Hijyen Belgesi 1 Saatte Nasıl ve Nereden Alınır? (İŞYERİ İÇİN)

MEB onaylı hijyen belgesi nasıl alınır, ücreti ne kadar, başvuruları nasıl yapılır, hijyen belgesi online başvuru işlemleri Hijyen sertifikası fiyatı 2023 ne kadar ve Online hijyen belgesi nasıl alınır araştırdık.

Hijyen Belgesi 1 Saatte Nasıl ve Nereden Alınır? (İŞYERİ İÇİN)

İş başvuruları ve bazı iş sektörleri için zorunlu olan hijyen sertifikası almak isteyenler için hijyen sertifikası nasıl alınır, nereden alınır, kaç günde alınır, e-devletten hijyen sertifikası nasıl alınır? Tüm bilgileri detaylandırdık.

Hijyen Eğitim Belgesi Nedir?

Hijyen sertifikası, özellikle gıda işletmelerinde zorunlu olan ve sağlıklarına zarar verebilecek hassas ortamlarda alınan önlemleri gösteren hijyen eğitimi sonrasında sınavda başarılı olanlara verilen eğitim sertifikasıdır. Belge sahibi olması zorunlu olan bazı meslekler ve çalışan statüleri, gıda işletmeciliği, kuaför ve berberler, havuz ve sauna hizmetlerinde çalışanlara sertifikalarını vermekle yükümlüdür.

Hijyen Eğitim Belgesi Nasıl Alınır?

MEB onaylı Hijyen belgesi, halk eğitim merkezlerinden kolay bir şekilde alınabiliyor. Halk Eğitim Merkezlerinde verilen kurslardan hijyen eğitimi sertifikası alabilmek için verilen eğitimlerin sonunda bir sınava tabi tutulmaktadır. Sınavı başarıyla tamamlayan kişiler, bazı kurumlarda belirli bir ücret karşılığında Hijyen Sertifikası almaktadır.

Hijyen Belgesi Ne Kadar Sürede Alınır?

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından verilen hijyen kursu eğitimi en fazla 40 saat, en az 8 saat olarak belirlenmiştir. Özel kurs merkezlerine kayıt yaptırıp en az 8 saat en fazla 40 saat süren eğitimlere katılarak sınavda başarılı olmanız koşuluyla belirli bir ücret karşılığında hijyen eğitim sertifikası alınır.

Hijyen Belgesi Nereden Alınır?

Hijyen eğitim sertifikası ve sertifikası her ilde hijyen sertifikası almak için bir kurum olan Halk Eğitim Merkezlerinden ücretsiz olarak alınmaktadır. Halk Eğitim Merkezlerinde yapacağınız uygulamalar sonucunda kursiyer olarak hijyen kursu açılabilir. Hijyen sertifikası her ildeki halk eğitim merkezlerinden, akademilerden, Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) adına faaliyet gösteren eğitim kurumlarından ve Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü’nden ücretsiz olarak alınabiliyor.

2023 Yılında Halk Eğitim Hijyen Belgesi Ücreti Ne Kadardır?

Halk Eğitim Merkezlerinde verilen hijyen eğitimi ücretsizdir. Halk Eğitim Merkezlerinde ücretsiz olarak verilen hijyen sertifikası 50 TL, sertifika olarak 100 TL olarak talep edilmektedir. Özel merkezlerde alınan belgelerin fiyatları 250 TL’den 1.000 TL’ye kadar çıkabiliyor.

Hijyen sertifikası eğitimine başvururken hijyen eğitiminin alınacağı kuruma belli bir ücret ödenmesi gerekmektedir. Kursu alacak kişinin çalıştığı sektöre göre zorunlu olduğu durumlarda alması gereken hijyen sertifikasına ilişkin yönetmelikte yer alan söz konusu belgenin ücretine ilişkin olarak:

“Genel müdürlük eğitime katılan kişilerden, eğitim için yapacağı masrafları karşılayabilmek adına ücret talep edebilir. Eğer kurs süresince uygulama yapılması gerekirse, uygulama esnasında ihtiyaç duyulacak olan şahsi malzemelerin kursiyerler tarafından karşılanması gerekir” şeklinde ifade edilmiştir.

