İcralık Olanlara Sicil Affı Yasası ve Uygulaması 2023

Borcu olan vatandaşların merak ettiği BDDK banka kredi sicil, torba yasa sicil affı yasası, icralık olanlar kredi çekebilir mi? Ziraat Bankası, Aktif bank, Vakıfbank gibi bankalar bu durumda olanlara kredi veriyor mu? sorularına yanıt verdik..

İcralık Olanlara Sicil Affı Yasası ve Uygulaması 2023

Yürütme yapanların borcunu devlet üstlendi. Dar gelirlileri rahatlatacak düzenleme hayata geçirildi. Dar gelirlilerin icra ve haciz sorununu çözmek için yeni düzenlemeyi içeren torba kanun çıkarıldı.

İcra ve haciz borcu olanlara Sicil Affı Geldi!

İktidar icra ve haciz sorunu yaşayanların sorunlarına çare buldu. Bagaj yasası ile kredi kartı ve kredi borcu olanlar için sicil affı yürürlüğe girdi. Ardından sicil affı yasası çıkarılacak. Peki haciz düzenlemesinden kimler yararlanacak, şartları neler? içeriğimizin inceleyelim.

10 Milyon Borçluya Müjde! Resmi Gazete’de Yayımlandı!

İcra affına yönelik düzenlemelerin yer aldığı torba yasa Resmi Gazete’de yayımlandı!

420 sayılı Gelir Vergisi Kanunu ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun başlığıyla yasalaşan kanunda icra affı, sicil affı ve KYK borçlarının faizlerinin silinmesi yer alıyor.

2 Bin TL Altında ki İcra Borçları Silindi!

Yasayla bakiye takip tutarı 2 bin lira ve altına düşen icra takibindeki alacakların tasfiye edildi.

Yasayla birlikte kredi borçlarının 1 Temmuz 2023 tarihine kadar ödenmesi veya yapılandırılması halinde Türkiye Bankalar Birliği Risk Merkezi bulunan kayıtlar silinecek.

KYK FAİZLERİ SİLİNDİ!

Öğrencilerin KYK borçlarının faiz ve enflasyon farkları da silindi.

Borçlarını 1 Temmuz 2023’e kadar ödeyen veya yapılandıranlar kara listeden silinecek.

Öte yandan daha sonrasında yaptıkları işlemlerde, geçmiş dönem performanslarında olumsuz durumlar göz önünde bulundurulmayacak.

KYK’dan öğrenim kredisi alanlar borçlarını, aldıkları miktar kadar ödeyecek. Öğrenim kurumundan mezun olan ya da herhangi bir nedenle öğretim kurumuyla ilişiği kesilenler, 2 yıl sonra ödemeye başlamak üzere kredi aldığı kadar sürede ve aylık dönemler halinde borcunu ödeyecek.

Borçlu borcunu erteleme talebinde bulunduğunda, borçlunun çalışmadığının SGK’den teyit edilmesi halinde, ilk yıl herhangi bir ilave olmadan, sonraki yıllarda ise her yıl için verilen miktara yüzde 10 eklenerek kredi borcu hesaplanacak.

Sicil affı başvurusu nereye yapılır? buradan öğrenebilirsiniz.

İcralık Olanlar Bankalardan Kredi Alabilir mi?

Bankalar kredi başvurusu yapan tüketicilerin alabilecekleri tutar, her zaman kredi notuna bakarak değerlendirmektedir.

Peki icralık olanlar hiç mi kredi kullanmaz bunun cevabını şöyle verebiliriz. Öncelikle icralık olma nedeni neden icraya düşürüldüğü bilinmelidir. Bankaların kredi kartı borcu veya kredi ödemelerinde icra takibi başlatılması durumunda bankalardan kredi almak imkansızdır. Telefon borcu gibi diğer borç kalemleri nedeniyle icra takibi başlatıldıysa telefon borcunun ve diğer borçların kapatılmasıyla kredi almak daha kolay olacaktır. Bankalar güvensiz müşteri olarak kredi ve kredi kartı borçlarının ödemelerinde icra takibine düşenlere kredi vermezken diğer ufak borçlar için kredi verebilmektedir.

İcra takibinde kredi borcu olan tüketiciler temerrüde düşen borçlarının yeniden yapılandırılması yoluna giderek bankalardan kredi alabilir. İcra takibinin borç yapılandırma işleminden sonra kalkması halinde bankalardan kredi çıkacaktır. Bankalar hukuki işlemler başlattığı ve icra takibindeki müşterilerine borçlarının tamamının kapatılmasından sonra kredi vermektedir. Borçları yapılandırma yoluyla ya da borç kapatma kredileri ile icra borcunuzu kapatabilirsiniz. Bankalardan ihtiyaç kredisi alarak da borçlarınızı kapatabilirsiniz.

