İhtiyaç Kredisi Yapılandırma 2023 (EN UZUN VADE)

Borç yapılandırma için sunulan avantajları detaylandırdık. Kredi borçları olanlar için kredi yapılandıran bankalar hangileridir, nasıl yapılır? detaylar içeriğimizde..

İhtiyaç Kredisi Yapılandırma 2023 (EN UZUN VADE)

2023 yılında borçlarını ödeyemeyen vatandaşlarımıza bankalar tarafından yeni kredi yapılandırma kampanyaları sunuluyor. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’nun yaptığı son düzenlemeye göre borçlarını yeniden yapılandıran bankalar artık 60 vade ile ihtiyaç kredilerini yeniden yapılandıracak. ay. Geçtiğimiz yıllarda yapılan düzenlemeler ile bazı bankalarda konut kredilerinizi de yeniden yapılandırabilirsiniz. Verilen banka borçlarının yeniden yapılandırılması kararı ile Vakıfbank, Ziraat Bankası gibi bankalara olan borçlarınızı daha direkt olarak ödeyebilirsiniz. 2023 yılında ihtiyaç kredilerini yeniden yapılandıran bankaları içeriğimizde bulabilirsiniz.

Son Dakika Kredi YAPILANDIRMA Açıklaması!

BDDK yani Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’ nun resmi internet sitesinde yayınlanan taslak Resmi Gazetede yayınlanarak kabul edildi. Buna göre ihtiyaç kredilerinin 60 aya kadar yapılandırabilecek.

01 Kasım 2006 tarihinde 26333 sayılı Resmi Gazete’ de yayınlanan  Bankaların Kredi İşlemlerine İlişkin Yönetmeliğe bir geçici madde eklenmiştir. 7 Şubat 2019′ dan evvel kullandırılan ihtiyaç kredileri için faiz ya da anapara borçlarının gecikmesi için halinde, borçlu şahısların bankaya başvurması durumunda ihtiyaç kredisi ödemelerinin geciken borç bakiyeleri 60 aya varan vadeler ile yeniden yapılandırılabilecektir. “

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu tarafından yapılan açıklamaya göre 2006 yılında yayınlanan tebliğe ek olarak 24 Nisan 2013 yılında yayınlanan 28627 sayılı Finansal Kiralama, Faktoring ve Finansman Şirketlerinin Kuruluş ve Faaliyet Esasları Hakkında Yönetmelik de görüşe açılmıştır. Eklenen geçici maddenin yürürlük tarihinden itibaren, şayet borçlu yapılandırma talebi ile bankalara giderse, bu durumda bankalar borçlu şahısların finansman durumlarını inceleyerek kendilerine 60 aya varan vadeler ile yapılandırma imkanı sunulabilir.

Banka Borçlarına Yapılandırma 2023
Banka Borçlarına Yapılandırma

36 Ay İhtiyaç Kredisi Yapılandırma Şartları 2023 Yılında Nelerdir?

Bankaların ihtiyaç kredilerini yeniden yapılandırmak için müşterilerinde aradıkları şartlar şu şekildedir:

 • Yapılandırma için borçlunun talebi esas alınacaktır. Borçlu şahıslar, bankalara yapılandırma kararı ile başvurmadan, bankalar otomatik olarak bu işlemi yapmayacaktır.
 • Karar, geçici maddenin yayınlandığı tarihten itibaren yürürlüğe girer ibaresi dahilinde borçların geçmiş döneme ait olması
 • Yapılandırma kapsamında ana para ve  faiz borçları bulunmaktadır.
 • Kişinin yapılandırma talebinde bulunabilmesi için bankalara gelir belgesi sunması gerekmektedir.
 • Yapılandırma talebinde bulunacak olan şahısların kredi notunun yüksek olması gerekmektedir.

Yapılandırmanın icra takibinde olan borçları kapsayıp kapsamayacağı ile ilgili net bir açıklama henüz gelmedi. En düşük faizli ihtiyaç kredisi veren bankalar hakkında bilgi alarak faiz oranlarını inceleyebilir ve acil ihtiyaçlarınız için finansman elde edebilirsiniz.

Kredi Yapılandırma Yapan Bankalar 2023 Güncel Liste

2023 yılında tüm bankalar kredi yapılandırma işlemleri yapıyor. Ancak bankalar öncelikle müşterilerinin borçlarının uygun olup olmadığını kontrol eder ve yapılandırma sürecini sonlandırır.

Konfigürasyon işlemi her banka tarafından müşterinin mali durumu ve sicil kaydı dikkate alınarak gerçekleştirilir. Özellikle 2023 yılı başında alınan kararlar neticesinde bankaların borçlularımıza sunduğu bazı ödeme kolaylıkları bulunmaktadır.

