geri ödemesiz hibe hayvan kredisi esnaf kefalet kredisi tablet başvurusu maddi yardım faizsiz kredi geri ödemesiz destek
DOLAR
8,2364
EURO
10,0327
ALTIN
484,91
BIST
1.441
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul
Gök Gürültülü
24°C
İstanbul
24°C
Gök Gürültülü
Pazar Parçalı Bulutlu
21°C
Pazartesi Az Bulutlu
20°C
Salı Az Bulutlu
20°C
Çarşamba Az Bulutlu
21°C

Hazine Aramak İçin Devletten Nasıl İzin Alınır? Nereye Başvurulur?

Hazine Aramak İçin Devletten Nasıl İzin Alınır? Nereye Başvurulur?
A+
A-

Define Bulmak isteyenler buraya. Define arama yapmak ve hazine bulmak isteyenler tarafından merak edilen, define işaretleri nasıl anlaşılır, Türkiye’ de nerelerde define var define daha çok nerelerde olur define arama Yönetmeliği 2021 yılında geçerli resmi kazı ücreti ne kadar olacak Kazı yaparken yakalanmanın cezası 2021 ne kadar tüm merak edilenler yazımızda.

Define Bulmak İstiyorum Ne Yapmalıyım?

Define araması yapmak ve yetkili kurumdan hazine araması izni almak isteyenle;  dedektörle arama izni için öncelikle kazı izin yönetmeliğini bilmeli ve define arama izni dilekçe örneği başvuru yapmalı sonrasında yüzeysel arama belgesi alarak define arama maliyetini iyi hesaplamalı, define bulunca devlet ne kadar veriyor öğrendikten sonra izin işlemlerini tamamlayarak bu işe girişmelidir. Kaçak kazı ve aramalarda kişiler cezalandırılacağını unutmamalı ve 2021 define arama yönetmeliğine uygun Sit alanında define arama ve kendi arsalarından arama izni aldıktan sonra işlemleri gerçekleştirmelidir.

Define bulmak istiyorum ne yapmalıyım diye araştırma yapanlar öncelikle define aramak için devletten izin almaları gerekiyor. Çalışmalar define arama yönetmeliğine göre yapılıyor. Resmi kazı ücretlerini ödeyenler  hazine arama işlemlerine başlıyor. Ruhsatsız yapılan kazılar için devlet tarafından yapılan incelemeler sonucu cezalar veriliyor. Bu sebeple ruhsatsız kazı çalışması yapmanın suç olduğunu belirtelim.

Define araması yapmak isteyenlerin mevzuata uygun olarak arama yapması gereklidir. Define arama yönetmeliğinde 22 Temmuz 2020 tarihinde değişiklik yapıldı. Yönetmelik için tıklayınız.

Devlet İzinli Hazine Arama Nasıl Yapılır?

Devlet destekli olarak define, hazine ve tarihi eser kazısı yapma işlemleri ve devletin hangi kazı işlemlerini destekleyerek define çıkarma isteyen kişiler yardım ettiğini Devlet izinli hazine arama nasıl yapılır? konuları ile ilgili bilgileri yazımızdan öğrenebilirsiniz.

Devlet define çıkarmak isteyenlerden resmi prosedürleri yerine getirmeleri şartı ile destek olmaktadır. Kaçak olarak yapılacak herhangi bir kazı işleminin yasal olmadığını ve cezai işlemler uygulandığını herkes bilir. Bu nedenle define aramaları, kazı çalışmaları ve sonrasında yapılması gereken resmi işlemler hakkında detaylı bilgi arayanlar için  yazımızda her türlü detaya yer verdik.

define2
Define aramalarında devlet desteği

Devlet Define Aramalarında Devlet Desteği

Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın yürüttüğü ve teftişini yaptığı tüm kazı çalışmaları ve aramalar için mutlaka define arama yönetmeliğine uygun olarak  kazı çalışmaları yapılması lazımdır. Define arama yönetmeliğine buradan ulaşabilirsiniz. Öncelikle define arama ruhsatının alınması gereklidir. Bu eserlerin bir yerden başka bir yere taşınması için ruhsat alınması şarttır. Define arayacak kişiden istenecek belgeler ve müracaatlarının nereye ve nasıl yapılması gerektiğinin detayları yukarıdaki bağlantıda verilmiştir.

Kültür Turizm Bakanlığı define bulma ile ilgili tüm soruların cevaplarını buradan öğrenebilirsiniz.

Define Arama İzni Maliyeti

Yine de kısaca başvurular ve define aramaları ve devletin ne kadar ödeme yaptığını öğrenmek istiyorsanız kısaca bilgi verelim. Define arayacak olan kişi öncelikle define aramasını yapacakların yerin bağlı olduğu mülki amirine bölge tespitini yapıp ön çalışmalarını yaptıktan sonra başvuru bulunarak define araması yapacağının müracaatında bulunmalıdır. Define aranacak yer 100 m2 yi geçemez. Bu yer verilecek fotoğraflarla harita veya krokiler üzerinde işaretlenir. Dilekçede arama maksadı açıkça belirtilir ve define aranacak yerin il, ilçe, bucak, köy, mahalle, sokak ve ev numarası bildirilir. Ayrıca bu yerin ekili, dikili, meskun, gayrimeskun, tapulu ve tapusuz olup olmadığı ve kime ait olduğu açıklanır.

