İcralık Olanlara Sicil Affı Yasası ve Uygulaması 2022

Borcu olan vatandaşların merak ettiği BDDK banka kredi sicil, torba yasa sicil affı yasası, icralık olanlar kredi çekebilir mi? Ziraat Bankası, Aktif bank, Vakıfbank gibi bankalar bu durumda olanlara kredi veriyor mu? sorularına yanıt verdik..

İcralık Olanlara Sicil Affı Yasası ve Uygulaması 2022

İcralık olanların borcunu devlet üstelenecek. Dar gelirliyi rahatlatacak düzenleme yolda. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan dar gelirli vatandaşlar için icra borçlarını kapatacakları açıkladı.

Erdoğan dar gelirlinin icra ve haciz sorununu çözmek için yeni bir paketin hazırlıklarına başlanacağını ve Dar gelirlinin icralık borçları tasfiye edilecek, dar gelirliyi destekleyeceğiz. açıklamasında bulundu.

dedi.

İcra ve haciz borcu olanlar dikkat! Müjdeyi Erdoğan duyurdu

Hükümet, icra ve haciz sorunu yaşayanların sıkıntılarına çözüm buluyor. Peki Haciz düzenlemesinden kimler yararlanacak, şartları neler? Detayları Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan açıkladı.

BORÇLARI SİLİYORUZ

Erdoğan kabine toplantısının ardından yaptığı açıklamada şöyle konuştu:

Bugün aldığımız yeni bir kararla da vatandaşlarımızın bir kısmının icra takibine uğramasına yol açan 2 bin lira ve altındaki borçlarını tasfiye ediyoruz.

Buna göre, 15 Ağustos 2022 tarihinden önce icra takibi başlatılmış 2 bin lira ve altındaki alacakların gider gösterilerek vergiden düşürülebilmesini ve böylece tasfiyesini sağlıyoruz.

Varlık yönetim şirketlerine devredilmiş alacaklar da buna dahildir. Böylece icra takibine konu yaklaşık 10 milyon dosya ve yaklaşık 5,5 milyon vatandaşımız, icra takibinden kurtulmuş olacaktır. Hükümet olarak aldığımız bu kararın yasal düzenleme boyutunu, ekim ayında Meclis’in açılmasıyla birlikte Cumhur İttifakı’nın Meclis grupları hemen atacaktır.

Aldığımız kararın bu düzenlemeden yararlanacak her bir vatandaşımıza hayırlı olmasını diliyorum.” dedi.

İcralık Olanlara Sicil Affı Yasası ve Uygulaması 2022
İcralık Olanlara Sicil Affı Yasası ve Uygulaması 2022

Şimdilik yapılan açıklamalarda bu borçlara yönelik borç tasfiyesi 2.000 liralık borçları ve elektrik su doğalgaz gibi borçları kapsıyor. Yasal düzenleme yapıldığında tüm detaylar açıklanacak.

İcra Düzenlemesinde Yeni Ayrıntılar

Buna göre, ailelerin birden fazla icra dosyası kapsam dahilinde olabilecek. Düzenleme toplam 9 milyon dosyayı kapsayacak. 15 Ağustos 2022 tarihine kadar icra işlemi olan dosyalar kapsamda olacak
ekonomi yönetiminin uzun süredir üstünde çalıştığı dar gelirlilere yönelik destek paketinde sona gelindi.

Dar gelirli 9 milyona yakın vatandaşın 30 milyar lira tutarındaki borçlarının tasfiye edileceği Kabinede de değerlendirilen icra ve haciz sorunlarını çözecek pakete ilişkin ayrıntılar da ortaya çıkmaya başladı. Buna göre; ailelerin birden fazla icra dosyası kapsam dahilinde olabilecek.

Adalet, Hazine ve Maliye, Enerji ve Tabii Kaynaklar ile Ulaştırma ve Altyapı Bakanlıklarının bir ay süresince teknik çalışmasını yürüttüğü yeni icra düzenlemesinin yasalaşmasıyla 2 bin liraya kadar olan borçları kapsayan icra dosyaları tasfiye edilecek.

Düzenleme Ne Zaman?