Ziraat Bankası, kredi kartı borçları için Konsolide İhtiyaç Kredisi adı altında yeni bir kredi veriyor. Vakıfbank’ın başlattığı Güç Paketi ile bireysel kredi kartları, ticari ve ihtiyaç kredileri ile takipteki kredi borçları yeniden yapılandırma kapsamına alınmıştır. Ziraat Bankası, Konsolide İhtiyaç Kredileri adı altında kredi kullandırmaktadır. Vakıfbank ise yanındaki güç paketi ile müşterilerinin şartları sağlaması durumunda kredi kartı borçlarını veya ihtiyaç kredilerini yeniden yapılandırıyor.

Bankaların Kredi İşlemlerine İlişkin Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik bağlantısından düzenlemeyi inceleyebilirsiniz.

Kredi Kartı Borçları 72 Ay Yapılandırılmıştı

27 Eylül 2016 tarihli ve 29840 sayılı Resmi Gazete’ de yayınlanan Finansal Kiralama, Faktoring ve Finansman Şirketlerinin Kuruluş ve Faaliyet Esasları Hakkında Yönetmelikte değişiklik yapılmasına dair yönetmelik yayınlanmıştır. Bu yönetmeliğe eklenen geçici maddeler kapsamında kredi ve kartı borçları 72 ay vade süresi verilmiştir. Geçici maddelerin yayım tarihlerinden evvel, yine borçlu ya da kart hamili tarafından talep edilmesi durumunda 72 ay (6 yıl) vadeli olarak yapılandırılacaktır. Borç yapılandırması kapsamında ek bir kredi kullanmak isteyenlere 36 ay vadeli olarak kredi kullandırılacaktır.

Bu karar neticesinde vatandaşlarımıza borçlarını daha kolay ödeme imkânı sunulmuştur. 2023 yılında yapılan düzenleme ile vatandaşlarımızın borç yüküne boğulmaması ve her geçen gün faiz eklenerek borçların daha fazla birikmesinin önüne geçilmesi amaçlanıyor. Yayınlanan taslağın onaylanması durumunda vatandaşlarımız bankalara giderek mevcut kredi borçlarının 5 yıllık yeniden yapılandırılmasını talep edebilecek.

Kredi Yapılandırmasının Avantajları Nelerdir?

Borçlular için yapılandırma sürecinin birçok avantajı vardır.

Bu avantajları ise şu şekildedir:

 • Yapılandırma kapsamında borçlarınızı daha düşük faiz oranları ve daha az maliyetle kapatabilirsiniz.
 • Her gün borçlarınıza gecikme faizi eklemekten kurtulursunuz.
 • Bankanın borçluya verdiği 90 günlük süre dolduğunda icra takibi başlar. Yapılandırma işlemi takip edilmenizi engelleyecektir.
 • Yapılandırma maliyetleri başka bir husustur. Masrafların ve faiz oranlarının en düşük olduğu banka şubelerine gitmeniz yararınıza olacaktır.
 • Bu avantajlı durumdaki en büyük etken elbette ki faiz oranları olacaktır.
 • Bankalar, başvuruların ne zaman başlayacağı ve güncel faiz oranları hakkında henüz bir açıklama yapmadı.

Emeklilere Faizsiz kredi veren 5 Banka 2023 Listesi isimli içeriğimizden bilgi alabilirsiniz. Emekli vatandaşlarımız bu kredilerden yararlanabilir.

Yapılandırma Kapsamında Bankaların Talep Edeceği Evraklar

Yeniden yapılandırma başvurusu için bankalardan aşağıdaki belgeler talep edilmektedir:

 • T.C kimlik belgesinin fotokopisi
 • Gelir belgesi ya da maaş bordrosu
 • Borç durumunuzu gösteren belge
 • İkametgah belgesi gerekmektedir.

Bu belgelere ek olarak banka şubeleri tarafından ek belgeler talep edilebilir.

Borç Transferi Nasıl Yapılır?

Yapılandırma işlemini borcunuz olan banka şubeleri üzerinden yapabileceğiniz gibi farklı bankalara giderek de borç transferi yapabilirsiniz. Borç aldığınız bankanın faiz oranları oldukça yüksek ise alt banka şubelerine başvurursunuz. Bu başvuru için sizden aynı belgeler istenecektir. Borç bakiyeniz sistemde görüneceği için borcunuz olan bankadan herhangi bir belge almanıza gerek kalmayacaktır.

Faizsiz Kredi Veren Bankalar isimli içeriğimizden faizsiz olarak kredi veren 10 banka şubesi ile ilgili detaylı bilgi alabilirsiniz.

Karar kapsamında borçların yeniden yapılandırılabilmesi için gerekli şartların oluşması gerekiyor. Bu şartları sağlayan vatandaşlar bankalarla görüşerek yeniden yapılandırma başvurusu yapabilecek.

Borç yapılandırma bankalarının listesi aşağıdaki gibidir:

 • Vakıfbank
 • Halkbank
 • Akbank
 • QNB Finansbank
 • Şekerbank
 • Ziraat
 • Yapı ve Kredi Bankası
 • Garanti Bankası borç transferi yapan bankalardır.

