Devlet Destekli

İBB Sosyal Yardım Kartı Nasıl Alınır? Ne Zaman Açılacak?

İBB Sosyal Yardım Kartı Nasıl Alınır? Ne Zaman Açılacak?

Koronavirüs salgını nedeniyle İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu tarafından yardım kampanyası başlatılmıştır. Salgın nedeniyle dar gelirli ailelere nakit ve gıda yardımları başlatılmış ve dağıtımları devam etmektedir. Nakit yardımlarına başvurular için tıklayınız.

Yine İBB tarafından  yardıma ihtiyacı olan vatandaşlarımız için çeşitli alanlarda yardımlar sunmaktadır. Kadın ve Aile Hizmetleri ile Sosyal Hizmetler Müdürlüğü’nün ortak katkıları ile sağlanan yardımlar 2020 yılı itibari ile hız kesmeden devam etmektedir. Sosyal İşler ve Yardım Esasları Yönetmeliği’ne göre bu birimlerin kararı ile ihtiyaç sahibi vatandaşların beslenme, barınma, giyinme vb. temel ihtiyaçlarının karşılanması amacı ile Sosyal Yardım Kart hizmeti verilmektedir. Vatandaşların haysiyet ve vakarını göz ardı etmeyerek, gizlilik ilkesi doğrultusunda ve belediyenin imkânları dahilinde, sosyal yardım faaliyetlerinin işlerliğinin devam etmesi açısından sosyal yardım kartı uygulaması başlatılmıştır. Bu karta başvurunuzun ardından belediye görevlileri tarafından yapılan araştırmalar neticesinde kartı almaya uygun şartlar taşımanızın tespiti halinde bu hizmetten faydalanabileceksiniz. Bu hizmetler 2006 yılı itibari ile koli dağıtımı şeklinde yürütülüyordu. 2014 yılı itibari ile de kart sistemine geçilmiştir. Kartlar her yılın aralık ayında düzenlenmektedir. Denetim sürecinde ise kartlar kullanıma kapatılmaktadır. İBB Sosyal Hizmetler Müdürlüğü’nün iletişim bilgilerine ulaşmak için tıklayınız.

market-yardımı

İBB, sosyal yardım alanında ihtiyaç sahiplerine ulaşmaya devam ediyor.

İBB Kart Başvurusu Nasıl Yapılmaktadır?

İBB Sosyal yardım kart başvurusu iki şekilde yapılmaktadır;

 1. Telefonla başvuru:  0(212) 444-00-93 numarasını arayarak İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığına müracaatta bulunabilir, mağduriyetinizi ifade edebilirsiniz. Numaranın yoğunluktan dolayı meşgul olması durumunda başvurularınızı ALO 153 beyaz masaya da yapabilirsiniz.
 2. Bireysel Başvuru: Kadın ve Aile Hizmetleri Müdürlüğü’ne bağlı Kadın Koordinasyon Merkezi’ne başvuru yapabileceğiniz gibi, muhtarlıklar, STK’lar ve inceleme merkezlerine de şahsi olarak başvuru yapabilir ve kart talebinizi ifade edebilirsiniz.
ibb-sosyal-yardım-beyaz-masa

Numaranın yoğunluğu halinde başvurularınızı ALO 153’ten yapabilirsiniz.

Sosyal Yardım Kartı Kimlere Verilir?

 1. Eşi vefat etmiş bulunan bayanlara
 2. Herhangi bir maaş geliri olmayanlara
 3. Şu an itibari ile çalışmakta olup aile nüfusunun fazla olması sebebi ile geçimini sağlayamıyor olanlara
 4. Yaşadığı sağlık sorunları sebebi ile yardıma muhtaç olanlara kart desteği sunulmaktadır.
 5. Başvurduğunuz süre itibari ile üzerinize herhangi bir taşınır ya da taşınmaz malvarlığının olmaması gerekmektedir.