Toplam 9 milyon dosyayı kapsayacak olan düzenlemenin Kanun değişikliği çalışmalarına Adalet Bakanlığınca başlandı, düzenlemenin yeni yasama döneminin 1 Ekim’de başlamasıyla Türkiye Büyük Millet Meclisinin (TBMM) gündemine gelmesi bekleniyor.

6 Milyonluk Ailenin 2 Bin Liraya Kadar Borcu İcra Takibinden Düşecek

6 milyona yakın vatandaşın yaklaşık 30 milyar lira tutarındaki icralık borcu tasfiye edilecek.

Elektrik, su, doğalgaz, telefon gibi temel ihtiyaçlara ait sözleşmelerden kaynaklanan borçları devlet üstlenecek.

5 milyona yakın ailenin 2 bin liraya kadar olan borcu icradan düşecek.

Bir milyona yakın vatandaşın varlık yönetim şirketlerine devredilmiş 2 bin lira değerindeki icra takibinde bulunan borcunu devlet üstlenecek.

Yasal Düzenleme Yapılacak

 • Özellikle Meclis’in açılması ve yasal düzenlemenin geçmesi gerekiyor.
 • Tam tarih olarak bir tarih yok ancak yasal bir düzenleme yapılacak.
 • Yaklaşık 6 milyon kişinin icralık borcu tasfiye edilecek.
 • 30 milyar TL’lik bir borç rakamından bahsediyoruz.
 • 2 ayaklı olacak.
 • 5 milyona yakın ailenin 2 bin liraya kadar olan borcunun icradan düşmesi bekleniyor.
 • İlerleyen dönemlerde daha başka neler geleceğini net bir şekilde göreceğiz.
 • Bir milyona yakın vatandaşın varlık yönetim şirketlerine devredilmiş 2 bin 500 liraya kadar olan icra takibindeki borçlarını devlet üstlenecek.

Banka Sicil Affı 2022

Meclis açıldığında konu ile ilgili olarak yasal düzenleme yapılarak banka sicil affı yasası çıkarılacak.

Sicil affı başvurusu nereye yapılır? buradan öğrenebilirsiniz.

İcralık Olanlar Bankalardan Kredi Alabilir mi?

Bankalar kredi başvurusu yapan tüketicilerin alabilecekleri tutar, her zaman kredi notuna bakarak değerlendirmektedir.

Peki icralık olanlar hiç mi kredi kullanmaz bunun cevabını şöyle verebiliriz. Öncelikle icralık olma nedeni neden icraya düşürüldüğü bilinmelidir. Bankaların kredi kartı borcu veya kredi ödemelerinde icra takibi başlatılması durumunda bankalardan kredi almak imkansızdır. Telefon borcu gibi diğer borç kalemleri nedeniyle icra takibi başlatıldıysa telefon borcunun ve diğer borçların kapatılmasıyla kredi almak daha kolay olacaktır. Bankalar güvensiz müşteri olarak kredi ve kredi kartı borçlarının ödemelerinde icra takibine düşenlere kredi vermezken diğer ufak borçlar için kredi verebilmektedir.

İcra takibinde kredi borcu olan tüketiciler temerrüde düşen borçlarının yeniden yapılandırılması yoluna giderek bankalardan kredi alabilir. İcra takibinin borç yapılandırma işleminden sonra kalkması halinde bankalardan kredi çıkacaktır. Bankalar hukuki işlemler başlattığı ve icra takibindeki müşterilerine borçlarının tamamının kapatılmasından sonra kredi vermektedir. Borçları yapılandırma yoluyla ya da borç kapatma kredileri ile icra borcunuzu kapatabilirsiniz. Bankalardan ihtiyaç kredisi alarak da borçlarınızı kapatabilirsiniz.

İcralık olanlara kredi veren bankalar arasında en kolay kredi veren QNB Finansbank’tan kredi almak kolay olacaktır. Kredi başvurularını kısa süre içinde ve genelde olumlu cevaplandıran bankadan ihtiyaç kredisi kapsamında masrafsız ve düşük faiz oranları ile verilen kredilerden icralık olanlarda yararlanabilirler. Kredi notu düşük kişiler dahi kolay kredi veren QNB Finansbank’ın ihtiyaç kredisine buradan bakabilirsiniz.

