Devlet Destekli

İmar Affı Başvurusu Nasıl Yapılır? (E-Devlet KOLAY YOL)

İmar Affı Başvurusu Nasıl Yapılır? (E-Devlet KOLAY YOL)

Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan 24 Haziran seçimleri öncesinde imar barışı başvurularının E-devlet internet sitesi üzerinden yapılabileceğini açıkladı. Bu düzenleme iskan affı olarak adlandırılırken, kaçak evlere tapu verilmesi gibi bir uygulama değildir. Ülkemizde 13 milyondan fazla konutun iskan problemini çözecek olan imar barışı adı verilen proje geçtiğimiz günlerde 6 Haziran 2018 ÇARŞAMBA gün ve 30443 sayılı Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe girdi. Bu proje sonucunda başvuru yapan vatandaşın konutlarına Yapı Kayıt Belgesi verilmesi hedefleniyor. Peki başvuru şartları neler, nereye başvuru yapılacak, hangi evraklar gerekiyor, detaylar devletdestekli.com ‘da sizlerle..

BENZER HABER: İmar Affı Yasası

Kaçak Yapılara Af Başvurusu E-Devlet Sitesinden Nasıl Yapılır?

Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca düzenlenen imar barışına ilişkin ayrıntılar Resmi Gazete’de yayımlandı. Başvurular e-devlet sitesi üzerinden alınıyor. Resmi Gazetede yayımlanan projenin ismi ise “Yapı Kayıt Belgesi Verilmesine İlişkin Usul ve Esaslar” Tebliğnamesi olarak yayımlandı.

İmar barışı tebliğnamesi 3194 sayılı kanun gereğince binalara Yapı Kayıt Belgesinin nasıl verileceğini ve gerekli usul ve müracaatları, hesaplama ve ödemeleri, hazine taşınmazlarının satılmasını, Yapı Kayıt Belgesi verilmeyecek olan binaları kapsıyor.

Vatandaş iskan izni olmayan kaçak binalar için 15 Haziran tarihine kadar başvuru yapacaklar ve bu başvuru sonucunda Devlet ödemesi gereken bedeli hesaplayacak. Bu hesaplama sonrasında vatandaş yine yıl sonuna kadar belge bedelini ödeyecek. Kaçak yapılara iskan izninin bedel ödeme işlemlerinin tamamlanmasından sonra 2020 yılında verileceğini değerlendiriliyor.

 1. Yapı Kayıt belgesi geçtiğimiz yıl sonundan daha önce ki bir tarihte yapılmış olan binalar için verilmesi planlandı. Belirlenen yıl şartından önce yapılan binalar ise yapı kayıt belgesi almaya uygun görülmemektedir.
 2. Başvurular E-devlet üzerinden yapılacak ve belge bedelleri belirtilen tarihe kadar ödenmelidir.
 3. Bakanlar kurulu bu tarihlerin 1 yıl süre daha uzatılmasına ilişkin karar alabilecek.
 4. İmar barışı başvurusu e-devlet internet sitesinden yapılacak ve siteye giren vatandaş Yapı Kayıt Belgesi Formunu sanal ortamda doldurmasıyla yapabilecek.
 5. E-devlet sisteminden başvurmayan vatandaşlar başvuru formunu doldurarak kamu kuruluşlarına da başvuru yapabilecekler.
 6. Başvuru E-devletten yapılır ise, tüm belgeler doldurulduğundan E-devlet sisteminden Yapı Kayıt Belgesi düzenlenip çıktı alınabilecek.
 7. Eğer başvuru şahsen kamu kurumlarına yapılır ise bu kez formlar fiziki olarak doldurulacak. Başvuruyu kabul eden kuruluş yapı kayıt belgesi formunu online sistem üzerinden Müdürlük makamına onaylamak üzere gönderecek ve Müdürlük onayladığında bir suretini başvuru sahibine teslim edecek.
 8. Yapı başına bir adet kayıt belgesi verilebilecek.
iskan başvurusu nereye yapılacak

iskan başvurusu nereye yapılacak

İskan Affı Başvurularında Yapı Kayıt Belgesi Ücretlendirmesi

Başvuru yapılan bina emlak vergisi kanunu kapsamında belirlenmiş olan vergi değeri binanın yaklaşık olarak maliyet bedelinden belirleniyor. Kaçak konutlarda bu değer %3 iken ticari kaçak yapılarada ise %5 olarak belirleniyor. Bu kapsamda yapı kayıt evrakının bedelinin tespiti yapılırken;

