Devlet Destekli

İcralık Olanlara Sicil Affı Yasası ve Uygulaması

İcralık Olanlara Sicil Affı Yasası ve Uygulaması

Avukatlık Olanlara Müjde!

Bankalar kredi başvurusu yapan tüketicilerin her zaman kredi notuna bakarak değerlendirmektedir.  İcralık Olanlara Kredi Sicil Affı Kanunu ile Yeniden Yapılandırma imkanı doğmadan önce durum böyle idi. Şuan itibariyle, sicil affı kanundan yararlananlar, icra listelerinden çıkarılıyor ve yeniden refinansman imkanı sağlanarak kredi çekebiliyorlar.

Sicil affından yararlanamayanlar içinse başvuru değerlendirme kriterleri içinde en dikkat edilen kredi notu, kişinin geçmiş dönem kredi/ kredi kartı borcu ödemelerinin zamanlarına tutarlarına dikkat edip etmediği, aksatıp aksatmadığı görülmektedir. Daha önceden alınan kredilerin ödemelerinde yaşanan aksaklıklar veya gecikmeler nedeniyle notu düşük olan kara listedeki tüketicilerin kredi başvuruları onaylanmaz. Kredi notunun düşmesinin bir diğer nedeni de geçmiş dönem kredi ödemelerinde icralık olmaktır. Geçmişte bankaların icra takibi başlattığı tüketicilerin bu nedenle notları düşürülmekte ve daha önceden icralık olanların güvensiz müşteri olarak adlandırılmaları ve tekrar aynı duruma düşmelerinin ihtimali olması nedeniyle icralık olanlara kredi verilmemektedir.

 Tüm dünyada pandemi ilan edilen koronavirüs salgını sürecinde ekonomiye olumsuz yansımaların önlenmesi amacıyla geçtiğimiz hafta Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan bakanlığında Çankaya köşkünde gerçekleştirilen korona virüs toplantısında Ekonomi İstikrar Paketi kapsamında 19 maddelik alınacak tüm tedbirleri açıklamıştı. Ekonomik tedbirlerin yasalaştırılması için hazırlıkların sonuna gelindi. Meclise sunulan ve bu hafta açıklanması beklenen torba yasaya sicil affı ve karşılıksız çeklerde eklendi. Meclisten bu hafta geçecek ekonomik önlemler paketine karşılıksız çek ve sicil affı da eklenerek karşılıksız çek bedelinin 10/1′ i peşin kalan kısmı 12 ay taksitte ödenecek.

25 Mart 2020 tarihinden önce ana para ve taksit ödemeleri olup da kullandığı nakdi ve gayri nakdi kredilerin anapara ödemelerini aksatanlar  ticari faaliyette bulunan ve bulunmayan gerçek kişilerin ve kredi müşterilerinin karşılıksız çıkan çek, protesto edilmiş senet, kredi kartı ve diğer kredi borçlarına ilişkin TBB Risk Merkezi nezdinden tutulan kayıtları, borçların ödenmesi geciken kısmının 31 Aralık 2020 tarihine kadar tamamının ödenmesi veya yeniden yapılandırılması halinde bu kişilerle yapılan finansal işlemlerde kredi kuruluşları ve finansman kuruluşlar tarafından dikkate alınmayacağı belirtildi.

icralık-olanlara-müjde

sicil affı kanunundan faydalananlar icra listesinden çıkarılıyor.

İcralık olanlar bankalardan kredi alabilir mi?

Peki icralık olanlar hiç mi kredi kullanmaz bunun cevabını şöyle verebiliriz. Öncelikle icralık olma nedeni neden icraya düşürüldüğü  bilinmelidir. Bankaların kredi kartı borcu veya kredi ödemelerinde icra takibi başlatılması durumunda bankalardan kredi almak imkansızdır. Telefon borcu gibi diğer borç kalemleri nedeniyle icra takibi başlatıldıysa telefon borcunun ve diğer borçların kapatılmasıyla kredi almak daha kolay olacaktır. Bankalar güvensiz müşteri olarak kredi ve kredi kartı borçlarının ödemelerinde icra takibine düşenlere kredi vermezken diğer ufak borçlar için kredi verebilmektedir.

