İBB Anne Kart Başvurusu Nasıl Yapılır? Hangi İllerde Geçerli? 2023 Güncel

İBB Anne kart başvurusu nasıl yapılır, nereden alınır, nerelerde geçerlidir, kimler alabilir? Başvuru linki ve tüm detayları içeriğimizde.

İBB Anne Kart Başvurusu Nasıl Yapılır? Hangi İllerde Geçerli? 2023 Güncel

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, 0-4 yaş arası çocuğu olan annelere ücretsiz ulaşım imkanı sunuyor. Anne kartına nasıl ve nereden başvurulur, nereden alınır, kimler başvurabilir, anne kartı internetten nasıl alınır, İBB anne kartı nerelerde geçerlidir, ücretsiz anne ulaşım kartı için gerekli belgeler nelerdir, hangi iller? 2023 yılı İBB anne kartı başvurusu ve tüm bilgileri detaylandırdık.

İstanbul Kart Anne Kartı Nedir?

Anne kart, İstanbul’da yaşayan 0-4 yaş arası çocuğu olan tüm annelerin şehir içi ulaşım araçlarını kullanarak ücretsiz seyahat etmelerini sağlayan bir ulaşım kartıdır. İstanbul Kart Anne Kartı: İBB yani İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından sağlanan 0-48 aylık çocuğu olan annelere sunduğu ücretsiz bu kart, İstanbul’da yaşayan annelere ve babalara ücretsiz toplu taşıma hizmeti sunmak için tasarlanmıştır. Anne Kartla, İstanbul’da bulunan çeşitli otobüsler, metro ve vapurları kullanmak mümkündür. Ayrıca, kartla alışveriş yapılmasına ve çeşitli indirimlerden yararlanılmasına da olanak tanınmaktadır.

Ücretsiz ulaşım için Anne kartınızın olması gerekmektedir. Anneler bu kartla toplu taşımaya ücret ödemeden binebilecek.

Anneler kartlarına bakiye yüklemeleri durumunda; BNB, Beltur, İpark, İsper, Sosyal Tesisler, A101, Migros, İtaksi, Hamidiye Otomatları gibi birçok sosyal alanda harcama yada ödeme işlemlerini yapabileceği gibi para kart olarak da kullanabilecektir.

İstanbul anne kartı başvurusu yapacak anneler, nereye kayıt olunur, nereden başvuru yapılır ve internetten anne kartı nereden alınır, başvuru koşulları nelerdir? bakalım.

İBB Anne Kartı Başvurusu Nereye Nasıl Yapılır?

İBB Anne Kartı başvuruları İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin resmi internet sitesinde yapılabilir. Anne Kart başvuru online yapmak için: https://www.istanbulkart. istanbul/anne-kart web sitesinden, ‘Şimdi Başvur‘ butonunu tıklayarak ‘Online İşlemler‘ menüsünden kolayca yapılabiliyor. Ayrıca, belediyenin kontrol noktalarından veya İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne ait çalışma kurumlarından da başvuru yapılabilir.

Ücretsiz Anne ulaşım kartından faydalanmak isteyenler için de kart alımları İBB Ücretsiz Anne Kart başvuruları da yine online olarak internet üzerinden yapılır. Bunlarla birlikte sadece annelere değil İBB sosyal yardım kartı ile yardıma ihtiyacı olan vatandaşlar rahat bir nefes alarak alışverişlerini ücretsiz yapabilirler.

Anne Kart Başvuru Online İşlemler

Anne kart başvurusu yapabilmek için online ve bireysel olarak 2 farklı başvuru seçeneği bulunuyor.

Online ve bireysel olmak üzere yapılacak başvurular aşağıdaki gibi yapılır:

1) Online Anne Kart başvuruları: https://www.istanbulkart. istanbul/anne-kart linkinden yapılır. Anne karta online hizmet kanallarından yapmak isteyen kişiler istanbulkart.istanbul/anne-kart adresi üzerinden online olarak başvuru yapılabilir.

2) Bireysel başvuru: İstanbul kart başvuru noktalarına giderek başvuru sağlayabilirsiniz.

Anne kart başvuru merkezleri:

Anne Kart Online Başvurusu Nasıl Yapılır?

0-4 yaş çocuğu olan anneler anne kart sahibi olmak ve Online başvuru için, Anne Kart’ın web sitesine giderek “Başvuru” sayfasını ziyaret etmeniz gerekmektedir. Sayfada, başvuru formunu doldurmanız ve talep edilen belgeleri yüklemeniz gerekecektir. Daha sonra, başvurunuzu tamamlamak için gerekli diğer adımları izlemeniz gerekecektir.

