Hazine Aramak İçin Devletten Nasıl İzin Alınır? Nereye Başvurulur?

Hazine Aramak İçin Devletten Nasıl İzin Alınır? Nereye Başvurulur?

Hazine Aramak İçin Devletten Nasıl İzin Alınır? Nereye Başvurulur?
6 Mart 2018 tarihinde eklendi.

Define aramak için devletten izin alınması gerekiyor. Çalışmalar define arama yönetmeliğine göre yapılıyor. Resmi kazı ücretlerini ödeyenler  hazine arama işlemlerine başlıyor. Ruhsatsız yapılan kazılar için devlet tarafından yapılan incelemeler sonucu cezalar veriliyor. Bu sebeple ruhsatsız kazı çalışması yapmanın suç olduğunu belirtelim.

Devlet İzinli Hazine Arama Nasıl Yapılır?

Devlet destekli olarak define, hazine ve tarihi eser kazısı yapma işlemleri ve devletin hangi kazı işlemlerini destekleyerek define çıkarma isteyen kişiler yardım ettiğini Devlet izinli hazine arama nasıl yapılır? konuları ile ilgili bilgileri yazımızdan öğrenebilirsiniz.

Devlet define çıkarmak isteyenlerden resmi prosedürleri yerine getirmeleri şartı ile destek olmaktadır. Kaçak olarak yapılacak herhangi bir kazı işleminin yasal olmadığını ve cezai işlemler uygulandığını herkes bilir. Bu nedenle define aramaları, kazı çalışmaları ve sonrasında yapılması gereken resmi işlemler hakkında detaylı bilgi arayanlar için  yazımızda her türlü detaya yer verdik.

define2

Define aramalarında devlet desteği

Devlet Define Aramalarında Devlet Desteği

Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın yürüttüğü ve teftişini yaptığı tüm kazı çalışmaları ve aramalar için mutlaka define arama yönetmeliğine uygun olarak  kazı çalışmaları yapılması lazımdır. Define arama yönetmeliğine buradan ulaşabilirsiniz. Öncelikle define arama ruhsatının alınması gereklidir. Bu eserlerin bir yerden başka bir yere taşınması için ruhsat alınması şarttır. Define arayacak kişiden istenecek belgeler ve müracaatlarının nereye ve nasıl yapılması gerektiğinin detayları yukarıdaki bağlantıda verilmiştir.

Define Arama İzni Maliyeti

Yine de kısaca başvurular ve define aramaları ve devletin ne kadar ödeme yaptığını öğrenmek istiyorsanız kısaca bilgi verelim. Define arayacak olan kişi öncelikle define aramasını yapacakların yerin bağlı olduğu mülki amirine bölge tespitini yapıp ön çalışmalarını yaptıktan sonra başvuru bulunarak define araması yapacağının müracaatında bulunmalıdır. Kanunlar herkes için geçerlidir ve herkes istediği takdirde gerekli izinleri ve ruhsatı alarak arama yapabilir.

Başvuru yapacak olan kişi  definenin nerede arama yapılacağının maksadının ne olduğunun ve define aranacak sahanın il, ilçe, mahalle, sokak, köy, bucak ev numarası ve ne amaçla define aramasının yapıldığı tüm ayrıntılar dilekçede belirtilerek başvuru yapılması lazımdır. Kültür ve Turizm Bakanlığının izni alınarak yapılması gereken define aramalarının yapılacağı saha 100 m2 yi geçemez ve harita ve krokisinin Bayındırlık il müdürlüğü tarafından onaylanan sahada  ve çizili alanda yapılması şarttır. Müzece verilen define araması ruhsatı bir yıl geçerliliğini korumaktadır ve aramaların başladığı süre ve tarihten itibaren 1 ay içinde bitirilmesi gereklidir.

define-arama-izni

Masraflar define arayıcısına aittir.

Tüm masraflar define arayıcısına aittir ve define araması yapılırken doğan masrafları define arayıcısı karşılar ve sahanın yine eski haline getirilmesi gereklidir.Define aramaları arama yapılacak yere bağlı bulunan müzeden görevlendirilecek yetkili başkanlığında, Ticaret ve İçişleri Bakanlıklarının birer temsilcisi gözetiminde yapılır.

Define aramalarında bulunan herhangi bir tarihi eser, kültür ve tabiat varlığı tespitinde arama durdurularak Bakanlığa devredilen aramalarda define arayıcıları tarihi eserler hakkında herhangi bir hak iddia edememektedir.