İcra takibinde kredi borcu olan tüketiciler temerrüte düşen borçlarının yeniden yapılandırılması yoluna giderek bankalardan kredi alabilir. İcra takibinin borç yapılandırma  işleminden sonra kalkması halinde bankalardan kredi çıkacaktır. Bankaların hukuki işlemler başlattığı ve icra takibindeki müşterilerine borçlarının tamamının kapatılmasından sonra kredi vermektedir. Borçları yapılandırma yoluyla ya da borç kapatma kredileri ile icra borcunuzu kapatabilirsiniz.  Bankalardan ihtiyaç kredisi alarak da borçlarınızı kapatabilirsiniz.

İcralık olanlara kredi veren bankalar arasında en kolay kredi veren QNB Finansbank’dan kredi almak kolay olacaktır. Kredi başvurularını kısa süre içinde ve genelde olumlu cevaplandıran bankadan  ihtiyaç kredisi  kapsamında masrafsız ve düşük faiz oranları ile verilen kredilerden icralık olanlarda yararlanabilirler. Kredi notu düşük kişiler dahi kolay kredi veren QNB Finansbank’ın ihtiyaç kredisine buradan bakabilirsiniz.

Bankaların yasal işlem başlatmadığı direk banka le bağlantısı olmayan icralık durumlarında bankaların bu durumdan haberleri olmadığından ihtiyaç kredisi ürünlerine başvuru yaparak icralık olan borcunuzu bankaların kredileri ile kapatabilirsiniz.

icra

İcralık olanlar bankalardan kredi alabilir mi?

İcra borcunu kapatmak isteyenlere sicil affı

Borç kapatma kredisi adı altında diğer bankalardan alacağınız krediler mevcut borçlarınızı kapatabilirsiniz. Ya da aynı bankaya borcunun yapılandırılması için talepte bulunmanız gerekecektir. Bu durumda bankaya olan borcunuz yapılandırılarak icra takibi kaldırılıp belirlenen taksitlerde geri ödeme yapılarak mevcut borç kapatılmalıdır. Düşen kredi notu bu şekilde yükseltilebilir. Borç yapılandırma başvurusunu banka kabul etmezse ipotek veya kefil getirmenizi isteyecektir. İpotek karşılığında kredi vermeyi kabul edecektir. Diğer bankalar da aynı şekilde  uzun vadede borçlarınızı taksitlendirip ödemenize yardımcı olacak borç kapatma kredileri ile size finansman desteği verebilir. Geçen yıl yürürlüğe giren kredi sicil affı ile bu borçlar 6 ay içerisinde yapılandırılabilir veya tüm borç bakiyesi kapatılarak kara listeden çıkabilir.

Yine de tüketiciler borcu borçla kapatma konusunda imtina etmelidirler. İcra borçları kredi notuna yansıyacağı ve KBB den diğer banka ile olan çalışmalarınızı kredi alacağınız diğer bankalar gördükleri ve bankaların diğer bankayla çalışan müşterilerinin kredi notlarına bakarak kredi verdiklerinden borçlarınızı zamanında ve eksiksiz ödeyerek icra takibine düşmekten kaçınmaları önemlidir. Borçlarını kapatmak için vatandaşlarımız borç yapılandırma kredilerine başvuru yapabilir. Ayrıca borç kapatma konusunda kredi veremeyeceğini iddia eden bankaları bir dilekçe yardımı ile şikayet edebilirsiniz. Kara listede olanların bankalar tarafından verilen diğer bankacılık ürünlerine başvurmaları için bu işlemi yapmaları gerekmektedir. Ancak sicilin temizlenmesi 5 yıl sürmektedir. 

] }
Abone Ol! Desteklemeleri Takip Et!

Yorumlar
 1. Mustafa dedi ki:

  Benimde icralık borcum var ama gayet rahatım çünkü borcum yok gibi hareket ediyorum avukata ne kadar arama diyorsam arıyor faizi düşüyor ana parasini istiyor nakit param olsa da yine düşer ben den zırnık alamazsınız diyorum karaciğer hastasıyım. Piskolji bozdugunuz için sizi savcılık şikayet ederim diyorum. Zaten maaşıma yasal 4/1 alma ödemesi gondermissiniz. Daha ne istiyorsunuz herkes sırasını beklesin diyorum onlarda bıktı beklemekten faiz yükseliyor her geçen gün diyor bende diyorum yarına cikazagimiz belli mi borç biter cikmazsak diyorum normal insan gibi hayatıma bakıyorum

 2. Erdi dedi ki:

  Benim yapı kredi bankasına 800 tl kredi kartı borcum vardı 2 yıl ödemedim 1500 tl oldu icralık oldum adli dosya açıldı sonra ben borcu tamamen kapattım adliyedende dosya harcını ödeyerek dosyayıda kapattım kamuda çalışıyorum yer altı 6500 tl maaşım var kredi çekebilirmiyim bilgisi olan var ise benimle paylaşabilirmi şimdiden teşekkürler.