Online başvuru yapmak isteyen anne adayları aşağıdaki adımları takip ederek başvurularını gerçekleştirebilirler.

 • Öncelikle tarayıcınızdan https://www.istanbulkart.istanbul/anne-kart linkini açın. İnternetten anne kart almak için Daha önce kayıt yaptırmış olan anneyseniz, e-Posta ve şifrelerini girerek TL limitlerini görebilir ve yükleme yapabilirsiniz.
Anne Kart Giriş Ekranı
 • Anne kart için ilk kez başvuru yapacak anneler resmi site https://www.istanbulkart.istanbul/anne-kart sitesine giriş yapmalı.
 • Daha sonra form üzerinde bulunan isim, soyisim, uyruk, T.C kimlik no, cep telefonu, e-posta, doğum tarihi, şifre girişi ve güvenlik kodunu girerek anne kart kayıtlarını yaptırabilirler.
Anne Kart İnternetten Kayıt Olma

Anne Kart Başvuru Şartları Nelerdir?

Anne kart başvuru şartları aşağıdaki gibidir:

 • T.C vatandaşı olmak.
 • Annelerin 0/48 ay (sıfır ve dört yaş) aralığında çocuğunun bulunması.
 • İstanbul ili sınırlarından ikamet ediyor olması şartları getirilmiştir.
 • Belirlenen şartlar dışında herhangi bir şart talep edilmemektedir.

İBB Anne Kartı başvurusunun onaylanabilmesi için yukarıdaki şartların tümünü sağlamanız gerekmektedir.

Anne Kart için Gerekli Belgeler Nelerdir?

Anne Kart için gerekli belgeler aşağıdaki gibidir:

 • 1 adet son altı ayda çekilmiş fotoğraf.
 • Üzerinde T.C kimlik numarası olan resmi bir belge.
 • Bebeğe ait kimlik kartı ve bilgileri ile anne kart başvurusu yapılmaktadır.

İBB Anne Kartı Nerelerde Geçerli?

Anne kartın geçerli olduğu yerler aşağıdaki gibidir:

 • Sosyal Tesisler
 • Bisiklet
 • Beltur
 • İspark
 • İsper
 • Migros
 • A101
 • Hamidiye Otomatları
 • İtaksi gibi birçok sosyal alanda bu kartı kullanabilirsiniz.

Sadece toplu taşımada değil, bakiyenizi yüklerseniz diğer alanlarda da bu imkanlardan faydalanabilir, sosyal alanlarda harcama ve ödeme işlemlerinizi para kartı olarak kullanarak kolayca yapabilirsiniz.

Anne kart ve İstanbulkartlarınızın tümü için yükleme ve harcamalarınızı öğrenerek yükleme yapabilirsiniz.

Anne Kart Başvuru Formu

Anne Kart başvurusu e Devlet üzerinden yapılamaz. Anne kart Başvuruları İBB web sitesi üzerinden https://www.istanbulkart. istanbul/anne-kart web linkinde ki Şimdi Başvur butonunu tıklayarak online işlemler menüsünden kolayca yapabilir.

İstanbul Anne Kart Başvuru Ekranı 2023 Güncel

Anne kartı başvuruları resmi site üzerinden online olarak form doldurularak yapılmaktadır. İstanbul kart başvuru sekmesinden başvurularını tamamlayan anneler, kartla ilgili tüm işlemlerini sistem üzerinden gerçekleştirme imkanına sahip oluyor.

Anne Kart Kimler Alabilir?

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin annelere getirdiği kart uygulamasıyla anneler rahat bir nefes aldı. Anneler bu kart ile 0-4 yaş arası çocukları ile birlikte toplu taşıma araçlarını ücretsiz kullanabilecek.

Ücretsiz anne ulaşım kartı nasıl alınır ve bu uygulamadan yararlanacak olan kişiler:

 • İstanbul’da ikametgah eden.
 • 0 ve 4 yaş arası çocuk sahibi anneler.
 • İstanbul il sınırları içerisinde olan anneler anne kart yardımı ile toplu taşımada ücretsiz olarak seyahat edebileceklerdir.

Annelere Ücretsiz Akbil Nasıl Çıkarılır?

