Devlet Destekli

Hibe Destekli Hayvancılık 2020 Yılında Çiftçiye Müjde!

Hibe Destekli Hayvancılık 2020 Yılında Çiftçiye Müjde!

Devlet tarafından tarım ve hayvancılığın desteklenmesi amacıyla küçükbaş, büyükbaş ve kanatlı yetiştiriciliğinde hibe destekleri verilmektedir. Bu destekler programlar dahilinde devam etmekte olup, gerekli şartları taşıyan ve zamanında başvuru yapan çiftçilerimiz hibe alabilirler. Köye göç edip sıfırdan iş kuracak vatandaşlar için ciddi oranlarda destekleme verilmektedir.

Hayvan Hibesi Neden Veriliyor?

Kırsal kesimlerin, köye dönüş yapanların, köyde hayvancılığa devam edenlerin desteklenmesi amaçlanıyor. GAP, DAP, DOKAP, KOP projelerinde yer alan illerimizde hayvan varlığının arttırılması ve vatandaşların iş sahibi olarak dışa bağımlılığın azaltılması amaçlar arasında belirtiliyor.

Hibeden Yararlanmak İçin Ana Şartlar Nelerdir?

 1. Tarım ve Orman Bakanlığının sistemine kayıtlı olarak en az 1 yıldır tarımsal faaliyeti sürdürüyor olmak, (yeni başlamak isteyenler alamıyor. genç çiftçi vb. gibi projelere başvurabilirler.)
 2. Büyükbaş en az 10 – en fazla 50 baş anaç hayvan kapasiteli
 3. Koyun ve keçi olarak en az 100- en çok 200  hayvan kapasiteli

Sıfırdan ahır yapımı, var olan ahırın tadilatı,

Teke-koç veya damızlık boğa alımı,

Bu işler için gerekli makinelerin alımı için

hibe desteği sağlanmaktadır.

Yani diyor ki arkadaşlar, bahsedilen illerde 1 senedir bu işi yapıyor olacaksın, 100 veya 200 küçükbaş için dam yapmaya niyet edeceksin veya 10-50 arasında büyükbaş için dam, ağıl yapmaya kalkacaksın ve bu amaçla gidip hibe başvurusu yapabilirsin. Ayrıntıyı Müdürlükten öğrenebilirsiniz.

DİPNOT: (ANAÇ NEDİR? Yavru yetiştirebilecek durumdaki hayvanlar)

Yüzde Kaç Hibe Veriliyor? Tüm Masrafı Devlet Hibe mi Ediyor?

Devlet önce parayı versin, biz sonra damı yaparız gibi bir mantığınız varsa işiniz zor. Çünkü Tarım Müdürlüğünün verdiği para bu işin sadece YARISINI kapsıyor. Hayvan alacaksan, sıfır kilometre ahır veya ağıl yapacaksan alacağın hibe sadece yüzde elli oranında oluyor. Yani ahırın 100.000 TL. tutarsa, 50 Bin lirasını sen ödemek zorundasın. Geri kalan 50 bini de, devlet ödüyor. Ben sadece hibe kısmını alsam olmaz mı gibi bir düşüncen varsa, unut gitsin 🙂

Hibe Başvurusu Nasıl Nereye Kime Yapılacak?

Bir proje hazırlayıp Tarım ve Orman Müdürlüklerine başvuru yapacaksınız. Projeniz Müdürlük tarafından yapılan gerekli incelemeden sonra onaylanacak. Sonra Müdürlük size bir süre verecek. Örneğin 1 ay içinde yatırımını yap, malzemelerini al ve hibeni ödeyelim diyecekler. İşte bu süreç içinde, istenileni yaparsan ödeme alabilirsin. Tabi her ile ve her projeye göre Tarım ve Orman Bakanlığı şartları değiştirebiliyor.

Hibe Parasından Kesinti Yapılıyor mu?

Bakanlığın finans işlerini Ziraat Bankası üstlendiği için ödemeler yine Ziraat Bankası üzerinden yapılıyor. Banka bu işlemlerde %0,2 oranında komisyon alıyor. Örneğin 100.000 TL. hibe alırsanız bu paradan 200 Tl. civarında komisyon kesiliyor.

Sicili Bozuk Olanlar Hayvan Hibesi Alabilir mi?