 1. Kaçak yapının arsasının emlak vergi değeri Belediyenin belirlediği metre kare hesabına göre hesaplanıyor.
 2. Kaçak binanın fiyatı belirlenirken ise aşağıdaki oranlar esas alınıyor;
  1. Tarım amacıyla kullanılan bir bina ise metre kare x 200 lira,
  2. 1 veya 2 katlı kaçak bina ise metre karesi 600 lira,
  3. 3 ile 7 kat arasında bir bina ise metre karesi 1.000 lira,
  4. 8 ve daha fazla katlı kaçak yapılar için ise metre karesi 1.600 TL.’den hesaplanıyor.
  5. Yapı lüks bir villa ise 2.000 TL.

üzerinden hesaplama yapılıyor. Sanayi yapıları, alışveriş merkezleri, oteller, hastaneler ve benzeri yapılar için Kaçak Yapılara İmar Affı Resmi Gazete Metni yazısını okuyabilirsiniz

Bu hesaplamalar sonrasında kaçak yapının yapı kayıt belgesi ücreti arsa ile binanın maliyeti dikkate alınır ve konutlarda %3 oranı üzerinden ticari kaçak yapılarda ise %5 ile çarpılarak hesaplanır.

Örnek Yapı Kayıt Bedeli Hesaplama;

İstanbul Kadıköy Poyraz sokağında bulunan 300 metre kare üzerine inşa edilen bir kaçak yapı düşünün. Binanın 150 metre kare özel bir yapıdan ibaret olduğunu ortaya koyalım.

Binanın rayiç bedelini belediye 250 TL. olarak belirlediğini varsayalım.

Kaçak yapının ortalama maliyeti şöyle bulunur. 150 x 1.000 : 150.000 TL.

Toplam yapı kayıt bedeli ise : 150.000 TL. + 50.000 TL. = 200.000 TL. olarak bulunur.

Vatandaşın bu hesaba göre ödeyeceği para ise; 200.000 TL. x 0.05 = 10.000 TL. olarak hesaplanır.

Kaçak Evlere Tapu Verilecek Mi?

Arsa mülkiyetine sahip olmamasına rağmen bina inşa eden vatandaşlarımıza tapu verilmesi gibi bir durum söz konusu değildir. Kamu arazilerine yapılan binalar Resmi Gazetede yayımlanan imar affı kapsamına alınmamaktadır. Bu konutlar için kamu arsalarının satış usullerine göre bir düzenleme yapılırsa Belediye Başkanlıklarına  müracaatta bulunulabilecektir.

E-DEVLET İMAR AFFI BAŞVURUSU YAPMAK İÇİN E-DEVLET SİTESİNE GİDİN!

E-Devlet Sitesinden İmar Affı Başvurusu Nasıl Yapılır?

İmar Barışı Kayıt Başvurusu yapmanız halinde, başvurunuz 24 saat içerisinde işleme alınır. Bu sayfada sadece işleme alınan başvurularınız görüntülenir. Ayrıca başvurunuz işleme alındıktan sonra ödeme işlemini yapana kadar başvurunuzu iptal edebilir veya bir defaya mahsus olmak üzere güncelleyebilirsiniz. İmar barışı hakkında detaylı bilgi almak için http://imarbarisi.csb.gov.tr/ web sitesini ziyaret edebilirsiniz.

 • Başvuru esnasında, yapıya ait cepheden veya yapıdaki imara aykırılığı gösterecek şekilde çekilmiş en az bir, en fazla iki adet fotoğraf eklemeniz gerekecektir. Ekleyeceğiniz fotoğrafların dosya formatı .jpg, .jpeg veya .png olmalıdır.
 • Başvurunuz tamamlandıktan sonra 24 saat içerisinde işleme alınacaktır. Başvurunuz işleme alındığında Yapı Kayıt Belgesi bedeli için tahakkuk oluşturulacaktır. Ödemeniz gereken tutar başvurularım sayfasında görüntülenecektir.
 • Başvurunuz işleme alındıktan sonra ödeme işlemini yapana kadar başvurunuzu iptal edebilir veya bir defaya mahsus olmak üzere güncelleyebilirsiniz.
 • Yapı Kayıt Belgesi bedeli, işbu başvuru formu esas alınmak suretiyle belirlenecektir.

İşleme alınan başvurunuz bulunmamaktadır. Eğer İmar Barışı Kayıt Başvurusu yaptıysanız başvurunuz 24 saat içerisinde işleme alınacaktır.

Başvurunun 1. Bölümünde Kimlik Bilgileri Seçili Gelmektedir.