 3. Şengül güneş dedi ki:

  Merhaba ben birkaç bankadan icralık oldum, daha önce edevletten icra bilgilerimi görebiliyordum şu anda sadeler icra bilgileri karşısında çizgiler var neden

 4. hayri arslan dedi ki:

  merhaba ben çifçi kredisi kullandım ödeyemedim icralık oldum borcumu bankanın avukatı ile beraber icra müdürlüğünde 24 taksite böldüler bankadanda ödeme planı verdiler 5 taksit ödedim geriye kalan 19 taksiti peşin ödemek istiyorum fakat banka geriye kalan taksitlerin faizini düşmüyor ne yapmam lazım bilgi verirseniz çok sevinirim

 5. Ramazan turan dedi ki:

  Ben anlamıyorum kamuda çalışıyorum ticaretle uğraştım iflas ettim etmez olaydım 5yıldır maaşın 4/1 icra kesiliyor bir o pazarda akşam ödedim şuan şcralık borç kapamam 30.000 tl maaşım 5000 tl 24 mart da sicil affı çıktı ama bizim ne hali biz varsa bankalarla görün deniyor uyum dile kolay zaten paran olsa kapatır sicil affını 5yıldan dolayı hep ederim kamuda çalışıyor ve halk halktan maaş alıyorum ne yapmak gerekir eyvallah..

 6. Cem dedi ki:

  Merabalar gecen yil halk bank tarafindan odeme yapamdim icin icralik oldugum suan 5000 lira kadar odeme yapmam lazim ancak herhangi bi bankadan kredi almam gerek ,nasil yaparim bunu.odeyip kurtulmak istiyorum ama olmiyor .yardimci olabilirmisiniz .

 7. Ozkan dedi ki:

  benimde borçların var avukatlık oldum evimi haciz koydular 10seneden beri ödüyorum 5ayim kaldı borçlar yüzünden evim elimden gidecek engelli gimde malulen emekliliyim Allah razısi için banadayardımci ola bilir misiniz evim elimden almasinlar borçların kapansın yine maaşımdan kessinler yeterli evimi almasinlar yalvarıyorum

  1. Fatih dedi ki:

   Emekli olduğunuzdan dolayı sorun yaşayacağınızı düşünmüyorum ama 5 ay kalan borçtan ziyade geçmiş dönem ödemeleriniz taksitle olduğu için her ay yeniden faiz isletilmis ve 5 ay sonra yeni bir rakamla karşılaşabilirsiniz konu uzmanı avukatlar bilgi olarak yardımcı olur

 8. Esra dedi ki:

  Merhaba benim icra dosyam var ve calıştıgım işyeri e maasımın 4de 1 ni her ay kesiyor fakat anlaşma yapmak istediğimi söylediğimde bugun kadar ödenenler hiç oldugunu sıfırdan anlaşma yapıcagımıza bugun kadar ödeneklerinin anlaşma olmadıgı için faize gittiğini söylemektedir ana paradan düşmedigini söylüyor Napmam lazım yardımcı olurmusunuz

  1. Fatih dedi ki:

   Aynı durumdan ben yeni bir tarihte ödeme yaparak rahatladım, biliyorsunuz ki maaş a getirilen hacizde 1/4 oranında kesintiye ugraniliyor ancak mevcut borç üzerinden aylık olarak tekrar faiz işletiliyor örneğin 10000₺ tutarda ki borç her ay maaştan kesinti yapılarak 20 ayda biteceğini farzedelim ancak 20 ay sonunda kapak hesabı çıkarılıyor yani 20 ay boyunca işletilen faiz rakamı tekrar önümüze çıkıyor onunda 3000 olduğunu farzedelim o da 6 aya tekabül etse 6 aydan sonra yine faiz hesaplaması yapılır, özet olarak faizinde faizi işletilir,sorunuza gelirsek hesap kapama talebinde ödenen rakamlar hiçe sayılmaz aksine kalan tutar üzerinden indirim dahi yapılır yani toplu ödeme şansınız varsa en ekonomik çıkış yolu olacaktır