Bankaların yasal işlem başlatmadığı direk banka ile bağlantısı olmayan icralık durumlarında bankaların bu durumdan haberleri olmadığından ihtiyaç kredisi ürünlerine başvuru yaparak icralık olan borcunuzu bankaların kredileri ile kapatabilirsiniz.

İcra Borcunu Kapatmak İsteyenlere Sicil Affı

Borç kapatma kredisi adı altında diğer bankalardan alacağınız kredilerle mevcut borçlarınızı kapatabilirsiniz. Ya da aynı bankaya borcunun yapılandırılması için talepte bulunmanız gerekecektir. Bu durumda bankaya olan borcunuz yapılandırılarak icra takibi kaldırılıp belirlenen taksitlerde geri ödeme yapılarak mevcut borç kapatılmalıdır. Düşen kredi notu bu şekilde yükseltilebilir. Borç yapılandırma başvurusunu banka kabul etmezse ipotek veya kefil getirmenizi isteyecektir. İpotek karşılığında kredi vermeyi kabul edecektir. Diğer bankalar da aynı şekilde  uzun vadede borçlarınızı taksitlendirip ödemenize yardımcı olacak borç kapatma kredileri ile size finansman desteği verebilir.  Geçtiğimiz yıl Yürürlüğe giren kredi sicil affı ile bu borçlar 31 Aralık 2021 tarihine kadar yapılandırılabilir veya tüm borç bakiyesi kapatılarak kara listeden çıkılabiliyordu.

Yine de tüketiciler borcu borçla kapatma konusunda imtina etmelidirler. İcra borçları kredi notuna yansıyacağı ve KBB den diğer banka ile olan çalışmalarınızı kredi alacağınız diğer bankalar gördükleri ve bankaların diğer bankayla çalışan müşterilerinin kredi notlarına bakarak kredi verdiklerinden borçlarınızı zamanında ve eksiksiz ödeyerek icra takibine düşmekten kaçınmaları önemlidir. Borçlarını kapatmak için vatandaşlarımız borç yapılandırma kredilerine başvuru yapabilir. Ayrıca borç kapatma konusunda kredi veremeyeceğini iddia eden bankaları bir dilekçe yardımı ile şikayet edebilirsiniz. Kara listede olanların bankalar tarafından verilen diğer bankacılık ürünlerine başvurmaları için bu işlemi yapmaları gerekmektedir. Ancak sicilin temizlenmesi 5 yıl sürmektedir. 

Bankadan İcra Geldi! Ne Yapmalıyım? yazımızın içeriğinden bilgi alabilirsiniz.

 • Bankalar donuk alacakların sınıf değişiklikleri koşullarını yazılı hale getirecek ve denetime hazır edecek.
 • Borçlar için yapılandırma yapılmadan önce vatandaşın geri ödeme gücüne göre ödeme planı hazırlanacak ve eğer uygunsa yapılandırma yapacak.
 • Tahsili mümkün olmayan alacaklar ise kayıtlardan silinecek.
 • Bankaların alacağı dolasıyla elde ettiği gayrimenkul, menkul, ortaklık payı ve diğer varlıklar 3 sene içinde elden çıkarması da kararlaştırıldı. Kredi Risk Azaltım Tekniklerine İlişkin Tebliğ’e göre ve gerçek değer tespiti yapılarak gerçekleştirilecek.

Bankaya Borcu Olanlara Yapılandırma Şartları

24 Mayıs 2022 tarihli Resmi Gazete’de Kredilerin Sınıflandırılması ve Bunlar İçin Ayrılacak Karşılıklara İlişkin Usul ve Esaslar Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmeliği ile bazı değişiklikler yapıldı. Bu yönetmeliğe göre bankaya borcunuz varsa yapılandırma borç ödeme durumunuza göre yapılacak.

