangi bir tarihi eser, kültür ve tabiat varlığı tespitinde arama durdurularak Bakanlığa devredilen aramalarda define arayıcıları tarihi eserler hakkında herhangi bir hak iddia edememektedir.

Define aramalarında herhangi bir kültür ve tabiat varlığının bulunması halinde incemeler sonunda tarihi eserler bağlı bulunan müzeye verilir, define bulunduğu takdirde ise Ticaret Bakanlığına defineler teslim edilmektedir. En iyi alıcı müzelerdir ve eserleri müzeler almaktadır.

Devlet destekli define arama nasıl yapılır

Devlet destekli define arama nasıl yapılır

Define Bulunca Devlet Ne Kadar Veriyor?

Devletten izin alınarak yetkililer ile yapılan define aramalarında çıkarılan definelerin gerçek değerleri tespit edilir. Ticaret Bakanlığı geçer akçe değerinde tespit edilen gerçek değerlerin üzerinden define arayıcısına ait hakkı verir.

Define arayıcıların devlet desteğinden yararlanarak yapacakları aramalarda çıkarılan definelerin akçe değerlerinin üzerinden hak iddia etmeleri aramalarda define çıkarılmasına ve hangi arazide arama yapıldığına bağlıdır.

Define aramasında çıkan buluntular Bakanlıkça tayin edilecek en az 3 kişilik bir uzman heyetine incelettirilir. Elde edilecek buluntular kültür ve tabiat varlığı ise müzelere, define ise Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca Hazine ve Maliye Bakanlığına teslim edilir.

Mevzuatta yer alan madde 18′ e göre; Bulunan definenin Hazine ve Maliye Bakanlığınca geçer akçe olarak değeri tespit edilir. Define Hazineye ait arazide bulunmuşsa yüzde 50′ si define arayıcısına; özel veya tüzel kişilere ait arazide bulunmuşsa % 40’ı define arayıcısına, % 10 ise mülk sahibine verilir.

Define bulunca devlet yüzde kaç veriyor? Tıklayınız.

Define aramalarında üzerinde hiç bir iz bulunmayan ve bu nedenle tarihi değeri olmayan ve değeri tespit edilemeyen altınlar Kültür ve Tabiat varlıklarını koruma kanunu kapsamına girmemektedir. Mülk sahibi kendi arazisinde bulduğu eserin yine Bakanlığa bildirerek değerinin anlaşılması ve hakkını alması için gerekli resmi işlemleri yapması gereklidir ve devlet kendi mülkü içinde eser bulanlara eserin değerini ödeyerek satın almaktadır.. Hak sahibi olduğunu iddia edenler ise gerekli kanun işlemlerini öğrenmek için avukata danışarak bilgi alabilirler. Yalnız devlet definelerin nerede bulunursa bulunsun Bakanlığa bildirildiği takdirde yarısına ortak olmaktadır.

Kazı Yaparken Yakalanmanın Cezası 2020

Define aramak ve kaçak tarihi eser bulma ve hazine arama çalışmaları yapmak mevzuata göre yasal bir suçtur. Bu kişilere para cezası ve hapis cezaları yaptırım olarak uygulanır.

Değiştirilen yeni yönetmeliğe göre;

 Define aranacak yer 50 metrekareyi ve 10 metre derinliği geçemez. Bu yer verilecek fotoğraflarla harita veya krokiler üzerinde işaretlenir. Su altında define araması yapılamaz.

Define Aramak Yasak mı?

Kaçak olarak define aramaları yapan kişiler eğer herhangi bir tarihi eser bulursa kaçak olarak alıp satma işlemleri riskli olduğundan herhangi bir ihbar yapıldığında hepsinin elinden alınma ihtimaline karşı gerekli izinleri alarak arama yapmaları daha mantıklıdır. İhbar edenlerde varlık değerinin  % 7,5 ini aldıklarından ihbarlarda oldukça fazladır. Serbest piyasa tarihi eserleri satmamak gereklidir bulunan eserler müzelere getirilerek teslim edildiğinde zaten devlet eserleri satın almak için ödeme yapmaktadır. Birde izinsiz define aramanın cezası bulunuyor.

Define Arama Cezası

Kendi arazisinde ya da başkasına ait kamu araziler farketmez tarihi eser bulmak amacıyla izinsiz kazı veya sondaj yapan kişi, 2 yıldan 5 yıla kadar hapis cezasıyla cezalandırılır. İzinsiz olarak define araştıranlar 3 aydan 2 yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır.

] }Yorumlar
 1. blank ekin dedi ki:

  arkadaşlar.. bitlis özellikle mutki civarı elinde harita ya da yer bilgisi olan var mı? birkaç yerden şüpheleniyorum..

 2. blank Ömür dedi ki:

  Arkadaşlar dedektör alsam dağ taş dedektör ile arama yapsam elimde kazma kürek olmadan. Arama için herhangi belgeye gerek varmı ?

