geri ödemesiz hibehayvan kredisiesnaf kefalet kredisitablet başvurusumaddi yardımfaizsiz kredigeri ödemesiz destek

Hobi Bahçesi Yapma Şartları 2021 (Yasal İzin İçin Gerekenler)

Hobi Bahçesi Yapma Şartları 2021 (Yasal İzin İçin Gerekenler)
A+
A-

Hobi bahçeleri kapanıyor mu? Avantajları nelerdir?, Hobi bahçeleri mafya mı?,  Hobi bahçeleri yasaklandı mı?, Hobi bahçeleriyle ilgili yasa, Tarlaya bağ evi yapma şartları, prefabrik ev yapmak için gereken belgeler, hobi bahçeleri ile ilgili yasa gibi sıkça sorulan soruları sizin araştırdık.  

hobi bahçesi yapma şartları nelerdir?
Hobi Bahçeleri Yasaklandı Mı?

Hobi Bahçesi Nedir?

Hobi bahçesi, hobi amaçlı olup diğer adıyla bilinen ‘organik bahçe’ demektir.
Hobi bahçelerinizde kolaylıkla meyve, sebze yetiştiriciliği yapabilirsiniz. Böylece hem ucuza hem de daha sağlıklı meyve sebzenizi üretebilirsiniz. Hobi bahçeleri ekonomik açıdan hemen hemen her kesime hitap eder.

Hobi Bahçesinin Avantajları Nelerdir?

 • Dilediğiniz bahçe tasarımını yapabilirsiniz,
 • Evinizin meyve ve sebze ihtiyacını karşılayabilirsiniz,
 • Aileniz ile sağlıklı ve keyifli bir vakit geçirmeye sahip olabilirsiniz.

Hobi Bahçesi Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Hobi bahçesi mi almaya karar verdiniz? Öncelikle bahçenizi alırken ve oluştururken dikkat etmeniz gereken belli başlı kurallar vardır. Gelin bunlara göz atalım;

 • İlk olarak hissedarı olduğunuz bahçenizin başka hissedarları olup olmadığına  ve sizden başka kiracısı olmadığına emin olun.
 • Hissedarı olduğunuz bahçenin tapusunu sorgulatın.
 • Uygunluk ve yasa kuralları içerisinde aldığınıza dikkat edin.
 • Yapı şartlarını araştırın.
 • Sonrasında ulaşım, alt yapı, güvenlik ve verimli toprak olduğuna dikkat ediniz.

Yukarıda vermiş olduğumuz bilgiler düzeyinde aileniz ve sizin için en uygun bahçeyi bu adımlarla alabilirsiniz.

Hayalinizdeki bahçeniz için finansmana ihtiyaç duyuyor iseniz, Meyve Bahçelerine Devlet Desteği isimli içeriğimizi inceleyebilirsiniz.

Tarlayı Hobi Bahçesine Çevirmek

Tarım arazilerini hobi bahçelerine çevirmek yasa gereği amacı dışında kullanıma izin verilmeyen alanlar olarak geçer. Bu alanda yapılan çalışamalar kanunlara göre yeraltı sularını tehdit ediyor. İlaçlar arazi üzerindeki toprağa zarar veriyor.
Bu duruma devlet tarafından düzenlemeler getirildi. Tarla ve tarım arazilerine hobi bahçesi yapmak yasaklandı. Tarlalar üzerinde hobi bahçesi yapmak için imar izni alınarak açık hale getirilmesi gerekmektedir. Diğer bir yapı ile tarlaya ev yaptırmak için ise toprak koruma ve arazi kullanım kanunu çerçevesinde imar izni alınarak ev ve hobi bahçesi yaptırmak için gerekli izinler alındıktan sonra tarlalarınız ve arazilerinize hobi bahçelerinizi ve evlerinizi yapabilirsiniz. Bunun yanı sıra hobi bahçesi evleri, bağ evi ve ev yaptırmak istediğiniz alanların satış, ulaşım, güvenlik ve alt yapısı da çok önemlidir.