Hijyen belgesinin net fiyatını başvuru yapacağın merkezlerden öğrenebilirsiniz.

Halk Eğitim Hijyen Belgesi Nasıl Alınır?

Halk Eğitim Merkezlerinden hijyen sertifikası almak için başvuru yapılır, yeterli sayı olduğunda kurs açılır ve en az 8, en fazla 40 saat sürecek derslerin ardından sınav yapılır. Hijyen Sertifikası sınavı başarılı olursa Hijyen Sertifikası alınır.

Halk eğitim ve özel kurs merkezlerine kayıt yaptırılarak alınan eğitimler sonrasında girilecek sınavda başarılı olmak için hijyen sertifikası almak yeterlidir.

Hijyen Belgesi Almak İçin kursiyerlerden gerekli evraklar istenir.

Hijyen Belgesi Başvurusu için Gerekli Belgeler Nelerdir?

Başvuru için gerekli olan belgeler aşağıdaki gibidir:

 • Eğitim alacak kişinin T.C Kimlik kartı ve fotokopisi.
 • İlgili kurum tarafından verilen ve başvuran kişi tarafından doldurulan başvuru formu.
 • İlgili kurumun hesabına yatırılan hijyen eğitimi bedeline ait ücretin yatırıldığı bankanın dekontu ya da makbuzu ile eğitim alacak kişi hijyen sertifikası eğitimlerine başlayabilir.

Hijyen Belgesi Başvurusu Nasıl Yapılır? 2023 Yılı Başvuru Adımları

Hijyen Sertifikası başvurusu yapmak isteyenlerin başvurabileceği 3 kurum bulunmaktadır.

Başvuru yapabileceğiniz kurumlar aşağıdaki gibidir:

 • Halk Eğitim Merkezleri.
 • Milli Eğitim Bakanlığı (MEB)
 • Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüklerine başvuru yapılarak alınır.

Bu kurumlara bağlı özel akademilerde verilen hijyen eğitimlerine katılmak isteyen ve eğitim sonunda hijyen sertifikasına sahip olmak isteyen kişilerin belirtilen kurumlar tarafından istenen belgeleri sağlamaları gerekmektedir.

Hijyen Belgesi Online Başvuru Nasıl Yapılır?

Hijyen Eğitimi Sertifikası ön kayıt işlemini, hijyen.org web sitesinde yer alan başvuru formuna adınızı, soyadınızı, adres bilgilerinizi ve e-Posta adresinizi girerek online olarak tamamlayabilirsiniz.

e-Devlet Hijyen Belgesi Sorgulama Nasıl Yapılır?

Hijyen Eğitimi Belge Sorgulama e-devlet üzerinden yapılmaktadır. e-Devlet sorgulaması yapmak için Milli Eğitim Bakanlığı Yaygın Eğitim Sertifika Belgesi Sorgulama hizmeti sayfasına girilir. e-Devlet sisteminde istenen T.C kimlik numarası ve şifresi doldurulur. Açılan ekranda dokümana ulaşılabilir ve istenilen durumda çıktı alınabilir.

Hijyen Belgesi Örneği:

Hijyen Belgesi Örneği

e-Devlet Hijyen Belgesi Nasıl Çıkartılır?

Hijyen sertifikası, e-devlet üzerinden Yaygın Eğitim Sertifika Belgesi sorgulama linkinden kolayca alınabilir. Hijyen eğitimine katılan adaylar, eğitim sürecini tamamladıktan sonra çoktan seçmeli sorulardan oluşan sertifika sınavına girmek zorundadır. Belirlenen puanlar üzerinden devletdestekli.com bu sınavı başarıyla geçen kişiler hijyen sertifikası almaya hak kazanır. İlgili sertifika eğitimini veren kurum ve kuruluş tarafından kişiye el hijyeni sertifikası verilir.

