Devlet Destekli

Hazine Aramak İçin Devletten Nasıl İzin Alınır? Nereye Başvurulur?

Hazine Aramak İçin Devletten Nasıl İzin Alınır? Nereye Başvurulur?

Define aramak için devletten izin alınması gerekiyor. Çalışmalar define arama yönetmeliğine göre yapılıyor. Resmi kazı ücretlerini ödeyenler  hazine arama işlemlerine başlıyor. Ruhsatsız yapılan kazılar için devlet tarafından yapılan incelemeler sonucu cezalar veriliyor. Bu sebeple ruhsatsız kazı çalışması yapmanın suç olduğunu belirtelim.

Devlet İzinli Hazine Arama Nasıl Yapılır?

Devlet destekli olarak define, hazine ve tarihi eser kazısı yapma işlemleri ve devletin hangi kazı işlemlerini destekleyerek define çıkarma isteyen kişiler yardım ettiğini Devlet izinli hazine arama nasıl yapılır? konuları ile ilgili bilgileri yazımızdan öğrenebilirsiniz.

Devlet define çıkarmak isteyenlerden resmi prosedürleri yerine getirmeleri şartı ile destek olmaktadır. Kaçak olarak yapılacak herhangi bir kazı işleminin yasal olmadığını ve cezai işlemler uygulandığını herkes bilir. Bu nedenle define aramaları, kazı çalışmaları ve sonrasında yapılması gereken resmi işlemler hakkında detaylı bilgi arayanlar için  yazımızda her türlü detaya yer verdik.

define2

Define aramalarında devlet desteği

Devlet Define Aramalarında Devlet Desteği

Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın yürüttüğü ve teftişini yaptığı tüm kazı çalışmaları ve aramalar için mutlaka define arama yönetmeliğine uygun olarak  kazı çalışmaları yapılması lazımdır. Define arama yönetmeliğine buradan ulaşabilirsiniz. Öncelikle define arama ruhsatının alınması gereklidir. Bu eserlerin bir yerden başka bir yere taşınması için ruhsat alınması şarttır. Define arayacak kişiden istenecek belgeler ve müracaatlarının nereye ve nasıl yapılması gerektiğinin detayları yukarıdaki bağlantıda verilmiştir.

Define Arama İzni Maliyeti

Yine de kısaca başvurular ve define aramaları ve devletin ne kadar ödeme yaptığını öğrenmek istiyorsanız kısaca bilgi verelim. Define arayacak olan kişi öncelikle define aramasını yapacakların yerin bağlı olduğu mülki amirine bölge tespitini yapıp ön çalışmalarını yaptıktan sonra başvuru bulunarak define araması yapacağının müracaatında bulunmalıdır. Kanunlar herkes için geçerlidir ve herkes istediği takdirde gerekli izinleri ve ruhsatı alarak arama yapabilir.

Başvuru yapacak olan kişi  definenin nerede arama yapılacağının maksadının ne olduğunun ve define aranacak sahanın il, ilçe, mahalle, sokak, köy, bucak ev numarası ve ne amaçla define aramasının yapıldığı tüm ayrıntılar dilekçede belirtilerek başvuru yapılması lazımdır. Kültür ve Turizm Bakanlığının izni alınarak yapılması gereken define aramalarının yapılacağı saha 100 m2 yi geçemez ve harita ve krokisinin Bayındırlık il müdürlüğü tarafından onaylanan sahada  ve çizili alanda yapılması şarttır. Müzece verilen define araması ruhsatı bir yıl geçerliliğini korumaktadır ve aramaların başladığı süre ve tarihten itibaren 1 ay içinde bitirilmesi gereklidir.

define-arama-izni

Masraflar define arayıcısına aittir.

Tüm masraflar define arayıcısına aittir ve define araması yapılırken doğan masrafları define arayıcısı karşılar ve sahanın yine eski haline getirilmesi gereklidir.

Define aramaları arama yapılacak yere bağlı bulunan müzeden görevlendirilecek yetkili başkanlığında, Ticaret ve İçişleri Bakanlıklarının birer temsilcisi gözetiminde yapılır.

Define aramalarında bulunan herhangi bir tarihi eser, kültür ve tabiat varlığı tespitinde arama durdurularak Bakanlığa devredilen aramalarda define arayıcıları tarihi eserler hakkında herhangi bir hak iddia edememektedir.

Define aramalarında herhangi bir kültür ve tabiat varlığının bulunması halinde incemeler sonunda tarihi eserler bağlı bulunan müzeye verilir, define bulunduğu takdirde ise Ticaret Bakanlığına defineler teslim edilmektedir. En iyi alıcı müzelerdir ve eserleri müzeler almaktadır.

Devlet destekli define arama nasıl yapılır

Devlet destekli define arama nasıl yapılır

Define Bulunca Devlet Ne Kadar Veriyor?

Devletten izin alınarak yetkililer ile yapılan define aramalarında çıkarılan definelerin gerçek değerleri tespit edilir. Ticaret Bakanlığı geçer akçe değerinde tespit edilen gerçek değerlerin üzerinden define arayıcısına ait hakkı verir.

Define arayıcıların devlet desteğinden yararlanarak yapacakları aramalarda çıkarılan definelerin akçe değerlerinin üzerinden hak iddia etmeleri aramalarda define çıkarılmasına ve hangi arazide arama yapıldığına bağlıdır. Eğer hazineye ait bir arazide define araması yapılmış ve define bulunmuşsa definenin gerçek değerinin % 50’si arayıcıya verilir. Özel ve mülki tüzel arazilerde bulunan defineler de % 40 arayıcıya % 10′ mülk sahibine verilir..

Define bulunca devlet yüzde kaç veriyor? Tıklayınız.

Define aramalarında üzerinde hiç bir iz bulunmayan ve bu nedenle tarihi değeri olmayan ve değeri tespit edilemeyen altınlar Kültür ve Tabiat varlıklarını koruma kanunu kapsamına girmemektedir. Mülk sahibi kendi arazisinde bulduğu eserin yine Bakanlığa bildirerek değerinin anlaşılması ve hakkını alması için gerekli resmi işlemleri yapması gereklidir ve devlet kendi mülkü içinde eser bulanlara eserin değerini ödeyerek satın almaktadır.. Hak sahibi olduğunu iddia edenler ise gerekli kanun işlemlerini öğrenmek için avukata danışarak bilgi alabilirler. Yalnız devlet definelerin nerede bulunursa bulunsun Bakanlığa bildirildiği takdirde yarısına ortak olmaktadır.

Define Aramak Suç mu?

Kaçak olarak define aramaları yapan kişiler eğer herhangi bir tarihi eser bulursa kaçak olarak alıp satma işlemleri riskli olduğundan herhangi bir ihbar yapıldığında hepsinin elinden alınma ihtimaline karşı gerekli izinleri alarak arama yapmaları daha mantıklıdır. İhbar edenlerde varlık değerinin  % 7,5 ini aldıklarından ihbarlarda oldukça fazladır. Serbest piyasa tarihi eserleri satmamak gereklidir bulunan eserler müzelere getirilerek teslim edildiğinde zaten devlet eserleri satın almak için ödeme yapmaktadır.

Yorumlar
  1. ekin dedi ki:

    arkadaşlar.. bitlis özellikle mutki civarı elinde harita ya da yer bilgisi olan var mı? birkaç yerden şüpheleniyorum..