geri ödemesiz hibehayvan kredisiesnaf kefalet kredisitablet başvurusumaddi yardımfaizsiz kredigeri ödemesiz destek

İçişleri Bakanlığı PCR Testi Genelgesi Yayınlandı. 6 Eylül’de Başladı

İçişleri Bakanlığı PCR Testi Genelgesi Yayınlandı. 6 Eylül’de Başladı

İçişleri Bakanlığı PCR testi yapılması hakkında genelge remi sitede yayımlandı. Bu zorunluluk kapsamında Şehir dışı uçak, otobüs, tren yolculuğunda, konser, tiyatro gibi etkinliklerde 6 Eylül 2021 tarihinden itibaren PCR testi zorunluluğu getirildi. Detaylar içeriğimizde..

PCR Testi 81 İlde Uygulanacak

İçişleri Bakanlığınca 81 il Valiliğine “Bazı Faaliyetler İçin PCR Testi Zorunluluğu” konulu genelgesi ile zorunluluk şartlarını açıkladı.

Genelgede açıklandığı üzere, Covid-19 salgınının toplum sağlığı ve kamu düzeni açısından oluşturduğu riskin en az seviyeye düşürülmesi için salgınla mücadele sürecinin temel prensiplerinden olan maske, mesafe ve temizlik kurallarının yanı sıra salgınla mücadelede en güçlü unsurun gönüllülük esasına göre yürütülen aşılama faaliyeti olduğu açıklandı.

Türkiye için aşılama çalışmalarında büyük mesafenin kaydedildiği, 1. doz aşılamada %73, 2. doz aşılamada ise %55,5 düzeyine ulaşıldığına dikkati çekilen genelgede, aşılama süreçlerini tamamlamış olan vatandaşlarda salgın kaynaklı vaka, hasta ve vefat sayılarının düşük seviyelerde olduğu vurgulandı.

Yayınlanan genelgede, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında 19 Ağustos 2021’de toplanmış olan Cumhurbaşkanlığı Kabinesi’nde salgının ülkedeki seyri, yerli aşı geliştirilmesine yönelik çalışmalar, aşılama faaliyetlerinde kat edilen mesafe ve aşılamalara ait toplumun bazı kesimlerinde gözlenen tereddüt konularının Sağlık Bakanlığı ve Bilim Kurulunun verdiği tavsiyeler de göz önünde bulundurularak ele alınmış ve bu konulara göre tedbirlerin uygulanmasına karar verilmiştir.

6 Eylül 2021’de Zorunluluk Başladı

Alınan tedbirler uyarınca, 06.09.2021 tarihinden itibaren kararların uygulanacağı belirtildi. Bu tedbirlerin ve uygulanan aşılama çalışmalarının gönüllük esasına göre sürdürülmeye devam edileceği, aşıya karşı tereddüt içerisinde olan vatandaşların kararsızlık, kaygı ve tereddütlerini gidermeye yönelik bilgilendirme ve rehberlik faaliyetlerine vali ve kaymakamlıkların yetkisinde ağırlık verilerek koordinasyonunun sağlanacağı açıklandı.

İlgili tüm kamu kurum ve kuruluşları, sivil toplum örgütleri, yerel yönetim, muhtar ve kanaat önderlerinin desteği sayesinde geniş bir alanda çalışmaların hız kesmeden yürütüleceği belirtildi.

Genelge de PCR testi şartı şöyle açıklandı;

“6 Eylül 2021 pazartesi gününden itibaren aşı olmayan kişilerin; konser, sinema ve tiyatro gibi vatandaşların toplu olarak bulunduğu faaliyetlere katılımında negatif sonuçlu PCR testi zorunluluğu getirilecek. Bu çerçevede işletmeciler/organizatörler tarafından etkinliklere girişte HES kodu üzerinden kişilerin aşılı/geçirilmiş hastalık (Covid-19 hastalığı sonrası bilimsel olarak bağışık kabul edilen süreye göre) veya azami 48 saat önce yapılmış negatif PCR testi sorgulaması yapılacak. Kişi hastalığı geçirmemiş veya aşılı değil veya negatif PCR testi yok ise etkinliğe katılmasına müsaade edilmeyecek.”denilerek karar verilmiştir.

İçişleri Bakanlığı PCR Testi Zorunluluğu Genelgesi 2021

TEST ZORUNLULUĞU TÜM ÇALIŞANLARI MI KAPSIYOR?