Kanunlar herkes için geçerlidir ve herkes istediği takdirde gerekli izinleri ve ruhsatı alarak arama yapabilir.

Resmi Kazı Ücreti Ne Kadar 2021?

Başvuru yapacak olan kişi  definenin nerede arama yapılacağının maksadının ne olduğunun ve define aranacak sahanın il, ilçe, mahalle, sokak, köy, bucak ev numarası ve ne amaçla define aramasının yapıldığı tüm ayrıntılar dilekçede belirtilerek başvuru yapılması lazımdır. Yönetmeliğe göre; Kültür ve Turizm Bakanlığının izni alınarak yapılması gereken define aramalarının yapılacağı saha 100 m2 yi geçmemelidir ve harita ve krokisinin Bayındırlık il müdürlüğü tarafından onaylanan sahada  ve çizili alanda yapılması şarttır. Müzece verilen define araması ruhsatı bir yıl geçerliliğini korumaktadır ve aramaların başladığı süre ve tarihten itibaren 1 ay içinde bitirilmesi gereklidir.

define-arama-izni
Masraflar define arayıcısına aittir.

Tüm masraflar define arayıcısına aittir ve define araması yapılırken doğan masrafları define arayıcısı karşılar ve sahanın yine eski haline getirilmesi gereklidir.

Define aramaları arama yapılacak yere bağlı bulunan müzeden görevlendirilecek yetkili başkanlığında, Ticaret ve İçişleri Bakanlıklarının birer temsilcisi gözetiminde yapılır.

Define aramalarında bulunan herhangi bir tarihi eser, kültür ve tabiat varlığı tespitinde arama durdurularak Bakanlığa devredilen aramalarda define arayıcıları tarihi eserler hakkında herhangi bir hak iddia edememektedir.

Define aramalarında herhangi bir kültür ve tabiat varlığının bulunması halinde incemeler sonunda tarihi eserler bağlı bulunan müzeye verilir, define bulunduğu takdirde ise Ticaret Bakanlığına defineler teslim edilmektedir. En iyi alıcı müzelerdir ve eserleri müzeler almaktadır.

Devlet destekli define arama nasıl yapılır
Devlet destekli define arama nasıl yapılır

Define Bulunca Devlet Ne Kadar Veriyor?

Devletten izin alınarak yetkililer ile yapılan define aramalarında çıkarılan definelerin gerçek değerleri tespit edilir. Ticaret Bakanlığı geçer akçe değerinde tespit edilen gerçek değerlerin üzerinden define arayıcısına ait hakkı verir.

Define arayıcıların devlet desteğinden yararlanarak yapacakları aramalarda çıkarılan definelerin akçe değerlerinin üzerinden hak iddia etmeleri aramalarda define çıkarılmasına ve hangi arazide arama yapıldığına bağlıdır.

Define aramasında çıkan buluntular Bakanlıkça tayin edilecek en az 3 kişilik bir uzman heyetine incelettirilir. Elde edilecek buluntular kültür ve tabiat varlığı ise müzelere, define ise Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca Hazine ve Maliye Bakanlığına teslim edilir.

Mevzuatta yer alan madde 18′ e göre; Bulunan definenin Hazine ve Maliye Bakanlığınca geçer akçe olarak değeri tespit edilir. Define Hazineye ait arazide bulunmuşsa yüzde 50′ si define arayıcısına; özel veya tüzel kişilere ait arazide bulunmuşsa % 40’ı define arayıcısına, % 10 ise mülk sahibine verilir.

Define bulunca devlet yüzde kaç veriyor? Tıklayınız.

Define aramalarında üzerinde hiç bir iz bulunmayan ve bu nedenle tarihi değeri olmayan ve değeri tespit edilemeyen altınlar Kültür ve Tabiat varlıklarını koruma kanunu kapsamına girmemektedir. Mülk sahibi kendi arazisinde bulduğu eserin yine Bakanlığa bildirerek değerinin anlaşılması ve hakkını alması için gerekli resmi işlemleri yapması gereklidir ve devlet kendi mülkü içinde eser bulanlara eserin değerini ödeyerek satın almaktadır.. Hak sahibi olduğunu iddia edenler ise gerekli kanun işlemlerini öğrenmek için avukata danışarak bilgi alabilirler. Yalnız devlet definelerin nerede bulunursa bulunsun Bakanlığa bildirildiği takdirde yarısına ortak olmaktadır.

Kazı Yaparken Yakalanmanın Cezası 2021

Define aramak ve kaçak tarihi eser bulma ve hazine arama çalışmaları yapmak mevzuata göre yasal bir suçtur. Bu kişilere para cezası ve hapis cezaları yaptırım olarak uygulanır.

Değiştirilen yeni yönetmeliğe göre;

 Define aranacak yer 50 metrekareyi ve 10 metre derinliği geçemez. Bu yer verilecek fotoğraflarla harita veya krokiler üzerinde işaretlenir. Su altında define araması yapılamaz.

