İhtiyaç Kredisi Yapılandırma 2022 (EN UZUN VADE)

2022 yılında borçlarını ödeyemeyen vatandaşlarımıza bankalar tarafından yeni kredi yapılandırma kampanyaları sunulmaktadır. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu tarafından yapılan en son düzenlemeye göre borç yapılandıran bankalar artık ihtiyaç kredilerini 60 ay vadeli olarak yapılandıracak. Geçtiğimiz yıllarda yapılan düzenlemeler ile birlikte Bazı bankalarda ipotekli tüketici kredilerinizi de yapılandırabilirsiniz. Verilen banka borçlarına yapılandırma kararı ile siz de Vakıfbank, Ziraat Bankası gibi bankalara olan borçlarınızı daha dolay ödeyebilirsiniz. 2022 yılında ihtiyaç kredisi yapılandıran bankaları içeriğimizde bulabilirsiniz.

İhtiyaç Kredisi Yapılandırma 2022 (EN UZUN VADE)

Borç yapılandırma için sunulan avantajları detaylandırdık. Kredi borçları olanlar için kredi yapılandıran bankalar hangileridir, nasıl yapılır? detaylar içeriğimizde..

Son Dakika Kredi Yapılandırma Açıklaması!

BDDK yani Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’ nun resmi internet sitesinde yayınlanan taslak Resmi Gazetede yayınlanarak kabul edildi. Buna göre ihtiyaç kredilerinin 60 aya kadar yapılandırabilecek.

01 Kasım 2006 tarihinde 26333 sayılı Resmi Gazete’ de yayınlanan  Bankaların Kredi İşlemlerine İlişkin Yönetmeliğe bir geçici madde eklenmiştir. 7 Şubat 2019′ dan evvel kullandırılan ihtiyaç kredileri için faiz ya da anapara borçlarının gecikmesi için halinde, borçlu şahısların bankaya başvurması durumunda ihtiyaç kredisi ödemelerinin geciken borç bakiyeleri 60 aya varan vadeler ile yeniden yapılandırılabilecektir. “

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu tarafından yapılan açıklamaya göre 2006 yılında yayınlanan tebliğe ek olarak 24 Nisan 2013 yılında yayınlanan 28627 sayılı Finansal Kiralama, Faktoring ve Finansman Şirketlerinin Kuruluş ve Faaliyet Esasları Hakkında Yönetmelik de görüşe açılmıştır. Eklenen geçici maddenin yürürlük tarihinden itibaren, şayet borçlu yapılandırma talebi ile bankalara giderse, bu durumda bankalar borçlu şahısların finansman durumlarını inceleyerek kendilerine 60 aya varan vadeler ile yapılandırma imkanı sunulabilir.

Banka Borçlarına Yapılandırma 2021
Banka Borçlarına Yapılandırma

36 Ay İhtiyaç Kredisi Yapılandırma Şartları 2022 Yılında Nelerdir?

Bireysel ihtiyaç kredilerinde yapılandırma yapabilmek için bankaların müşterilerinde aramış olduğu şartlar aşağıdaki gibidir:

 • Yapılandırma için borçlunun talebi esas alınacaktır. Borçlu şahıslar, bankalara yapılandırma kararı ile başvurmadan, bankalar otomatik olarak bu işlemi yapmayacaktır.
 • Karar, geçici maddenin yayınlandığı tarihten itibaren yürürlüğe girer ibaresi dahilinde borçların geçmiş döneme ait olması
 • Yapılandırma kapsamında ana para ve  faiz borçları bulunmaktadır.
 • Kişinin yapılandırma talebinde bulunabilmesi için bankalara gelir belgesi sunması gerekmektedir.
 • Yapılandırma talebinde bulunacak olan şahısların kredi notunun yüksek olması gerekmektedir.
 • Yapılandırmanın icra takibinde olan borçları kapsayıp kapsamayacağı ile ilgili net bir açıklama henüz gelmedi. En düşük faizli ihtiyaç kredisi veren bankalar hakkında bilgi alarak faiz oranlarını inceleyebilir ve acil ihtiyaçlarınız için finansman elde edebilirsiniz.