6 Eylül’den itibaren tüm mesleklerde çalışan işçiler için işveren koronavirüs önlemleri kapsamında zorunlu test yaptırmasını isteyebilecek.

İŞVEREN TEST İSTEMEYEBİLİR Mİ?

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın genelgesinde, ‘zorunlu olarak haftada bir kez PCR testi yaptırmaları işyeri, işveren tarafından istenebilecek’ diyor. Yani, ‘işveren zorunlu olarak isteyecek’ demiyor. Bu durumda isteyen işveren testi zorunlu tutar, isteyen tutmaz.

HASTALIK GEÇİRENLER DE TEST YAPTIRMAK ZORUNDA MI?

COVID-19 hastalığı sonrası bağışıklık kabul edilen süre içerisinde bulunan çalışanlardan bu süre içinde işveren tarafından test istenmeyecek.

İŞÇİ TEK DOZ AŞI OLSA DA YİNE DE TEST YAPTIRACAK MI?

Bu soru çalışanların en merak ettiği konuların başında geliyor. İşçi tek doz aşı olsa da işveren PCR testi isteyecek, çünkü aşıların tamamlanması gerekiyor.

TEST UYGULAMASINDA İŞVEREN NASIL BİR YOL İZLEYECEK?

Öncelikle işveren, çalışanının aşı olup olmadığını veya aşılarını tamamlayıp tamamlamadığını kişisel verilerin korunması kuralına göre çalışandan talep edecek ki, HES kodu ve aşı kartıyla bu durum zaten işyerlerinin çoğunluğunda talep edilebiliyor.

Negatif Sonuçlu PCR Testi Sorgulanacak

Bu genelge uyarınca, 6 Eylül 2021 Pazartesi gününden itibaren uygulanacak olan karar ile, seyahat firmalarıyla seyahatte yolcular araca kabul edilirken HES kodu sorgulanarak kişilerin aşılı veya geçirilmiş hastalık (Covid-19 hastalığı sonrası bilimsel olarak bağışık kabul edilen süreye göre) veya azami 48 saat önce yapılmış negatif PCR testi sorgulaması yapılacak ve istenecektir.

  • Hastalığı geçirmemiş veya aşısız olan vatandaşlar, özel araç hariç uçak, otobüs, tren veya diğer toplu ulaşım araçlarıyla gerçekleştirecekleri şehirlerarası seyahatler için de negatif sonuçlu PCR testini göstermekle yükümlü olacaklardır.
  • Kişi hastalığı geçirmemiş veya aşılı değil veya negatif PCR testi yok ise bu kişilerin seyahatine müsaade edilmeyecek.
  • Vali, Kaymakamlık yetkisinde bulunduğunuz il ve ilçelerde toplu olarak düzenlenen diğer etkinlikler veya faaliyetlerden faydalanacak hastalığı geçirmemiş veya aşısız olan vatandaşlar için İl/İlçe Hıfzıssıhha Kurulu kararları uyarınca HES kodu üzerinden PCR test kontrolü zorunluluğu getirilebilecek.

Bu esaslar doğrultusunda Umumi Hıfzıssıhha Kanununun 27’nci ve 72’nci maddeleri uyarınca İl/İlçe Umumi Hıfzıssıhha Kurulları kararları hızlı bir şekilde alınacak, uygulamada herhangi bir aksaklığa meydan verilmeyecek ve vatandaşların mağduriyetine izin verilmeyecektir.

Tokalaşma ve Sarılmaya Dikkat

Açıklanan kararda maske, mesafe ve temizliğin önemi ve tokalaşma, sarılma gibi eylemlerden uzak durulması gerektiği de belirtildi. Genelgede;

Salgın süreci ile birlikte mesafe kuralı doğrultusunda imtina edilen sarılma ve tokalaşma benzeri davranışların özellikle son dönemde toplum içerisinde yaygınlaştığı görülüyor. Kültürümüzün bir parçası olmakla birlikte salgınla mücadele sürecinde salgının yayılımını artıran tokalaşma/sarılma gibi faaliyetlerden bir müddet daha uzak durulmasının öneminin  vatandaşlara hatırlatılmasına yönelik çalışmalar,  vali ve kaymakamların koordinasyonunda sürdürülecek.diyerek önemi vurgulanmıştır.

Telegram'da Bizi Takip Edin! Abone Olmak İçin Tıklayın!
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.