geri ödemesiz hibe hayvan kredisi esnaf kefalet kredisi tablet başvurusu maddi yardım faizsiz kredi geri ödemesiz destek
DOLAR
8,2364
EURO
10,0327
ALTIN
484,91
BIST
1.441
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul
Gök Gürültülü
24°C
İstanbul
24°C
Gök Gürültülü
Pazar Parçalı Bulutlu
21°C
Pazartesi Az Bulutlu
20°C
Salı Az Bulutlu
20°C
Çarşamba Az Bulutlu
21°C

Hibe Veren Devlet Kurum ve Kuruluşları (Tarım ve KOBİ)

Hibe veren kurumlar 2020, bankalar harici kredi veren, hibe desteği veren, öğrenciye kredi veren, girişimciye hibe veren, Türkiye’ de hibe veren, kadınlara kredi veren kurum ve kuruluşlar …

Hibe Veren Devlet Kurum ve Kuruluşları (Tarım ve KOBİ)
A+
A-

Girişimcilerin işlerini kurmaları ya da var olan işletmelerini büyütebilmeleri amacı ile kendilerine bazı kurum ve kuruluşlar tarafından hibe ve faizsiz kredi verilmektedir. Projelere maddi anlamda destek sağlayan pek çok kuruluş bulunmaktadır. Avrupa Birliği destekleri kapsamında hayvancılık vb. projelere maddi anlamda destek sağlanmaktadır. Kooperatifler tarafından da destek verilmekle birlikte makine ve ekipman alımlarında da çeşitli destekler verilmektedir. Hibe proje örneklerini inceleyerek proje hazırlayabilir, içeriğimizde sizler için sıraladığımız kurum ve kuruluşlardan finansman desteği sağlayabilirsiniz.

Hangi Kurum ve Kuruluşlar Geri Ödemesiz Kredi Veriyor?

Ülkemizde, kamu bünyesinde bulunan tüm kurum ve kuruluşlar bakanlıklara bağlıdır. (istisnalar hariç) Bu kapsamda tüm kamu kurumları, bu destekleri Bakanlık tarafından belirlenen esaslar kapsamında, Hibe kredi ile ilgili mevzuatın, (Yönetmelik, Kararname vb.) Resmi Gazete’ de yayımlanmasını müteakiben verilmeye başlanır. Devlet tarafından halkımızın ekonomik refahının sağlanması, işsizliğin azaltılması ve yerli üretimin arttırılarak dışa bağımlılığın azaltılması amacıyla, her sektörde farklı hibe teşvik ve krediler verilmektedir.

Öncelikle girişimde bulunmak istediğiniz sektöre karar vermek zorundasınız. Sadece hibe kredi veriliyor diye, bilmediğiniz bir işe kalkışmanız, Devlet desteklerinden faydalanmak amacıyla iş kurmanız, hayvancılık ve tarımla uğraşmanız veya dış ve iç ticaret işine başlamanız yersizdir. Bu kapsamda öncelikle iyi bir araştırma yaparak hangi işe girmek istediğinize karar vermelisiniz.

Hibe veren kurum ve kuruluşlar
Hibe veren kurum ve kuruluşlar

Ülkemizde, Devlet tarafından kadınların iş hayatında önemli bir rolü olduğu kabul edilmekte ve birçok kurum ve kuruluş tarafından kadınlar ayrıca desteklemektedir. Örneğin KOSGEB hibe kredisi verilme oranları kadınlar için % 10 daha fazladır. İş kurmak isteyen, tarım veya hayvancılık ile uğraşmak isteyen kadın üretici ve girişimciler için birçok hibe kredi verilmektedir.

Eğer hayvancılık ile ilgili teşvik ve hibe kredilerden yararlanmak istiyor iseniz, Tarım ve Orman Bakanlığı, Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu , Kalkınma ajansları, KOSGEB, Ziraat Bankası gibi kuruluşları takip etmelisiniz. Eğer esnaflar için verilen hibe kredilerden faydalanmak istiyor iseniz, Ticaret Bakanlığı, Esnaf ve Sanatkarlar Genel Müdürlüğü, Esnaf kooperatifleri, KOSGEB gibi kurum ve kuruluşların verdiği hibeleri takip etmenizi tavsiye ederiz. Çünkü Kosgeb tarafından canlı hayvan alımı konularında herhangi bir destek verilmemektedir.

KOSGEB; Kosgeb tarafından girişimciler için 50 bin lira hibe kredi, 100 bin lira faizsiz girişimcilik kredisi verilmekteydi. Eğer amacınız kendinize ait bir işyeriniz olması ise, kosgeb sizin için hizmet vermeye hazır. Hemen kiralık işyeri bakmaya başlayabilirsiniz. Ayrıca 14 farklı program ile çok farklı projelere imza atabilirsiniz. 2021 yılında Kosgeb tarafından Girişimciliği Geliştirme Destek Programı adı altında girişimcileri desteklemeye devam edecektir. 60 bin TL geleneksel girişimcilere, 370 bin TL ise ileri girişimcilere hibe verilecektir.

Tarım sektörü; Devlet destekli tarım hibeleri genel anlamda, buğday desteklemeleri, prim parası ödemeleri, sertifikalı yem bitkisi ödemeleri, organik tarım hibeleri, ceviz, badem yetiştiriciliği hibesi, mazot desteklemesi, yakıt, gübre, traktör, pulluk, römork ve tüm tarım aletleri için desteklemeler, tarımsal mekanizasyon destekleri verilmektedir.