Kredi Yapılandırma Yapan Bankalar 2022 Güncel Liste

2022 yılında tüm bankalar kredi yapılandırma işlemleri yapmaktadır. Ancak, bankalar öncelikle müşterinin borçlarını kontrol ederek uygun olup olmadığına bakarak yapılandırma işlemini sonuçlandırmaktadır.

Yapılandırma işlemi her banka tarafından müşterinin mali durumu ve sicili göz önünde bulundurularak yapılmaktadır. Özellikle 2022 yılının başlarında verilen kararlar neticesinde borçlu vatandaşlarımıza bankalar tarafından sunulan bazı ödeme kolaylıkları bulunmaktadır. Ziraat Bankası tarafından kredi kartı borçları için Birleştirilen Tüketici Kredisi adı altında yeni bir kredi verilmektedir. Vakıfbank tarafından başlatılan Yanındaki Güç Paketi ile bireysel kredi kartı, ticari ve bireysel tüketici kredisi ve takip altında olan kredi borçları yapılandırma kapsamına alınmıştır.

Ziraat Bankası Birleştirilen İhtiyaç Kredisi adı altında kredi sunmaktadır. Vakıfbank ise yanındaki güç paketi ile müşterilerinin şartları sağlaması durumunda kredi kartı borçlarını veya bireysel ihtiyaç kredilerini yapılandırmaktadır.

Bankaların Kredi İşlemlerine İlişkin Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik bağlantısından düzenlemeyi inceleyebilirsiniz.

Kredi Kartı Borçları 72 Ay Yapılandırılmıştı

27 Eylül 2016 tarihli ve 29840 sayılı Resmi Gazete’ de yayınlanan Finansal Kiralama, Faktoring ve Finansman Şirketlerinin Kuruluş ve Faaliyet Esasları Hakkında Yönetmelikte değişiklik yapılmasına dair yönetmelik yayınlanmıştır. Bu yönetmeliğe eklenen geçici maddeler kapsamında kredi ve kartı borçları 72 ay vadelendirilmiştir. Geçici maddelerin yayım tarihlerinden evvel, yine borçlu ya da kart hamili tarafından talep edilmesi durumunda 72 ay (6 yıl) vadeli olarak yapılandırılacaktır. Borç yapılandırması kapsamında ek bir kredi kullanmak isteyenlere 48 ay vadeli olarak kredi kullandırılacaktır.

Verilen bu kararın neticesinde vatandaşlarımıza borçlarını daha kolay ödeme imkanı sunulmuştur. 2022 yılında yapılan düzenleme yine vatandaşlarımızın borç yükü altında ezilmemeleri ve her geçen gün faiz eklenip borçların daha fazla birikmemesi adına bu karar verilmiştir. Yayınlanan taslak şayet onaylanırsa, vatandaşlarımız bankalara giderek mevcut kredi borçlarının 5 yıl vadeli olarak yapılandırılmasını talep edebilecekler.

Kredi Yapılandırmasının Avantajları

Borçlular için yapılandırma işleminin pek çok avantajı bulunmaktadır.

 • Yapılandırma kapsamında, daha düşük faiz oranları ve daha az maliyet ile borçlarınızı kapatabilirsiniz.
 • Borçlarınıza her geçen gün gecikme faizi eklenmesinden kurtulmuş olursunuz.
 • Banka tarafından borçluya verilen 90 günlük süre tamamlandığında icra takibi başlar. Yapılandırma işlemi takibe düşmenizi önleyecektir.
 • Yapılandırma masrafları da diğer dikkat edilecek husustur. Masrafların ve faiz oranlarının en düşük olduğu banka şubelerine gitmeniz yararınıza olacaktır.

Bu durumun avantajlı olmasında en büyük etken elbette ki faiz oranları olacaktır. Bankalar tarafından henüz başvuruların ne zaman başlayacağı ve güncel faiz oranları ile ilgili herhangi bir açıklama yapılmadı. Emeklilere Faizsiz kredi veren 5 Banka 2022 Listesi isimli içeriğimizden bilgi alabilirsiniz. Emekli vatandaşlarımız bu kredilerden yararlanabilir.

Yapılandırma Kapsamında Bankaların Talep Edeceği Evraklar

Yapılandırma başvurusu için bankalardan aşağıdaki evraklar talep edilmektedir:

 • T.C kimlik belgesinin fotokopisi 
 • Gelir belgesi ya da maaş bordrosu 
 • Borç durumunuzu gösteren belge
 • İkametgah belgesi gerekmektedir.