Define aramalarında herhangi bir kültür ve tabiat varlığının bulunması halinde incemeler sonunda tarihi eserler bağlı bulunan müzeye verilir, define bulunduğu takdirde ise Ticaret Bakanlığına defineler teslim edilmektedir. En iyi alıcı müzelerdir ve eserleri müzeler almaktadır.

Devlet destekli define arama nasıl yapılır

Devlet destekli define arama nasıl yapılır

Define Bulunca Devlet Ne Kadar Veriyor?

Devletten izin alınarak yetkililer ile yapılan define aramalarında çıkarılan definelerin gerçek değerleri tespit edilir. Ticaret Bakanlığı geçer akçe değerinde tespit edilen gerçek değerlerin üzerinden define arayıcısına ait hakkı verir.

Define arayıcıların devlet desteğinden yararlanarak yapacakları aramalarda çıkarılan definelerin akçe değerlerinin üzerinden hak iddia etmeleri aramalarda define çıkarılmasına ve hangi arazide arama yapıldığına bağlıdır. Eğer hazineye ait bir arazide define araması yapılmış ve define bulunmuşsa definenin gerçek değerinin % 50’si arayıcıya verilir. Özel ve mülki tüzel arazilerde bulunan defineler de % 40 arayıcıya % 10′ mülk sahibine verilir..

Define bulunca devlet yüzde kaç veriyor? Tıklayınız.

Define aramalarında üzerinde hiç bir iz bulunmayan ve bu nedenle tarihi değeri olmayan ve değeri tespit edilemeyen altınlar Kültür ve Tabiat varlıklarını koruma kanunu kapsamına girmemektedir. Mülk sahibi kendi arazisinde bulduğu eserin yine Bakanlığa bildirerek değerinin anlaşılması ve hakkını alması için gerekli resmi işlemleri yapması gereklidir ve devlet kendi mülkü içinde eser bulanlara eserin değerini ödeyerek satın almaktadır.. Hak sahibi olduğunu iddia edenler ise gerekli kanun işlemlerini öğrenmek için avukata danışarak bilgi alabilirler. Yalnız devlet definelerin nerede bulunursa bulunsun Bakanlığa bildirildiği takdirde yarısına ortak olmaktadır.

Define Aramak Suç mu?

Kaçak olarak define aramaları yapan kişiler eğer herhangi bir tarihi eser bulursa kaçak olarak alıp satma işlemleri riskli olduğundan herhangi bir ihbar yapıldığında hepsinin elinden alınma ihtimaline karşı gerekli izinleri alarak arama yapmaları daha mantıklıdır. İhbar edenlerde varlık değerinin  % 7,5 ini aldıklarından ihbarlarda oldukça fazladır. Serbest piyasa tarihi eserleri satmamak gereklidir bulunan eserler müzelere getirilerek teslim edildiğinde zaten devlet eserleri satın almak için ödeme yapmaktadır.Hazine Aramak İçin Devletten Nasıl İzin Alınır? Nereye Başvurulur? Konusuna 21 Yorum Yapıldı
 1. Ayaklar dedi ki:

  Ben iki adet taş ayaklar cıkarttım ve kalp taş cıkarttım ama makine olmadığı için yer tesbiti yapamadım yardımcı olurmusun uz

 2. Definecilik dedi ki:

  DEFINECILIK seninle nasıl iletişime gecebilirim

 3. İstek uzerine dedi ki:

  Dalga geçmiyorsan iyi cihazla bakiveririz

 4. Telefon no verirmisin dedi ki:

  Tel no veririmisin

 5. definem var dedi ki:

  akedeşle bene baken, benem evim var izmirde iki katlı onun içinde gömü vaa deyyolar ne yapcez gari bi yardım ediveren bakem

 6. Definecilik dedi ki:

  Arkadaşlar cihazı olan benle iletişime geçsin sağlam yerimiz var oraya bakicaz gerisini boşver in düşünmeyin izin falan hikaye

  1. İstek uzerine dedi ki:

   Yer neresi

  2. Selamlar dedi ki:

   Seninle nasıl iletişime gecebilirim

 7. josef dedi ki:

  yasal olmasını tabiki istemiyorum sebebiyse kötüye kullanıp köstebek gibi heryeri kazacak vatandaşlar var . Metan gazı zehirlenmeleri , yığıntı altında kalmalar sayamadığım bir çok ölüm. Cezayı define uğruna eserlere zarar verenlere ver. Hobi haline getirip yıllarca araştırma yapan vatandaş yıllarca eğitim almış kişilerden daha bilgili olabiliyor. onlarada kapı açılmalı..Yasal define için 10- 15 bin tl alınıyor üstelik kültür ve turizm bakanlığının belrlediği bir müfettiş gözetimi altında aramaları gerçekleştiriyor. Bune perhis bu ne lahana turşusu ..

