Hazine ve Maliye Bakanlığından 12 Ay Ödemesiz 5 Yıl Vadeli Kredi!

Hazine ve Maliye Bakanlığınca 12 ay anapara geri ödemesiz 6 yeni kredi destek paketi açıklandı. Buna göre 250 Bin TL’den 500 bin TL’ye kadar kredi desteği sağlanacak.

Hazine ve Maliye Bakanlığından 12 Ay Ödemesiz 5 Yıl Vadeli Kredi!

Hazine ve Maliye Bakanlığınca iş kurmak isteyen girişimcilere 6 yeni kredi paketi açıklandı. Buna göre 12 ay boyunca ana para geri ödemesiz 500 bin TL’ye kadar kredi verilecek. Bakanlık 6 yeni kredi paketini açıkladı.

İş Kurmak İsteyenlere Devlet Destekli Kredi Paketleri

Hazine ve Maliye Bakanlığınca 6 yeni kredi paketi devreye sokuldu. Buna göre girişimciler 6 farklı kategoride toplamda 250.000 TL, 300.000 TL, 350.000 TL, 400.000 TL ve girişimci esnaf kredisinden faydalanabilecekler.

12 ay ödemesiz girişimci kredisi 2022
Hazine ve Maliye Bakanlığı 12 Ay ödemesiz kredi desteği

Hazine ve Maliye Bakanlığı 6 Yeni Kredi Paketi

 1. Genç girişimci kredisi
 2. Cesur girişimci kredisi
 3. Usta girişimci kredisi
 4. Tekno girişimci kredisi
 5. Halk girişimci kredisi
 6. Girişimci esnaf kredisi

Genç Girişimci Kredisi 2022

Kendi işini kurmak isteyen genç girişimciler bu kredi paketi ile 350.000 TL’ye kadar 12 ay anapara ödemesiz kredi çekebilecekler. Kredinin üst limiti ise 350 bin TL olarak belirlenmiş olup, ödemeler Halkbank tarafından yapılacak.

Genç girişimci kredisi şartları

 1. 35 yaşını aşmamış olmak,
 2. Üniversitelerin yüksekokul veya fakültelerinden mezun olmak
 3. Mezun olduğu bölümle ilgili iş tecrübesi bulunmayan girişimci olmak

Cesur Girişimci Kredisi 2022

45 yaşını aşmamış olan girişimciler cesur girişimci kredisinden faydalanabiliyor. Kredinin üst limiti ise 400.000 TL olarak belirlenmiş. Yine 12 ay boyunca anapara ödemesiz olarak cesur girişimci kredisi başvurusu yapılabiliyor.

Cesur Girişimci Kredisi Şartları

 1. 45 yaşını aşmamış olmak,
 2. Üniversitelerin yüksekokul veya fakültelerinden mezun olmak,
 3. Eğitimini almış olduğu ve en az 2 yıl deneyim kazandığı iş kolunda kendi iş yerini açmak isteyen girişimciler faydalanabilecektir.

Usta Girişimci Kredisi 2022

Ustalık belgesi sahibi girişimciler için verilmekte olan bu kredinin üst limiti ise 300 bin TL olarak belirlendi. Genç ve Cesur girişimci kredisinden Üniversite mezunu olma şartı yer alıyor iken Usta girişimci kredisinde ilgili kuruluşların sertifika ve eğitim belgeleri yeterli olmaktadır.

Usta Girişimci Kredisi Şartları

 1. 45 yaşını aşmamış olmak,
 2. Mesleki kuruluşlardan eğitim sertifika/belgesi bulunmak,
 3. İş kuracağı sektörde ilgili iş kolunda deneyim sahibi olan girişimci olmak,

Tekno Girişimci Kredisi 2022

Teknolojik alanlarda Devlet tarafından verilen destekler devam ediyor. Teknokentte faliyet gösteren girişimciler 500.000 TL’ye kadar üst limiti olan tekno girişimci kredisine başvuru yapabiliyor.

Tekno Girişimci Kredisi Şartları

 • Teknokentte faaliyet gösteren,
 • Bilişim ve yazılım alanında faaliyette bulunan,
 • TÜBİTAK, KOSGEB veya Bakanlık gibi kamu kurum ve kuruluşların teknoloji odaklı hibe/destek programlarından yararlanmaya hak kazanmış girişimciler faydalanabilecektir.

Halk Girişimci Kredisi 2022

Bir iş fikrine sahip olan ve bu iş fikrine dayanarak bir iş kuran veya kurmak isteyen herkes bu krediye başvuru yapabilecektir. Halk Girişimci kredisinde sertifika veya üniversite şartı aranmıyor.

Halk Girişimci Kredisi Şartları

 1. Bir iş fikrine dayalı olarak kendi işini kurmak isteyen girişimciler ile kendi işini kurmuş olan girişimciler faydalanabilecektir.
 2. Girişimcilerin gazi, şehit/gazi yakını veya engelli olması durumunda kredi üst limiti 300 bin TL olarak uygulanacaktır.

Girişimci Esnaf Kredisi 2022

5 kredi paketine ilaveten Hazine ve Maliye Bakanlığı Esnaf ve Sanatkarlar odasına kayıtlı olan girişimci esnafları da unutmadı. Bu kredi paketiyle 275.000 TL’ye kadar kredi desteği sağlanıyor. Devlet destekli olarak esnaf ve sanatkarlar kooperatiflerine üye olan esnaflarımıza 200 bin TL limitli 5 yıl vadeli aylık 0,79 faizli esnaf kefalet kredisi verilmekte idi.

Girişimci Esnaf Kredisi Şartları

 1. Esnaf ve Sanatkarlar sicili ve odasına kayıtlı olmak,
 2. Usta veya 30 yaşını aşmamış genç girişimci şahıs firması olmak,
 3. Bakanlık tarafından sıfır faizli kredi desteği verilmektedir. Eğer teminat konusunda sıkıntı yaşayanlar olursa Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifleri kefaletiyle kullanım imkanı tanınmaktadır.
 4. Genç girişimci esnaf kredisi limitleri şöyledir:
  • Genç girişimcilere 100 bin TL,
  • Usta girişimcilere ise 275 bin TL limitli kredi sağlanacaktır.
Yorumlar

 1. Avatar of Özcan KESKİN Özcan KESKİN dedi ki:

  Başvuru nereye yapılacak