TBB’den Yeni Açıklama! Kredi Sicili Temizleniyor

Bireysel ve ticari kredi, kredi kartı, protestolu senet ve çek borçlarını ödeyemeyen vatandaşlar için BDDK’dan yeni açıklama geldi. Bu açıklamaya göre borcunu zamanında ödeyen vatandaşların olumsuz kredi sicilleri temizlenecek. Şartlardan biri de ödenmemiş borç anapara ve faiz ödemelerinin 2023 tarihine kadar yapılmış olmasıdır.

Vade tarihi 2023 ve öncesinde dolmuş olan vatandaşlar, kredi veya kredi kartı borçlarını öderse, Türkiye Bankalar Birliği tarafından verilen bilgiye göre olumsuz kayırları silinmiş olacak. Yeni borç yapılandırma fırsatı ile kredi sicili temizlenecek olanlar şunlardır:

 • Gerçek veya tüzel kişilerin bireysel kredileri.
 • Gerçek veya tüzel kişilerin ticari kredi borçları.
 • Protestolu çek veya senedi olan vatandaşlar yararlanabilecek.

Vakıfbank Kredi Yapılandırma 2023 Güncel Kampanya

Vakıfbank kredi kartı veya bireysel kredi kullanıcıları, yapılandırma işlemi için ya borçlarını temerrüde düşürmeli ya da asgari ödeme tutarı kadar aylık ödeme yapmalıdır. Borçlarını erteleyen kişiler banka ile görüşerek yapılandırma talebinde bulunabilecekleri gibi banka yapılandırma talebinde de bulunabilirler.

Ziraat Bankası Kredi Yapılandırma

Yayınlanan Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi kapsamında doğal afetlerden etkilenen çiftçilere, indirimli (sübvansiyonlu) faizle kullandıkları kredilerini ancak 1 yıla kadar erteleyebilir veya en fazla 5 yıla kadar taksitlendirilebilir.

Tarımsal faaliyetlerine devam eden ve kredi borçlarını taksitlendirme seçeneğini kullanarak erteleme veya uzatma seçeneğini kullanarak geri ödeme imkanlarını geliştirmek isteyen üreticiler, tarımsal faaliyetleri devam ettiği sürece ek faiz indirimli (sübvansiyonlu) kredi kullanma imkanına sahip oluyor.

Vakıfbank Kredi YAPILANDIRMA

Vakıfbank kredi yapılandırma imkanlarından faydalanabilirsiniz. Ancak, kredi yapılandırmada borçların ödenmemesi durumunda rekorun kırılacağı yani kredi notunun düşeceği süreç yaşanmaktadır. Öte yandan kredi borcunuzun taksitlerini ödeyemiyorsanız ve bu nedenle yapılandırırsanız kredi notunuz düşecek ve rekorunuz kırılacaktır.

Garanti Kredi Yapılandırma

Garanti Bankasından kredi yapılandıram işlemini şubelerden veya müşteri hizmetlerinden yapabilmektedir.

Garanti bankası şubelerine giderek müşteri temsilcilerinden ödeme planınıza göre kredi yapılandırması isteyebilirsiniz. Böylece banka tarafından size en uygun ödeme planı oluşturularak ödeme kolaylığı tanınacaktır.

Bankalar tarafından borç yapılandırma işlemleri kullanılan kredi kartının veya kredi ürünün geçikmeye girmesinde veya düzensiz ödenmesi durumlarında yapıalndırma işlemleri yapılmaktadır.

İhtiyaç Kredisi Yapılandırması İçin Hangi Koşullar Gereklidir?

İhtiyaç kredisi yapılandırması için genellikle aşağıdaki koşullar gereklidir:

Bireysel Kredi Yapılandırması Nasıl Yapılır?

Kredi yapılandırma sürecinde aktif olan kredi borcunun yeniden yapılandırılması için öncelikle bankaya başvurulması gerekmektedir. Ödeme güçlüğüne düşen ve ödemeyen borç için bankadan yeniden yapılandırma talep edilerek kalan borç üzerinden işlem yapılarak süreç gerçekleştirilir.

İhtiyaç Kredi Yapılandırma En Fazla Kaç Taksit?

İhtiyaç kredisi yapılandırmasında taksit sayısı bankalara ve yapılandırma koşullarına bağlı olarak değişebilir. Genellikle yapılandırma sürecinde taksit sayısı uzatılarak ödeme kolaylığı sağlanır. Ancak, maksimum taksit sayısı bankadan bankaya farklılık gösterebilir. Bazı bankalar 60 aya kadar taksitlendirme imkanı sunabilirken, bazıları daha farklı bir taksitlendirme seçeneği sunabilir.

Yorumlar

 1. Avatar of Sayit Sayit dedi ki:

  Bddk denen zoytarilar miletin canina okudular bunlarda alah korkusu yok vadeyi uzatacana daha dusuruyorlar her sey ates basi alim gucu yok 4000 binlira emekli maas al 4200 kredi ode maas yetmiyo vade uzatin diyoz yok bddk biz tslimat vermiyo diyorlar nabalin

 2. Avatar of Emrah KOCA Emrah KOCA dedi ki:

  Vadeler ne zaman uzayacak?
  Borçlarımı ödeyemez hale gelicem böyle devam ederse