 3. blank Ramazan dedi ki:

  Makinem mevcut

 4. blank Yusuf dedi ki:

  Slm arkadaşlar iyi bir cihazi olan beni bulsun çok güzel define yerleri biliyorum cihazım olmadığı için bir şey yapamıyorum cihazi olan arasın beni yusuf ismim

  1. blank Emre dedi ki:

   Yusuf bul beni

 5. blank Ayaklar dedi ki:

  Ben iki adet taş ayaklar cıkarttım ve kalp taş cıkarttım ama makine olmadığı için yer tesbiti yapamadım yardımcı olurmusun uz

 6. blank Definecilik dedi ki:

  DEFINECILIK seninle nasıl iletişime gecebilirim

 7. blank İstek uzerine dedi ki:

  Dalga geçmiyorsan iyi cihazla bakiveririz

 8. blank Telefon no verirmisin dedi ki:

  Tel no veririmisin

 9. blank definem var dedi ki:

  akedeşle bene baken, benem evim var izmirde iki katlı onun içinde gömü vaa deyyolar ne yapcez gari bi yardım ediveren bakem

 10. blank Definecilik dedi ki:

  Arkadaşlar cihazı olan benle iletişime geçsin sağlam yerimiz var oraya bakicaz gerisini boşver in düşünmeyin izin falan hikaye

  1. blank İstek uzerine dedi ki:

   Yer neresi

  2. blank Selamlar dedi ki:

   Seninle nasıl iletişime gecebilirim

 11. blank josef dedi ki:

  yasal olmasını tabiki istemiyorum sebebiyse kötüye kullanıp köstebek gibi heryeri kazacak vatandaşlar var . Metan gazı zehirlenmeleri , yığıntı altında kalmalar sayamadığım bir çok ölüm. Cezayı define uğruna eserlere zarar verenlere ver. Hobi haline getirip yıllarca araştırma yapan vatandaş yıllarca eğitim almış kişilerden daha bilgili olabiliyor. onlarada kapı açılmalı..Yasal define için 10- 15 bin tl alınıyor üstelik kültür ve turizm bakanlığının belrlediği bir müfettiş gözetimi altında aramaları gerçekleştiriyor. Bune perhis bu ne lahana turşusu ..

 12. blank Yazık ki çok yazık dedi ki:

  Arkadaşımla yasal izinleri alarak define işine girecektik. Fakat izinler 10. bin 15 bin TL civarında olduğu için vazgeçtik. Bu kadar çok para istemeleri malesef ülkemizin değerlerine zarar veriyor. Kaçak kazılara teşvik ediyor. Bu ücretler makul bir seviyeye çekilmezse. Malesef kaçakcılığın önüne gecilemez. Devletimizin mutlaka bu konuya bir el atması gerekir. Yoksa güzel ülkemizden çıkan o canım eserleri Avrupa’daki müzelerde izlemeye devam ederiz.

 13. blank Aydın dedi ki:

  ARKADAŞLAR ÜCRETİ MUKABİLİNDE ÜÇ BOYUTLU BİLGİSAYARLI CİHAZLA ARAMA YAPILIR. İLĞİKENENLER ARASIN.

  1. blank Cevap dedi ki:

   Ücret ne ve iletişim Numarası

 14. blank Yetkililere sesleniyorum dedi ki:

  Yav arkadas avrupali kaziyo buluyo devlet kalkiniyo turkler kaziyo avrupaya satiyo yine avrupa kazaniyo yurt disindaki sergilenen mallara bakin bulunan yer turkiye simdi diyorlarki arkiyologlar defineciler zarar veriyo ne yapsin senin gibi fircayla kazmiyo izin verin bakiyim zarar geliyormu birakin kardesim dolarin kolesi olmayalim topragin altindakinin kime faydasi var turkiyemiz kazansin inanin turkiyede olan tümüsler avrupada yok neden bunlari acmiyorlar bazilari devlet gozetiminde ama sadece gozetliyorlar arkiyologlar ne iş yapiyo merak ediyom 18 yasindaki gence ruhsat veriyo silah takiyo beline vergiyide aliyo defineciyede ver 10.000 verelim senelik vergi silahtan dahami tehlikeli define aramak adamlar yasa cikarmiş ruhsat vermemek icin o kadar param olsa zaten define aramam

 15. blank Bilgi dedi ki:

  Ruhsat ve çalışma için arkadaşlar bem gittim müzeye en az 15 bin TL den başlıyor 2 veya 3 gün olursa kazı maliyet artıyor o yüzden ben yerimi acmıyorum herşey tm ama kayaya denk geldiği için durdum ne yapacam bilmiyorum tıkandım

 16. blank Define dedi ki:

  Maşallah maşallah gardaşım kaçak kazı yapılması için hertürlü madde ve kanunu çıkarmışlar helâl olsun Valla

 17. blank Sit alanı dedi ki:

  kardeşim izin alsanda bulduğun mal eski uygarlıklara aitse devlet o bölgeyi mühürleyerek sit alanı ilan ediyor bence izin olayı saçma her şeyi göze alıp kaçak yapın diyorlar malalesef

 18. blank Bilge dedi ki:

  Devlet o kadar belli bir birikim ve araştırmayla riske girip birşeyler bulabilen defineciye bu kadar az pay verdiği sürece yasadışı defineciliğin önüne geçilemez. Akıl var fikir var elinizi vicdanınıza koyun da söyleyin 1 milyon tl kazanabilmek varken devletin biçeceği 200 300 bin tlye neden razı olsun adamlar. Yakalanıp cezasını öder daha karlı çıkar.ülkenin Tarihi eserleride sağda solda gezer öyle..

 19. blank Mevlüt beşti dedi ki:

  Slm Mevlüt beşti Bolu merkez ikamet istanbul Avrupa yakası Define aramak için ne yapmam gerekir bununla ilgili Bilgi almak ve gerekli işlemler yapmak istiyorum izinkartı almak istiyorum saygılarımla

 20. blank Yusuf dedi ki:

  Ruhsat çıkarmak için ne kadar úcret öderiz

 21. blank burak dedi ki:

  ruhsat falan çıkartmak için ne kadar para harcamamız lazım

  1. blank Definecilik dedi ki:

   SANKİ HİRSİZLİKMİ YAPİLİYOR DEVLET GİTSİN YOLSUZLUK HİRSİZLİK YAPANLARİN ONUNU KESSİN GARİBANLARİN.PEŞİNİ BİRAKSİN ARTİK

   1. blank Ali dedi ki:

    Abi bana ulaş,