 • Borçludan olan 2.000 Türk Lirası ve altındaki toplam alacak tutarının donuk alacak olarak sınıflandırılması bankanın ihtiyarındadır.
 • Ancak, bu tutarın borçlu müşterinin söz konusu banka ve bankanın konsolide edilen finansal kuruluş niteliğindeki bağlı ortaklıkları nezdindeki, ortaklık payları hariç, bilanço içi borçları toplamının yüzde birini (%1) geçmemesi şarttır.
 • Tüketici kredileri bakımından yukarıdaki eşik tutar beş yüz Türk Lirası olarak uygulanır ve bu eşik tutar ile bu fıkradaki oransal sınır ilgili kredi bazında dikkate alınır.
 • Söz konusu tutarlar her yıl Türkiye İstatistik Kurumu tarafından açıklanan yıllık üretici fiyat endeksindeki artış oranı kadar ocak ayında artırılır ve bulunan tutarlar kendisinden küçük en yakın yüzlük tamsayıya yuvarlanmak suretiyle uygulanır.
Yorumlar

 1. Avatar of çetin çelik çetin çelik dedi ki:

  borc kapama kredi cekmek istyorum

 2. Avatar of Nurkan Nurkan dedi ki:

  İyi günler benim icram var TTNet fatura ve kredi borcu . Nasıl aftan yararlanabilirim lütfen dönüş yapın

 3. Avatar of Murat çetin Murat çetin dedi ki:

  İyi günler benim tel borcum var ve ben bu tel borçlarından dolayı icralık oldum borcu ödersem kredi cekebilirmiyim tşkler

 4. Avatar of Murathan Murathan dedi ki:

  Alamazsın vermezler. Kırmızı katagorisindesin. Tek kuruş dahi koklatmazlar

 5. Avatar of Murathan Murathan dedi ki:

  Programı indirdiğin E devletinde görünmez fakat Google Chrome den uyap vatandaş portalından giriş yaptığında tüm icraların görünür yani oradan silinmez. Mesele de zaten uyapta görünmemesi. Ona çözüm yok her türlü mimlisin hoca

 6. Avatar of Murathan Murathan dedi ki:

  Alamazsın vermezler. Blokeli kart kullan örg: hesabına 3000 lira yatır o parayı bloke ettir o üç bin lira sana kredi olur. Burada maksat kredi kartı kullanıp ödemelerini düzğün yapıyor olman

 7. Avatar of Alaattin Alaattin dedi ki:

  Hiç bir banka icralık olan bir vatandandaşa kapatma kredisi filân vermiyor asparagas haberler yayınlamayın boş yere bu durumdan çok muzdaribiz.

 8. Avatar of Samet arslan Samet arslan dedi ki:

  Benim hacizim vardi odedim 4 sene gecti hic bir borcum yok finans dan maaş aliyorum otomatik ödeme bile yaptim yinede kredi vermiyor kredi karti vermiyor sicil nasil temizlenir sicili nerden öğrenebiliriz

  1. Avatar of Murathan Murathan dedi ki:

   Temizlenmez kardeşim. Bu tür sıkıntılı olaylarda yetki, bankalara bırakılmış durumda. Banka isterse sana, anında da kredi verebilir, isterse de ömrün boyunca tek kuruş dahi vermez. Yani keyiflerine bırakılmış bir prosedür

   1. Avatar of Musa Musa dedi ki:

    Sayın Cumhurbaşkanım 657 devlet memuru emeklisiyim ziraat bankasın dan maaş almaktayım Kredi borcum var odeyemedim 80bin TL 140. TL. Olmuş. Emeklilere çok kampanyalar yaptınız. Bizim gibileride kurtarın faiz affını çok mağduruz saygılar sayın Cumhurbaşkanım.

    Musa. Ergül. Sinop

  2. Avatar of Hayat bilgisi Hayat bilgisi dedi ki:

   normal maaşla çalışanların en az 7 -8 katı maaşımız olduğu halde 1500 tl kredi kartı verdiler gözü kapalı 500.000 tl kredi verilebilecek durumdayız, bizim maaşın onda birini alana 50.000 tl kredi kartı vermişler, 500.000 tl kredi vermişler adam gösterdi,2017 yılında borcumu kapattım hala sicil düzgün değil,

 9. Avatar of Arzu Arslan Arzu Arslan dedi ki:

  İcra borcumu kredi falan çekmeden nakit ödemek istiyorum o zaman sadece ana parayı mı ödüyoruz bi buna %25 indirim uygulandığını duydum doğru mu