Bu bölümde sadece Aykırılığın Kapsamını seçmeniz gerekiyor. Bu bölümde ki seçenekler ise şunlardan ibaret;

 • Bağımsız Bölüm
 • Yapının Tamamı
 • Güneş Enerjisi Santralleri (GES)

Seçiminizi yaptıktan sonra Yapının Tamamının Kullanım Amacı seçmeniz gerekiyor. Burada ise seçenekler şöyle;

 • Konut
 • Ticari
 • Karma (Konut + Ticari)

Aykırılığın kapsamı bağımsız bölüm olsa bile, bu alanda yapının tamamının kullanım amacını seçmelisiniz. Daha sonra ise imar affı başvuru sayfası e-devlet butonuna basmalısınız.

Binanın bulunduğu il :

İlçesi Seçiniz:
 
Mahalle / Köy Seçiniz: 
 
Cadde / Sokak Seçiniz: 
 
Bina Numarası Seçiniz:

Eğer bina numarasını sistemde kayıtlı olarak bulamaz iseniz “Yapıya ait Cadde / Sokak ile Bina Numarasını yukarıdaki listelerde bulamadıysanız kendiniz girmek için tıklayınız.”  butonuna tıklayıp numarayı sizin yazmanız gerekiyor. Bu işlem bittikten sonra imar affı e-devlet başvuru formunu doldurmaya aşağıdan devam ediyoruz.

Konutun bulunduğu yerin ada Numarası;

Parsel Numarası;

Toplam Yapı Alanı (metrekare);  (Örneğin 12,23)

Toplam Bağımsız Bölüm Sayısı;

Arsa Birim Değeri (TL / metrekare); Arsa birim değerini konutun bulunduğu yerin belediyesi tarafından belirlenen emlak vergi değerine esas arsa birim değerini giriniz. Arsa birim değerini ilgili belediyenin web sitesinden veya belediyeye müracaat ederek öğrenebilirsiniz.

Arsa Yüzölçümü (metrekare);  Bu alana, yapıya ait arsanın tamamının yüzölçümünü giriniz.
Yapı Sınıfı (Yapı Birim Maliyet Bedeli) bu alanda aşağıdaki seçeneklerden birini seçiniz.

1-2 katlı binalar ve basit sanayi yapıları (600 TL / metrekare)

3-7 katlı binalar ve entegre sanayi yapıları (1.000 TL / metrekare)

8 ve daha yüksek katlı binalar (1.600 TL / metrekare)

Lüks binalar, villa, alışveriş kompleksi, hastane vb. yapılar (2.000 TL / metrekare)

Aykırılığın Niteliği; Bu alanda, yapının imar kurallarına aykırılığını tarif ediniz.

Yapıya Ait Fotoğraflar

imar affı 2018 edevlet başvurusu

Fotoğraf Yükleme Penceresi

Bu bölüme binanıza ait fotoğraflarınızı yüklemeniz gerekiyor. Bu alanda; yapıya ait cepheden veya yapıdaki imara aykırılığı gösterecek şekilde çekilmiş en az bir, en fazla iki adet fotoğraf eklemeniz gerekmektedir. Ekleyeceğiniz fotoğrafların dosya formatı .jpg, .jpeg veya .png olmalıdır. imar affı fotoğraf yükleme Butonuna tıklayarak bilgisayarınızda açılacak GÖZAT penceresinden eve ait resimlerinizi yükleyebilirsiniz.

E-Devlet İmar Affı Başvuru Kılavuzu bağlantısında adım adım yapmanız gerekenler ayrıntılı olarak anlatılmaktadır.

] }Yorumlar
 1. blank gülçin dedi ki:

  Merhaba, 31 ekimde son olan imar affı sürecinden faydalanmak istiyoruz. Bina 9 hisseli. 4 hissedar olarak başvurusunu yaptık. Fakat diğer hisseler 2 kardeşe ait. Ve 2 kardeşten biri hissesini satmış. Diğerinin haberi yok. Ve geri almaya uğrşıyor. Mahkemeliklermiş alan kişi ile. Fakat sattığı kişiden geri aldığını söylüyorlar. Ama sattıkları kişi halen evde oturuyor. Kardeşlerden geri almaya uğraşan yurtdışında ve başvuru yapması gereken o kişi mi? Bunu belediyeden çıkarttırabilir miyiz.? Gerçekten tapumuzu bu sebeple alamazsak çok kötü olacak. Başka nasıl bir yol izleyebiliriz?