 8. Yazık ki çok yazık dedi ki:

  Arkadaşımla yasal izinleri alarak define işine girecektik. Fakat izinler 10. bin 15 bin TL civarında olduğu için vazgeçtik. Bu kadar çok para istemeleri malesef ülkemizin değerlerine zarar veriyor. Kaçak kazılara teşvik ediyor. Bu ücretler makul bir seviyeye çekilmezse. Malesef kaçakcılığın önüne gecilemez. Devletimizin mutlaka bu konuya bir el atması gerekir. Yoksa güzel ülkemizden çıkan o canım eserleri Avrupa’daki müzelerde izlemeye devam ederiz.

 9. Aydın dedi ki:

  ARKADAŞLAR ÜCRETİ MUKABİLİNDE ÜÇ BOYUTLU BİLGİSAYARLI CİHAZLA ARAMA YAPILIR. İLĞİKENENLER ARASIN.

  1. Cevap dedi ki:

   Ücret ne ve iletişim Numarası

 10. Yetkililere sesleniyorum dedi ki:

  Yav arkadas avrupali kaziyo buluyo devlet kalkiniyo turkler kaziyo avrupaya satiyo yine avrupa kazaniyo yurt disindaki sergilenen mallara bakin bulunan yer turkiye simdi diyorlarki arkiyologlar defineciler zarar veriyo ne yapsin senin gibi fircayla kazmiyo izin verin bakiyim zarar geliyormu birakin kardesim dolarin kolesi olmayalim topragin altindakinin kime faydasi var turkiyemiz kazansin inanin turkiyede olan tümüsler avrupada yok neden bunlari acmiyorlar bazilari devlet gozetiminde ama sadece gozetliyorlar arkiyologlar ne iş yapiyo merak ediyom 18 yasindaki gence ruhsat veriyo silah takiyo beline vergiyide aliyo defineciyede ver 10.000 verelim senelik vergi silahtan dahami tehlikeli define aramak adamlar yasa cikarmiş ruhsat vermemek icin o kadar param olsa zaten define aramam

 11. Bilgi dedi ki:

  Ruhsat ve çalışma için arkadaşlar bem gittim müzeye en az 15 bin TL den başlıyor 2 veya 3 gün olursa kazı maliyet artıyor o yüzden ben yerimi acmıyorum herşey tm ama kayaya denk geldiği için durdum ne yapacam bilmiyorum tıkandım

 12. Define dedi ki:

  Maşallah maşallah gardaşım kaçak kazı yapılması için hertürlü madde ve kanunu çıkarmışlar helâl olsun Valla

 13. Sit alanı dedi ki:

  kardeşim izin alsanda bulduğun mal eski uygarlıklara aitse devlet o bölgeyi mühürleyerek sit alanı ilan ediyor bence izin olayı saçma her şeyi göze alıp kaçak yapın diyorlar malalesef

 14. Bilge dedi ki:

  Devlet o kadar belli bir birikim ve araştırmayla riske girip birşeyler bulabilen defineciye bu kadar az pay verdiği sürece yasadışı defineciliğin önüne geçilemez. Akıl var fikir var elinizi vicdanınıza koyun da söyleyin 1 milyon tl kazanabilmek varken devletin biçeceği 200 300 bin tlye neden razı olsun adamlar. Yakalanıp cezasını öder daha karlı çıkar.ülkenin Tarihi eserleride sağda solda gezer öyle..

 15. Mevlüt beşti dedi ki:

  Slm Mevlüt beşti Bolu merkez ikamet istanbul Avrupa yakası Define aramak için ne yapmam gerekir bununla ilgili Bilgi almak ve gerekli işlemler yapmak istiyorum izinkartı almak istiyorum saygılarımla

 16. Yusuf dedi ki:

  Ruhsat çıkarmak için ne kadar úcret öderiz

 17. burak dedi ki:

  ruhsat falan çıkartmak için ne kadar para harcamamız lazım

  1. Definecilik dedi ki:

   SANKİ HİRSİZLİKMİ YAPİLİYOR DEVLET GİTSİN YOLSUZLUK HİRSİZLİK YAPANLARİN ONUNU KESSİN GARİBANLARİN.PEŞİNİ BİRAKSİN ARTİK

Sayfa başına git