İcralık olanlara kredi veren bankalar arasında en kolay kredi veren QNB Finansbank’tan kredi almak kolay olacaktır. Kredi başvurularını kısa süre içinde ve genelde olumlu cevaplandıran bankadan ihtiyaç kredisi kapsamında masrafsız ve düşük faiz oranları ile verilen kredilerden icralık olanlarda yararlanabilirler. Kredi notu düşük kişiler dahi kolay kredi veren QNB Finansbank’ın ihtiyaç kredisine buradan bakabilirsiniz.

Bankaların yasal işlem başlatmadığı direk banka ile bağlantısı olmayan icralık durumlarında bankaların bu durumdan haberleri olmadığından ihtiyaç kredisi ürünlerine başvuru yaparak icralık olan borcunuzu bankaların kredileri ile kapatabilirsiniz.

İcra Borcunu Kapatmak İsteyenlere Sicil Affı

Borç kapatma kredisi adı altında diğer bankalardan alacağınız kredilerle mevcut borçlarınızı kapatabilirsiniz. Ya da aynı bankaya borcunun yapılandırılması için talepte bulunmanız gerekecektir. Bu durumda bankaya olan borcunuz yapılandırılarak icra takibi kaldırılıp belirlenen taksitlerde geri ödeme yapılarak mevcut borç kapatılmalıdır. Düşen kredi notu bu şekilde yükseltilebilir. Borç yapılandırma başvurusunu banka kabul etmezse ipotek veya kefil getirmenizi isteyecektir. İpotek karşılığında kredi vermeyi kabul edecektir. Diğer bankalar da aynı şekilde  uzun vadede borçlarınızı taksitlendirip ödemenize yardımcı olacak borç kapatma kredileri ile size finansman desteği verebilir.  Geçtiğimiz yıl Yürürlüğe giren kredi sicil affı ile bu borçlar 31 Aralık 2021 tarihine kadar yapılandırılabilir veya tüm borç bakiyesi kapatılarak kara listeden çıkılabiliyordu.

Yine de tüketiciler borcu borçla kapatma konusunda imtina etmelidirler. İcra borçları kredi notuna yansıyacağı ve KBB den diğer banka ile olan çalışmalarınızı kredi alacağınız diğer bankalar gördükleri ve bankaların diğer bankayla çalışan müşterilerinin kredi notlarına bakarak kredi verdiklerinden borçlarınızı zamanında ve eksiksiz ödeyerek icra takibine düşmekten kaçınmaları önemlidir. Borçlarını kapatmak için vatandaşlarımız borç yapılandırma kredilerine başvuru yapabilir. Ayrıca borç kapatma konusunda kredi veremeyeceğini iddia eden bankaları bir dilekçe yardımı ile şikayet edebilirsiniz. Kara listede olanların bankalar tarafından verilen diğer bankacılık ürünlerine başvurmaları için bu işlemi yapmaları gerekmektedir. Ancak sicilin temizlenmesi 5 yıl sürmektedir. 

Bankadan İcra Geldi! Ne Yapmalıyım? yazımızın içeriğinden bilgi alabilirsiniz.

 • Bankalar donuk alacakların sınıf değişiklikleri koşullarını yazılı hale getirecek ve denetime hazır edecek.
 • Borçlar için yapılandırma yapılmadan önce vatandaşın geri ödeme gücüne göre ödeme planı hazırlanacak ve eğer uygunsa yapılandırma yapacak.
 • Tahsili mümkün olmayan alacaklar ise kayıtlardan silinecek.
 • Bankaların alacağı dolasıyla elde ettiği gayrimenkul, menkul, ortaklık payı ve diğer varlıklar 3 sene içinde elden çıkarması da kararlaştırıldı. Kredi Risk Azaltım Tekniklerine İlişkin Tebliğ’e göre ve gerçek değer tespiti yapılarak gerçekleştirilecek.

Bankaya Borcu Olanlara Yapılandırma Şartları

24 Mayıs 2022 tarihli Resmi Gazete’de Kredilerin Sınıflandırılması ve Bunlar İçin Ayrılacak Karşılıklara İlişkin Usul ve Esaslar Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmeliği ile bazı değişiklikler yapıldı. Bu yönetmeliğe göre bankaya borcunuz varsa yapılandırma borç ödeme durumunuza göre yapılacak.

 • Borçludan olan 2.000 Türk Lirası ve altındaki toplam alacak tutarının donuk alacak olarak sınıflandırılması bankanın ihtiyarındadır.
 • Ancak, bu tutarın borçlu müşterinin söz konusu banka ve bankanın konsolide edilen finansal kuruluş niteliğindeki bağlı ortaklıkları nezdindeki, ortaklık payları hariç, bilanço içi borçları toplamının yüzde birini (%1) geçmemesi şarttır.
 • Tüketici kredileri bakımından yukarıdaki eşik tutar beş yüz Türk Lirası olarak uygulanır ve bu eşik tutar ile bu fıkradaki oransal sınır ilgili kredi bazında dikkate alınır.
 • Söz konusu tutarlar her yıl Türkiye İstatistik Kurumu tarafından açıklanan yıllık üretici fiyat endeksindeki artış oranı kadar ocak ayında artırılır ve bulunan tutarlar kendisinden küçük en yakın yüzlük tamsayıya yuvarlanmak suretiyle uygulanır.
Yorumlar

 1. Avatar of Bilal demirci Bilal demirci dedi ki:

  Benim Finans bankasına 55bin lira garanti bankasına 14binlira ing bankasına 21binlira borcum var nasıl taksitlendireceğim

 2. Avatar of Soner Soner dedi ki:

  İyi günler benim ana para 2000 TL nın altında ama içralık olduğu için fayiziyle av parası hepsi 2000 telenin üstüne cıkıyor bende bu yasadan yarar Lana biliyormuyum.