Köyünüzde prefabrik veya betonarme bir yapı inşa etmek için krediye ihtiyaç duyuyor iseniz, Köye Ev Yapmak İçin Kredi Veren Bankalar listesini incelemelisiniz.

Hobi Bahçesi Yapma Şartları

Hobi bahçesi yapmak için belediyeler tarafından istenilen koşullara uymak gerekmektedir.

 • Bahçeler özel tahsis edilir, ikinci şahıslar kullanamaz, kiraya veremez ve devredemezler.
 • İsteklilerden hak sahibi olanlar için sabıka kaydı istenir.
 • Kanunen ekimi ve dikimi yasak olan tohum veya fideler dikilmemelidir.
 • Alanda bulunan tarım yapıtlarına zarar veren kullanıcılardan eski haline getirilmesi istenip yıkılacaktır.

Hobi bahçesi yapma şartlarının tüm detaylı bilgileri için belediyelere başvurabilirsiniz.

Hobi Bahçeleri Yasaklandı mı?

Gerek Koronavirüs nedeniyle gerekse tarım faaliyetleri açısından merak edilen hobi bahçelerinin yasağı ve yasasıyla ilgili yazımızda sizler derleme yaptık. Yasa tekliflerine bakıldığında, sunulan teklifler arasında hobi bahçelerinin yıkılmasına dair net bir düzenleme yok. Verimli olan tarım arazilerine yapılan hobi bahçeleriyle ilgili cezai yaptırımlar bulunuyor. Tarım arazilerini bölerek satın aldıkları hobi bahçeleri, tarımsal üretimi oldukça olumsuz etkilemiş durumda, hobi bahçelerini, Ürün yetiştirmek için satın aldıkları alanları havuzlu ve lüks yapıya dönüştürerek, yazlık gibi ikinci evleri olarak kullanmaya başladı. Tarım alanlarına beton zemin döküp prefabrik evler yapılması ve bunların zamanla konuta dönüştürerek, tarım arazilerinin yok edilme eğilimi üzerine Mecliste yeni bir yasa hazırlığı yapılıyor. Teklif Meclis’ te kabul edilirse, verimli tarım arazilerine kurulan ve yasal olmayan hobi bahçeleriyle ilgili bir yıkım veya ceza söz konusu olacaktır.

Tarım arazilerinin hobi bahçesi için bölmesi ve satılmasına engel getirilip cezai bir yaptırım uygulaması getirecek. Bunun sebebi ise hem tarım alanını olumsuz etkilemesi durumu hem de yasa gereğine uyulmasa da satış yapılmasıdır. Hobi bahçelerinde son yapılan açıklamalara göre ise tarım arazilerinin hobi bahçeleri için satılıp bölünmesine izin verilmeyecektir. Hobi bahçelerini beton yapıya çevirerek verilen hobi bahçeleri mülk sahibi ve alıcıya cezalar da ağırlaştırılacak. Hapis cezasından, bahçenin yasaklanmasına kadar bir dizi yeni kural getirildi.

Tarım arazilerinin uygunsuz biçimde toprağa, su alanlarına zarar verme durumundan dolayı hobi bahçelerini imar izni almadan uygunluk belirtmeden kiralayan ve yapan iki tarafa da para cezası ve bahçelerinin yıkımına karar verilmiştir.

Hobi Bahçeleri İle İlgili Yasa

Hobi bahçesi yasal mı? Yapılan düzenleme sonucuna bakıldığında yapılan açıklamalar ise, hobi bahçeleri ele alınarak TBMM’ ye sunulan ‘’Torba Yasası’’ incelenerek,  tarım arazisi üzerine hobi bahçesi yapan vatandaşlara metrekare başına en az 10 TL para cezası uygulanacaktır. Hem tarım alanını hem de hobi bahçesi satın alan vatandaşı etkiliyor. Yasa gereği tarım alanlarının uygunsuz kullanım alanları olduğu belirlenir, yasalar ve kurallara uyulmadan izinsiz bir biçimde yapılırsa tespitleri yapıldıktan 1 ay sonra yıkım karar uygulanacaktır. İmar izni olmadan tarım arazilerine hobi bahçesi yapmak ve ev yapmak mümkün olmayacaktır.