 10. Avatar of Bülent toper Bülent toper dedi ki:

  İcram var borc birlestirme kiridisi cekebilirmyim

 11. Avatar of Kadir Kadir dedi ki:

  İcralarım var kredi çekemiyorum serbest meslek

 12. Avatar of Ramazan Ramazan dedi ki:

  Manisada 20bin krediye ihtiyacim var yardimci olabilecek var mi

 13. Avatar of çilek çilek dedi ki:

  iyi günler bir kurumda calışıyorum 4 tane icra takip dosyam var 4000 tl maaş alıyorum maaşımı aldığım banka bile kredi vermiyor 20000 tl borcum var mağzalar ve telefon yardımcı olurmusunuz nasıl kredi çekerim

 14. Avatar of Yalcin Yalcin dedi ki:

  Sıra da ne kadar icranız olursa olsun ilk alacaklı maaşınızın dörtte birine el koymaktadır bu sebeple 4 bin tl yatan maaşın dörtte biri tabi aile yardımı gibi ek gelirlerden karşılamıyor buda 4 bin tl den 750 800 tl gibi bir miktar kesilecek demektir kişinin geçim kaynaklarını sıkıntıya düşürmemek için ayarlanmış bir düzen dır o sebepten öncelikle maart yattığında gidip blokeki kaldırırsınız

 15. Avatar of Muhammd Muhammd dedi ki:

  Mrb ben 2013 2014 2015 te bankalardan kredı kullandım o zamanlar devlette calısıyodum bankalar sureklı kredı verelım kart verelım dıye tahrık edıyolardı coguda ıstemeden kart ve kredı verdı suan cok zor durumdayım ıcralardan dolayı ısten cıkartıldım toplam ana para. 65 bınlıra yenı bır ıs buldum maasım cok ıyı fakat banlarda hesaplarım blokelı maasta bankaya yatıcak nasıl yapıcam ne yapıcam bılmıyorum allah askına yardımcı olabılcek bırısı varmı aılemde yok akrabalar sırt cevırmıs durumda kredı kullanabılsem ne var ne yok temızlıcem aylık 2000 lıra net odeyebılırım suan maasım cok ıyı yenı basladım ama ması nasıl alcam bılmıyorum kımsem yok esım 5 yasında cocugum ve ben evım kıra kenarda 1 tl bırıkımım yok maasımada bloke konulursa artık bankalar hep beraber cenazeme gelırler allah rızası ıcın yardımcı olabılcek bırısı varsa lutfennn yardımcı olsun bana lutfennnnn

  1. Avatar of Cihan Cihan dedi ki:

   Avukat danış o sana yol gösterecek

  2. Avatar of Kiyas Kiyas dedi ki:

   Bende hacuzlik oldum.kardeşim 4 de 1 kesebilir ancak fazla kesemez benim oyle kalan miktara el koyamaz

 16. Avatar of Metin Metin dedi ki:

  Özel bir şirkette çalışanım 3 bankada maaş haczi var düzenli olarak ortalama 1.000 TL kesiliyor. Yapılandırma yapmak istediğimde her biri ayrı ayrı 1.000 TL istiyor ve buna güç yetmiyor malesef bu yüzden kredi çekip borcumu kapatmak istiyorum toplamda 120 bin borcum var ve aylık ödemeler şekilde ödeyebilirim ortalama 2.000 TL en fazla ödeye bilirim yardımcı olabilecek varsa minnettar olurum teşekkür ederim

 17. Avatar of Öğretmen Öğretmen dedi ki:

  Devlet memuruyum maaşımda haciz var nasıl kurtulabilirim. Yardımcı olacak kimse varmı aylık taksitler şeklinde öderim

 18. Avatar of Uğur Uğur dedi ki:

  Merhaba benim üç bankadan icra borcum var bu borcum aracı avukatlık bürosuna aktarılmış bu nedenle hiçbir bankadan kredi kullanamıyorum ve mevcut icralık olduğum bankalardanda yapılandırma zaten olmuyor yani bir çıkmaza girdim ne yapabiliriz başka bankadan kredi alamadığım içinde senelerdir bu durumdayım sürekli arama yapıp duruyorlar ve hiçbir çözüm yolu bulamıyorum.