geri ödemesiz hibehayvan kredisiesnaf kefalet kredisitablet başvurusumaddi yardımfaizsiz kredigeri ödemesiz destek

İBB’nin Yükseköğrenim Öğrenci Yurt Başvuru Sonuçları Açıklandı

2021-2022 eğitim yılında hizmete girecek olan İstanbul Büyükşehir Belediyesi Yükseköğrenim Öğrenci Yurtlarına yapılan başvuruların sonuçları açıklandı. İBB yurt kayıtları ne zaman başlıyor, yıllık ücreti ne kadar? İşte İBB yurtları hakkında merak edilen tüm soruların cevapları ve yurt sorgulama ekranı!

İBB’nin Yükseköğrenim Öğrenci Yurt Başvuru Sonuçları Açıklandı

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin yükseköğrenim öğrenci yurt başvuru sonuçları açıklandı. Üniversite kayıt işlemlerinin başlaması ve ardından üniversitelerin açılması ile birlikte yaşadığı şehirden okumak için İstanbul’a gelen binlerce öğrencinin merakla beklediği İBB’nin Yükseköğrenim öğrenci yurt başvuru sonuçları açıklandı. Hemen İBB Yükseköğrenim öğrenci yurt başvuru sonucu sorgulama ekranından yurt başvuru sonucunuzu sorgulayabilir, yurtların yıllık ücretini ve kayıt tarihini öğrenebilirsiniz.

İBB Yükseköğrenim Öğrenci Yurt Başvuru Sonuçları

İBB, tarihinde ilk kez, öğrenci yurdu yönetmeliklerine uygun, Avrupa standartlarında, ruhsatlı öğrenci yurdu açmıştır. İlk etapta kız öğrenciler için hazırlanan yurtların başvuru sonuçları bugün itibari ile açıklandı. İBB Sözcüsü Murat Ongun, Twitter’dan yaptığı açıklamada:

İBB’nin ilk kez üniversite yurtları bu dönemde oldu. Kız öğrencilerimiz için hazırladığımız yurtların başvuru sonuçları açıklandı.dedi.

İlk etapta kız öğrenciler için hazırlanan yurtların başvuru sonuçlarına göre 625 kız öğrenci İBB yurtlarında kalmaya hak kazandı. İBB yurtlarında şehit ve gazi çocukları için %10’luk kontenjan ayrıldı. Başvuru yapan öğrenciler, yerleşme hakkı kazanıp kazanamadığını https://yurt.ibb.istanbul/ adresinden T.C. kimlik numaraları ile öğrenebilecektir.

İBB Yurt Başvuru Sonucu Sorgulama İçin TIKLAYIN!

İBB Yurt Kayıtları Ne Zaman Başlıyor?

Asil listede yer alan öğrenciler kayıtlarını 20-24 Eylül 2021 tarihleri arasında gerçekleştirecektir. Yedek listedeki öğrenciler ise 27 Eylül-1 Ekim 2021 tarihlerinde İBB yurtlarına kayıt yaptırabilecekler.

KYK yurt sonuçları açıklandı mı, yurt ve depozito ücretleri 2021 yılında ne kadar? hemen öğrenebilirsiniz.

İBB Kız Yurdu Ücreti Ne Kadar?

İBB kız yurdu ücretleri bir yılık barınma bedeli olarak 600 TL’dir.

Şehit ve Gazi Çocuklarına Özel Kontenjan

Şehit ve gazi çocukları için yüzde 10’luk kontenjan ayrılan sistemde, afet bölgelerinden gelmiş olmak da yurtlara yerleşmek için puana olumlu olarak yansımıştır. Yerleşme puanını etkileyen diğer kriterler arasında;

  • Sınava ilk girişte üniversiteye yerleşmiş olmak
  • Ailenin toplam geliri
  • Anne ve babanın sağ olup olmaması
  • Boşanmış veya evli olmaları
  • Uluslararası yarışmalarda başarı göstermiş olmak da kriterler arasında değerlendirildi.

Yerleştirmeler Puanlamaya Göre Yapıldı

Gençlik ve Spor Bakanlığı’ndan ruhsat alan, biri Beyoğlu Örnektepe, ikisi de Avcılar’da bulunan yurtlara öğrencilerin başvuruları değerlendirilirken, şeffaf ve adil bir sistem kullanıldı. 4.018 aday için puanlama sistemi oluşturuldu. Devlet üniversitesi öğrencisi olmak ve özel üniversiteye %100 burslu yerleşmek aranan şartların başında bulundu.

İBB Yurtlarında Hedef 1.000 Kişi

İlk etapta Avcılar’da ve Beyoğlu’nda açılan üç kız öğrenci yurdunda 625 kız öğrenciye hizmet verecektir. Bu kapasitenin, eğitim takviminin ikinci yarısında Gaziosmanpaşa’da açılması planlanan erkek yurdu ile birlikte 1.000 kişiye ulaşması hedeflenmektedir.

İBB yurtlarının seçimi güvenli ortam ön planda tutularak yapıldı. Ulaşım ağına ve üniversitelere yakınlık mesafeleri dikkate alınmıştır. Engelli bireylerin de unutulmadığı İBB yurtlarında, bazı odalar öğrencilerin ihtiyacı olan ekipman ve eşyalarla donatılarak erişilebilir hale getirilerek öğrencilere uygun olarak hazırlanmıştır.

Telegram'da Bizi Takip Edin! Abone Olmak İçin Tıklayın!
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.