Anneler ücretsiz akbil çıkartmak için, https://www.istanbulkart.istanbul/anne-kart web sitesi üzerinde “Şimdi Başvur” butonunu tıklayarak “Online İşlemler” menüsünden devam ederek başvuru yapabilirsiniz. Ayrıca, en yakın İstanbulkart başvuru merkezine başvuru yaparak akbil çıkartabilirsiniz.

Anne Kart Başvuru Ücreti Ne Kadardır?

Anne kart çıkarmak ücretlidir. İBB adresinden başvuru yapılan Anne Kart için 10 lira ödemeniz ve online başvuru sayfası hazırlamanız yeterlidir.

Tek seferlik 10 TL kart ücreti başvuru sırasında ödenecek olup, 0- 4 yaş çocuğu olan anneler için bir sonraki seyahatler ücretsiz olacaktır.

Anne Kart Nereden Alınır?

İBB Anne Kart’ı, İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Şube ve İlçe Müdürlükleri’nden temin edilebilir. Anne kartları, İstanbulkart başvuru noktalarından veya İstanbul anne kartı resmi adresinden online başvuru yapıldıktan sonra alınmaktadır. Başvuru sonrası teslimat durumu belirlenir. 0-48 ay arası çocuğu olan anneler, Anne kartı adı altında İstanbulkart’ı ücretsiz kullanabilecek.

Başvurular online İBB web sayfasından yapılacağı gibi aşağıdaki linkte bulunan beyaz masadan da gerçekleşebilir. Çocuklu annelere ücretsiz akbil başvurusu için gerekli evraklar arasında sadece bir adet son altı ayda çekilmiş fotoğraf ve üzerinde T.C.K.N olan kimlik bir de bebeğinizin kimliğinin olması yeterli olacaktır.

Anne Kart Başvuru Sonucu Sorgulama Ekranı

Kargo ile tarafınıza teslim edilmektedir. Başvuru sonrasında teslimat süresini resmi site üzerinden takip edebilirsiniz.

Anne Kart Başvuru Takip- Anne Kart Eve Gelir mi?

Online yapılan başvurularda kartınız o hafta içerisinde PTT kargo ile belirttiğiniz adrese gönderilecek. Beyaz masa merkezlerinden oluşturduğunuz kart 5-10 dakika içerisinde size teslim edilecektir.

Anne Kart Süresi Sorgulama-Kaç Yaşına Kadar Geçerlidir?

Anne Kart adı altında ücretsiz İstanbulkart (150 kontör içerir) 0– 48 ay çocuğu olan annelere verildiğinden 48 ay üzeri çocuklar için Anne kart verilmez.

Anne Kart Her Yerde Geçerli midir?

Anne kart Sosyal Tesisler, BNB (bisiklet) ,Beltur ,İspark ,İsper, Migros, A101, Hamidiye Otomatları İtaksi gibi birçok sosyal alanda geçerlidir.

Anne Kart Limiti Nedir?

Anne kartı için aylık 150 TL ücretsiz kullanım hakkı bulunmaktadır.

Anne Kart Hangi İllerde Geçerlidir?

Anne kartı sadece İstanbul’da yaşayan anneler için geçerlidir.

Anne Kart Marketlerde Kullanılır mı?

Migros ve A101 marketlerde kullanılmaktadır.

Anne Kart Hangi Araçlarda Geçerlidir?

Anne kart sahipleri metrobüs, metro, otobüs, vapur ve tramway gibi tüm toplu taşıma araçlarını ücretsiz olarak kullanabilirler.

Anne Kart başvurusu yapamıyorum Ne Yapmalıyım?

Anne kart başvuru yapamayanlar Şikayet var sitesi üzerinden ilgili şikayetlerini ileterek çözüm önerilerini anında öğrenebilirler.

Anne kartı başkası kullanabilir mi?

Anne kartı başkası kullanamaz. Kişiye özel verildiği için anne kartlar, sadece sahibi tarafından kullanılılabilir. Başkasına ait kart kullanımı tespit edildiğinde ise iptal ve para cezası uygulanacaktır.

Yorumlar

 1. Avatar of Fırat Fırat dedi ki:

  Gidin İBB yerleri var orda başvur yapabilirsiniz

  1. Avatar of gamzeli_hobilerr gamzeli_hobilerr dedi ki:

   Bugun eyüp sultan başvuru merkezinde anne kart için 35 ₺ ücret istendi benden
   Kart ücretimi var

 2. Avatar of Semra Semra dedi ki:

  Anne Kartı istiyorum