Konu ilgili Bakan Pakdemirli  ‘’Hobi bahçeleri yasalara uygun olmayan bir faaliyet. Cezai müeyyidelerle karşılaşabilirsiniz’’ açıklamasında bulundu.

Hobi Bahçeleri Ne Olacak? Yıkılacak mı?

Kaçak olarak hobi bahçeleri ve havuzlu hobi bahçeleri yasaklanıyor. Koronavirüs sebebiyle toprağa artan ilgi nedeniyle tarım arazilerinin noter satışında hisseli olarak satışlarının yapılması ve bu alanlar üzerinde izinsiz hobi bahçelerinin oluşturulduğu görülüyor, bu bahçelerin satışında arazilerin değil şirketlerin hisseleri yer alıyor, bu noktada ise vatandaşların hissedar olamayacakları ortadadır. Tarım alanlarının satılması ve bölünmesi engellenecektir. Dönüm olarak satılan hobi bahçesi sahipleri büyük para cezaları ile karşı karşıya kalacak ve kaçak olarak yapılan bahçeler yıkılacak, yapı sahipleri ise hem hobi bahçesinin yıkımına hem de para cezalarına çarptırılacaktır.

Hobi Bahçeleri Yönetmeliği

Hobi bahçelerinin yönetmeliği konusunda bazı kurallar getirildi. Bunlarla ilgili yeni yasa ve yönetmelikler belediyeler tarafından paylaşıldı. Yapılan yönetmelik açıklamalarını Belediyelerin yönetmeliklerinden inceleyebilirsiniz. Yönetmelik kararınca, kanun dışında yapılan arazi yapıtlarının 1 ay içerisinde yıkılmasına, yapılmak istenilen bahçeler için Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından denetlemeler yapıldıktan sonra toprağa verimsizlik, yeraltı sularına zarar verdiği ve tarımsal faaliyetleri etkilediği görülürse yıkım yapılacağına karar verilmiştir. Örnek verecek olursak Balıkesir Belediyesi’ nin yayınlamış olduğu yönetmeliği okumak için buraya tıklayınız.

Hobi Bahçesine Ev Yapılır mı?

Hobi bahçelerinin, devlet tarafından arazilere ve tarım alanlarına zarar verdiği düşüncesiyle belirli şartlar üzerinde yapılmasına izin verilmiştir. Hobi bahçelerine ev yapmak isterseniz bunun için yapmanız gereken bazı kurallar karşınıza çıkıyor. İmar izni olmadan tarım alanlarına hobi bahçesi, bağ evi, konut yapmak yasaktır. Bahçelerinizi eve çevirmek isterseniz bunu için önce bulunduğunuz arazinin size ait olması başta gelir. Yapıların imara uygun olması, güvenlik ve alt yapısının olması gerekmektedir. Hobi bahçemi eve çevirmek istiyorum derseniz en yakın belediye kurumundan bilgileriniz ile sorgu yapabilir uygunluğunu öğrenebilirsiniz.

2021 yılında tarlaya bağ evi yapma şartları nelerdir?

Tarlaya bağ evi yapma şartları 2021, Tarım arazileri, 3/7/2005 tarihli ve 5403 sayılı Toprak Koruma ve Arazi Kullanımı Kanununda belirtilen izinler alınmadan; tarımsal amaç dışında kullanılamaz, planlanamaz, köy ve/veya mezraların yerleşik alanı ve civarı veya yerleşik alan olarak tespit edilemez. Ancak tarım ve hayvancılık amaçlı yapılar yapılabilir. 