Ancak bazen tek bir belge yerine böyle bir durumda olan sertifika sahipleri, belgenin kaybolmasına veya zarar görmesine rağmen isteğe bağlı olarak e-Devlet sistemi üzerinden sertifikalarını görüntüleyebilmektedir.

Hijyen Belgesi Alması Zorunlu Kişiler ve Sektörler Hangileridir?

Hijyenin önemli olduğu ve sertifikasyonun zorunlu olduğu meslekler ve sektörler var. Ancak bu belgeyi işverenler ve işverenler için olduğu kadar çalışanlar için de almak zorunludur. Hijyen belgesi olmayan işçi veya işverene, durumun ilgili makamlarca tespiti halinde 644 TL – 2.595 TL arasında idari para cezası uygulanacağını bir kez daha belirtmek gerekir.

Hijyen sertifika alması zorunlu kişiler ve sektörler aşağıdaki gibidir:

 • Misafirhane
 • Öğrenci yurtları
 • Gıda işletmeleri
 • Kuaför ve Berber
 • Aşçı ve Mutfak
 • Konaklama yerleri
 • Toptan satış yapan yerler
 • Hamam, Havuz ve Sauna
 • Pansiyon, Otel ve Motel
 • Su üretimi yapan yerler
 • Perakende gıda satışı yapan yerler
 • Temizlik hizmetleri veren işletmeler
 • Gıda taşımacılığı veya servisi yapan yerler

Diğer yurtlar hijyen belgesi almak zorunda olan kişiler ve sektörlerdir.

Hijyen Belgesi Almak Zorunlu mudur?

Hijyen sertifikası ilgili bakanlıklar tarafından yayınlanan hijyen eğitimi yönetmeliğine göre zorunlu olmaktadır.

Hijyen Belgesi Eğitimi Kaç Saat Sürüyor?

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından Hijyen kursu eğitimleri en fazla 40 en az 8 saat sürmektedir. Sınav sonucuna göre hijyen belgeleri e-Devlet sisteminde görüntülenebilir.

Hijyen Eğitimini Kim Verir?

Eğitimler Genel Müdürlüğe bağlı eğitim kurumları tarafından verilmektedir. İşletme sahipleri ve işletmeciler, komisyon tarafından belirlenen usul ve esaslar çerçevesinde kendi imkanlarıyla da bu eğitimleri çalışanlarına verebilirler.

Hijyen Eğitimi Yönetmeliği Ne Zaman Yayınlanmıştır?

Evet, yayımlanmıştır. Hijyen Eğitimi Yönetmeliği 05 Temmuz 2013 tarihli ve 28698 sayılı Resmi Gazete’ de “Yönetmelikler” kısmında yayımlanmıştır.

Hijyen Belgesi Hemen Alınır mı?

Hijyen belgesi alabilmek için eğitimlere girilmesi gerekmektedir. Eğiti esnasında yapılacak sınav sonrasında belgeyi almaya hak kazanan kişiler belgelerini e-Devlet sisteminde görüntüleyebilirler.

Hijyen Belgesi e-Devletten Alınır mı?

Hijyen belgesi e-Devlet Yaygın Eğitim Sertifika Belgesi Sorgulama sekmesinden giriş yapılar çıktısı alınabilir.

Hijyen Belgesi Neden İstenir?

Hijyen belgesi özellikle gıda sektöründe çalışan bireylerin hijyen konusunda bilinçlenmesi sağlamak ve işçilerin daha sağlıklı ortamda çalışarak hastalıklara yakalanmalarının engellenmesi amacıyla eğitime katılmaları istenir ve bu eğitim sonrasında hijyen belgesi verilir.

Hijyen Belgesi Sahipleri Hangi İşleri Yapabilir?

Hijyen belgesi sahipleri: gıda üretimi, masaj ve güzellik salonu, su üretimi, kaplıca ve hamam işleri, dövmecilik, kuaförlük gibi hijyen gerektiren tüm meslekleri icra edebilirler.

Yorumlar

 1. Avatar of Naz Naz dedi ki:

  Antalyadamısınız? İletişim numarası ata bilirmisiniz