Hibe Veren Devlet Kurum ve Kuruluşları


Hibe Veren Devlet Kurum ve Kuruluşları

Hibe Veren Devlet Kurum ve Kuruluşları

Hangi kurum ve kuruluşlar geri ödemesiz kredi veriyor?

Ülkemizde, kamu bünyesinde bulunan tüm kurum ve kuruluşlar bakanlıklara bağlıdır. (istisnalar hariç) Bu kapsamda tüm kamu kurumları, bu destekleri Bakanlık tarafından belirlenen esaslar kapsamında, Hibe kredi ile ilgili mevzuatın, (Yönetmelik, Kararname vb.) Resmi Gazete’ de yayımlanmasını müteakiben verilmeye başlanır. Devlet tarafından halkımızın ekonomik refahının sağlanması, işsizliğin azaltılması ve yerli üretimin arttırılarak dışa bağımlılığın azaltılması amacıyla, her sektörde farklı hibe teşvik ve krediler verilmektedir.

Öncelikle girişimde bulunmak istediğiniz sektöre karar vermek zorundasınız. Sadece hibe kredi veriliyor diye, bilmediğiniz bir işe kalkışmanız, Devlet desteklerinden faydalanmak amacıyla iş kurmanız, hayvancılık ve tarımla uğraşmanız veya dış ve iç ticaret işine başlamanız yersizdir. Bu kapsamda öncelikle iyi bir araştırma yaparak hangi işe girmek istediğinize karar vermelisiniz.

Ülkemizde, Devlet tarafından kadınların iş hayatında önemli bir rolü olduğu kabul edilmekte ve birçok kurum ve kuruluş tarafından kadınlar ayrıca desteklemektedir. Örneğin KOSGEB hibe kredisi verilme oranları kadınlar için % 10 daha fazladır. İş kurmak isteyen, tarım veya hayvancılık ile uğraşmak isteyen kadın üretici ve girişimciler için birçok hibe kredi verilmektedir.

Eğer hayvancılık ile ilgili teşvik ve hibe kredilerden yararlanmak istiyor iseniz, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı,Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu, Kalkınma ajansları, KOSGEB, Ziraat Bankası gibi kuruluşları takip etmelisiniz. Eğer esnaflar için verilen hibe kredilerden faydalanmak istiyor iseniz, Gümrük ve Ticaret Bakanlığı, Esnaf ve Sanatkarlar Genel Müdürlüğü, Esnaf kooperatifleri, KOSGEB gibi kurum ve kuruluşların verdiği hibeleri takip etmenizi tavsiye ederiz.

hibeKOSGEB; Kosgeb tarafından girişimciler için 50 bin lira hibe kredi, 100 bin lira faizsiz girişimcilik kredisi verilmektedir. Eğer amacınız kendinize ait bir işyeriniz olması ise, kosgeb sizin için hizmet vermeye hazır. Hemen kiralık işyeri bakmaya başlayabilirsiniz. Ayrıca 14 farklı program ile çok farklı projelere imza atabilirsiniz.

Tarım sektörü; Devlet destekli tarım hibeleri genel anlamda, buğday desteklemeleri, prim parası ödemeleri, sertifikalı yem bitkisi ödemeleri, organik tarım hibeleri, ceviz bedem yetiştiriciliği hibesi, mazot desteklemesi, yakıt, gübre, traktör, pulluk, römork ve tüm tarım aletleri için desteklemeler, tarımsal mekanizasyon destekleri verilmektedir.

tarım-sektoru

Hayvancılık; Hayvancılık alanında da  TKDK, bazıları, KOSGEB, bazıları tarım kooperatifleri, bazıları ise Ziraat Bankası gibi Devlet bankaları tarafından verilmektedir. Tarımsal kredilerden faydalanabilmek için kuruluşlara veya bankalara başvuru yapabilirsiniz. Ziraat tarım kredileri için tıklayınız.

damızlık-duve-hibesi-sartları

Ayrıca girişimciler;

 • AB hibeleri
 • Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifleri Birlikleri
 • TÜBİTAK destekleri
 • Türkiye Teknoloji Vakfı destekleri
 • Ekonomi ve Maliye Bakanlığı destekleme ödemeleri
 • Tarım ve Orman Bakanlığı destekleri
 • Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı
 • Kredi Garanti Fonu
 • Kalkınma Ajansları gibi kurumların verdiği desteklerle hibe alabilmekte ve işlerini kurabilmektedirler.


Etiketler:

Hibe Veren Devlet Kurum ve Kuruluşları Konusuna 5 Yorum Yapıldı
 1. asdasf dedi ki:

  başvurduğum destek limitleri 100 bin kredi 50 bin hibe aldığım 14 bin hibe ve sadece proje kabulü ve sonrası protokol masraflarım 10 bin ve harcadığım zamanın asgari gelir karşılığı 5 bin ve 14 bin halen hesabıma tamamı yatmadı. yatırdığım çalışan maaşları hepsi resmi ve kayıtlı günlük karım -100 tl 2 yıl açık olma zorunluluğu da cabası küçülmeye gidip var olan işletmem bile maddi olarak geriledi. Bir fikriniz varsa en iyi yol kredi çekin.

 2. Ekmek fırını dedi ki:

  Slm

 3. projem yenıle bılır enerji dedi ki:

  bnm geliştirmekte oldugum ve sadece bana ait olan bır enerji yanı yenıle bılır bır enerji projesi maddı ımkansızlıklardan dolayı malesef yapamıyorum ve destek arıyrom

 4. Cemil celik dedi ki:

  Hepsi yalan vaatler dayı seçim bitti sözlerini tutmadılr siyasetin anlamı yalan zaten sende normal vatandaş olmayıp onlar gibi yalanı yapsaydik bizde alirdik

 5. Cemal sert dedi ki:

  KOSGEB girişimcilik kursu dediler kursa katılıp belgesini aldık üretim icin işletmenin kur dediler zar zor işletmemi kurdum.çeşitli bahaneler üreterek ipe un seviyorlar. Benim şu anda 10 000 tl.param olsa imalata başlayacağım. Kosgeb desteklerinin kimlere verildiğini merak ediyorum.sayısını unuttuğum patent, faydalı model ve marka sahibi olmama rağmen şimdiye kadar sen emeklisin sana destek vermeyiz deyip beni geri çevirdiler.ben bu Kosgeb işinden hiçbir şey anlamadım doğrusu.

Sayfa başına git