Başvurular Tarım Müdürlüklerine yapıldığı için, bankalarla veya KKB ile bir ilişkisinin bulunmadığını tahmin ediyoruz. Çünkü bu geri ödemeli bir hayvan kredisi değil. Yinede Ziraat Bankasına veya Müdürlüklere başvuru yaparak detaylı bilgi alabilirsiniz. Sizleri sadece Resmî Gazete‘den öğrendiğimiz kadarıyla bilgilendirme çalışmaktayız.

Hibe Başvuru Tarihleri Ne Zaman?

Proje, (önceki yıllarda da vardı) 2023 yılına kadar devam edecek. Bu sebeple çiftçilerimiz 2020, 2021, 2022 ve 2023 senelerinde de başvuru yapabilmektedir. Genel itibariyle başvurular Ocak ayının 1. günü ile Mart ayının son günü arasında yapılıyor. Eğer başvuracaksanız bu tarihi geçirmemenizi tavsiye ederiz. Tabi bazı durumlarda Bakanlık bu süreyi değiştirebiliyor.

Genç Çiftçi 2020 Yılında Devam Edecek mi?

Yukarı da anlattığımız hibe haricinde Müdürlük bir de, her yıl 30 bin civarında köye dönüş desteği veriyor. 2020 yılında projenin açıklanması tahmin edilse de, henüz net bir açıklama yok. Bu konu güncel olarak takip etmekteyiz. 2020 Genç Çiftçi Başvuruları isimli konuda bu hususa yer verdik. Dilerseniz takip edip bilgi alabilirsiniz.

hayvan-hibesi-nasıl-alınır

Devletin Başka Hibe Projesi Yok mu?

Yeni bir işe başlangıç yapmak isteyenlere ilgili oldukları alanlarda Devlet’in bir çok yardımı mevcut. Tabi esas olan gerekli şartları taşıyıp zamanında başvuru yapmaktır. Örneğin KOSGEB eskiden 50 bin hibe 100 bin faizsiz kredi vermekte idi. Ancak şuan 60.000 TL. ile 370.000 TL. arasında destek veriyor. Özellikle imalat sanayi de destek almak oldukça kolay diyorlar. Birde kamuoyunda ipar diye bilinen T K D K mevcut. Bu kurumda hazırladığı projeler kapsamında işletme sahiplerine birçok destek sunuyor. Siz yeter ki bismillah diyip, başvurunuzu yapın!

Yorumlar
 1. SONER IŞIK dedi ki:

  Selamlar ben köye yerleşmek hayvancılık| yapmak istiyorum sıfırdan başlayacağım 43 yaşındayım daha önce hayvancılık| yaptım hibeden nezaman yararlanabilirim

 2. Halit dedi ki:

  Devlet destek büyük baş hayvancılık yapmak istiyorum devletimize destek beklıyorum.

 3. Abdulvahap saymez dedi ki:

  Selamünaleyküm ben köçük baş hayvan desteği almak istiyorum

 4. Yeter dedi ki:

  Ben yeter yıldırım kültür mantar yetiştirmek istiyorum imkansızlıktan yapamıyorum başlamak için nasıl hibe alabilirim yardımcı olursanız tekkür ederim

 5. Cengiz dedi ki:

  SLM ben köye dönüş yapmak istiyorum 80koyun almak istiyorum bana kiradi cikarmi

 6. Okan surer dedi ki:

  100 koyun projesine başvurmak istiyorum

 7. Ramazan Yener dedi ki:

  Küçükbaş koyun yetiştiriciliği yapmak istiyorum ve sizden maddi yardım istiyorum

 8. Coşkun yilmaz dedi ki:

  selam ben köyde oturuyorum hic birşeyimyoktur bunun icin sayin bakanimdan yardim taleplerini bekliyorum bana kücük baş hayvan yardiminda bulunursa cok mutluolurum saygilarimla sunarim

 9. Filiz Dursun dedi ki:

  Ben 2019 da mantar projesi ile koskeb e başvurdum ilk 10na girdim birinci olamadım ,ama bu sene proje mi hayata geçirmek istiyorum hibe desteği alabilirmiyim

 10. Hakan güler dedi ki:

  Develet destekcisi küçük baş hayvan almak istiyorum

 11. Hamit dedi ki:

  Devlet destekçisi köçuk baş hayvan almak istiyurum

 12. Halil dedi ki:

  Ben balıkesir sındırgı da nım ben hayvan desteği almak istiyorum nasıl ala bilirim