Define Aramak Yasak mı?

Kaçak olarak define aramaları yapan kişiler eğer herhangi bir tarihi eser bulursa kaçak olarak alıp satma işlemleri riskli olduğundan herhangi bir ihbar yapıldığında hepsinin elinden alınma ihtimaline karşı gerekli izinleri alarak arama yapmaları daha mantıklıdır. İhbar edenlerde varlık değerinin  % 7,5 ini aldıklarından ihbarlarda oldukça fazladır. Serbest piyasa tarihi eserleri satmamak gereklidir bulunan eserler müzelere getirilerek teslim edildiğinde zaten devlet eserleri satın almak için ödeme yapmaktadır. Birde izinsiz define aramanın cezası bulunuyor.

Define Arama Cezası

Kendi arazisinde ya da başkasına ait kamu araziler farketmez tarihi eser bulmak amacıyla izinsiz kazı veya sondaj yapan kişi, 2 yıldan 5 yıla kadar hapis cezasıyla cezalandırılır. İzinsiz olarak define araştıranlar 3 aydan 2 yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır.

Telegram'da Bizi Takip Edin! Abone Olmak İçin Tıklayın!

Yorumlar

Yorumunuzun Önemi

 1. Avatar Cafer dedi ki:

  Bugüne kadar neyin kültür varlığı neyin geçer akçe statüsünde olduğunu yazan bir yazı göremedim.merak edip soran var mı bilmiyorum ama araştırmadan resmi kazı yapan çok.cikacak para o kadar büyük ki devletin borcunu da öderim diyen çok cömert var.mesela 1000 ton Bizans sikkesi çıksa sana kol saati hediye ediyorlar.o da müze yetkilileri aralarındaki sosyal fondan karşılıyorlar bu saat parasını…hayırlı işler…

 2. Avatar Berber ramazan dedi ki:

  Devlet hem masrafları bize kitliyo hem izin almak için uğraştırıyo böyle devam ederse bu eski tarihi eserleri hep bulup yurt dışına satarlar vereceksin izni bul getir ödülünü al diye bak bakalım nasıl herkes bulduğunu getiriyo böyle olursa bulsamda getirmem

  (5/5)
 3. Avatar İsmail vural dedi ki:

  Devlet, Hazine arama izni vermiyorki, 50 metrekare içinde çıkartma izni veriyor. Gezipte aramayı ve bulmayı yine kaçak yapacaksın. Galiba.

 4. Avatar Recai Yılmaz dedi ki:

  O kadar çok yeraltı gömüsü var ki yardımcı olacak devlet görevlisi bulamıyoruz..Bi izn kağıdı için feleğin çemberinden geçiriyorlar ,işin gücün yok onunla uğraşacağına götür yabancılara cüzi bişeye sat daha iyi..Ya da DEVLET serbest etsin ödül koysun…Bak insanlarımız ne güzel bulup ,getirirler..

  1. Yönetim Yönetim dedi ki:

   Recai bey, başvuru şartları oldukça makül. eğer gerçekten bu işi yapacaksanız, yasal yollara başvurmanızı öneririz.

 5. Avatar Mehmet dedi ki:

  Arkadaşlar tavsim burada yazdıkları kızı e devlet üzerinden cimere yazsın hepimiz bir olur yazarsak belki değişiklik yapılır

 6. Avatar gokhan dedi ki:

  devlet arısınde yerın 30 metre altında bır oda ıcerısınde yuklu mıktarda ortalama 200ton) hazıne var fakat tılsımlı ayrıca hangı döneme ait oldugunuda bılmıyorum bunları hazıneyı koruyan larla bırebır konusan sahıstan aldım ama buradaki kazı calısması ızınlerı ve proseduru okuduktan sonra hıcbısey yapasım gelmıyor hem kıme guveneksın

  1. Avatar Maziden biri dedi ki:

   Cebinden harcama yapacaksın oda cabası hem boş iş kım kazmış bulmuş ki

 7. Avatar gökhan dedi ki:

  bunu buraya yazıyorum cunku yorumları okuduktan sonra gercekten saskınım ızın almak ve masraflarıda ızın alan kişiye kitlemek cok abes şimdi konuya gırıyorum herkes bilirki cogu yeraltı hazınesı tılsımlıdır ve benım bahdecegım hazınede bu sekılde yerın 30 metre altında ve devlet arısızı ıcınde ayrıca cok güçlü bir tılsıma sahip hadı buyrun şimdi ne yapılmalı kime guveneceksın de ortaklık yapacaksın ca

 8. Avatar Sinan dedi ki:

  Yazık günah yeraltı kaynaklarımız devletimizin kötü kuralları yüzünden yabancılara gidiyor serbest bırakılmalı define arama işi bir an önce avrupada serbest yer altında kaldığı sürece ülkemize ve insanlığa hiçbir faydası yok bu işin

 9. Avatar ekin dedi ki:

  arkadaşlar.. bitlis özellikle mutki civarı elinde harita ya da yer bilgisi olan var mı? birkaç yerden şüpheleniyorum..