Ancak belirli şartlar üzerinde tarla üzerine özel bağ evi konut yapmak için belirttiğimiz kuralların içinde kendinize uygun bir bağ evi oluşturabilirsiniz.
Bu şartları aşağıda belirttiğimiz yapı şartlarına uygunluk sağladığında tarlanıza bağ evi yaptırabilirsiniz. Belediye ve diğer alanlar dışında köylerin köy yerleşik alanların, civarında yapılacak konut, tesis vb. niteliği olmayan imar planı gerektirmeyen tarım ve hayvancılık amaçlı yapılan bağ gibi köyde oturanların ihtiyaçlarını karşılayacak berber, manav, bakkal gibi köy halkı tarafından açılan ve işletilen kooperatiflerin işletme binası gibi yapılar için yapı ruhsatı alınmaz.  Ancak, tarım ve hayvancılık amaçlı (bağ evi) yapıları için ruhsat alınarak inşa edilmesi zorunludur.

 • İmar durumunun olumlu olması,
 • Belediyeler tarafından verilen imar durumu ve imar izni maliyeti,
 • Tarladaki alanın % 5’i kadar alana bağ evi yapılması için izin verilmektedir. Tarlanın toplam alanının ancak %5’inde yapılaşma olması yönünde izin verilir,
 • Tarlaya bağ evi yapma şartlarında, inşaat ve tarım alanlarının toplamının 250 metrekareyi geçmemiş olması gerekmektedir,
 • Yolun, parselin sınırlarına 5 metreden daha fazla yaklaşmaması, durumunda bağ evlerinin yapılmasına izin verilir.
 • 50 metre ve 2 kat şartını geçmeyecek yükseklikte yapılmasıdır.

Tarlaya Ev yapmak İçin İzin Nereden Alınır?

Tarlanıza ve tarım arazilerinize ev mi yaptırmak istiyorsunuz? Araştırmalarımızın sonucunda, kanunlar gereğince tarlanın toplam alanının %5 kadarına inşaat yapılmasına izin veriliyor. %5 in üzerinde yapılan yapılar kaçak olarak nitelendirilmektedir.Yönetmelik gereğince bu yapıtların tapu kadastro veya tapu haritasında bulunan bir yola, yapılan arazinin en az 25 metre cephesinin bulunması gerekiyor.Tarlaya yapılacak inşaat 250 metrekare. Tarla alanı ne kadar olursa olsun, 250 metrekareden fazla alana sahip inşaat yapılamıyor.Aksi takdirde verilen %5 lik dilimi üzerinde inşa edilen yapı, kaçak olarak nitelendiriliyor. Ayrıca Bunun için bulunduğunuz ikametgah adresiniz ve arazinizin kayıtlı olduğu belediyelerden bilgilerinizi, imara uygunluk, imar izni ve belge işlemlerinizi tamamlayabilirsiniz.

tarım arazilerine bağ evi yapmak için gerekli belgeler
Tarlaya Bağ Evi Yaptırmak İçin İmar İzin Nasıl Alınır?

Tarım Arazisine Bağ Evi Yapmak

Tarım arazileri Türkiye genelinde imarsız arsalar olarak kabul ediliyor. İmar Kanunu tarlaların üstündeki konut ya da her hangi bir ofis inşaatına müsaade etmiyor. Tarla üzerinde ev inşası yapılabiliyor, ancak bunların belli başlı kuralları vardır, bu kurulların dışına çıkıldığında hukuka aykırı bir durum söz konusu ortaya çıkıyor. Bu kurallar ise, yukarıda belirttiğimiz gibi Prefabrik ev şartları ile aynı içeriktedir. Ancak onları ayıran birkaç kural vardır. Buna örnek verecek olursak,
5 dönüme yakın tarlası olan bir kişi tarlasının 100 metrekareye kadar konut yapabilir. Bu tarla üzerine prefabrik yapı da olabilirdi ancak bu kurallara bakıldığında sadece 5000 metrekare ve altında olan tarlalara herhangi bir yapı yapmak mümkün olmuyor. Yani bir tarlaya ev inşa etmek istiyorsanız tarlanın en az 5 bin metrekareden daha fazla olması gerekir.