 3. Avatar of Serkan sebici Serkan sebici dedi ki:

  Var 1000 TL önden alıp sikkrta bedeli yatirkyoruz ve saba kredi çıkarıyoruz

 4. Avatar of hüseyin hüseyin dedi ki:

  BU SEKILDE PARA ISINE GIRME TEFECILERIN TUZAGINA DUSUCEKSIN BR IMZA ATARSAN OMUR BOYU ONLARA CALISIRIN.BORCLARINI YAPILANDIRIRSAN DUZGUN SEKILDE HER AY ODERSENIZ SICILINI VE KARA LISTENIZ TEMIZLENICEKTIR

  1. Avatar of Ozcan Ozcan dedi ki:

   Merhaba benimde 2 bin uzeri vodafon burcum var hacizlik olmus bunu yapilandirma yada ne kadar silinir

 5. Avatar of hüseyin hüseyin dedi ki:

  toplam ıcralarınızı 1 temmuz 2023e kadar kapatmanız gerekıyor bus ekılde sıcılınız temızlenıyor.fakat borc kapatma kredısı cekebılrısnız.veya borcları yapılandırıp duzgın sekılde odersenız kredı sıcıl notunuz yukselıcektır.

  1. Avatar of Erhan Erhan dedi ki:

   Sicil bozuk iken nasıl borç kapatma kredisi çekebiliriz

 6. Avatar of Osman Osman dedi ki:

  Bende aynı durumdaydım calıstıgım firma felanca bankadan maaş hesabı istedi gittim actırdım ordaki must.temsikvisine soyledim oda maas hesabına bloke koyamazlar dedi ve calıstıgım işyerine icra mektuplatı gelmeye basladı maasımın 4/1 ini kesiyorlar yani korkma

 7. Avatar of Musa Musa dedi ki:

  Sayın Cumhurbaşkanım 657 devlet memuru emeklisiyim ziraat bankasın dan maaş almaktayım Kredi borcum var odeyemedim 80bin TL 140. TL. Olmuş. Emeklilere çok kampanyalar yaptınız. Bizim gibileride kurtarın faiz affını çok mağduruz saygılar sayın Cumhurbaşkanım.

  Musa. Ergül. Sinop

 8. Avatar of Kiyas Kiyas dedi ki:

  Bende hacuzlik oldum.kardeşim 4 de 1 kesebilir ancak fazla kesemez benim oyle kalan miktara el koyamaz

 9. Avatar of çetin çelik çetin çelik dedi ki:

  borc kapama kredi cekmek istyorum

  1. Avatar of hüseyin hüseyin dedi ki:

   resmı gazetede cıktı yasallasınca avukatalr sızı arıycak ıster yapılandırın ıstersenız borc kapatma kredısı cekınız

 10. Avatar of Nurkan Nurkan dedi ki:

  İyi günler benim icram var TTNet fatura ve kredi borcu . Nasıl aftan yararlanabilirim lütfen dönüş yapın

  1. Avatar of Hüseyin Karaman Hüseyin Karaman dedi ki:

   Yasa cikicak bekleyin 2000 TL si otomatik odenicek eğer borc 2000 ustundeyse kalanı i taksit yapıyorlar bilginize

 11. Avatar of Murat çetin Murat çetin dedi ki:

  İyi günler benim tel borcum var ve ben bu tel borçlarından dolayı icralık oldum borcu ödersem kredi cekebilirmiyim tşkler

  1. Avatar of hüseyin hüseyin dedi ki:

   telefon borcunuzun hebsını odemeyın 2000 tl sını devled oduycek
   ,

 12. Avatar of Hayat bilgisi Hayat bilgisi dedi ki:

  normal maaşla çalışanların en az 7 -8 katı maaşımız olduğu halde 1500 tl kredi kartı verdiler gözü kapalı 500.000 tl kredi verilebilecek durumdayız, bizim maaşın onda birini alana 50.000 tl kredi kartı vermişler, 500.000 tl kredi vermişler adam gösterdi,2017 yılında borcumu kapattım hala sicil düzgün değil,

  1. Avatar of hüseyin hüseyin dedi ki:

   cimere yazınız burdan sızı cumhurbasknlıgı veya kımse goremez dırek e devletten cımere yazınız