Sosyal yardım kartı başvurusu yaptıktan sonra başvurunuzun onay merci Belediye Başkanlığı’dır. Yapılan inceleme sonucu eğer mağduriyetiniz anlaşılırsa kart talebiniz olumlu yanıtlanır. Yanlış ve asılsız başvurular dikkate alınmamaktadır. Ancak başvuruların sonuçlanması 6-7 ay sürmektedir. Durumun böyle olmasının sebebi İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığına yapılmış olan asılsız başvurulardır. Doğru ailenin bulunması için yapılan çalışmalar da bu nedenle gecikebilmektedir.

ibb-yardım-kartı

Kartınız adresinize teslim edilecek ve alışveriş yapmaya başlayabileceksiniz.

Yardım Kartınızı Nasıl Teslim Alabilirsiniz?

Yapılan inceleme sonucu yardım kartına gerçek manada ihtiyacınız olduğu anlaşılır ise kartınız adresinize ve tarafınıza teslim edilecektir. Kartın teslim süresi 3 iş günü olarak belirlenmiştir. Teslim süresi kart başvurunuzun onayından sonra adresinize teslim edilmek üzere postaya verildiği an itibari ile başlamaktadır. Şahsen evde  olmadığınız durumda kartınız evde olan başka bir yakınınıza teslim edilecektir. Her ay düzenli olarak ciddi anlamda paraya ihtiyacınız var ise İBB haricinde Maddi yardım yapan kurum ve kuruluşlar da ayrıca başvuru yapabilirsiniz.

Sosyal Yardım Kartı Nerelerde Geçerlidir?

Kartınızı kullanabilmeniz için İBB ile mağazalar arasında bir anlaşma yapılmış olması gerekmektedir. Bu nedenle kartı her mağazada kullanmak mümkün olmamaktadır. Mağazada belediyeden aldığınız kartı okuyabilecek bir POS cihazı varsa alışverişinizi gerçekleştirmeniz mümkün olacaktır. Belediyenin anlaşmalı olduğu mağazalar;

 1. Şok
 2. Kim
 3. Çağrı
 4. Ucz
 5. Migros
 6. Carrefour
 7. Onur Market
 8. Rammer
 9. Happy Center mağazalarıdır. Buralardan kartınız sayesinde limitli olmak koşulu ile alışverişinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Kartın Limiti Ne Kadardır?

Kart limiti kişiden kişiye göre değişiklik göstermektedir. Limit ise 3 kategoriden oluşmaktadır. Düşük, orta ve üst düzey limitler mevcuttur. Limitiniz yetkililer tarafından belirtilmektedir. Limitinizi araştırma için görevlendirilmiş olan Belediye görevlileri belirlemektedir. Araştırma sonucunda mağduriyet derecenize göre bu 3 kategoriden faydalanarak ihtiyaçlarınızı karşılayabileceksiniz. Evde bakmakla mükellef olduğunuz kaç kişi var ise, kişi başına düşen gelir durumu nasıl ise kart limitiniz de bu kıstaslara göre değişebilecektir. Limitler standart olup 3 kategoriye göre 50 TL, 100 TL ve 150 TL olarak belirlenmiştir. Başvurular sürekli olarak alınmakta ve ihtiyaç sahibi ailelere yine usulüne uygun olmak şartı ile verilmektedir. İlk yüklemede ise hesabınızda 200 TL olmaktadır.

Kartlar Şu An Kullanıma Ne Zaman Açılacak?

Kartların düzenlemesinin Aralık ayında yapıldığını ve yine Aralık ayı itibari ile denetim maksadıyla kapatıldığını söylemiştik. Kartların denetiminin tamamlanması 2,5-3 aylık bir süreyi aldı. Kartlar bu sürede alışverişe kapalı durumdaydı. Yetkililer denetim sonucunu cep telefonu numaranız aracılığı ile tarafınıza iletmektedir. Şayet numaranızı değiştirdeyseniz bu şekilde bir kısa mesaj alamayacak ve tarafınıza bildirim yapılamamış olacaktır. Bu nedenle cep telefonu numaranızı değiştirdiyseniz ilgili birime giderek numara güncellemesi yapmanızda fayda görmekteyiz.  Kartlar 15-20 Mart tarihleri arasında kullanıma açıldı. Kartınızı kullanamadığınız 2,5-3 aylık ücret ise kartınıza yatırılacak ve alışveriş yapmaya devam edebileceksiniz. Ayrıca belirtmek gerekir ki kartınızın aktif olması ve alışveriş yapabilmeniz için size verildikten 24 saat sonra mümkün olmaktadır.