Tarlaya Bağ Evi Yaptırmak Gerekli Belgeler Nelerdir?

Bağ evlerini yapmak için önce tarlanızın imar açık hale getirilmesi gerekmektedir. Bu konuda nasıl bir yol izlenmesi gerektiği hakkında bilgi sahibi olunmalı ve tüm yasal olan süreçler araştırılmalıdır.Tarla içerisindeki bağ evini oluştururken olması gereken belge ve esaslar aşağıda anlatılmıştır.

 • En az 1 adet oturma odası,
 • 1 adet yatak odası.
 • 1 adet mutfak.
 • 1 adet banyo.
 • 1 tuvalet.
 • Arazinin tapusu.
 • Arazinin yapısını değiştirdiğinize dair izin belgesi.
 • Gayrimenkul yapımına uygun olduğuna dair Belediyeden alınan belge.
 • Arazi sahibinin kimlik bilgileri.

Tarlanızı bağ evine dönüştürmek için bu yapıları oluşturmak ve belgeleri belediyelere teslim etmeniz gerekir.

Tarlaya Bağ Evi Yaptırmak İçin İmar İzin Nasıl Alınır?

Bağ evi, hobi bahçesi evleri için imar izni almak isteyenler, öncelikle gerekli şartlarda olması gerekmektedir. Ardından tarlaya bağ evi yapma şartlarını karşılayan gerekli belgeleri olması gerekir. Daha sonra tarlanın kayıtlı olduğu belediyeye gitmeli, tarlanın tapusu, tarla ile ilgili belgeler ve eğer işlemini tarla sahibi dışında başkası ilgileniyorsa vekaletnamesi istenmektedir. İmar izni maliyeti için gerekli bilgi ise yine belediyelerden alınır. Bağ, bahçe, zeytinlik gibi mülkler tarla niteliği taşımaktadır. İmarı olmayan toprak anlamına gelen tarla üzerine konut yapımına gelmektedir. Fakat bazı durumlarda özel amaçlı küçük yapılar yapılabilir. Tarlaya yapılabilecek yapı ile ilgili şartlar vardır.
Bu şartlar;

 • İnşaat alanının kat sayısı %5’i geçmeyecek şekilde olmalı.
 • Yol ve parselin sınırlarına 5 metreden fazla yakın olmaması koşulu ile ev inşaatına izin verilebilir.
 • Yapı inşaat alanı toplamda kesinlikle 250 metre kareyi geçmemeli.
 • Saçak seviyelerinin verilen zeminden yüksekliği 6.30- 6.50 metreyi ve 2 katı aşılmamalıdır.

Bahçeye Prefabrik Ev Yapmak İçin Gerekli Belgeler

İmarsız arsaya prefabrik ev yapılır mı? Ve gerekli belgeler nelerdir? Araştırmalarınızı derledik. Bahçelere prefabrik ev yapılabilir, ancak oluşturulması gereken bazı şartlar vardır, bu şartların tümünü karşılayabildiğimiz takdirde, imarsız bir arsada da prefabrik ev sahibi olabilirsiniz. Peki bu şartlar nelerdir? Gelin inceleyelim;

 • İmarsız arsaya prefabrik yapmak için gereken ilk şeylerden biri,
  bahsi geçen arsanın cephesinin yola olması gerekmektedir.
 • Yola cephesi olmayan parsellere çeşitli uygulamalarla yol cephesine çevrilmediği sürece, arsanın yapılı bir arsaya dönüştürülmesine izin verilmiyor.
 • altyapı sorunu ile karşılaşmamak adına belirtilen önemli hususlar Ev yapılmadan önce tüm altyapı kontrollerinin kesin bir şekilde sağlanması gerekiyor.
 • Son bir temel şart ise arsanın bulunduğu belediye ile konu üzerine görüşmeniz gerekiyor: arsanın mutlaka sorgulatılması gerekiyor.