Hayvancılık; Hayvancılık alanında da  TKDK, bazıları, KOSGEB, bazıları tarım kooperatifleri, bazıları ise Ziraat Bankası gibi Devlet bankaları tarafından verilmektedir. Tarımsal kredilerden faydalanabilmek için kuruluşlara veya bankalara başvuru yapabilirsiniz. Ziraat tarım kredileri için tıklayınız.

Ayrıca girişimciler;

 • AB hibeleri
 • Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifleri Birlikleri
 • TÜBİTAK destekleri
 • Türkiye Teknoloji Vakfı destekleri
 • Ekonomi ve Maliye Bakanlığı destekleme ödemeleri
 • Tarım ve Orman Bakanlığı destekleri
 • Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı
 • Kredi Garanti Fonu
 • Kalkınma Ajansları gibi kurumların verdiği desteklerle hibe alabilmekte ve işlerini kurabilmektedirler.

Hibe konularına göre kurumlar da çeşitlilik arz etmektedir. KOSGEB herhangi bir canlı hayvan desteği sağlamaz. Ancak girişimcilere belirli oranlarda finansman desteği sağlamaktadır. Kosgeb desteklediği sektörleri NACE kodları ile ifade etmektedir. Bu listede yer alan sektörlerin herhangi birinde faaliyet göstermek istemeniz durumunda bir iş planı hazırlayarak kuruma başvurabilir ve destek alabilirsiniz.

Ancak ilk olarak Kosgeb’ in 32 saatten oluşan ve katılımın zorunlu olduğu kurslarına katılmanız gerekmektedir. Bu kurslara katılarak sertifika almanız gerekiyor. Daha sonra bir iş planı hazırlayarak kuruma sunmalısınız. Sertifikası olmayanlar girişimci desteği için kursa başvuramazlar. Kosgeb yeni girişimcilere bu anlamda 50 bin TL hibe ve 100 bin TL kredi imkanı sunmaktadır. Kosgeb’ in duyurular bölümünden eğitim duyurularına ulaşabilir ve buradan kurs tarihlerini takip edebilirsiniz.

hibe-veren-kurumlar
Hibe veren kurumlar girişimcileri 2021 yılında da desteklemeye devam etmektedir.

TKDK Destekleri

TKDK tarımsal üretimleri destekleyen kurumlar arasında yer almaktadır. Süt ve et üretimi yapılmakta olan işletmelere yönelik olarak verilen pek çok destek bulunmaktadır. Destek oranları yapılan toplam harcamaların yüzde 50′ si ile yüzde 65′ i arasında olmaktadır. Dağlık alanlar için yapılacak başvuru oranları yüzde 60′ ı bulurken, 40 yaşın altındaki şahıslara verilecek olan destek oranı ise yüzde 55 civarında olacaktır. Ancak bu oran yapılacak olan incelemeler sonrası yükseltilebilmektedir.

Balıkçılık ile ilgili konularda verilecek destek oranı ise yüzde 50 seviyelerinde olmaktadır. Yani yapılan harcamaların yarısı kurum tarafından karşılanmaktadır. IPARD programları adı altında verilen destekler belirli illerde geçerli olacaktır. Bu illerde ikamet edenler desteklere başvuru yapabilir.

2021 yılında bu kurumların yine vatandaşlarımızı destekleyeceği biliniyor. Güncel başvuru tarihleri ile ilgili bilgi edinerek siz de bu tarihlerde başvurularınızı yapabilirsiniz.

Telegram'da Bizi Takip Edin! Abone Olmak İçin Tıklayın!

Yorumlar

Yorumunuzun Önemi

 1. Avatar asdasf dedi ki:

  başvurduğum destek limitleri 100 bin kredi 50 bin hibe aldığım 14 bin hibe ve sadece proje kabulü ve sonrası protokol masraflarım 10 bin ve harcadığım zamanın asgari gelir karşılığı 5 bin ve 14 bin halen hesabıma tamamı yatmadı. yatırdığım çalışan maaşları hepsi resmi ve kayıtlı günlük karım -100 tl 2 yıl açık olma zorunluluğu da cabası küçülmeye gidip var olan işletmem bile maddi olarak geriledi. Bir fikriniz varsa en iyi yol kredi çekin.

 2. Avatar Ekmek fırını dedi ki:

  Slm

 3. Avatar projem yenıle bılır enerji dedi ki:

  bnm geliştirmekte oldugum ve sadece bana ait olan bır enerji yanı yenıle bılır bır enerji projesi maddı ımkansızlıklardan dolayı malesef yapamıyorum ve destek arıyrom

 4. Avatar Cemil celik dedi ki:

  Hepsi yalan vaatler dayı seçim bitti sözlerini tutmadılr siyasetin anlamı yalan zaten sende normal vatandaş olmayıp onlar gibi yalanı yapsaydik bizde alirdik

 5. Avatar Cemal sert dedi ki:

  KOSGEB girişimcilik kursu dediler kursa katılıp belgesini aldık üretim icin işletmenin kur dediler zar zor işletmemi kurdum.çeşitli bahaneler üreterek ipe un seviyorlar. Benim şu anda 10 000 tl.param olsa imalata başlayacağım. Kosgeb desteklerinin kimlere verildiğini merak ediyorum.sayısını unuttuğum patent, faydalı model ve marka sahibi olmama rağmen şimdiye kadar sen emeklisin sana destek vermeyiz deyip beni geri çevirdiler.ben bu Kosgeb işinden hiçbir şey anlamadım doğrusu.