2020 yılında da belediyeler ve çeşitli kurumlar tarafından verilen bu yardım kartları ile vatandaşlarımızın ihtiyaçları karşılanmış olacaktır. İBB sosyal yardım kartlarından yararlanmak için Sosyal Hizmetler Müdürlüğü‘ ne başvuru yapabilir ve buradan detaylı bilgi alabilirsiniz.

] }Yorumlar
 1. blank Benay dedi ki:

  Ya bana kart çıktı eve getirdiler ama evde olmadığım için geri gitti aradım en geç bir hafta içinde gelir dedi ama kurban bayramından beri ses seda yok ben kendim gidip alamaz mıyım nereden alınıyor

 2. blank Bahar dedi ki:

  Yardım kartı istiyorum

 3. blank Birsel dedi ki:

  Yardım kartı almKak istiyorum

 4. blank Arife dedi ki:

  Arkadaslar kartara yukleme yapilmismi

 5. blank Gamze dedi ki:

  Yatmis ben bugun alisveris yaptim

 6. blank gul dedi ki:

  bugun yuklendimi acaba

 7. blank Seda dedi ki:

  Yatmış

 8. blank Gönül dedi ki:

  Biz altı kişi bir evdeyiz bi eşim çalışıyor durumumuz yok ne olur yardımcı olurmusunuz

  1. blank Belgin dedi ki:

   Bugün ibb ye başvuru yapim dedim bayan dünya kadar soru sordu en ilginç soru şuydu ailenizin mal varliği var mı diye bu niçin soruluyor herkes ayri bir aile herkes kendi ekmeğinin pesinde bu soruyu doğru bulmuyorum

  2. blank Belgin dedi ki:

   Başvuru sirasinda ailenizin mal varligi var mi sorusu cok saçma ilk defa bu yönetimi başvuru icin aradim böyle bir soruyla karşlastim

  3. blank Zeynep dedi ki:

   Eylül ayı yüklemesi olmamış bilgisi olan varmi

   1. blank Dilek dedi ki:

    Ever henuz yatmaniş

   2. blank Zeynep dedi ki:

    Karta baktiran varmı 1/5 arası dediler acilacak

   3. blank Alev dedi ki:

    Nezamn yatar bugun yatarım acaba

   4. blank Zeynep dedi ki:

    Ben markete gidip baktiracam bilgi veririm geldigimde

   5. blank bayram dedi ki:

    imamoglu bi geldin güzel olucak dedin her ay insanlara eziyet ediyorsun

   6. blank Esra dedi ki:

    Yükleme olmusmu bilgisi olan var mi ?

   7. blank Seda dedi ki:

    Yatmismi acaba baktıran varmı

   8. blank Seda dedi ki:

    Yükleme olmamış arkadaşlar bak baktirdim

   9. blank Zeynep dedi ki:

    Karta baktiran varmı bugun

   10. blank Sude dedi ki:

    Arkadaşlar markete bakiye sorgulatan varmi acaba

   11. blank Sude dedi ki:

    Arkadaşlar yattı mı acaba

   12. blank Irem dedi ki:

    Bugün yükleme varmı bilgisi olan cevap verebilir mi lütfen

   13. blank Gamze dedi ki:

    4440093 aradim cuma gunu yukleme olacak dediler 100 lira icin eziyet ettirmeyin insanlara seni kiniyorum ibb

   14. blank Dilek dedi ki:

    Bugun baktiran varmi yatmis mi