Prefabrik yapılar, İmar Kanunu ve yönetmelikleri çerçevesinde kanunun tanımına uyan bir yapı olarak görülüyor. Prefabrik evlerin imarsız arsaya yapılması için bu tür şartların sunulmasının sebebi de bu, prefabrik evler de geleneksel yapılarla aynı tanıma girdiği için farklı bir durum söz konusu olmuyor.

Bağ evi yapmak için gerekli belgeler

 • Yapı izin dilekçesi
 • Tapu belgesi
 • Koordinatlı plan örneği (Kadastro’dan)
 • Nüfus cüzdanı
 • İkametgah

Yapılacak yapının yoldan ve komşu yerlerden çekme mesafelerine ilişkin Köy İhtiyar Heyet kararı, İlçe Özel İdaresi’ nden projenin onaylatılması izin yazısının alınması ile, inşaata başlanması için karar alınması gerekir. Köy İhtiyar Heyeti kararı alınarak, alınan belgenin İlçe Özel İdaresi’ne gönderilmesi gerekir. Yeni düzenlenen yasalara göre belirli yapılar için ruhsat gerekmiyor. Örneğin,  Köy alanlarında yapılan bakkal, berber gibi köy halkına hizmet veren yapılar için yapı ruhsat alınması gerekmez. İlgili kanunda belirtilen kapsamlar ruhsat gerektirmeyen yapılar hakkında bilgi edinerek, ruhsata gerek duymadan inşaata başlayabilir. Fakat ev yapmak ve yaşam alanları için yapı ruhsatı alınması gerekiyor.

Telegram'da Bizi Takip Edin! Abone Olmak İçin Tıklayın!
Yorumlar

Yorumunuzun Önemi

 1. Yılz dedi ki:

  Köyümüz Polatlı Olukpınar köyü her yer hobi bahçesi konteyner beton her gün yenileri çiftçiyiz bunlara artık büyükleriz durdurması lazım ekilir dikilir alan kalmadı bitti dahada yenileri her gün yapılıyor tarım arazileri Yok oluyor yer altı suları bitiriyor çim sulama amaçlı zevk uğruna rant var bu ise bir artık son biz ürün yetiştiriyoruz beton dan yer bulunamıyor

 2. Levent Gerçeker dedi ki:

  Tapu’da bahçe olarak kayıtlı, tarla vasfını kaybetmiş 30 dönümlük bir arazim var. Burayı gayrimenkul işletme koop. Olarak parselleyip, belirli standartlarda ahşap karavan tarzı ev konulabilir mi ?

 3. Barış dedi ki:

  Merhaba imarsız tarlama taşınabilir konteyner koyabilir miyim izin ruhsat almam gerekir mi teşekkürler

  (5/5)
 4. Ediz dedi ki:

  Kocaeli Kandıra ilçesine bağlı bir köyde 1060 m2 tarlam var. Belediyeden sorgulattigimda mutlak tarım arazisi olduğundan yanından dere geçtiğinden ve baraja 7.5 km mesafesi olmasina rağmen baraj alanında bulunmasından ötürü %5 dahi imar bulunmadığı ve hicbir şekilde yapılaşma yapamayacağım söylendi. Tarlanın yola mesafesi 1 parsel uzerinden yaklaşık 200 mt. Bu tarlada kendim birşeyler ekmek ve meyva ağaçları dikmek istiyorum. Gerekli malzemeleri koymak ve gerektiğinde 1 gece konaklamak amaçlı basit bir kulübe ya da benzer bir şey yapmak istiyorum. Ilkan var mıdır? Ya da Bu tarz ufak bir yer yaptigimda ceza ya da yıkım karari ile karsilasir mıyım?