Bu belgelerin yanı sıra banka şubeleri tarafından ek belge talep edilebilir.

Borç Transferi Nasıl Yapılır?

Yapılandırma işlemini, borçlu olduğunuz banka şubeleri aracılığı ile yapabileceğiniz gibi farklı bankalara giderek de borç transferi yapabilirsiniz. Şayet borçlusu olduğunuz bankanın faiz oranları oldukça yüksekse, düşük olan banka şubelerine başvuruda bulunursunuz. Bu başvuru için sizden yine aynı evraklar talep edilecektir. Sistemde borç bakiyeniz çıkacağı için borçlusu olduğunuz bankadan herhangi bir belge almanıza gerek olmayacaktır. Faizsiz Kredi Veren Bankalar isimli içeriğimizden faizsiz olarak kredi veren 10 banka şubesi ile ilgili detaylı bilgi alabilirsiniz.

Verilen karar kapsamında borçların yapılandırılabilmesi için gerekli şartları taşımak gerekiyor. Bu şartları taşıyan vatandaşlarımız bankalar ile görüşerek yapılandırma başvurularını yapabilecek.

Borç yapılandıran bankalar listesi şu şekildedir:

 • Vakıfbank
 • Halkbank
 • Akbank
 • QNB Finansbank
 • Şekerbank
 • Ziraat
 • Yapı ve Kredi Bankası
 • Garanti Bankası borç transferi yapan bankalardır.

TBB’den Yeni Açıklama! Kredi Sicili Temizleniyor

Bireysel ve ticari krediler, kredi kartı, protestolu senet ve çek borçlarını ödeyemeyen vatandaşlar için BDDK’dan yeni bir açıklama yapıldı. Bu açıklamaya göre zamanında borçlarını ödeyen vatandaşların olumsuz kredi sicilleri temizlenecek. Koşullardan biri de alınan ve ödenemeyen borç anapara ve faiz ödemelerinin 20 Mayıs’tan önce olması.

Vade tarihi 20 Mayıs ve öncesinde dolmuş olan vatandaşlar, kredi veya kredi kartı borçlarını 31.12.2021 tarihine kadar öderse, Türkiye Bankalar Birliği tarafından verilen bilgiye göre olumsuz kayırları silinmiş olacak. Yeni borç yapılandırma fırsatı ile kredi sicili temizlenecek olanlar şunlardır:

 • Gerçek veya tüzel kişilerin bireysel kredileri
 • Gerçek veya tüzel kişilerin ticari kredi borçları
 • Protestolu çek veya senedi olan vatandaşlar yararlanabilecek.

Vakıfbank Kredi Yapılandırma 2022 Güncel Kampanya

Vakıfbank kredi kartı veya bireysel kredi kullanıcılarının yapılandırma işlemi için borçlarını aksatmış veya her ay düzenli olarak asgari ödeme tutarı kadar bir ödeme yapıyor olması gerekmektedir. Borçlarını geciktiren bireylere banka yapılandırma talebinde bulunduğu gibi kişilerde banka ile iletişime geçerek yapılandırma talebinde bulunabilirler.

Yorumlar

 1. Avatar of Sayit Sayit dedi ki:

  Bddk denen zoytarilar miletin canina okudular bunlarda alah korkusu yok vadeyi uzatacana daha dusuruyorlar her sey ates basi alim gucu yok 4000 binlira emekli maas al 4200 kredi ode maas yetmiyo vade uzatin diyoz yok bddk biz tslimat vermiyo diyorlar nabalin

 2. Avatar of Emrah KOCA Emrah KOCA dedi ki:

  Vadeler ne zaman uzayacak?
  Borçlarımı ödeyemez hale gelicem böyle devam ederse

 3. Avatar of Ihsan dogan Ihsan dogan dedi ki:

  Ben izmirde yaşayan bir esneğim ve kendim kamudan emekliyim iki tane dükkanım verdi birini kapattım biri duruyor bu pandeminadan dolayı bankalara borçlandım ödeyemez duruma geldim gecikmelerin oldu fakat ben borçlarını ödemek istiyorum onun için devlet destekli düşüp faizli kredi kullanmak istiyorum